Zagalo: „Brazilië maakt meer goals dan tegenstanders NA DECEPTIE IN ENGELAND 1966 IS BRAZILIË NU OP ZIJN HOEDE MIEKE VAN DOORN IS IDEAAL TYPE VOOR HOOGSPRINGSTER IN HAARLEM Vijfde Italiaanse etappezege Zandegu finishte voor Steevens in Zwitserland SEPP HERBERGER: „SCHEIDSRECHTER YAMASAKI FLOOT TERECHT NIET" NEC kan twee ton lenen Rolinco Plus-plan het plan met de beste papieren Kerdel nieuwe voorzitter NOC «HRNG* Eikelenboom op transferlij st VRIJDAG 19 JUNI 1970 m¥i y Oppervlakkig Explosie (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Laat een Braziliaanse commentator eens beschreven, hoe hy het voetbal van zijn land ziet. Vrees niet dat de man zich te buiten zal gaan aan zeer overdreven bewieroking van de Zagalo-formatie, want ze zijn critischer, daar in Rio en Sao Paulo, dan in andere delen van Zuid en vooral Midden-Amerika. Ze hebben, wellicht al te veel meegemaakt aan glorie en deceptie vooral om nu tenminste enige aistand te kunnen nemen van de nationale ploeg die drie- en nog veel meer-daagse carnavalsfeesten „ontstak", maar die óók vier jaar geleden gelijk eigenlijk de Italianen diende te vluchten voor de fans, die woedend waren vanwege de uitschake ling op een voor de toen al tweevoudige winnaars van de wereldbeker zeer ontijdig moment. De hoon galmde door het land en bracht tegelijk velen met beide benen op de grond, zodat nu een vrij eerlek „profiel" van het Braziliaanse elftal kan worden geschetst. (Van onze sportredactie) LISSE. De natuur boetseerde van Mieke van Doorn het ideale type van een hoogspringster. Ze meet, ondanks haar pas vijftien jaren, 1.79 meter, wat nog enigszins zal „rijzen". Waarbij haar toch ai lange, lenige benen (kenmerk van het echte ras) navenant zullen mee- De hoofdlijnen: het land, dat het 4-2-4 systeem uitvond en twee maal de Rimet Cup won, eigenlijk vóórdat de voetbal wereld ontwaakte. En toen dat eenm al gebeurd was schakelde men over >p een 4-3-3 systeem dat misschien ook al „nieuw" mocht heten, al is het nu al weer een tijdje in gebruik. Trainer Mario Jorge Zagalo, clubcoach van Botafogo, voorma lig linksbuiten in het sterrenteam dat in '58 en '62 gouden medailles verzamelde, is een fervent aanhanger van dat 4-3-3 systeem. Maar praten over systemen te gen Braziliaanse voetballers is moeilijk. Eri het is eenvoudiger het zó te stellen: in de Braziliaanse ploeg is men er altijd op uit één man meer in verdediging te hebben, dan de tegenstanders als aanval lers inzetten en andersom: een aanval ler meer dan er verdedigers beschikbaar zijn. Wat een zware belasting legt op het middenveld. Maar men lijkt juist op die plaatsen altijd mensen voorhanden te hebben, die zulk een inspannend werk nu eenmaal graag doen. Zoals de Brazi lianen allemaal vreselijk graag willen voetballen. Op hun eigen manier: het duidelijkste voorbeeld tegelijk van v at Latijns-Amerikaans voetbal is. Vaak zo heel mooi om te zien, knap voor wat opvattingen betreft en opgesierd met de wonderbaarlijke dingen, die de vaak don kere atleten met een bal kunnen doen. Ze kunnen, soms, heel erg boos worden, die individualisten, die elkaar uitsluitend aanvallend lijken te kunnen vinden, als de tegenstander hun geen ruimte laat, tergend vertragend gaat voetballen om hen te verhinderen de voorstelling van al die fraaie trucs te geven. Brazilianen willen hun voetbal spelen, op hun eigen snelheid en in hun eigen ritme en wie hun opvattingen niet deelt is dom, of een dwaas. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Het Nederlands Olym pisch Comité heeft een nieuwe voorzitter gekregen in de persoon van de heer C. L. Kerdel uit Wassenaar. Hij nam gisteravond tijdens de jaarver gadering in hotel De Wittebrug in Den Haag, de voorzittershamer over van jhr. Van Karnebeek, die onlangs tot een van de vice-voorzitters is benoemd van het IOC en in verband met de toenemende werkzaamheden daarmee besloot af te treden. De scheidende praeses werd tot erelid benoemd. ADVERTENTIE U bent van harte welkom bij de nieuwe GWK-vestlglng In het N.S.-statlon. Geopend van maan dag tot en met zaterdag van 8 uur 's ochtends tot 8 uur 's avonds en op zondag van 9 tot 5 uur. Telefoon 023-327836. Aan- en verkoop van alle bui tenlands bankpapier en munt tegen de officiële, dagelijks in de grote dagbladen gepubli ceerde koersen. Het honoreren van reische- ques, betaalcheques, Euro cheques, kascheques van de P.C.G.D. en van de Gemeente giro Amsterdam. Afsluiten van reisongevallen- en bagageverzekeringen. Spaar- en depositorekeningen Handel in gouden en zilveren iningen en baren. DE GRENSWISSELKANTOREN N.V. Hoofdkantoor Amsterdam Sinds 1927 56 vestigingen Verdedigend is het Braziliaanse voet bal niet in staat dezelfde vuist te maken als aanvallend. Brazilië kan bij wijze van spreken iedere wedstrijd winnen na een voorsprong te hebben genomen, want de capaciteiten zijn toereikend en impo nerend genoeg om het spel verder te controleren. Tenzij.de tegenstander niet geïmponeerd raakt, of van stonde af aan erin slaagt harde druk op de door gaans slecht bewegende en vaak onatten te verdedigers uit te oefenen. Maar och. Brazilië's aanvallende kracht is zo vaak toereikend om de tegenstander daar al leen al mee te overdonderen en uit zijn normale spel te halen. Pele, de grote man, nog altijd, kan worden uitgescha keld (als dat mogelijk is), er blijven nog altijd Tostao, Jairzinho of Rivelino, die allemaal op hun eentje een wedstrijd kunnen beslissen. Toch kan een solide, intelligente mandekking veel van die krachten aan banden leggen. Maar dan moet de opponent zich eerst hebben los gemaakt van de dwanggedachte dat men tegenover superspelers in het veld staat. Zo ongeveer is de „afdruk" van het Braziliaanse portret dat door nauw be trokkenen zelf is ontwikkeld. Er is wei nig aan toe te voegen. Men kan slechts de namen invullen van hen die in 1970 deel uitmaken van het elftal, dat toch weer de natie in vuur en vlam heeft ge zet, omdat men die nederlaag in Enge land vier jaar geleden handig heeft om gebogen naar een hetze tegen „Europa" dat het allemaal hard en gemeen had aangepakt. Het „Europa", dat morgen in Mexico gestraft moet worden. Het is de wilde, schreeuwerige journalist en tv- commentator Joao Saldanha geweest, die, uitgedaagd als hij werd de trainerstaak over te nemen, de „hardheidscampagne" heeft ingezet. „We moeten" stelde hij, „de tegenstanders met gelijke munt gaan betalen". En hij reisde naar Europa om toch vooral daar te zien hoe het allemaal moest gebeuren. Maar Saldanha sneuvel de nog voor Mexico was bereikt. Venij nige kritiek, vooral gebaseerd op 's mans vermeende onkunde („waarom moet een journalist, die zelf niet eens behoorlijk heeft kunnen voetballen, geen diploma's heeft, onze nationale formatie leiden?") barstte eerst goed los na een matige ver toning tegen Argentinië. Saldanha, een liefhebber van een goed drankje, werd boos en aangeschoten en de bond over stag door de kritiek stond op het punt toe te slaan. Wat de magere, donkere coach inspireerde tot een laatste tegen zet: hij liet weten weinig waardering te hebben voor een zekere Pele en daarmee ontplofte dan de bom. Saldanha weg, Zagalo een van de voornaamste critici coach. Saldanha, avontuurlijk, en daarom toch meer geporteerd voor 4-2-4, deed zijn selectie over, zonder dat daarin veel wijzigingen kwamen. Eén merk waardig puntje: Saldanha had Euardo Roberto Stinghen, jong (20), fors (van Duitse afkomst) en bijgenaamd „Ado" als doelman in zijn selectie opgenomen. Nu, in Mexico, nu Zagalo veel rustiger en „zekerder" zijn formatie naar het we- reldtoemooi heeft gebracht, staat de klei- gr* '<r> Het Braziliaanse elftal. Staand: Car los Alberto Felix, Brito, Piazza, Clo- doaldo, Evcraldo, Zagalo. Zittend: Jairzinho, Gerson, Tostao, Pele en Rivelino. ne, grillige en door velen gewoon als „slecht" betitelde Felix onder de lat. Een doelman, die een team als Brazilië niet waard is. Maar Mario Jorge Zagalo lacht om al die critiek, laat Ado op de reser vebank en stelt telkens weer blijmoedig vast, dat Brazilië dan toch maar weer meer goals dan de tegenstander heeft ge maakt. Hoe oppervlakkig dat laatste ook moge klinken het is de grote kracht van dit team. Onomstotelijk. Brazilië maakt die doelpunten gewoon. Via Pele, via Jairzinho, die zo heftig ijvert om toch vooral de naam van de nu al legendari sche Garrincha te doen verbleken, met Eduardo Andrade Tostao, die de „witte Pele" wordt genoemd en in de laatste dagen opeens naar grote hoogte is ge klommen als een schitterend positiespe ler. Of met Rivelino, die een vrije schop kan nemen als geen ander. Zoals ze eigenlijk allemaal patent lijken te heb ben op die heerlijk „zwervende" schoten, die zelfs een „grote" keeper als Uruguay's Mazurkiewicz te veel waren. Jorge Mario Zagalo ziet dat allemaal aan. Eigenlijk is hij precies zo'n „regent" als Valcareggi. Een man, die bijna alles aan zijn team kan en moet overlaten. Alleen: Zagalo heeft meer zekerheden. On danks die vrij zwakke defensie. Ondanks de verdenking dat Rosato Pele hard zal aanpakken en Burgnich hetzelfde zal doen met Tostao. Want het Is al zo vaak ge zegd: Brazilië maakt gewoon meer doel punten dan de tegenstander. SARMENSTORF De 30-jarige weg- sprinter Dino Zandegu zorgde in de acht ste en voorlaatste etappe van de Ronde van Zwitserland voor de vjjfde Italiaanse etappezege in deze ronde. In de laatste kilometer van de 165 kilometer lange rit sprong hjj weg uit het peloton en reed met vier seconden voorsprong op de Ne derlander Harry Steevens als overwinnaar over de streep. Zijn landgenoot en tevens ploegmakker Poggiali verdedigde rustig en bekwaam zijn leiderstrui door gedurende de rit iedere vluchtpoging in de kiem te smoren. Bovendien legde hij met zijn ploegmak ker het peloton een vrij straf tempo op zodat er weinig gelegenheid was voor vluchters. Hij heeft zijn voorsprong van 1.03 op Louis Pfenninger behouden, terwijl zijn landgenoot Mori en de Nederlander Den Hartog nog verder achterliggen. Het moet voor de 29-jarige Italiaan mogelijk zijn deze voorsprong in de laatste etappe te behouden, zodat hij morgenavond als overwinnaar kan worden begroet op de Oerlikonbaan waar de eindfinish zal plaatsvinden. De Nederlander Arie den Hartog be houdt de leiding in het bergklassement met 48 punten voor de Italianen Bitossi met 33 punten, Conti met 23, Gimondi met 22. In het puntenklassement leidt Bitossi met 178 punten voor Harry Steevens met 129 punten. Vianen is vierde met 97 punten. Uitslag: 1. Zandegu (Ita) 4.07,20, 2. Harry Steevens (Ned.) 4.07,24, 3. Milioli (Ita), 4. Henk Benjamins (Ned), 15. Schepers (Ned) zt, 19. Vianen (Ned) zt, 35. Beugels (Ned) zt, 36. Den Hartog (Ned) zt, 52. Gerrits (Ned) 4.07,48, 53. Zoontjens (Ned.) zt. Klassement: 1. Poggiali (Ita) 39.16,01, 2. Louis Pfenninger (Zwi) 39.16,04, 3. Mori (Ita) 39.17,45, 4. Arie den Hartog (Ned.) 39.17,47. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Doelman Peter Eike lenboom van Fortuna heeft zich op eigen verzoek op de transferlijst laten plaatsen. In eerste instantie had hij een contract geweigerd en ook op het tweede aanbod van Fortuna ging hij niet in. Hij is na Jan Hordijk, Leen Boon en Gerrie Pijl de vierde Vlaardinger die op eigen ver zoek op de lijst gaat. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE. Zoals voetballend Duitsland en toch ook velen daarbuiten, nog jaren hebben nagepraat over het doelpunt dat het Engelse elftal in 1966 het wereldkampioenschap opleverde en dat, ook toen nog, volgens de Duitsers géén doelpunt was, zo zal waarschijnlijk in de periode tot aan het volgende wereldtoer- nooi het slopende duel ItaliëWest- Duitsland van woensdagavond onderwerp van talloze discussies zijn. De Duitse ploeg, die eerder in Mexico de Engelsen uitschakelde, haalde ditmaal de halve finales niet, mede als gevolg van het feit dat scheidsrechter Yamasaki een aantal onjuiste beslissingen zou hebben ge nomen. Zo zou hij het inderdaad met ongelofe lijke wilskracht strijdende Duitse team in de tweede helft zeker één strafschop hebben onthouden. Aan de hand van ge deelten uit de televisieregistratie, die van de dramatische strijd in het Aztekensta dion is gemaakt, heeft de Westduitse tele visie gisteren een en ander nog eens nauwkeurig geanalyseerd, zoals dat ove rigens ook met alle vorige ontmoetingen van het Westduitse elftal het geval was. Het ging om drie momenten, waarvan twee na de rust. 1. De rush, in de eerste helft, van Beckenbauer die na twee Italiaanse tegenstanders te zijn gepasseerd in het strafschopgebied door aanvoerder Facchetti ten val leek te worden ge bracht. De vertraagde, teruggedraaide en nog eens en nog eens vertoonde opname toon de aan dat Facchetti wel degelijk in eer ste instantie de bal speelde en daarbij vrijwel niet met Beckenbauer in aanra king kwam. Zowel voor Fritz Walther, oud-aan voerder van het Westduitse elftal, als voor oud-bondscoach Sepp Herberger, die voor het geven van hun oordeel waren uitgenodigd, bestond er geen enkele twij fel dat de beslissing van Yamasaki (doel- schop, nadat de bal over de achterlijn was gegaan) juist was. 2. Een soortgelijke rush, eveneens van Beckenbauer in de tweede helft, die door een Italiaanse speler incorrect werd afgebroken nabij de zestien me ter-lijn voor het Italiaanse doel. De Duitse spelers eisten ook hier een strafschop, maar de ampexopname liet uiterst duidelijk zien dat de overtre ding voor de lijn werd begaan, ook al eindigde de val van Beckenbauer bin nen het strafschopgebied. Ook hier verschilden Walther en Herberger niet van mening: geen penalty. 3. Het ten val brengen van Seeler, vlak voor het Italiaanse doel, korte tijd later. De overtreding als zodanig sloot elke discussie uit. Scheidsrechter Yamasaki evenwel floot hiervoor niet, maar liet doorspelen omdat hij terecht? van oordeel was dat de toelopende Müller ondanks de jegens Seeler begane over treding in een gunstige positie was om te scoren. Dat was zo, maar Müller schoot van dichtbij voor een vrijwel leeg doel juist over de lat „Daarmee", aldus Herberger, „was de zaak afgedaan. De scheidsrechter paste de voordeelregel toe, waartegen op zich zelf niets is in te brengen, want Müller stond inderdaad gunstig. Maar dat voor deel werd niet gebruikt. Had hij meteen voor het ten val brengen van Seeler ge floten, dan was het iets anders geweest. Maar nu was er eenvoudig geen andere keuze meer, nadat Müller de voordeel mogelijkheid onbenut had gelaten", aldus Herberger die in het Duitse voetbal nog altijd een gezaghebbende stem heeft. Hier verschilden de man, die als coach West-Duitsland in 1954 naar het wereld kampioenschap leidde, en de man die HERBERGER toen als aanvoerder fungeerde, van me ning. Fritz Walther meende dat Yamasa ki, toen hij zag dat Müller de kans miste, ondanks diens gunstige positie, alsnog voor een strafschop had moeten fluiten. groeien. Benen, die haar vorig weekein de over 1.69 meter lanceerden amper tien centimeter onder haar eigen lengte. Dit seizoen bedwong tot nog toe zelfs geen seniore die hoogte. Bondscoach Eijkenboom: „Ze heeft al les mee om een grote te worden. Met haar postuur kan ze als het ware over 1.50 meter heenstappen. Kittig-b-meisje Mieke van Doorn stamt uit de school van De Spartaan in Lisse. tevens haar woonplaats. Vader Van Doorn: „Als er geen atletiek-club in de buurt was geweest, zou zij misschien nog steeds aan turnen hebben gedaan" De Spartaan stootte zomer '66 middels het beproefde scouting-systeem op het nog verborgen talent. Mieke van Doorn (niet op haar mondje neergekomen): „De Spartaan observeert schoolwedstrij- den. Ik kreeg te horen, dat ik hard kon lopen. Maar dat kwam uitsluitend door mijn lange benen" Zo liet Mieke van Doorn 24 decem ber '54 in Rijssen geboren zich strik ken voor de atletiek. Als eerstejaars grasduinde zij, want aspiraties beziel den haar nog niet als dertienjarige, op velerlei nummers. Af en toe gleed zij voor haar genoegen over de hooggehe ven lat. In september van dat jaar vond ze, stellig niet bij toeval, haar bestem ming. Ze rolde flitsend als een bal over 1.46 meter een sterk staaltje van een meisje, dat nog veertien moest worden. De veelheid aan adviezen was eenslui dend: specialiseren op het hoogspringen. Wat geschiedde, onder toezicht van trai ner Hans Keizer (echtgenoot van 800 meter-loopster Ilja Keizer). Keizer over de kennismaking„Het was een voordeel, dat ze meteen de rol- sprong had aangeleerd. En niet de Schot se. Want die is inefficiënt" Maar waar om had zij geen toevlucht genomen tot de Fosbury-Flop, de veelgekopieerde ruggelingse methode van de Amerikaan Dick Fosbury? Mieke van Doorn: „Met de rolsprong kom je hoger. Maar de techniek is bijzonder lastig. De Fosbury- Flop vraagt veel minder zelfstudie. Daarom is die zo in trek bij de meer- kampers. Maar pure hoogspringers of -springsters hebben meer aan de rol sprong". Hans Keizer ontwaarde, vanzelfspre kend, vele mankementen bij de ongepo lijste Mieke van Doom. „Ze heeft van zichzelf een enorme sprongkracht. Maar de techniek leert ze moeizaam". Niette min klom de prestatie-curve en de lat, gelijk verwarmd kwik, in nog geen drie jaar tijd 23 centimeter: van 1.46 in '67, via 1.58 in '68, 1.60 in '69 naar (voorlo pig) 1.69 in '70. Keizer: .Hoewel haar techniek nog lang niet volmaakt is de laatste twee passen komen niet altijd goed uit heb ik haar al vóór het sei zoen op 1.70 gezet". Mogelijk verheft Mieke van Doorn zich morgen, in de jeugd-interland tegen West-Duitsland, al zo hoog. In Lisse, op bekend terrein, moet zij het opnemen te gen een meer gevorderde tegenstandster: Renate Gartner (18 jaar), die vorig jaar over 1,73 „stuiterde" Gartner staat ex aequo zevende op de gezamenlijke lijst van de beide Duitslanden. Mieke van Doorn: „In Nederland kan je alleen maar dagdromen over zo'n felle concurrentie. Ik beschouw dat gemis als een nadeel van mijzelf". Wat tezijnertijd is verhol pen, want achter haar. in de stilte van een behoedzame begeleiding, ontluikt meer talent. Bovendien staat de KNAU het haar volgend jaar toe zich op te trek ken aan de gevestigde seniores, in welk milieu ze pas als a-meisje wordt binnen gelaten. Wanneer de zwembond zo ouder wets zou handelen, stroomde de nationa le ploeg bijkans leeg. Bij de seniores bereidt recordhoudster Marjan Ackermans-Thomas zich voor. Onderwijl jaagt vooral Mary van der Raadt op in eerste instantie evena ring van de nationale topprestatie: 1.73 meter, (in de kamer van Mieke van Doom hangt ter uitdaging een bord met die magische top). Bondscoach Eijken boom: „Ik verwacht een explosie van Mary van der Raadt Zij is ineens te rug. Afgelopen woensdag floepte ze zo maar twintig keer in trainingspak over 1,65 meter". Mieke van Doorn heeft, van wege een proefwerkweek in de derde klas HBS, momenteel geen gelegenheid zich zo intensief verder te scholen op het hoogspringen en op de 100 meter horden. Keizer: „Ook voor dat nummer is ze ui termate geschikt. Dat ritme ligt haar Mieke van Doom verzamelde al enkele tijden op een hordenrace: 15,8, 16,1 en 16,2 minder van gehalte dan de ver richtingen op het hoogspringen. Keizer: „Als de ontwikkeling zich zo gunstig voortzet, lijkt mij de 1.80 meter zeker haalbaar voor haar". Warmee dan ein delijk de Nederlandse laagvlakte wordt verlaten NIJMEGEN. De gemeente Nijmegen heeft de stichting betaald voetbal van NEC laten weten dat zij zich garant stelt voor de lening van twee ton, waarvoor NEC zich nieuwe spelers kan aanschaf fen. NEC heeft reeds nu een nieuwe doel man aangetrokken, de 17-jarige Henk Schellekens uit Oss, voor wie ook Sparta en PSV interesse hadden getoond. Schel lekens heeft een contract getekend voor twee jaar. ADVERTENTIES Postbus 973 - Rotterdam - Tel. (010) 284710

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 23