IJmuider Courant Bunnikse huisvrouw schreef een boek over de lijdensweg van hen die in Nederland een „buiten-Europees" weesje willen adopteren Doe eens wat bnite ~nd in uw gezin" Deur nu eindelijk op een kier Verbetering (Van een onzer verslaggevers) BUNNIK „Een muur van ongenoegen, onwil en wanbegrip; daarop stuit ie in Nederland als je een buitenlands kind wilt adopteren". Woorden van me vrouw mr. A. Blaauw-Meijer uit Bunnik, die zoveel moeite heeft gehad met het adopteren van een buiten lands (Indisch) kind, dat zij er „ter informatie van iedereen" een boek over schreef. In dat boek „Kin deren van de rekening" heeft zij trouwens niet al leen de ervaringen beschreven, die zij opdeed met het adopteren van de kleine Mary, maar ook die van haar driejarige activiteit om weesjes uit Vietnam en Korea naar Nederland te krijgen. Aanklacht Rassenkwestie Afgewezen Steun Keerpunt? Kiertje Mondjesmaat J Mevrouw mr. A. BlaauwMeijer met haar geadopteerde dochtertje Mary: Zij was alle moeite, ergernis en kosten waard". „ADOPTIEBELEID EEN MUUR VAN ONWIL EN WANBEGRIP" HAAR WEESJE heeft zij gekregen. Sinds november vorig jaar hoort de tweejarige Mary bij het Bunnikse ge- EEN GROEP van 14 Koreaanse kinderen die door Nederlandse ge zinnen geadopteerd worden, is in ons land aangekomen. Dat deze kinderen, evenals hun 28 voorgangert.ies sinds vorig ,iaar mei. naar ons land kon den komen, is te danken aan drie mensen: de schrijver .tan de Iiartog. mevrouw Den Doolaard en de Bun nikse huisvrouw mr. A. Blaauw- Meijer Jan de Hartog schetste, vier jaar geleden, voor de VARA-tele- visie de erbarmelijke omstandig heden. waarin Vietnamese en Ko reaanse weeskinderen leven. De stroom adoptieaanvragen die los barstte na die uitzending werd opge vangen door mevrouw Den Doolaard, aan wie het mede te danken is. dat in Den Haag de „Nederlandse stich ting voor interlandelijke adoptie" werd opgericht. Deze stichting, waar van mevrouw Den Doolaard secreta resse is, heeft met instemming van het ministerie van Justitie tot nu toe 42 Koreaanse kinderen naar Neder land gehaald. AAN mevrouw Blaauw is het te danken, dat de minister van Justitie zijn beleid ten gunste van de buiten landse weeskinderen wijzigde. Zij schreef een boek over haar er varingen met officiële instanties, Kamerleden, ambtenaren van het ministerie van Justitie en haar poli tieke partij, de VVD. Een van onze verslaggevers maakte dit interview met haar. zin. Een relatie van de familie Blaauw, die gastcolleges geeft in In dia, nam het kind mee uit Bangalore. Op dat moment legden de Nederland se autoriteiten de „lastige" moeder (ze heeft zelf al twee kinderen) uit Bunnik niet veel meer in de weg. Het ministerie van Justitie gaf zonder meer een visum af voor het meisje. „Wonderlijk" noemt zij deze gang van zaken. Maar toch niet wonderlijk genoeg om er verder over te zwijgen. Haar boek, dat bij uitgeverij Bekking in september verschijnen zal, is een felle aanklacht tegen het beleid van het ministerie van Justitie in de ja ren 1963-1969, en tegen de mentaliteit in haar eigen politieke partij, de V.V.D. „Die twee instanties zullen zeker schrikken van wat ik over hen te ver tellen heb", zegt mevrouw Blaauw. „De V.V.D. voelde zich zelfs bepaald ongelukkig met de hele affaire". Ook de Tweede-Kamerfractie van de V.V.D. heeft volgens mevrouw Blaauw niet veel op met haar activi teiten. „Tijdens een persoonlijke toe lichting op mijn verzoekschrift, in april 1967 aan drie fractieleden, mani festeerde zich zoveel onwil en onge noegen, dat ik dacht: dat gaat fout' Ze beschouwden me geloof ik meer als een querulant dan als requestant. In elk geval heb ik na die toelichting een memorandum gestuurd aan de betrokken Kamerleden, omdat ik een „hearing" van de commissies van justitie en verzoekschriften verwacht te". maar bovendien onjuist achtte. Uit eindelijk heeft mijnheer Fontein ons een jaar aan de praat gehouden. Toen kregen wij, mijn man en ik, een af wijzende beschikking -an de toenma lige minister van Justitie. Samkalden. de officiële instanties te deponeren. Ik adviseerde haar. de aspirant-pleeg ouders, dat waren er toen achthon derd, rechtstreeks contact te laten zoeken met de politieke partijen" OP DAT MOMENT, het was inmid dels juni 1967, nam de Tweede Kamer het verzoekschrift van mevrouw Blaauw in behandeling. „Deze adop tie-aanvraag, die biji.a aen jaar „er gens" had gelegen was het opstapje voor de Kamerbehandeling van alle 800 aanvragen. Het ging bovendien niet meer om het toewijzen van een geval, maar om het principe of men niet-blanke, buiteneuropese kinderen in Nederland toe wilde laten". „DOE EENS wat buitenland in uw gezin'adviseren twee Ameri kaanse jongeren. Steve Amos en Scott Wen alle gezinnen in Neder land. Zij zijn hier in het kader van de jeugduitwisseling van American Field Service Hun verblijf van een jaar loopt teneinde op 10 juli wordt de terugreis aanvaard. Voordien wilden zij evenwel een dringend beroep doen op de Neder landse gezinnen om hun huis open te stellen voor een van de vele Amerikaanse jongens en meisjes die graag een tijd in Nederland willen wonen en studeren. De 19-jarige Steve Amos zegt in bijna accentloos Nederlands: „Er zijn in Amerika honderden jongens en meisjes door de American Field Service aangewezen om een tijd naar Europa, o.a. naar Nederland, te gaan Het probleem is, dat er niet voldoende pleeggezinnen zijn. die een van die jongeren willen op nemen". Er is tot dusver voor de nieuwe „zending" jonge Amerikanen nog maar een zeer beperkt aantal ge zinnen dat het AFS-kantoor Neder land (Keizersgracht 722. Amster dam) heeft laten weten, dat het een „pleegkind" in huis wil nemen. Zijn landgenoot Scott Weir (18) uit Topeka in Kansas zegt: „Wij bei den hebben in Holland heel veel geleerd en genoten en we zouden graag willen, dat andere jongens en meisjes uit ons land dezelfde kans krijgen" DIE GEZINNEN die de Ameri kaanse jongelui een kans willen geven moeten snel zijn. De inschrij vingstermijn bij de AFS in Amster dam loopt ten einde. En in Amerika staan de jongens en meisjes te drin gen om de oversteek naar het Euro pese vasteland te maken. De American Field Service, die zichzelf ziet als een moderne educa tieve organisatie, kent drie pro gramma's: een winterprogramma waarbij Nederlandse scholieren een jaar in een Amerikaans gezin zijn en lessen volgen aan een „high schooi'een schoolprogramma, dat Amerikaanse jongeren van 16 tot 18 jaar m de gelegenheid stelt, wo nend in een Nederlands gezin, hier een middelbare school te volgen, en tenslotte een zomerprogramma, om Amerikaanse jongeren twee maan den (juli en augustus) in Neder land onder te brengen en hen zo mogeliik enige lessen aan een midde'bare school te laten volgen. Dit iaa> zijn 55 Nederlandse jon gens en meisjes een jaar te gast in Amerika, terwijl slechts 16 Ameri kaanse jongeren in Nederland zijn opgenomen. De gastgezinnen in Nederland verschaften hun tijdelijke gezins leden alleen voeding en onderdak. Geld voor de reis, zakgeld en me dische kosten worden betaald door de Amerikaanse ouders en de AFS. STEVE EN SCOTT, die op een lyceum ir Amersfoort zitten, hebben veel nu» gehad van hun verblijf in ons land Steve, die uit San Fran cisco kom» en bij een Bilthovens ge zin logeert zegt: „Je krijgt een heel ander" kijk op een land. waarover je alleen maar hebt horen vertel len. Ik vind voorts ook. dat je veel objectiever komt te staan tegenover je eigen land". Scott Weir meent dat de familie band in Nederland sterker is dan in Amerika „Ouders en kinderen hebber veel meer aandacht voor el kaar dar> bij ons" AFGAAND op eigen ervaringen meent Steve, dat ons onderwijs systeem veel verschilt met dat in Amerika. „Ons onderwijs is meer op de praktijk gericht, in Neder land is het op de eerste plaats ken nis vergaren, dacht ik. Ook vind ik. dat het onderwijs in Amerika meer op het individu gericht is". stelden zich bij monde van antirevo lutionair Boertien achter de kritiek van de commissies en .nodigden de minister uit, zijn beleid op dit punt te herzien". TOT ZOVER liep het voortreffelijk voor de adoptie-aanvragers. Groot was daarom hun verbazing over een brief, die het ministerie van Justitie aan de aanvragers stuurde. In die brief (het echtpaai Blaauw heeft er geen gekregen) werden alle aspi rant-pleegouders met me e r dan één eigen kind afgewezen. De adoptie aanvragers, die niet door deze res trictie werden getroffen, kregen met zoveel woorden te horen, dat hun aan vraag in de ambtelijke molen zou worden gestopt. Bovendien werd door het noemen van een onmoge lijk aantal eisen en verlangens ge suggereerd, maar van de adoptie plannen af te zien. Mevrouw Blaauw: „Het standpunt van de regering is, dat te adopteren „MIJN ADOPTIE-historie begon in 1963. Mijn man en ik wilden een bui tenlands kind adopteren. Toen we in formeerden naar d® mogelijkheden, trokken de officiële instanties die muur van ongenoegen, onwil en wan begrip voor zich op. Ik vroeg bijvoor beeld aan het toenmalige hoofd van de afdeling grensbewaking thans lo- co-secretaris-generaa1 van Justitie de heer Fontein, waarom zijn dienst en de andere officiële instanties zo af wijzend stonden tegenovei mijn adop tie-aanvraag. Hij veerde argumenten aan die ik niet alleen onvoldoende, Wij hebben daarop tegen elkaar ge zegd: „Doorgaan" Via de Tweede Kamer, de enige deur die staatsrech telijk dan nog openstaat We richtten dat verzoekschrift in mei '66 aan de Kamer. Pas elf maanden later kwam de reactie". IN DIE TIJD begon, aarzelend, de Amerikaanse pers zich te bemoeien met het lot van de mensen die door de Vietnamese oorlog waren getrof fen. Een van de verhalen in een Ame rikaans tijdschrift bracht het echt paar Blaauw ertoe, een open brief te schrijven aan de vijf grote politieke partijen. „Niemand reageerde op die brief", vertelt mevrouw Blaauw. „be halve de pers" Op dat moment ging het 't echtpaar Blaauw al niet meer in eerste instan tie om hun eigen adoptie-zaak. „Wij hebben ons van toen af zo ingespan nen omdat we niet wilden, dat de mi nister van Justitie die stumpers buiten Nederland zou houden". GROTE STEUN kreeg mevrouw Blaauw na die open brief van geheel onverwachte zijde Schrijver Jan de Hartog sprak over de televisie over de barre omstandigheden, waarin Viet namese en Koreaanse kinderen leven. Er barstte een stroom van adoptie aanvragen los, die werd opgevangen door mevrouw Den Doolaard, de echt genote van de auteur A den Doolaard (voor de burgerlijke stand Cornelis Spoelstra). Onmiddellijk stapte >ok mevrouw Blaauw in deze zaak Ik heb me vrouw Den Doolaard ervan kunnen weerhouden, de adoptieaanvragen bij DIE KAMERBEHANDELING be tond in eerste instantie uit een hea ring door de Kamercommissies voor verzoekschriften en justitie. „Die hea ring stelde niets voor. Ik mocht wel mijn eigen aanvraag toelichten, maar niets zeggen over het memorandum, dat wij na de »elevisie-uitzending had den toegestuurd aan de Kamerleden. Dat memorandum behelsde een uit gewerkt plan om de kinderen naar hier te halen. Na een heleboel heen- en-weer gepraat kregen de commis sieleden toestemming, vragen over beide zaken te stellen. Ze deden dat wel, maar het. waren zulke belache lijke vragen (bijvoorbeeld: „zouden de aanvragers genoegen nemen met een invalide kind?" alsof wij dat voor alle 800 mensen konden beantwoor den!") dat mijn man en ik er na af loop geen kop of staart aan konden vastmaken". „Nadien ontdekten we echter dat de Kamercommissies vlak voor de hearing minister Polak van Justitie hadden gehoord Deze zittingen zijn geheim, maar ik heb het vermoeden dat die commissies tijdens onze hae- ring niet veel anders hebben gedaan dan het doorgeven van het standpunt van de minister" Het resultaat van die hoorzitting was echter een rapport waarin het adoptiebeleid van de minister wera afgekeurd. „In septembej 1967 werd dat rapport behandeld m de plenaire zitting van de Tweede Kamer. Zes partijen de A.R C M IJ K V.P PSP., D'66 en (tot grote verrassing van 't echtpaar Blaauw) de V.V.D. kinderen uit aen overeenkomstig cul tuurpatroon moeten stammen. Tij dens een persconferentie is zelfs ge zegd, dat gekleurde rassen in Neder land te maken krijgen met rassen discriminatie. Bovendien vindt de re gering, dat Nederland al te overbe volkt is om nog meer mensen toe te laten. Verder zegt zij, het niet in het belang van het kind te achten wan neer het uit zijn vertrouwde omge ving naar hier word» gehaald Kinde ren die ouder zijn dan twee jaar zou den, volgens de regering „een soms desastreuze cultuurschok te verwer ken krijgen". De regering verschool zich in dit opzicht achter het Rode Kruis, de Unicef an de Neder landse kinderbescherming die de re gering hadden geadviseerd, géén buiteneuropese kinderen te laten adop teren". In die tijd was de International So cial Services het enige instituut dat met toestemming van het ministerie van Justitie bemiddelde bij adoptie zaken voor buitenlandse kinderen. Het betrof echter uitsluitend kinderen, die uit een „overeenkomstig cultuurpa troon" kwamen. „In dat ISS-bestuur zitten ambte naren van drie ministeries. Je kunt dus moeilijk spreken van een onaf hankelijk instituut" meent mevrouw Blaauw „Het TSS is een dee) van de muur waar je tegenop loopt: een muur van onderlinge afspraken". Schoolstraat 28) ook de NSIA de Nederlandse stichting vooi interlande lijke adoptie vóór die ouders Deze stichting beschikt echt. uitsluitend over Korenaanse kinderen die zij mondjesmaat tot nu toe 42 krijgt toegestuurd van de Korea Social Ser vice, een instantie die geen banden heeft met Internationa] Social Servi ces. De normen waaraan de pleegouders moeten voldoen (ze rr gen wegens het leeftijdsverschil niet ouder zijn dan veertig jaar), worden vastgesteld door de minister van Justitie Ook of een pleeggezin-in-spe in aanmerking komt voor een geadopteerd kind. wordt door dat ministerie bepaald De Ne derlandse stichting voor interlandelijke adoptie neeft derhalve uitsluitend te zorgen voor een ranta) kinderen Dtt aantal is overigens grote) dan dat wat via het 1SS uit Korea tei beschik king komt, omda» da' instituut samen werkt met een Koreaanse instantie, die over minde) kinderen beschikt. Dat was trouwens de reden van het instellen van de NSIA, waarvan me vrouw Den Doolaard secretaresse is. De kosten van overkomst en plaat sing van een te adopteren Koreaans kind bedragen drieduizend gulden Zij moeten worden betaald door de aspi rant adoptie-ouders. De minister van Justitie heeft ove rigens ook wat gedaan sinds de Ka mer zijn beleid hekelde. Hij stelde een „commissie ouitenlandse pleegkinde ren" in, die zich in de problemen ver diepte en als voorlopig resultaat de afkeuring van het adoptiebeleid. door zeven partijen in de Tweede Kamer uitgesproken, officieel onderschreef. Deze conclusie is gepubliceerd in de Nederlandse Staatscourant HET ISS IS iverigens oiet de enigi instantie die met «-gen ar de minis ter van "usti»ie iieegou ),-> aan adop tiekinderen nelpt. Sin^f vorig jaar mei werkt in Den Haag (Nieuwe VOOR MEVROUW Blaauw was dat echter allemaal niet meer nodig. Zij kreeg eind vorig iaar zonder moei te" haar Mary en heeft nu een boek geschreven over haar adoptie-ervarin gen. „Daarmee ve» de zaak geklaard zijn. De deur ;taat op een kier Door het boek moet die deur open. want als je nu niets doet slaat hij weer in het slot. De publieke opinie is over het algemeen gelukkig gunstig Maar als je kinderen wilt helpen moet je het snel doen. De Tweede Kamer is namelijk niet in staat gebleken om in dit concrete geval werkelijk concrete resultaten te bereiken". MEVROUW BLAAUW HEEFT ne gen maanden aan haar boek gewerkt. In die tijd zag ze Jan de Hartog voor de TV, die vertelde dat het hem niet mogelijk was een boek te schrijven over de Vietnamese kinderen. „Mijn hart zonk me toen in de schoenen. Ik dacht: als hij het niet kan, wat moet ik dan?" Ze heeft echter doorgezel Al was het maar om ie aspirant pleegouders die niet als zij over de juridische ken nis beschikken om kun doel te berei ken een gids mee te geven iie ge lijktijdig aanklaagt en waarschuwt. Voor mevronn diet nu- zeli is dat boek .Kinderet an o rekening" een moeizaam o r'c gebrachte „buitenparlementaire actie" iVfej viarp ,c cnooi t uitdacht zet „Ze was het waard, alle moeite, kos ten en ergernis". 4

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13