T oestand Soekarno kritiek Landelijk Werkverband Huisvestingsnood becijfert: PREMIE OP BOUW VERMINDERD Niet waar", zegt ministerie Pnom Penh vrijwel geheel ingesloten Akkoord verwacht Helikopter neergestort Na jaar ontzegging nieuw rij-examen Minister Nita van Antillen overleden Minimumprijs voor melk tegen stunten Loonkosten stijgen 9 pet Hoogovens wil intensiever samenwerken met Hoesch WILMS FLOET KAN 1 AGENDA pagina 11 Verder in de krant HET WEER KNSM-Müller Eén dode Wetswijziging op komst: Britten vandaag naar de stembus I Aanhoudend warm Aan het strand: Plunderingen Ruim zes ton voor Peru C astro'bewonderaar Zware stookolie duurder Autobedrijf KONING N.V. Het woord is aan Verwachting Planbureau: CLIPPER TASSEN PORTEMONNEES PORTEFEUILLES SEX BOETIEK Zet vader in 't GOUD! 60e JAARGANG NUMMER 189 DONDERDAG 18 JUNI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H van Looji. onderdirecteur DJAKARTA (Reuter). De toestand van de Indonesische ex-president Soe karno is kritiek. Er bestaat nog weinig hoop voor zijn leven. Dit heeft zijn doch ter Rachma Wati vandaag gezegd. De artsen houden voortdurend de wacht aan zijn ziekbed. De oud-president is gisteren in een ziekenhuis in Djakarta opgenomen. De 69-jarige Soekarno lijdt aan een te hoge bloeddruk en een nier aandoening. Een team van artsen bestaande uit een internist, een neuroloog, een uroloog en een radioloog, staat Soekarno bij. Daar aan is toegevoegd een militaire majoor arts. De specialisten moeten president Soeharto dagelijks op de hoogte houden. Functionarissen van strijdkrachten en regering wilden niet zeggen hoe Soekar no na zijn dood de laatste eer bewezen zal worden. Sommige generaals nemen aan dat hij op een heldenbegraafplaats in Djakarta zal worden begraven. Soekamo's wens staat in het boek „Soekarno, een autobiografie" van de Amerikaanse schrijfster Cindy Adams. Hij zegt daar: „Ik wil begraven worden in de bergstad Bandoeng, onder een schaduwrijke boom, in de frisse en glooiende bergen van West-Java." 99 (Van onze redactie economie) DEN HAAG Wie een eigen huis in aanbouw heeft en daar premie op krijgt van het rijk, moet erop rekenen in het vervolg een aanmerkelijk kleiner totaalbedrag te krijgen, dan voorheen het geval was. Dat is de mening van het Landelijk Werkverband Huisvestingsnood, dat daarover schande spreekt in een brief aan de Tweede Kamer. Die achteruitgang schrijft het Werkverband toe aan het feit, dat minister Schut „geruisloos" de jaarlijkse aftrek op de aflopende premiebedragen van f 150 naar f 250 heeft opgetrokken. Wordt er ieder jaar f 250 van het jaarlijkse premiepart afgetrokken, dan is de koper van een premie-nieuwbouwhuis veel eerder „uitgetrokken", dan wanneer er per jaar f 150 zou afgaan. Dit heeft voor de totale rijksbijdrage tot gevolg dat die in de nieuwe constellatie veel lager is. Het kan, aldus het Werkverband, soms wel 40 percent uitmaken. Daar komt nog bij, dat nu in een kortere uitkeringsperiode inkomstenbe lasting over de premiegedeelten moet worden betaald. Secretaris G. J. Weyland van het Werk verbond zei ons vanmorgen: „Dit is een schandelijke zaak waarmee het ministe rie naar onze mening lijnrecht tegen zijn eigen beleid ingaat." Het ministerie van Volkshuisvesting ontkent dat de aftrek van 250 gulden minimaal van de jaarlijkse premiege deelten nadeliger is voor de mensen met een eigen huis. „Het Werkverband heeft de zaken niet helemaal begrepen", aldus de officiële woordvoerder van minister Schut van daag. De premiebouw wordt niet in de grond geboord zoals het Werkverband be weert, maar leeft juist op,zo zei de woordvoerder. „De minister heeft er bo vendien helemaal niet geheimzinnig mee gedaan." Volgens de woordvoerder heeft minis- tei Schut op 23 december van het afge lopen jaar een brief aan de gemeentebe sturen gezonden. Daar stond onder meer in dat de premie voor de eigen woningen in doorsnee met f 800 zou worden ver hoogd. Dat is meer dan de helft hoger dan de bedragen die de oude premietabel gemiddeld aangaf, aldus het departe ment. Voor huurhuizen zou dat premie bedrag overigens gemiddeld f600 hoger PNOM PENH. (Reuter) Troepen van het Zuidvietnamese Bevrijdingsfront Uit het binnenland 2, 9, 13 Buitenlands Nieuws 3, 9, 13 19 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 4, S, 7 Films 4 W eerrapporten 11 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 11 K unst 17 Radio en TV 17 Economisch Nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 25,27 Luidsprekers 15 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina's Verwachting van hel K.M.N.i. tot vrijdag avond Droog, zonnig en vrij warm weer. Matige tot vrij krachtige wind uit noordoost tot oost Hoqe aruk blijft stabiel. Ook mor gen veel zon bij een vrij krachtige oostenunud. In de middag 23 tot 25 qrnaen Zeewatei 17 graden. Vooruitzichten. Hoge druk blijft actief, waardoor ook zomerweer tijdens weekeinde. en aanhangers van het afgezette staats hoofd prins Sihanoek zijn gisteren verder naar de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh opgerukt. Volgens welingelichte kringen bevinden zij zich aai> drie kanten van de stad. Zij rukken nu ook uit zuid westelijke richting op om de omsingeling te voltooien. Er doen geruchten de ronde, dat de guerrillatroepen wellicht vandaag de be slissende aanval zullen doen precies drie maanden nadat een einde werd gemaakt aan de regering van Sihanoek. In Pnom Penh "-'tijgt de rijstprijs kennelijk omdat de bevolking aan het hamsteren is geslagen. Rondom het hoofdpostkantoor zijn barricades opge richt. De caféhouders hebben opdracht ge kregen om zes uur 's avonds hun zaken te sluiten. Na negenen zijn ook vrijwel alle eethuizen dicht. De laatste landverbinding van de Cam bodjaanse hoofdstad met de provincie Battambang aan de grens van Thailand is verbroken, nadat de Cambodjaanse guerrilla's een station hi] Krarg Lovea op 55 km ten noordwesten van Pnom Penh hebben bezet. Ruim 30 kilometer verder zijn guerrillatroepen Rompong Tsjnang binnengetrokken. Voorts wordt Kompong Thom, op 130 km ten noordwester van Pnom Penh -net mortieren bestookt Zuidvietnamese troepen die in het weekeinde een rol hebben gespeeld bij de bezetting van Kompong Speoe, hebben die plaats inmiddels verlaten. De Zuidviet- namezen hebben zich daar aar plunderin gen schuldig gemaakt De plaatselijke Cambodjaanse bevelhebber kreeg hier over ruzie met de commandant van de Zuidvietnamese divisie. De Sovjet-Unie is nog steeds gekant te gen een nieuwe Genève-conferentie om naar een vreedzame .egeling in Indo-Chi- na te zoeken. Dit heeft de Indonesische minister van Buitenlandse zaken. Adam Malik, in Moskou gezegd. worden. „Als nu de afbraak voor eigen huizen voorheen f 150 per iaar was en de premiebedragen zijn gemiddeld met de helft gestegen, dan kom ie met ei.n daaraan aangepaste afbraak op ongeveer f 250. En omdat de minister de subsidie afbraak van de eigen woning wil aanpas sen aan die van de gepremieerde huur huizen is de nieuwe afbraak bepaald op f 250", aldus de woordvoerder van mi nister Schut. Secretaris Weyland van het Werkver band: „Het is ons opgevallen dat er de laatste tijd niet meer geadverteerd is met premiehuizen. Wij hebben de indruk dat de bouwers represaille-maatregelen vre zen als ze over de zaak gaan praten. Ze zouden dan bij het departement wel eens onder op de stapel kunnen komen met hun aanvragen." (Zie verder pagina 6) AMSTERDAM. De besturen van de KNSM en van Internatio-Müller hebben vanochtend bekendgemaakt dat op grond van het gevoerde oriënterend overleg de verwachting is gewettigd dat zij over eenstemming zullen bereiken over over neming door de KNSM van de bedrijven uitgeoefend in de Koninklijke Holland- sehe Lloyd en in Müller (Batavier), met uitzondering echter van de korte vaart diensten op het Verenigd Koninkrijk. Overeengekomen is dat, indien de ver wachte overeenstemming zal worden be reikt, de Koninklijke Hollandsche Lloyd en De Batavier hun bedrijfsvoering voor lopig onveranderd zullen voortzetten en dat de betekenis van de eventuele over neming alleen deze zal zijn dat de eigen dom der beide genoemde bedrijven door Internatio-Müller aan de KNSM wordt overgedragen. Zo spoedig mogelijk zullen besprekin gen met de vakorganisaties en de onder nemingsraden plaatsvinden. Gisteren heb ben stakende werknemers in Amsterdam gebouwen van de KNSM en Müller bezet uit protest tegen het uitblijven van be richten over fusiebesprekingen. (Zie verder pagina 21) (Van onze correspondent) WINTERSWIJK Een Alouette 3-heIi- kopter van net vliegveld Deelen is gister middag in de buurt van 't W'oold b(J Winterswijk neergestort. De piloot, de enige inzittende van de helikopter, de 24-jarige geduwde vaandrig A G. Plomp uit Broek in Waterland kwam daarbij om het leven. Be* toeste' bleef kort voor de val met de staartrotor achter een boom top haken Als onderdeel van zijn opleiding tot helikopter- /lieger was vaandrig Plomp gistermiddag bezig aan een solo-vlucht. De brandweren van Winterswijk en Aal- Resten vai: de helikopter in een wei- lana bij Winterswijk. ten rukten iireet na de melding van het ongeluk uit, maar toen men ter plaatse kwam was de vaandrig reeds overleden. Sedert de luchtmacht In 1946 dft type helikopter in gebruik heeft genomen, is dit het eerste ongeluk met dodelijke af loop. Een commissie van de luchtmacht stelt een onderzoek in Naar verluidt heeft de vaandrig kort voor het ongeval gezwaaid naar een landbouwer van wie hij een zo merhuisje oleegt te huren De vaandrig zou al vaker gesignaleerd zijn boven dit huis om de .groeten te doen'', waardoor hij zou ziin -.fgeleid. DEN HAAG. Op giro 777 van het Rode Kruis is tot dusverre 500.000 ont vangen voor Peru. Bovendien kwam op dit nummer van de zijde van de deel nemende hulpverleningsorganisaties, ver enigd in een Nationale Actie Peru ruim f 100.000 binnen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Bakker heeft het voornemen het Wegenverkeersregle ment zodanig te herzien, dat bij een ont zetting van de rijbevoegdheid voor langer dan een jaar het rijbewijs zijn geldigheid verliest. De betrokkene dient dus opnieuw een r(j-examen af te leggen. De minister acht het onjuist, dat door de huidige stand van de wetgeving zich gevallen voordoen waarin na een lang durige ontzegging van de rijbevoegdheid een rijbewijs opnieuw verkregen kan wor den zonder het afleggen van een rij-exa men. Dit standpunt van de ministei blijkt uit het verslag van de Commissie voor de Verzoekschriften uit de Tweede Kamer betreffende het onderzoek van een klacht van een Amsterdammer over de behande ling welke hij van de zijde van het C.B.R heeft ondervonden inzake de teruggave van zijn in beslaggenomen rijbewijs. WILLEMSTAD. Geheel onverwachts is woensdagavond de Antilliaanse minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid. de heer A. P. Nita na een kort ziek bed overleden. Naar van de zijde van de minister-pre sident van de Nederlandse Antillen is vernomen, heeft de Antilliaanse regering op verzoek van de familieleden van de overledene en op verzoek van de partij „Frente di Obrero y Liberacion 30 di mei", waarvan minister Nita secretaris generaal was, een telegram verzonden naar Havanna (Cuba) en naar Caracas. De heer Nita was bewonderaar van pre mier Castro. De familie heeft ook ver zocht om een patholoog-anatoom ter be schikking te stellen voor het verrichten van autopsie. Zowel de behandelende ge neesheer als het ziekenhuis heeft hier tegen geen bezwaar geuit. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Staatssecretaris Van Son (ec. zaken) zal het produktschap voor zuivel de bevoegdheid geven een minimumprijs voor melk vast te stellen. Volgens de staatssecretaris mag deze minimumprijs ten hoogste 58 cent per liter melk (verpakt) bedragen. Het bestuur van het produkt schap is echter algemeen van oordeel dat de minimumprijs op 59 cent moet komen. De minimumprijs zal alleen mogen wor den toegepast in gebieden, waar de prijs concurrentie desastreuze gevolgen dreigt te krijgen. Aanleiding tot de beslissing is de omstandigheid dat melk in toenemende mate als stuntartikel wordt gebruikt. De afzet van melk als stuntartikel maakt nog slechts een gering percentage uit van de totale afzet, maar er zijn gebieden waar dit percentage boven de 20 uitkomt. Een jaar geleden is aan het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten de bevoegdheid verleend een minimumprijs voor brood in te stellen. LONDEN (ATP). In Groot-Brittan- nië zijn vanochtend de stembureaus open gegaan om de bijna veertig miljoen stem gerechtigden in de gelegenheid te stellen de 630 afgevaardigden voor he* Lagerhuis te kiezen. De stembureaus sluiten van avond om tien uur. Het was in de vroege ochtend vr(jwel overal mooi weer, op Noord-Ierland na waar het regende. (Zie verder pagina 3) ROTTERDAM Als gevolg van gewij zigde marktomstandigheden zullen de prijzen van zware stookolie-soorten van daag worden verhoogd met f 6.- per dui zend liter/kilogram. ADVERTENTIE vh Zwiei official dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34. IJmuiden. Tel. 15141* Ambrose Bierce: Succes is de enige onvergeeflijke zonde die wij tegen onze medemen sen kunnen begaan. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Centraal Planbu reau heeft nieuwe ramingen gemaakt waaruit blijkt dat de loonkosten dit jaar met ongeveer 9 pet zullen stijgen. Vier maanden geleden was de prognose nog 8 pet. Ook de spanning op de arbeids markt zal toenemen, becijfert het plan bureau, want de werkloosheid neemt steeds verder af. Over het consumntiecijfer wordt ge zegd dat dit een half pet is gestegen ten opzichte van de verwachtingen in februa ri. De prijsstijging zal dit jaar, zo ver wacht het bureau, iets hoger kunnen uit vallen dan de eerder geraamde vier per cent, maar voorlooig houdt men het nog op het laatste cijfer, omdat ook de pro- duktieviteitsstiiging iets gunstiger wordt gezien dan bij de ramingen in februari: 5 pet. De in- en uitvoerprijzen blijken ster ker te stijgen dan voorzien. De in- en uitvoer op zichzelf ging met 1.5 en 2 pet omhoog ten ODzichte van de ramingen in februari. De heer Groot van de afdeling lonen en prijzen van het nlanhureau deel de vanmorgen mee dat het hier om voorlopige correcties gaat. waarvan het best mogelijk is dat ze op basis van meer gegevens weer moeten worden her zien. Het ging hier om een toelichting op de tabel met kerngegevens, die dezer dagen aan de vaste Tweede-Kamercom missie voor Economische Zaken is toe gestuurd. IJMUIDEN Naar aanleiding van cir culerende geruchten over fusieplannen van Hoogovens en Hoesch hebben Hoogovens woensdagavond meegedeeld met Hoesch een nauwe samenwerking te hebben, die gebaseerd is op de raamovereenkomst van begin 1966. Deze was ee.n uitvloeisel van de medewerking van Hoogovens aan de fusie van Dortmund. Hörder Hutten Union met Hoesch ag. Sindsdien, aldus Hoogovens, worden er regelmatig gesprekken gevoerd over een versterking van de samenwerking, waar van een van de belangrijkste resultaten is het gezamenlijk besluit om op de Maas vlakte een staalbedrijf op te bouwen. Hier over wordt tussen beide partners intensief overleg gevoerd, aldus Hoogovens. Aan de mededeling wordt toegevoegd, dat aan een nóg verdergaande samenwerking over na tionale grenzen heen vele moeilijkheden zijn verbonden, maar dat men gezamenlijk zal blijven werken aan versteviging der betrekkingen. ADVERTENTIES BOEKEN BLADEN Films, ook verhuur, Durex enz. Desgewenst huisbezoek. Amsterdamsevaart 70. Haarlem - Tel 322923 Ruime parkeergelegenheid. (of minstens in 't zilver) JUWELIER HORLOGER TELEFOON 31 02 02 Barteljorisstraat 2 Haarlem

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1