HERVORMDE PRAESES SPEELDE ALS KLEUTER „KERKDIENSTJE" In gesprek met ds. Van Zanten Informatie over oorlog en vrede van remonstrantse commissie Zondagsschoolwerkers en de toekomst ZATERDAG 13 JUNI 1970 Erbij 14 (Van onze correspondent) WASSENAAR „De gedachte dominee te worden heeft zich al vroeg bij mij vastgezet. Toen ik vier, vijf jaar ou was speelde ik kerkdienstje in de keuken. De kansel werd gevormd door de openstaande deurtjes van wee keukenkastjes en mijn hobbelpaard. Ik had uit karton een bef geknipt en droeg een witte jas van mijn \ader. In mijn hand hield ik de evangelisch-lutherse cathechismus, een Duitse uitgave. Zo organiseerde ik een eenmansdienst. Ik vervulde de rol van voorganger, organist want ik neuriede erbij en toehoorder Het was een gemeente op zijn smalst". Dr. J. A. G. van Zanten spreekt er vertederend over. Merkwaardig is dat hij na zijn eindexamen gymnasium dat ideaal van predikant plotseling niet meer zag. Wat hij wel ambieerde was de functie van officier van administratie bij de Koninklijke Marine. De keuring leverde aanvankelijk geen pro emen op. De dokter constateerde een ijzersterke gezondheid, maar wilde hem toch niet laten gaan zonder de temperatuur te hebben opgenomen. IÉ#Éllli§l! - Ar Van hogerhand Epidemisch karakter Man en vrouw samen predikant in eén kerk Vrijzinnig Gezag Galm „Het is noodzakelijk de begelei ding van de godsdienstige op voeding van het kind niet tot de zondagsschool hoogstens vijf kwartier per week te beperken, maar uit te breiden tot gezin en school. Er moeten werkmaterialen komen voor alle levensverbanden van het kind, die op elkaar zijn afgestemd!" Samenwerking Wat kan dat moet! lil» Aïï.- MMNNR Ds. Van Zanten: Wat denkt u? Ik had 39/ 9". De dokter riep: „Man, je bent ziek. Ik map je niet goedkeu ren". Nou daar zat ik. Ik vroeg een herkeuring aan en consulteerde de huisarts en de specialist Zij konden niets vinden, ook geen temperatuur- verhoging. Maar de herkeuring lever de weer een temperatuur op van 39/ 5. Ik kon dus geen officier wor den. Nog gaf ik de i loed niet op en besloot de opleiding voor reserve-of ficier te gaan ooigen. Opnieuw moest ik gekeurd worden en het resultaat was gunstig. Helaas viel ik niet in de vijfenzestig plaatsen Ik kwam thuis en dacht: wat nou? Toch maar theologie studeren, maar niet met het oogmerk om dominee te worden. Ook om die reden begon ik naast de theologie ook met Neder lands. Daar was ik altijd goed in ge weest. Ik moet er neg bij vertellen dat ik mij van de Evangelisch Lu therse Kerk had losgemaakt en be lijdenis had gedaan voor de Neder landse Hervormde Kerk. Na twee jaar studeren liet ik het Nederlands los, al heb ik altijd een grote belangstelling voor de Neder landse litteratuur behouden. Het is alles met elkaar een heel proces ge weest. Ik was verschrikkelijk jong, aankomeaid student van zeventien jaar, dus eigenlijk onrijp. Maar wat mij het meest getroffen heeft is, dat ik kennelijk niets anders mocht wor den dan dominee. De temperatuurs- verhogingen hebben op mij en mijn vrouw diepe indruk gemaakt. Juist omdat niemand ze heeft kunnen ver klaren 'geloof ik, dat het een beslis sing van hogerhand is geweest". Zelfs in dit tijdsgewricht, waarin de als massief bevonden pijlers van de kerkstructuren diepe scheuren verto nen, zou er voor ds. Van Zanten geen andere keuze zijn geweest „Ik zou er weer voor kiezen" zegt hij. „Want het is een bijzonder vermoeiende maar ook boeiende zaak" Nu het onkerkelijkheidsproces een epidemisch karakter heeft gekregen en er misschien zelfs sprake is van een crisis, blijft de dominee, die nu praeses is van de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, optimistisch gestemd. Hij juicht het toe, dat de mogelijkheid ten aanzien van de kerk distantie te nemen bin nen het kader - an de sociale wetge ving is verruimd Aan de andere kant valt het hem op, dat ofschoon er sprake is van de ontkerkelijking zulks niet betekent een per definitie loslaten van de diepste vragen, waar over het in het geloof gaat. Hij zou in dit verband de slogan willen gebrui ken: „De kerk is uit, God is in". De vraag of de kerken dit proces niet te laat hebben ingezien kan, vol gens hem, gelden voor de kerken in het algemeen. Binnen de kerken zijn er de nodige mensen geweest, die in een betrekkelijk vroeg stadium de veranderingen hebben zien aanko men. Zij hebben ook pogingen gedaan op de problematiek in te gaan. De stemmen van deze mensen worden, aldus ds. Van Zanten, steeds duide lijker gehoord. „Maar wat heet" zo zegt hij, „te laat? Ik zoek het nu even in een an dere dimensie Voor mij staat vast dat het Christus is, die de kerk in stand houdt. Dat betekent niet dat ik het principe huldig van laissez faire, laissez-aller! Ik pul er voor mijzelf de kracht uit samen met anderen op Ds. Van Zanten: „Voor mij staat vast dat Christus de kerk in stand houdt". de geloofsvragen in te gaan. In onze wijkkerkeraad, hier in Wassenaar, waarin ouderen en jongeren vertegen woordigd zijn, vinden over dit soort zaken intensieve besprekingen plaats. Het is mij opgevallen dat dit bijzon der indringend gebeurt met de uit drukkelijke intentie om bij alle diver genties die er bestaan elkaar vast te houden". KRIMPEN AAN DEN IJSSEL. Ds. S. van der Veen, gereformeerd predikant te Rotterdam-Delfshaven, en zijn vrouw, die kandidate in de theologie is, hebben een beroep aan genomen naar de gereformeerde kerk van Krimpen aan de IJssel. Half sep tember zullen beiden predikant in vol le rechten zijn van deze kerk. Het is voor het eerst in de Neder landse kerkhistorie dat een dominee en zijn vrouw het ambt van predikant tegelijk in een gemeente gaan bekle den. Eind vorig jaar stelde de gene rale synode van de gereformeerde ker ken dit ambt open voor de vrouw en in februari legde mevrouw Van der Veen- Schenkeveld als een van de eerste vrouwelijke kandidaten het klassikale examen af. Waarna zij in de kerkdien sten kon voorgaan. De gereformeerde kerk van Krim pen aan de IJssel groeide de laatste maanden zeer sterk. Dat zal vrijwel zeker nog enkele jaren doorgaan, aan gezien per jaar vijfhonderd woningen gereed zullen komen. Mevrouk Van der Veen, moeder van twee kinderen, zal onder meer de bearbeiding van de gereformeerde gezinnen in de nieuwe wijken op zich nemen. Voor deze kerk is de komst van dit predikantenecht paar een unieke oplossing, aangezien zij spoed'g te groot zal zijn voor één predikant. Ds. Van Zanten (49 jaar) bezit het vermogen onmiddellijk een goed men selijk contact tot stand te brengen. Zijn woorden klinken oprecht zonder de plichtmatige intonatie van de dag sluiter. Hij gaat niet met een boog om de kernvragen heen, maar ant woordt regelrecht zonder zichzelf of de kerk te sparen. Als er gevraagd wordt of de Nederlandse Hervormde Kerk een vrijzinnige evolutie door maakt, kijkt hij even bedenkelijk. „Ik ben niet zo gelukkig met de termen vrijzinnig en rechtzinnig om dat ze nu in een heel andere context staan dan vroeger. Ze zijn erfelijk be last met de tegenstellingen die er in vorige eeuwen bestonden, terwijl er nu verschuivingen mee worden aan geduid. Vroeger zag men Jezus Chris tus niet als de verlosser, de bevrijder, maar als de verhevene, het grote voorbeeld. Ik zou daar nu niet meer zo het accent op willen leggen". U bedoelt dat Jezus Christus tegen de achtergrond van deze wereld moei lijk meer als het grote voorbeeld kan worden aangemerkt?" „Ik zou willen zeggen dat het al te optimistisch optimisme heel duide lijk een deuk heeft gekregen" „Dat betekent dat er van de men sen meer eigen verantwoordelijkheid wordt verwacht". „Ja, dat zeker". „Dat vraagt veel strijd". „Bijna dagelijks". „Het bevordert ook een toeneming van de onkerkelijkheid" „Misschien mag ik het antwoord met een voorbeeld illustreren. Direct na de oorlog vinden de Amerikanen in een in puin geschoten stad in Duits land een Christusbeeld. Het beeld heeft geen handen meer. De Ameri kanen plaatsen het beeld opnieuw op zijn sokkel en voorzien het van dit bijschrift: „Voortaan heb ik geen an dere handen meer dan die van u". In de Petrusbrief en dat is van toepassing op de Nederlandse geloofs belijdenis vordt gezegd dat Chris tus geroepen is te allen Hide rekening en verantwoording af te leggen van de hoop die in hem is Die uitleg krijgt nu een duidelijk accent, geeft een richting aan de toekomst." „Bent u van mening dat het chris tendom, gezien tegen de achtergrond, van de huidige wereld, veel bereikt heeft? Of bent u van mening dat he1, m feite bedroevend weinig is?" „Ik kan het met dat laatste eens zijn. Aan de andere kant, verliest men, uitsluitend op dit spoor rijdend, met een aantal zaken uit het oog? Et zijn wel degelijk ook positieve kanten te ontdekken. Ik ben geen optimis tisch evolutionist, maar er zijn zaken die wij zo vanzelfsprekend vinden da\ SI6 ZerInift Teer als Positief aanmer- en. ik denk aan de zorg voor de naaste die zich door alle eeuwen heen heeft gedemonstreerd. Toen na een mislukte coup in Indonesië de lijken van Moslims en communisten op el kaar gestapeld lagen, waren het de fleine christelijke gemeenschappen die ervoor zorgden dat die doden be graven werden. Dat heeft in brede kring diepe indruk gemaakt. Men vroeg zich af: ,He, wat hebben die mensen voor een geheim". Het gevolg was dat men het aantal doopkandida- ten nauwelijks kon opvangen". Is dat fatsoensbesef of schuld complex. Ik denk aan Israel". „Ik begrijp u, maar hangt dat fat soensbesef of dat schuldcomplex in de lucht, of komt het ergens vandaan? Naar mijn gevoel liggen de wortels daarvan in de bodem van het christe lijk geloof. En ook in die vorm van christelijk geloof zoals die gestalte heeft gekregen in het bijbelse huma nisme van Erasmus." De discussie schuift in de richting van begrippen als verdraagzaamheid en gezag. Ds. van Zanten meent dat de interpretatie van het begrip gezag achterhaald is. Volgens hem worden m alle kringen gezag en macht door elkaar gehaald „Etomologisch en principieel hangt een en ander samen met de vraag: Wie heeft gezag? Iemand die werke lijk iets te zeggen heeft, iets dat het innerlijk van de mens raakt." Vindt u dat de wereld er aardia uitziet?" y „Nee, verschrikkelijk, vooral door zijn complexiteit." „Hoe staat u tegenover de gedach te dat het fascisme, de dictatuur en het geweld bijna het handelsmerk zijn van het christendom? Kijk naar het overwegend christelijk Duitsland voor en tijdens de tweede Wereldoorlog naar Spanje, Portugal. Griekenland, naar de politiek van Nixon in Viet nam. Geeft het christendom daarmee niet een verontrustend beeld van zich zelf?" „Ik kan het met u eens zijn, al moet u er wel bij noteren, dat in die landen daarbuiten ook christenen zijn die cor rigerend optreden. Ik denk aan de Na tional Council of Churches in Ameri ka, te vergelijken met de Raad van Kerken in Nederland, die zich op breedliggende terreinen wel degelijk critisch opstelt. Uit een geregelde briefwisseling is dat wel gebleken. Een benauwende zaak is het, dat de tros achterblijft. De pioniers zijn niet in staat, de communicatie met dat grond vlak tot stand te brengen. De dialoog dringt niet door tot de achterban." Op de generale synode van de ge reformeerde kerk in Lunteren heeft de discussie met de Zuidafrikaanse broe derschap over de rassendiscriminatie weinig opgeleverd." „De gereformeerden hebben een pit tige brief geschreven die er niet om loog, die Zuidafrikanen hebben ook met ons een gesprek gehad dat er evenmin om loog." Deze merkwaardige structuur is een opblaasbare plastic kerk, die is ge ïntroduceerd op de „Europlastique '70"-tentoonstelling in Versailles. De vijftig meter lange kerk kan in vijf minuten worden opgeblazen. „Hoe staat het in het hervormde kerk met de visie over het gebruik van kernwapens nadat eertijds dat rapport is uitgebracht." „Dat rapport zal op een of andere manier een vervolg moeten krijgen. Voor zover de dreiging van de B. en C.- wapens de laatste jaren sterk is toegenomen zullen we op dat stramien moeten voortborduren." „Er zijn nog reeksen andere proble men zoals de sexualiteit en de huwe lijksmoraal." „Er is een rapport in voorbereiding over de nieuwe christelijke moraal, waarvan ik hoop dat het dit jaar ge reed komt." Ds. van Zanten moet even glim lachen wanneer wij de galmende toon en de theologische onverstaanbaarheid van de predikant in het geding bren gen. „De problematiek," zegt hij, „ligt in een veel breder kader, in de hele maatschappij. Er is een aantal taalvelden ontstaan dat op zichzielf boeiend is, maar dat ook de zeker heid geeft dat er zoiets als een ge meenschappelijke taal nauwelijks meer bestaat. Maar binnen het kader van de kerk zal er toch iets aan moe ten worden gedaan. Prof. van der Leeuw zegt in zijn boek liturgie, dat op het moment dat de liturgie in de kerk werd ingekrompen de liturgische toon via een achterdeur in de galm van de dominee is teruggekeerd. Daarom moeten we terug naar een fundamenteler liturgisch besef waar dan een nuchtere preek tegenover staat." Tenslotte Rome en de reformatie. Ds. Van Zanten praat over de toenemen de mate van zakelijke besprekingen en de wil tot grotere mate van eenheid. Reeds werden er met betrekking tot het gemengde huwelijk, de doop en de kwestie van de intercommunie vrucht bare resultaten bereikt. En hoe stelt Ds. van Zanten zich de toekomst voor? „Juist omdat we teruggeworpen worden op de meest fundamentele vra gen zoals de vraag naar God en de crisis waarin het geloof verkeert, ben ik geneigd te zeggen dat ik vertrou wen heb." DELFT De Remonstrantse Broederschap zal een commissie benoemen, die de gemeente de kringen en de werkgroepen de nodige informatie moet verschaffen inzake de problemen van oorlog en vrede. De gemeente Eindhoven had namelijk de algemene vergadering, die in Delft is gehouden, een voorstel gedaan en daarin uitgesproken dat informatie over achtergronden van het vraagstuk van oorlog en vrede een belangrijke rol vervult als het gaat om het vormen van weerbaarheid en veiligheid zonder militaire macht. In het conflict tussen oost en west denken beide blokken vrijwel uitslui tend hun veiligheid te vinden in de dreiging met wapengeweld. De vicieu ze cirkel van steeds toenemende bewa pening die daaruit voortkomt, moet worden verbroken, aldus het Eindho- vense voorstel. Het is de bedoeling dat Dit was één van de punten uit het ambitieuze toekomstprogramma, dat directeur Jac. J. Sinnema van de Ne derlandse Zondagsschool Vereeniging op „Congres 104" te Utrecht ontvouw de voor enige honderden zondags schoolleiders en -leidsters uit heel het land. Er zal nog meer gebeuren. Naast de gebruikelijke hulpmiddelen komen ook andere, die gericht zullen zijn op een nieuwe opzet van de „orde van dienst" in de zondagsschool. Er komt meer variatie. Gedacht wordt aan een leer-, een speel- en een werk- dienst in afwisselende volgorde. „De plaats van het kind is in de eredienst, niet er naast. Dat vergt een wijziging van de eredienst, die niet meer tegen is te houden" aldus de NZV-direc- teur. „In zondagsschoolverband kun nen we alvast met „vooroefeningen" beginnen om enige ervaring te krij gen. De vormgeving van ons instruc tieblad „Kind en Zondag" hangt met deze ontwikkeling nauw samen" En buitengewoon goed hulpmiddel voor allen, die met de godsdienstige opvoeding van de jeugd te maken heb ben, is de fraaie serie „Vertel het uw kinderen" in 9 delen. Het eerste deel is verschenen en verwierf naast veel binnenlandse waardering ook een hoge internationale onderscheiding een eerste prijs op de internationale kin derboekenbeurs te Bogota vanwege de uitzonderlijk goede didactische en consequente opzet. Het tweede deel over de Genesis-verhalen is in voor bereiding. Bij het 105-jarig bestaan van de NZV het eerste lustrum in de 2e eeuw genoemd op 24 oktober a.s. wordt een ballonwedstrijd georga niseerd. Ook zijn de plaatselijke ker ken, waarvan de zondagsschoolarbeid door de NZV begeleid wordt, aange schreven om steun voor het fonds vormingswerk. Het grootste deel van de zondags scholen in Nederland staat of valt met het werk van de NZV, wat een grote verantwoordelijkheid betekent en een efficiënt beleid. Er is contact met de andere zondagsschoolorganisa ties. Met nadruk deelde de heer Sinne ma mee, dat de NZV niet uit dit over leg is getreden, maar wacht op una niem door de andere partners aan vaarde en realiseerbare plannen voor een gezamenlijke aanpak. Het toekomstplan schotelde de heer Sinnema .zijn gehoor voor, nadat hij was ingegaan op enkele actuele pro blemen. Een nieuwe samenleving wordt geboren, die mede „ons kind" is en waarbij we nauw betrokken moe ten blijven. Geen onrustig verzet, geen afwerend zich onttrekken, maar een positief aanvaarden van de hierin gelegen opdracht is de juiste houding. „Vanuit de Bijbel moeten we inzicht krijgen in de structuren van het han delen Gods. Door de nieuwe inzichten is het evangelie losgekomen uit de „han delsmerken en dogmata", die wij er op geplakt en omheengeweven hebben en is hel eeh boodschap voor deze tijd geworden als nooit tevoren. Het gaat niet om .christelijke waarden" die onzeker en vaak misbruikt zijn, maar ons werk is er op gericht het kind te laten beleven de ziens- en zijnswijze, die in de Bijbel aan de orde is" „Geen nieuwe vorm van vrijzinnig heid nestelt zich onder ons. Het is een zeer orthodox gebeuren: ons laten ge zeggen door de oorspronkelijke inhoud van de bijbelse verhalen. Orthodoxer kan het niet!" Met deze woorden be klemtoonde de heer Sinnema de theo logische achtergronden van het in structiemateriaal. Op andere wijze had interim-voor- zitter ds. M. G. Kampstra over dit laatste probleem gesproken onder het thema „Wat kan dat moet". Hij wees daarbij op de vele ontdekkingen, die een nieuwe kijk op de Bijbel hadden doen groeien en die de ogen geopend hadden voor de menselijkheid van de Bijbel. Deze komt niet in mindering van het feit, dat God ons aanspreekt, en ons besef van onze verantwoorde lijkheid geeft. Het is een feest de kin deren in aanraking te brengen met de verrassende en inspirerende wijze waarop de Bijbel ons dit laat zien. „Gebruik deze mogelijkheden ten vol le!" raadde ds. Kampstra aan. Ter vergadering werd een bedrag aangeboden, dat de kinderen in elf dorpen in de Noordoostpolder had den verzameld ten bate van een Biaf- raans kind. De NZV gaat deze actie in het najaar krachtig voortzetten. Verdere programmapunten van „Congres 104" zoals deze NZV-ver- gadering heette waren: „Zing een lied" samenzang o.l.v. Gerard van Hulst, „Speel een lied" het uitspe len van bijbelse liederen door een kin dergroep uit Arnhem o.l.v. mevr. F. van Klaveren-Schotte, en medewer king van de zang- en muziekgroep „Aidoomen" uit Amstelveen. De opening geschiedde door ds. P. W. Spruijt te Amsterdam, secretaris der NZV en de sluiting door ds. A H. Hellemans, nu afgetreden -ils be stuurslid. In zijn plaats werd gekozen mevr. drs. L. J. Visser, Evang. Luth. predikante te Harlingen. de te vormen commissie voortdurend contact zal onderhouden met de afge vaardigden van de Remonstrantse Broederschap in het interkerkelijke vredesberaad. Een verzoek van ds. M. D. Koster uit Meppel om een uit spraak te doen over alternatieve dienst plicht, waarbij hij ook dacht aan een dienstplicht voor meisjes, is in handen van deze commissie gesteld. De algemene vergadering heeft ver der besloten een bedrag voor de ont wikkelingssamenwerking, waartoe ver leden jaar in Lunteren een beslissing werd genomen, te storten in het inter nationale oecumenisch ontwikkelings fonds. Het bedrag is de helft van de twee percent, waartoe de vergadering in Lunteren besloot. De vergadering van de Wereldraad van Kerken, onlangs in Montreux ge houden, had gevraagd of het niet mo gelijk was dat men anderhalf percent voor de ontwikkelingsgebieden en een half percent voor het eigen land zou gebruiken. Maar na een mededeling van dr. H. M. de Lange dat met name de ontwikkelingslanden zelf meer aan dringen op mentaliteitsverandering in de westelijke landen dan op steun be sloot de algemene vergadering de ver deling „een percent- „een percent" te handhaven. Uitvoerig heeft de algemene verga dering zich verder bezig gehouden met het meerjarenplan voor de Broeder schap, dat was opgesteld door de pre dikant in algemene dienst, dr. J. van Goudoever. Eén van de punten uit het meerjarenplan betreft de identiteit van de broederschap. De Remonstrantse Broderschap moet niet langer zoeken naar haar identiteit, maar naar haar functie in de oecumene en in haar op dracht voor de oecumene. Ook zal de algemene vergadering a an gemeente en kringen de mogelijkheid van een dubbel lidmaatschap openen, wat wil zeggen dat men naast het lidmaatschap van de Remonstrantse Broederschap het lidmaatschap van één of meer an dere kerken kan aanvaarden. In de toelichting merkte dr. Van Goudoever op dat een op de toekomst gericht beleid niet gemakkelijk kan aansluiten bij een traditionele theolo gie. Het beleid wordt in de broeder schap gevormd en aangereikt van alle kanten, omdat de gemeenten betrek kelijk autonoom zijn en dus zelf ook een stuk beleid kunnen voeren. De kerk weet in het algemeen beter wat ze niet, dan wat ze wel wil. waardoor men vaak meer waarschuwingen te horen krijgt dan positieve aanwijzin gen ontvangt De kerk moet haar be leid altijd zo voeren dat o ^en weg naar de toekomst overbliift De volgende vergadering van de re monstrantse broederschap zal in 1971 in Amsterdam worden gehouden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 14