V erborgen misleiding in de autoreclame De auto van '70: meer glas Kabelkruising met Noordzeekanaal TIJ MS AUTOVERZEKERINGEN FINANCIERINGEN RESERVEBAND IN 1980 NIET MEER NODIG Getal van vijf cijfers test automobilist op invloed van alcohol Nieuws in het kort TEN BEHOEVE VAN HET PEN Overleg mogelijk over voorterrein Ripperdakazerne Roolvink wil via fonds mobiliteit arbeiders opvoeren „Defensie schuldig aan ongeluk met truc" Faillissementen geel*, iV OENSDAG 17 JUNI 1970 - f rf Een Escort-rally-uitvoering in actie. De marathon- of „car- breaker' -rally London—Mexico is voorbij en na 26.000 moorden de kilometers bereikten 24 van de 96 gestarte wagens de eind streep in Mexico-Stad. Of de rijders van deze wagens werke lijk nog naar voetbal hebben ge keken is een vraag, maar zeker is dat zij een goed bedrag aan prijzengeld hebben verdeeld. Hoewel we nog geenszins tevreden zijn met de auto van vandaag, denken experts reeds aan de auto van morgen, dat wil zeggen de auto van de jaren zeventig. Hoe zal deze eruit zien en onder welke omstandigheden zullen wij over tien jaar rijden? Byron J. Nichols, verkoopdirecteur van Chrysler en Henry Ford II lieten zich enige tijd geleden verleiden tot een paar uitspraken. COMPUTER TOEKOMST VAN DE AUTOBAND Minister Den Toom: Cambodjaanse guerrilla's laten drie Amerikaanse journalisten vrij Raadslid van Soest wil proces ITtirmn.i IJZERHANDEL G. STALS Assurantie- en Financieringskantoor ALL-ROUND TEGELZETTERS HALFWAS TEGELZETTERS LEERLING TEGELZETTERS D. STEENKIST e krant kunt U met missen! IJZERHANDEL G. STALS -S* K>- Onder deze gelukkigen bevonden zich de bemanningsleden van vijf Escorts, die alle de eindstreep haai den. Een van deze Escorts, bestuurd door het team Mikkola en Palm be zette de eerste plaats. Ford heeft zich deze gelegenheid terecht niet laten ontgaan om reclame te maken voor deze kleine familiewagen, die in ja nuari 1968 werd geïntroduceerd, en waarvan er nu zo'n 610.000 exem plaren werden gebouwd. Nu zit er echter een klein addertje onder het reclamegras, een klein stukje verborgen misleiding, waar aan overigens niet alleen Ford zich schuldig maakt, maar ook andere merken - zoals Triumph en Ci- troën die met hun wagens de eindstreep haalden. De Ford Escort die zegevierend Mexico binnenstoof, is namelijk echt niet gelijk aan de wagen die hier in Nederland zo glanzend in de etalage van de dealer staat. Op geen stukken na zelfs, al moeten we toegeven dat de carrosserie wel ongeveer gelijk is gebleven Maar de rest Zoals alle andere deelnemende fir ma's heeft Ford de Escorts die aan de race gingen deelnemen op tech nisch gebied „een beetje" bijge schaafd We doen een greep: Een rolbeugel in het dak, speciale met gas gevulde schokbrekers, schijf remmen op alle vier de wielen, spe ciaal gegoten motorblok uit een aan merkelijk duurdere legering, een ci linderinhoud van 1834 cc, een nieuw samengestelde smering, een vijfver snellingsbak en een top van onge veer ISO km per uur. Dat is nog lang niet alles, maar genoeg om te weten dat uw Escort hoe goed u deze wagen ook moge vinden beslist niet geschikt is om zomaar zonder meer over de Andes te toeren. Daarbij bleek onder meer. dat wij volgens hen in de ko mende tien jaar nog niet hoeven te rekenen op een vervul ling van de droom „van de automatische piloot die de auto bezitter met 160 km per uur mar zijn bestemming brengt". Zover zullen wij tegen 1980 nog niet zijn gevorderd. Wèl zal men ér. in Amerika althans rekening mee moeten houden dat het autopark van 23 miljoen tegen die tijd is uitgegroeid tot 120 miljoen stuks. Dit betekent meer ongelukken, meer opstoppingen en hogere verzekeringspremies. Naar verwachting van Henry Ford zal men in de zeven tiger jaren een verbetering brengen in de mogelijkheid onderdelen uit te wisselen. Henry Ford gaf daarbij toe dat er in het verleden te weinig aandacht is besteed aan het verlenen van service. In de toekomst zal overigens de auto bezitter steeds meer gestimuleerd worden om zelf de nodige reparaties aan zijn wagen te verrichten. De auto van morgen zal hierop ook worden ingericht. Ford is deze weg reeds opgegaan met de Maverick, die volgens de advertenties met een schroevedraaier en een bougiesleutel kan worden onder houden. Daarnaast zal de computer steeds meer rechten verwer ven in de autotechniek. In de Lincoln- en Thunderbird- modellen van Ford Amerika heeft de fabriek reeds kleine computers ingebouwd, die slippen moeten voorkomen, door automatisch de remmen te laten „pompen". Natuurlijk kunnen deze computers meer doen: In de toe komst zullen zij ongetwijfeld ook worden gebruikt voor de bediening van accessoires, terwijl tenslotte de computer een rol zal kunnen spelen bij de serviceverlening. Door middel van de ingebouwde computer zal de wagen bijvoorbeeld doorgemeten kunnen worden Volgens de beide heren zal het uiterlijk van de auto in de komende tien jaar weinig veranderen. Wellicht zal de auto langer en lager worden waarbij de tendens om steeds meer glas te gaan gebruiken, doorzet. Op motortechnisch gebied zal er alleen een omwerleling plaats hebben, als men erin slaagt een effectieve eti pasklare stoom- of elektro motor op de markt te brengen, of een krachtbron met uit wendige verbranding. Op alle drie de fronten wordt hier overigens hard aan gewerkt. Niet alleen op het gebied van de autobouw houdt men van voorspellingen. Goodyear- researchdirecteur Fred. J. Ko- vac blijkt wel bijzonder vooruitziend als hij zegt dat tegen 1985 rubberbanden een snelheidsgarantie tot 320 km per uur meekrijgen en treinen zich op rubber banden zullen voortbewegen. Na een aantal gesprekken met experts uit de banden industrie, kan men aldus Kcvac aannemen, dat tegen 1980 de auto's geen reservebanoen meer nodig hebben. Vier jaar daarna zal de ontwikkeling van de autoband zover zijn gevorderd, dat zij bestand zijn tegen scherpe voorwerpen. In 1987 tenslotte zal de fabrikage van banden zich be wegen in de richting van totale massafabrikage door het gebruik van zogenaamde „spuit-gietmachines". Een getal van vijf cijfers vormt het nieuwste wapen tegen rijden onder invloed. Een afdeling van het Amerikaanse autoconcern General Motors heeft een testapparaat ontwikkeld, waarmee een bestuurder zijn geschiktheid om een auto te besturen kan controleren. Als uit de test blijkt dat de chauffeur onder invloed verkeert, verhindert dit apparaat gedurende lange tijd het starten van de wagen. Het principe van dit experimentele apparaat, dat ge makkelijk in het dashboaid van een auto kan worden ingebouwd, werkt als volgt: Wanneer de bestuurder in de auto gaat zitten en hel contactsleuteltje omdraait, verschijnt gedurende enige seconden een willekeurig getal van vijf cijfers op een klein scherm. Als dit getal verdwijnt, wordt een toetsenbord onder het dashboard verlicht. De chauffeur krijgt dan gedurende een be paalde tijd de gelegenheid om het getal te reproduceren op het toetsenbord. Slaagt hij daarin niet, dan kan hij nog twee-nieuwe pogingen wagen. Mislukken deze ook, dan zal het testapparaat hel starten van de motor blok keren. Volgens General Motors kan iedereen die niet onder invloed van alcohol verkeert gemakkelijk aan deze test voldoen. De eenvoudige test die slechts enkele seconden be hoeft te duren, onderzoekt vier menselijke vermogens die onder invloed van alcohol snel verminderen: Het beoordelingsvermogen, de gezichtsscherpte, het her inneringsvermogen en de coördinatie van reflexen. Het autobedrijf zal deze zomer het apparaat nog aan een voortgezet onderzoekprogramma onderwerpen. Als aanvullende voordelen ziet General Motors onder meer de mogelijkheid hef apparaat te voorzien van een geheim getal, waardoor de wagen tegen diefstal kan worden beveiligd. Nog deze maand zal volgens een berekening van de RAI, de twee miljoenste bromfiets in ons land op de weg komen. De laatste enquête in juli 1968 gaf een totaal van 1.825.000 bromfietsen aan. Op basis van het sindsdien verkochte aan tal bromfietsen en rekening houdend met de versleten exemplaren, komt de RAI tot dit getal van twee miljoen. De bromfiets werd in 1948 geïntroduceerd. De verkoop is daarna met sprongen omhoog gegaan: in januari 1951 reden er 100.000 bromfietsen rond in Nederland, in augustus 1955 reeds 500.000. In november 1959 werd het miljoen bereikt, in mei 1965 reden anderhalf miljoen Nederlanders op een bromfiets. Amerikaanse statistieken geven aan, dat medio 1969 bijna tachtig percent van alle Amerikaanse gezinnen in het bezit was van een of meer auto's Bijna dertig percent van alle Amerikaanse gezinnen is in het bezit van twee auto's. Voor al in de voorsteden en agglomeraties is het percentage hoog van de gezinnen die beschikken over meer dan één auto Misschien een tip voor de autoreclame; gericht adverteren in de nieuwbouwwijken. M (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In de eerste drie week ends zal bjj het pontveer in IJmuiden een speciale boot met een Duitse specialisten ploeg uit Hamburg een twintigtal hoog spanningskabels van het PEN met de daar bij behorende communicatiekabels van de ene oever van het Noordzeekanaal naar de andere trekken, of eigenlijk spuiten. Voor dit karwei worden al geruime tjjd voorbe reidingen getroffen. In de weekends wordt de vaargeul gepasseerd. Op beide oevers zijn damwanden aan gebracht. De kabels komen twintig meter onder NAP te liggen en kunnen het scheep vaartverkeer van en naar de havenmond niet hinderen. De Noordersluis ligt als „drempel" op vijftien meter diepte. Via de nieuwe hoogspanningskabels moe ten geheel IJmuiden en omgeving van stroom worden voorzien. Thans kruist de kabelbundel het Noord zeekanaal via het zogenoemde schiereiland. Wegens de verbreding en vooral de ver dieping van de havenmond liggen de ka bels echter niet diep genoeg meer en moet de bundel worden verplaatst. Deze komt nu weer op de oorspronkelijke plaats te liggen, namelijk ter hoogte van de voor malige spoorbrug over het kanaal. Toen die brug verdween moest de kabelbundel eveneens worden verlegd. De Duitse firma die het karwei nu klaart, beschikt over een daartoe speciaal gebouwde boot met zoals op de hierbij ge plaatste foto te zien is onder meer twee enorme katrollen waarover de kabels lo pen. Deze kabels worden als het ware de grond in gespoten met een zogenoemde spuitlans, die hol is. De kabels worden er in bevestigd en er kan water onder druk door heen worden gespoten. ,nn„rn—l-nan-rL„ïïlrrlr^-rrrmnltnn (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Minister Den Toom (De fensie) is bereid te bevorderen dat van de kant van zijn departement alsnog met het gemeentebestuur van Haarlem overleg wordt opgenomen over een bestemming van een deel van het terrein van de Rip perdakazerne in Haarlem. Eind januari hebben B. en W. van Haarlem Defensie verzocht dit terrein ter beschikking van de gemeente te stellen. Daarop is toen afwij zend beschikt. Minister Den Toom deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid H. Wiebenga. Deze had vernomen dat er wel overleg was geweest tussen B. en W. van Haarlem en de garni zoenscommandant van Amsterdam, maar niet tussen het ministerie en B. en W. De minister bevestigt, dat de directeui van Openbare Werken in Haarlem over de zaak een praatje heeft gemaakt met de genie-commandant in Amsterdam: het ging er toen om het voorterrein van de kazerne, dat centraal gelegen is en vlakbij het win kelcentrum Cronjéstraat-Julianapark ligt, te kunnen bestemmen als parkeerterrein. De geniecommandant meende toen, dat dit niet kon omdat er al een andere bestem ming was voor het voorterrein. Overigens meent de minister, dat men dit informele praatje moeilijk als een formeel „overleg" kan bestempelen. SAIGON, (Reuter). Drie Amerikaanse journalisten, die op 7 mei door Cambod jaanse guerrilla-strijders in Svey Ring ge vangen waren genomen, zijn vrijgelaten. Ze zijn naar Saigon teruggekeerd Het drie tal zei goed te zijn behandeld, maar kon niets zeggen over het wel en wee van on geveer twintig collega's die nog in Cam bodja worden vermist. De Duitse boot met de enorme ka trollen umarover de hoogspannings kabels worden getrokken. De scherpe lans wroet zich een weg door de bodem en trekt de kabels mee. Toen de kabelbundel eertijds via het schiereiland werd gelegd is er nog op de traditionele wijze een geul gebaggerd. De wijze waarop nu het Noordzeekanaal wordt gekruist is eerder toegepast in 1958 even ten westen van de Velsertunnel, waar men 150.000 volt kabels door het kanaal heeft getrokken ten behoeve van het lan delijk koppelnet. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Roolvink (So ciale Zaken) heeft de raad voor de ar beidsmarkt om advies gevraagd over de vorming van een fonds ter financiering van maatregelen tot bevordering van de arbeidsmobiliteit. De regering meent, dat naast de ont wikkeling van gezamenlijke arbeids- markt-poliliike maatregelen ook moet worden gekomen tot een meer systema tische opzet van een gezamenlijke finan ciering van maatregelen tot bevordering van de arbeidsmobiliteit, zoals scholing en verplaatsing van arbeidskrachten. De voordelen daarvan komen met alleen de gemeenschap m haar geheeJ ten goede, maar ook de individuele werknemers en de individuele ondernemingen. Gedacht worat dan ook aan een fonds, waarin oveiheid, werkgevers en werkne mers bijdragen. Daartegenover zouden in beginsel dan ook alle ondernemingen en alle werknemers gelijkelijk van de via een dergelijk fonds te treffen maatregelen moeten kunnen profiteren. Een prakti sche overweging is verder dat op deze wijze in economisch gunstige jaren reser ves zouden kunnen worden gekweekt, waarmee in mmder goede jaren extra impulsen voor juist dan noodzakelijke ac tiviteiten zouden kunnen worden gege ven. SOEST. Het gemeenteraadslid P. L. .1. M. Storimans (KVP) heeft Burgemeester en Wethouders van Soest gevraagd het ministerie van Defensie een proces aan te doen voor dood door schuld wegens het ongeval met een militaire truck op de Van Weerden Poelmanweg op het vliegveld Soesterberg. Donderdag kwamen hierbij 5 militairen om. Enkele anderen werden ernstig gewond. Wegens grove nalatigheid ten aanzien van het onderhoud van deze weg heeft de heer Storimans Defensie verantwoordelijk gesteld. De gemeente Soest heeft tot dusver steeds hardnekkig geweigerd om het deel van de weg, dal over de vliegbasis loopt, van het Rijk over te nemen, zolang niet eerst door Defensie de weg wordt verbe terd. Toen twee jaar geleden ook een ern stig ongeluk op dezelfde plaats gebeurde, wilde de raad een protesttelegj-am aan de minister van Defensie sturen, maar de burgemeester ontraadde dit, omdat de in een prettige sfeer verlopende besprekin gen met Defensie erdoor verstoord zouden kunnen worden. HAARLEM. De rechtbank in Haar lem heeft op dinsdag 16 juni in staat van faillisement verklaard: Hendrik Steeg- man, wonende in Zandvoort, Catherina v. Renessestraal 3, fabrikant in verlichtings artikelen, Rech ter-commissaris: mr. J. Spreij. Curator: mr. A. van Dijk. advocaat en procureur in Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 12 juni geëin digd het faillissement van G Stevens, h.o. Apparatenfabriek Stevens C.V., ge woond hebbende te Beverwijk, Beeck- sanghlaan 106, uitgesproken op 30 decem ber 1958. Curator mr. R. P. J. Derksema in Zutphen. Geldkisten in fraaie en handige uitvoering. Zelfs met cylinderslot. Tientallen maten en prijzen. v/h v. d. KLEY Lange Nieuwstraat 491 Telefoon 15407 Wij nemen uw no-claim over. Dekking onmiddellijk! (ook telefonisch) Aanzienlijke korting voor hoogovenempioyés Binnen 12 uurI (eventueel klaar terwijl u wacht) Wij staan te allen tijde voor u klaar (na kantoor uren: 31140 - 31334 - 26395 02513-3167). G. van Assendeiftstraat 36 Heemskerk i'el 31140 Gevraagd met SPOED HOOG LOON Tegelzettersbedrijf - Telefoon 31 69 40 BILDERDIJKSTRAAT 21 zwart - HAARLEM Honderden soorten goed gereed schap vindt U in onze etalages. Keus genoeg voor een goed kado. v/h v. d. KLEY Lange Nieuwstraat 491 Telefoon 15407

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4