Koningin: Zonder welzijn van anderen geen eigen welzijn OE THANT Nu is het tijdvoor lékker met lékker: Beschuit met aardbeien. Stijgende welvaart geeft toenemend afvalprobleem i 3 T m schoner Mr. Lim A Po naar Bonn Gispen Culemborg in de as gelegd Dr. B, de Gaay Fortman uit ARP Eemmeer erg vervuild Nader onderzoek suikerziekte nodig WERELDVOEDSELCONGRES IN DEN HAAG „Smeltende flessen en oploskarton Richtlijnen voor vervolgingsbeleid pornografie Terugwerkende kracht voor hoger minimum-loon onzeker Schade meubelfabriek 10 min. Dr. W. D. Reitsma bij ambtsaanvaarding lectoraat: Ha,a van Someren in Rijnmondraad uw matras haariems matrassenhuis DINSDAG 16 JUNI 1970 Bevolkingsexplosie Steeds meer reddingen Contraceptiva (Vervolg van pagina 1} Oe Thant was in zijn openingsrede van het FAO-congres bijzonder complimenteus voor gastland Nederland, dat „heeft ge demonstreerd hoe een staat in een korte tijd van koloniale mogendheid kan veran deren in een natie, die diep doortrokken is van internationale solidariteit en zelfs su- pra-nationaliteit". De alternatieve verkla ringen, die de jongeren uitreikten, spraken echter andere taal. „Het wereldvoedsel- congres praat over honger. Honger is geen technisch probleem. Honger is één van de gevolgen van uitbuiting. De FAO, die dit congres organiseert, werkt mee aan die uit buiting. Wjj houden een hongerstaking om hier de aandacht op te vestigen". De hongerstaking werd gehouden voor de Ingang van het Congresgebouw, waar de gasten al direct werden geconfronteerd met de politieke inbreng van de jongeren: spandoeken met opschriften voor de bevrij ding van Afrikaanse gebieden, spreekkoren en uitgebeelde schietpartijen in kolonia listische gebieden. Eenmaal binnen kregen zij een verkla ring uitgereikt over „jeugd contra schijn heiligheid". Daarin werd met name de ver kiezing, („een farce") van minister van landbouw Lardinois tot voorzitter in de felste termen bekritiseerd. Hij behoort im mers tot de ministerraad van de EEG, een organisatie, „die werkelijke ontwikkeling tegenhoudt, de derde wereld discrimi neert". Vandaar ook dat de jongeren een alternatieve voorzitter zullen kiezen. Zij kregen direct antwoord van minister Udink, die in zijn rede de jeugd waar schuwde niet het kontakt te verliezen met „mijn generatie, de generatie van de auto riteit". Het zou volgens hem dwaasheid'zijn te beweren, dat er nog niets is gedaan. ADVERTENTIE DEN HAAG. Koningin fuliana heeft vanmorgen in het congresgebouw in Den Haag het wereldvoedse.rongrcs van de F.A.O., de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenigde Naties geopend Aan dil tweede congres het eerste werd in 1963 in Washington gehouden nemen ongeveer 1500 mannen en vrouwen uit meer dan honderd landen deel He' zal 'ot en met 30 juni duren. De deelnemers zjjn geen representanten van overheden, instellingen of organisaties. Er zijn velen uit ontwik kelingslanden, mensen die het beste aan de hand van de dagelijkse praktijk hun visie op de problemen kunnen geven. De openingszitting werd ook bijge woond door prins Bernhard. prinses Bea trix, prins Claus, prinses Margriet en mr P. van Vollenhoven. „Zoals wij hier allen bij elkaar zijn- ook degenen die op het Internationaal Jongeren Voorcongres waren, geloven wi; allen in de noodhaak van een wereldwijd samenspel," zei de koningin in haar toe spraak. „Dat is het geloof in de solidariteit van het menselijk geslacht, waarin zij, die daartoe in staat zijn, de hand moe ten toesteken aan hen die daaraan be hoefte hebben, zodat die op gang kunnen komen om zichzelf beter te kunnen hel pen." „Deze handreiking pegint met het zor gen door die soms overvoede rijken voor meer en voor beter voedsel ten bate van hen, die dat nu nog niet kunnen. Wij zijn allen deelgenoten in het ontwikkelings werk. De enorme vraagstukken, die zich daarbij voordoen, zijn uitdagingen aan het vernuft. Bij dit alles gaan naastenliefde en zelf behoud hand in hand op naar hetzelfde doel. Zonder het welzijn van de ander is er tenslotte ook geen eigen welzijn mo gelijk. Voor dat, doel is van geen belang, welke vorm van nationale structuur of van internationale instelling het tracht te bereiken. Deze zijn slechts middel. Hun streven is zichzelf overbodig te maken. De jongere generaties in alle landen die hier vertegenwoordigd zijn. zowel cri- tisch als dynamisch, dienen bijtijds hun plaats in te nemen in deze kruistocht om aller lijfsbehoud. Want eens zullen zij de leiders ervan zijn. Als voortrekkers kun nen zij hun elan toevoegen aan de erva ring van de ouderen van nu, aldus de koningin. Na de koningin spraken de secretaris generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant. de oud-premier van Canada Les ter Pearson, de Nederlandse minister voor Ontwikkelingshulp, drs. Udink, en de directeur-generaal van de F.A.O., dr. A Boerma. Volgens Lester Pearson zai ook bij een aanzienijke verhoging van de voedselpro ductie en een billijke verdeling een sta bilisering van de bevolking nodig zijn Put de bevolkingsexplosie onze voedsel bronnen uit? Verliezen de ontwikkelings landen als totaliteit hun vermogen zich zelf te voeden? Is (de bevolkingstoene ming de tijdbom voor de mensheid? Zo vroeg hij. Voedselproduktie op zichzelf is niet alles. Wil zij het wereldvoedselpro bleem helpen oplossen, dan moet zij wor den gecombineerd met constructieve her vormingen op sociaal en economisch ge bied. Dat men zich daarvan in toenemen de mate bewust wordt is volgens Pear son een hoopvol teken. Minister Udink constateerde twee ver anderingen sinds het congres van 1963: de wereldvoedselkaart heeft een nieuw aanzien gekregen door nieuwe graansoor ten en landbouwmethoden. Zij, die toen de besprekingen voerden, hadden nog ge zag en gehoor bij het publiek. Het voor behoud waarmee zij aangehoord werden was nog latent Nu is het stille onbeha AMSTERDAM. De verontrusten, die het jaar 1970 hebben uitgeroepen tot na tuurbeschermingsjaar (N'70) hebben overal weerklank gevonden. Het vervui- lingsprobleem is het grootste m de rijke re landen, waar de welvaart een spoor van afval achterlaat. Ook in Nederland geeft de afvalproduktie een somber beeld. Gemiddeld produceert de Nederlander 300 kg. vast huisvuil per jaar Als men alles op een hoop zou gooien, krijgt Ne derland er jaarlijks een berg van drie en een half miljard kilo vuil bij. Met de wel vaart zal ook deze hoeveelheid nog stij gen. Rond de eeuwwisseling, zo wordt voorspeld, zal Nederland minstens 11 a 12 miljard kilo huisvuil per jaar te verwer ken krijgen. Daarbij wordt dan nog niet eens rekening gehouden met het toene mende aantal autowrakken en de groei ende hoeveelneid industriële afval. Waarheen met dit vuil? De stortplaat sen bereiken hun maximale capaciteit. De meeste kunnen, zo meent drs. H. F. Lou- we Kooijmans, inspecteur van de Volks gezondheid, niet meer als toelaatbaar worden beschouwd. Een onderzoek naar de 12.000 vuilnisbelten in de Verenigde Sta ten heeft aangetoond, dat 94 percent daar van wegens ratten, stank en grondwa tervervuiling onaanvaardbaar is. Verbranden is uit hygiënisch oogpunt de meest geschikte en radicale methode van vuilverwerking. Maar liier speelt v/eer het probleem van de luchtvervuiling Er zal naar andere methoden moeten worden gezocht, willen de bergen afval de Egyptische pyramiden niet overtref fen. De technische wetenschap heeft hier mee al een begin gemaakt. In de Verenigde Staten worden thans proeven genomen met een glazen fles, die smelt wanneer hij breekt. Aan de Clemson universiteit in South-Carolina ex perimenteert men met zo'n fles, die kan smelten en uiteindelijk zelfs geheel oplost. Een metaalbedrijf geeft anderhalve cent voor elk leeg bierblikje, dat wordt inge leverd. Het materiaal wordt opnieuw ver werkt. Wetenschapsmensen zoeken naar mogelijkheden karton en hard papier in water te laten oplossen. En zo zijn er tal van nieuwe vindingen, die voorlopig echter slechts een druppel op een gloeiende plaat betekenen. Een bredere aanpak is nodig. Neder landse deskundigen op dit gebied zijn het hierover met hun collega's in Amerika en andere landen eens. Grootscheepse ver branding is vooralsnog echter nog een van de beste methoden, als er ten minste een afdoende middel komt om de luchtvervuiling daarbij tegen te gaan. Dit kost veel geld. De 40 verbrandingsinstal laties, die Nederland over 30 jaar nodig heeft, vergen een investering van 6 tot 7 miljard gulden. De bevolking zal bereid moeten zijn tot financiële offers want om één gezin (van vier personen) op deze wijze van zijn vuil af te helpen zal al on geveer 60 gulden per jaar moeten worden neergeteld. gen van toen een kreet van twijfel, van afwijzing, van alternatief geworden. De critici, die uiting geven aan hun onbe hagen, die protesteren, die verlangen naar een alternatieve maatschappij, zeg gen dat er een politiek om de politiek wordt bedreven, dat de gevestigde belan gen worden gediend, waarbij menselijk heid slechts een bijprodukt is. De minis ter zei het moeilijk te vinden naar zo veel onredelijkheid en bitterheid te luis teren. Hij wilde echter de verantwoorde lijkheid voor een breuk in de communi catie noch op zichzelf, noch op zijn me decongressisten laden. DEN HAAG. Het Openbaar Minis terie is bezig om richtlijnen te ontwikke len voor het vervolgingsbeleid op basis van de bestaande zedelijkheidswetgeving. Minister Polak van Justitie heeft dit maandag aan de Tweede Kamer meege deeld in antwoord op vragen van mej. mr. A. M. Goudsmit (D'66). In dat antwoord deelt de minister mee, dat het optreden van de politie in Amster dam, Den Haag en Rotterdam op 25 mei tegén een aantai pornografische tijdschrif ten, de instemming van het Openbaar Ministerie had. Aan deze actie ligt geen wijziging van net vervolgingsbeleid ten grondslag, zo blijkt uit het antwoord. ROTTERDAM De reddingsboten van de Koninklijke Zuidhollandsche Maat schappij tot Redding van Schipbreuke lingen zijn in 1969 zeventig keer uitgeva ren voor redding of hulpverlening, waar van 37 keer voor diverse watersport- beoefenaren. 1969 was in alle opzichten een recordjaar: het aantal tochten, de ge slaagde reddingen, en het aantal acties voor watersporters. Dertig tochten leidden tot daadwerkelijke redding van 111 per sonen in nood. .V. Ook de benzinemaatschappijen krij gen oog vooi de toenemende lucht vervuiling Zo brengt Chevron vol gende week een benzinevariant op de markt de F-310 die een element bevat ter bestrijding van kool- monoxyde in de uitlaatgassen. De maatschappij liet als contrast met deze nieuwe vinding een bromfiets rijden op de uitlaatgassen van „nor male" autobenzine die kennelijk niet geheel verwerkt is. Hier de brommer op het Chevron-terrein te Pernis. Bij de ingang van het Congresgebouw werd koningin Juliana mede begroet door een groep demonstranten tegen de onderdrukking van Mozambique door Portugal. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In tegenstelling tot eer dere, andersluidende berichten, zal de oud gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, mr. W. Lim A Po, niet gede tacheerd worden bjj de Nederlandse am bassade in Djakarta, maar bij die in Bonn. De minister van Buitenlandse Zaken is voornemens hem voor te dragen voor op neming in de buitenlandse dienst als tij delijk ambtenaar. Mr. Lim A Po zal in Bonn de persoonlijke titel van gevolmach tigd minister voeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Tijdens de vergadering gisteren van de Tweede Kamercommissie voor Sociale Zaken heeft het socialisti sche kamerlid Van Lier er bij minister Roolvink op aangedrongen om als de Sociaal-Economische Raad vrijdag bij meerderheid of unaniem zal adviseren het minimumloon structureel te verhogen tot 160 gulden per week dit loon dan ook met terugwerkende kracht te gaan verhogen met ingang van 1 juli. Zoals gemeld is minister Roolvink niet meer in staat met zijn wetswijziging te komen voor 1 juli omdat dat advies te laat voor hem zal binnenkomen. Een der gelijke wetswijziging moet de minister raad passeren en ter beoordeling aan de Raad van State worden voorgelegd. De bewindsman deelde dit vorige week al in de Kamer mee toen de heer Van Lier de Kamer verzocht dit punt nog voor 1 juli op de agenda te zetten. Minister Roolvink beloofde gistermid dag dat het wat hem betreft mogelijk zal ZÜn voor de Tweede Kamer deze wets wijziging zo snel mogelijk in augustus na het zomerreces te behandelen. Hij zei er echter niet bij dat hij de verhoging ook inderdaad met terugwerkende kracht zal laten gelden. Dat geldt overigens niet al leen voor de structurele verhoging, maar ook met betrekking tot de indexeringsre- geling, waarover eveneens advies is ge vraagd aan de SER. Inmiddels is bekend dat de SER-commissie die dit probleem behandelt, tot nu toe niet tot overeen stemming kon komen. De minimumlonen bedragen thans 145,80 gulden per week en zullen per l juli in ieder geval worden verhoogd tot 153 gulden als gevolg van de gestegen loon- en prijsindex. Over de verhoging tot 160 gulden per week, waar de vakbonden op aandringen, moet de SER vrijdag adviseren. Juist om dit advies niet te beïnvloeden weigerde minister Roolvink gisteren dan ook maar iets toe te zeggen. Het enige dat hij wel los wilde laten maar dat wil nog maar weinig zeggen was dat de bewinds man „niet onwelwillend" zal staan te genover een unaniem SER-advies. (Van onze correspondent) CULEMBORG Een felle brand heeft gistermiddag de meubelfabriek van Gispen in Culemborg in de as gelegd. De schade wordt geschat op acht tot tien miljoen gulden. Van het bedrjjf gingen de montagehal, de expeditieruimten waarin een grote hoeveel heid stalen meubelen stond, de stoelenfabriek en de showroom, die dezer dagen zou worden geopend, in vlammen op. Het kostbaarste industriegedeelte, de plaatwerkerij en de lakkerjj, bleef behouden. De produktie van deze dochteronder neming van Lips' Brandkasten en Slo- tenfabriek is, zo deelde de directie mee, een maand gestagneerd. Aan het meren deel van het 200 man tellend personeel is het consigne gegeven tot nader order thuis te blijven. De gedwongen rustpau ze heeft voor hen geen sociale gevolgen, aldus de directie. De brand brak uit om half één tijdens de lunchpauze. Het vuur ontstond in de expeditieruimte waar een grote hoeveel- AMSTERDAM. De uit de A.R.P. ge heid verpakkingsmateriaal lag opgesla- treden drs. Feddema uit Amsterdam heeft gen. De oorzaak van de brand is nog van dr. B. de Gaay Fortman, lector in niet bekend. Het vuur werd bestreden Zambia, een telegram ontvangen waarin door de brandweerkorpsen van Culem- deze meedeelt solidair te zijn met de uit borg, Geldermalsen, Beusichem, Leer- de A.R.P. getreden radikalen en dat hij dam en Utrecht. Na drie uur waren de zich bij hen aansluit, brandweerlieden het vuur meester, maar van het grootste deel van het bedrijf I Dr. De Gaay Fortman, zoon van het restte toen nog slechts een smeulende I Eerste-Kamerlid prof. dr. W. de Gaay puinhoop. De naburige lampenfabriek Fortman, was in 1967 de initiatiefnemer van Van Doorn, die door het vuur werd Ivan de spijtstemmers, die openlijk hun bedreigd, werd, doordat zij voortdurend sPÜt betuigden over hun stem aan de nat werd gespoten, behouden. A.R.P., toen de heer Biesheuvel na een Kort na het ontstaan van de brand fadikaal-evangelische verkiezingscampagne breidde het vuur zich zo razendsnel over bezig was een regering te formeren samen de brandbare rubberroid daken uit dat met de V.V.D. Bovendien was hij een van vijfentwintig personeelsleden, die in de de promotors van de christen-radikale be- kantine zaten hals over kop het lokaal weging, die onder andere leidde tot het moesten verlaten. „congres van Scheveningen". Een ogenblik werd overwogen de wa tervoorziening in Culemborg stop te zet ten om verzekerd te zijn van voldoende bluswater, maar deze maatregel behoef de niet te worden genomen. Twaalfdui zend vierkante meter van de zestiendui zend vierkante meter bebouwde grond werd verwoest. De directie van Gispen heeft al nieuw- I 'LP* de van de zuld" bouwplannen. Eerst zullen er enkele telijke (lijk van Zuidelpk Flevoland zo noodgebouwen worden geplaatst zodat s dat het meer onge- de produktie snel zal kunnen worden L®1 1PIS .v°or °aden en zwemmen. Al is hervat en voorts zal de fabriek in nieuwe I ze reinJ®e,Jd vermogen van het Eem- stijl worden opgebouwd. I meer,op zichzelf genomen groot, toch is de UTRECHT De waterkwaliteit van het ADVERTENTIE te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 103 haarlem telefoon 3110 23 profiteer van onze inruilactie 10,— tot 25,— voor uw oude spiraal of ledikant. GRONINGEN. „Hart- en vaataan- doeningen komen bij suikerzieken in een grotere frequentie voor dan bij niet-sui- kerzieken. Het tegengaan bij het mani fest worden van suikerziekte door dieet- maatregelen en onderzoek naar het ver band tussen de afwijkingen van de sui kerstofwisseling en de vetstofwisseling kunnen van groot belang zijn voor de preventie van hart- en vaataandoenin- gen". Dr. W. D. Reitsma zei dit dinsdagmid dag in een openbare les ter gelegenheid van zijn ambtsaanvaarding als gewoon lector in de inleiding in de inwendige ge neeskunde aan de Groningse universiteit. Dr. Reitsma verklaarde dat bij het ont staan van duidelijke symptomen van de suikerziekte, een erfelijke aandoening waarbij de insulinereserve van de alvlees klier is verminderd, andere factoren een belangrijke rol spelen, met name over voeding en de daarmee gepaard gaande toename van het lichaamsgewicht. Over matig voedselgebruik, aldus de heer Reit sma, heeft in de West-Europese landen geleid tot een sterke toename van het aantal diabetespatiënten, terwijl in Ne derland ongeveer 1 tot 2 percent van de bevolking aan suikerziekte lijdt. Met een nader onderzoek naar de oorzaak en de gevolgen van suikerziekte wordt volgens hem daarom een groot maatschappelijk belang gediend. „Het is nu reeds bekend", aldus dr. Reitsma, „dat bij sommige vormen van sui kerziekte bepaalde afwijkingen van de bloedvetten optreden, die eveneens voor komen bij patiënten met een hartinfarct. Bij jonge mensen met een hartinfarct blijkt bovendien vaak suikerziekte te be staan." De basis voor een gerichte medicamen teuze behandeling ontbreekt volgens hem echter zolang het verband tussen suiker ziekte, vetstofwisselingsafwijkingen en vaataandoeningen niet voldoende is op gehelderd. In dit verband noemde hij de invloed van de orale contraceptiva op zowel de suiker- ais de vetstofwisseling. „Bij meer dan de helft van de vrouwen, die de pil gebruiken", zo merkte hij op „ontstaan mogelijkheid dat het biologisch evenwicht wordt verbroken, niet gering. Dat staat in een nota van de Provinciale Waterstaat van Utrecht, die het college van Gedeputeerde Staten aan Provinciale Staten heeft toegestuurd bij de antwoor den op een aantal vragen die over de kwaliteit van het Eemmeer zijn gesteld door de heer K. de Wilde. De bacteriologische gesteldheid van het Eemmeer is uitermate slecht. Vooral tus sen het lozingspunt van de Gooyergracht en de haven van Spakenburg is de be lasting met micro-organismen zeer groot. Bij de Eemmonding werd soms nagenoeg zuurstofloos water aangetroffen terwijl elders in het Eemmeer extreem hoge waarden voorkwamen. Het biochemisch zuurstofverbruik was zeer hoog. Het Eem meer bevat ook veel afbraakprodukten als ammonium, nitriet. nitraat en vooral fos faat. Ook de kwaliteit van het water in het Veluwemeer is duidelijk verslechterd ver geleken bij de toestand van vóór 1968 toen de vervuiling door het gehele IJsselmeer werd opgevangen, aldus de nota. DEN HAAG. Mevrouw van Someren- Downer, de voorzitster van de VVD, die met voorkeurstemmen is gekozen op de laatste plaats van de kandidatenlijst zowel bij de gemeenteraad van Rotterdam als de Rijnmondraad, zal zitting nemen in de I Rijnmondraad. Ze komt daarmee tegemoet afwijkingen van de suikerstofwisseling, aan de wens van een zo groot mogelijke terwijl tevens soms afwijkingen van de categorie kiezers namelijk zowel de Rot- bloedvetten optreden". terdamse als die van het Rijnmondgebied. De betekenis van deze bevinding is vol- ZERK DOODT KIND gens dr. Reitsma echter nog onduidelijk x Ar. omdat meestal na het staken van de pil VAN (jRAFDELVER de stofwisseling zich normaliseert, ter wijl bovendien tijdens de zwangerschap ABCOUDE. Het 3-jarige meisje M. zich vergelijkbare stofwisselingspatronen C- W. Wiegmans uit Abcoude is op de voordoen als tijdens het gebruik van de I ro°ms-katholieke b egraafplaats in 4 b- pil. Bij een enigszins aangepaste behan- coude getroffen door een omvallen ,e deling blijkt het mogelijk bij vrouwelijke grafzerk en daarbij zo ernstig „ewond suikerziektepatiënten die een oraal con- da* ze enkele uren later in het ziekenhuis traceptivum gebruiken, de suikerstofwis- over'eed- seling goed te reguleren Daarom mag Het meisje was op de begraafplaats suikerziekte met als een reden beschouwd aan het spelen, omdSt haar vadei die worden om een gewenst gebruik van ae grafdelver is, daar bezig was met on- pil achterwege te laten, aldus de lector. I derhoudswerkzaamheden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2