De oudere werknemer Westduitse partijen zetten zich schrap Leden van de Bondsdag moeten morgen in Bonn zijn LIFT VAN MILITAIREN Nalatigheid oorzaak van explosie in Apollo-13 m vis houdt Ceaucescoe in Parijs Pas op voor de krokodil Eigen veldlazaret in Andes-gebergte Vroegere Apeldoornse arts verloochende roeping niet Rij door aardbeving gezvonden groeide in Catac met het uur Eerste negermeisje Heyerdahl: Oceaan is verontreinigd door olie-afval Anti-Amerikaanse demonstraties in Japan Critiek van NAS A-commissie 0 VIS...duur? W©I...nee! uen uw beurs tit! DINSDAG 16 JUNI 1970 3 Zware stormen in Japan v-V ssfïKgl -'iv- ss.cwi Afwachten Franse ex-premier Henri Queuille overleden (Door onze speciale verslaggever) LIMA De lange, tanige Nederlandse arts Henk Oeges, die acht jaar geleden zwoer dat hij het huisartsenvak voorgoed vaarwel had gezegd, heeft het toch niet kunnen laten. Hij zit nu alweer een paar dagen in het piep kleine plaatsje Catac in de Andesbergen en verzorgt er meer gewonden in één dag, dan in één week toen hij in Apeldoorn zijn praktijk nog uitoefen de. „Het is helemaal geen idealisme", zei hij, „maar er is in zulke gevallen een innerlijke strijd omdat ik me toch arts ben blijven voelen". Dr. Oeges is regionaal directeur voor Organon in Lima. Onbegaanbare weg Steeds langer Rustig Somber Eindelijk gaat de regering daadwerke lijk iets doen aan de problemen van oudere werknemers, die het slachtoffer worden van bedrijfssluitingen. Die prO' blemen zijn onder te verdelen in twee categorieën: ze kunnen voortkomen uit de weerstand tegen gedwongen improduk- tiviteit en werken dan vooral psychisch door, óf ze hebben direct te maken met materiële nood als gevolg van een aan zienlijke inkomsten vermindering. Vooral in gezinnen met schoolgaande of stude rende kinderen kan het ontslag van de werkende vader veel misère brengen. Mensen van boven de vijftig, die daar over herhaaldelijk aan het woord komen als er weer ergens een fabriekspoort dicht gaat, komen maar al te vaak de morele klap niet meer te boven,, als blijkt dat zij voor andere werkgevers niet „interessant" genoeg meer zijn. Het zijn doorgaans toegewijde werkers, die in hun vorige baan door een grote mate van routine hun partij goed konden mee- blazen. Zij kunnen het moeilijk verwer ken, dat die jarenlange binding, waarin het werk en het arbeidsmilieu een stuk van hun leven waren geworden, er plot seling niet meer is. Wie vijftig is geweest, hééft niet afge daan. Juist in die bedrijven, waar het welslagen van de produktie in belang rijke mate samenhangt met de betrouw baarheid en het verantwoordelijkheidsge voel van de individuele werker, bewijst de oudere kracht zijn waarde. Hij zal de stap naar een nieuwe werkgever moeilijk zetten, maar als hij het doet, aardt hij het snelst en het best als hij in zijn waarde wordt gelaten. Dat de regering begrip heeft voor de vaak moeilijke positie van de ontslagen boven-vijf tiger heeft het vooruitlopen op de adviezen van de Sociaal-Economische Raad en de Raad voor de Arbeidsmarkt bewezen. Minister Roolvink wil door middel van een proef de bereidheid bij de werkgevers vergroten om vrijgekomen oudere werkers in dienst te nemen. Daar zit voor beide partijen een risico in. In termen van economisch nut gesproken, moet de werkgever iets aan de nieuwko mer hebben. Dat betekent: die arbeider brengt zijn loon en de sociale lasten uit sluitend op als hij in zijn nieuwe werk kring op zijn plaats is. De oudere kracht anderzijds moet helemaal kunnen wen nen aan zijn nieuwe werkomgeving en aan zijn plaats daarin. Alleen wanneer zijn werklust het wint van zijn achter docht tegen alles, wat zich buiten zijn „invloedsveld" in het bedrijf afspeelt, zal hij zich in zijn nieuwe werkkring thuis gaan voelen. Met de loonkostensubsidie van 35 percent, die de regering nu bij wijze van experiment wil geven aan de werkgevers, kunnen beide partijen een jaar lang aan elkaar wennen. Dat is een goede basis voor een wederzijdse ver kenning, die er uiteindelijk toe zal kun nen leiden dat het sociale automatisme van de wettelijke uitkeringen uit de staatskas kan worden doorbroken. Jaarlijks worden vele miljoenen ge spendeerd aan dit soort uitkeringen. Soms raken bedrijven zó ver in de rode cijfers, dat ze, ofschoon de wet daartoe door mid del van een sociaal plan straks verplicht, niet eens een afvloeiingsregeling meer kunnen bekostigen. De ontslagenen komen dan meteen ten laste van de staat, zolang er geen „passende arbeid" voor hen ge vonden is. Aan dat begrip „passend" kan, zodra de regering zich over de adviezen ten aanzien van loonkostensubsidie (en even tueel ook loonsuppletie ongeacht leef tij ds grens) heeft uitgesproken, meteen nieuwe inhoud worden gegeven. Want zoals de zaken nu staan, is het nog altijd mogelijk dat werklozen een nieuwe vaste baan weigeren, wanneer zij, ten opzichte van hun vroegere baan, minder gaan verdie nen. De omissie, dat zij bij nieuwe werk loosheid dan ook op basis van dat lagere loon uitkering zouden krijgen, is intussen weggenomen. Maar op zichzelf is deze maatregel niet voldoende om de slimme riken onder de werklozen voldoende be reid te vinden tot het kiezen van een nieuwe baas. In gebieden als West-Bra bant en Zeeland gaan werklozen nog al tijd liever twee weken met een koppel baas mee tegen een hoog weekloon, dan vast werk te kiezen tegen minder. De wet maakt het namelijk mogelijk, dat zij zich na enkele weken laten ontslaan, waarna zij dan eerst 80 en later 70 per cent krijgen van dat hoge koppelbaas- loon. Daarmee komen zij dan materieel beter uit dan met het weekloon, dat ze voor vast fabriekswerk zouden krijgen. Dat is dan de andere kant van de medaille. Het experiment van minister Roolvink zal daarom, hoe positief het op zichzelf ook moet worden beoordeeld geen eigen leven mogen gaan leiden. Het kan hoogstens een voorloper zijn van een complex van in elkaar grijpende maat regelen, waardoor enerzijds de oudere werknemer de weg naar een nieuwe werkkring wordt vergemakkelijkt, maar dat anderzijds het vegeteren van de beroepsprofiteurs uitsluit. Cheryl Browne is gekozen tot miss Iowa. Cheryl is het eerste neger meisje dat in aanmerking komt om binnenkort te worden gekozen als miss America 1970. TOKIO. (Reuter) In westelijk- en centraal-Japan zijn door hevige stormen, en zware regenval, zeker vijf mensen om het leven gekomen, 44 mensen wer den gewond en twee personen worden vermist. Volgens de politie in Tokio heb ben in de getroffen gebieden vele wegen, bruggen en huizen ernstige schade opge lopen. NEW YORK (AP). De Noorse VN- afgevaardigde in New York, Edvard Ham- bro, heeft een telegram ontvangen van zeevaarder Thor Heyerdahl, die zegt dat op de Atlantische Oceaan over een af stand van 1400 mijl overal stukjes hard- geworden asfallachtige olie drijven. Heyerdahl is de Noorse leider van een uit acht man bestaande, acht nationalitei ten vertegenwoordigende bemanning, die met het uit papyrus gebouwde vaartuig „Ra II" de Oceaan probeert over te ste ken. De grootte van de klompjes varieert volgens Heyerdahl van enkele milimeters tot de omvang van een aardappel. (Door onze redacteur in Bonn) BONN De drie partijen in het Westduitse parlement zetten zich schrap voor de debatten van morgen en overmorgen. Alle drie hebben hun Bondsdagleden opdracht gegeven in Bonn te zijn. De zeven leden van de commissie voor sport, die de West duitse voetbaltriomfen in Mexico meemaken, komen halsoverkop terug. Drie andere Bondsdagleden kregen opdracht een reis naar de Sovjet- Unie uit te stellen. De opdracht kwam alleen voor de libe raal Knut Freiherr von Kühlmann-Stumm te laat. Het merkwaardige feit deed zich nu voor dat uitgerekend die oud-liberale baron, een van de FDP'ers die tegen Brandts politiek zijn, in de Sovjet-Unie landde. De stappen worden beschouwd als voor zorgsmaatregelen. Na de deelstaatverkie zingen van afgelopen zondag, die voor de CDU een succes en voor de regeringspar tijen een teleurstelling werden (de FDP leed een zware nederlaag) wil de oppo sitie in de sterkst mogelijke formatie kunnen optreden als Brandt bijvoorbeeld bij een stemming over de begroting don- •V' Door de staking onder het personeel van de metro en de autobussen in Parijs zijn gisteren veel mensen te laat op het werk gekomen. Met mili taire vrachtwagens probeerde men hier en daar het personenverkeer zo goed mogelijk op gang te houden. De staking heeft in het bijzonder de tien duizenden jonge Parijzenaars, die voor hun eerste eindexamendag wa ren opgeroepen parten gespeeld. De vele laatkomers werden echter gister ochtend toch in de examenlokalen binnengelaten. Bij de correcties zal bovendien met de mogelijke gevolgen van de stakingen rekening worden gehouden. TOKIO (AFF). Voor de derde ach tereenvolgende dag hebben gisteren ver scheidene duizenden mensen in Japan gedemonstreerd tegen vernieuwing van het Japans-Amerikaanse veiligheids ver drag. In Tokio, Osaka en Hokkaido liepen de demonstraties uit de hand. Er werden 340 arrestaties verricht en 42 mensen raakten gewond. Op 45 universiteiten gingen de studenten in staking. WASHINGTON (DPA en AP). De bijzondere commissie, die twee maanden lang een onderzoek heeft ingesteld naar het falen van de laatste Apollo-ruimte- reis, heeft in een eindrapport het Ameri kaanse bureau voor Ruimtevaart (NASA) en twee ondernemingen beschuldigd van ernstige nalatigheid, door de Apollo-13 met niet goed werkende warmteschake- laars te laten vertrekken. ADVERTENTIE Vraag recepten bl] uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. In een definitief rapport van de NASA over het onderzoek in deze zaak, dat in Washington is gepubliceerd, wordt aan dit ernstige feit bijzondere aandacht be steed. Na elfhonderd bladzijden, die vier lijvige folianten beslaan, komt de NASA-commis- sie van onderzoek tot de conclusie, dat zowel de beproevingsmethoden als de constructie van de zuurstoftanks in het ruimteschip veranderd moeten worden. Oververhitting door het niet functione ren van beide schakelaars, die tevoren te Kaap Kennedy op de grond grondig waren beproefd, leidde op 14 april tot de explosie in het ruimteschip Apollo-13. Enkele minuten later werd de wereld ge confronteerd met de mogelijkheid van 'n „ramp in de ruimte", besloten werd de maanvlucht af te breken. Volgens het rapport van de NASA ont stond er, doordat er te veel van de scha kelaars gevergd werd, verhitting van de elektriciteitskabels. Nu het resultaat van het onderzoek be kend is, achten NASA-deskundigen het niet uitgesloten, dat de vlucht van de Apollo-14 nog eens zal moeten worden uit gesteld. De lancering is al van oktober naar 3 december verschoven. Volgens NASA-directeur Paine zal de beslissing over enige weken worden genomen. derdag het vertrouwen mocht vragen. Van de kant van de SPD Werd gisteren over de presentieplicht gezegd: „De coa litie zal het niet tot een nederlaag in het parlement laten komen". In een reactie op de verkiezingsuitslag zei bondskanselier Brandt gistermiddag: „De regering zal er zich niet door van de wijs laten brengen maar taai haar plannen uitvoeren. Wij hebben een pro gramma voor vier jaar en laten er geen twijfel aan bestaan dat we het in deze ambtsperiode willen uitvoeren". Rege ringswoordvoerder Ahlers kondigde aan, dat „enkele nieuwe accenten" zullen wor den geplaatst. Dat zal de plannen voor interne hervorming en de bestrijding van de prijsstijgingen betreffen, aldus Ahlers, die geen nadere mededelingen wenste te doen. De oppositie, die de afgelopen weken fel tegen de regering-Brandt tekeer is ge gaan, heeft na het CDU-succes van zon dag vrij gematigd gereageerd. Weliswaar werd opnieuw gerept van een mogelijke poging om Brandt in het par lement ten val te brengen, maar de al gemene indruk is dat de meerderheid in de CDU niet gelooft dat de oppositie al in staat is een goede opvolger voor Brandt in het veld te brengen. De partij zal haar harde oppositie moe ten voortzetten totdat zij zelf voldoende orde op zaken heeft gesteld en werkelijk aan een poging om de macht weer over te nemen toe is. Verschillende CDU-poli- tici verklaarden gisteren dat eerst zou worden afgewacht welke consequenties de regering uit de verkiezingsnederlaag trekt. In de FDP heeft, zoals te verwachten was, oud-partijleider Erich Mende zich op nieuw voor een koerswijziging uitgespro ken. Mende, min of meer de leider van de rechtervleugel in de FDP en tegen stander van de coalitie-Brandt-Scheel, zei dat de huidige politiek zijn partij aan de rand van de afgrond heeft gebracht en een beslissene koerscorrectie noodzake lijk maakt om de FDP niet tot een polibe- ek groep zonder enige betekenis te laten worden. PARIJS. De Franse radicaal-socia listische oud-premier Henri Queuille is op 86-jarige leeftijd in Parijs overleden. Hij was al sinds lange tijd ziek. In 1914 werd hij drie maanden voor het uitbreken van de eerste wereldoorlog voor het eerst in het parlement gekozen. Zes jaar later kreeg hij zijn eerste kabi- netspost, als onderminister van Landbouw. Na de oorlog was hij enige malen eer- ste-minister in de jaren 1948, 1950 en 1951, maar zijn ambtsperioden varieerden van dertien maanden tot vier dagen. Onder de Vierde Republiek was Queuille ook vijf maal vice-premier. (Door onze redacteur in Parijs) PARIJS. Begeleid door zijn vrouw en vice-minister is gisteren het Roemeen se staatshoofd, de 51-jarige Ceaucescoe, in Parijs gearriveerd, waar hij zes dagen zal blijven. In verband met de transport staking landde het Roemeense gezelschap met een helikopter in het hartje van Pa rijs waar president Pompidou zijn gasten verwelkomde. De Roemeense staatsman die nu zijn eerste officiële bezoek aan een westelijk land brengt, zal verschillende uitvoerige besprekingen met de Franse president en met ettelijke ministers voeren. Als Latijnse landen onderhouden Frank rijk en Romenenië niet alleen intensieve culturele betrekkingen met elkaar. Ook economisch zijn de laatste jaren de re laties voortdurend belangrijker geworden waarbij vooral de auto-industrie van Re nault een zwaar gewicht in de schaal werpt. Maar Parijs heeft ook altijd veel waardering getoond voor de genuanceer de politiek die Boekarest volgt om met zijn streven naar een bescheiden onafhan kelijkheid toch vooral geen brokken met Moskou te maken. Zo is Roemenië het enige communistische land dat de banden met Israel nooit heeft verbroken. De Roemeense staatschef die als arbei derszoon al van zijn zestiende jaar af bij de communistische partij is ingeschre ven, zoekt nu, schijnt het, in Parijs een extra rugdekking tegen het politieke over wicht dat hij vanuit het Kremlin nog al tijd ondervindt. Die steun hoopt hij met name te vinden door Parijs over te ha len zijn bezwaren tegen een veiligheids conferentie van alle Oost- en West-Euro- pese landen op te geven. In Frankrijk is voor zo'n conferentie echter weinig be langstelling. LITTLE BARFORD (AP). Vissers op de Great Ouse rivier in Engeland hebben de waarschuwing gekregen, dat zij moe ten oppassen voor een krokodil Het dier bevindt zich op een punt in de rivier, waar het koelwater van een elek trische centrale de temperatuur sterk doet stijgen. De krokodil is vermoedelijk door zijn eigenaar in de rivier gegooid omdat het als huisdier te groot werd, aldus een vis serij-ambtenaar van het district. De waterpolitie heeft gewaarschuwd op te letten omdat de krokodil, die ruim één meter lang is, al vissers en zwemmers de stuipen op het lijf heeft gejaagd. Uitgewezen. Stanley Cloud, de correspon dent in de Russische hoofdstad van het Amerikaanse blad „Time", is zonder opgaaf van redenen door de Sovjet-Unie uitgewezen. Op die bewuste zondag, toen de wereld voor tienduizenden mensen in Peru letter lijk in elkaar stortte, was Oeges zich aan het verkleden in een hockey-clubhuis in Lima. Hij wist nog net een broek aan te trekken en naar buiten te rennen, en rea liseerde zich dat het een gigantische aard schok was. Maandag wachtte hij de be richten af, dinsdag meldde hij zich als arts bij het Rode Kruis, waar men hem met alle formaliteiten op een lijst zette, om er niets meer van te horen. Woensdag na wat doelloos met vrienden en kennissen gesproken te hebben, be sloot hij met zijn vrouw, de vroegere Rietje van Zutphen uit Apeldoorn (die verpleegster was geweest) op de bonne fooi naat het rampgebied te rijden. Oeges laadde zijn auto vol met deels zelfgekochte, deels gekregen medicijnen, voedsel en een bungalowtent die hij ver geten had in Holland te verkopen toen hij er zijn vakantie had doorgebracht. Ze vertrokken om vier uur in de mor gen, met als doel het plaatsje Cajacay te bereiken, maar de weg er heen was onbegaanbaar. Dertien uur na hun ver trek uit Lima, bereikten zij het 3500 men sen tellende plaatsje Catac. „Het lag vol ledig in de prak", zei Oeges, „En er was nog niemand geweest. De hulpcolonnes passeerden het en gingen dóór, het dal in. Wonder boven wonder waren er niet meer dan ongeveer twaalf doden, maar het zullen er wel méér worden". Oeges ging op zoek naar de burgemees ter, daarna naar de loco-burgemeester, die hem met open armen verwelkomde. „We zetten de tenten op een veldje buiten de stad op en binnen vijf minuten kwa men de eerste gewonden er al aan. Ik was zo ziek als een hond (Catac ligt op 3610 meter hoogte en het hoogteverschil veroorzaakt duizelingen en misselijkheid, voor hen die er niet aan gewend zijn)". Oeges besloot eerst te gaan slapen. „Toen ik wakker werd, wist ik niet wat ik zag. Er stond een rij van vijftig meter lengte. Het waren niet allemaal gewon den, maar wel veel kinderen die beklemd hadden gezeten in het puin". Wat Oeges en zijn vrouw ook deden, de rij werd steeds langer. Hij recruteerde een plaatselijk meisje van een jaar of zeventien, gaf haar opdracht een soort ad ministratie te voeren. Tegen de middag van de volgende dag had het bericht van de hulppost zich in de omliggende gehuch ten verspreid. Men kwam op ezels en paar den. Om twee uur stond er weer een rij, even lang of nog langer dan die in de morgen. Toen de avond viel hadden Oeges en zijn vrouw ruim tweehonderd patiënten afgewerkt. Catac, volledig verwoest, had geen licht maar wel een kleine watertoevoer die door bleef sijpelen. „Ik ben toen maar op puinbezoek gegaan", zei Oeges, „een soort huisbezoek dus. Het is daar in de avond beestachtig koud, vijf graden onder nul. Die mensen hadden niets meer. Som migen wikkelden zich in kranten om op de puinhopen te gaan liggen. Een paar anderen waren onder een deur gaan lig gen. Ik herinner me een vrouw die daar lag, ze ademde gewoon door, maar ik ben er zeker van dat ze open tbc had van-heb-ik-jou-daar. Ze lag in een half in gestorte kamer waar nog een man en zeven kinderen sliepen". De ex-Apeldoorner sprak met verbazing over de discipline van de Indianen. Ze wachtten rustig op hun beurt en gaven geen uiting aan hun gevoelens. Hij vertel de van een kind van zes maanden oud, dat het gewicht had van dat van één maand. Het had beide ouders verloren en voor Oeges bestond er geen twijfel aan dat het zou sterven. Na drie dagen werd het hem duidelijk dat méér hulp nodig was. Hij liet zijn tent achter, beloofde terug te keren en begon aan de lange reis terug. „De weg was onvoorstelbaar. Ik ben echt geen laf aard achter het stuur, maar het was krankzinnig". Onmiddellijk na aankomst in Lima, grijs van het stof en grauw van het vuil, reed hij naar het presidentiële paleis, waar het comité voor de noodtoe stand is gevestigd. Zijn komst maakte in druk. Hij kreeg toezeggingen voor dekens en medicijnen. Daarna bracht Oeges rapport uit aan de Vereniging van Nederlanders in Lima, en kreeg verdere toezeggingen in geld en medicijnen van hier gevestigde Neder landse bedrijven. „Het medische werk dat je er kunt doen, is natuurlijk beperkt", zei hij. „Het belangrijkste is onder die mensen, die door de Peruvianen in het laagland met de nek worden aangekeken, vertrouwen te wekken, zodat anderen het straks kunnen overnemen". ,Het is niet alleen deze ramp, maar de algemene conditie van de bevolking in die streken. Ze hebben er bijvoorbeeld een enorm tekort aan eiwitten, en dat is juist nü heel belangrijk. Voor die aardbeving was er een soort wankel gezondheidseven- wicht, maar dat is nu verstoord en dat kan gevaarlijk worden". Twee dagen nadat Oeges en zijn vrouw terugkeerden in Lima vertrokken zij op nieuw, ditmaal met een extra vrachtwa gen gevuld met voedsel, medicijnen en dekens. Ze willen er een week blijven, slapend in zijn Hollandse bungalowtent die ook dienst doet als kliniek. „Ik hoop maar dat het wat minder wordt", zei hij vóór zijn vertrek, „want ik heb er eigenlijk geen tijd voor. Wat ik in mijn hart zou willen, is dat er door dit begin een soort conti nuïteit ontstaat waardoor deze mensen blijvend geholpen kunnen worden". Henk Oeges zegt dat hij geen idealist is. Dat is hij natuurlijk wél, maar ook hij wordt somber als hij er aan denkt hoe snel dit soort natuurrampen vergeten zijn en hoe lang de nood daarna nog wordt ge voeld. Hij schat dat het een jaar zal du ren, voordat dat ene kleine plaatsip Catac dat kennis maakte met een Nederlandse arts, die zijn roeping niet kon verlooche nen, weer herbouwd zal zijn.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3