VLIEGEN IN EUROPA IS VEEL TE DUUR Begin van een luchtreis op weg naar de hel lijkt limbodans Shuttle-diensten A msterdam-Londen Irissenavond in Beverwijk Prioriteit voor muziekscholen Haar journaal Schoonheidsbehandeling geen overbodige luxe Zakenman betaalt voor elke vlucht de plaats van twee stoelen DINSDAG 16 JUNI 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Vliegen in Europa is veel te duur. De zakenman en trou wens elke andere gewone reiziger wordt gedwongen via zijn ticket mee te betalen aan onrendabele exploitaties, aan het instandhouden van dure pres- tigekantoren en aan het goedkope toeristenvervcer. Voor elke zitplaats die hij koopt, betaalt hij de prijs van twee andere stoelen. Dat zou allemaal zo erg niet zijn als er dan tenminste een dienstbetoon tegenover stond, dat die hoge prijs goedmaakt. Maar niets is minder waar. Beginnen aan een vliegtocht is zoiets als een Limbodans op weg naar de hel. Ontelbaar zijn de obstakels, die op weg naar het vliegveld en op de luchthaven zelf genomen moeten worden en taai is het ongerief van de administratieve rompslomp. Merkwaardig dat een business, die zich technisch zo snel en perfect heeft ontwikkeld, zo beschamend achterblijft als het aankomt op het gebruik ervan. Dit zijn enkele van de harde noten, die onlangs in drie talen zijn gekraakt tijdens een internationaal symposium in het Gottlieb Duttweiler-Instituut te Zürich-Rychlikon. Meer dan hon derd belanghebbenden waren bijeen om met elkaar te kijken naar de ont wikkeling van het luchtverkeer bin nen Europa in de volgende tien jaar. Na twee dagen praten, na het aan horen van twintig referaten en het uitzitten var. drie paneldiscussies moet worden geconcludeerd, dat het met de luchtvaart voortreffelijk zal gaan. maar dat de luchtvarenden steeds meer ir de verdrukking zullen komen tenzij de vliegmaatschap pijen er in slagen na alles wat zij in technisch, materieel en veiligheids opzicht hebben bereikt nu ook eens aandacht te besteden aan degene om wie het gaat, de doorsnee-consument. ft Gedrang ft Vermolmd Bang ft Ideeën Verweer Kosten -- - - - :-: t -1 O De schoonheidsspecialisten in Nederland willen wat meer aan hun imago gaan doen. Aanleiding hiertoe is in het bijzonder het 24ste wereldcongres van schoonheids specialisten, dat van 24 tot en met 27 juni in het Internationaal Con grescentrum RAI in Amsterdam wordt gehouden. De ANBOS, de Algemene Nederlandse Bond van Schoonheidsinstituten treedt dit jaar als gastvrouw op. ARABISCHE KOPZORGEN EERSTE HULP WECWERPSCHORT Verwacht wordt dat het luchtverkeer hier tot 1980 vier keer zo groot zal wor den, de ontwikkelingen in Oost-Europa buiten beschouwing gelaten. In 1968 ver plaatsten zich binnen de zeventien landen van West-Europa achttien miljoen reizi gers per geregelde Iijnvlucht. In 1970 zul len dat er meer dan drieëntwintig mil joen zijn en in 1980 tweeënzestig miljoen. Sneller nog zal de toename gaan van het ongeregelde verkeer, dat zijn de char- terreizen naar vakantiebestemmingen, sportevenementen en andere massale at tracties. Grote vliegtuigen zullen boven dien nog eens tientallen miljoenen reizi gers van overzee op de Westeuropese vliegvelden uitspuwen. Heel mooi allemaal, zeiden de verte genwoordigers van de (Zweedse en Brit se) consumentenorganisaties op het sym posium. Best, zeiden ook de zakenlieden, de reisbureaumensen en de als „door snee-Europeaan" ten tonele gevoerde Britse journalist en auteur A. Sampson. Graag, zeiden de representanten van de geregelde en de ongeregelde vlieg maatschappijen, die het overigens in wei nig dingen met elkaar eens waren. Wij zullen er ten volle aan meewerken, deel den tenslotte de autoriteiten van interna tionale en nationale overheidsinstanties mede. Maar uiteindelijk bleef het hele gezelschap toch wel zitten aankijken te gen een probleem zo hoog als de Alpen, waarop men uit het fraai gelegen insti tuut zo'n voortreffelijk uitzicht had. Een probleem dat valt samen te vatten in deze vraag: hoe moet dat dan allemaal? Of in de officiële taal van het Duttwei- lersymposium: is een massaal luchtver keer in Europa mogelijk Nog weer anders gezegd: wie komt waar in het gedrang? De vakantiegan ger? De man of vrouw, die voor de ar beid in deze moderne wereld het snelle luchttransport nodig heeft? Of ook hier niet vergeten categorie de arme Europeaan, die niet vliegt, maar per on geluk belastingbetaler is, nog groter on geluk, dichtbij een grote luchthaven woont? Gespreksleider Duynstee onze eigen staatssecretaris gaf alle categorieën geduldig het volle pond. Van consumen tenzijde wend hard aangetrapt tegen de vermolmde, via de IATA en met hulp van de regeringen in stand gehouden ta rievenstructuur. Het is bekend, dat een gewoon retour AmsterdamMallorca bij na het dubbele kost van een vakantiereis inclusief een veertiendaags verblijf met vol pension in een redelijk hotel. Be roerder nog zijn de luchtreizigers uit Scandinavië en Groot-Brittannië eraan toe. De 2450 kilometer lange Iijnvlucht van Stockholm naar Mallorca kost vier eneenhalf keer zoveel als de vakantietrip op dezelfde route en de Engelse zaken man betaalt voor zijn dienstreis naar het zuiden ruim zestig pond, terwijl de goed koopste achtdaagse vakantiereis met al les erbij slechts 28 pond kost. Oe luchtvaartmaatschappijen brengen daartegen in, dat het niet aangaat hun dienstverlening te vergelijken met die van de charterondernemingen op de drukst bevlogen routes. De vakantiever voerder pikt een paar vette brokken uit de trog in de drie zomermaanden; de lijndienstmaatschappij moet ook de an dere negen maanden vliegen, als de spoe ling dun is. Zij brengt haar passagiers bovendien niet alleen naar de veelge- gevraagde bestemmingen aan de Mid- denlandse zee, maar ook naar minder aantrekkelijke oorden. Kan wel zijn, repliceerden de zakenlieden, maar waarom is een tocht over zee nog altijd duurder dan eenzelfde aantal vliegkilo- meters over land? En waarom bereke nen de luchtreders nog steeds hogere ta rieven voor een traject dat over de Al pen heenvoert Dat is een overblij fsol uit de tijd toen er nog geen drukcabines bestonden en de toestellen om de hoge bergketens heen moesten vliegen. De jets scheren er moeiteloos over, maar de verhoogde tarieven zijn gebleven, even als voor trajecten overzee trouwens. De Londense zakenman A. J. Lucking be cijferde, dat Britse zakenlieden hun klan ten drie keer minder bezoeken dan de Duitse Wirtschaftstovenaars plegen te doen met als gevolg dat zij vaak achter het net vissen. En dat alleen maar, omdat zij eerst de haringvijver over moeten tegen hoog tarief, een boe te die zij niet verdienen. Er wordt wel gezegd, dat de mensen bang zijn voor het vliegen, viel zijn landgenoot Sampson hem bij, maar dat is een beoordelingsfout. De mensen zien op tegen het onbekende in het algemeen, zoals ouderen niet op een roltrap dur ven en er nog steeds lieden bang zijn voor de telefoon. Per vliegtuig reizen be tekent nog veel te veel een avontuur en de luchtvaartmaatschappijen doen niets om die drempel te verlagen. Het ko pen van een kaartje is om te beginnen al zo'n gebeurtenis, dan krijg je de hele toestand van het inboeken. Het wachten, het van hot naar haar gestuurd worden, het veranderen en het uitvallen van vluch ten, meestal zonder dat behoorlijk wordt verteld waarom. Daarbij lijken de mees te moderne vliegvelden op hospitalen en de stewardessen op koele verpleegsters. „Ik wens niet als pakket te worden be handeld en nog minder voor een schaap te worden aangezien heowel ik weet dat stewardessen aan elkaar plegen te vragen hoeveel schapen heb jij van daag? De heer Sampson dacht erover de volgende keer een papier op zijn jas te prikken met een van de girokaart over genomen tekst: „Ik ben een menselijk wezen, alstu blieft niet vouwen, kreuken of beschadi gen". Zijn conclusie: de luchtvaarttech niek heeft in Concordes, Jumbojets en lange-afstands straallijners de perfectie wel bereikt, aan, de tarievenstructuur moet nog gesleuteld worden, maar de grootste inspanning zal aan de dag moe ten worden gelegd in de sector van de passagiersbehandeling. Doen de maat schappijen dat niet, dan worden met het verkeer ook de problemen vier keer zo groot en dan moet de nachtmerrie voor de arme reizigers wel tot brontosaurus afmetingen uitgroeien. Zonder dat de sprekers dat tijdens het symposium van elkaar bemerkten kan ach teraf wel worden geconstateerd, dat in hun opschrift gestelde en daardoor nau welijks meer te veranderen standpunten toch wel een paar ideetjes werden aan gedragen, die enige knelpunten kunnen opruimen. Zo werd er gepleit voor: Shuttle-diensten op drukke routes, toestellen die eenvoudig van Amster dam naar Londen vliegen als ze vol zijn en waarvoor niet behoeft te wor den gereserveerd en in het vliegtuig kan worden betaald; Verschillende tarieven voor piekuren en voor vluchten daarbuiten; Gedifferentieerde tarieven ook voor de verschillende vliegtuigtypes; de vakantieganger die op goedkoopte uit is zal dan uitwijken naar de laagst- geprijsde vluchten en de zakenman niet langer in de weg zitten. Nu wordt de eenling nog vaak teleurge steld, omdat de reisbureaus een gro te groep geboekt hebben; Het opruimen van administratieve rompslomp. Het liefst gaat men zo van de bus het vliegtuig in Meer diensten tussen provinciale hoofdsteden in plaats van in hoofd zaak tussen de internationale lucht havens; Het opheffen van de dure eigen boe kingskantoren en het overhevelen van hun werk naar de gewone reisagent schappen; Het loslaten van de IATA-standaard, die bepaalt dat de prijs van een char- terreis in een zekere verhouding moet staan tot het gewone lijntarief. Natuurlijk sloegen de vertegenwoordi gers van de luchtvaartondernemingen, gesteund door hun IATA-bondsdirecteur Vladimir de Boursac geducht van zich af. Wij willen wel anders, maar wij kun nen vaak niet, zo ongeveer was het ver weer. Regeringen, die nationale prestiges koesteren, luchthavendirecties, die van hun winkel een „showcase" maken en ons dan hoge landingstarieven bereke nen, douane- en politie-autoriteiten, die hun eigen eisen stellen, vliegtuigfabrikan ten die steeds weer met iets nieuws ko men, waardoor wij wel mee moeten doen en niet in de laatste plaats de bur gers zelf, luchtreizigers of niet zij stel len ons de wet en het is eenvoudig niet waar, dat het allemaal onze schuld zou zijn. Met het meer ingeburgerd raken van het luchtverkeer, zo werd gesteld, gaat de gemiddelde passagier zich steeds ongedisciplineerder gedragen. Levens groot is nu al het probleem van de „no show"-passagier, de man die wel reser veert, maar niet op komt dagen. De snel toenemende klachten over geluidshinder, waardoor wij overdag onvoordelig moe ten vliegen en 's nachts ernstig in onze bewegingen worden belemmerd, kosten ons ook veel geld. De passagier wil vei lig vliegen, comfortabel zitten en goed worden behandeld tijdens de kortste reis, die maar mogelijk is tegen de laagste prijs. Als we de ontwikkeling sinds de laatste oorlog bekijken moet iedereen toe geven, dat hij dat in feite ook krijgt. Onze dienstverleningen zijn omhoog en onze prijzen omlaag gegaan en dat in een periode waarin menige andere tak van dienstverlening juist het tegengestel de beeld te zien heeft gegeven. Gewaarschuwd werd er tegen al te op timistische verwachtingen omtrent het nog verder dalen van de vliegprijzen. Kosten, die de maatschappijen zelf niet in de hand hebben, zullen doorgaan te stijgen. De hogere opbrengsten die van de toeneming van het passagiersaanbod het gevolg zijn, zullen in veel gevallen moe ten worden gebruikt om die hogere kos ten te delgen. In geen geval mag in het streven naar lagere tarieven de vliegvei ligheid worden aangetast en het komt de eer van de luchtreders te na op de zak van de belastingbetaler te gaan teren zoals alle Europese spoorwegen doen. De luchtvaartindustrie wenst zichzelf nu als volwassen te beschouwen. Maar de problemen die voor 1980 om een op lossing vragen zijn dan ook levensgroot. (Van onze correspondent) BEVERWIJK. De Tuinbouwstudieclub heeft maandagavond in de veilingkantine de jaarlijkse irissenavond gehouden, waar op ondanks de onverwachte massale bloei het aantal inzendingen niet tegenviel en de kwaliteit over het algemeen goed was te noemen. Voorzitter G. Tabak heeft de prijzen uit gereikt, nadat de jury, bestaande uit de heren G. Hommes uit Heiloo en C. Pas- schier uit Noordwijk, de inzendingen had beoordeeld. In de groep van vijf en meer inzendingen ging de wisselbeker van de Tuinbouwstu dieclub naar H. J. Wentink uit Egmond. Tweede werd de firma D. van Buggenum uit Hillegom en derde de Gebroeders Op- gelder uit Beverwijk. De wisselbeker van de bloemenveiling 't Centrum voor de groep van twee tot vier inzendingen kwam in het bezit van C. Jansen. Tweede werd J. Niesten, derde J. Hommes sr. en vierde F. J. van Wijngaarden. De wisselbeker van de gemeente Beverwijk voor de mooiste vaas irissen was voor de soort ,Symphonie' van P. J. Nijssen uit Santpoort. Een extra prijs voor het mooiste bindstuk met als hoofdbestandeel irissen was voor de heer H. Hommes. i DEN HAAG. De Raad voor de Kunst heeft in een advies aan de Minister van Cultuur Recreatie en Maatschappelijk Werk gewezen op de noodzaak van een verandering van het beleid der rijksover heid voor de muziekscholen. Na de oor log heeft de overheid namelijk zelf de cultuurspreiding op gang gebracht, waar door een groeiende behoefte aan muzika le vorming en vele muziekscholen zijn ontstaan. Nu deze echter in financiële nood verkeren, zal de overheid de con sequenties van deze ontwikkeling, die mede een gevolg van haar beleid is, on der ogen moeten zien. Bijna 60 pet der ruim 100 muziekscho len met 150.000 vrijwillige leerlingen gaat gebukt onder financiële tekorten. Als ge volg hiervan dreigen leerlingenstop, ver mindering van lessen, gevaren voor de rechtspositie van leerkrachten en bevoor rechting van beter gesitueerde leerlin gen. De gemeenten, die thans ongeveer 83 pet van het totale subsidiebedrag op brengen, kunnen en willen soms niet hoger gaan, aldus de Raad voor de Kunst. In haar antwoord op vragen uit de Tweede Kamer heeft minister Klom- pé in 1969 de subsidiëring van de mu ziekscholen gekoppeld aan het beleid ten aanzien van de pluriforme creatieve cen tra. De muziekscholen kunnen echter, naar het stellige oordeel van de raad, niet meer wachten tot de discussies hierover zijn afgesloten. Daar de financiële konse- kwenties van een meer evenredige sub sidieverhouding tussen de subsidiënten groot zijn en binnen de huidige begro tingen voor de kunsten het hiervoor be nodigde bedrag van vele miljoenen gul den per jaar niet haalbaar is, zal de zaak van de muziekscholen met priori teit in het kabinet bepleit moeten worden. Een belangrijk argument ten gunste van deze prioriteit acht de Raad, dat bij subsidiëring van muziekscholen sprake is van een investering in de gerichte crea- tiviteitsontwikkeling van de jeugd. De Raad bepleit, dat in de begroting 1971 een begin wordt gemaakt met een Jasenplan voor verbetering van de sub sidiëring van de muziekscholen door het rijk. Veel belang hecht de Raad eraan, dat een hoger rijkssubsidie ook werkelijk ten goede komt aan de muziekscholen en niet tot een vermindering leidt van de ge meentelijke subsides. Een van de wensen die op een on langs gehouden symposium naar voren kwam was het vliegen van meer diensten tussen de provinciale hoofdsteden in plaats van in hoofd zaak tussen internationale lucht havens. nnnnnnruuLL Als we de voorzitster van de ANBOS, mevrouw Ria de Korte, mogen geloven Geen aiempelvrees, maar vol komen ontspannen genieten van een „opknappertje". dan is de arbeid van de schoonheids specialiste, laat staan de resultaten van haar ingespannen pogen nog te veel met een geheimzinnig waas om huld. Duidelijker gezegd: het meren deel van de Nederlandse vrouwen heeft geen flauw benul van het nuttig effect van de schoonheidsbehandeling, die overigens maar aan een bepaalde klas se zou zijn toebedeeld. Het zijn vooral de onkunde en de drem pelvrees die de vrouw weerhoudt om eens bij een schoonheidsinstituut bin nen te stappen en zich eens uitvoerig te laten voorlichten. Men ervaart, aldus mevrouw De Kor te, een schoonheidsbehandeling nog te veel als een luxe. Of dit ook te wijten is aan de prijs (gemiddeld vijftien gul den per behandeling) dan wel aan het feit, dat de meeste vrouwen niet over voldoende zakgeld kunnen beschikken, blijft een open vraag. De mannen zou den bovendien mede schuldig zijn, om dat kleren, accessoires en het kappers- bezoek directer resultaten te zien ge ven. Het zijn overigens veronderstellingen, die door geen enkel onderzoek gestaafd bleken te kunnen worden. Hoe dan ook en dat uit eigen erva ring de schoonheidsbehandeling is bepaald geen luxe. Want wie zich een maal zo'n volkomen ontspannen uur tje heeft gepermitteerd, zal dat gaarne willen herhalen. Het is voor de ver moeide huis- of werkende vrouw een verrukkelijk „opknappertje" en uw geest en huid varen er wel bij. Vooral de ervaring van de schoon heidsspecialiste spreekt een belangrijk woordje mee. Zij beoordeelt uw huid en kan u bij de aankoop van cosme tische preparaten voor de verdere be handeling van deskundig advies dienen. Bij de grote prijsverschillen van de cremes, lotions en dergelijke hoeft het nog niet altijd te betekenen, dat het duurste ook het beste is. Bijzonder geporteerd ben ik voor het feit, dat men de cosmetica-firma's wil bewegen de inhoud op de etiketten van hun artikelen duidelijk aan te geven. Vooral luxe verpakkingen zijn qua in- inhoud voor de consument veelal mis leidend. Als geschenksuggestie maak ik u er op attent, dat u bij de ANBOS aan gesloten instituten .schoon" uitgevoer de cadeaubonnen kunt kopen. Het is zonder twijfel moeilijk geven maar wellicht zijn er onder uw vrienden of kennissen die het zonder enige bij gedachte gaarne van u zullen accep teren. Bé TER MAAT Ook de Arabier heeft in de afgeslo tenheid van zijn dorp of stad in de hete woestijn de verderfelijke faam van de minirok moeten verwerken. Misschien heeft hij nog nooit een vrouw met dat kledingstuk gezien of slechts een enkele maal in een van de goedkope Amerikaanse films ervan 'n glimp opgevangen. De Arabier is wel door het raadsel achtige van de vrouw geobsedeerd, in zijn verhouding tot haar is hij aan strenge regels gebonden die hij graag respecteert, want anders zou Allah of Mohammed zeker niet tevreden zijn. Bij de discussies in zijn kahwe is alles rond de minirok uitvoerig bespro ken en hij heeft het in stilte op zijn directe omgeving betrokken. Het be zorgt hem rillingen zijn vrouw zo ge kleed, met blote armen bovendien en wie weet wat nog meer voor de ogen van alle mannen te zien verschijnen. Het is genoeg dat de sluier af is en de tot de voeten reikende habaya ver vangen door een fatsoenlijke jurk. Waarvoor heeft hij anders de grote bruidschat betaald, en wie zou voor zijn dochters nog zo'n groot bedrag over hebben? De mensen uit het westen zijn rijk en ze kunnen veel, zij zijn bijna even machtig als de Arabieren vroeger, toen Salah El Din nog zijn verove ringstochten hield, en sommigen zeg gen zelfs machtiger. Maar de wester lingen hebben geen eer. Daarom ook hebben zij de Arabieren in de steek gelaten. Amerika is wel het ergst. Ie dere vrouw loopt daar in minirok en het geeft Phantoms aan Israel. In de hoofdstad zeggen ze dat Israel er is om Amerika de Arabische natie te la ten veroveren. Met de Phantoms kun nen zij nu al overal komen. Stel je voor: straks ook in zijn dorp mini rokken en meer van die gekke dingen. De vreemde bezoeker in zijn afge legen dorp wordt dan ook eerst aan een onderzoek onderworpen. Hij moet de vreemdeling wel ontvangen, maar Mohammed heeft niet gezegd dat je voor iedereen even gastvrij moet zijn. De vrouwen in het vreemde gezel schap vergemakkelijken het vellen van zijn oordeel, want met een fat soenlijke rok bestaat grote kans dat ze te vertrouwen zijn. Alleen Amerika nen dragen super-minirokken, en in de hoofdstad zeggen ze dat iedereen moet oppassen. Tenslotte weet je het nooit met die Phantoms. Veel moeders weten niet wat ze moeten doen als hun kinderen in huis ernstige brandwonden oplopen. Dit is, volgens Ladies' Home Journal, de er varing van een kinderarts in Chicago. Hij is nu een nationale campagne be gonnen om de Amerikanen bij te bren gen wat de juiste „eerste hulp bij ern stige verbanding" is: het onmiddellijk aanbrengen van ijs- of koudwater- kompressen op de verbrande plekken. Na Jane Fonda is nu ook Barbara Streisand politiek actief geworden. Ieder op zijn manier. Jane loopt mee met demonstraties, Barbara heeft een party gegeven voor Bel la Abzug, een feministe en demo- crate die een campagne voert voor een zetel van Manhattan in het Amerikaanse Congres. Barbara na afloov van de party: „Ik heb dit gedaan omdat Bella Abzug een op merkelijke vrouw is. Zij is een strijdster voor vrede en een strijd ster voor de mensen. Ik geloof werkelijk dat wij haar in het Con gres nodig hebben" De party werd bijgewoond door Harrv Belafonte, Warren Batty. Eli Wallach en 15D andere gasten. Handig: wegwerpschorten. Worden op de markt gebracht door Lucky Chemical Co. Ltd. ver van ons bed, in Zuid-Korea (Seoel). De schorten ziin groot genoeg om een minijurk te be schermen. de maten zijn niet gering: de bandjes om ze van achteren dicht te knopen zijn 60 cm en de lenge van af de hals is maar liefst 84 cm. Van zelfsprekend is de schort volledig wa terdicht. Hij kan zelfs, als wegwerp- schort nota bene meer keren gebruikt worden. nf)n-||Y|nTWflfu|nn|uuwlJ1

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7