VERBETEN STRIJDSTER VOOR LOT VAN ZIEKEN EN OORLOGSGEWONDEN 1 WERD HONDERDVIJFTIG JAAR GELEDEN GEBOREN Dolle Mina van het eerste uur Haar voorbeeld inspireerde tot oprichting Rode Kruis Groentekar als schoonheidssalon wmmm »m m m Tomaat op het gelaat, spina zie In het bad Pas op voor de salmonella! -1 v' ZATERDAG 20 JUNI 1970 Erbij 17 -1 A-: Scheldwoord Met de lamp Tomaat en sla -} - v'm%( W In stilte Scholen m v. •- Florence Nightingale (Van onze correspondent) DEN HAAG Een Dolle Mina bij uitstek. Dat was Florence Nightingale, die honderdvijftig jaar geleden in de Italiaanse stad Florence werd geboren, de stad waarvan zij de naam als haar voornaam overhield. Florence Nightingale mag dan wel de geschiedenis zijn ingegaan als „de vrouw met de lantaarn" de liefde volle verpleegster, minder bekend is dat zij een door tastende vrouw was, die haar wil doorzette, die de Engelse meisjes van de betere standen als eerste heeft verlost van haar minderwaardigheidscomplexen: thuis te moeten wachten bij een borduurwerkje tot er een huwelijksaanzoek kwam en daarna niets anders doen dan leiding geven aan het huispersoneel. EEN LEVEN vol strijd tegen mis standen volgt nadat de 31-jarige Flo rence zich als doel heeft gesteld zieken te gaan verplegen. Zij is het thuis zit ten beu, haar bazige moeder heeft al verschillende minnaars de deur gewe zen, maar nu trotseert zij haar ouders. Haar vader en moeder zijn ontzet wanneer zij vertelt verpleegster te willen worden. Een ontzetting die overigens niet zo vreemd is want een ziekenhuis was in die jaren meestal een smerig stinkend hol waarin die zieken, die onmogelijk thuis konden blijven, werden „verpleegd" door ver lopen prostituees. Het Engelse woord voor verpleeg ster, „nurse" is in die jaren een scheldwoord, want het staat in de pu blieke opinie gelijk met „dronken slet". Profiteuses zijn het, deze vrou wen die in de ziekenhuizen werken Aan drank verslaafde, liederlijke we zens, die in de zalen vechten om de schamele bezittingen van de sterven den en die zich zelfs voor een slok drank of een paar stuivers afgeven met lijders aan besmettelijke ziekten. En in deze holen, met deze ver schrikkelijke vrouwen zou Florence, de in weelde opgevoede jongste doch ter van squire Nightingale en zijn vrouw Fanny Smith haar verdere le ven slijten? Na verschillende ruzies krijgt Flo- rense tenslotte toch toestemming om bij dominee Fledner in Kaiserwerth in Westfalen een cursus ziekenverpleging te gaan volgen. In het geheim vertrekt Florence naar Duitsland, familie en kennissen wordt verteld dat zij een Europese reis maakt, want de schande een „nurse" in de familie te hebben zou voor haar trotse moeder niet te dra gen zijn geweest. Terug in Engeland krijgt Florence de leiding van een te huis voor adellijke zieke dames in Harleystreet in Londen. Niet zonder strijd in huize Nightingale, want het tehuis is een nogal verlopen inrichting. Binnen een jaar maakt Florence er een modeltehuis van. DAN BREEKT in 1854 de Krim-oor- log uit. De strijd tussen Engeland, Turkije, Frankrijk en het kleine Sar dinië tegen Rusland. Een oorlog, waarin de naam van Florence onster felijk wordt, al zijn haar daden erna nog veel belangrijker. Voor het eerst wordt een oorlog in de dagbladen verslagen. De Times heeft de in Engeland al zeer bekende journalist William Howard Russell naar de Krim gestuurd en in zijn ver halen, voor de eerste maal via tele graaf vertelt hij zijn lezers van de strijd van de Engelse soldaten. Hij schrijft echter ook over de verschrik kingen die de gewonden doormaken. Over de vreemde beslissingen die ge neraals nemen, waardoor duizenden letterlijk de dood worden ingejaagd. En hij vertelt welke verschrik kelijke toestanden ei heersen in Skoe- tari en Balaklava. waar de veldlaza retten staan: „sneuvelen is beter dan gewond ra ken". EEN REPORTAGE in de Times van 15 oktober 1854 is beslissend voor het verder leven van Florence Nightinga le. Hierin beschrijft Russell een hospi taal in een verslag dat diepe indruk maakte in Engeland. Florence Night ingale reageert onmiddellijk. Zij schrijft een brief aan haar neef, de mi- Op 4 november is zij op de Krim en treft er inderdaad de onbeschrijfe lijke, onmenselijke toestanden aan. In het „hospitaal" van Skoetari liggen de gewonden over een afstand van zes en een halve kilometer naast elkaar. Zij liggen onverzorgd, in het beste ge val onder een van geronnen bloed stjjf geworden laken, krijgen bijna geen of onjuiste voeding en sterven als ratten. HET HOOFD van de medische dienst, dr. Hall, is woedend dat het vaderland hem een aantal, en nog wel vrouwelijke, pottekijkers stuurt. Hij negeert en saboteert op alle mogelijke gebieden de werkzaamheden van de „lady in chief" en haar verpleegsters. Maar dan toont Florence Nightingale wie zij is. Het meisje uit de betere Engelse standen, die opgevoed is in een milieu met dienstboden, gouver nantes, huis- en rijknechten en ander dienstpersoneel, werkt 20 uur per et maal. nister van oorlog Sir Sidney Herbert en vraagt hem haar een taak te geven bij de verpleging van de gewonde mi litairen op de Krim. Sir Sidney Her bert, op wie hevige kritiek wordt ge leverd, heeft op datzelfde moment Flo rence een brief geschreven, waarin hij haar vraagt met een aantal verpleeg sters naar Skoetari te gaan. De brie ven kruisen elkaar. FLORENCE wordt benoemd tot leid ster van de verpleegdienst met de ti tel „lady in chief". Heel Engeland geeft geld voor deze nieuwe dienst en reeds na zes dagen op 21 oktober vertrekt Florence met 38 verpleegsters en een voor die dagen enorme medi sche uitrusting naar Skoetari. Als de doktoren reeds ter ruste zijn, schrijdt de tengere Florence met een lamp in de hand door de met kaarsen slecht verlichte zalen, waar duizenden gewonden liggen. De gewonde militai ren kussen de schaduw als zij langs hen loopt en noemen haar „the lady with the lamp" (de dame met de damp). Troostend waar zij wist dat de dood zal komen, opbeurend waar de moed verloren is, helpend waar hulp nodig is, controlerend of allen ver zorgd zijn. STIERVEN EK voor Florence in Skoetari kwam 42 percent van alle ge wonden, na vier maanden is dit per centage teruggelopen tot 2. Haar naam, voor haar vertrek naar de Krim in de society in opspraak ge bracht en het middelpunt van kwaad- DE GROENTEMAN zal raar opkijken als zijn vaste klanten gaan vragen om ingrediënten voor een gezichtsmasker tje een lotion of een frisse badolie. Anno 1970 halen wij deze zaken kant en klaar uit potjes en flesjes: gemak kelijk, niet altijd goedkoop. Maar het effect van al deze middeltjes ligt ook voor het grijpen op de fruitschaal en in de groentemand. Gezichtsmaskers van aardbeien of komkommers, lotions van groenten of sinaasappedschillen, „skintonics" van meloensap: allemaal goedkoop en goed voor de huid, verze kert ons de Deense schoonheidsspecia- liaste Olga Golbaek die wonderen be looft van allerlei natuurprodukten voor de huid. In haar boekjes over schoonheids verzorging (zij schreef destijds een he le „schoonheidstrilogie") staan mas sa's recepten voor zelf te maken schoonheidsmiddelen op basis van groenten en fruit. De in het hoogsei zoen goedkope komkommer staat voor aan: komkommersap kan als skintonic worden gebruikt (vooral voor vette huid), of met gelijke hoeveelheden room en eiwit tot een gezichtsmasker worden verwerkt. Met tomaten: schillen, pitjes eruit halen, het vruchtvlees fijnmaken en vermengen met een stijfgeklopt eiwit. Twintig druppeltjes benzoëtinctuur er aan toevoegen en de dan ontstane pap als gezichtsmasker te gebruiken. Olga Golbaek zweert bij sappen van alle soorten groenten (mits ongezouten) als schoonheidsmiddel: het zijn volgens haar niet alleen super-gezonde drank jes, maar ook uitstekende skintonics. MiUUIMMMMMJUUMJUIAIUWUMMMMMMh Dat geldt vooral voor het kookwater van kropsla, ook aanbevolen als ver- zachter van het badwater, evenals kooknat van spinazie. Een liter van dit groene nat zou voldoende zijn om een hele badkuip vol badwater „zacht" te maken. Als de aardbeien, de pruimen en de meloenen betaalbaar worden is er ook wel een en ander mee te doen. Een fijngemaakte aardbei wordt over de huid van het gezicht verdeeld en na twintig minuten met rozenwater afge wassen. Sap van verse rauwe pruimen wordt aanbevolen als een skintonic, evenals het sap dat kan worden opge vangen bij het aansnijden van een me loen. Wie er wat meer tijd voor over heeft kan de volgende receptjes van Olga eens proberen. Adstringerende kom kommerlotion: snijd een paar overrij pe komkommers in de lengte door, haal de zaadjes met een lepel eruit. Werk het komkommervruchtvlees door een vruchtenpers, doe alles (ook de uitgeschepte kern en de pitjes) in een glazen pot met wijde halsope ning en vul de fles voor driekwart bij met alkohol voor uitwendig gebruik (te koop bij drogist of apotheker). Sluit de pot goed af, laat alles een week of drie op een koele plaats trekken, zeef het vocht en doe het in flesjes die koel worden bewaard. Sinaasappel-skintonic (voor alle huid typen): Doe sinaasappelschillen in een kom en giet er koud, gekookt water op. Zet de schillen onder druk en pers ze na een paar uur goed uit. Het opge vangen vocht blijft een aantal dagen goed als het koel wordt bewaard. k 1 V ■F' Bij de foto's. Florence Nightingale (r.) vona haar levensdoel tijdens de Krimoorlog bij de verzorging van de duizenden gewonden. De ronde kanonkogels (links) herinneren aan de slag om Sebastopol waar de laat ste dagen voor de inneming van de stad 22.000 soldaten sneuvelden. sprekerij en intriges is in korte tijd in Engeland, ja in heel de wereld een begrip. WANNEER DE vrede is gesloten, weigert Florence een nationale hulde. In alle stilte keert zij terug. Zij gaat de achterdeur van haar ouderlijk huis binnen om niet gezien te worden, op het moment dat nog niemand weet dat zij weer in Engeland terug is. Licha melijk is zij verzwakt door een aan val van cholera in Skoetari, maar haar geest is ongebroken. Zij gaat een me disch fonds beheren en bindt de strijd aan voor hervorming "van de medische verzorging. Zij schrijft brieven naar alle delen van de wereld om inlich tingen over de toestanden in zieken huizen en zorgt via haar neef, die nog steeds minister is, dat een commissie de hygiënische toestanden in de kazer nes onderzoekt. Binnen korte tijd is Florence Nightingale de meest voor aanstaande deskundige op het gebied van ziekenverpleging in hospitalen en ziekenhuizen. Zij schrikt voor geen middel terug om lakse ambtenaren aan het werk, en ministers onder druk te zetten. Zij vecht zo verbeten, dat zij haar neef, die een zwakke gezondheid heeft, maar zich steeds weer door Florence tot nieuw werk ook buiten zijn mini sterie laat aanzetten, letterlijk de dood indrijft. Zij ziet dat na zijn dood in, treurt er om, maar toont toch wei nig spijt. IN DE ministeries vreest men haar onfeilbare geheugen, haar logische re deneertrant en haar onverzettelijkheid. Deze drie eigenschappen benut zij om scholen voor vroedvrouwen en ver pleegsters te stichten, de armenzorg en de ziekenhuizen te reorganiseren. Zij ontvangt vorsten bij zich thuis, or ganiseert buitenlandse gezondheids diensten, krijgt een enorme politieke invloed. Later, wanneer haar ideeën ingang hebben gevonden, wordt zij een legende. Zij is ook de wegbereidster van het Rode Kruis. Wanneer de Zwit serse bankier Henri Dunant, de schep per van het Rode Kruis in 1872 bij een bezoek aan Londen wordt gehul digd, wijst hij alle lof af met de woorden: „Hoewel ik bekend ben als grondlegger van het Rode Kruis en de initiatiefnemer van de conferentie van Genève, komt alle eer voor beide za ken toe aan een Engelse vrouw. Wat mij heeft geïnspireerd was het werk van Florence Nightingale in de Krim oorlog". (Van een medewerkster) DEN HAAG. Geen zomer gaat er voorbij, of het voorlichtingsbureau voor de voeding komt wel een keer aan onze deur kloppen met een bun deltje waarschuwingen tegen de sal monella: een geniepige bacterie die het gemunt heeft op het bederven van voedingsmiddelen, en daarmee van onze vakantie. „Buikgriep", ook wel zomerdiarree genoemd, bljjft meestal niet uit als de salmonella bacteriën aktief zijn geweest en ze zijn dat vooral bij hoge temperatu ren. De kans dat ze een aanval op onze ingewanden doen, is daardoor in de zuidelijke vakantielanden nog groter dan in eigen land. Niet alleen vlees, vis en kip, ook melk, ijs, rauwe groenten en water kunnen de salmonellen de kans ge ven om toe te slaan. Ze gaan echter wel bij tachtig graden dood, terwijl ze zich bij temperaturen van nul graden en nog lager niet meer kun nen vermenigvuldigen. Dat betekent dus dat goed koken en goed koelen van voedingsmiddelen twee effek- tieve wapens zijn in de strijd tegen de vaakntiebederver. De tien geboden om de salmonella geen kans te geven zijn: grondig handenwassen na ge bruik van het toilet, voor het ko ken en voor het eten; keukengerei en vaatwerk bij het kamperen afwassen met heet sop, niet met de Franse slag afspoe len in het dichtstbijzijnde water; in het buitenland liever mineraal water dan gewoon water drinken; fruit zoveel mogelijk schillen, groenten en fruit goed wassen, liefst in gekookt water; thee-, hand- en vaatdoeken ge regeld wassen en snel drogen, zo mogelijk in de zon; gezinsleden met ingewandsklach ten niet bij het koken laten hel pen; eten en restjes koel bewaren. Restjes weggooien als er geen koelkast bij de hand is; geen rauw of halfrauw vlees eten, maaltijden snel aan de kook bren gen en minstens een kwartier doorkoken; losse melk en aangebroken fles- senmelk 's avonds even koken, losse en gepasteuriseerde melk in de Middellandse Zeelanden voor het gebruik al koken. geen onverpakt ijs eten dat in karretjes langs de weg wordt ver kocht. Tenslotte: vooral niet afgaan op uiterlijk en geur van voedingsmid delen. Voedsel dat besmet is met salmonellabacteriën kan er namelijk goed uitzien, goed ruiken en uitste kend smaken, zo waarschuwt het Voorlichtingsbureau voor de Voeding.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 17