Prof. Koster wil maatregelen tegen hart- en vaatziekten Discussies over misdaad stelden jongeren teleur Ir. Boerma bij hongerdiner li 1 Van der Spek wil meer weten van Veluwebrand rsünbreaR I riedeman KNIPSELKRANT Op een duif Troepen naar La Cour tine Gastarbeiders ageren tegen pensionprijs Vakantie ook voor Uw liuid Valse brief Belinfante in omloop ZUIVELINDUSTRIE MOET ZICH BEPERKEN" Congres over de reclassering Kernwapens op het terrein" l§ ZATERDAG 20 JUNI 1970 2 Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen Maatregelen Niet roken Minimumbroodprijs blijft bevoegdheid Produktschap MT1 W* 1SifS** Alarmtijden ZONNESCHERMEN „NAVO-pers en NAVO-politici zijn een campagne begonnen, die ten doel heeft een forse verhoging van de uitgaven voor het leger te ver krijgen. Over de herkomst van deze campagne wordt in alle talen ge zwegen. Uit Duitse en Amerikaanse kranten blijkt echter dat de actie een rechtstreeks gevolg is van de geheime NAVO-conferenties in Rome (eind vorige maand) en vooral in Brussel. Demagogie 1940 Kwaal Kabinet „De liefde reikt vanuit de rommel tot aan de torenspits van Bommel" zo schrijft een duif in een rondeel, het welk, hoewel het als geheel beschouwd moet worden als mislukt, zeer torenspits is uitgedrukt r rijn f je F()V H DEN HAAG. De regering heeft vrij dag haar goedkeuring gehecht aan het contract krachtens hetwelk Nederlandse troepen opnieuw bij het Franse plaatsje La Courtine zullen gaan oefenen. Dit heeft premier De Jong vrijdagavond na afloop van het wekelijkse kabinets beraad meegedeeld. De kwestie van oefenterreinen in het algemeen is niet in het kabinet ter sprake gekomen, zo voegt hij er aan toe. ROTTERDAM. De huuradviescom- missie in Rotterdam zal in de komende maanden circa honderd klachten behan delen van buitenlandse arbeiders, die vin den dat zij in pensions te hoge prijzen moeten betalen. In de eerste zaak die donderdag in Rotterdam werd behandeld bereikten de klagers een verlaging van soms twintig procent. De gastarbeiders vier Spanjaarden, twee Turken en twee Marokkanen be taalden voor één bed in een overvol pen sion aan de Schonebergerweg in Rotter dam tenminste 22,50 per week. In de huurgeschillen treedt het actiecomité „pro gastarbeiders" als vertrouwensin- stantie voor de gastarbeiders op. Het ac tiecomité hoopt op deze wijze iets bij te dragen tot een verbetering van de woon- standigheden van buitenlandse werkne mers. DEN HAAG. Nederland zal op uit nodiging van de secretaris-generaal van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) een waarnemersdelegatie zenden naar een bijzondere bijeenkomst van deze organisatie, die van 25 juni tot 4 juli in Washington wordt gehouden. De kwestie van terrorisme en ontvoeringen staat als belangrijkste punt op de agenda. (Van onze medische medewerker) HAARLEM De pasbenoemde hoogleraar in de interne geneeskunde aan de Am sterdamse universiteit, prof. dr. M. Koster, heeft in een redactioneel commentaar in het jongste nummer van het Nederlandse Tijdschrift voor Geneeskunde zijn inzichten naar voren gebracht tot het voorkomen van coronaria-ziekte. Hij legt de nadruk op een primaire preventie van deze ziekte, namelijk op een tijdstip waarop er bij velen (de jongeren) nog geen of nauwelijks afwijkingen bestaan. Bovendien wil prof. Koster bij de door hem aanbevolen maatregelen de overheid nog een grotere rol toebedelen dan tot nu toe is geschied, zoals in het „deltaplan" van de eveneens kortgeleden be noemde hoogleraar in de cardiologie aan de universiteit van Utrecht, prof. dr. F. L. Meijler. Met diens opvattingen is prof. Koster het dan ook in vele opzichten geheel eens. De methode die prof. Meijler voorstelt, heeft echter een secundair preventief ka rakter: degenen die ernstige afwijkingen hebben worden opgespoord en, voorzo ver dan nog mogelijk, behandeld. Prof. Koster wil daarentegen uitgaan van be paalde maatregelen waardoor het ont staan of de voortgang van het ziektepro ces van de atherosclerose te voorkomen zou zijn bij degenen die nog geen of slechts geringe afwijkingen hebben. Het voordeel hiervan is dat men het grootste deel van de bevolking zal bereiken en dat er meer succes van deze primaire preventie te verwachten is. De duidelijke factoren waarvan bekend is dat zij een belangrijke invloed bij het ontstaan van atherosclerose uitoefenen, moeten worden geëlimineerd. In de eer ste plaats wordt hiertoe gerekend een hoog-vet-cholestorolgehalte van het bloed dat zonder twijfel de atherosclerose en het optreden van trombose van de hart- kransslagaderen bevordert. ADVERTENTIE is f 25,— per m3 te duur Beslist ZELFBOUW bespaart u ƒ2300.—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt. LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 O VERVEEN TEL. 0 23-24 20 44 UTRECHT „Er wordt wel veel gediscussieerd, maar wat doen we in de prak tijk?" Dat was een vraag die vrijdag in Utrecht aan het begin van een paneldiscussie over jeugdmisdaad van de Vereniging van Reclasseringsinstellingen werd gesteld. Aan het eind van de congresdag was die vraag nog niet beantwoord, hetgeen bij veel meest jeugdige deelnemers leidde tot teleurstelling en critiek die zich uitten in opmerkingen als „Ik vraag me af wat de delinquenten van deze vergadering zouden denken als ze erbij waren geweest" en „Ik ben sprakeloos over deze zielige vertoning, over dit vrijblijvende „fijne" discussiëren". Door een voeding met meervoudig on verzadigde vetzuren ontstaan minder coronaire afwijkingen dan door een ge wone voeding. Hierbij blijken ook de bloedplaatjes een belangrijke rol te spe len, omdat hun functie door sommige vetzuren zodanig wordt beinvloed, dat daardoor de kans op de vorming van een thrombus, een bloedstolsel in het bloedvat, aanzienlijk stijgt. Alhoewel er geen sluitend bewijs bestaat over het causale verband dat bestaat tus sen een verhoogd vet- en cholesterolge halte van het bloed en het ontstaan van atherosclerose en thrombose van de co- ronaria-vaten, meent prof. Koster dat er voldoende klemmende argumenten be staan om een aantal praktische en uit voerbare maatregelen voor te stellen. Deze maatregelen zijn zeer ingrijpend en zullen de zuivelbedrijven nog grotere moeilijkheden brengen dan deze sector al heeft. In de eerste plaats stelt prof. Koster voor dat de voedings-vetindustrie deze produkten zo samenstelt, dat deze voor het grootst mogelijke deel uit meervoudig onverzadigde vetten worden gemaakt. Daarnaast moet volle melk niet meer op de markt worden gebracht en de boterproduktie tot een minimum beperkt worden. De grote financiële consequenties die zijn voorstellen met zich meebrengen moeten door de overheid worden gedra gen, waarbij hij, evenals prof. Meijler de regeringsinstanties op hun grote ver antwoordelijkheid in deze wijst. Wat het sigarettenroken betreft, dat eveneens het ontstaan van atherosclero se bevordert, prof. Koster wil dat de overheid ook in dit opzicht actiever wordt door het sigarettenverbruik af te rem men. Er zal veel intensievere (anti) pro paganda gevoerd moeten worden met be hulp van moderne publiciteitsmidd'elen en -technieken. Ook de artsen moeten in dit opzicht een goed voorbeeld geven. DEN HAAG Nu geen structurele aanpassing van de broodfabricage is be reikt, is de bevoegdheid van het Produkt schap voor granen, zaden en peulvruchten, minimumbroodprijzen vast te stellen, met één jaar verlengd, aldus heeft premier De Jong vrijdagavond meegedeeld. Ir. Boerma (midden voorgrond), die ook vrijdag een hongerstaking heeft gehouden, heeft met enkele honder den vrijdagavond in het jongerendorp „The New Earth" deelgenomen aan een vastendiner waar alleen water werd geserveerd. Onder hen waren ook de Soedanese minister van Land bouw, Mohammed Nour, en enkele leden van de FAO-staf. Het diner werd gehouden op het grote grasveld in het centrum van het dorp. Er was één tafel in het midden, waarop twee ketels mei water en drinkbekertjes. Men „at" zittend op het gras en al werden aar, deze sobere dis geen tafelredes afgestoken, gepraat werd er veel, daarbij stonden de vraag stukken van eten en honger natuur lijk centraal. ADVERTENTIES Als U met vakantie gaat laat dan Uw huid meeprofiteren maar zorg voor een doelmatige be scherming tegen schadelijke in vloeden van zon en wind. Voorkom dat Uw uiterlijk door uitdrogen aan frisheid verliesten gebruik daarom dagelijks "Oil of Olaz", waarmee U het vochtge halte van de huid op peil houdt. Deze tropische olie, verkrijgbaar bij apotheken, drogisten en par fumerieën, schenkt U een zachte elastische huid en zorgt ervoor dat ook lang na de vakantie Uw zomers-gezonde teint bewaard Margaret Merril DEN HAAG. Vonden de schietoefe ningen van donderdag bij 't Harde, die tot enorme branden en groot verlies van natuurschoon hebben geleid, plaats in aanwezigheid van de inspecteur-generaal van de Koninklijke Landmacht prins Bernhard? Deze vraag stelt het Tweede- Kamerlid voor de P.S.P., de heer A. G. van der Spek aan de minister van Defen sie. Hij wil dan weten of de schietoefenin gen juist plaatsvonden ter gelegenheid van dat bezoek. Een andere vraag van de heer Van der Spek is of de militaire autoriteiten na het uitbreken van de brand drie uur hebben gewacht voordat zij de burgerlijke auto riteiten en hulpdiensten waarschuwden, omdat zij dezen zo mogelijk van het mili taire terrein wilden weren. „Heeft deze noodlottige vertraging te maken met het feit, dat op dit militaire terrein kernwa pens liggen opgeslagen?" zo vraagt het Kamerlid de minister. Tenslotte wil hij nog weten of het juist is dat de" brandhaard zich op een km af stand van de opgeslagen kernwapens be vond en of deze aanwezigheid van kern wapens betekent dat het risico bestond dat de brand tot een nog veel grotere ramp had kunnen uitgroeien. De legervoorlichtingsdienst heeft in middels desgevraagd een overzicht gege ven van de tijdstippen waarop donder- A1 met al werd wel duidelijk, dat de reclasserings-ambtenaren te kampen heb ben met veel onzekerheden en proble men. Een daarvan is de vraag, of straf fen wel zin heeft. Niet alleen omdat dui delijk is dat vooral gevangenisstraffen beslist niet leiden tot een aangepast ge drag, maar eerder tot agressie en iso latie van de „gewone" maatschappij, maar ook omdat uit onderzoekingen (on der meer van prof. dr. W. Buikhuisen) is gebleken, dat vrijwel iedereen vroeg of laat misdrijven pleegt, maar dat slechts een deel van de mensen wordt „ge snapt." Dat gepakt worden kan een ge volg zijn van een behoefte aan straf of van een gebrek aan intelligentie, maar in beide gevallen heeft de straf meestal wei nig positieve resultaten. Tot een eensluidende conclusie kwam het congres echter niet. De Amsterdamse kinderrechter mr. S. Slagter, die het er wel mee eens was dat straf als therapie tot mislukking is gedoemd, betoogde on der meer dat met bestraffing ook een ze kere maatschappelijke ordening wordt be oogd, terwijl men er anderen mee van strafbare feiten wil afhouden. Een deel van de vergadering vond, dat de reclassering te weinig „tegen het es tablishment van de justitie oploopt". Veel congresdeelnemers en panelleden waren het niet eens met de stelling van mr. Slag ter, dat reclasseringsambtenaren niet zouden mogen deelnemen aan sociale en politieke acties: „Zij worden juist met de gevolgen van maatschappelijke misstan den geconfronteerd." Mr. Slagter zei daarop, dat het de reclasseerders vrij staat, zich tegen de justitie op te stellen, maar dat de reclassering dan wel eerst van de justitie moet worden losgekop peld. ADVERTENTIES 5 jaren garantieI Oprolbaar aluminium, ook met nylon bekleding. Kan zomers en 's winters buiten blijven hangen! j-pj- ALUMINIUM HANDELSONDERNEM. URANUSSTRAAT 23 UMUIDEN TEL: 0255Q -12447 Zo schrijft dewe week DE WAAR HEID over de „ongerustheid" die ont staan is over de gevechtskracht van het Nederlandse leger, naar aanlei ding van een rede van prof. dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie voor eind vorige week in een bijeenkomst van Expogé. De historicus (niet de fensiespecialist) zei toen dat de ge vechtsvaardigheid van de landmacht de laatste tien jaar sterk achteruit is gegaan, het leger bij de huidige uit rusting onmogelijk tijdig ter plaatse kan zijn in geval van oorlog en dat eigen luchtverdedigingsmiddelen bij het legerkorps ontbreken. Mogelijk zijn de uitlatingen van prof. De Jong alvast een opwarmertje, zodat het Ne derlandse volk niet al te zeer schrikt als er voor de nieuwe Defensie-begro ting straks heel wat extra-miljoenen op tafel moeten komen. Het pakje si garetten werd destijds van 1 tot 1,25 verhoogd om de Nederlanders tegen kankergevaren te beschermen, maar sindsdien is er van deze argumenten bij verdere verhogingen niets meer vernomen. Op voorstel van de Westduitse mi nister Schmidt is tijdens een NAVO- diner in Brussel, waarbij ook minister Den Toom van Defensie aanwezig was, besloten een plan op te stellen voor „een nieuwe lastenverdeling". zo meldt het blad. Deze nieuwe verdeling heeft ten doe: de Amerikanen te ontlasten omdat dezen mein staat zijn tegelijkertijd de voortzetting van de oorlog in Indo china en hun troepenmacht in West- Europa te financieren. In DE GELDERLANDER critiseert polemoloog drs. Hylke Tromp (wel defensiedeskundige) prof. De Jongs uitlatingen. Op de vraag of het defen siebudget omhoog moet, merkt hij on der meer op: Het gaat erom uit te vinden wat nodig is in 1970. Dit soort historische parallellen is beledigend voor het ge zond verstand en komt bedenkelijk dichtbij goedkope demagogie. Wat doet het er toe hoe er in Nederland in 1930 over Defensie werd gedacht als je het hebt over d situatie in 1970? Is er misschien niets veranderd tussen 1930 en 1970, of tussen 1950 en 1970? Heeft De Jong vergeten dat er kernwapens bestaan of denkt hij dat dat geen fundamentele verande ring is? Drs. Tromp, die prof. De Jong tot op dit moment voor een integer we tenschapsman heeft gehouden, zegt voorts: Hij manipuleert de informatie en gebruikt ondeugdelijke argumenten. Het voorbeeld van het laatste; ook hij begint weer te bewijzen dat de Rus sen minstens even sterk zijn als de Amerikanen wat strategische kernwa pens betreft en dat hun kracht sterk toeneemt. Hij praat daarmee blinde lings de propagandamachine van het Pentagon na. Want hij vertelt er niet bij dat de waarde van vergelijkingen staat en valt met wat je vergelijkt. In dit geval zou je moeten zeggen dat De Jong machinegeweren met musket ten vergelijkt, vol zorg uitroepend dat het aantal musketten bij de Russen snel tot tweehonderd aan het stijgen is, terwijl de Amerikanen nog maar honderd machinegeweren hebben. De opmerking van prof. De Jong dat het Nederlandse leger in Duitsland zou moeten liggen vindt hij juist, maar er wordt niets mee onthuld, zo zegt drs. Tromp. Iedereen weet dat. Het wordt ook geaccepteerd omdat als de functie van het leger niet in de eerste plaats wordt gedacht aan het werkelijk voe ren van oorlog: ze zijn alleen maar pionnen in de afschrikkingstraditie. Een ding: als de NAVO het zo belang rijk zou vinden dat het Nederlandse leger in zijn gevechtsopstelling ligt, waarom eist ze dat dan niet? En verder: Dit type denken is daarom zo ge vaarlijk. omdat het zichzelf steeds be vestigt. Het zoekt uit de realiteit die informatie op, die als bewijs kan die nen voor wat beweerd wordt en ver vormt de realiteit tot het overeen stemt met de eigen denkbeelden en schrikbeelden. Wie de lessen van de geschiedenis leert hoeft er niet aan te twijfelen dat de geschiedenis zich zal herhalen als een profetie die zichzelf vervult. Met een klein verschil: met kernwapens. Naar aanleiding van dr. De Jongs waarschuwing noteerde Jan Blokker („Wat ook een interessant verschijn sel is, dat is het langzaam vader wor den van prof. dr. L. de Jong) in DE VOLKSKRANT onder andere het volgende: Zo hoorde ik vanochtend iemand het volgende merkwaardige argument hanteren: „Die toespraak van De Jong over het leger? Kom nou zeg! Dertig jaar geleden, op 9 mei 1940 aan de voor avond van de Duitse invasie in ons land, heeft die man een artikel in De Groene Amsterdammer geschreven, waarin hij de wereldsituatie van dat moment haarscherp analyseert en aan het eind waarvan hii concludeert dat van oorlogshandelingen in Nederland geen sprake zal zijn. Dus als hij nou zegtdat we er slecht voor staan, zal het wel goed gaan". „Waarom spreekt dr. De Jong niet over de grootste kwaal van het Ne derlandse leger: de beroepsmilitai ren?", zo vraagt Eindhovenaar J. W. Overeem in de ingezonden brievenru briek van HET PAROOL zich af. De goeden niet te na gesproken, houdt het overgrote deel vast aan sta tus, arrogantie en een absoluut ont menselijkte piramide-gezagsstructuur Dr. De Jong mag het betreuren, dat het slachtvee en kanonnenvoer zich niet meer laat opjuinen, maar met de geest van het op negentiende-eeuwse denkbeelden geschoeide handboek voor onder-, midden-, boven- en op- perofficieren valt ons „slappe leger" echt niet op te pompen. Misschien wel door er een zakelijk genormaliseerd bedrijf van te maken, gebaseerd op goede argumenten in plaats van op vlaggetjes, sjerpen en mess-bedienden. Voor de stichting Militaire Omroep Nederland, in mei opgericht door ex- marinier Hans König en beroepsmari nier Peter Iedema die meer begrip voor het leger willen kweken, ligt er in deze maanden een groot zendings terrein braak. dagmiddag de bosbrand bij 't Harde werd ontdekt en waarop de verschillende waar schuwingen zijn uitgegaan. Om 12.30 uur heeft toevalliger wijs een vliegtuig van de leger- luchtwaarnemingsschool over het ge bied gevlogen. Men heeft toen even wel niets gezien. Om 12.45 uur was er een schietoefe ning met 105 mm munitie. Na enkele schoten zag de veilighgidsofficier van het artillerieschietkamp iets branden in de verte. De schietoefeningen wer den gestaakt en de eigen brandweer van het ASK gewaarschuwd. Om 12.55 uur rukte deze brandweer uit. Tezelfdertijd werd gebeld met het comité Veluwe van de vrijwillige bosbrandweer. Om een uur was de brandweer van het schietkamp inge zet. - q. ij -n Om 13.12 uur werd door het ASK groot alarm geslagen toen men zag dat de eigen brandweer het niet aan kon. Om f3.25 uur werden ook d'è brandweren van Epe, Elburg en Doornspijk aan het werk gezet. Om 14.00 uur constateerde de com mandant van het ASK dat het vuur de spoorlijn naderde. Daarop werden ook de gemeenten nog eens extra hieromtrent ingelicht. Ook het kabinet heeft zich gisteren be ziggehouden met de brand die donderdag bij 't Harde heeft gewoed, maar zich niet in de schuldvraag verdiept, aldus heeft premier De Jong vrijdagavond na afloop van de wekelijkse bijeenkomst verklaard. In antwoord op een vraag of hij voor stander is van een schietverbod indien verhoogd brandgevaar bestaat, verklaar de de premier dat het hem wel zou aan spreken om in tijden van grote droogte te overwegen of het schieten, indien moge lijk, niet zou kunnen worden uitgesteld. AMSTERDAM „Een kleine minder heid van radicale studenten heeft de macht overgenomen: er zijn tenslotte instituten bezet en laten wij vooral de Maagdenhuis bezetting van vorig jaar niet vergeten. Geleerden van naam werd hun weten schappelijk werk onmogelijk gemaakt. De besten onder ons gaan heen". Zo begint een valse zesde brief die zogenaamd door de rector-magnificus van de Universiteit van Amsterdam, prof. mr. A. D. Belinfante op de 18de aan alle studenten verstuurd zou zijn. Vrijdagavond werd deze brief, die qua uitvoering en stijl bedriegelijk veel gelijkt op de voorafgaande vijf brieven welke prof. Belinfante heeft rondgestuurd, bezorgd bij Amsterdamse kranten en het ANP. De brief is „zeer waarschijnlijk" van studenten afkomstig.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2