Twaalf telescopen speuren in heelal naar het verleden Hoe is het ontstaan Postmuseum twee antieke zit al auto's Gewicht belangrijk bij zwangerschap jaren met omhoog UNIEK OBSERVATORIUM IN WESTERBORK DOOR PLAATSGEBREK NIET UITGESTALD GEBOORTEONDERZOEK BIJ AMERIKAANSE MARINE Filosofie-onderwijs VWO en HAVO? Dr. P. Wittebol opvolger van prof. J. F. Nuboer WOENSDAG 24 JUNI 1970 11 (Van onze correspondent) LEIDEN Twaalf keurig in het gelid staande radiotelescopen staan in Westerbork in Drente gereed om de geheimen van het heelal verder te ontsluieren en daarbij hoogstwaarschijnlijk ook verrassende ontdekkingen te doen in ons eigen sterrenstelsel en in verste verten van de kosmos be nevens het verre verleden, tot miljarden jaren terug. SCHEIDEND VERMOGEN Dit woord: BEJEGENEN Dit woord: SCHARLAKEN FOEFJES ONTHOUDEN VERRASSINGEN - - Historie VERSCHILLEN OORZAKEN Rectoren voorstanders Dit unieke radio-astronomische observatorium vandaag door koningin Juliana offi cieel in gebruik gesteld. Het is min of meer een verfijning maar ook een complement van de radiotelescoop van Dwingelo, die jaren geleden door de koningin werd in gewijd en waarmee Nederland een reeds grote internationale faam op astronomisch gebied belangrijk heeft versterkt. Vrijwel elk fysisch gebeuren in het heelal gaat met elektromagnetische stra ling gepaard. Aard, intensiteit en richting van deze straling kunnen veel vertellen over de aard van de processen. In een heel klein deel van het spectrum wordt deze straling al duizenden jaren waarge nomen: het zichtbare licht dat ons zon, andere sterren, planeten en manen toont. Verreweg het grootste deel van de stra ling bereikt de waarnemer op aarde ech ter niet omdat het geabsobeerd wordt door de dampkring. Dit betekent dat de lichtstraling ons een zeer beperkt, onvol ledig en dus foutief beeld van het heelal geeft en een verklaring van het hoe en wakarom der kosmische processen gebrek kig moest blijven. De observatie van het heelal alleen door studie van het zicht bare licht komt overeen met het bestu deren van de omgeving van een huis uit één dakvenstertje met een nauw ge zichtsveld door een nevelige lucht. In de laatste decennis is de blik van de sterrekundigen revolutionair verruimd en wel voornamelijk door de ontwikkeling van twee nieuwe technieken, de radioas- tronomie en de ruimtevaart. Zij openden nieuwe „vensters" naar vele zijden in het huis waar wij wonen, de aarde, en vanwaaruit wij de omgeving, de kosmos, proberen te leren kennen en begrijpen. De aardse atmosfeer bleek nog een an der „venster" te bezitten dan dat voor het zichtbare licht, namelijk voor radio straling van bepaalde veel langere golf lengtes en ook deze straling werd over vloedig door kosmische objecten aitge- zonden. De ruimtevaart heeft het voorts mogelijk gemaakt, waarnemingsinstru menten naar „buiten" te sturen, naar bui ten onze kosmische woning, waardoor we geen vensters meer nodig hebben in de versluierende atmosfeer en de elektro magnetische straling uit de kosmos over het gehele spectrum bestudeerd kan wor den. In Dwingelo heeft men een belangrijke bijdrage tot de studie van het heelal door middel van de radiostraling kannen leve ren. „Dwingelo" en andere '•adio-obser- vatoria op de wereld hebben echter een groot technisch nadeel ten opzichte van licht-telescopen: Zij „zien" niet scherp genoeg naar de wens van de astronomen. De detailrijkdom van het beeld van een telescoop hangt in sterke mate af van de omvang van lens of spiegel, waarin de straling wordt opgevangen in verhouding tot de golflengte van de straling. Radio straling heeft een veel langere golflente dan het licht, en de „lenzen" van een radiotelescoop (wat in wezen de parabo lische antennes zijn) moeten vele duizen den malen groter zijn dan de lenzen van lichttelescopen om eenzelfde „scheidend vermogen" te verkrijgen, dat wil zeggen het vermogen om op (in een hoek uit gedrukt) zeer kleine afstand van elkaar nog twee stralingsbronnen van elkaar te In het werkwoord bejegenen, Duits begegnen, gaat het woord jegen schuil, dat wij nog bezitten in de vorm je gens. De eigenlijke betekenis van je gen, waarvan de oorsprong onbekend is, was: recht tegenover. Vandaar dat bejegenen vroeger werd gebruikt in de betekenis: iemand tegenkomen, ie mand toevallig ontmoeten. Een minne liedje zegt: mijn hart dat springht van vreughd omdat ik jou bejeghen. Maar men kan iemand ook met vijandige bedoelingen tegenkomen en dan bete kent bejegenen: bestrijden. Men moet ziekten „in haar beginselen bejege nen," zegt Cats. De huidige betekenis is: zich op een bepaalde wijze ten op- tichte van iemand gedragen. Men kan iemand met onderscheiding, maar ook met scheldwoorden bejegenen. Onder scharlaken verstaat men: een wollen stof van helderrode kleur en ook: die kleur zelf. Het eigenaardi ge van het woord schuilt in de letter k, dat ziel men als men de vormen vergelijkt die het woord in andere ta len had en heeft Het Frans heef' écarlate, het Engels scarlet, het Duits scharlach. Men leid het Nederlandse scharlaken af van het Oudfranse es- carlate dal teruggaat op het laat-La- tijnse scarlatum *n meent dat dit een door kooplui uit het oosten en met name uit Perzië overgenomen woord is. Daar luidde het sakirlat. In het tweede deel van al d"ze woorden komt nergens een k voor en de Nederlandse eigenaardige vorm wordt verklaard door invloed van het woord laken Men meende dus dat er van een la kense stof sprake was. kunnen onderscheiden, dus als aparte ob jecten waar te nemen. De constructie van zeer grote antennes voor radiostraling is echter technisch on uitvoerbaar. Zij moeten immers ook nog beweegbaar zijn om de loop van de kos mische objecten langs het firmament te kunnen volgen en om door lange duur van waarneming ook zwakke straling te kun nen meten. Er zou een antenne van kilometers dia meter nodig zijn, om de huidige nieuws gierigheid van de astronomen enigszins te bevredigen, en een dergelijk gevaarte is technisch onmogelijk. In Westerbork is dit probleem met een reeks technische „foefjes" min of neer omzeild. Zeer onvolledig en vereenvou digd verteld heeft men daar de volgende oplossing gevonden. Men zou in principe de benodigde enor me antenne van tegen de twee kilometer doorsnee ook kunnen opbouwen uit een vlak met duizenden kleinere gekoppelde parabool-antennes. Dat is altijd nog een zeer kostbare onderneming en technisch bijzonder moeilijk. De zaak kan echter weer sterk vereenvoudigd worden door slechts één rechte lijn van telescopen te bouwen en deze te laten draaien zodat de lijn een vlak doorloopt alsof het één grote schijf is. Op zichzelf zou dit ook enorme technische problemen meebrengen. Er is echter de gelukkige omstandigheid, dat één rechte lijn van telescopen van nature al draait door de aswenteling van de aarde: 360 graden in 24 uur. Van deze omstandigheden heeft men in Westerbork gebruik gemaakt door slechts 12 telescopen (waarvan om technische re denen twee verrijdbaar) op een Oost- West-lijn te plaatsen, deze zeer nauwkeu rig in stand en beweging te koppelen, en daarmee een radioantenne te verkrijgen, die in enkele uren aarddraaiing dezelfde functie kan uitoefenen als een antenne van tegen de twee kilometer diameter. Zoals gezegd is, is dit een overgesimpli- ficeerde weergave van het systeem, maar in principe komt het hier toch op neer. Men bereikt daardoor een voor de radioastronomie uitzonderlijk goed „scheidend vermogen," een uniek scherp „beeld." Voorwaarde voor het gebruik van dit stelsel is, dat de gegevens over de gehe le duur van een waarneming kunnen worden „opgeslagen" in een elektro nisch brein en later weer samengevoegd tot één beeld nadat de lijn van telesco pen door de aarddraaiing een geheel cir- kelvlak heeft gevuld. Dit is een zeer moeilijke technische opgave geweest. Bovendien is duidelijk, dat het stelsel al leen bruikbaar is voor de waarneming van betrekkelijk statische verschijnse len. Zeer snel fluctuerende straling kan niet meer worden geregisteerd, omdat de lijn met telescopen nu eenmaal t ijd nodig heeft om een echte spiegelantenne gevormd te hebben. Het is de bedoeling, dat men dit nieu we observatorium waarnemingen wor den gedaan ten aanzien van ons eigen sterrenstelsel, het melkwegstelsel en ook extra-galactische objecten tot aan de grenzen van het waarneembare heel al op miljarden lichtjaren afstand ite. Een lichtjaar is de afstand, die het licht (300.000 km per seconde) in één jaar af legt. Dat betekent tevens waarneming van het verleden tot miljarden jaren te rug. De straling, die wij uit die uiterste grenzen" van de kosmos ontvangen, is daar immers miljarden jaren geleden vertrokken. Overigens rekent men er in Wester bork al vrijwel zeker op, dat met behulp van het nieuwe observatorium verras sende ontdekkingen in de kosmos zullen worden gedaan. Het merkwaardige is namelijk, dat de laatste decennia bij steeds nauwkeuriger studie /an bekende verschijnselen telkens plotseling geheel nieuwe verschijnselen en kosmische ob jecten ontdekt werden, waarvan men het bestaan niet bevroedde. Vroeger moesten waarnemingen bepaalde theo rieën omtrent het bekende bevestigen of weerleggen, tegenwoordig is het zo, dat verrassende ontdekkingen nopen tot het telkens opstellen van nieuwe theorieën. Zo zijn de laatste jaren (om maar enkele verrassingen te noemen) bij de waarne ming voor geheel andere studies de merkwaardige zeer sterke stralingsbron nen van kleine omvang, de quasars ont dekt, evenals nog kortgeleden de hoog frequente pulserende stralingsbronnen, de pulsars. Men twijfelt er langzamerhand niet meer aan, of de verfijnde waamemings- techniek van Westerbork zal weer nieu we verrassingen brengen, die bestaande theorieën omtrent wezen, oorsprong, ont wikkelingsgeschiedenis en toekomst van het heelal omver zullen gooien of om zullen buigen. En ook deze nieuwe verrassingen zul len niet „het einde" betekenen, want de ervaring van de laatste decennia heeft geleerd, dat iedere poging, om een kos misch probleem op te lossen, dit vraag stuk plaatst tegen een decor van plotse ling ontdekte series nieuwe vraagtekens. Niettemin: iedere stap is er één, en in Westerbork hoopt men er zelfs vele te kunnen zetten. Van de twaalf radiotelescopen in de omgeving van Westerbork zijn deze twee verplaatsbaar; zij lopen op rails. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Nederlandse Post museum aan de Zeestraat in Den Haag zit omhoog met twee bijzonder fraaie antieke automobielen, een postauto Chenard et Walcker 1925 met houten carrosserie, en een De Dion Bouton 1925, uitgerust met een opklapbaar schrijfbureau en van bin nen geheel betimmerd met teakhout. De oude auto's zijn ware museumstukken, De Dion Bouton van 1925, van binnen geheel betimmerd met teakhout en uit gerust met een fraai bewerkt opklapbaar schrijfbureau, weegt drie ton. Hij moet de „deur uit" wegens plaatsgebrek. maar het publiek heeft ze al jarenlang wegens plaatsgebrek niet kunnen bewon deren. Eerst stonden de auto's weggestopt in de voormalige Willemskerk, daarna verhuis den ze naar een kelder onder de garages van de Rijks Automobielcentrale in Sche- veningen, maar wegens plaatsgebrek moes ten ze ook daar weer weg. Dezer dagen werden ze versleept naar de Zeestraat, waar ze wegens plaatsgebrek niet in het museum, doch in een werkplaats werden ondergebracht. Een mededeling van een van de personeelsleden dat de auto's bin nenkort zullen worden afgestoten, wordt echter door de museumdirecteur met klem tegengesprok en. De Chenar et Walcker deed van 1925 tot 1936 overdag dienst in de stad Amsterdam, 's Nachts reec de wagen de postroute door de kop van Noord-Holland. Het houten koetswerk staat prachtig in de blanke lak. om de wielen zitten nog steeds de originele banden, de koperen ra- diateur glimt als een spiegeltje en de bo venzijde van het koetswerk is keurig ge schilderd ;n donkergroen en zwart. De De Dinn Bouton was in gebruik bij de Rijkstelegraaf. Zestien jaar lang kwam de wagen in actie bij het localiseren van breuken in kabel. Het opklapbaar fraai bewerkte houten schrijfbureau van de hoofdopzichter is een juweeltje. De auto met toebehoren weegt niet minder dan drieduizend kilo Dat het publiek de auto al lang niet heeft kunnen bewonderen, en Voorlopig ook niet te zien zal krijgen, speet eveneens de directie van het Automobielmuseum te Leidschendam. (Van onze medische medewerker) Het is reeds lang bekend dat een sterk overgewicht tijdens de zwangerschap tot allerlei complicaties bij moeder en kind kan leiden. Op het zesde wereldcongres voor gynaecologie en verloskunde dat on langs in de Verenigde Staten werd ge houden heeft de vrouwenarts dr. Istvan Nyirjesv, die nu verbonden is aan de universiteit in Georgetown, erop gewe zen dat er ook gevaren dreigen wanneer vrouwen voor en tijdens haar zwanger schap te mager zijn. Daartoe had hij een onderzoek verricht bij niet minder dan 87.858 geboorten die in totaal tussen 1947 en 1966 in 22 klinieken van de Ameri kaanse marine hadden plaatsgevonden. Dr. Nyirjesv was in die jaren de leider van het verloskundig onderzoek aan het medische centrum der Navy in Bethesda in de staat Maryland. Afhankelijk van haar lengte moet een vrouw gemiddeld tussen 110 en 150 (En gelse) ponden wegen teneinde te voor komen dat bij haar, of bij de aanstaande baby, complicaties optreden (één Engels pond komt overeen met 453 gram). Dit lichaamsgewicht moet al bestaan voor dat een vrouw zwanger wordt, omdat zijn ervaring geleerd heeft dat er anders een mogelijkheid bestaat dat het kind veel te klein zal worden, of vlak voor of spoe dig na de geboorte zal overlijden, aldus dr. Nyirjesv. „Er zijn maar weinig vrou wen die zo klein of zo groot zijn, dat haar lichaamsgewicht in overeenstem ming hiermee, minder dan 110 of meer dan 150 pond zou mogen bedragen. In dien een vrouw voordat zij zwanger wordt al minder dan 110 pond weegt, be staat er een veel groter risico dat haar baby minder dan 5,5 (Engelse) pond bij de geboorte zal wegen, of te vroeg ge boren wordt, of binnen 28 dagen na de geboorte sterft." Ook een te zwaar lichaamsgewicht bleek dergelijke gevaren te bieden. Vrouwen die meer dan 150 pond wogen voordat zij in verwachting raken, krijgen niet vaak te kleine kin deren. Maar bij haar is de kans groter dan bij vrouwen met een normaal lichaamsgewicht, dat haar baby te vroeg wondt geboren of spoedig na de geboorte overlijdt, ten gevolge van de bij haar (reeds bekende) zwangerschapscomplica ties, luidt de conclusie van deze onder zoekingen. Zo wil dr. Nyirjesv een nieuwe factor invoeren bij de zwangerschapszorg, waar bij meer aandacht wordt besteed aan de status van de vrouw voor de zwanger schap, en in het bijzonder aan haar lichaamsgewicht. Wanneer een vrouw te mager is, raadt hij haar aan om eerst in lichaamsgewicht toe te nemen alvorens zij zwanger wordt, en het omgekeerde geldt bij te dikke vrouwen. Die zwanger schap moet zolang worden uitgesteld tot dat het juiste gemiddelde lichaamsge wicht is bereikt. Vooral voor vrouwen die te mager zijn, betekent het resultaat van dit grote onderzoek een nieuw be langrijk gezichtspunt. Uit twee Canadese universiteiten, de McMaster universiteit in Hamilton en de universiteit van British Columbia in Vancouver komen nieuwe mededelingen over de oorzaken van aangeboren ziekten. Op een symposium van de Amerikaan se verenigingen voor experimentele bio logie werd hierover het woord gevoerd door dr. David H. Carr, die nog eens her innerde aan het merkwaardige verschijn sel dat aangeboren afwijkingen zo ver schillen in hun voorkomen op diverse plaatsen in de wereld. In Noord-Ierland, Zuid-Wales en Egypte is anencephalie, dit is het ontbreken der hersenen, een vrij dikwijls voorkomend aangeboren gebrek. De moeders in deze gebieden brengen deze anencephale kinderen zowel pas na een voldragen zwangerschap, als op elk ogenblik tijdens de zwangerschap (in de vorm van een spontana abortus) ter we reld. Op grond van uitgebreide onderzoe kingen weet men dat in ongeveer 20 per cent der spontane miskramen afwijkin gen in de chromosomen bij de vrucht wordt gevonden. Chromosomale afwijkin gen houden ook (een bekend) verband met enkele aangeboren afwijkingen, zo als mongolisme en het zogenoemde syn droom van Down, maar er is nog niet bekend hoe de afwijkingen der chromo somen deze afwijkingen teweegbrengen. Maar lang niet alle aangeboren afwijkin gen worden door chromosomale afwijkin gen veroorzaakt, ook niet die afwijkin gen welke in de weefsel van een foetus worden gevonden nadat dit door een abortus ontijdig ter wereld kwam. De on derzoekers aan deze twee Canadese uni versiteiten bestuderen reeds lang een mo gelijke samenhang tussen zo gevonden bepaalde aangeboren defecten met de aanwezigheid van zekere factoren in de omgeving der ouders. Daarbij wordt in de eerste plaats gezocht hoe de samen hang is van deze afwijkingen met de re sultaten van opeenvolgende zwanger schappen van eenzelfde vrouw. In de tweede plaats wil men op deze wijze aanwijzingen vinden over de mo gelijke oorzaken der aangeboren afwij kingen door alle gegevensvan beine ouders te verzamelen met betrekking tot hun leeftijd, rookgewoonten, beroep, ge bruik van geneesmiddelen en recent doorgemaakte infectieziekten. Het verza melen van dergelijke gegevens uit hun eigen herinnering is niet steeds betrouw baar, omdat zij zo gauw vergeten welke infectieziekte of geneesmiddel zij kort te voren hebben gehad. Daarom worden deze gegevens ook verkregen via inlich tingen der gezondheidsautoriteiten, over het voorkomen van virusziekten en de (stijgende) verkoop van bepaalde genees middelen, en of het aantal miskramen zomede het aantal aangeboren afwijkin gen in de daaropvolgende maanden steeg. Als dit het geval is, wordt ook in an dere streken naar een dergelijk verband gezocht. Tevens worden de weefsels van de door miskramen ter wereld gebrachte vruchten, en die der overleden kinderen met aangeboren afwijkingen onderzocht, alles te zamen een moeizaam en uitge breid onderzoek waaruit pas na vele jaren de gezochte gegevens verkregen kunnen worden. Dr. Carr deelde op dit sympo sium de resultaten mede die hij in een jaar bij tweehonderd foetussen en hun „achtergronden" had verzameld. Langs verschillende wegen schrijdt het onder zoek naar de oorzaken van een abnor male zwangerschap voort. Het Automobielmuseum wist dat voor beide wagens een „goed tehuis" werd ge zocht, en Dood voor tenminste een van de twee asiel aan. Het voorstel was tevens beide wagens vakkundig te conserveren. De directie van het Postmuseum ging ech ter niet op het aanbod in, wees het niet van de hand ook, maar liet de zaak min of meer op z'n beloop", aldus een woord voerder van het Automobielmuseum. De PTT deelt als commentaar slechts mee dat de wagens voorlopig buiten het bereik van bet publiek opgeslagen blijven. UTRECHT De overgrote meerderheid (94 percent) van alle rectoren en direc teuren van scholen voor V.W.O. en HAVO vindt het gewenst dat filosofie in eniger lei vorm binnen dit onderwijs wordt ge ïntegreerd. Van deze meerderheid is 84 percent van mening dat het filosofie- onderwijs duidelijk afgestemd moet zijn op de bij de leerlingen levende wijsgerige vragen. Vijfenzeventig percent vindt dat het er bij filosofie-onderwijs om moet gaan de eigen critische stellingname der leer lingen te begeleiden. Dit blijkt uit een onderzoek van het sociologisch instituut van de Utrechtse universiteit in samenwerking met de Lan delijke Federatie van Filosofiestudenten. Van de 94 percent voorstanders meent 74 percent dat filosofie zich kan bezighouden met vraagstukken die de intermenselijke verhoudingen op de school en de plaats van de school in de gemeenschap betref fen; 81 percent vindt dat maatschappij- critische stellingname van de leerlingen verdient binnen de filosofie te worden begeleid. Op 45 percent van alle V.W.O.- en HAVO-scholen is volgens het onderzoek ruimte voor filosofie-onderwijs. De onderzoekers citeren enkele opmer kingen van rectoren en directeuren. Een rector die filosofie binnen de school ge wenst acht, zegt: „Uiten van wensen kost niets, het creëren van een nieuw keuzevak kost leraarlessen. Daarop zal het wel af stuiten." Somber is de rector die schrijft: „Het huidige Nederlandse onderwijsstelsel en de mentaliteit van het onderwij sdepar- tement maken uw idealen tot utopieën." Een andere rector heeft blijkbaar geen hoge dunk van de leerlingen. Hij schrijft: „Uw opzet is idealistisch en houdt te wei nig rekening met het gehalte der leer lingen van de V.W.O.-school van vandaag. Dat gehalte zal nog wel achteruitgaan na algehele doorvoering van de Mammoet wet. Filosofie is een vak voor de intellec tuele elite." UTRECHT. Dr. P. Wittebol, lector in de algehele heelkunde aan de universiteit van Amsterdam, is benoemd tot opvolger van de Utrechtse hoogleraar prof. dr. J. F. Nuboer, hoofd van de chirurgische kliniek van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, die in september met pensioen gaat. Over de opvolging van prof. Nuboer heeft een conflict bestaan tussen de cura toren van de Utrechtse universiteit en de staf van de chirurgische kliniek. De staf had liever dr- J. M. Greep, verbonden aan het Lucasziekenhuis in Amsterdam, als hoofd van de Utrechtse kliniek gezien. Voor nieuwe Henri Dunant" In ok tober wordt voor een nieuw hospitaalschip van het Rode Kruis een TV-actie gehou den, welke tussen de vijf en zes miljoen gulden zal moeten opbrengen. Van de nu tien jaar in gebruik zijnde „Henri Dunant" is de accommodatie verouderd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11