IJmuider Courant £en ex-Nederlander als Nobelprijs-kandidaat KOLFFS TRIOMF OVER DE DOOD fh (Door dr. J. Kater) EIND 1943 ZAG IK hoe dr. Wil lem Johan Kolff, toen internist in Kampen, in het oude ziekenhuis al daar een van zijn eerste kunstma tige nieren gebruikte. Het was een grote, met vloeistof gevulde bak waarin een trommelvormige cilin der ronddraaide. Om die cilinder was een buis van cellofaan gewik keld, waardoor het bloed van een patiënt stroomde, die aan een ern stige niervergiftiging leed. Dat bloed kwam uit zijn polsslagader, passeerde de „kunstnier" en keer de door een ader in zijn lichaam terug. Tijdens de passage door de cellofaanbuis werden de giftige stoffen, die in grote hoeveelheden in zijn bloed zaten, door de wand van die buis afgevoerd naar de vloeistof in de trommel. Intelligentorgaan Bloed spoeling Moeilijke keus T huisdialyse T ransplantatie Voorbereiding voor een nier transplantatie (academisch zie kenhuis van Rome, 6 januari 1970), sinds enkele jaren de ideale oplossing voor chronisch nierlijden. Maar als de trans plantatie mislukt kan men ogenblikkelijk en zonder risico voor de patiënt terugvallen op de kunstnier, methode-prof. Kolff. Vóóraan Erbij ;>-r im* .«iw.ü*.» KRIJGT WILLEM JOHAN KOI.FF dit najaar de Nobelprijs voor geneeskunde? Hij is kandidaat voor die hoge onderscheiding Maar als hij uitverkozen wordt, gaat de eer naar de Verenigde Staten Want prof. dr. VV. J Kolff, geboren en getogen in Nederland, is sinds 1956 Amerikaans staatsburger, zoals zovele van onze grote ge leerden die „over there" hun heil zochten, omdat ons kleine landje hun niet vol doende armslag kon bieden. EN ARMSLAG WAS wat Kolft nodig had voor zjjn vorsingswerk. Hij werkt thans aan de universiteit van Utah in Salt Lake City mee aan een grootscheeps project voor de ontwikkeling van kunstmatige organen, als directeur van het Institute for Biomedical Research Wat niet wegneemt, dat hij zijn grootste vinding tot nu toe, de kunstnier, in ons land geconstrueerd en toegepast heeft. En op verdienste van die vinding die in de afgelopen 25 jaar duizenden anders ten dode gedoemde nier lijders het leven redde is hij thans voorgrdragen vour de Nobelprijs 1970. WILLEM JOHAN KOLFF, geboren in 1911 te Leiden, waar hQ in 1938 artsexamen deed. was reeds als pril student bezeten van het denkbeeld, zo'n kunstnier te ont wikkelen. Anderen waren daar in 1913 mee begonnen, maar zonder succes. Vóór wereldoorlog U was iedereen wiens nieren onvoldoende functioneerden, een hopeloos geval. Maar Kolff, rond 1940 internist in het Kamper ziekenhuis, experimenteerde toen al met een zelfgebouwde „spoelmachinê" waarmee hij het bloed van nierlijders hoopte te kunnen reiuigen. Aanvankelijk ook zonder succes, tot een bevrieud bio chemicus hem wees op een toenmaals nieuw materiaal met bijzondere filterkwali teiten: het cellofaan. Dat werd toen gebruikt bij de worstfabrikage en ook Kolff maakte er „worsten" van: lange steriele buizen van cellofaan voor de oritgifting van het bloed van nierlijders. EIND 1942 was een bruikbaar prototype gereed en van maart 1943 tot juli 1944 be handelde dr. Kolff in Kampen vijftien patiënten met zijn zogenoemde haemodialyse- apparaat, waarvan er slechts een het overleefde. Pas in het jaar van de bevrijding was de techniek vervolmaakt en kon hij zfju eerste, ten dode opgeschreven patiënte het leven redden. DAT ZIJN ER inmiddels ontelbaren geworden. Leven zonder nieren is mogelijk geworden dank zjj prof. Kolff, die vorige maand in Nederland uitvoerig gehuldigd is ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van zjjn reddende vinding. De wordings geschiedenis daarvan is interessant genoeg om uitvoerig te worden doorgelicht. En dat doet. op deze pagina, onze medische medewerker di J. Kater. w t/ii;,' „LEVEN ZONDER NIEREN" TIJDENS de twee dagen waarin deze patiënt met de kunstnier verbonden was, kon cp deze manier 74 gram van de giftige stof ureum uit zjjn bloed worden verwijderd. Het ging toen nog allemaal heel primitief, en overal tegen de muren en de zoldering van het ver trek zaten bloedvlekken. Zo begon dr. Kolff met zjjn vinding, de kunstmatige nier en dat beeld heeft mij nooit ver laten. Dank zij zijn pioniersarbeid kun nen nu vele duizenden mensen als het ware zonder nieren toch verder leven. DE BELANGRIJKSTE nierfunctie is het verwijderen van water, waarin allerlei zouten en afvalprodukten van de lichaamsprocessen zijn opgelost Een miljoen kleine orgaantjes die zich in de beide nieren bevinden zor gen voor deze ingewikkelde functie. Elk zo'n „nephros" bestaat weer uit een fijn vaatkluwen en een zeer fijn buisjesstelsel, die zowel een filtreren de als een selectieve taak hebben. Na dat in het vaatkluwen een zekere fil tratie heeft plaatsgevonden. kiest" het buisjesstelsel welke stoffen en in welke hoeveelheden deze in de urine worden doorgelaten of weer agar het lichaam terugkeren. DE NIER IS dus, zoals de fysioloog Starling het uitdrukte ,,een intelligent orgaan". Wanneer de nieren niet goed wer ken worden vocht en afvalstoffen in het lichaam opgehoopt, raakt onze mineraalhuishouding in de war: zij „verzuurt" dit als het ware. Tenslotte ontstaat niervergiftiging (uraemie), waaraan de patiënt uiteindelijk ten gronde gaat. De mens zou uitstekend met één gezonde nier kunnen leven, maar meestal worden beide nieren tegelijk ziek. Dank zij het werk van dr. Kolff is het nu mogelijk de taak van de (zieke) nieren door een kunst- nier te laten overnemen. Daarbij moet een onderscheid worden gemaakt tus sen de plotselinge, tijdelijke noodzaak om de nierfunctie te vervangen en de voortdurende, steeds terugkerende noodzaak. Het eerste geval treedt voorname lijk op bij shock-toestanden, die bij voorbeeld door een ernstig ongeval onstaan. Dan daalt de bloeddruk zo sterk dat die miljoen nierorgaantjes hun functie niet kunnen verrichten. Daardoor wordt teveel vocht tegen gehouden, tezamen met alle andere stoffen die het lichaam moeten ver laten. Daardoor wordt dit in een snel tempo vergiftigd, omdat het lichaam tijdens die shock-toestand in feite zon der nieren moet leven. Tn zulke om standigheden kan de kunstnier levens reddend werken, totdat de nieren van het slachtoffer weer normaal functio neren. Zij waren slechts tijdelijk bui ten werking en meestal is deze toe stand omkeerbaar. Daarnaast zijn er de veel talrijker chronische ziekten van de nieren, waarbij de chronische ontstekingen op de voorgrond staan. Ondanks een goed dieet en geneesmiddelen ver mindert de functie van de nieren voortdurend. Na 5-20 jaar kan die functie zelfs tot een minimum an 5 percent zijn gedaald. Dan heeft zich al geruime tijd chronische uraemie ontwikkeld, met alle verschijnselen die hierbfj optreden: hoofdpijn, misse lijkheid, gezichtsstoornissen, bloedin gen en andere verschijnselen maken het leven van deze patiënten niina on draaglijk. Zonder nieren leven bete kent uiteldelijk de dood. In deze ge vallen kan de kunstnier net bloed van de patiënt telkens weer zuiveren, en na zo'n „dialyse" verdwijnen al zijn ziekteverschijnselen. Wel moet die dialyse tweemaal per week gebeu ren en toen men zes jaar geleden in ons land met deze behandeling begon was zij nog verre van eenvoudig. De kunstnier die dr. Kolff in 1943 gebruikte berust op het principe dat de cellofaanbuis, waardoor het bloed stroomt, de overmaat aan giftige en andere stoffen door haar wand iaat passeren (die dan in de spoelvloeistof wordt opgenomen). Het berust op het verschil in concentratie der stof fen die in het bloed van de patiënt en in de spoel- of badvloeistof zijn opge lost. Langzamerhand werd deze kunst nier technisch volmaakter en eenvou diger. Grote vooruitgang werd bereikt, toen de Amerikaan dr. Scribner zijn „shunt" bedacht, waardoor het niet meer nodig is, bij elke dialyse opera tief de verbinding tussen de slagader en de ader van de patiënt met de kunstnier opnieuw tot stand te bren gen. Deze „shunt", een verbindings buis van tevlon tussen een slagader en een ader in de arm of het been van de patiënt, kan telkens gemak kelijk worden verwijderd en na de dialyse worden hersteld. Ook het tij delijk onstolbaar maken van het bloed dat door de kunstnier stroomt, werd verbeterd en in plaats van de cello faanbuis worden nu membranen ge bruikt waardoor het toestel veel hand zamer en efficiënter is. EEN DIALYSE duurt ca. twaalf uur en moet twee keer per week ge beuren om de patiënt in goede condi tie te honden. Dat gebeurt meestal tussen zes uur 's avonds en zes uur 's morgens. Daarna kan de patiënt meestal gewoon zijn werk doen en aan het normale leven deelnemen, on der inachtneming van strenge voor schriften aangaande dieet, vochtop- name en absoluut geen zout. WANNEER met de regelmatige dia lyse van een nierlijder begonnen is. moet de behandeling gedurende zijn gehele leven voortduren. Een dialyse kon alleen goed plaats vinden in een ziekenhuis. Zo kwamen er in ons land uitstekende centra. In 1969 waren het er 14, nu is dit aantal tot 22 gestegen. Elk jaar komen er in ons land onge veer 800 nierlijders bij, die regelma tige dialyse nodig hebben. ONDANKS DE 22 centra is het aan tal plaatsen nog steeds sterk onvol doende. Daardoor moet men uitgaan van een moeilijke selectie, waarbij bepaalde maatstaven aangelegd wor den. De leeftijd is daar een van, de onderste grens ligt bij 15 jaar. Bij kleine kinderen is de dialyse tech nisch meestal onuitvoerbaar. Als bo venste leeftijdgrens geldt 45 iaar, of schoon deze dikwijls ver overschre den wordt wanneer andere factoren daartoe aanleiding geven. In de leef tijdsgroep tussen 15 en 45 jaar komen elk jaar 200 a 300 patiënten in aan merking voor dialyse. Dat aantal zou tot boven 400 stijgen als die grens tot 55 jaar werd verhoogd. En zo'n groot aantal kan men nog niet behandelen. EEN ANDER knelpunt in dit pro bleem vormen het geschoolde perso neel en de onkosten. De leiding van een dialysecentrum moet bij een in ternist berusten, maar het honorarium dat zo'n centrum hem kan bieden ligt veel lager dan een eigen praktijk zou opleveren De aanschaffingskosten van een dialyse-apparaat met toebehoren bedragen ongeveer 32.000 gulden en elke dialyse kost nog eens 350 gulden. Dat laatste betekent voor elke patiënt een uitgave van 35.000 gulden per jaar. voor de rest van zijn of haar leven. Er zijn nierlijders die nu al zes jaar dialyse krijgen. De oudste patiënte was 105 jaar oud toen zij overleed. De 22 centra hebben nu 375 plaatsen, maar er zijn zeker 80 cen tra nodig om alle patiënten te kunnen helpen. EEN GROTE verbetering werd be reikt toen men kon overgaan *ot thuis- dialyse. Nadat een daarvoor geschikte patiënt drie maanden uitvoerig les heeft gekregen, kan hij of zij zelf, eventueel met hulp van een grondig geïnstrueerde huisgenoot, thuis de dialyse verrichten. Om een idee te krijgen van wat daarvoor allemaal nodig is aan instrumenten en hulpmid delen: alleen aan „badvloeistof' is al 400 1. per behandeling nodig. Drie keer per week wordt alles wat nodig is bij de patiënten thuisgebracht. Als er iets misgaat kan men dadelijk telefonisch het centrum om raad vragen. De thuis- dialyse is voor vele nierlijders een wa re zegen, nu zij niet gedwongen zijn om twee nachten per week, jaar in jaar uit, in het ziekenhuis door te brengen. Maar ook hier wegen de on kosten zwaar. De dialyse heeft een enorme voor uitgang gebracht in het leven van al deze nierpatiënten, voor wie vroeger geen enkele hulp bestond. Er komen wel eens complicaties voor tijdens de dialyse door technische fouten of toe vallige oorzaken. Maar nu kunnen al deze mensen gewoon met vakantie gaan in de daarvoor opgerichte spe ciaal ingerichte oorden, waar hun dia lyse regelmatig normaal plaatsvindt. Tussendoor kunnen zij overdag uit stapjes maken, ja zelfs autorally's rij den en sport beoefenen. Deze oorden staan onder toezicht van specialisten en andere geschoolde krachten. DE IDEALE oplossing bij chro nisch nierlijden is transplantatie van een gezonde nier. Op dit gebied staat ons land bovenaan. In 1969 wer den niet minder dan 65 niertransplan taties verricht, waardoor het totale aantal op 98 kwam. Hiervan zijn er drie mislukt: twee van deze patiënten keerden terug naar de dialyse, tn te genstelling tot andere orgaantrans plantaties is deze uitwijkmogelijkheid bij een niertransnlantatie juist zo bij zonder gunstig. Bij een eventuele mis lukte transplantatie brengt de dialyse terstond weer uitkomst. NU HET AANTAL ..donors" van nieren sterk is toegenomen (waaraan het grote aantal verkeersongevallen op trieste maar nuttige wijze bijdraagt) wordt deze mogelijkheid steeds gro ter. In Leiden worden de meeste nier transplantaties verricht en de uitste kende resultaten die daar bereikt wor den heeft men ook te danken aan een Nederlander, prof. Van Rood, die als ïmmunoloog wereldvermaard is. Bij alle potentiële ontvangers van een nieuwe nier bepaalt hij de immunolo gische en andere noodzakelijke gege vens die in een computer worden op geslagen. Zodra er een nier-donor ter beschikking komt, kan deze computer bepalen welke nierlijder het beste „past" bij de beschikbare nier Dank zij deze voorselectie en de uitstekende communicatie tussen de verschillende centra (waarbij een helikopter er voor zorgt dat de beschikbare nier binnen uiterlijk vier uur ter plaatse is), en mede dank zij de juiste nabehandeling die nu mogelijk is geworden, is 90 per cent van alle in ons land verrichte niertransplantaties gelukt. DE NEDERLANDSE Nierstichting wordt sinds 1968 gesteund door een tot dit doel opgerichte vereniging. Haar werk heeft al veel vruchten afgewor pen, voornamelijk in de vorm van propaganda, waardoor meer financiële steun werd verkregen. In vergelijking met andere landen waar dialyse en niertransplantaties worden verricht, staat ons land op een vooraanstaande plaats. Nog steeds is er, zoals gezegd, een tekort aan mogelijkheden om alle nier lijders te helpen door dialyse of trans plantatie Maar dat is hnneliik slechts een kwestie van eeld en dus van tijd nu bewezen is mensen zonder nieren leven n->« he- wfls het levenswerk van dr W .1. Kolff is een itenwp glorieuze over winning van de medisehe wetenschap. De wereld is hem grote dank verschul digd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13