PANOA EN HET VUURVERVOER ARMIAN EN ILVA 1 m POLLE. PELLI EN PINGO Agenda voor Haarlem en de IJmond ngestipt mmXM I Schoolvakantie '71 van 28 juni tot 9 augustus Vrije universiteit symbolisch bezet Onstabiel weer Ci 10 WOENSDAG 17 JUNI 1970 11 Een detectiveverhaal van Agatha Christie A h/i arbeidsvreugde! B R A M M E T J E F O K Haarlem en Omstreken Bollenstreek V elsen-IJ muiden Beverwijk Nieuwe chef-staf Afcent 11 ii <MWWWMII*«WI<WWWW>WWWIIWIMMI|WWIWIIWIIWWWIIMIIIIWIIWIIWIIWMMyilWW>llllll<WWWMIIW>WIMMW>IMIIWWWII>IIIWWWIIIIMWW DE SPIEGEL BARSTTE 29) „Ik vermoed," ging Dermot voor zichtig op de ingeslagen weg voort, „dat het een ontzettende schok voor haar geweest zal zijn, een shock, ten gevolge van het feit dat een plotseling sterfgeval het feest verstoord heeft." Hij bespeurde heel weinig reactie op het gezicht tegenover zich. „Of zou de oorzaak misschien dieper kunnen liggen?" vroeg hij daarna. •„Dat valt natuurlijk niet te zeggen," antwoordde dokter Gilchrist, „hoe de mensen zullen reageren. Al ken je ze ook nóg zo goed. Ze kunnen je altijd voor verrassingen plaatsen. Marina zou dit ook best eenvoudig hebben kunnen aanvaarden. Zij is uiterst me delevend. Zij zou hebben kunnen zeg gen: ,Die arme, ongelukkige vrouw. Hoe is 't mogelijk dat haar zo iets moest overkomen!' Gewoon deelne mend, zonder echte bekommernis. Per slot van rekening komen sterfgevallen tijdens studiofeestjes wel vaker voor. Ze zou ook, wanneer er niet iets an ders belangwekkends aan de hand was, er de voorkeur aan kunnen heb ben gegeven onbewust dan altijd het voor zichzelf te dramatiseren. Een geweldige scène hebben gemaakt. Maar er kan ook wel een heel andere oorzaak aanwezig zijn." Nu besloot Dermot de koe bij de horens te vatten. „Ik wou dat u mij eens precies vertelde wat u er zelf van denkt." „Daarvoor heb ik geen enkele ze kerheid," luidde het antwoord van de medicus. Na een poosje liet hij erop volgen: „Er bestaat ook zo iets als een beroepsgeheim, moet u denken. De persoonlijke verhouding tussen dokter en patiënt." „Heeft zij zich tegenover u ergens over uitgelaten?" „Het spijt me, maar daar kan ik niets op antwoorden." „Heeft Marina Gregg deze dame van vroeger gekend? Had zij haar al eens eerder ontmoet?" „Ik geloof niet dat zij haar van heel vroeger kende," antwoordde dokter Gilchrist. „Nee, daarin zit het pro bleem niet. Wanneer u mij vraagt, dan heeft het niets met Heather Bad- cock te maken." Dermot vroeg verder: „Dat goedje, die Calmo. Gebruikt Marina Gregg dat ook zelf wel eens?" „Ze leeft er vrijwel op," luidde de verzekering. „Net als iedereen hier trouwens. Ella Zielinsky neemt het in, Hailey Preston dito, de halve troep hier, kun je haast wel zeggenhet is tegenwoordig zeer in zwang. Al die middelen lijken op elkaar. Wanneer het ene middel verveelt, proberen ze 'n nieuw en dat vinden ze dan enorm best, veel beter dan 't vorige." „En is het dan ook veel beter?" „Och, de hoofdzaak is dat het werkt," gaf dr. Gilchrist ten antwoord. „Het kalmeert en schenkt zelfvertrou wen en het gevoel dat je tot dingert in staat bent, die je anders niet zoudt presteren. Als ik het enigszins kan la ten, schrijf ik ze niet voor. Maar in behoorlijke dosis leveren ze geen ge vaar op. Ze bieden een steun aan men sen, die geen steun vinden in zichzelf." „Ik zou graag weten wat u mij nu eigenlijk wilt vertellen," zei Dermot Craddock. „Ik probeer eigen plichten af te pa len," verklaarde Gilchrist. „Er zijn tweeërlei plichten. Mijn plicht als ge neesheer tegenover deze bepaalde pa tiënt. Hetgeen een patiënt mij toever trouwt moet strikt vertrouwelijk blij ven. Er is ook evenwel nog een ander aspect. Je kunt je verbeelden dat er gevaar dreigt voor je patiënt. Je dient ervoor te zorgen dat gevaar te vermij den." Hij zweeg. Craddock bleef hem ver wachtend aankijken. „Ja," vervolgde dokter Gilchrist. „Ik geloof dat ik weet wat mij te doen staat. Ik moet u vragen, hoofdin specteur, hetgeen ik u zeggen ga, als strikt vertrouwelijk te beschouwen. Niet ten opzichte van uw collega's, natuurlijk. Maar ten opzichte van de buitenwereld, in het bijzonder de mensen hier in huis. Gaat u daarmede akkoord?" „Ik kan mij niet binden," ant woordde Craddock. „Ik weet niet wat er uit kan voortvloeien. In algemene zin ga ik natuurlijk akkoord. Dat wil zeggen, ik neem aan dat het de be doeling is dat ik iedere inlichting die u mij verstrekken zal bij voorkeur voor mijzelf en mijn collega's houden zal." „Hoort u dan," ging Gilchrist ver der. „Het heeft misschien niets te be tekenen. Vrouwen kunnen de gekste dingen zeggen, wanneer zij in een toe stand verkeren als Marina Gregg op dit ogenblik. Maar ik zeg alleen wat zij mij verteld heeft. Misschien is het van generlei betekenis." „Wat zei ze dan?" drong Craddock aan. „Na het gebeurde is zij in elkaar ge ploft en heeft zij mij laten roepen. Ik heb haar toen een kalmerend middel toegediend en ben bij haar blijven zitten. Ik heb haar hand in de mijne gehouden en haar geruststellend toe gesproken en gezegd dat alles wel in orde zou komen. Maar vlak voor zij toen het bewustzijn verloor, heeft zij nog gezegd: ,Het was voor m ij be stemd, dokter." Craddock zette grote ogen op. Heefl zij dat werkelijk gezegd? Maar na derhand de volgende dag?" „Toen heeft zij er niet meer op ge zinspeeld. Ik heb het nog een keer ter sprake gebracht. Maar toen heeft zij het antwoord ontweken. Ze zei: „O, maar dat moet een vergissing van u zijn. Ik weet zeker dat ik zoiets nooit gezegd heb. Ik vermoed dat ik toen al half buiten westen was'.". „Maar u gelooft dat zij het wel de gelijk gemeend heeft wat ze zei?" „Ze meende het ongetwijfeld," luid de het antwoord. „Maar dat wil niet zeggen dat het ook waar was!" liet dokter Gilchrist er waarschuwend op volgen. „Ik weet niet of het iemands bedoeling is geweest haar te vergif tigen, dan wel Heather Badcock. Dat zult u waarschijnlijk eerder kunnen zeggen dan ik. Het enige wat ik zeg is dat Marina Gregg stellig gedacht heeft dat het vergif voor haar be doeld is geweest." Craddock zei enkele ogenblikken niets. Toen hernam hij: „Ik dank u dokter. Ik stel het zeer op prijs dat u mij dit hebt verteld en ik kan mij uw beweegredenen begrijpen. Indien het geen Marina Gregg tegen u gezegd heeft feitelijk juist is, dan betekent dat, althans dan kan dit beteke nen, niet waar, dat haar nog steeds gevaar bedreigt?" „Daar gaat het om," verzekerde Gil christ. „Dat is mijn hele bedoeling." „Hebt u enige reden om te geloven dat zulks inderdaad het geval is?" „Geen enkele." „Ook geen idee welke reden zij had om zoiets te denken." „Neen." „Dank u." Craddock stond op. „Nog één ding, dokter. Weet u ook of zij dit ook aan haar man gezegd heeft?" Langzaam schudde Gilchrist het hoofd. „Neen," klonk het antwoord, „daar ben ik zeker van. Zij heeft het niet aan haar man verteld." Hij keek Dermot enkele ogenblikken in de ogen, knikte toen even en be sloot: „U hebt mij verder niet nodig? In orde. Ik ga weer eens even naar mijn patiënt kijken. U zult haar zo gauw als mogelijk is te spreken kun nen krijgen." fWordt vervol sdi Jj *5-107 vv rou.nol a si uoio 73. „Ik weet zeker dat ik iets heb om vuur te doven," mompelde professor Kalkeiterwijl hij zijn zakken bin nenste-buiten begon te keren. „Maar waar heb ik het gelaten? dat is de vraag Als ik me goed herinner was het een injektor iwn het cumulonimbus-prin- cipe Ali gaf de hoop op dat de geleerde hem zou kunnen helpen, en draafde jammerend weg. Maar Panda had een ontdekking gedaan. „Op uw hoofd!" riep hij „Wat hebt u op uw hoofd?" „Mijn hoed, lijkt me," antwoordde de geleerde, terwijl hij naar zijn schedel tastte. „Ehdit is mijn hoed? MerkwaardigIk zou zeggen dat hij van vorm ver anderd is „Het is een soort schietwapen," zei Panda ongeduldig. „Is dat, wat u zoekt? Die Lumobus, of zo?" „Het zou kunnen," beaamde Kalker knikkend. „Maar hoe werkt het ook weerVervelend is dat nu toch Panda begreep dat ze op moesten schieten, als ze het dorpje nog wilden reddenen hij trok de geleerde dan ook haastig mee. „Misschien herinnert hij zich intussen hoe dat ding werkt," mompelde hij hoopvol. „En anders brandt alles opDat zou heel vreselijk zijn VLUG PARAS/ETEN MAAR MUN DIE KUNNEN WE NU TOCH NIET HELPEN. DIE LUI ZUN GEK '.ZE...ZE NJKEN WEL MAANZIEK. PFFFT'. WE HEBBEN NU At EEN UUR LANG STAAN ZAGEN EN DE BOÖM 6EEFT GEEN KRIMPIE! EEN STAPEL PANNE KOEKEN BEVORDERT WAT WAS DAT VOOREEN KLAP? ZOU DAT MICK WEER GEWEEST ZIJN WWrtWIWWMVWWIIWWWWMWIWIIWIJIIWWWWWIIWWWIWWIWWWIIMWWWMWVWWMWI/WIIIIWVIIIWAJIJWWMIIWWMWWIIWWyg 1777. Er werd een reddingslijn overge schoten, die behendig door Archibald werd gegrepen. Hij grijnsde breed en triomfantelijk. „Vrouwen en kinderen eerst" herhaalde hij de woorden van de onverwachte red ders. „Vrouwen zijn er niet, en het enige kind ben ik. Dus ga ik maar Het was kort, maar aangenaam. Ik heb de eer u te groeten". Bram was zo verbluft, dat hij de zoon van de commandant niet tegenhield, toen deze aan de lijn van boot naar boot slin gerde. De knaap was al een paar meter ver, toen Bram pas ontdekte, wat de oorzaak was van de plotselinge ingreep van de redders der zee. Boven zijn hoofd waren namelijk, zonder dat hij het merk te, de vlaggen gehesen, die in de zee vaarttaai de betekenis hebben: ..Red ons, wij zinken". Archibald zag hem kijken en lachte zich scheef. „Dat heb ik gedaan, knap hé? Ik heb vanmiddag een boekje zitten lezen, waar het allemaal instond. En ik begreep meteen, dat ik zo van boord kon komen". Bram was woedend omdat de vlaggen zó misbruikt waren. j>..V-a V v v- J MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Grote Markt). Donder dag 15 u.Orgelconcert door Piet Kee. Nieuwe Kerk (Nieuwe Kerksplein). Donderdag '20 u.: Barokconcert door docenten en leerlingen van de muziekschool Toonkunst. BIOSCOPEN Cinema Palace (Grote Markt). 14, 19 en 21.15 u.: „Mijn dochter gebeurt zoiets niet". 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Heden ik.... morgen jij", 18 j. Frans Hals (Frans Halsplein). 19 en 21.15 u.: „Stiletto", 18 j. Donderdag 19 en 21.15 u.: „99 vrouwen", 18 j Lido (Houtplein). 14, 19 en 21.15 u.: „Het slot der verloren vrouwen", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Als de naakte wind der zee", 18 j. Luxor (Grote Houtstraat 139). 14, 19 en 21.15 u.: „Schandaal in Tellier", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Naakt onder 't leer", 18 j. Rembrandt (Grote Markt). 14, 19 en 21.15 u.: ..Viva Django", 18 j. Donderdag 14. 19 en 21.15 u.: „De overval", ai. Roxy (KI. Houtstraat 79). 14.30, 19 en 21.15 u.: „Nachtvlinders" 18 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „De neven en de nichten", 18 j. Studio (Grote Markt). 14.15, 18.45 en 21.15 u.: „Airport", 14 j. Donderdag 14.15, 18.45 en 21.30 u.: Holland Festival: USA-ioday; „Ice". 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Groot Heiligland 62). Per manente tentoonstelling van werken uit de 17de eeuw waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 uur. Zondags van 13 tot 17 uur. Bovendien expositie van werken van Jacobus van Looy. Tot en met 15 juli Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79). Perma nente tentoonstelling van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks be halve maandag geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 17 uur Zondags van 14 tot 17 uur. Teyiermuseum (Spaame 16) Permanente ten toonstelling van schilderijen, fossielen, minera len en historische natuurkundige Instrumenten. Geopend op werkdagen (behalve maandags) van 10 tot 17 uur. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Koudenhornkazerne (Koudenhom). Permanen te tentoonstelling van de stichting Meervoudig Amateur Centrum Ruimtewaarneming en Onder zoek (MACRO). Geopend maandag en vrijdag van 19.30 tot 22 uur. Dinsdag en vrijdag van 14 tot 17 uur. Zaterdag van 13 tot 17 uur. Museum Kunstcentrum De Ark (Nieuw Hei ligland 1 rd). Permanente expositie van voor namelijk Haarlemse kunstenaars. Bezichtiging van de gebrandschilderde ramen uit 1602. Dage lijks behalve dinsdag van 10 tot 20 uur. Van 20 tot 24 uur: klassiek grammofoonplatenpro- gramma. Galerie Blokker (Bronsi.eeweg 4a, Heemste de). Tentoonstelling van wandkleden van Rietje Degens. Geopend maandag 13-17.45 uur, dinsdag 9-12.45 uur, woensdag tot en met zaterdag 9- 17.45 uur. Tot en met 13 augustus. Galerie Eijlders (Haltestraat 77. Zandvoort). Expositie van keuze uit eigen bezit van diverse schilders, bronsplastieken van Wim Jonker en Jean le Noble en keramiek van Babs van Els- dingen. Geopend van dinsdag tot en met zondag van 19-22 uur. Galerie-t (Bakenessergracht 67). Expositie van schilderijen, gouaches en grafiek van Rolf de Spirt. Dagelijks 12-17 uur en zondags 14-18 uur. Tot en met 20 juni. De Hallen (Grote Markt). Expositie schilde rijen, tekeningen, gouaches en grafiek van Etienne Elias en bronzen beelden van Arthur Sproncken. Dagelijks geopend van 10-17 en zondags van 13 tot 17 uur. Tot en met 29 juni. Potterie „Het Schoutje" (Schoutensteeg). Ex- oositie van potterie en handweef. Van dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10 tot 17 uur. Gemeentehuis Bloemendaal (Bloemendaalse- weg). Expositie van werken van J. Poortenaar. Dagelijks van 14 tot 17 uur Geopend tot en met 27 juni. De Waag (hoek Damstraat/Spaame). Expositie van werken van Piet Kloes 75 jaar. Dagelijks van 14 tot 17 uur Tot en met 20 juni. Het Oude Slot (Lelylaan, Heemstede) Toon zaal weverij Oe Ploeg N.V.: Tentoonstelling „Architextiles" weefwerken door Marijke Stul- tiens. Geopend maandag tot en met vrijdag 9- 12.30 en 13.30-17.30 uur. Tot en met 26 juni. Thysse's Hof (Bloemendaal). Tentoonstelling over milieuhygiëne. Geopend van dinsdag tot en met zondag. 9.00-12.00 en 13.30-17.00 uur. Tot l september. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Damstraat-Spaame). Da gelijks behalve maandag open podium; geopend van 10-18 en 20-24 uur. Vrijdag en zaterdag tot 01 uur. Vandaag: folk-avond; donderdag: afwis selend literaire avond en klassieke muziek. Electric Centre (Bakenessergracht 10) Dage lijks behalve maandags geopend van 12-13 en van 20-24 uur; vrijdags van 20-02 uur; zaterdags van 20-03 uur. Dolfirama (Zandvoort, naast Bouwes Palace). Dolfijnenshow: dagelijks 12, 14, 16 en (behalve maandag) 21 uur. Mobilarium, museum met old timers, miniatuur trein- en racebanen, dagelijks tot 18 uur. Bowling dagelijks van 14-01 uur. Hotel Bouwes (Zandvoort). Dagelijks Arman- dino Rosati". Caramella (Zandvoort). Dagelijks dansen: „Les Etoiles". Bowling (hoek Orionweg/Delftlaan). Dagelijks 10-01 uur bowling. Kathedraal St. Bavo (ing. Westergrachtzijde). Dagelijks geopend voor bezichtiging van 9.30- 12 en 14-16.30 uur. Aerospace, (terrein eind Europaweg). Ruimte vaarttentoonstelling. Dagelijks 10-22 uur. zondag 13-22 uur. Tot en met 4 juli. Raadhuis Bloemendaal Donderdag 14.15 u.: Raadsvergadering Grote Markt. Donderdag 10-17 u.: Kunst- en ambachtsmarkt DIVERSEN Treslong (Hillegom). Dagelijks behalve maan dag: diner-dansant. Linnaeushof (Bennebroek). Recreatie en bloe- menshow. Dagelijks geopend van 9-18 uur. Raadhuis Lisse. Woensdag 20 u.: Raadsvergade ring. TENTOONSTELLINGEN Galerie het Klokgeveltje (Hoofdstraat. Hille gom). Expositie van schilderstukken van de actrice Riek Schagen. Elke middag behalve dins dag geopend. BIOSCOPEN City-Theater, woensdag 20 uur en donderdag 20 uur: „Django, de man zonder genade". TENTOONSTELLINGEN Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. Dagelijks (behalve zondags) 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16 uur. Ruïne van Brederode Santpoort, expositie schilderijen en collages van Gerrit v. Dijk. De expositie is overdag en s avonds tijdens de ver lichting open voor bezoek, tot 5 juli. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, is alle werk dagen van 10 tot 12 uur te bezichtigen. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19.30 u.: „De verdoemden". Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Mondo erotica" TENTOONSTELLINGEN Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie van grafiek van Peter Bes. Geopend tot en met 27 juni van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Kennemer Oudheidkamer (huize Scheybeeck, Velserweg). Geopend op dinsdag en donderdag van 14 tot 16.30 en van 19.30 tot 21.30 uur; op vrijdag van 14 tot 16.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P Prins Lijsterbeslaan 23, tel. 02510-25120. DIVERSEN Vredevorstkerk (Laan dei Nederlanden 152). 19.30 u.: Einduitvoering Stedelijke Muziekschool. DEN HAAG. Komend jaar zullen de zomervakanties voor de lagere scholen lopen van maandag 28 juni tot maandag 9 augustus. De Stichting van de Abried zal binnen kort minister Roolvink van Sociale Zaken advies uitbrengen over het schema voor de vakantie-spreiding 1971 voor de collec tief sluitende bedrijven. Verwacht wordt, dat de stichting van de arbeid zal advi seren evenals vorige jaren het tijdvak waarin de spreiding voor de collectief slui tende bedrijven plaatsvindt, geheel te la> ten samenvallen met de schoolvakanties. AMSTERDAM. Sinds dinsdagavond houdt een veertigtal studenten van de Vrfje Universiteit in Amsterdam het ge bouw van de sociale faculteit aan de Ko ningslaan bezet. Het plan was dat de be zetting tot vanmiddag twaalf uur zou du ren. Aanleiding voor de symbolisch genoem de bezetting is volgens een woordvoer ster de selectie, zoals die met name in het eerste jaar door middel van de propaedeuse plaats heeft. Deze selectie zaï niet los ge zien kunnen worden van de gespannen situaties die in net afgelopen jaar aan de subfaculteit ontstonden Het universiteits bestuur heeft, aldus de bezetters, steeds afwijzend ïp lemocratiserir-gs voorstellen gereageerd. De uitnodiging van de stu denten om cve» de moeilijkneden te ko men praten zou geen reacties nebben op geleverd. Voordat we verder met elkaar pra ten moet ik iets van u weten. Bent v links of rechts? Ik bedoel niet in het hanteren van uw sigaretteaansteker. Er zijn heel wat linksen die een rook bom met de rechterhand werpen. Daar is niets verwerpelijks aan. Maar mensen die hem met de linkerhand uitknijpen, hou die in de gaten, die zijn rechts. Het moeilijkste is dit allemaal te vol~ gen voor de mensen die nog de tijd hebben meegemaakt dat het allemaal mis was om links te zijn. Ons land was toen een christelijk land. Stond je buiten de kerk, dan zat je er al naast. Als soldaat heb ik eens 'n een militair ziekenzaaltje gelegen waar de vader van het christelijke militaire tehuis kwam informeren naar mijn gezond heid en mijn godsdienst. Met mijn ge zondheid ging het wel, want in een bed liggen ts altijd gezonder dan door de modder te kruipen Maar ae man ver bleekte toen ik hem bekende geen godsdienst te bezitten. „We zijn hier niet in Rusland" zei hij en noteerde me als Nederlands Hervormd. Nu was die vader een aardige man »n vele van mijn medeheidenen be zochten ijverig zijn thuis omdat hij bovendien een aardige dochter had Maar de meeste christenen waren ver vuld van de goddelijke olicht de hei denen te bekeren of uit te roeien en vervolgens elkaar. Katholieken en pro testanten, beide bezitters van het wa re geloof, stonden door liefde gedre ven gereed de ander te lijf te gaan. om hem naar hun eigen hemel te sle penMaar omdat de jacht op de onge lovigen meer kans op succes bood, be paalden ze zich ertoe elkaar zielen af te vangen Het heidendom bood echter taaie weerstand en menige missiona ris of zendeling is bij Ie wilden de kookput ingedreven omdat de tammen hem niet lustten. Dat de christenen rechts waren was sen duidelijke zaak maar dat bete kende nirt dat alle niet-christenen links waren. Oorspronkelijk is de in- leling links en rechts afkomstig uit het oarlement, waar de ongelovigen links werden geplaatst. Maar toen de socia listen onder hun rode vanen hun op mars begonnen liep de grens tussen links en rechts door geloof en onge loof heen langs de bolwerken van het kapitaal en de gevestigde orde. En daar het kapitaal altijd krachtig ver dedigd wordt door degenen die het niet bezitten, was de grote meerder heid van ons volk rechts, zodat het ge woon onzedelijk was links te zijn. Kom daar nu eens om! Je kunt te gen vivisectie zijn tegen Vietnamte gen de kolonels, tegen God en tegen Luns, zolang je niet achter de kabou ters aanhobbelt, ben je een rechtse rak ker. Waarom zouden we dan nog lan ger voor elkaar verbergen dat we rechts zijn? KEES STIP. BRUNSSUM (ANP). De Nederlandse generaal F. A. Palm, chef-staf van het Afcent-hoofdkwartier in Brunssum sinds de vestiging van de Afcent aldaar, die eind juni met pensioen gaat, zal worden opgevolgd door de Belgische luitenant-ge neraal E. L. G. Monmart, die thans nog lid is van het militair comité van de NAVO. aldus Afcent. Op 29 juni wordt met een parade afscheid genomen van generaal Palm. Het KNMI deelt mee: Het weer over de Brit se eilanden, de Noo dzee en Scandinavië wordt bepaald door een hogedrukgebied De rest van Europa bevindt zien in de invloedssfeer van een lagedrukgebied, dat zich van Frankrijk naar Polen uitstrekt. Nederland ligt in het over gangsgebied tussen beide systemen, waardoor het weer in ons land een onstabiel karakter ge kregen heeft. Dinsdag trokken regen- en on weersbuien juist ten zuiden van Limburg van België naar Duitsland. De verschillen tussen de luchtsoorten in beide druksystemen komen in de temperatuur toi uiting: het met koelere lucht gevulde hogedrukgebied levert maxima van 19 tot 23 graden op. maar in het lagedruk gebied komen temperaturen voor van 25 tot 30 graden. In deze itftuatie komt nog weinig ver andering. VOORUITZICHTEN: Vrij warm met plaatse lijk onweer. VOOR VRIJDAG: Aantal uren zon 3 tot 11; minimum temperatuur 1 tot 6 graden boven normaal; maximum temperatuur 1 tot 6 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent; kans op een geheel droog etmaal 60 percent. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum m temperaturen B 3 binnen- en buitenland L CA Amsterdam geheel bew. no 20 13 0 De Bilt zwaar bew. nno 22 13 0 Deelen zwaar bew. n 23 14 0 Eelde onbewolkt ono 19 12 0 Eindhoven zwaar bew. no 23 14 0 Den Helder licht bew. no 16 13 0 Rotterdam zwaar bew. no 21 10 0 Twente zwaar bew. nno 21 13 0 Vlissingen half bew nno 19 14 0 Zd.-Limburg geh. bew. w.st. 20 13 0 Aberdeen geheel bew. no 15 8 0 Athene onbewolkt n 33 22 0 Barcelona licht bew. n 25 16 0 Berlijn onbewolkt no 26 14 0 Bordeaux zwaar bew. w.st. 24 13 0 Brussel licht bew. no 23 13 0.1 Frankfort onbewolkt ono 24 15 3 Genève zwaar bewolkt ono 28 15 15 Grenoble zwaar bew. w 27 15 18 Helsinki onbewolkt w.st. 19 7 0.4 Innsbruck half bew. wzw 27 14 0.6 Kopenhagen onbew O 21 13 0 Locamo geheel bew. O 26 17 6 Londen geheel bew no 17 10 0.3 Luxemburg mist ono 18 12 16 Madrid regenbui zzw 22 13 0 Malaga licht bew wnw 28 17 0 Mallorca half bew. w.st. 27 18 0 München half bew. z 27 12 0 Nice licht bewolkt no 26 19 0.5 Oslo half bewolkt O 25 12 0 Parijs geheel bewolkt O 20 14 3 Rome zwaar bewolkt O 29 17 0 Stockholm onbewolkt nw 23 8 0 Wenen zwaar bewolkt nw 27 16 0 Zürich half bewolkt O 28 14 6 DONDERDAG 18 JUNI Zon op 4.19 uur; onder 21.03 uur Maan op 20.51 uur; onder 2.34 uur MAANSTANDEN Volle maan Laatste kwartier 19 juni 13.28 uur 26 juni 5.01 uur HOOG EN LAAG WATER Tt IJMUIDEN DONDERDAG 18 JUNI tioug Aratei 2.18 uur en 14.46 uur Laag watft' 101? uur en 22.49 uur Hel noog en iciag %vate. ce Z.ano vuurt is 10 tot 15 ninuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11