Nog aanvragen voor 4300 arbeidsplaatsen AAN HOTEL- KREDTET f72 MILJOEN INFLATIE ZAL STERK TOENEMEN Wasserijen 7% duurder Galbraith wil half jaar loon- en prijsstop in VS PRIJSVERLAGING EN DANKZIJ CONTROLE Minister Nelissen over Limburg en Noorden: De ontginning van aardgas bij Groet Marine zocht vergeefs naar drenkeling Herv. Synode wil dat Amerika uit Cambodja gaat Defence and Aid Fund tegen bezoek aan Zuid-Afrika DON Kort economisch nieuws Onze taal Schone strijd Het festijn WOENSDAG 17 JUNI 1970 L Tot mei 1970 OESO •deskundigen: Vaderdag: zondag 21 juni AFTER SHAVE mrnmmm door Ook Lutheranen (Van onze correspondent) DEN HAAG. In het noorden van het land en in Limburg komen bij industriële vestigingen en uitbreidingen die vallen on der het premiestelsel van het industrialisa tiebeleid van het ministerie van Economi sche Zaken vele duizenden arbeidsplaatsen ter beschikking. Tussen 1 januari 1965 en 1 maart 1970 zjjn er dat in het noorden 10.800 en in Limburg 22.500 geweest (waar van 16.200 in het herstructureringsgebied). Op 1 maart waren premie-aanvragen in behandeling waarmee voor het noorden 1.800 en voor Limburg 2.500 arbeidsplaatsen zijn gemoeid. Dit deelt de minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen, in zijn memorie van antwoord op het voorlo pig verslag uit de Eerste Kamer mee. Hiertegenover staat voor het noorden een verlies aan arbeidsplaatsen voor mannen in de landbouw dat geraamd wordt op on geveer 10.600 voor de periode 1965-1970. Voor Limburg wordt het verlies aan ar beidskrachten in de landbouw in deze peri ode geraamd op ca. 3.000 en het verlies aan arbeidsplaatsen in de mijnbouw op 28.000 Ten aanzien van de maatregelen die in de nota over de ontwikkeling van het noorden des lands werden vermeld, merkt de minister op, dat de voorbereidingen voor het Eemshavenproject zover zijn ge vorderd, dat thans met de uitvoering van de werkzaamheden kan worden begonnen. De gunning is inmiddels geschied. Het ac quisitiebeleid is gedurende het laatste half jaar geïntensiveerd. In dit verband wijst de minister op de nieuwe vestiging van Philips in Winschoten. Over een acquisitie bureau voor het noorden is nog overleg (Van onze correspondent) DEN HAAG. Tot de maand mei 1970 Is in totaal 72 miljoen gulden aan kredie ten verleend waarvan 54 miljoen door de staat gegarandeerd krachtens de hotelkredietbeschikkingen van 1956 en 1962 en de kredietbeschikking toeristische accommodatie 197.0, zo deelt minister Ne lissen van Economische Zaken mee aan de Eerste Kamer in zijn memorie van ant woord betreffende zjjn begroting. Er zijn 57 kredieten verstrekt waarvan 31 kredieten la^er dan 500.000 gulden, 13 kredieten van 500 000 gulden tot 1 miljoen, 19 kredieten van 1 miljoen tot 5 miljoen gulden en 1 kredieten van meer dan 5 miljoen gulden. Ook kleinere hotelbedrij- ven hebben in ruime mate var de kre- dietmogelij khed«=n genrofiteerd. Door de verstrekte kredieten kon de logiescapaciteit m hotels met 7300 bedden worden uitgebreid en de logiescapaciteit in bungalowbedrijven met 1000 bedden Van de 57 kredieten hadden er 8 met een totaalbedrag van 3.8 miljoen betrekking op bungalowbediijven. De regionale spreiding der 57 projecten was als volgt: de steden Amsterdam, Den Haag (exclusief Scheveningen), Rotterdam en Utrecht 14 projecten, de kuststreek en de waddeneilanden 12. het midden van het land 16 projecten, het zuiden 8 en het noorden 7 projecten. PARIJS. Deskundigen van de Orga nisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) verwachten thans dat de groei van de inflatie in de VS dit jaar evenals vorig jaar 4,75 per cent zal bedragen, al werd eerder, en wel in december, een toeneming van 4 percent verwacht. Dit is maandag uit in gelichte kringen in Parijs vernomen, waar de OESO-commissie economische politiek haar tweedaagse conferentie be gon met als centraal thema de inflatie De voorspellingen voor de groei van de inflatie in andere landen zijn ook ver hoogd. Voor Japan is het cijfer nu 6 ge worden in plaats van 4,75, West-Duits- land 6.5 (was: 4,25). Italië 6 (4,75) en voor Engeland 4,75 (3). Voor Frankrijk en Canada wordt nog steeds een toene ming van respectievelijk 5,5 en 4 per cent verwacht. De voorspelling voor de groei van het bruto nationaal produkt in de VS is tege lijk verlaagd van 1,5 tot 0,75 percent Voor Canada is de voorspelling verlaagd van 4 tot 2.5 percent, voor Frankrijk verhoogd van 4 tot 5,5 percent, voor West-Duitsland van 4,25 tot 5,5 percent. Ttalië van 7 tot 7.5 percent en voor Enge land van 3 tot 3.5 percent. DEN HAAG. In de Staatscourant van dinsdag heeft de minister van Eco nomische Zaken daartoe een nieuwe prij- zenbeschikking witwasserij 1970 afgekon digd. De verhoging is toegestaan om te voor komen dat deze arbeidsintensieve on dernemingen door de loonkostenstijgin gen van april 1970 kostendekkingsmoei lijkheden zouden krijgen, aldus het mi nisterie. gaande met 'e provinciale besturen. Voor een project dat met name voor Oost-Gro- ningen van groot belang wordt geachtde vuilwaterpersleiding, is regeringssteun toe gezegd. Aan d? provincie Groningen wer den ten behoeve van de vestiging van Phi lips in Stadskanaal 1.800 extra woningen toegezegd voor de periode 1970/1972, aldus de minister. Daarnaast is de provincie voor 1970 een extra-contingent van 100 woning wetwoningen toegewezen. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft de minister van Economische Zaken verzocht met ingang van 1971 de verdeling van het extra contingent woningwetwonin gen, dat voor de industrialisatie wordt ge reserveerd, op zich te nemen. Bij deze ver deling zal zeker de positie van het noorden bijzondere aandacht krijgen, zo zegt mi nister Nelissen toe. De minister herinnert eraan, dat de structuurcommissie midden- en kleinbe drijf noorden des lands een plan heeft op gesteld voor structuurverbetering van het midden- en kleinbedrijf in hoofdzakelijk agrarische gebieden met een gelijkblijven de of teruglopende bevolking. Hij wijst er op dat met de uitvoering van dit plan in de zuidwesthoek van Friesland een begin is gemaakt. Het ligt, zo deelt hij mee, in de bedoeling dit probleem eveneens aan te pakken in Noordoost-Groningen. ADVERTENTIE GEEF HET AAN VADER D*r zijn zo van die dagen in het jaar, dan kóm je er niet omheen. Je moet dan wel lief zijn. Werelddierendag bijvoorbeeld. Op zo'n dag doe je toch geen vlieg kwaad? En wereldspaardag. Lief zijn voor je centjes. En vaderdag. Lief zijn voor vader. Omdat ie vader is. En altijd z'n beste best doet. Daarom: Boldon voor vader! De manlijke after shave met de ingenieuze roller. En de sympathieke geur, die'm nog maandenlang aan zijn eigen vaderdag doet denken... BOLDONAfter shave, pre shave, scheercrême, kaarlotion, haar crème een boi_doot produkt 't is wonderkoel, 't is wonderful. WASHINGTON. De bekende Ame rikaanse economische deskundige prof. J. K. Galbraith, die is verbonden aan de Harvard-universiteit, heeft dinsdag ver klaard, dat er naar zijn opvatting in de V.S. een wettelijk af te dwingen loon- en prijsstop van zes maanden zou moeten komen om de gelegenheid te scheppen met het bedrijfsleven en de vakbonden een meer permanent systeem van beper king op dit gebied uit te werken. Galbraith werd als eerste gehoord op een zitting van de commissie voor het bankwezen en voor monetaire kwesties van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. De commissie wil de verschillen de standpunten leren kennen over een wetsontwerp om president Nixon grotere bevoegdheden te geven voor beperking van de loon- en prijsstijgingen en de stijging van de rentetarieven. Prof. Galbraith zei verder dat de win sten of prijzen in de industrieën die op het ogenblik uitzonderlijk hoge winsten maken omlaag zouden moeten en dat be vriezing tot een drastische daling van de rentetarieven zal leiden, daar hierin nu een groot percentage verwachte inflatie zit. Het personeel van de machinefabriek Stork - Hensen te Rotterdam (350 fabrieksarbeiders en 150 beambten), dat maandag de gehele dag heeft gestaakt, is vanochtend vroeg weer aan het werk gegaan. De werknemers namen dit be sluit gistermiddag, nadat vertegenwoordigers van de vakbonden overleg hadden gepleegd met de directie. De staking was he protest van het bijna voltallige oersoneel tegen de beslissing van de raad van bestuur van V.M.F., dat dit jaar geen winstuitkering wordt verstrekt en de mede deling, dat 1e werknemers ook niet op een ompensatie boeven te rekenen President Nixon zelf ziet niet veel in loon- en prijsmaatregelen. Hij vindt deze maatregelen niet doeltreffend en geeft in de strijd tegen de inflatie de voorkeur aan de traditionele mid^len van de fiscale en de monetaire politiek. DEN HAAG. Uiterlijk 1 oktober 1972 zal „Amoco" aanvangen met de ontgin ning van het in het concessieveld „Ber gen" aangetoonde aardgas, waarvoor in de duinen bij Groet een boorlokatie is aangelegd. Staatssecretaris mr. H. J. van de Poel (CRM) heeft dit de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vra gen. Voor hinder door geluid of veront reiniging van de lucht behoeft niet te worden gevreesd, aldus de onder-minis ter. Hij wijst erop, dat bij de bewerking, die het aardgas ter plaatse moet onder gaan in verband met het transport, onder normale werkcondities geen hinderlijk geluid is te verwachten en geen lucht verontreinigende stoffen vrij komen. In het antwoord wordt er voorts op gewezen, dat de installaties voor de ontginning zo worden opgesteld, dat zij van voor het publiek toegankelijke plaatsen in de dui nen dan wel van het strand niet zicht baar zijn en dus niet ontsierend werken. „In dit verband zijn maatregelen moge lijk, waardoor wordt voorkomen dat het betrokken gebied in ernstige mate wordt aangetast", aldus staatssecretaris Van de Poel. ABONNEMENTSPRIJSVERHOGING Het ministerie van Economische Zaken heeft in verband met de voort gezette kostenstijgingen de Neder landse dagbladen toestemming gege ven hun abonnementsprijzen te ver hogen. Op grond hiervan zijn met ingang van 1 juli 1970 onze abonne mentsprijzen als volgt vastgesteld Abonnement per week f 1,23 Abonnement per kwartaal (15,55 Abonnement per jaar f 62,20 Van abonnees, die een machtiging hebben gegeven tot automatische periodieke afschrijving van het abon nementsgeld van hun bank- of giro rekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij er mede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aan gehouden. DE DIRECTIE DEN HAAG Omstreeks half twee dinsdagmiddag is één van de opvarenden van de Scheveningen 7, de motortrawler „Pollux", op circa 24 mijl ten westen van IJmuiden overboord geslagen. Een Neptunevliegtuig en een helikopter van de marine stegen van de vliegbasis Valkenburg op om naar de drenkeling te zoeken, maar zonder resultaat. Het fregat „Isaac Sweers" van de marine, dat zich dicht bij de motortrawler bevond, stuurde de eigen Wasp-helikopter eveneens naar de plaats van het ongeluk. Bij het invallen van de duisternis moest men het zoeken echter staken. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Nelissen van Economische Zaken heeft in zjjn memo rie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende zyn begroting een aanvulling gegeven op zjjn in april van dit jaar aan de Tweede Kamer gezonden overzicht van prijsverlagingen, die als gevolg van on derzoeken /an de Economische Controle Dienst (ECD) tot stand zijn gekomen Deze aanvulling betreft prijsverlagingen van kantoormacuines van 1 tot 10 percent, van staaldraadmatrassen en bedden van 2 tot 5 percent, van schoenreinigingsmid- delen van 2 tot 8 percent, van voetverzor gingsartikelen van 5 tot 23 percent, van luiers van 4 tot 13 percent, van werk handschoenen van 4 tot 9 percent, van bóuten en moeren van een half tot 8 per cent, van, iiftonderdelen van 12 tot 16 percent en van lederverf van 16 percent. Deze opsomming heeft evenals het over zicht van april alléén betrekking op prijs verlagingen die voor een gehele sector of een belangrijk gedeelte daarvan gelden. Daarnaast zijn vele verlagingen van een meer incidenteel karakter tot stand ge komen, terwijl voorts na bespreking met betrokken in vele gevallen niet tot (volledige) doorberekening van exter ne kosten werd overgegaan. Ten aanzien van de bij het prijsbeleid te volgen procedure deelt de minister mee, dat hjj zich voorstelt over het in de twee de helft van dit jaar te voeren prijsbeleid in de komende maanden overleg te ple gen met de prijsoverlegcommissie Hierbij zal ook het gehanteerde rendementsper centage over hei geïnvesteerde eigen ver mogen worden betrokken, aldus de minis ter van Economische Zaken Het maandblad „Onze Taal" dat met de moed der wanhoop iedere keer weer en strijde trekt tegen het onkruid in onze taaltuin, vraagt zich in een van de laatste afleveringen af waarom och plotseling iedereen „mevrouw" zegt tegen de ongehuwde minister "ar C.R.M., dr. Klompé. Het blad veronderstelt dat men „me vrouw" een belangrijker status toe kent dan .mejuffrouw" en dat het dus gewoon weer een kwestie van discriminatie is Het is een treurige geschiedenis met die emancipatie. Alle dolle en minder dolle Mina's ten spijt blijft de vrouw 'n de maatschappij voorwerp van ongelijke bejegening. Zegt men tegen een ongehuwde vrouw „juf frouw" dan zit men fout want dan brengt men tot uitdrukking dat het ongehuwd -,ijn van de vrouw (in te genstelling tot het vrijgezellenschap van de man) in de aanspreektitel tot uiting moet komen. Zegt men „me vrouw" tegen een juffrouw, dan krijgt men te maken met het verwijt dat men blijkbaar meer gewicht hecht aan gehuwde vrouwen dan aan ongehuwde. Het is jammer dat er zo moeilijk =en oplossing voor te vin den is. Eigenlijk valt er maar één ding te doenverschillende aan spreektitels invoeren voor de man, al naargelang zijn maatschappelijke status, rs hij ongehuwd, dan zegt men: jongeheer. Is hij gehuwd, dan heet hij- meneer Heeft hij studeren de kinderen, dan wordt zijn titel: ouweheer. Als we dat zouden doen, zouden we merken dat het eigenlijk zeer dwaas is, een aerbiedwaardige oude dame die tot haar geluk of ongeluk nooit een man neeft kunnen vinden, kop pig „juffrouw" te blijven noemen, ook al is ze aonderd. Even dwaas als dat we zouden aan kondigen. nat de jongeheer Maurice Chevalier unnenkort een bezoek aan Amsterdam zal brengen. Misschien komt er dan op den duur toch nog een en dezelfde titel voor alle vrouwen en voor alle mannen uit de bus. Maar daarmee zijn de discriminatie-moeilijkheden nog niet van de baan. De beroepsbenamingen zijn namelijk ook een voortdurende bron van ergernis. De vrouw is in haar gelijkwaardigheid aan de man langzamerhand alle beroeper binnen getreden, maar in een aanmerkelijk deel daarvan moet zij zich tevreden stellen met een manlijke beroeps naam: voor wethouder, minister, voorzitter, auteur, burgemeester en tal van andere beroepen weigert onze taal vrouwelijke beroepsnamen te ac cepteren. Wél: secretaresse conduc trice, ecordhoudster, huishoudster, en niet: wethoudster, ministresse, voorzitster, autrice burgemeesteres. „Mevrouw de minister" aldus spreekt iedereen Marga Klompé aan. Waar om? We zeggen toch ook niet „Hare Majesteit .le Koning?" Als over luttele jaren de vrouw doordringt tot de dienst van het Roomse dtaar, moet onze taal waar schijnlijk met een aantal aardige nieuwe oeroepsnamen worden ver rijkt. Kanunnika. kapelanes, pastora, aartsbisschopster. kardinalina en mis- zelfs een Pauze. Dat maandblad „Onze Taal" is een maandelijkse bron van genot voor de oprechte minnaar onzei spreekcul- tuur. Het bevrucht de gedachten over de manter waarop de mensen elkaar met het woord benaderen en brengt aan het licht dat de taa! een zich dagelijks vernieuwend, levend ver schijnsel is, waarvan de ontwikkeling de nieuwe tijd en de nieuwe mens weerspiegelt Maar door na te denken over deze ontwikkeling merkt men ook, hoeveel misvormingen zich tus sen de btuemen Oei taat nestelen en hoe achteloos soms hele generaties met dat wonderlijke communicatie middel omspringen De kunst van goed te formuleren, zorgvuldig woor den kiezen en eenvoudig maar juist te praten en te schrijven, gaat ver loren. Men schrijft geer brieven meer, men telefoneert liever. Men spreekt niet meer in goed doordachte zinnen, maar in computertaal, vol gens ingebouwde programma's, met hopeloze gemeenplaatsen en mode codes. De goedverzorgde, wel door dachte omgangstaal gaat verloren. Zij wordt ook niet meer aangeleerd en de maatschappij heeft gebrek aan plaatsen waar men zich in de woord kunst oefenen kan. De strijd van het genootschap „On ze Taal" en zijn maandblad is een ge vecht tegen de bierkaai, een oorlog tegen een zwarte overmacht. Maar daarom is het zo'n sympathieke, edele strijd. En voor de ingewijden is het een strijd die het rijke, bevredigende gevoel geeft dat men eer> kostbaar kleinood verdedigt, waarin als in een reliekschrijn onze eeuwenoude cul tuur is opgesloten, een cultuur die fijngeslepen als een diamant in zijn facetten de nieuwe rijkdommen van het leven weerspiegelt en toch zich zelf blijft. Dit dus is dus weer eens mooi ge zegd dus, dacht ik. De wereldkampioenschappen voet bal, door de Nederlandse TV zo roy aal en zonder geknibbe) op 't scherm gepresenteerd, waren een vorm van voetbalgenot die bijna volmaakt kon worden genoemd. Die zalige ge moedsrust, waarmee voetballiefheb bers zich konden laten wiegen op de wolken van hun favoriete amuse ment, komt zelden voor Meestal spe len zenuwen en irritaties door het ge not heen. Dat hoefde nu niet. want Nederland was ei met dij Geen chau vinisme, geen dweperij geen angst, geen woeue: alleen maai rustig kij ken, wikken en wegen, raden hoe het zou aflopen, van sympathie verande ren aan de hand van de stand, en intussen lui achterover liggen en koffie drinken. Kan men zich een prettiger er> heilzamer sportbeoefe ning voorstellen' O ja, en lan op de achtergrond de deskundige geluiden van Koen Ver hoef! Herman Kuiphof en in nood gevallen Bob Spaak „Zo hebben al lemaal een sjaal om hun nek tegen de hitte" zei Bob Snaak bij een van de eerste wedstrijden Het gekke was dat de bal oók een sjaal om had. Het bleek tan ook een vertekening van het tv-beeld te zijn. maar die hitte was er wel Wilt u nog eens een stukje horen van zo'n verslag' Het is zo'n leuke herinnering. Er zal we) een plaat van komen Koen Verhoeff: „Beckenbauer, See- ler, terug naar Beckenbauer Libuda, Beckenhaucr, Seeler Libuda Miiller, Chumpitaz, De la Torre. Cubillas. Ru- binos. De (a Torre Chumpitaz, Miil ler, Rubinos, De la Torre Chumpi taz, Cubiias. ^uentes, Ganzales, Beckenbauer, Libuda. Seeler. Md1- ler. Muller, Chumpitaz, Ganzales. Seeler kan er net niet bij Chumpi taz, De la Torre. Cubillas Rubinos. Oogeva oger door Beckenbauer. See- Nler, Muiier, Chumpitaz Ganzales, Libuda Rubinos. De la Torre, Fuen- tes, corner Hoog voor Overath, Beckenbauer, Rubinos. Rubinos ver naar Ganzales Chumpitaz. Sotil, Gal- lardo" En dal was nog maar een héél klein stukje van dat eindeloze, boeiende, verheffende festijn in Mexico, waar- yan wij hopen dat Nederland er nóóit bij zal zijn, omdat het zo zalig is geestelijk evenwichtig en onbevoor oordeeld naar goede sport te kunnen kijken DRIEBERGEN De Hervormde Sy node heeft zich over de kwestie Cambodja in een brief to* de Nationale Raad van Kerken In \merlka gericht waarin aan de Amerikaanse kerken wordt gevraagd al het mogelijke te doen om het Ameri kaanse volk en de regering ertoe aan te zetten dat het Amerikaanse leger zo snel mogelijk alt Cambodja wordt terugge trokken. „Wij hopen dat deze brief u bemoedi gen zal voort te gaan een klimaat te scheppen, waarin een andere benadering iri het tragische probleem Vietnam moge lijk zal zijn, dan de desastreuze ontwik keling van militair geweld. Wij schrijven u deze brief, omdat wij diep bewogen zijn door het onuitspreke.lijke lijden van de miljoenen mensen, die nu ai jaren in vrees en veiwairing leven, en omdat wij ons ernstig bezorgd maken over dé toe komst van jnze wereld Wij weten dat u onze overtuiging deelt dat wij als chris telijke kerken alles moeten doen om ge rechtigheid c.n vrede te bevorderen", aldus de brief. Drie jaar geleden zond de synode even eens een brief aan de Nationale Raad van Kerken in Amerika, met het dringende verzoek al het mogelijke te doen om de oorlog in Vietnam te doen beëindigen, om- dal deze oorlog in plaats var. bevrijding juist de ondergang van Vietnam bete kent, en omdat het gevaar reeds toen niet denkbeeldig was, dat de ooi log zich ook naar Thailand en Laos zou uitbreiden. DEN HAAG. De synodale commissie van de Lutherse Kerk in Nederland heeft in een brief aan de Nationale Raad van Kerken in Amerika adhesie betuigd met de brief over d* kwstie-Camhndia die de Hervormde Synode maandag vanuit Driebergen aan de Amerikaanse Raad stuurde. In het hervormde schrijven wordt aan de Amerikaanse kerken gevraagd al het moseliike te doen om het Amerikaanse volk en de regering ertoe aan te zetten dat het Amerikaanse leeer zo snel moge lijk uit Cambodja wordt teruggetrokken en te proberen een basis voor onderhan delingen tussen de strijdende partijen in Zuidoost-Azië te vinden. De Lutherse sy nodale commissie stelde zich tegenover de Amerikaanse Nationale Raad voor Ker ken achter deze brief. Voorts bracht zij de Raad van Kerken in Nederland en de Lutherse Raad van Kerken in de VS op de hoogte van haar stap ter ondersteu ning van de hervormde brief. (Van onze correspondent) DEN HAAG De stichting comité Zuid-Afrika (tevens Defence and aid Fund Nederland) heeft in een brief aan minister Bakker stelling genomen tegen diens voor genomen officiële bezoek aan Zuid-Afrika. „Het zal u duidelijk zijn. dat ons comité met verbazing en droefenis heeft kennis genomen van dit gebaar, temeer waar re soluties tegen de apartheidspolitiek in de Verenigde Naties ook de stem var de Ne derlandse regering hebben gehad" aldus deze brief. Indien de minister van Verkeei en Wa terstaat echter mocht volharder in zijn plan, dan verzoekt het comité hem namens het Defence and Aid Fund in Nederland f 5000 ter hand te willen stellen aan orga nisaties of personen die rechtsbijstand aan slachtoffers van de apartheidswetten ver lenen aan de gezinnen van deze slacht offers.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15