NEDERLAND DREIGT ACHTEROP TE RAKEN ALS VAKANTIELAND Aanpassing aan eisen van massa toerisme geboden Primeur van een reisbureau dat klachten moe is... DUITSE VAKANTIEGANGER WORDT PSYCHOLOGISCH „DOORGELICHT" Zomerskiën en paardrijden in Oostenrijk Volgend jaar een „gezonde sigaret" Kauwgum vervangt de tandenborstel 20 ZATERDAG 20 JUNI 1970 Erbij 21 Zelfgenoegzaam Verloren zaak Ais de zon verstek laat gaan, zijn stranden en badplaatsen oorden van trieste verveling. WIE VANDAAG-DE-DAG solliciteert naar een baan- op-niveau, die moet be reid zijn zich aan een psycho logisch onderzoek te onder werpen. Over een paar jaar zaJ wellicht iets dergelijks van u ge- eist worden wanneer u een reis bureau binnenstapt om een va kantie te bespreken. Mondain vertier: een kaartje leggen in de badstoel. NEDERLAND moet oppassen dat het niet achterop raakt als vakantieland. In het buitenland rijzen nieuwe vakantiecentra als paddestoelen uit de grond en worden be staande uitgebouwd en gemoderniseerd. Dat is WIE DE BELGISCHE badplaatsen direct over de Zeeuwsvlaamse grens bezoekt, die ervaart dat daar veel meer vertier geboden wordt dan aan aan onze kust. In puriteins Neder land wordt nu at iaren achtereen ijve rig touw getrokken pro »n contra het hazardspel. Maai 'in België wordt al die iaren in vele asino's roulette en baccarat gespeeld, en dat trekt toeris ten als vliegen. ..Maai ook in andere opzichten." zc constateert het .kritische en objectie ve" magazine .Reizen' m zijn voor- jaarsnummer 1970 (Uitg. Internationa) Magazine NV, Amsterdam) „is de Belgische kust de onze ver vooruit Dat geldt zowel de bereikbaarheid van de stranden één goede kustweg die alle badplaatsen ontsluit als het nachtleven dat in België aanzienlijk uitgebreider en opwindender is, zodat de toeristen zich ook des avonds niet hoeven te vervelen." EN WAT IS ER bij ons te beleven? Buiten Scheveninger en Zandvoort is nauwelijks enig vermaak-op-niveau of daaronder te vinden De Kleinere bad plaatsen zijn na zonsondergang en op regenachtige dagen ware oorden van verveling. Soms mag er. een of twee avonden per week. een paar uur ge- (Van een onzer redacteuren) de waarschuwing die J. N. Strijkers (oud-direc- teur van de VVV Amsterdam, nu directeur van het nieuwe Nationaal Bureau voor Toerisme) de vaderlandse vreemdelingenindustrie èn de overheid voorhoudt. De waarschuwing om niet Hen Legaal gokje is er nog steeds niet bij, hoewel het vaak genoeg geprobeerd is. danst worden. Er is een hal met speel automaten zonder winstkansen een handvol ijssalons en eer paar wal mende friettenten Geer discobars geen gezellige koffie-counters geen goede concerten, geen floorshows laat staan dat er gelegenheid is tot golfen, paardrijden, zeilen en water- skieën om van de nog „zondiger" ver makelijkheden als striptease en catch- wedstrijden maar helemaal te zwij gen... AAN BELGIE'S Noordzeekust kan dat allemaal wel Mondain vermaak is er in overvloed, maar ook aan de kin deren van de badgasten is gedacht. Overal zijn kleuterfietsjes en water fietsen te huur en op de meeste stran den vindt men welvoorziene speeltuin- tjes waar de prille jeugd zich naar hartelust (en geheel gratis) vermaken kan. Een heel prettige voorziening is tenslotte de babysit-service in diverse badplaatsen, waardoor de ouders zich 's avonds onbekommerd in het nacht leven kunnen storten. BIJ ONS (alweer, de schaarse uit zonderingen daargelaten) niets van dat alles! De meeste vaderlandse va kantieoorden gaan niet mee met de eisen des tijds. Men heeft er de zelf genoegzame neiging alles maar bij het oude te laten tenminste: zolang de kassa in eigen winkel of horecabe drijf vrolijk blijft rinkelen Want vooi het gros van je neringdoende midden standers in die centra tellen alleen de eigen bedriifsuitkomsten. DAAR WETEN de plaatselijke WV's van mee te praten Zodra de HH winkeliers en pensionhouders ver zocht wordt om een extra-bijdrage voor algemene 'ecreatieve voorzie ningen geeft de meerderheid niet thuis Bloembakken feestelijke illu minatie. een ipenbaar speeltuintje? Hun best zolang de gemeente de kos-i ten draagt. Maar zelf meebetalen, ho maar! DAT IS EEN vrijwel algemeen eu vel en tevens een van de redenen dat de accommodatie in onze vakan tieoorden steeds meer achterblijft bij de eisen van de moderne toerist, ergo: dat het bezoek van jaar tot jaar te- in te dutten. Hij had het nog onverhloemder kunnen zeggen. Want in feite is ons land op toeristisch gebied al achterop geraakt bij de rest van Europa. Ja, zelfs by zyn buurman en Beneluxpartner België. rugloopt. Ook in redelijk-geoutilleer de centra als bijvoorbeeld Zandvoort merkt men dat al. Maar in de kleine re centra is het verloop (met name van de Duitse gasten) bepaald zorg wekkend. Men is daar naarstig bezig, de kip met de gouden eieren te slach ten in plaats van zich schielijk aan te passen aan de wensen en verlan gens van het nieuwe vakantiepubliek. DAT NIEUWE PUBLIEK is: de mas sa. Heel veel jongeren vooral, die dankzij de welvaartsgroei, het geld flink laten rollen. Ook de sociale toerist, de eenvoudige kampeerder en de dagjesmens, gooit vandaag-de- dag een aardig centje stuk als hij vakantie houdt. Maar hij wil dan ook waar voor z'n geld hebben. Biertenten met-muziek, een gezellig danslokaal en/ of een handvol kermisspullen, dat zijn zo ongeveer de attracties die hij zoekt En wie. als gemeentebestuurder of VW-directeur, voor zulke „vulgaire" verlangens de neus optrekt, die moet de consequenties dan maar aanvaar den. De consequentie dat het gokken op een „beter" publiek zo van het genre dat uitsluitend rust en het rui- sen van de branding zoekt anno 1970 een bij voorbaat verloren zaak is. WIE DAARAAN nog twijfelt, moet zich maar eens laten inlichten over het lot van diverse z.g. „exclusieve" vakantieoorden, waar men tegen woordig zelfs in het hoogseisoen moei te heeft, de eindjes aan elkaar te kno pen. En geen wonder, want de play boys en de deftige stiltezoekers zijn steeds dunner gezaaid, en de toekomst is aan de massatoerist met zijn snel- brommer, of derdehands autootje en zijn transistorradio of we dat nu leuk vinden of niet. IN DE TYPISCHE vakantielanden als Oostenrijk, Spanje en Italië heeft men dat ingezien, en de tering naar de nering gezet Dat zal ook in ons land gebeuren moeten, als we ten minste de boot of liever: het goud- 'L-sx-sS.*-- o. In West-Duitsiand is men daar al mee begonnen. Een grote reisorga nisatie aldaai legt zijn kandidaat gegadigden een uitgebreide vragen lijst voor, die in feite een soort psy chologisch onderzoel behelst. Vele van die vragen draaien om de kwes tie: ,Wat verwacht u nu eigenlijk van uw vakantie, wilt u vooral lui eren in listen, of zoekt u actie, ver kenning van andere landen en vol ken, sen beetje „avontuur"?, en dergelilxe DE INGEVULDE vragenlijsten dienen in <le eerste plaats om de employé achte» de balie In staat te stellen, vooi elke individuele klant de meest-geschikt vakantie uit te stiupelen Daarna gaan alle vragenlijsten naar het Instituut voor Vrijetijdspsycbologie in Tubingen, waar men via computers alle wen sen en verlangens van de vakantie- niet „Duiten zijn vakantieschoe nen" wil gaan lopen Het zijn allen „mensen met een open ka rakter. die een stemmige, ver zorgde omgeving zoeken en daar naast prijs stellen op een goede culinaire verzorging". de zorg voor hun gezondheid. Dat zijn de stamgasten van de kuuroorden oude stijl, die meest al zelf tot de middelbare leef tijdgroepen of de bejaarden ge rekend worden gangers gaat rubriceren. Totnutoe zijn 10.000 vragenlijsten bewerkt, die de volgende resultaten te zien geven: 28,< pet. van de (Duitse) toeristen valt ondei de categorie „avontu riers"; mensen dus die in hun vaxantle iets nieuws er interes sants wiilen „ontdekken" 14,8 pet behoort tot hei type dal iets wil beleven maar daartoe 13,3 pet. verlangt tijdens reis- en vakantieverblijf dezelfde gezel ligheid als thuis en evenveel comfoit. „Vooral zelfstandigen en alleenstaande mannen geven de voorkeu' aan vakantieoor den, waar dit gerealiseerd kan worden" Zij zoeken nl in hoofd zaak ontspanning, ter compensa tie van hun drukke beroepsleven I 11.8 oct. hebben als basiswens 11,8 pet. beschouwt de vakantie vooral als een gelegenheid tot zelfontwikkeling en blikverrui- ming Zij zoeken plaatsen met vee) historische monumenten, musea er andere cultuurgenie tingen, maar ook kennismaking met meemde volken 9,8 iet behoort tot het status- type dat bij zijn ontspanning ook representatie belangrijk vindt „Dat zijn de lieden, die zelfs bij 30 graden in de schaduw nooit in hemdsmouwen aan tafel ver schijnen". Eveneens 9,b pet. dei onder vraagden behoort tot de uitge sproken „contactmenten" die vooral gesteld zijn op maatschap pelijke omgang en nieuwe ken nissen. In deze categorie treft men o.a. veel verwoede kam peerders aan, maar ook de lief hebbers van kleine, gezellige fa- miliïoensions, waar dergelijke contacten met derden vrijwel al tijd ot stand komen. NATUURLIJK IS het, op basis van 30.000 vragenlijsten nog te vroeg om tot een volledige typolo gie van he vakantieganger te ko men. Maar het reisbureau in kwes tie is ervan overtuigd, dat de pro cedure voor zijn uitgebreide klan tenkring rHeen maar voordelen kan opleveren. Ook andere toeristische ondermmingen willen dit voorbeeld volgen om te voorkomen dat vele toeristen een verkeerd reisdoel kie zen en bui teleurstelling dan na derhand in de schoenen van de reisorganisatie schuiven schip van het massatoerisme niet missen willen. Maar dar, wel snel, want anders is het misschien niet meer nodig H. C. IN OOSTENRIJK behoeven de zo mergasten zich niet te vervelen. Wie het wandelen of „kletteren" moe is, die kan tegenwoordig zelfs een zo merse skitocht ,op hoog niveau" mee maken, ni. in de gletsjergebieden op en boven de 3.000 metergrens, waar van vele met skiliften te bereiken zijn, naar andere echter geklommen moet worden. Er zijn ook zomerski- scholen, maar de gletsjertochten (on der deskundige leiding) vergen wel hoogalpine ski-ervaring en een fiks uithoudingsvermogen. EEN ANDERE attractie vormt het paardrijden, waartoe Oostenrijk op het ogenblik 153 rijscholen met meer dan 2.000 rijpaarden van goedmoe dige makke Haflingers tot vurige tem peramentvolle volbloeds ter be schikking van zijn gasten heeft. Naast speciale voorzieningen zoals dressuur- vierkanten en springtuinen zijn er nu reeds 135 maneges waar men ook 'ij slecht weer of in de winter kan oefe nen. BENT IJ OOK zo iemand die het ro ken wil opgeven, maar het niet klaar speelt? Troost u dan, want oinnen af zienbare tijd komen er onschadelijke sigaretten. In het researchlab van de grootste Duitse fabriek van sigaretten- machines (Hauni, Hamburg) werkt "n staf van geleerden koortsachtig aan Je ontwikkeling van de „gezonde siga ret. Speciale machines verwerken de ru we tabak tot tabaksstof, waaraan ver volgens walei en een bindmiddel wordt toegevoegd. De aldus ontstane brij be vat ongeveer 600 verschillende sub stanties, die stuk voor stuk door che mici ontleed worden. Als dat gebeurd is (een werk waarmee men al een heel eind gevorderd schijnt te zijn) zullen als schadelijke stoffen geëli mineerd worden. Daarna kan de brij gedroogo en als gewone siga retten verder verwerkt worden, waar bij de typische tabakssmaak bewaard blijft. Daarnaast zullen er ook siga retten met vanille-, aardbeien- of frambozensmaak vervaardigd kunnen worden. Het wachten is volgens de Hauni-fabriek alleen nog op de che mici die de laatste gifstoffen aan de tabak onttrekken moeten. Mogelijk zullen we reeds volgend jaar zonder wroeging en naar hartelust sigaretten kunnen roken. EVENEENS uit West-Duitslaud komt een nieuwtje dat het tandenpoetsen wellicht overbodig zal maken Dr. Heede, een arts uit Göttingen heeft een „kauwbaar tandverzorgings- «-.n beschermingsmiddel" ontwikkeld, dat naar smaak en uiterlijk net gewone kauwgom is, maar waarin bestandde len zijn verwerkt tegen tandbederf De officiële „Kaakkliniek" in Dfisseldorf heeft het kauwgom onderzocht en is daarbij tot de volgende conclusie ge komen: Reeds na een kwartier kau wen wordt een zo volledige reiniging van het gebit bereikt als zelfs door grondig „conventioneel" tandenpoet sen nie* mogelijk is Het tandkauwgom is samengesteld uit diverse natuurharsen, basische mi neralen, etherische oliën, sporenele menten, kruidenextracten en vitami nen. Dr. Heede dankt het idee ^an ziin vinding aan een vriend die hem over een Afrika-expeditie vertelde Deze man was het ongevallen lat de 'eden van vele stammen in Afrika -lie ijve rig boomharsen kauwden tot op hoge leeftijd, zeer sterke, witte tanden en kiezen hebben.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21