Verkeersbeleid van de overheid traag en opportunistisch, meent nieuwe voorzitter van de R.A.I. NIEMAND KAN DE OPMARS VAN DE AUTO STUITEN! 3 J. Leonard Lang: „Hoe meer flats hoe groter de vraag naar auto's Nederlands ingenieur ontwierp een anti-zeeziekte-vaartuig Proefvaarten werden vol ledig succes ZATERDAG 13 JUNI 1970 Erbij 17 k J. L. Lang met lievelingshond bij de sportauto van zijn vrouw. (Van een onzer redacteuren) Een RIANT LANDGOED aan de rand van Hilversum is de rustige thuishaven van J. Leonard Lang, de nieuwe algemeen voorzitter van de RAI. Zijn naam is een begrip in de autowereld, maar reeds in de oprijlaan van zijn „buitentje" biecht hij ons op: „Zelf ben ik eigenlijk niet zo gek op autorijden, weet je?" wat uit zijn mond toch wel een onver wachte bekentenis is. Zijn belang stelling lijkt veel meer uit te gaan naar de twee teckels, die speels voor ons uit dartelen en dan op eens keffend wegrennen, een tus sen de bomen wegschietend konijn achterna. Later, als wij in de salon met de heer en mevrouw Lang achter een glas whiskey zitten, mogen de teckels, nog nahijgend van de jacht, het haardkleed aan de voeten van de baas delen met een wollig-ruige bouvier en een hautain kijkende chowchow, die in huize Lang kennelijk ook geen hondeleven leiden VERGADERRAGE DAF rrnrnrnnnnnnnwtnnnnnjl TREUZELAARS UITLAATGAS TWEEDE AUTO KWALITEIT DE NEDERLANDSE ingenieur Harry W. Tulleners heeft voor het inter-eiland-verkeer in het Carai- bisch gebied een vaartuig ontwor pen waarop niemand meer zeeziek wordt. Met het proefmodel is reeds een aantal jaren geëxperimenteerd in de Caraibische Zee, die bij een constante passaatwind een korte, krachtige golfslag heeft, hetgeen een ernstige handicap is voor de ontwikkeling van het verkeer tus sen de eilanden. Eerder ge nomen proeven met draagvleugel- en luchtkussenvaartuigen hebben geen bevredigende resultaten op geleverd. De benoeming van de heer Lang tot algemeen RAI-voorzitter was eigenlijk een logisch overstapje van, het leider schap der sectie automobielen van de zelfde vereniging. Over het eigen RAI- huis, dat behalve vervoermiddelen, ook boekenbals, huishoudbeurzen, ijs- revues en maanreistentoonstellingen onder dak heeft gehad en nog heeft, voert de heer Lang niet de dagelijkse leiding. Hij is commissaris van het RAI-complex. „Ik voel me als een soort duizend poot, maar zo iets ligt me wel. Ons familiebedrijf is met tweewielers be gonnen en ik weet dus wel wat er in de RAI-branches omgaat. Zij zullen niet met elkaar in conflict komen. Ik acht het voorzitterschap een belangrijke functie, mede omdat onze vereniging met de regering moet overleggen en soms daarbij ook tegenspel moet kun nen bieden als dat nodig blijkt HET VERKEER eist tempo. Dat principe huldigt de heer Lang in zijn vergaderingen ook. „Daar kennen ze me al om. Internationaal zal ik er mede naar streven, de goedkeurings- eisen voor nieuwe auto's uniform te maken. Tegenwoordig doet elk land dat afzonderlijk. Ik heb eens meege maakt dat Franse autokeurders een kostbare nieuwe auto met een snel heid van 75 km tegen een muur lieten botsen, alleen maar om te zien hoe ver de voorkant indeukte. Dat is te gek natuurlijk!" De RAI moet de heer Lang echter aan de Soestdijkerstraatweg. Maar dat was zo groot dat ik altijd .een huis vol vrienden en kennissen had. We zijn toen maar wat kleiner gaan wonen." OVER HET congrescentrum in Am sterdam wil de heer Lang toch wel iets kwijt, als wij hem wijzen op de overal opschietende monstervergader centra: melkkoetjes en wachten met bouwen op een „gunstig moment". Meestal is het dan evenwel te laat. Er zijn ge noeg particulieren die zulke garages willen bouwen. Laat men het aan hen overlaten. Bij de gemeenten is een groot gebrek aan besluitvorming. De auto kan je niet tegenhouden, dat kan niemand. Het is een welvaart ver schijn sel. Bovendien, hoe meer flats er wor den gebouwd, hoe groter de behoefte aan auto's. De mensen willen op zon ning zijn autogassen overigens niet erg schadelijk; veel minder dan bij voorbeeld oliestook en fabriekssmook." Bent u ermee ingenomen dat ons land een eigen personenauto-industrie bezit en heeft deze fabriek invloed gehad op het populariseren van de auto in Nederland? "wvvwivvvvvvvvvvwvvvvwwwuvwwvvvvvvwvvvvvvvvvvvwvvvvvwvvvvwvvwvvw/wwvwvvvvvvvwvvvvwwwinwv^ niet zoveel tijd kosten dat zijn „za- kie", zoals hij het uitdrukt (zijn import en dealerbedrijf Fiat Nederland) er schade van zou kunnen lijden. Elke morgen rijdt de chauffeur op de bromfiets van zijn huis naar de hoogste baas. Om kwart over zeven precies rijdt hij de Fiat 125 („Ik zal wel het grotere model moeten nemen als het binnenkort uitkomt. Dat hoort er nu eenmaal bij als hoogste verte genwoordiger van Fiat in dit land", meent de heer Lang) uit de dubbele garage en wacht voor de deur op zijn directeur. „Ik rijd bijna nooit zelf. Mijn chauffeur is erg punctueel. In al de jaren dat hij bij ons is, heeft hij zich één keer verslapen." Meestal om kwart voor zeven 's avonds keert het tweetal aan de Hilversumse Arubalaan terug. „Mijn hobby is golf. Na de oorlog wilde ik graag dicht bij de golflinks wonen. Daarom verhuisde ik van Am sterdam naar Hilversum. Ik heb nooit verder veel interesse voor Hilversum gehad. Alleen de schouwburg ken ik goed. Mijn hart blijft bij Amsterdam. Als huis kocht ik hier hotel Heidepark „Congressen houden is een rage ge worden. Voor West-Europa is Amster dam de meest aangewezen plaats. Ik geloof dat de andere Nederlandse ste den er een slechte „marketing" op na houden. Er wordt maar gebouwd, ter wijl helemaal niet vooruitgezien wordt of er wel voldoende belangstelling voor zulke vergadercentra bestaat. De combinatie van tentoonstellingshallen en congrescentrum, zoals de RAI, is ideaal, omdat we voor het centrum nu maar een kwart van het personeel hoe ven in te zetten dat men elders in congrescentra nodig heeft. Amster dam heeft als geen andere Nederland se stad volop attracties. Ik wil het par- keerarsenaal in de onmiddellijke om geving van de RAI vergroten. Parkeer garages, hè." Vindt u parkeergarages een oplos sing? „Natuurlijk. Maar de gemeentes treuzelen. Ze zien zulke garages als dag hun flatjes ontvluchten om van de natuur te genieten. „Ik zie geen reden tot ernstige be zorgdheid. Voor de zaak echt critiek wordt, zal de regering wel maatrege len treffen. Ik ben vóór ingebouwde uitlaatgas-zuiveringsinstallaties in auto's, hoewel dat uiteraard prijsver hogend zal werken Maar als het een dwingend voorschrift is, hindert dat niet omdat dan geen enkele autofabri kant eronderuit kan. Zolang zo'n voor schrift ontbreekt, gaat het niet aan, de autofabrikanten voor „moorde naars" uit te maken." Sluiting van stadskernen voor het autoverkeer? „Ik geloof dat men eerder bredere autowegen in de steden moet aanleg gen, omdat het verkeer sneller kan doorstromen. In smalle stadsstraten hoopt het verkeer zich op, en daarmee ook de uitlaatgassen. Naar mijn me- „Ontegenzeglijk. Dit geslaagde na tionale produkt heeft een duw aan de autoverkoop gegeven. Datde omzet ten zo gestegen zijn, ligt volgens mij aan de vrije zaterdag en aan DAF. Ik vind het jammer dat de DAF-directie de Staatsmijnen in de nv heeft ge haald. Ik had de DAF graag het aureool van een geslaagd particulier bedrijf gegund." Dat brengt ons op de vraag wat de heer Lang vindt van staatsautomobiel- fabrieken zoals in Frankrijk. „Het particulier initiatief heeft voor delen boven staatsbedrijven. Het is elastischer en er kunnen sneller be sluiten genomen worden. De geestdrift moet van de baas komen. En daarvan zijn de Van Doome's de levende ge tuigenis." Het stadsverkeer ontlasten met zo genoemde stadswagens en het gebruik van kleinere auto's waardoor de par- keermogelijkheden groter worden? De heer Lang: „De elektrische stads wagen is niet serieus bedoeld. Het gaat mij niet aan het hart dat men niet kleiner rijdt. Dat moeten de men sen zelf weten. In de toekomst zullen er wel meer kleinere auto's komen, maar dan als tweede wagen voor de vrouwen." Gebruikt u veiligheidsriemen? „Nee. Ik heb ze wel, maar ik doe ze niet om. Daarom twijfel ik zo hard aan het nut van de verplichting, vei ligheidsriemen in de auto te hebben. Ze liggen ons volk niet. We krijgen dan het gevoel, gevangen te zitten. Auto-ongelukken gebeuren niet door tekortkomingen aan de auto, maar door menselijke fouten." Sleutelt u zelf wel eens aan uw auto? „Ik ben niet technisch, maar ik zou het wel kunnen. In mijn opleidings tij d heb ik alles aan een auto moeten doen. Dat wilde mijn vader. Als er nieuwe motoren op de markt verschij nen, kan ik m.e er wel in verdiepen." Wat heeft u het meest in de ontwik keling van de auto gefrappeerd? „Het geringe onderhoud dat een auto tegenwoordig vraagt. Vooral de kleine auto. Als de eigenaar regelma tig de servicebeurten laat doen, kan hem vrijwel niets meer overkomen. Onze reparatiebedrijven boffen ermee, want als die vooruitgang er niet was, waren vandaag de dag reparaties vijf maal zo kostbaar en de bedrijven vijf maal zo groot. En dat met het tekort aan personeel." „Als algemeen voorzitter van de RAI kan ik voorts lyrisch worden over de kwaliteiten van de materia len. De slijtvastheid is enorm vooruit gegaan. Laat men elk jaar zijn auto voor de winter tectyleren, dan gaat de carrosserie ook heel lang mee. Hoe wel, de rijkdom van Boekelo's zout mijnen wordt rijkelijk over de weg gestrooid. De minister van Verkeer is nergens royaal mee. behalve met zout!" Bent u dikwijls op reis? „In mijn functie als RAI-voorzitter zal ik wel meer moeten reizen, maar mijn vrouw ligt dat wel. Ik delegeer erg graag aan directieleden." Familie in de zaak? „Ja, mijn zoon en een broer. Die komt 's morgens ook zo vroeg. Van de oude stempel." Ir. Tulleners, die enkele jaren op Cu rasao woonde, maar nu in de Verenigde Staten werkzaam is, construeerde een vaartuig dat zich in de golven vol maakt rustig gedraagt. Het bestaat uit een cabine die enkele meters boven de waterspiegel ligt en verbonden is met twee paar boven elkaar geplaatste drij vers. Het vaartuig zal in de vaart wor den gebracht door Tulleners Interna tional Seacraft and Sealines Corporati on n.v. op Curaqao. TIJDENS honderden korte en langere proefvaarten met het prototype hebben tal van deskundigen zich enthousiast uitgelaten over de eigenschappen en de vermoedelijke mogelijkheden van het nieuwe vaartuig. De commandant Zee macht Nederland, vice-admiraal J. B. Maas sprak van „een belevenis, en een basisvaartuig voor vele toepassingen." Hij noemde het schip verbazingwek kend stabiel. Op diverse proefvaarten zijn al tal van vrouwen en kinderen meegevaren alsook lieden met een ge renommeerde zwakke maag en „mensen die al zeeziek plegen te worden bij de gedachte aan deinend water." Maar geen van nen is aan boord van de „Tul leners Special" nog ooit zeeziek ge worden. EEN DESKUNDIGE van de Ameri kaanse marine meent dat met dit type snelheden van 50 knopen bereikbaar zijn. Het gaa om een drijverschip met een drijverlengte van 28 meter en een cabine van 12 bij 4,20, geschikt voor 50 passagiers. De drijvers van de boot be staan uit mei glasvezel versterkte po lyester buizen, die gevuld zijn met schuimplastic en aan de uiteinden voor zien worden van scherpe punten. Nor maal liggen de onderste drijvers onge veer voor de helft onder water. Bij het varen snijden de punten door de golven heen, waardoor het vaartuig vrijwel on gevoelig wordt voor deining. De bo venste drijvers dienen alleen maar om zeer hoge golven op te varigen ep heb ben voorts de functie van extra bevei liging. De samenstelling van de drijvers maakt het schip onzinkbaar, zelfs als alle vier de drijvers, lek zouden slaan. DE AANDRIJVING van het vaartuig kan op veel manieren geschieden, met door zuiger- of turbinemotoren aange dreven waterschroeven of luchtpropel- lers of met een of meer straalmotoren. Er kan met een normaal roer of met bestuurbare schroeven gestuurd wor den. De "hans in aanbouw zijnde boot op Curacao wordt aangedreven door twee onder de cabine bevestigde die selmotoren met bestuurbare schroeven tussen de drijvers. Bij grotere uitvoe ringen is het mogelijk de motoren in te bouwen in de drijvers. DE BEIDE directeuren van de onder neming, <r. J Tulleners en zijn zoon, denken voor het inter-eiland-vervoer aan dr ij verschepen met een capaciteit van 50 tot i00 passagiers, die comfor tabel vervoeid kunnen worden. De ex ploitatie zou op deze basis economisch kunnen zijn. De investering per passa giersplaats is zeer laag, ongeveer 4000 gulden, tegenover 16 tot ruim 20.000 gulden voor conventionele veerboten en meer dan 50.000 gulden vooi luchtkus sen- en iraagvleugelboten van verge lijkbare caDaciteit.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17