Jochen Rindt snel op Zandvoort Veiligheidsmaatregelen worden bijna niet getroffen RA CES OP MAN EISTEN AL NEGENTIG LEVENS Den Hartog beste Nederlander Coup Felice Gimondi - ondanks winst - mislukt Henk Kiel van Go Ahead Kampen: PROF-VOETBAL KAN IK VERGETEN" De koeien waren laat buiten dit jaar. Maar nu komt-ie eraan. De'kaas uit't vuistje van't gras'. Gethin in plaats van Denis Hulme op Zandvoort Koeperman remise met Saletnik Tom Okker verloor Judith Salome won van Pat Adams Sabreur Kardolus blijft thuis Brazilië favoriet bij de bookmakers WOENSDAG 17 JUNI 1970 21 9 Dammen Lijst <;5S i 1 I li 99 (Van onze sportredactie) KAMPEN „Het betaalde voet bal? Daar denk ik helemaal niet meer aan. Het was werkelijk niet onmoge lijk geweest, dat ik dezer dagen mijn handtekening had gezet onder een aantrekkelijk profcontract, maar na wat er nu met mij is gebeurd zal geen enkele beroepsclub meer belangstel ling voor mij hebben. Bovendien is het de vraag of ik ooit wel weer helemaal 100 percent word en ge schikt ben voor het harde voetbal. Het zal zeker een hele tijd vergen". 't Was me het voorjaar wel. De koeien gingen later de wei in dan anders. Maar nu happen ze al weer. een hele tijd van 't malse, jonge gras. En de jonge kaas die u nu gaat kopen is 'graskaas'. Laten we dat vieren! Als u uwtuin gemaaid hebt en u puft uit met de geur van het pasgemaaide gras om u heen en een pils in de hand: pak dan zo'n ferme reep van die prille kaas. Is er iets lekkerder op zo'n moment? (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. Dat er na vier Grand Prix's, waarbij iedere keer een andere winnaar uit de bus kwam, het komende weekeinde „vuurwerk" op het circuit van Zandvoort valt te ver wachten, werd gisteren nog eens ge accentueerd door Jack Brabham en Jochen Rindt. Zowel Lotus als Brab ham hebben onder voor racen prak tisch ideale weersomstandigheden dinsdag de gehele dag getraind. Jochen Rindt verbeterde daarbij het officieu ze ronderecord van Jackie Stewart (1.18.0) dat hij enkele weken gele den met zijn March vestigde met bijna een volle seconde. Bij het Gold Leaf Team Lotus zorgt de nieuwe wagen van het type 72 nog voor de nodige hoofdbrekens, maar het is in ieder geval een revolutionaire wagen, heigeen van Colin Chapman mocht worden verwacht. De radiateurs zijn opzij van de romp geplaatst waar door de neus „dicht" bleef en perfect is gestroomlijnd. De stabiliserende vleugel achterop bestaat uit drie ge deelten, een soort driedekker die zeer effectief werkt. De remmen zijn rond om binnen de carrosserie gemonteerd en de wagen is bijzonder licht, slechts 530 kilo en dat is maar 5 kilo boven de minimumgrens. De motor is een Ford. Lotus heeft voor de Grand Prix van Nederland de beschikking over twee wagens van het type 72 en één wagen van het oude 49-model. Het is haast wel zeker dat Lotus' tweede coureur John Miles die gistermiddag met ge middelde ronden van 1.25 beduidend langzamer rond het circuit draaide dan Rindt ook met een 72 zal starten. In welke 72-wagen Jochen Rint (door veel insiders getipt als de snel de Grand Prix-coureur ter wereld) ook reed: het vormde voor de 28-jarige Oostenrijker geen enkel beletsel om onder de 1.20 te draaien. Gistermid dag perste hij er zelfs een snelste ron de uit van 1.17.9, waarmee hij bijna drie seconden onder zijn officiële re cord bleef, dat hij het vorig jaar tij dens de Grand Prix vestigde. Jack Brabham winnaar van de Grote Prijs van Zuid-Afrika trainde gisteren op het circuit van Zandvoort voor de komende strijd om de Grand Prix van Nederland. Hoewel zijn wagen hier omgeven door sleutelende monteurs ronden- tijden rond de 1.20 draaide was de Brabham aanzienlijk langzamer dan de nieuwe Lotus 72 met Jochen Rindt achter het stuur. DEN HAAG. De Nieuwzeelandse cou reur Denis Hulme zal niet deelnemen aan de Grand Prix van Nederland (op 21 juni in Zandvoort). Hij heeft onlangs een ope ratie ondergaan en wordt door de directie van de Mac Larenstal nog niet fit genoeg bevonden om zondag in Zandvoort te star ten. Hulme wordt als kopman van Mc Laren vervangen door de 41-jarige Dan Gurney, die hiermee dus een vaste startplaats heeft verworven. De 30-jarige Engelsman Peter Gethin, die eerste staat in het Europese guards- kampioenschap voor Formule 5000, zal de plaats innemen, die oorspronkelijk aan Gumey was toebedacht. MONACO. Ton Sijbrands heeft in de veertiende ronde van de Challenge Mon dial 1970 in Monte Carlo de kans om met de Rus Koeperman gelijk te komen, la ten voorbijgaan. Nadat in de ochtendron de de partij tegen Agliardi winst had op geleverd, bleek in de middaguren de Zwitser Cazemir voor de Nederlandse kampioen niet te verslaan. Ongunstig was dat in de dertiende ronde Koeper man wederom van Gantwarg won in een Rozenburg-spelsysteem. In de veertiende ronde deed zich ech ter de sensatie voor dat Koeperman, die weliswaar een punt minder heeft dan Sij brands, maar een partij minder heeft gespeeld, niet verder dan remise kwam tegen de Italiaan Saletnik, die steeds be ter gaat spelen. Sijbrands leek in de partij tegen Caze mir aanvankelijk de beste kansen te hebben, maar de Zwitser verdedigde zich voortreffelijk. In een zes om zes eindspel verzuimde Cazemir nog de makkelijkste weg naar de remise in te slaan, maar hij haalde het toch. Wel schoof Sijbrands nog een tijdje door met drie dammen tegen een, maar toen zag ook hij het nut teloze van zijn pogingen in. Koeperman blijft er door dit resultaat relatief het beste voorstaan. In de woens dagmorgen te spelen vijftiende ronde is de Nederlander vrij. De uitslagen van de veertiende ronde zijn: SlabyRamcharan 0-2, KoepermanSa letnik 1-1, SijbrandsCazemir 1-1, Hi- sardAgliardi 2-0, Gantwarg was vrij. Na de veertiende ronde is de stand: 1. Sijbrands 19 punten uit 12 partijen, 1. Koeperman 18/11, 3. Hisard 16/12, 4. Gantwarg 15 11, 5. Saletnik 11/12, 6. Cazemir 8/11, 7 Slaby en Ramcharan 8/12, 9. Agliardi 1/11. LONDEN Tom Okker heeft in Londen in de tweede ronde herenenkelspel van het traditionele tennistoernooi op de banen van Queens Club, dat vooraf gaat aan de open Engelse kampioenschappen op Wim bledon, verrassend verloren van de Indiër Jaideep Mukerjea: 2-6 6-2 7-9. Ook Ma rijke Schaar-Jansen werd in de eerste ronde uitgeschakeld. Zij verloor met 2-6, 6-8 van de Australische Karen Krantzcke. TENNIS. De Spaanse tennisser Manuel Santana heeft aangekondigd dat hij niet zal meedoen aan het Wimbledon-toemooi Als reden van deze beslissing gaf Santana op dat hij wilde rusten voor de finale van de Europese zone (sectie A) van het Davis Cup-toernooi waarin Spanje tegen Roemenië speelt. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De T(ourist) T(rophy)-Races op het eiland Man hebben in de afgelopen weken vijf keer het sluitstuk gevormd van een mensenleven. Vijf motorcoureurs werden bijgeschreven op de dodenrol van Man, waarop nu bijna 90 namen prijken: Les Hes, Denis Blower, Mi chael Collins, Santiago Herrero en John Weatherall etcetera. Uitspraken over het aantal ernstige verwon dingen dat dit jaar kon worden ge registreerd. verwaaiden boven de Ier se Zee. Bijna 90 doden in 60 jaar, geen wonder dat door het gebrul van de motoren heen steeds duidelijker vra gen klinken. Ook van de renners. Leiders van het „Continental Circus" als Giacomo Ago- stini, Phil Read, Kei Carruthers hebben de laatste seizoenen meerdere keren hun duidelijke afkeuring uitgesproken over de hun te geringe inspraak op de belangrijk ste Europese circuits. Zij willen meer veiligheidsmaatregelen. De Britse renner Rob Fitton verongelukte onlangs op de Nürburgring. Na een val werd zijn sche del vrijwel gespleten door een messcher pe staander van de vangrail. Een stalen paal, die met enige moeite met stroba len had kunnen worden afgeschermd. FINHOUT De coup van Felice Gi mondi is mislukt. Weliswaar won de Ita liaanse tourwinnaar van 1965 de zesde etappe van de ronde van Zwitserland, maar zijn land- en merkgenoot Roberto Poggiali bereikte vrijwel in dezelfde se conde de eindstreep, zodat deze de lei ding in de algemene rangschikking met grote voorsprong op Gimondi behoudt. Gimondi staat overigens pas op de negen de plaats en moet heel wat mindere go den, onder wie Mori, Crepaldi, Rub en Louis Pfenninger nog laten voorgaan. De zesde etappe had een vrij vlak ver loop. Althans wat de animo betrof. In de rit waren verscheidene bergpassen opge nomen, maar de activiteiten die daar wer den ontplooid waren weinig schokkend. Gimondi probeerde het wel, maar zijn pogingen misten overtuiging. De weten schap dat hij een dag tevoren een vrij ruime voorsprong in kort tijdsbestek heeft moeten afstaan zal hierbij wel een rol hebben gespeeld. De Nederlander Arie den Hartog, bepaald geen klimfeit, arri veerde als eerste op de top van de Col des Mosses met onmiddellijk achter zich het gesloten peloton. Een berg verder, op de Col de Florclaz, hadden de Italianen Gimondi en Bitossi een voorsprong van tien seconden op Pog- gialdi, Adorni en Cavalcanti. In de afda ling viel Adomi, terwijl Poggiali zich bij de beide koplopers aansloot. In de klim naar de op een heuvel gelegen finish kon Gimondi ten minste de etappezege nog In oktober '69, tijdens een congres van de FIM (Fédération Internationale des Motocyclistes) boden de grand prix-rij- ders een lijst met 16 punten aan, die ze graag gerealiseerd wilden zien. In punt vier van de lijst werd het verzoek onder gebracht drie coureurs uit verschillende klassen vóór de trainingen en de races uit te nodigen om het circuit te komen bekijken. Daarmee zou het oordelen over veiligheid niet alleen meer zijn overgela ten aan de desbetreffende sportcommis- sies. Het merendeel der verzoeken in de lijst voor de FIM bestaat echter uit maatre gelen, die in het rennerskwartier moeten worden genomen en betreffen niet de vei ligheid op de baan. Er bestaat nog steeds geen vereniging of vakbond van top-motorrenners. Eigen lijk is de brief aan de FIM één van de weinige initiatieven. Er zijn renners, die veel nadruk leggen op veiligheid, zoals een Agostini, een Car- ruthersead. Zoals Jackie Stewart onder de auto-piloten een voorvechter is. Anderen kan het minder schelen. Agosti ni heeft wel eens gezegd, dat hij gerech telijk stappen wil ondernemen tegen de FIM teneinde bepaalde maatregelen er door gedrukt te krijgen. Het pijnlijke is alleen dat op de „slechtste" momenten iedereen toch rijdt. Vanwege de contracten, het geld, de reputatie of welke reden dan ook. Tijdens de grote prijs van Duitsland in mei mistte het zwaar, regende het, was het wegdek glad van het rubber, dat formule 2 bolides hadden achterge laten en was de trainings- en verken- ningstijd veel te kort. Desalniettemin werd er gestart. De FIM heeft inderdaad ook zelf een lijst met voorwaarden opgesteld, waar aan volgens haar de circuits moeten vol doen. Merkwaardig genoeg wordt dit „spelregelboekje" zeer onevenwichtig gehanteerd. Dit jaar werd het parcours van Opatija (Zuid-Slavië) ternauwernood goed gekeurd, ondanks een reeks van maatregelen, die de bereidwillige orga nisatie van de Zuidslavische grand prix had getroffen. (Zoals houten hekken langs de rotswanden, bedoeld als beschut ting voor de rijders, witte lijnen en glooiende asfaltrichels in de straatgoten). Man met zijn kilometers lange traject door rotspartijen en dorpen, met stoep randen en alle denkbare gevaarlijke ob stakels, werd niet veroordeeld. LONDEN Judith Salome heeft zich gisteren geplaatst voor de derde ronde van het kwalificatietoernooi van Wimble don dat in Roehampton wordt gespeeld. Zij versloeg de Amerikaanse Pat Adams met 6-2 6-3. Tot degenen, die zich in Roe hampton moeten zien te kwalificeren, be horen de Zuidafrikaanse veteraan Abe Segal en de Britse Daviscupspeler Peter Curtis Zij wonnen hun partijen voor de tweede ronde. 1 ^W|H| .^V'; - Henk Kiel wacht de beslissing van de artsen af. naar zich toehalen, tijdwinst boekte hij niet. Zesde etappe: 1. Gimondi (It.) 195 km. in 6.13.48; 2. Poggiali (It.) z.t.; 3. Bitossi (It.) z.t. 4. Panizza (It.) 6.14.48; 5. Den Hartog (Ned.) z. t.; 6. Colombo (It.) z. t.; 7. L. Pfenninger (Zwi.) z. t.; 8. Mori (It.) z. t.; 9. David (Belg.) z. t.; 20. Schepers 6.17.44; 21. Beugels z. t.; 30. Steevens 6.22.05; 32 Vianen z. t.; 49 Benjamins 6.27.46; 54. Gerrits 6.30.41; 60 Zoontjes z. t. Algemeen klassement: 1. Poggiali 29 uur 47 minuten 44 secon den; 2. L. Pfenninger 29.48.47; 3. Mori 29.48.58; 4. Den Hartog 29.49.00; 5. Colom bo (It.) 29.49.40; 6. Rub (Zwi.) 29.50.21; 7. Bitossi (It.) 29.51.37; 8. Crepaldi (It.) 29.51.56: 9. Gimondi (It.) 29.52.21; 10. Va- nucci (It.) 29.52.13; 21 Schepers (Ned.) 30.01.32; 25. Beugels (Ned.) 30.06.03; 29. Vianen (Ned.) 30.07.30; 31 Steevens (Ned.) 30.10.10; 54. Zoontjes (Ned.) 30.32.12; 61. Benjamins (Ned.) 30.52.47; 63 Gerrits (Ned.) 31.07.36. DEN HAAG. Kaspar Kardolus de viervoudig sabelkampioen van Neder land gaat niet naar de wereldkampioen schappen voor beroepsschermers in Lon den. De aankondiging van de Koninklijke Nederlandse Amateur Schermbond dat leraren die In Londen willen meedoen, hun amateurlicentie zullen verliezen, was voor hem aanleiding om als eerste schermleraar te bedanken. „Ik behoud liever mijn license d'ama- teur", aldus Kardolus. LONDEN Brazilië is bij de Londense bookmakers zo sterk favoriet voor het winnen van de „Coupe Jules Rimet", dat het alleen mogelijk is om een „odds-on" weddenschap op Pele en de zijnen af te sluiten. Dat wil zeggen dat men minder terug krijgt dan men inzet. In dit geval, nu de cotes voor Brazilië 8 tegen 11 be dragen, ontvangt men bij „winst" voor een inzet van elf gulden dus slechts acht gulden. West-Duitsland, de tweede favoriet, staat genoteerd voor zeven tegen twee. Italië, de tegenstander van West-Duitsland in de halve finale, noteert vier tegen een en Uruguay is de outsider met acht tegen een. Henk Kiel (25), amateurvoetballer van het jaar, ligt in zijn knusse woning aan de Botervaartsteeg in Kampen in bed. Plat. Buiten wijzen buurvrouwen naar zijn raam en mompelen: „dat zo'n jongen dat nou moet overkomen. Dat heeft hij toch niet verdiend". Niet alleen in Kampen, ook daarbuiten is het medeleven met de zo onfortuinlijke Kamper voetballer groot. Bij de sympa thieke Henk Kiel en zijn vrouw Karin zelf heerst in zekere zin zelfs verslagenheid na het „schandaal van Ermelo". Kampen raakt er niet over uitgepraat. „Het grenst gewoon aan het ongelofelijke wat er daar is gebeurd. Als normaal bur ger kun je je niet voorstellen dat mensen elkaar op een dergelijke manier kunnen bejegenen. Ze hebben me geschopt, ge trapt, uitgescholden, noem maar op. En mij niet alleen. Zo'n vereniging als Spa kenburg moeten ze niet meer laten voet ballen. Want het is niet de eerste keer dat die mensen de perken ver te buiten gaan. Dat moet de KNVB toch bekend zijn. Welnu, laat men dan ingrijpen", aldus Henk Kiel, die ons te midden van vele bloemen, fruitmanden en andere vormen van sympathiebetuigingen te woord wilde staan. Kiel: „Ik kan 's nachts bijna niet slapen van de hoofdpijn. Van de dokter heb ik wel pijnstillende poeders gehad, maar die helpen nauwelijks. Verder is het met mijn knie niet best gesteld, maar dat zal wel weer overgaan. Daar ben ik niet zo bang voor. Met mijn lies is het echter minder Bij de geringste beweging voel ik de pijn door het hele lichaam". Nog twee dagen moet Henk Kiel plat blijven liggen. Dan zal de dokter beslissen wat er verder gaat gebeuren. Optimistisch met betrekking tot de naaste toekomst is de Kampenaar allerminst. „Ik geloof niet, dat ik voorlopig weer een bal zal aan raken. Het is afwachten. Maar eigenlijk is de lol er al af ook. Ik werk op het ogen blik op de Sallandse bank in Deventer. Ik heb er een goede baan en het kan best zijn dat ik definitief met voetballen stop. De riciso's zijn mij te groot geworden. Als het voetbal-a-la-Spakenburg wordt geto lereerd, dan zet ik er beslist een punt achter Hoezeer het mij ook spijt Ik heb nou eenmaal veel plezier aan de sport be leefd". Waaraan zijn vrouw Karin toe voegt: „dan kom je maar bij ons korfbal len. Dat is niet zo gevaarlijk". De voetbalcapaciteiten van Henk Kiel, die als aanvoerder van het Nederlands amateurelftal doordrong tot de finale van de Europa Cup, zijn ook tot betaalde clubs doorgedrongen. Het is bekend dat menige eredivisieclub Henk graag in zijn gelede ren zou willen opnemen. Vanwege zijn werkzaamheden in Deventer had Kiel ook goede contacten met Go Ahead. „Het was een van de meest serieus in aanmerking komende gegadigden voor een eventuele profloopbaan geweest", zegt Kiel, terwijl hij zijn kussen omkeert. „Maar daar hoe ven we nu niet meer over te praten". De overgang naar het betaalde voetbal lijkt niet meer te realiseren. Ook al zou Kiel over enige tijd wel weer helemaal de oude zijn. De tijd zal namelijk niet stil blijven staan en zo jong is de Kampenaar nu ook niet meer. Maar het amateurvoetbal? Het Neder lands elftal speelt toch straks de wed strijden in de voorronden in het Olympisch voetbaltoernooi en zou het voor een Ne derlandse voetballer niet een ideaal zijn om in München (1972) in actie te komen? Henk Kiel glimlacht, ondanks alle ellende. „Och, dan ben ik 27 en dan hoef ik toch nog lang niet afgeschreven te zijn. Maar er staan jongeren te dringen, die heel talentvol zijn. Het zal niet gemakkelijk zijn om terug te komen". Veel clubs uit het zaterdagvoetbal, niet alleen uit Overijssel en Gelderland, heb ben gereageerd op de „veldslag in Ermelo", waar het Kamper Go Ahead en in het bijzonder de amateur-international zo wer den getroffen. Voorzitter H. J. Bos van Go Ahead: „of we eventueel opnieuw te gen Spakenburg spelen? Dat is nog zeer de vraag. Nadat de KNVB een beslissing heeft genomen zullen wij het bestuur met de spelers ons standpunt bepalen. Bij de jongens leeft de gedachte om niet meer tegen Spakenburg het veld in te gaan. Maar dat kan natuurlijk allerlei con sequenties met zich meebrengen en die zullen we goed onder ogen moeten zien". Waaraan secretaris G. J. Werff toevoegt: „Ik ben toch wel teleurgesteld, dat nog niemand van de sectie zaterdagvoetbal van de KNVB heeft geïnformeerd naar de toestand van Kiel. Op zijn minst had men er toch een telefoontje aan kunnen wagen. Spakenburg? Neen, ook van die mensen hebben we niks gehoord. Ik krijg zelfs wel eens de indruk dat ze daar de hele zaak willen afzwakken, net doen of alleen het publiek de schuldige is. Dat is pertinent niet waar". Kiel: „Het is natuurlijk de laatste stro halm, waaraan Spakenburg zich vast klampt. Ze zijn bang dat ze worden ge straft, hetgeen die club ten volle verdient". Wat er met de wedstrijd Go Ahead/ KampenSpakenburg, die de twintigste eerste klasser in het zaterdagvoetbal moet opleveren, gaat gebeuren is nog niet be kend. Voorzitter F. Remmers van de sectie zaterdagvoetbal van de KNVB: „Mijn per soonlijke mening is om de wedstrijd zo gauw mogelijk over te laten spelen. Daar bij is het niet onmogelijk dat in de 28ste minuut wordt begonnen met een 10 voorsprong voor Go Ahead. Wij moeten echter eerst het rapport van de scheids rechter afwachten. Pas dan kan er een beslissing worden genomen. De vraag blijft ook of Go Ahead dan het restant met tien man moet spelen, omdat Van Keulen uit het veld zou zijn gestuurd, als de wedstrijd normaal doorgang had gevon den. Maar er zijn nog andere aspecten. De verwondingen van Henk Kiel bijvoor beeld en de vakantie. Problemen die ook een rol in onze beslissing kunnen spelen. Persoonlijk lijkt het mij niet verstandig om tot eind augustus te wachten, maar ik kan natuurlijk niet alleen een beslissing nemen". ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21