Critische geluiden op FAO-congres: DE „GROENE REVOLUTIE' SCHEPT OOK PROBLEMEN ARP steunt motie-v, Thijn „Stutei" voor Amsterdam Nu is het tijdvoor lékker met lekker: Beschuit met aardbeien. Gouden plaat voor Shocking Blue i ■c Ritmisch psalmgezang in Urk blijft nog taboe FAO-jongeren namen Pearson onder vuur T ou wtrekken om drenkeling Protestactie Vlinders steunen milieuhygiëne „Specialisten- registers" gecritiseerd EERSTE KAMER Na opiniepeiling onder kerkvolk MINISTER UDINKKWAM NIET. Vijf jaar geëist wegens moord Politie houdt 14 Marokkanen aan ft WOENSDAG 17 JUNI 1970 Bestuurlijke herindeling Opvang studenten Op het Binnenhof Opvarenden gered van brandend jacht Groene revolutie Andere problemen Mentaliteit Van der Rijnprijs z\ «fr I (Van onze correspondent) DEN HAAG. De links-radicale studentenbeweging NESBIC, de Haag se kabouters en leden van de Neder landse .Tongerendelegatie op het we- reldvoedselcongres houden 21 juni een happening voor het Vredespaleis om hun misnoegen te uiten over de wijze waarop de FAO zijn rol vervult in de internationale ontwikkelingssamenwer king. Onderdeel van de happening is een tribunaal-zitting waarbij de FAO zal worden aangeklaagd voor het niet-in- lossen van zekere beloften aan ont wikkelingslanden, gedaan op het eer ste wereldvoedselcongres, zeven jaar geleden in Washington. De studenten organisatie NESBIC heeft verklaard geen deel uit te maken van de werk groep getreden, uit protest tegen Thant 50.000 dollar aanbood voor ont wikkelingshulp. NESBIC is reeds meer dan een jaar geleden uit deze werk groep getreden, uit protesten tegen „zekere manipulaties van het NOVIB" dat als coördinator voor de aan de werkgroep deelnemende organisaties optreedt. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Schakel (A.R.) heeft gisteren verklaard het eens te zijn met de strekking van een motie van de heer Van Thijn (P v.d.A.) die aan de regering verzoekt een struc tuurschets op te stellen voor de bestuur lijke organisatie van ons land en daar naast vraagt om de indiening van een gewestwet. Volgens de heer Schakel zou het expe rimentele stadium 1.1 de forming van gewesten nu reeds achter ons moeten liggen. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken besteed de aanvaarding van de motie-Van Thijn. Volgens hem zou aan vaarding van deze motie een fundamen tele afbraak betekenen van de in de Grondwet verankerde verhoudingen tus sen gemeenten en provincie. Minister Beernink noemde de bedoelingen in het ontwerp-Van Thijn „niet voor overname vatbaar". De K.V.P., C.H.U. en V.V.D. steunen de bewindsman. De oppositie plus de A.R.P. voelen voor de motie-Van Thijn De heer Schakel zou vandaag overleg plegen met zijn fractie AMSTERDAM. Vrijdag 19 juni zal burgemeester Samkalden het Hans Brin- ker Stutei aan de Kerkstraat in Amster dam openen. Het stutei, zoals het hotel wordt genoemd, is ondergebracht in het voormalige Piusklooster dat sinds 1962 leeg stond. Het maakt deel uit van het NBBS (Nederlands Bureau voor Buiten landse Studentenbetrekkingen), het natio nale Studentenreisbureau. Het hotel telt 225 bedden verdeeld over 7b kamers. Het zijn voornamelijk twee en driepersoonskamers maar ook zijn er een paar slaapzalen voor zes tot acht perso nen. Er is voorts een bar, die de hele nacht open is. DEN HAAG Duizenden vlinders, die door even zovele leerlingen van scholen in heel Nederland worden geschilderd, gete kend, gekleurd of geplakt, zijn gisteren aangeboden aan leden van de Tweede Kamer op het Binnenhof in Den Haag, om duidelijk te maken, „dat de milieuvervui ling een heel ernstige zaak is" Op het Binnenhof waren meer dan hon derd van de kinderen bijeengekomen, waar zij in de stralende zon zich tooiden met veelkleurige vlinders. Te midden van bun dels en dozen platen en prenten werden zij op ijsjes getrakteerd tot de waarne mend voorzitter van de Tweede Kamer, de heer R. Zegering Hadders, de rij Ka merleden opende. Hij kreeg een bos vlin ders. „Neem maar mee om ze te laten zien, hoor", kreeg hij toegevoegd. Na hem volgden fractievoorzitters, die nu eens door de kinderen werd voorgehouden „er niet zo'n smeerboel van te maken, dat er geen vlinders meer kunnen leven", of moesten horen „dat het zo niet langer gaat, want dan gaat op den duur alles hartstikke dood, en wij ook wel misschien". In de Tweede Kamer waren dinsdag juist de debatten begonnen over het pro bleem van de luchtverontreiniging. De kindertekeningenactie was georganiseerd door een damesweekblad in het kader van milieuzorg en -vervuiling. DEN HAAG De Nederlandse kust vaarder „Twebro" heeft dinsdagavond de vijf opvarenden van het Duitse jacht ,,Ca- ranka 5" gered, nadat dit vaartuig op on geveer 20 mijl uit de kust van Walcheren in brand was geraakt. Het jacht moet als verloren worden beschouwd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Kort voor zijn ver trek naar Moskou kreeg secretaris-gene raal Oe Thant op het wereldvoedselcon gres in Den Haag een cheque van 50.000 dollar, de opbrengst van de Nederlandse X-Y actie, bestemd voor het kapitaalont wikkelingsfonds van de Verenigde Na ties. Volgens Thant was dit het grootste bedrag, ooit door particulieren aan het fonds bijgedragen. Hij zag er eens te meer een bewijs in van de grote kwali teiten van Nederland op het gebied van ontwikkelingshulp. Daarin verschilde hij dan van mening met prof. Linneman, die de cheque aanbood en die verklaarde dat de X-Y actie was bedoeld om het verschil bij te passen tussen de gewenste ontwikkelingshulp van overheidswege (X) en de werkelijke bijdragen (Y). Vervolgens kwam de verkiezing van een voorzitter aan de orde. De benoe ming van de Nederlandse minister van Landbouw Landinois in deze functie was bedoeld als hamerstuk, maar eiste on verwacht veel tijd, omdat een groep voor namelijk jongere congressisten weinig voelden voor deze „vertegenwoordiger van de EEG, een organisatie die de der de wereld discrimineert", zoals zij de minister kwalificeerden. Zij wilden de Soedanese minister van Landbouw, Nour, achter de tafel op het podium zien. Hij kreeg echter even veel applaus bij de kandidaatstelling als voor zijn verklaring dat hij van die kandida tuur afzag. Het was volgens hem een goed gebruik het gastland voor de voor zitter te laten zorgen. Bovendien konden de ontwikkelingslanden, die nu in het ge ding waren, zich vrijer tegen een voor zitter uit „de rijke wereld" opstellen. Dezelfde strubbelingen deden zich even voor bij het kiezen van een vice-rappor- teur. Of iedereen even tevreden was met het uiteindelijke resultaat van de verkie zing bleef onduidelijk, want in feite werd gestemd met moeilijk peilbaar applaus. Het aandeel van de ontwikkelingslanden in presidium en rapporteurs bestaat nu uit een Pakistani als vice-voorzitter en een Columbiaan als plaatsvervangend rapporteur tegenover een Nederlander, twee Fransen en een Australiër. Voor het overige ging de eerste dag van het veertiendaagse congres voorbij met toepsraken vol hoopvolle, lovende en critische woorden. Lester Pearson, die het bekende rapport „Partners in Ont wikkeling" op zijn naam heeft staan, waarschuwde onder meer ernstig voor on gewenste bijverschijnselen van de door de FAO gepropageerde „groene revolu tie". „Er ontstaat in de ontwikkelings landen een nieuwe klasse rijke boeren, die ondernemender zijn dan anderen of zich kunnen veroorloven te mechanise ren en moderniseren. Anderen blijven achter, zij raken hun land kwijt of ko men terecht bij de werklozen in de grote steden. Daarom zal de groene revolutie, die zo'n opwindende technische voort gang te zien heeft gegeven, geen goede ADVERTENTIE resultaat hebben, als er verkeerd wordt gehandeld. Dan zal er integendeel onrust komen en grotere werkloosheid. Voedsel- produktie op zichzelf is onvoldoende. Die moet gekoppeld worden aan constructie ve sociale en economische veranderin gen", aldus waarschuwde Pearson. Ook de directeur-generaal van de FAO, dr. A. Boerma, temperde het optimis me over de resultaten van de „groene revolutie". De komende jaren zijn moei lijker dan ooit tevoren", zei hij. „Er zijn andere, nog voortdurend groeiende pro blemen". Dr. Boerma wilde veel meer particu liere actie, die moet uitmonden in het be ïnvloeden en onder druk zetten van rege ringen. Hun instelling moet veranderen, vooral ten aanzien van vier concrete punten. De rijke regeringen moeten de ont wikkelingshulp zo snel mogelijk op trekken naar minimaal 0,7 pet. van het bruto nationaal produkt; De ontwikkelingslanden moeten meer kansen krijgen op de markten van de ontwikkelde wereld. De arme landen moeten daarentegen al het mogelijke doen om te komen tot zekere en redelijke voorwaarden voor buitenlandse investeringen, die echter nooit mogen leiden tot inmen ging in binnenlandse aangelegenheden. Alle regeringen moeten beter gebruik maken van het beproefde internatio nale apparaat voor ontwikkelingS' hulp. Mentaliteitsverandering bij particulie ren en regeringen achtte dr. Boerma fun damenteel omdat zonder een nieuwe denktrant al het overige op losse schroe ven komt te staan. „De toestand is kri tiek, maar niet hopeloos. Er is weliswaar een verandering merkbaar, maar die gaat veel te langzaam", aldus dr. Boer ma Uitroeiing van de armoede stelde hij als einddoel van die veranderingen voor op. Dat betekent economische groei in de ontwikkelingslanden, waarmee belangrij ke sociale problemen altijd wel op de een of andere manier verband houden, vooral werkloosheid, ondervoeding, on derwijs en overbevolking. „We zijn in niet minder dan een oorlog verwikkeld. Wat er op het spel staat is het overleven, de hoop op een rechtvaar dige en blijvende vrede. Als we nu niet handelen zou het wel eens te laat kunnen zijn. Zelfs als de „groene revolutie" suc ces heeft zouden wij slechts een adem pauze van twintig jaar krijgen om de andere dringende problemen onder con trole te krijgen. Twintig jaar is een erg korte tijd", aldus dr. Boerma. DEN HAAG. Het dagelijks bestuur van de Federatie van Medisch-Biologische Verenigingen is teleurgesteld over de brief die de subfaculteit biologie van de Utrechtse universiteit heeft gestuurd aan de sectie biologie van de Academische Raad. Hierin spreekt zij zich uil tegen de plannen van de federatie te komen tot medisch -biologische specialisaties. Het federatiebestuur meent dat de op posanten hun critiek niet richten op de fundamentele opzet van de universitaire opleidings- en specialisatieplannen. Een groot aantal feiten wordt door elkaar ge haald en verkeerd geïnterpreteerd en ze vormen zeker met het uitgangspunt van het federatiebestuur. Bovendien is het be stuur het niet eens met de gedachte dat het uitsluitend de universiteit en in casu degenen die met de verantwoordelijkheid voor het specialistische biomedische on derzoek zijn belast, toekomt te oordelen aan welke eisen de studenten moeten voldoen om het recht te heoben zich na hun afstuderen specialist in een bio medische richting te noemen. De plannen van het federatiebestuur omvatten een universitaire opleiding tot het doctoraal examen medisch-biologisch onderzoeker voorts een postdoctorale training in een aantal medisch-biologi- sche specialismen. Tot slot zou de moge lijkheid moeien worden geopend deze spe ciaal opgeleide onderzoekers officieel te erkennen. r\ Na een tournee van zes weken door Mexico, Venezuela en de Verenigde Staten is dinsdag de Haagse popgroep „Shocking Blue" op Schiphol terug gekeerd. Zangeresje Wilma en Feijenoordei Wim van Hanegem over handigden op de luchthaven aan de groep een gouden plaat, omdat de honderdduizendste „Venus" was ver kocht. De groep is op het Ameri kaanse continent in vele televisie shows opgetreden, onder meer in die van David Frost. De tournee was ge organiseerd naar aanleiding van het succes in de Verenigde Staten van het nummer „Venus", waarmee de groep de eerste plaats op de Ameri kaanse hitparade heeft gehaald. (Vervolg van pagina 1) Mr. Van Riel pleitte voor een versterking van de Navo, waarvoor de VVD zich in haar verkiezingsprogram naar alle waar schijnlijkheid zal uitspreken. Hij toonde zich verheugd over de bijval die zijn partij heeft gekregen van AR-fractieleider in de Tweede Kamer mr. Biesheuvel. Niet min der blij was hij met de manier waarop PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer drs. Den Uyl had gereageerd op het „voor treffelijk doordacht betoog van zijn partij genoot dr. L. de Jong", die zoals wij heb ben bericht heeft gezegd dat het met de Nederlandse Defensie slecht gesteld is. Mr. Van Riel meende verder dat de re gering bijzondere aandacht zal moeten be steden aan, wat hij noemt, in wezen mao ïstische verschijnselen als het studenten- verzet en de kabouters, ook wat het be staan van eventuele internationale relaties van deze groeperingen aangaat. ,De uitholling van binnenuit kan eerder beslissend worden dan de machtspolitieke en militaire positie van China. Wij behoe ven ons op deze punten niet door emo tionele voorkeuren te laten drijven. Dr. Van Hulst en drs. A. L. J. Coenen (K.V.P.) meenden dat Griekenland en Por tugal niet uit de NAVO moeten worden gestoten, want dat zou een verzwakking van de oostelijke NAVO-flank tot gevolg hebben, met alle daaraan verbonden ri sico's. Dr. W. Albeda (A.R.P.) vond echter dat de handhaving van Portugal in de ver dragsorganisatie ons mede verantwoorde lijk maakt voor de onderdrukking van de volkeren in Angola en Mozambique. Dr. Albeda was van oordeel dat sterke druk op Portugal moet worden uitgeoefend om zijn politiek ten opzichte van deze gebieden te wijzigen. Als dat niet gebeurt zal, naar de mening van dit kamerlid, Portugal uit de Navo moeten verdwijnen. AMSTERDAM. De Van der Rijn- prijs is voor 1970 uitgeschreven als aan moedigingsprijs voor jonge schrijvers van korte verhalen. Zij moeten in Suriname zijn geboren of er wonen en werken en op 1 juli 1970 de leeftijd van 39 jaar nog niet hebben bereikt. De prijs, die beschik baar wordt gesteld door de N.V. Billiton- Van der Rijn en in 1965 voor jonge kunstenaars werd ingesteld, bedraagt 5000 gulden. De jury bestaat uit de heren Victor E. van Vriesland. H. Eersel (Para maribo), L. Ferrier, A. Kossmann, J. Phaff en R. Ravales (Paramaribo). (Van onze correspondent) URK Ritmisch psalmgezang bljjft in de gereformeerde kerken van Urk voorlopig nog taboe. De kerkeraad heeft het besluit uit beleidsoverwegingen genomen, nadat de uitslag van een opiniepeiling bekend was geworden. De peiling bracht aan het licht, dat 64 percent van de mannelijke kerkleden (de vrouwen werden niet bij het onder zoek ingeschakeld) zich tegen het ritmisch zingen verzetten. Op initiatief van diezelfde kerkeraad werd in januari begonnen met een proefneming. Deze proef leidde onmiddellijk tot gro te ongerustheid en beroering in het vis sersdorp. De tegenstanders van het rit misch zingen ontketenden een felle actie om het kerkvolk van Urk te bewegen een duidelijk nee te laten horen. In gesten cilde brieven, die huis aan huis werden afgegeven, voorspelde de penvoerder van de tegenstanders, dat het ritmisch zingen onherroepelijk de deur zou openen voor allerlei, in Urk ongewenst geachte, theologische vernieuwingen. Deze zouden weer kunnen leiden tot afnemend kerkbe zoek. In dit verband zij wel opgemerkt, dat de kerken van Urk op zondagen goed be zet zijn. Dit is echter mede een gevolg van het feit dat er te weinig kerkgebou wen zijn voor een gemeente van 4800 zie len. De tegenstanders van het ritmisch zin gen moet voornamelijk worden gezocht in de kring van de Noordzeevissers. Die leven een groot deel van de week geïso leerd op zee en bij hun thuiskomst wen sen zij Urk aan te treffen in diezelfde staat waarin zij het achterlieten. Het iso lement van de visserman op zee maakt van hem in veel opzichten een behoudend man, ook in kerkelijke aangelegenheden. Voorstanders van het ritmisch zingen wijzen nog op een andere factor, die de uitspraak van de Urker kerkleden moet hebben beïnvloed. Dat is de verkoop van grammofoonplaten van de Urker (niet- ritmische) kerkzang. De platen brengen veel geld in het laatje, dat bestemd is voor het zendingswerk. De Urkers, die bij deze platen ver koop betrokken zijn, zien in de invoering van het ritmisch zin gen een bedreiging van hun lucratieve, maar niet commerciële activiteiten. ADVERTENTIE Dutim nx Oejstgws! A. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Lester Pearson, de Ca nadese oud-premier en schrijver van het in opdracht van de Wereldbank vervaar digde ontwikkelingsrapport „Partners in Development", bracht gisteravond plot seling een bezoek aan het voormalige Milvakamp bij Den Haag, waar enige jongere deelnemers aan het Wereldvoed selcongres domicilie hebben. Pearson gaf daarmee gehoor aan een uitnodiging van de Nederlandse jongerendelegatie, welke hem en minister Udink had uitgenodigd om vragen van jongeren te beantwoor den. De Nederlandse minister was niet op die uitnodiging ingegaan, hoewel hij in een interview met de „Hongerkrant" had verklaard dat hij contact met de jonge ren absoluut noodzakelijk acht. Het was de bedoeling om Lester Pear son in de eerste plaats aan het woord te laten als ontwikkelingsdeskundige, maar al gauw kreeg de discussie het ka rakter van een twistgesprek over de bui tenlandse politiek van Canada ten tijde van het bewind-Pearson, vooral door vra gen van jonge Canadezen, die hun oud premier kapittelden over zijn beleid. Ter verdediging zei Pearson dat in de vieren half jaar van zijn premierschap de Ca nadese ontwikkelingshulp vervijfvoudigd Bijzonder scherp werd de discussie toen de Canadese buitenlandse politiek ten aanzien van Zuid-Afrika ter sprake kwam. Op de vraag waarom Canada zo veel hulp verleent aan Zuid-Afrika ant woordde Pearson geïrriteerd: „U vraagt mij waarom Canada nog steeds handel drijft met Zuid-Afrika. Welnu, vraag het onze regering!", een antwoord dat duide lijk hoorbaar door de jongeren werd af gekeurd. Pearson bracht ook het beken de argument naar voren dat verbreking van de betrekkingen met Zuid-Afrika niet in het belang van het Zuidafrikaanse volk zou zijn, ook niet in dat van het zwarte volksdeel. Zijn rapport werd fel aangevallen op het punt van particuliere ondernemings hulp in ontwikkelingslanden. Op de vraag waarom een dergelijke vorm van hulp steeds meer aandacht krijgt van de wes terse landen, antwoordde Pearson: „Om dat de ontwikkelingslanden daar zelf om vragen". Toen daarop werd opgemerkt dat particuliere ontwikkelingshulp moge lijk wel in het voordeel is van een kleine elite in een ontwikkelingsland, maar niet in dat van brede lagen van de bevolking, zei Pearson, dat in geval van uitbuiting door ondernemingen de volken zelf het recht in handen konden nemen. Hij noem de in dit opzicht de mijnnationalisaties in Zambia en dergelijke acties in Chili. De discussie kreeg een fel karakter, toen een van de jongeren opmerkte dat de heer Pearson nimmer de problemen van de derde wereld kan oplossen, om dat hij op de salarislijst van de grote westerse ondernemingen staat. Pearson werd bijzonder boos over deze beschul diging. Vinnig antwoordde hij dat hij nimmer een cent van welke onderneming of van welke bank dan ook had ontvan gen. Met enige tactische opmerkingen van een als gespreksleider fungerende Nige- riaan werd voorkomen dat de felle dis cussie een al te onplezierig slot kreeg. (Van onze orrespondent) DEN HAAG. De Haagse politie stelt een onderzoek in naar het optre den van de Haagse Vrijwillige Red dingsbrigade, die bij een redding uit zee de 11-jarige drenkeling Frank von Pape en redder-badman Van der Plas volstrekt nodeloos i n ernstige moeilijkheden zouden hebben ge bracht. Zowel de Duitse schooljongen als badman Van der Plas raakten gewond. Frank kwam in de middag in een muistroom en dreef snel af. Vijftig meter ver in zee dreigde hij te ver drinken, maar twee badmannen van het Gemeentelijk Zeebad Schevenin- gen schoten te hulp. Badman Van der Plas ging met de redlijn te water en badman Groen haalde de lijn voor zichtig in. De redding verliep op rol letjes, tot met luid loeiende claxon de landrover van de HVRB verscheen. De wagen reed de golfbreker op, de drie HVRB-leden sprongen aan een redlijn de zee in, en probeerden bad man Van der Plas de drenkeling te ontrukken. De redding ontaardde let terlijk en figuurlijk in touwtrekken. Touwtrekken, want op het strand trok badman Groen aan de redlijn en op de golfbreker trokken HVRB-le- den naar hun kant de lijn in. In het water rond de drenkeling ontstond grote verwarring. De badmannen ko zen de wijste partij en lieten de dren keling achter in de handen van de amateur-redders. „Een kind in ge vaar brengen omwille van een pres- tige-zaak, daar doen wij niet aan mee", aldus badman Groen. „Het werd een bloedbad" beves tigde ook secretaris van de HVRB J. Bosman, „HVRB-leden trokken de Duitse jongen en de badman aan de lijn tegen de basaltblokken van de golfbreker en dezen liepen daarbij pijnlijke schaafwonden en diepe schrammen op". De gewonden kregen in een post huis eerst e hulp. Verontwaardigde badgasten waarschuwden daarop de politie. AMSTERDAM Wegens moord op de 29-jarige glaszetter S. Wiesnekker uit Hil versum heeft de officier van Justitie bij de Amsterdamse rechtbank dinsdag tegen een 34-jarige fabrieksarbeider uit Baarn een gevangenisstraf van vjjf jaar geëist. De verdachte bracht de glaszetter op de avond van 19 januari bij een vechtpartij achter diens woning in Hilversum met 19 messteken om het leven. Aanleiding vorm de de verhouding die de verdachte met de vrouw van de Hilversummer had. ROTTERDAM. In een pension voor gastarbeiders in de Albrechtstraat in Rot terdam heeft de politie dinsdagavond veertien Marokkanen aangehouden die illegaal in ons land verblijven Ze zijn ingesloten in het nooffbureau in afwachting van een beslissing van het ministerie van Justitie.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2