ITALIAANSE COACH VALCAREGGI GEKWELD DOOR ANGSTVISIOENEN Crash voor om snelste Rindt geen bezwaar ronde te draaien Voetbal op hóóg niveau Italië heeft altijd team van wereldklasse gehadmaar formeren van elftal dat de wereld aan kan is een geheel andere zaak Toto-uitslag Poggiali won Zwitserse ronde Koeperman won Nieuw record voor v. d. Berg ZATERDAG 20 JUNI 1970 11 Inzet Kracht Resultaten s DICK BRUYNESTEYN isEuoe Op 100 meter 11.2 Cricketprogramma (Van onze speciale verslaggever) MEXICO CITY Ferruccio Valcareggi is in deze dagen een uiterst op gewonden mens, voorzover althans de doorsnee-Italiaan een maatstaf kan bieden in het al dan niet uiten van emoties, en de onhebbelijkheid van die uitingen. Uitgaande van die vergelijking is Valcareggi aangeland op een temperatuur, die een aantal graden hoger ligt dan het toch al aanzienlijke i.p., het Italiaanse peil. Valcareggi, in de verste verte niet het type van de zuiderling, tracht dat allemaal wel te maskeren. Hij probeert ook de be daagde coach uit te hangen, die het voor zichzelf prima heeft uitgedokterd en voor „zijn jongens" tegelijk ook. Maar zo is het niet. Want als op de vrij dagmorgen de ganse verslaggeversbende zich meldt aan de poorten van het Italiaanse trainingskamp, ontstaat een geweldige drukte met de goede Fe- ruccio als verhit middelpunt: „Nee, geen toelatingen, de spelers moeten rusten, de spelers slapen nog, de spelers zijn weg, de spelers moeten gaan trainen". Als alles dan is geëindigd in ordeloos geschreeuw en de voorge nomen toelating van „uitsluitend Italiaanse journalisten" en vervolgens toch iedereen binnen is, dan zit Ferruccio Valcareggi vermoeid teneer in het midden van een wijde kring, die snel ontdekt, dat de coach gekweld wordt door steeds maar weerkerende visioenen die allemaal de finale van het wereldtoernooi tegen Brazilië tot onderwerp hebben. Overigens niet zo vreemd, dat wankele moreel van Valcareggi. Voor wie in ogen schouw neemt, dat het nog maar vier jaar geleden is ,dat de „squadra" alle voorhanden zijnde list en bedrog hard no dig had om een zeer uitgebreide schare woedende tifosi te ontlopen. Boze Itali aanse voetbalfans, die onder aanwending van rotte tomaten en dito eieren bij aan komst van de roemruchte maar nu vol komen vernietigde ploeg wel eens wil den weten hoe een elftal waarin de op het Apenijnse schiereiland stukgelezen kranten zeker drie of vier van de „beste voetballers ter wereld" hadden ontdekt, hoe die ploeg in 's hemelsnaam van Noord Korea had kunnen verliezen. Dat was in 1966 en Ferruccio Valcareggi her innert zich de afgang van de azurri in dat wereldtoernooi, die vreselijke dag in dat grauwe Middlesborough, maar al te goed. Al was het maar, omdat hij er bij was, als assistent-trainer. Al was het maar, omdat hij er bij was, toen Edmun- do Fabbri, de toenmalige coach, vier kant op straat werd gesmeten, als de meest verantwoordelijke man voor die nationale schande. En Ferrucio Valcareg gi kreeg de opdracht om het beter te doen. Maar hoe? Want wie, in de voetbalwereld, kan de selectie uit een door sommigen vanwege geldsmijterij en corruptie zelfs „verdor ven" genoemd Italiaans voetbalbestel, vormen tot een elftal dat land en vlag nu eens met alle inzet zal gaan verde digen? Wie kan een recept uitschrijven, een plan maken tot vernietiging van de tegenstander, met gebruikmaking van minstens tien voetballers, die eerst aan zichzelf, en dan aan hun al dan niet rijke club en dan aan het lieflijke Italiaanse thuis en tenslotte pas aan het nationale elftal denken? Niemand kan dat. Ook Ferruccio Valcareggi niet. En Ferruccio heeft dan ook vier jaar lang gegokt op niet meer dan het toeval. Op de goede luimen van zijn spelers. Op de invloed van de wapperende lire-biljetten. Op de niet te ontlopen hersenspoeling, die de nieuwsmedia op de uitverkorenen altijd weer uitoefenen: „Forza Azurri" en, niet in de laatste plaats, op incidentele uit barstingen van die vulkaan van talent, die een Italiaanse selectie toch altijd nog is. En nu heeft Valcareggi dan Mexico gehaald. En de finale. Met sinds de Ko rea-flop veertien overwinningen, negen gelijke spelen en maar één nederlaag, in een uitwedstrijd tegen Bulgarije. Val careggi heeft niet anders dan goed ge gokt. En daarom heet hij in Italië Fer ruccio Fortunato De gelukkige Valcareggi is daardoor wellicht wat overstuur geraakt, en dat is dan niet anders dan begrijpelijk. Hij DEN HAAG. Cijfers van toto 48: Aan tal deelnemers: 385.575. Inleg: 728.092,80. Prijzenbedrag: 327.641,76. Beschikbaar voor eerste en derde prijs: 98.292.53. Ze ven met dertien goede uitslagen krijgen: 14.041,80. 1518 derde prijs-winnaars krij gen: 64,70. Beschikbaar voor tweede en extra prijs: 65.528,35. 177 tweede prijs winnaars krijgen: 370,20; 593 extra-prijs winnaars krijgen: 110,40. kan zijn vreugde trouwens niet helemaal de baas en hij is opnieuw het tegendeel van de zelfbewuste coach, als hij nu stelt: „Het is niet zo vreemd, dat Italië de finale bereikte. Dat gewonnen werd in de kwartfinale en zelfs in de halve fi nale, van het toch sterke Duitsland. Kijk, die druk waaronder we speelden in de voorronden, in de achtste finales, die is van ons afgevallen. Steeds weer kwam de herinnering aan de uitschakeling in 1966 terug. De ploeg speelde verkrampt en verdedigend. Durfde niets te wagen. Niet tegen Uruguay, zeker niet tegen de Israëliërs, want die hadden de rol van de Noordkoreanen maar al te graag op zich genomen. Maar we haalden het en die angst is nu voorbij. Speelde de ploeg niet helemaal vrijuit, tegen Duitsland?" Wat zonder meer moet worden toege geven. Behalve het feit, dat de schitteren de vecht-ploeg van Schön zijn eindeloze vertragende acties weer wist op te voeren, viel zeker in de eerste helft toch ook het knappe attaqueren van de Italianen op. Het team bleek ineens ook te kunnen aanvallen in plaats van uitvallen. In die bedrijven heeft men dan toch iets van de ware kracht van het Itali aanse voetbal kunnen zien. Heeft men kunnen constateren hoe het zou kunnen zijn. Als niet vele jaren geleden al de aandacht aan het voorkomen van doel punten (op zichzelf een mooi streven) de bedoelingen van het maken ervan in de breinen van de Italiaanse voetballers had overschaduwd. Als hun niet veel te vaak was voorgehouden, dat „uit" de 0-0 moest worden aangehangen, en dat „thuis" dat ene doelpunt er toch altijd wel zou ko men. Een tactiek die, zoals in de Spaan se voetbaltop, rechtstreeks verband hield met de commercie: Europese bekerwed strijden, in die „stijl" gespeeld, moesten de kassa's van de miljoenen verslinden de grote voetbalbedrijven onafgebroken bezig houden. Zo verdween het aanvallen de, spectaculaire voetbal tegelijk uit de Italiaanse competities. Want spitse gees ten verlengden die speelwijze tot op de eigen velden: eerst doelpunten voorko men en pas vanuit die stellingen trach ten op te rukken, te scoren. En Italië werd het land van het defensieve voet bal Zo is het team ook naar het Mexicaan se toernooi gekomen. De resultaten in de achtste finales hebben dat begrip al even min kunnen wegnemen. De „gouden voet" van Luigi „Gigi" Riva, de 25-jari- ge Italiaanse topscorer sinds twee jaar, die Cagliari kampioen maakte, bleef werkeloos. Terwijl „Gigi", die meer dan vijf miljoen gulden waard is volgens de laatste biedingen, toch 17 goals in vijf tien interlands scoorde en de Italiaanse bladen in grote koppen na de eerste twee wedstrijden in Puebla en Toluca jammer den: „Riva al 180 minuten zonder doel punten". En toen dan eindelijk wel werd gescoord was het Roberto Boninsegna, de 26-jarige spits van Inter (overigens afkomstig vanCagliari, waar men vond, dat hij en Riva niet in één team konden spelen), die een uiterst matig Zweden met de enige goal van de wed strijd bedwong. Riva en Boninsegna het tweetal waarop Valcareggi zijn stel- ZÜRICH. De Italiaan Roberto Pog giali is door de overwinning in de ronde van Zwitserland uit z(jn knechtenrol ge vallen. Tactisch profiteerde de 29-jarige Salvarini-rijder van de rivaliteit tussen zijn kopman Felice Gimondi en Franco Bitossi. Na in de vierde etappe de leiders trui te hebben veroverd, stond hij deze tot en met de negende en laatste rit niet meer af. Poggiali won zelf geen enkele etappe, maar dat is geen unicum, wat de ronde van Zwitserland betreft, in 1968 nog leverde de Zwitser Pfenninger een soort gelijke prestatie. Ook is het eerder voorgekomen, dat een wat minder met klasse bedeelde coureur de etappewedstrijd door het bergland bij uit stek, op zijn naam bracht. De ronde van Zwitserland immers staat met de Tour de France voor de deur, niet hoog geno teerd op de verlanglijst van de vedetten. Nu kwam de nederlaag ditmaal voor Gimondi wel harder aan dan voor Bitossi, die al in 1965 zegevierde. In dat jaar legde Gimondi beslag op de eindoverwinning in de ronde van Frankrijk en de Italiaan wilde nu, min of meer aan het begin van de nadagen van zijn carrière gaarne een zege in de ronde van Zwitserland op zijn erelijst schrijven. Hij heeft daartoe se- rieuse pogingen gedaan, maar steeds ont brak hem de kracht om langdurige solo's beslissend door te zetten- Poggiali daar entegen toonde zich minder strijdlustig, maar was wel steeds in de voorste gelede ren te vinden. De Italianen domineerden overigens deze ronde vijf man bij de eerste tien Nederland, gerepresenteerd door de zo juist tot de ronde van Frankrijk toegelaten Caballero, deed het zeker niet slecht. Har ry Steevens zat vaak vooraan, met name in de vlakke etappes een tweede plaats in het puntenklassement was zijn deel en Arie den Hartog eindigde als eerste in het bergklassement. Ook Vianen en Beu gels leverden goed werk, wat tot uitdruk king komt in de vijfde plaats van de Ne derlandse formatie in het algemeen ploe- genklassement. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Poggiali (It.) 43 uur 53 minuten 27 se conden; 2. L. Pfenninger (Zwi) 43.54.30; 3. Mori (It.) 43.54.41; 4. Den Hartog (Ned.) 43.54.43; 19. Schepers (Ned.) 44-07.15; 20. Vianen (Ned.) 44.07.19; 24. Steevens (Ned.) 44.15.53; 31. Beugels (Ned.) 44.27.26; 40. Zoontjens (Ned.) 44.39.19; 49. Benjamins (Ned-) 44.58.30; 53. Gerrits (Ned.) 45.13.43. Bergklassement: 1. Den Hartog (Ned.) 53 pnt.; 2. Bitossi (It.) 33. Algemeen ploegenklassement: 1. Salva- rani (It.) 131.16.17; 5. Caballero-Laurens (Ned.) 131.48.57. Het Italiaanse elftal. Staand van links naar rechts. Albertosi, Facchetti, Ro- sato, Domenghini, Boninsegna en Riva. Zittend van links naar rechts: Bertini, Cera, Mazzalo, De Sisti en Burgnich. lingen baseerde, toen ook hij sprak: „Ita lië zal wel degelijk goals maken, in dit toernooi". Eigenlijk een loze voorspelling, al is ze dan nu tóch uitgekomen. Want zelfs in Italië, dat nu in rep en roer is, geeft men toe dat Valcareggi weinig of niets te zeg gen of in te brengen kan hebben: „Het elftal regelt het zelf. Valcareggi moet alleen maar een goede aanvoerder be noemen en zorgen voor het juiste voed sel", zegt de cynicus. En, symboliserend voor de stand van zaken: „Italië is al tijd in staat geweest een elftal van we reldklasse op te stellen. Maar het for meren van een elftal, dat de wereld aan kan, is een heel andere zaak". Nu staat Italië dan toch aan de voor avond van een wereldfinale. De derde in de geschiedenis van het wereldkampioen schap voetbal. En ook Italië kan de we reldbeker definitief winnen, zoals de op ponent. In 1934 en 1938 greep de „squa dra" de cup. Nu zal, zegt iedereen in Mexico, die greep mislukken. Omdat Brazilië zoveel sterker is, zoveel meer vernuft in de aanvallen doet, dan elke andere ploeg hier. Teveel ook voor de op zulke betrouwbare verdegers „rusten de" ploeg (Facchetti, Inter, 27, Rosato, Milan 26, en „veteraan" Burgnich, 30, van Inter) die toch weer zal moeten te rugkruipen in de laatste stellingen. Gian ni Rivera: „Het wordt een gevecht tus sen de sterkst aanvallende en de best verdedigende ploeg van de wereld". Toch weer die verdediging. Toch weer bou wen op beton. Terwijl het succes alleen maar aan de andere kant kan liggen. Eindelijk zal eens moeten worden aan getoond, wat iedereen „in voetbal" denkt: de Braziliaanse verdediging is te klop pen. Zij is, tenslotte, het zwakste deel van de ploeg, dat geeft men zelfs in ei gen kring toe. En als Italië speelt, zo als het vooral in de eerste helft tegen Duitsland deed, danja, dan. Maar wat moet, bijvoorbeeld, Giacinto Fac chetti uitrichten tegen een Jairzinho als hij al nauwelijks en soms helemaal niet meer Reinhard Libuda kan over meesteren? De weddenschappen in Mexi co City zijn tegen Feruccio Fortunato. Het zou wel eens kunnen zijn, dat het ge luk nu van zijn zijde wegslipt, nu hij, de 50-jarige oud-speler van Milan dat ge luk meer dan ooit nodig heeft. Want zo opgewonden is het thuisfront, dat verlies al bijna gelijk staat met de schande van Middlesborough MM!!!-! VEBöEêT't MAAI?.. MBLASJ &OU£ ie XJA DE q-o7E©&J PAPft- GHJP\V>o& DOOP FIFA TE ZWAK VEC?KLAAE?D êw <nik-3/vA: UIT WET WAT IS EE DAKl AAU DB HAWD? fe IK PEêPAEêE» oePLoE&mee IU ALLE CU6T OPVBJJOL- MATCH- IM UBOYORK WIET.» DIT IS, 'tf SCWANi Daal (Van onze sportredactie) ZAND VOORT Met een „sorry, het was een stomme fout; ik had eer der op mijn remmen moeten staan", verontschuldigde Jochen Rindt zich by Lotus-manager Colin Chapman. De Oostenrijker doelde daarmee op zijn crash in de Tarzanbocht een kwartier voor het afsluiten van de gistermiddag gehouden eerste offi ciële training voor de Grand Prix van Nederland, waarbij hij uit de baan vloog, tegen de vanghekken tot stilstand kwam, maar met zijn bolide in het zand bleef steken. Chapman wuifde de excuses echter Ia- koniek ter zijde. De wagen was nagenoeg onbeschadigd en zijn kop man had ruimschoots aan de voor waarden voldaan. Hoewel hij een beperkt aantal ronden op de baan was geweest (aan het nieuwe 72-model moest weer heel wat worden gesleuteld), vormde dit voor Rindt (die afgelopen dinsdag met een officieuze tijd van 1.17.9 alle records al aan flarden had gereden) geen belet sel om een (voorlopig) nieuw officieel record van 1.19.4 (189.991 kilometer ge middeld) te realiseren. Er waren echter meer snelle jongens. Ook wereldkampioen Jackie Stewart die er erg op gebrand is om Zandvoort zijn derde achtereenvolgende zege te be halen om daarmee de hattrick van de le gendarische Jim Clark (winnaar 1963- 1965) te evenaren nam gistermiddag alvast het zekere voor het onzekere, want hoewel de historie van de Grote Prijs onomstotelijk uitwijst dat er op de laat ste trainingsdag (vandaag) altijd weer scherpere tijden worden gedraaid, kan het in theorie op het laatste moment slecht weer zijn, wat de rondentijden automa tisch sterk drukt, waardoor het eerste gewin bijzonder belangrijk kan worden. Jackie Stewart bleef met 1.19.9 bijzon der dicht in de buurt van de man die hij het meest vreest, Jochen Rindt. Ook Ste wart kan nog sneller, want omdat Zand voort (de vier vorige Grote Prijzen wer den allemaal door een ander merk ge wonnen) een „sleutel" Grand-Prix wordt, was de March-stal van Ken Tyrell enkele weken geleden al bijzonder snel in de badplaats om een dag te trainen, waarbij Stewart officieus 1.18 reed. De derde snelle coureur (het was na Francorchamps nauwelijks een verras sing) was de Mexicaan Pedro Rodriguez, die met zijn BRM P 153 ook op Zandvoort met 1.20.7 bijzonder goed ging. Rodriguez MONTE CARLO De Nederlandse dammer Ton Sijbrands is er niet in ge slaagd de Challenge Mondiale 1970 te win nen. In de laatste ronde speelde hij remise tegen de Rus Gantwarg. Koeperman speel de eveneens remise en wel tegen de Fransman Hisard. Koeperman en Sij brands eindigden op de gedeelde eerste plaats met 24 punten uit 16 partijen. Volgens het Sonnenborn-Berger-systeem werd Koeperman tot winnaar uitgeroepen. De eindstand is: 1. Koeperman en Sij brands 24 punten uit 16 partijen; 3. Gant warg 23; 4. Hisard 21; 5. Saletnik 15; 6. Cazemir 13; 7. Ramcharan 12; 8. Slaby 9; 9. Agliardi 3. had aanvankelijk nog een snellere ronde laten noteren. Vlak daarop echter ging hij in het bos met zijn wagen de baan uit, moest overstappen in een andere bolide, waardoor zijn tijd met de verongelukte BRM ongeldig werd. De Britse renstal heeft een merkwaardige metamorfose on dergaan. Men is niet alleen afgestapt van de grauwe ietwat macabere donkergroene racekleur (sinds de Owen Racing Orga nization in zee is gegaan met de kosme- tische industrie Yardley, hebben de wa gens een hippe witte kleur), maar men is bovendien onder leiding van de 29-jarige ingenieur Tony Southgate die duide lijk te verstaan heeft gekregen: of er moeten successen komen, of we houden er onmiddellijk mee op aan een wel licht indrukwekkende r evelatie bezig. Hoewel een prognose een vooral in deze Grote Prijs van Nederland onzin nige zaak is, moet Rodriguez zeker als één der grote favorieten worden aangemerkt. Hoewel de Grand Prix van Nederland dit keer misschien niet zo vlug in een monotone optocht zal ontaarden, moet men toch maar afwachten of het vele nieuwe materiaal (naast de prachtig ge lijnde BRM hebben ook de Matra Sim- ca's Beltoise en Pescarolo zich bij zonder rap getoond) heel blijft. Er resten vooral vraagtekens wat de revolutionaire en bijzonder snelle Lotus 72 betreft. Zijn er geen problemen dan zal zelfs Jackie Stewart het heel moeilijk met zijn March kunnen bijhouden. Inmiddels is het echter wel zeker dat het Gold Leaf Team Lotus zondag niet meer met de „49" aan de start verschijnt. Alex Soler-Roig de zoon van de Spaanse chirurg die Jochen Rindt oplapte na zijn spectaculaire ongeluk in Spanje in 1969, waarbij hij merkwaardi gerwijze niet meer letsel opliep dan een paar diepe sneden in het gezicht was JOCHEN RINDT gistermiddag absent. De enige Lotus 49 werd nu bereden door de Zuidafrikaan Peter Lovely, aangezien ook Graham Hill (rijdende voor de stal van Rob Walker) een wagen van het laatste Lotus Formule- I model berijdt. Beiden maakten met ron dentijden die ver boven de 1.20 lagen in dit snelle geweld nauwelijks indruk. WARSCHAU Tijdens atletiekwed strijden in Warschau, de zogenoemde „Kusocinski Memorial" heeft Wilma van den Berg vrijdag het Nederlands record op de 100 m dames verbeterd en gebracht op 11,2 sec. Het oude record stond reeds op haar naam met 11,4 sec. De tijd van Wilma van den Berg bete kent een evenaring van de beste wereld prestatie van dit seizoen, die op naam staat van de Oostduitse Renate Messner. Deze versloeg Wilma van den Berg enkele dagen geleden in Oost-Berlijn met deze tijd. Wilma van den Berg liep toen 11,4 seconden, waarmee zij voor de vijfde keer het Nederlands record evenaarde. Tweede op de 100 meter werd vrijdagavond de Hongaarse Gyorgyi Balogh in 11,4 secon den. le klas A: VRA-HCC, HBS-VOC, Rood en Wit-Quick HG, HCC II-ACC. le klas B: Excelsior-Bloemendaal, SSCC- De Krekels, Sparta-Hermes DVS.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11