Vandalisme kost Plantsoenendienst jaarlijks meer dan f 25.000 S iliv 1 EXAMEN SU Hoe gaan we zondag van en naar Zandvoort A imfters prmali VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Voor de derde keer uitreiking van diploma's Vernielzucht wordt ieder jaar onrustbarender Na Luilak enkele honderden bomen geveld X 4, 3 II tfl Vermolen naar DWS Geen wijziging regeling voor degradatie Go Ahead (Kampen) wil niet spelen GRAND PRIX 1970 T m I AAN WENCKEBACH-MTS ANJERACTIE 1970 ZATERDAG 20 JUNI 1970 7 I f lil W *Y l wmxm MAu— i mm 6^» IJ4<% Ég m V elsen-IJ muiden Beverwijk Velsen-Noord Heemskerk Verwijsborden Hoe rijden We? (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De vernielzucht van de jeugd (maar vergeet ook de ouderen niet) wordt ieder jaar groter- Met de meest er gerlijke vormen heeft vooral de Plantsoe nendienst te maken, welke dienst per jaar minstens 25.000,extra uit moet geven om de aangerichte schade te herstellen. Opvallend is het begrip, waarmee het hoofd van de Plantsoenendienst, de heer P. Verlaan, het vandalisme tegemoet treedt. De dienst blijft natuurlijk niet onaan geroerd wanneer, zoals dit jaar met Luilak enkele honderden bomen in de gemeente eenvoudig zijn geveld. Integendeel, derge lijke wetenschap werkt ontmoedigend. Maar tegelijkertijd vraagt men zich af hoe dit voorkomen kan worden. De heer Ver laan zoekt de oorzaak in de welvaart in een verstedelijkt gebied, die veel vrije tijd met zich meebrengt. Hij heeft begrip voor „normale" kwajongensstreken, die hij zelf ook heeft uitgehaald, maar ook hij kan onmogelijk enig begrip opbrengen voor het domweg doodslaan van twintig jonge een den. Dit is vorige week gebeurd bij de vijver bij het eerste viaduct aan de Zee straat. Vooral na de winter moet de jeugd zich uitleven. De heer Verlaan meent dat men de jeugd voor de toekomst de mogelijk heden moet geven om de tijd van 12 tot 20 jaar op een plezierige wijze door te bren gen, zodat de jongelui straks in een bij zonder gecompliceerde maatschappij toch volwaardig mens kunnen zijn zonder frus traties. Men kan- de bruisende energie in banen leiden, waarvoor ouders en opvoer- ders begrip bijgebracht dient te worden. Voor een goede begeleiding is ook nodig personeel met begrip bij de Plantsoenen dienst, mensen die met de nodige belang stelling de jeugd tegemoet kunnen treden. Er wordt gezorgd voor speelattributen en trapveldjes, veel geld wordt geïnves teerd in gymnastieklokalen en nu zelfs een sporthal, waar de mens zijn overbodige energie kwijt kan. Men heeft er te weinig begrip voor, dat de mensen het uiteinde lijk allemaal zelf moeten betalen, aldus de heer Verlaan. Het zit hem dwars dat naar schatting drie- a vierhonderd bomen van 12 tot 15 jaar na Luilak onherstelbaar zijn vernield en zelfs geveld. Als de ouders van de vernielers in dergelijke gevallen gevon den worden, dan kunnen zij opdraaien voor de kosten: zestig gulden per boom. Hoe groot de waarde van een boom is, valt niet uit te rekenen; hij valt pas öp als hij weg is. Het is ontzettend hoeveel er moedwillig vernield wordt op het gebied van afras teringen. Een dronken man vernielt zon der enige aarzeling de afrastering van de kinderboerderij aan de Velserweg, zodat de herten er uit kunnen en zo een gevaar worden voor het verkeer. Draad of gaas doorknippen is de gewoonste zaak van de wereld. Tegenwoordig staan er geen bordjes „Verboden op het gras te lopen" meer op gazons, maar het is onbegrijpelijk hoe men dat gazon gaat gebruiken als een soort Boompje klimmen is helemaal niet erg en weike gezonde jongen houdt daar niet van? Het wordt echter an ders als er hele bomen vernield wor den of zodanig beschadigd dat zij niet lang meer zullen leven. crossbaan voor fietsen en brommers. Op hetzelfde gazon zit iemand rustig zijn auto te repareren, zonder te bedenken dat hij het gras niet alleen vernielt, maar ook grote schade toebrengt aan de grondslag door bijvoorbeeld olie in de grond te laten dringen. „Soms krijg ik zoveel klachten, dat ik ook niet meer weet wat ik er mee moet doen," zegt de heer Verlaan, die maar niet kan begrijpen hoe de jeugd, zoals onlangs aan de Van Vlietstraat in Zwaansmeer, speelwerktuigen uit de grond rukt en bij de afbraak van het speelterrein zelfs de klinkers nog uitgraaft. Dit was de Plantsoenendienst, maar ook andere instanties of personen hebben last van vandalisme. Een ervan is de Neder lands Hervormde Kerk, die het fraaie oude kerkgebouw bij de Wijkertoren, dat drin gend aan restauratie toe is, in eigendom heeft. Jaarlijks moeten hier voor honderden guldens ramen worden hersteld, die syste matisch worden ingegooid. Bijna elke week is het raak. Men overweegt nu zelfs om er horregaas voor te doen, wat de kerk een afschuwelijk gezicht zal geven. Men is nu in ieder geval zover, dat passerende gemeenteleden in de gaten houden of er weer ruiten worden vernield, een soort bewakingsdienst. Vooral onbewoonde huizen zijn het slachtoffer van het vandalisme, dat hand over hand toeneemt. MM® V' V*. Met een ergerlijke vorm van verniel zucht heeft de Hervormde Kerk te maken, die wekelijks de schilder kan bestellen voor het inzetten van rui ten in de kerk, welke stelselmatig worden vernield. Men denkt er nu zelfs aan om er horregaas ter be scherming voor te bevestigen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Ad Vermolen, in het af gelopen seizoen uitgekomen voor DFC, heeft een contract bij DWS getekend. DWS wordt voor de 26-jarige buitenspeler de vierde betaalde vereniging. Voor hy by DFC speelde kwam hy uit voor Baronie en Sparta. Ton Vorstenbos, de 21-jarige middenvel der die door SVV op de transferlijst werd geplaatst, is in onderhandeling met For- tuna (VI.). Volgende week hoopt men tot overeenstemming te komen. Frans Struis van DFC is op eigen verzoek op de trans ferlijst geplaatst en heeft reeds onderhan delingen met Holland Sport aangeknoopt. UTRECHT Enkele clubs, voorname lijk afkomstig uit de eerste divisie betaald voetbal, hebben in de afgelopen dagen het sectiebestuur verzocht de aan het begin van het seizoen 1969-1970 vastgestelde promotie- en degradatieregeling alsnog te wyzigen. In verband met dit verzoek hebben de legaties van het sectiebestuur betaald voetbal KNVB en van de federatie van betaald voetbal organisaties (FBO) zich vrijdagavond in Utrecht beraden. Zij zyn tot de conclusie gekomen, dat veranderin gen in de vastgestelde regeling niet wen selijk zouden zyn. Het verzoek van de be treffende clubs is dus afgewezen, hetgeen betekent, dat bij de aanvang van het sei zoen 1970-1971 de eredivisie uit 18 clubs bestaat, de eerste divisie uit 16 clubs (ver oorzaakt door het samengaan van de drie Utrechtse verenigingen) en de tweede di visie uit 17 clubs. HAARLEM. Mendelcollege. Geslaagd voor het eindexamen HBS-A: G. Been- ders, A. van den Beid, J. v. Boheemen, P. Bosman, B. Bunt, F. Christiaans, A. Dui- neveld, W. Duijn, C. Endlich, F. van Ga len, O. Harmsen, P. Hendrikse, B. Hoff man, M. Hol, J. Hopstaken, K. Jansen, I. Kaandorp, G. v. Kesteren, H. Koenekoop, S. Kok, K. Kokkelkoren, J. Koning, A. Liesting, C. Loerakker, L. de Man, E. van Meeuwen, M. van Mens, F. Meijer, Chr. Neijndorff, F. Oling, R. van der Raadt, G. Reichwein, B. van Rummelen, C. Rijken, R. Schenk, T. van Schie, P. van Schie, H. Schoemaker, A. Scholte, A. Scholte, H. Suidgeest, R. Veenings, C. Vermij, E. Ver- (Van onze sportredactie) ZWOLLE. Go Ahead Kampen is in principe niet bereid om het restant van de gestaakte beslissingswedstrijd tegen Spakenburg (de zogenaamde „veldslag van Ermelo") uit te spelen. Dit besluit had de KNVP na besprekingen met Spa kenburg en Go Ahead namelijk genomen. Voorzitter H. J. Bos van Go Ahead: „De KNVB stelt, dat naamloos publiek de ongeregeldheden heeft veroorzaakt. En dat beide verenigingen geen schuld hebben. Maar dat is beslist niet waar. Go Ahead wil, dat de KNVB tot een andere uitspraak komt, omdat naar onze mening de Spakenburg-supporters en nadien ook de spelers van die club zich hebben mis dragen. Het staken van de wedstrijd is al leen daarvan het gevolg geweest. Daar om wijzen wij op artikel 6 van het regle ment competitiewedstrijden, waardoor Spakenburg op de volgende wijze dient te worden gestraft: „Twee winstpunten in mindering en handhaving van de 1-0 stand, die was bereikt op het moment waarop de beslissingswedstrijd na 27 mi nuten werd gestaakt." ZONDAG 21 JUNI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 9.00-10.30 uur zwemver. VZV; 10.30-12 uur gemengd zwemmen; 12.00-13.45 uur zwemver. CSB; 13.15-14.45 uur gemengd zwemmen; 15.00-16.30 uur gemengd zwemmen. MAANDAG 22 JUNI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u. bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJïnuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30; filiaal Willems- beekweg 96, IJmuiden 14.30-17.30 en 19-21 u.; filiaal Venusstr. IJmuiden, 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord Ban- jaertstraat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal „Spaarnberg," Wüstelaan 79, Sant poort-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 6.30-8 uur gemengd zwemmen; 8-16.15 uur schoolzwemmen: 16.15-16.45 uur zwemles sen; 16.45-18 uur gemengd zwemmen; 18- 21 uur zwemver. Kenn. St; 21-22.30 uur zwemver. R.K. Velsen. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 19.45 u. Bridgecentrum De Jump. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, bejaardensoos, meisjesclub, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. ZONDAG 21 JUNI Café Sport, Kerkstraat. Tot 18 u. schaaksociëteit door schaakclub Wee- nink. 't Zwanenest, Dommelsingel. 20 u. spe ciaal programma voor de jeugd vanaf 17 jaar. De Slof, Raamveld, 19 u. sociëteit. De Kelder, Hilbersplein. 20 u. disco theek. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge opend 10-17.30 u. De Slof, Raamveld. 14 u. dansen, 19 u. sociëteit. Sportfondsenbad opend 10-17.30 u. MAANDAG 22 JUNI Statenhuis, Velserweg. 14 u. cursus be weging. Bejaardenpaviljoen Westerhout, Wes terhoutplein 5a. 14 u. Kleine Akademie, Hoflanderweg. 20 u. pottenbakken. Huize Scheybeeek, Velserweg. 19.30 u. spreekuur Beverwijkse Sportraad. Harmoniegebouw, Groenelaan. 20 u. re petitie Beverwijkse Harmoniekapel. De Slof, Raamveld. 20 u. repetitie koor Zang en Vriendschap en toneelvereni ging KDO. 't Zwanenest, Dommelsingel. 20 u. open Kuikensweg, Ge- (Van onze correspondent) BEVERWIJK. In de kantine van de Wenckebach-MTS aan de Parallelweg werden vrijdagavond de diploma's uit gereikt aan de geslaagden van de afdelin gen werktuigbouwkunde, bouwkunde en elektrotechniek. De belangstelling hiervoor was, ook van de zijde der ouders, heel groot. De voorzitter van het schoolbestuur, ir. C. J. F. Beckers, wees er op dat deze „plechtigheid" nu voor de derde maal plaatsvindt in de school. Het diploma van de MTS heeft in deze tijd van snelle ont wikkelingen op velerlei terrein een grote betekenis gekregen. Alom streeft men naar efficiëntie en arbeidsmethodeverbe- tering. He is daarom dat een aloud gezeg de grote betekenis heeft gekregen: „be zint eer gij begint". De belangstelling voor het technisch onderwijs is groeiende. In 1960 zag men dat 17,2 per duizend jongens het tech nisch onderwijs volgde en dat is nu ge stegen tot 38,2. Het diploma dat nu wordt uitgereikt is geen eindfase maar een rustpunt. Kennis veroudert vooral in deze tijd heel snel en de voorzitter wees er de jongelui dan ook op dat zij zich op de hoogte moeten blijven houden. Het aan tal verzoeken van het bedrijfsleven om gediplomeerde leerlingen van de school is een goed teken. „Wees evenals je voor gangers goede ambassadeurs der school", zei ir. Beckers, waarna hij de geslaagden gelukwenste en het diploma overhandig de. Namens de ouders sprak de heer G. P. M. Langendijk een dankwoord, waarna nog uit iedere groep der geslaagden een der leerlingen het woord kreeg om dank te brengen voor alles wat directeur en leraren gedaan hebben. Zij zijn in juni van het vorige jaar al geslaagd voor het theoretisch eindexamen en hebben nu met goed gevolg stage ge lopen. Voor hun namen verwijzen wij naar de rubriek Examens. Van de afde lingen werktuigbouwkunde, bouwkunde en elektrotechniek slaagden respectieve lijk 23, 7 en 17 leerlingen. huiskamer voor de jeugd vanaf 16 jaar. Vredevorstkerk, Laan der Nderlanden 152. 20 u. werkgroepavond AA. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Ge opend 10-17.30 u. Verenigde openbare bibliotheek, Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14- 17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwas senen 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwas senen 15-17.30 en 19-21 u.; Stumphius- straat 46: jeugd 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 15.30-17.30 u. MAANDAG 22 JUNI Openbare bibliotheek, filiaal De Meer paal, Banjaertstraat. Geopend 14-17 en 19-21 u. ZATERDAG 20 JUNI De Vluchtheuvel, M. van Heemskerck- straat. 20 u. dansen voor verloofde en ge huwde paren. ZONDAG 21 JUNI Parkeerterrein. Rijksstraatweg 219. 8 u. conditietraining. MAANDAG 22 JUNI De Zevensprong, Const. Huijgensstraat 20 u, repetitie gemengd koor. De Zandkraai, Handelstraat. 20 u. open klaverjasdrive. Herv. Kapel, Const. Huijgensstraat 19.30 u. repetitie'koor Stem des Volks. De Magneet, Ten Katestraat. 20 u. re petitie instrumentaal ensemble. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat 7: jeugd 19-21 u. nooij, W. Verweij, H. Vos, J. Wentink, R. Witteman, J. Worp, E. van der Zwaag, Haarlem; M. L. van Agtmaal, S. Franken, M. Smit, Bloemendaal; G. Baker, T. Bier man, F. Bullinga, L. Landwehr Johann, T. Molenkamp, H. Poelgeest, M. Thorborg, Santpoort; H. Beun, J. Bubenik, M. van Poelgeest, Heemstede; M. Hensen, Over- veen; A. Kleijn, J. Sewalt, IJmuiden; J. Vriesema, Amstelveen; P. Wehnes, Alk maar; G. Wesselink, Aerdenhout. ROTTERDAM Propedeutisch econo mische wetenschappen H. G. Frederikze, Heemskerk; J. Gaartman, Haarlem; C. van Klaveren, Haarlem. HAARLEM - R.-k. Scholengemeenschap „Sancta Maria" voor Lyceum en HAVO. Geslaagd voor het eindexamen HBS-B de dames Lily Brouwer, Ria van Dijk, Willy van den Oetelaar, Mieke Priem, Fine Tros- sèl, Adri Vrolijk, Carla van Westerhoven en Agatha Wilson Geslaagd voor het eindexamen Gym nasium A de dames Katja Bunnik, Elly van Doorn, Conny van der Ham, Mar ja Straus, Mechield Westerhout, Annemarie Wortelboer en Miriam Zaat. Geslaagd voor het eindexamen Gym nasium B de dames Gabriël Dijkman, Yvonne Kooyman, Marieke Nelissen, Ineke Odijk, Lizzy van Pampus, Ineke Verbeek en Marga Witteveen. Nu de maand juni enkele weken oud is, breekt binnenkort weer de periode aan, waarin in de meeste gemeenten van onze provincie de jaarlijkse col lecte wordt gehouden ten bate van het Anierfonds Noord-Holland. Met nog meer vrijheid dan in voor gaande jaren doe ik in 1970 via de pers een beroep op de gulheid van alle Noord-Hollanders, opdat het mogelijk zal blijven de dringend nodige steun te geven aan een grote verscheidenheid van culturele activiteiten in ons boei ende gewest. Wanneer ik de gebruikelijke terug blik werp op het achter ons lig gende jaar dan kan ik tot mijn genoe gen beginnen met de mededeling dat het Anjerfonds een steeds vastere plaats in Noord-Holland begint in te ne men en dat steeds meer mensen be reid blijken te zijn een bijdrage voor het werk van het fonds te geven. De totale opbrengst van de gezamenlijke acties in 1969 bereikte namelijk een re cord-hoogte van bijna 57.000,-. Mede dank zij de grote inzet van de organisatoren van de plaatselijke acties en de vrijgevigheid van grote groepen mensen was het mogelijk ook in de achter ons liggende periode een sub sidiebeleid te voeren, dat een daad werkelijke bijdrage betekent aan de ontwikkeling van vele en verlerlei cul turele activiteiten in alle delen van onze uitgestrekte orovincie. Naast de „vaste klanten" van het Anjerfonds, de drumbands en de har monie- en fanfarekorpsen, werden o.a. een jeugdcircus, een vormingscentrum en een molenrestauratie gesubsidiëerd. Uiteraard zijn dit slechts enkele voor beelden van de in totaal 101 verzoeken, die met een grotere of kleinere bij drage werden gehonoreerd. Uit het aantal toegekende bijdragen moge het U duidelijk zijn dat het Anjerfonds dat zijn zetel heeft in het Provinciehuis te Haarlem, steeds be reid is de helpende hand te bieden bij de verwezenlijking van allerlei plan nen op cultureel gebied. Aan het voortzetten van ons werk is zeer sterk de noodzaak verbonden van het slagen van de jaarlijkse acties. Het bestuur van het Anjerfonds Noord-Holland zal daarom ook nu weer Uw onontbeerlijke financiële steun op hoge prijs stellen. De Voorzitter van het Anjerfonds Noord-Holland, De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, Mr. F. J. KRANENBURG (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT. Ter gelegenheid van de Grand Prix wordt zondag 21 juni het verkeei in Kennemerland centraal geregeld. Hierbij werken 8 gemeente politiekorpsen samen, onder leiding van een coördinator die zich bevindt in de centrale meldkamer aan het hoofdbu reau van politie in Haarlem. Waarneming van de verkeersdrukte op de toevoerwegen naar de kust wordt verricht vanuit een vliegtuig van het Korps Rijkspolitie, waarmee de co ordinator mobilofoonverbinding heeft. Hij kan zodoende tijdig een beeld krij gen van de verkeersstromen die zich naar of vanuit Zandvoort bewegen en maatregelen voor een vlotte geleiding en opvang nemen. Alleen el voor de regeling van het verkeer en het parkeren wordt aan het Zandvoortse korps bijstand verleend door 100 man rijkspolitie. Op en rondom het circuitterrein is naast de gemeentepolitie Zandvoort en de assistentie verlenende rijkspolitie ook de Zandvoortse reservepolitie ingescha keld. Voor dit algehele circuittoezicht wor den ruim 200 man ingezet. In totaal doen op 21 juni in de badplaats onge veer 350 politie-ambtenaren dienst. De strandbezoekers die via de Zand- voortselaan binnenkomen, worden door borden en spandoeken verwezen naar het zuidelijke strand. Het circuitverkeer dat over deze weg binnenkomt wordt van het strandver- keer afgetakt en via een eigen route naar het circuitterrein gevoerd. De strandbezoekers die over de Bloe- mendaalse Zeeweg en de Boulevard Barnaart binnenkomen wordt aangera den zich naar het aan die zijde van de gemeente gelegen (noordelijke) strand te begeven en niet te trachten per auto de zuidelijke boulevard te bereiken daar dit vrijwel onmogelijk zal zijn. De verkeersregeling is in grote lij nen als volgt gepland: a. het verkeer komend uit de richting Amsterdam wordt gedirigeerd naar de Zeeweg en komt over de Boule vard Barnaart Zandvoort binnen. Hetzelfde geldt voor het verkeer uit de richting Velsen. b. het verkeer uit het zuiden en oosten wordt naar Zandvoort geleid via de Zandvoortselaan. c. doen zich opstoppingen voor met be trekking tot het verkeer dat op de Zandvoortselaan gericht is, dan zal de coördinator dit verkeer af doen buigen en naar de Zeeweg doen ge leiden. Dit zal hoofdzakelijk gebeu ren in Heemstede. Omgekeerd zal een te groot aanbod voor de Zeeweg (in Haarlem) worden omgebogen naar de Zandvoortselaan. d. Bij de afvoer wordt het verkeer in princip; teruggeleid langs dezelfde weg waarlangs het binnengekomen is. Met het oog op de mogelijkheid dat ambulances door de drukte de Haarlem se ziekenhuizen niet snel genoeg kun nen bereiken is een regeling getroffen waardoor afvoer van patiënten in nood gevallen per helikopter kan plaats vin den. De poliiie raadt de automobilisten- strandbezoekers aan tjjdig van huis te gaan zodat de aanvoer zoveel mogelijk gespreid wordt, en vraagt hun Zand voort langs dezelfde weg te verlaten als men binnengekomen is.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7