Via houdstermaatschappij HOOGOVENS EN HOESCH GAAN FUSIE AAN Humanistische raadsman bij Hoogovens Dode in Grand Prix Dode door bliksem ÉSfF Massaal afscheid van Soekarno Vliegtuigen gekaapt ii\terftöl\ioi\$ Coup in Equador Twee doden in Heemskerk I m - AGENDA pag. 6 Verder in de krant HET WEER Toerwagenrace afgelast wegens beschadiging van de baan Begrafenis in Oost-Java s Ibarra dictator er is weer véél nieuws bij |3 weken IJMUIDER COURANT 3 weken Beverwijkse Courant jl 60e JAARGANG NUMMER 192 MAANDAG 22 JUNI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519! Redactie teL 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR LJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling f 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, f 1.13 ner week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur KM Kans op buien K: In Leningrad 20 mensen opgepakt na poging tot roof passagierstoestel Het woord is aan Weekeindverkeer eist zeker 25 levens ZANDBERGEN 500 gram gehakt per KILO Donderdagaanbiedingen 250 gr gemalen biefstuk KENNEMERLAAN 43 TEL. 1.85 3.50 1.48 14310 Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. IJmuider Courant w Brazilië heefl door de overwinning in de finale op Italië een eind gemaakt aan de sinds 1950 geldende traditie, dat de ploeg die het eerste scoort, uit eindelijk met een nederlaag genoegen moet nemen De Brazilianen deden het anders. Wel moesten zij Italië nog de gelijkmaker toestaan, maar in de tweede hel)t sloegen zij genadeloos toe met drie punten. Brazilië heeft de ivereldtitel daarmee voor de derde keer veroverd. Het won eerder in 1958 (Zweden) en 1962 (Chili). Op de foto wordt Pele door supporters op de schouders genomen. (Van onze redactie economie) IJMUIDEN Om problemen bij de internationale samenwerking te ver mijden zal Hoogovens (23.000 man) met zijn partner Hoesch (52.500 man) in Dortmund een fusie aangaan door middel van een houdstermaatschap pen. De gedachten daarover zullen in de komende maanden worden uitge werkt, aldus een zondagavond uit gegeven communiqué van Hoogovens. Als de fusie tot stand komt ontstaat een staalconcern, dat 12 percent van de Europese markt voor zijn rekening neemt. Dat is juist 1 percent beneden de norm die de Europese commissie voor een markt van 107 miljoen ton staal'gewenst acht. Hoogovens, waarin de staat voor 30 percent en de gemeente Amsterdam voor 9 percent financieel is geïnteres seerd, heeft thans een jaarcapaciteit van 4V2 miljoen ton staal. Dezer dagen werd een investeringsprogramma bekendge maakt, dat de capaciteit op 6 miljoen ton staal moet brengen. Er komt dan voor 900 man werk bij. Hoesch Dortmund gaat tot 8 miljoen ton staal per jaar. In Rotterdam zouden beide concerns op de Maasvlakte vanaf 1974 een produktie in het gezamenlijke staalconcern kunnen leveren van 2% mil joen ton per jaar, op te voeren tot 5 IJMOND. Het Humanistisch Ver bond heeft, naar men ons van die zijde meedeelt, zijn taak uitgebreid tot in het bedrijfsleven. Als eerste bedrijfsraads- man begint de heer J. F. Smits uit Breda zijn werkzaamheden bij Hoogovens. Het betreft hier een experiment waaraan Hoogovens steun verleent. De eerste taak van de heer Smits zal zijn het bieden van individuele hulp. In een later stadium zal hij naar behoefte trachten gespreksgroepen te vormen. Uit het binnenland2, 11 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 4, S Aangestipt 6 Weerrapporten 6 Feuilleton 6 Beeldverhalen 6 Kunst 7 Radio en TV 7 Economisch nieuws9 Beurs 9 Scheepvaart 9 Sport 4 en bijlage Luidsprekers12 Deze krant bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.1. tot dins dagavond Half tot zwaar bewolkt mei enkele regen- of onweersbuien. Vooral in bet binnenland koeler. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. AAN HET STRAND: Morgen aanvankelijk zonnig, maar in de namiddag of avond kans op onweer. Zwakke zeewind. Tem peratuur ongeveer 21 graden. Zee water 16 graden. Vooruitzichten: Iets koeler en wisselvalliger weer. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT. De 28-jarige Engels man Piers Courage is gistermiddag tij dens de Grand Prix van Nederland net zijn Tomaso Ford dodelijk verongelukt. Het gebeurde vrijwel op dezelfde nlaats waar twee jaar geleden tijdens een Formule-n-race de Engelsman Chris Lamberts de dood vond. Het was echter in de 21-jarige Grote Prijs-historie het eerste ongeluk met dodelijke afloop, De calamiteit had tot direct gevolg, dat de tweede toerwagenrace (die men aanvankelijk toch door wilde laten gaan om een geleidelijke afvloeiing van het publiek te bewerkstelligen) niet plaats vond, omdat de baan door brandend mag nesium en het wegslaan van de hekken over een afstand van 200 meter, derma te beschadigd was, dat de organisatoren het onverantwoord achtten om verder te racen. Ook alle verdere geplande activi teiten werden' op slag geannuleerd. Win naar Jochen Rindt zag af van een huldi gingsronde en ook de prijsuitreiking die gisteravond in het Zandvoortse Strandho- tel zou worden gehouden, werd afgelast. Tijdens de drieëntwintigste ronde raak te Courage (familie van het Engelse biermerk) wiens vrouw zich in de pits bevond met zijn Italiaanse Tomaso voor Tunnel Oost aan de linkerkant van de weg van de baan. De wagen sloeg over de kop en explodeerde tegelijker tijd. waarbij het zeker is dat de coureur op slag dood is geweest. De brand die ontstond was zo virulent dat zelfs een ge deelte van het helmgras in brand vloog. Eén van de ter plaatse aanwezige brand weerlieden probeerde de brandende bolide waar niet veel meer van over was te blussen, maar dat hielp nauweliiks De betrokken man heeft ook nog gepro beerd om Courage uit zijn auto te trek ken, maar deze pogingen faalden aange zien de coureur vast in zijn wagen zat. Enkele minuten na de grote rookontwik keling en vlammensignalering in het bos werd groot brandalarm geslagen. wa;.r- na een brandweerwagen zich naar de vuurzee spoedde om het vuur te beteuge len. Onmiddellijk na afloop van de Grand Prix werd een technisch onderzoek naar de juiste toedracht van het ongeluk inge steld, waarvan nog geen verdere bijzon derheden werden bekendgemaakt. (Zie verder onze bijlage „Sportief"). (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Vier jonge mensen uit Beverwijk zijn zondagavond, wande lend op het strand van Wijk aan Zee, door de bliksem getroffen. Een van hen, de 16-jarige II. Bloemhof, is daarbij op slag gedood. De drie anderen zijn ge wond. Het onweer ontlaadde zich zondagavond in een geweldige blikseminslag, waarvan het groepje strandwandelaars het slacht offer is geworden. Het gebeurde om kwart over negen even voorbij het Zui- derbatl. De heer Bloemhof werd dodelijk getroffen. Zijn zuster Sietske, 27 jaar oud liep een lichte schock op. Een vriend, de jarige J. Drent, kreeg brandwonden tot in de derde graad en zijn zuster Aaltje, 25 jaar oud, kreeg een shock. Het uitgebrande wrak Courages bolide op het Zandvoort. van Piers circuit in miljoen. Hoogovens en Hoesch nemen ieder voor 40 percent deel aan het Maas vlakteproject, en hebben deelname van 20 percent voor andere Nederlandse be drijven opengelaten. Wie de kandidaten daarvoor zijn is niet bekend, al is wel vaker de naam van de Nederlandse Ka bel-Fabrieken genoemd, die een aparte staalsectie hebben. Vooral uit kringen van Duitse werk nemers is tegen de voorgenomen fusie de bedenking geuit dat de vorming van een houdstermaatschappij in Nederland, waarin beide partijen gelijkelijk zouden deelnemen, in feite op een overwicht van Hoogovens van 60 tegen 40 percent zal neerkomen. Het Nederlandse concern heeft namelijk al 15 percent van het aan delenkapitaal van Hoesch in handen,, sinds Hoesch met Hoogovens ging samen werken en dit flinke concern de Dort mund Hörder Hütter Union overnam, waarin Hoogovens een belang van 15 per cent had. In een communiué van Hoogovens werd nog meegedeeld dat overeenkomstig aan de in ons land geldende fusiecode al vroegtijdig de hoofdbesturen van de me taalvakbonden op de hoogte zijn gesteld van de stand van het onderzoek. Met deze besturen is afgesproken dat zodra zekerheid zal ontstaan over het al of niet vinden van een basis voor verdere a- menwerking uitgebreid zal worden over legd met onder andere de ondernemings raad. Een eerste overleg met deze raad is er inmiddels al geweest. Het zal van daag worden voortgezet. Naar de mening van de raden van be stuur in IJmuiden en in Dortmund is er met het oog op een eventueel tot stand komen van een samenwerking geen aan leiding tot koersbewegingen die afwij ken van de in de laatste maanden tussen Hoogovens en Hoesch bestaande koers- verhouding, aldus het comminiqué van Hoogovens. De keuze van een houdster maatschappij betekent geen stroomver snelling bij de fusie, aldus vanmorgen het commentaar van Hoogovens. Het zal nog enige maanden duren eer er defini tieve berichten komen. DJAKARTA. (Reuter) Tienduizen den mensen van wie velen huilden en anderen bloemen wierpen stonden van daag langs de route naar het militaire vliegveld Halim bij Djakarta om de voor malige Indonesische president Soekarno uitgeleide te doen naar zijn laatste rust plaats. Het stoffelijk overschot van de afge zette Indonesische leider, die gisteren stierf, werd, begeleid door militairen en politie, naar het vliegveld gereden, van waar het naar Soekamo's geboorteplaats in Oost-Java zou worden gevloger en van staatswege zal worden bijgezet. De menigte stond aan beide zijden van de 16 kilometer lange route vanaf het sterfhuis in de Diakartaanse voorstad Slipi naar Halim. Velen probeerden de lijkwagen dicht mogelijk te naderen, terwijl hii langzaam naar de luchtmachtbases reed vn-nrafge gaan door motorpolitie en vrachtauto's met militairen. Op een gegeven ogenblik moest de stoet enkele minuten halt houden daar de rouwenden de lijkwagen omzwermden. President Soeharto had de leiding van een korte plechtigheid, die voorafging aan het vertrek uit het sterfhuis, een huis, dat voor Soekarno's Japanse vrouw Ratna Sari Dewi werd gebouwd. Dewi, Soekarno's derde vrouw, verge zelde ook het stoffelijk overschot in het vliegtuig van de Indonesische luchtmacht. Haar driejarige dochter Kartika was bij haar. Ook Soekarno's tweede vrouw, Har- tini en de vijf kinderen van zijn eerste vrouw, Fatmawati, hebben Soekarno op zijn laatste reis vergezeld. Twee meisjes en een jongen uit de me nigte op de luchtbasis Halim werden gil lend van de startbaan weggevoerd terwijl de kist in het vliegtuig werd overge bracht. Verwacht wordt, dat de belangstelling overweldigend zal zijn bij de teraarde bestelling in Blitar 200 kilometer ten zuiden van Soerabaja. (Zie ook pagina 3 en 11) BAGDAD (Reuter en AFP) Drie jongelui uit Iran hebben gisteren een passagiersvliegtuig met 91 passagiers ge kaapt en de piloot gedwongen op de lucht haven van Bagdad in Irak te landen. De kapers kregen politiek asiel van de Iraakse autoriteiten. Het drietal ging onmiddellijk na de start naar de cockpit en bedreigde daar de piloot met revolvers. Om hun eis kracht bij te zetten goten zij ook nog een blik benzine op de vloer leeg. Een doosje luci fers werd „in aanslag gehouden". De jonge kapers wilden met hun daad protesteren „tegen de hulp die de Sjah van Iran aan Israel verleent". Vanmorgen is een Amerikaans passa giersvliegtuig gekaapt op een vlucht van Beiroet naar Rome. Het toestel vliegt nu naar Caïro. Er zijn 114 passagiers aan boord. De ge zagvoerder meldde boven de Cyprische hoofdstad Nicosia dat hij gedwongen werd naar Cairo te vliegen. Op het vliegveld van Leningrad zijn vorige week maandag verscheidene per sonen aangehouden, „toen zjj probeerden een vliegtuig te kapen". Dit staat in een krant uit Leningrad. Er zouden twaalf mensen, waaronder drie vrouwen zijn ge arresteerd. Verder zouden er tientallen huiszoekin gen zijn verricht. Daarbij werden nog eens acht personen gearresteerd. Zes van hen behoorden tot de 37 ondertekenaars van een brief van joodse inwoners van Lenin grad, die secretaris-generaal Oe Thant om bemiddeling hebben gevraagd voor hun emigratie naar Israel, aldus kringen die in contact staan met dissidente intellec tuelen in de Russische hoofdstad. Voor zover bekend zijn tegen de 20 gear resteerde mensen tot dusver geen aanklach ten ingediend. Volgens de Russische wet wordt uitwijken naar het buitenland be schouwd als verraad, dat met gevangenis straf van 10 tot 15 jaar kan worden bestraft. ADVERTENTIES Lli 2 LU UJ G*G Otto Weiss: Menigeen ware het wel zo aange naam indien zijn kennissen wat meer belangstelling voor hem had den p.n zich wat minder met hem bemoeiden. QUITO (AP) De president van Ecuador, Jose Velasco Ibarra heeft gis teren met instemming van de hoge mi litaire raad dictatoriale bevoegdheden gekregen. Onmiddellijk na de staatsgreep zette het leger de meeste vooraanstaande link se figuren in het land gevangen. Para chutisten bezetten de ..niversiteiten van het Zuidamerikaanse land. Uit Quita wordt gemeld dat gevochten wordt op de plaatselijke universiteiten. De gehele nacht door waren schoten te horen. Onder de gearresteerde personen be vindt zich de rector magnificus van de universiteit, Manuel Aquirre. Algemeen wordt aangenomen dat de staatsgreep aan he+ brein van Ibarra's neef, minister van Defensie Jorge Acos- ta Velasco, is ontsproten. Alle leden van het kabinet hebben de coup echter goed gekeurd, evenals de militaire leiders. Binnenkort wordt de afkondiging van de staat van beleg voor het hele land verwacht, met als een van de eerste be palingen dat het communisme en de com munistische partij buiten de wet worden gesteld. Het parlement is ontbonden, de grondwet buiten werking gesteld en allt banken en valutamarkten zijn onder staatstoezicht geplaatst. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Een 64-jarige invali de inwoner van YVormerveer en een 75- .jarige inwoner van Wormer :ijn zater dagavond om het 'even gekomen bij een botsing op het kruispunt Marquettelaan— Jhr, Geverslaan in Heemskerk. Huil echt genoten werden gewond. Een auto, bestuurd door de 75-jarige J. Beudeker uit Wormer, reed uit de Jhr. Geverslaan de voorrangskruising over, zonder voorrang te verlenen aan een wa gen, die werd bestuurd door een 22-jarige inwoner van Heemskerk. Bij ,de botsing was een passagier van de eerste wagen, de 64-jarige P. A. Lak uit Wormerveer. op slag dood. De bestuurder, de heer Beude ker, overleed een uur later in het Sint Jozefziekenhuis. Daarheen waren ook de beide echtgenoten vervoerd, die beiden een schouderfractuur hadden opgelopen. De bestuurder van de andere wagen liep geen verwondingen op, maar beide auto's werden zeer zwaar beschadigd. Vrijdagavond was op hetzelfde, weinig overzichtelijke kruispunt een ongeluk ge beurd met twee gewonden. ADVERTENTIES Dinsdagaanbiedingen 4 HAMBURGERS 4 BEEFBURGERS 4 SLAVINKEN 4 GELDERSE SCHIJVEN 4 Halen 3 betalen f1.25 Woensdagaanbiedingen uil U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor o. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.13 op A/B NAAM WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1