Prof. dr. A. A. Haspels stelt de pilgebruiksters gerust Prof. dr. A. A. Haspels ZATERDAG 13 JUNI 1970 Erbij 15 W eerstanden Controle nodig Bijwerkingen Gezwellen Trombose Geelzucht Libido Nieuwe methoden (Van een onzer redacteuren) DL UTRECHTSE hoogleraar in de gynae cologie prof. dr. A. A. Haspels vindt de paniek die de laatste maanden is ontstaan over de „pil" volkomen ongegrond. Hij zegt dat de pil mits onder deskundig toezicht gebruikt voor een zeer grote categorie vrouwen beslist het aangewezen voorbehoedmiddel is en blijft. Die paniek is voor een deel veroorzaakt door het „anti-pil-boek" van de publiciste Barbara Seaman. In Amerika, waar het boek zelfs aan leiding gaf lot een hearing van de Senaat, daalde ten gevolge van de onrust het pilge bruik met 18 percent. Nederland begint thans ook duidelijk in de ban van Barbara Seaman te raken. „Wij worden", aldus prof. Haspels, „overstroomd met enerzijds bange telefoon tjes van patiënten en anderzijds met abortus- aanvragen van vrouwen die zo maar midden in een cyclus met de pil zijn gestopt en daar op prompt zwanger zijn geworden". HETZE TEGEN DE PIL IS VOLKOMEN ONGEGROND MET NADRUK wil prof. Haspels stellen dat aan het gebruik van de pil voor zover bekend geen grote risico's verbonden zijn, mits er een goede me dische begeleiding aanwezig is. Zo lang het ideale voorbehoedsmiddel nog niet gevonden is blijft de Utrechtse hoogleraar de pil (verreweg het be trouwbaarste voorbehoedsmiddel) dan ook propageren. PROF. HASPELS vindt het niet vreemd dat de pil hier en daar nog forse weerstand oproept. Hij herinnert eraan dat ook „de mensen die des tijds met het condoom zijn gekomen in de ban zijn gedaan, dat de Duit se arts die het pessarium „uitvond" in zijn land uit de vereniging van art sen werd gestoten, en de „uitvinder" van het spiraaltje uit de Duitse gy- naecologenvereniging. Waarmee bij zeggen wil dat de invloed van mensen die om wat voor reden dan ook te gen anticonceptie zijn, altijd ver heeft gereikt en nog steeds tamelijk ver reikt. Wanneei' b.v. een kinderloze vrouw, die een tijdje de pil heeft gebruikt, zwanger wil worden en het lukt niet, dan geven deze mensen onmiddellijk de pil de schuld. Voor de hand lig- gender is echter dat de vrouw be hoort tot de tien percent onvrucht bare huwelijken. DAT VROUWEN die de pil gebrui ken snel verouderen, is volgens prof. Haspels volkomen uit de lucht gegre pen. Volgens hem bewijst het feit, dat bij verreweg de meeste vrouwen de eierstokken onmiddellijk na het staken van het pilgebruik weer gaan werken, dat van een snelle veroude ring geen sprake is: „Bij het gebruik van de pil (een ovu latieremmer) zijn net zoals tijdens een zwangerschap de eierstokken „stilgelegd", In ontwikkelingslanden, waar aan geen enkele vorm van anti conceptie wordt gedaan, zijn de mees te vrouwen permanent zwanger of hebben zij een kind aan die borst. Zij ovuleren doorgaans maar 20 keer in hun leven, terwijl zij „in theorie" rond 300 ovulaties hadden kun nen hebben. Van een snelle veroude ring is bij deze vrouwen bij wie net zoals bij de pilgebruiksters de eier stokken dus vrijwel nooit „werken" geen sprake". WAAR HET prol Haspels om gaat is dat bij pilgebruik de medische be geleiding zo goed moet zijn dat het kleine percentage vrouwen dat beter op een ander middel kan overgaan (bijv. wegens verhoging van de bloeddruk) er snel wordt uitgehaald. De halfjaarlijkse controle dient te bestaan uit een inwendig onderzoek, meting van de bloeddruk en onderzoek van de urine op suiker en eiwit, en bij voorkeur van de borsten. PROF. HASPELS gelooft dat vrou wen die die pil of ook het spiraaltje gebruiken, beter beveiligd zijn tegen baarmoederkanker dan vrouwen die een voorbehoedsmiddel toepassen waarbij geen regelmatige medische controle is voorgeschreven: „Doordat de baarmoedermond halfjaarlijks be keken wordt en er soms een uitstrijk- je wordt gemaakt, kan een eventuele baarmoederkanker doorgaans ontdekt worden in een stadium dat er nog een goede behandeling mogelijk is". BIJWERKINGEN van de pil, zo in een rijtje onder elkaar gezet kunnen de indruk wekken dat het toch wel om een uitermate gevaarlijk middel gaat. Prof. Haspels wuift de bezwa ren allerminst weg, maar stelt aan de andere kant, dat vrijwel elk medicijn heel wat bijwerkingen heeft. Het gaat echter, zoals met alles, om de afwe ging van belangen. Prof. Haspels: „Aspirine kan maag bloedingen veroorzaken. Saridon kan (in hoge doseringen) nierbeschadi ging veroorzaken. LSD geeft chromo soomveranderingen in eicellen die nog geproduceerd moeten worden. Enige tijd na LSD-gebruik kun je daardoor nog een kind krijger met aangeboren afwijkingen. Dat vind ik nu een reden Om de persoon van dr. A. A. Has pels, die in bijgaand interview stel ling neemt tegen de „onrustzaaiers rond de anticonceptiepil", is ander half jaar geleden nogal wat te doen geweest. Najaar 1968 zette het be stuur van de medische faculteit in Utrecht hem als eerste op de voor dracht voor de opvolging van prof. W. Plate, die begin 1969 met pen sioen zou gaan. Bijna de helft van de 280 Nederlandse vrouwenartsen on dertekende toen een aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid gericht adres waarin geprotes teerd werd tegen die voordracht, en wel op grond van het feit dat dr. Haspels op dat moment (november 1968) nog slechts acht maanden als gynaecologisch specialist geregis treerd stond, hetgeen volgens de adressanten te kort is om behalve studenten ook specialisten op te lei den. Officieel geldt als richtlijn daar toe 5 jaar. maar faculteit en cura toren van de Utrechtse rijksuniver siteit baseerden zich bij hun voor dracht op de uitzonderingsclausule met betrekking tot „speciale be kwaamheden en bijzondere omstan digheden". De deining bereikte na Kerstmis 1968 haar hoogtepunt met het vertrek van enkele leden van prof. Plate's wetenschappelijke staf die niet onder dr. Haspels wilden werken. Maar deze laatste werd uit eindelijk toch benoemd. Reeds in zijn inaugurele rede, in mei 1969, gaf hij blijk van een zeer vooruitstre vende visie, o.a. door te pleiten voor abortus-commissies in alle Neder landse ziekenhuizen. In het jaar dat sindsdien verstreken is, schijnt prof. Haspels, die voor zijn specialisatie vele jaren als arts in India, Ghana en andere tropische landen werkte, zijn gezag als topgynaecoloog en hoogleraar in Utrecht, althans bin nen de faculteit afdoende te hebben bevestigd. om LSD te verbieden, ook in de psy chiatrie, of het moet gaan om een vrouw boven de vijftig. In de ge slachtsrijpe leeftijd moet het echter een verboden middel zijn, net zoals bijvoorbeeld „Softenon" PROF. HASPELS gelooft dat veel mannen en vrouwen op het ogenblik behoefte hebben aan een duidelijk, niet-emotioneel geladen overzicht van de bijwerkingen van de pil. Om aan dat zeer gerechtvaardige verlangen te voldoen heeft hij een dergelijk over zicht voor ons samengesteld. De Utrechtse hoogleraar was on langs in New York op het zesde we reldcongres der gynaecologie, waar uitvoerig over de pil is gesproken. Zijn overzicht, dat hieronder volgt, be vat de conclusie van de werkgroep van artsen die zich over die gehele wereld speciaal met anti-conceptie be zighoudt: „Het verband tussen het gebruik van de pil en het optreden van trom bose wordt aangenomen. Deze compli catie is echter zeer zeldzaam. De werkgroep was het erover eens, dat bij vrouwen met een trombose in de voorgeschiedenis, een ernstige hartziekte of bepaalde bloedziekten de pil niet moet worden voorgeschreven als andere methoden van geboortere geling acceptabel zijn. Het is in dit verband aanbevelens waardig, zes weken voor een grote operatie en tot twee weken erna een andere vorm van geboorteregeling te adviseren". „De kans op trombose zonder ge bruik van de pil vertoont grote geo grafische variatie. Algemeen werd aangenomen, dat in plaatsen waar wei nig trombose voorkomt (vele tropische gebieden) ook de kans op trombose complicaties klein is". „De onlangs door de Britse „com missie voor de veiligheid van genees middelen" gegeven adviezen (door de Nederlandse hoofdinspectie voor de Volksgezondheid voorzichtiger en be ter geformuleerd) dienen te worden opgevolgd. Dit houdt in, dat men bij voorkeur een pil zal geven met min der dan 100 microgram oestrogenen". „Echter waren de congressisten het in New York erover eens dat een aantal vrouwen op de lage dosering oestro genen bijwerkingen ral krijgen zoals tussentijds bloedverlies, zodat het ver antwoord is, zo nodig, de hoge dose ring voor te schrijven". Hoe groot is nu het riciso van trombose en embolie? „Afhankelijk van de leeftijd kan men per jaar 1,5 3 sterfgevallen per 100.000 vrouwem die de pil ge bruiken verwachten. In Nederland is de moederlijke sterfte bij zwanger schap en geboorte 21 sterfgevallen per 100.000 geboorten per jaar". „Om het voor mijn patiënten duide lijk te maken: het gevaar dat men loopt bij één zwangerschap staat ge lijk met 6-12 jaar pilgebruik". Kan men het door de pil veroor zaakte trombosegevaar verminderen? „Ja, door een halfjaarlijks onder zoek door een arts. Deze dient zich zorgvuldig met de voorgeschiedenis van de patiënte bezig te houden en b.v. speciaal te letten op eventuele vroegere trombose en verergering van spataderen. Er is een aanwijzing dat gezwel len van de baarmoeder minder voor komen bij pilgebruiksters. „De pil bestaat uit twee stoffen, de oestrogenen en de progestagene stof fen. De laatsten worden als genees middel bij sommige soorten kanker van de baarmoeder gebruikt. Sommi ge borstgezwellen groeien bij gebruik van hormonen, andere worden juist kleiner. Vandaar het reeds lang gele den advies, geen pil te geven aan vrouwen die een gezwel van de borst hebben of gehad hebben. Uit voorzich tigheid laten wij dit advies zowel voor kwaadaardige, als voor goedaardige gezwellen gelden". Mogelijke aangeboren afwijkin gen? „Er bestaat geen aanwijzing dat de pil in de tegenwoordig gegeven do sering enig ongunstig effect heeft op kinderen, geboren uit moeders die met de pil zijn opgehouden, uit vrou wen die zwanger werden tijdens het gebruik van de pil of van moeders die hun baby's borstvoeding geven'. Borstvoeding (lactatie)? „Er zijn aanwijzingen dat tablet ten die oestrogenen bevatten, een on gunstig effect kunnen hebben op de produkfie van melk in de borstklie ren. De progestagenen alleen hebben geen effect op de oroduktie van melk. In de lactatie-periode treedt vaak geen ovulatie (vrijkomen van eicel) op. Toch kan men niet op een geboor tebeperkende werking van de lactatie rekenen en het is volkomen onbe trouwbaar om te denken dat geen zwangerschap kan optreden tot de eerstvolgende menstruatie na de be valling". Hoge bloeddruk? „In zeldzame gevallen is hoge bloed druk geconstateerd door gebruik van de pil. Dit werd reeds jaren geleden in de Nederlandse vaklitteratuur ge publiceerd. Na het staken van de pil daalt de bloeddruk weer. Daarom is controle van de bloeddruk bij iedere pilcontrole noodzakelijk" Geelzucht? „Gevallen van geelzucht komen Prof. dr. A. A. Haspels voor bij patiënten die ook aan zwan gerschapsgeelzucht lijden. Voor zover wij weten is nooit blijvende schade van deze geelzucht voorgekomen". „De pil mag echter niet worden voorgeschreven aan vrouwen die tij dens een vroegere zwangerschap aan deze soort geelzucht leden. Een vroe gere hepatitis infectiosa is geen con tra-indicatie om de pil te gebruiken" Suikerziekte? „Alle artsen waren het er over eens, dat er veranderingen plaatsvon den in de suikertolerantie bij sommi ge vrouwen die de combinatiepil ge bruiken. Deze veranderingen zijn ge ring en verdwijnen meestal spoedig". „Er zijn geen aanwijzingen dat de diabetes vaak ontregeld zal worden door gebruik van de pil. Wel is aan vankelijk extra bloedsuikercontrole gewenst en sommige suikerzieken heb ben bij pilgebruik iets meer insuline nodig". Vruchtbaarheid na staken vitn Het pilgebruik? „Aanvankelijk dachten vele artsen dat er na gebruik van de pil een ver hoogde kans op zwangerschap zou be staan. Men sprak van een „rebound effect". Dit is nooit bewezen en ik ge loof daar niet in. Enkele vrouwen met onregelmatig, vaak gering bloedver lies met lange tussenperioden hebben na pilgebruik niet meer gemenstru eerd. Op bijna 300 vrouwen die met een klacht over amenorrhoe (geen menstruatie) op onze hormoonkliniek kwamen waren er slechts vier vrou wen die de pil hadden gebruikt". „Meestal gaan de ovaria weer wer ken en wordt de vruchtbaarheid her steld na stimulatie met geneesmidde len waarover wij sinds enkele jaren de beschikking hebben. Het is duide lijk dat men een jong meisje niet de pil moet geven alleen om haar men struatie regelmatig te doen verlopen. Is betrouwbare anticonceptie gewenst, dan moeten voor en tegen goed over wogen worden". „De artsen in New York zagen geen reden een pauze in te stellen na enige tijd pilgebruik. In mijn eigen prak tijk raad ik alleen vrouwen die nog nooit zwanger zijn geweest, na twee jaar een pauze aan In deze pauze wordt de ochtendtemperatuur opge nomen om de eerstvolgende ovulatie vast te stellen". Psychische afwijkingen? „Veranderingen in gemoedsgesteld heid en libido zijn beschreven. Zowel veranderingen ten gunste als ten on gunste werden door alle artsen ge zien en zijn moeilijk in getallen ob jectief weer te gven. In enkele geval len was libidoverlies of een depressie ve stemming een reden, de vrouw een andere vorm van geboortenregeling voor te schrijven". „HET WERD tijdens de besprekin gen in New York duidelijk dat de ver schillende bijwerkingen van de pil veroorzaakt schijnen te worden door de oestrogene component. Hierom wa ren de artsen het er over eens dat in dien mogelijk een pil met een lage dosis oestrogenen de voorkeur ver dient (50 microgram ethinyl-oestra- diol en 75 microgram mestranol). „Er bestaat geen twijfel dat de pil door velen wordt gebruikt en tot de meest betrouwbare vormen van ge boortenregeling behoort. Toch wijzen wij erop, dat het maar één van vele beschikbare methoden is. Velerlei me thoden kunnen gebruikt worden onder verschillende omstandigheden en ge durende verschillende perioden in de vruchtbare jaren." „De ideale methode zonder bijwer king is nog niet gevonden; de moge lijk nadelen moeten worden afgewogen ten opzichte van de voordelen." „Bij de evaluatie van geschiktheid van verschillende methoden van ge boortenregeling is de doeltreffendheid van de methode essentieel." „Aan elke nieuwe vorm van anticon ceptie worden hoge eisen gesteld, om dat zij wat betrouwbaarheid betreft met de pil moeten kunnen wedijveren. Wat zijn de nieuwere vormen van geboortenregeling? m „De driemaandelijkse injectie; de ze bevat alleen progestagene stof." „Een morning-after pill" die bin nen tien uur na de samenleving moet worden ingenomen en ook uit progestagenen bestaat. Dit is een nieuwe pil die steeds na een coi tus moet worden gebruikt. Mo menteel proberen wij uit te vinden want de invloed van deze pil op het menstruatiepatroon is. Waar schijnlijk zullen er verschillen op treden, afhankelijk van het aantal coïtussen, dus het aantal pillen per cyclus. „Deze gestage ..morning after pill" is dus weer een ander soort dan de tot nu toe met succes gebruikte hoge doses oestrogenen (gedurende vijf da gen na een verkrachting of mislukte anticonceptie in te nemen)." Deze laatste vorm is echter niet als routine te gebruiken; hij blijft gere serveerd voor noodsituaties. Bij ruim 300 geregistreerde gevallen die hier mee behandeld werden, kwam geen zwangerschap voor. „Bij vele patiënten is er door de publicaties van de laatste tijd paniek ontstaan. Zo'n paniek richt veel scha de aan. Er zullen onvermijdelijk, naast allerlei spanningen in huwelij ken en relaties, ongewenste zwanger schappen door ontstaan, met als ge volg een toevloed van aanvragen om abortus. De conclusie is en blijft daarom goëde controle is noodzakelijk!"

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15