Van Riel in debat met Den Uyl over hoogte defensielasten Vrouw in coma brengt gezond kind ter wereld Kamerdebat 'Vakantie? Neem Aspirine dan ook mee! Nu ongedeelde opleiding van onderwijzers Vuur verwoest ruim 150 hectare bos en hei Acht klinieken nodig voor verslaafden Èxï Grotere straf op illei aal wapenbezit maims Condoleance van premier „PREMIER VERGELEKEN MET COLIJN" Voor behoud van het Staelduynse Bos Dode na steekpartij IN SEVENUMSE PEEL ARTS BOURICIUS OVER Nota werkende jeugd nog dit jaar in Kamer Moor de kinderen: Aspirine Junior met vruchtensmaak. t WOENSDAG 24 JUNI 1970 Tabaksrook Samenwerking KOEKOEK VERLAAT EDESE RAAD Kamer akkoord Ter Metz co VERBOUWINGEN RESTAURATIEWERK Zwarte markt ËfiL Verslaafd I «Hl - H !- REGERING: Een grote heihaas had te Goor een lelijk druilend linkeroor. Een psychiater uit Haarzuilen bracht ook het rechter aan het druilen. hoewel die haas pas goed genas toen hij volledig druiloor was. Trijntje Fop Exclusieve I Modehuis couture (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tussen de PvdA en de VVD heerst opnieuw een scherp verschil van mening over de manier waarop het Nederlandse leger aangepast moet worden aan de eisen van de moderne strategie. Dat is gisteren weer eens duidelijk gebleken in een t.v.-debat naar aanleiding van de uitlatingen van de historicus prof. dr. L. de Jong tijdens een redevoering onlangs in Delft. De VVD blijft voor verhoging van de defensielasten, de PvdA zoekt het in structurele wijzigingen in onze verdediging. Dat blijkt ook uit de beide verkiezingsprogramma's. MR. H. VAN RIEL ALKMAAR. Een 27-jarige stewar dess uit Alkmaar die al zes maanden buiten bewustzijn is als gevolg van een haar overkomen auto-ongeluk, heeft naar eerst thans bekend is geworden op 7 juni in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar een gezond dochtertje ter wereld ge bracht. Het kind verkeert volgens de aan het ziekenhuis verbonden anesthesist dr. D. Zegveld in een goede gezondheidstoe stand. Het hersenletsel van de moeder heeft hierop geen directe invloed gehad. Terwijl er voor de moeder volgens hem geen enkel gevaar aan verbonden was om de zwangerschap voort te laten du ren. De vrouw ligt nog steeds in een co ma. Binnenkort, aldus dr. Zegveld, gaan we opnieuw een elektro encephalogram maken, dat de activiteit van de hersen cellen aangeeft. Nu zegt hij nog steeds in het onzekere te verkeren of zij al dan niet klinisch dood is. De geboorte is geen uniek geval. Volgens dr. Zegveld ver pleegde de anesthesist van Mia Versluis, dr. De Plancke vier maanden lang een zwangere vrouw die met een schedel fractuur in coma lag. Deze vrouw bracht ook een gezond kind ter wereld, is later bijgekomen en heeft opnieuw kinderen kunnen baren. (Vervolg pag. 1) Bij de debatten in de Tweede Kamer over luchtverontreiniging vroeg dr. Tila- nus (C.H.U.), evenals dr. Oele, of ook ge dacht wordt aan een differentiatie in de benzineaccijns naar gelang deze brand stof meer of minder „schoon" is. Naar zijn mening moeten de algemene kosten bij de uitvoering der wet uit de algemene middelen komen. De heer Boersma (A.R.) omschreef deze algemene kosten als kosten voor research en inspectie. In elk geval moeten vervuilers die lucht- vervuilings-problemen oproepen daarvan zelf de consequenties dragen. De staatssecretaris wilde de zaak ech ter niet overtrekken. Tabaksrook bevat volgens hem ongezonde stoffen in een concentratie welke tweehonderd keer zo groot is als die in de door verkeer' en in dustrie verontreinigde lucht. Dat nam niet weg dat hij bereid was op basis van de nieuwe wet ook maatregelen op ver keersgebied te treffen. Uit onderzoekingen van KEMA en het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid is gebleken dat in het oosten van het land onder bepaalde meteorologische omstan digheden het zwavel-oxyde-gehalte in de lucht te hoog is door uit het Duitse Ruhr- gebied afkomstige vuile lucht. Er is thans een mogelijkheid tot inten sieve samenwerking ter bestrijding van grensoversehrij dende luchtverontreini ging tussen Nederland en België. Ook wordt aandacht geschonken aan de ver ontreiniging van het oppervlaktewater. In het onderzoek zullen in de eerste plaats de grensoverschrijdende wateren worden betrokken, zowel de kanalen als de rivieren, die de Belgisch-Nederlandse grens overschrijden, alsook die op de grens van België en Luxemburg. De staatssecretaris wilde overwegen of het gebruik van zwavelhoudende stook olie door fiscale maatregelen kan wor den beperkt. Met Financiën wordt ge sproken over doorberekening van de op- ruimingskosten van vaste afvalstoffen, zoals plastics, aan de industrie die deze stoffen produceert. Een motie van mevrouw mr. E. Ve der-Smit, (V.V.D.) waarin de regering wordt uitgenodigd internationale afspra ken en regels op dit gebied te bevorderen, vond de staatssecretaris acceptabel. Door dergelijke afspraken kunnen vol gens mevrouw Veder-Smit in geheel Eu ropa dezelfde milieuhygiënische eisen aan de industrie worden gesteld. Zij sprak zich ook uit voor instelling van een apart ministerie voor de milieuhy giëne. ADVERTENTIE Het tv-debat waarbij dit verschil van mening opnieuw scherp tot uiting kwam werd gevoerd tussen de P.v.d.A.-fractie- leider in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl en de V.V.D.-senator en leider van de Eerste Kamerfractie van de V.V.D., mr. H. van Riel. Opmerkelijk is dat de opppositieleider geheel achter pre mier De Jong staat, die de conclusies van de toespraak van zijn historische naam genoot vorige week als „onzin" betitelde terwijl de heer Van Riel minister-pre sident De Jong in dit opzicht vergelijkt met Colijn, die in de laatste dagen voor de Tweede Wereldoorlog de burgers aan spoorde rustig te gaan slapen omdat er niets aan de hand zou zijn. De V.V.D. wil de defensielasten verho gen door steeds een hoger percentage van het stijgend nationaal inkomen be schikbaar te stellen. De P.v.d.A. wil structurele veranderingen aanbrengen uit welke bezuinigingen voldoende gelden vrijkomen voor het inhalen van de door beide groepen erkende achterstand. De heer Den Uyl noemde de opzet van ons leger nog geheel zoals in 1950 en dus verouderd. De P.v.d.A. voelt niets voor opvoering van de begroting van Defen sie tenzij er bijzondere omstandigheden zouden zijn. Als een bijzondere omstan digheid ziet de P.v.d.A. het terugtrekken van de Amerikaanse troepen uit Europa. Ook de P.v.d.A. defensie-specialist, ko lonel b.d. Wierda, heeft klachten over het leger. Met name zijn er gebreken in de mobiele luchtverdediging en bij het anti- tankgeschut. Hij zette op de persconfe rentie uiteen dat wat het tweede betreft er weinig gedaan wordt. De heer Wierda zou wel eens graag een groot efficiency- bureau een onderzoek willen laten instel len naar de doelmatigheid van de opbouw van ons leger. Dan zou volgens hem dui delijk blijken dat er heel wat bezuinigd kan worden op de kwantiteit, waardoor met evenveel geld een aanzienlijke kwa liteitsverbetering kan worden verwe zenlijkt. Indruk na het televisiedebat tussen de heren Van Riel en Den Uyl: De heer Van Riel denkt nog duidelijk in een „oorlogs situatie". Hij spreekt nog over de minis ter van Oorlog inplaats van Defensie en het dreigende gevaar van de in stilte aansluipende Russen. De heer Den Uyl vindt de uitlatingen van prof. De Jong schromelijk overdreven en stelt zich opmerkelijke uitzondering voor een op positiepartij volledig achter de woor den van premier De Jong, die het gevaar niet zo dreigend ziet. Vice-voorzitter K.V.P.-fractie. De heer C. J. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., heeft besloten dè functie van eerste vice-voorzitter van de K.V.P.-fractie neer te leggen. De heer Van der Ploeg, sinds 1958 lid van het Europese parlement, acht de combinatie van beide functies te zwaar. ADVERTENTIE v.'.y. Premier De Jong heeft dinsdagmiddag in de Indonesische ambassade in Den Haag het condoleanceregister voor de overleden ex-president Soekarno ge tekend. OOSTVOORNE. De Werkgroep Staelduyn voor behoud van het Stael duynse bos voor recreatie heeft dinsdag de opvattingen van oude en nieuwe le den van Provinciale Staten van Zuid-Hol land getoetst. Bijna de helft van de sta tenleden was bereid een bijdrage te ge ven als de bevolking de gelegenheid krijgt het Staelduynse Bos aan te kopen. De reacties van leden van de confessio nele fracties waren overwegend negatief. Van de V.V.D. bleek niemand bereid te zijn twee tientjes te betalen als de kans zich voordoet dat de bevolking het bos in eigendom kan krijgen. EDE. Bij de Boerenpartij in de ge meente Ede is bijzonder weinig animo per 1 september de enig overgebleven ze tel in de gemeenteraad te bezetten. Lijst aanvoerder Koekoek die enige weken ge leden reeds had bedankt voor zijn zetel in de Provinciale Staten van Gelderland, heeft nu officieel te kennen gegeven na acht jaar niet langer raadslid te willen blijven. (Van onze correspondent) VUGHT De schoonvader van een 22- jarige Ambonnees uit het Vughtse woon oord Lunetten is gearresteerd na de dood van zijn schoonzoon. De gearresteerde had1 zaterdag het slachtoffer met een mes ge stoken. De gewonde werd in een zieken huis in Den Bosch geopereerd en leek buiten gevaar. Gisteren is hij echter over leden. Zijn dood behoeft niet het gevolg van de steekpartij te zijn. In afwachting van de sectieuitslag is de schoonvader aangehouden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer ic ermee akkoord gegaan dat met ingang van het nieuwe cursusjaar de onderwij zersopleiding aan de pedagogische aca demies wordt gereorganiseerd. In plaats van een opleiding in twee jaar tot de zo genoemde onvolledig bevoegde akte, eventueel gevolgd door een derde ter op leiding van de hoofdakte, zal de oplei ding voortaan ongedeeld over drie jaar worden uitgestrekt. Het is de bedoeling dat ook de Eerste Kamer nog vóór het zomerreces haar goedkeuring aan deze verandering zal geven. Het gaat hier uitdrukkelijk om een tij delijke verandering. Staatssecretaris Gros heide van Onderwijs zegde toe zijn uiterste best te zullen doen zo snel mo gelijk met nieuwe en verdergaande voor stellen te komen. De voorzitter van de Vaste Commissie van Onderwijs, dr. Tans, die namens al le leden sprak, was verheugd over de vernieuwde aanpak van de onderwijzers opleiding, die nu een minder schools ka rakter krijgt. Deze voorlopige stap dient spoedig gevolgd te worden door een ge heel nieuwe vorm van de opleiding voor onderwijzers en onderwijzeressen. SEVENUM Ruim 150 hectare bos en hei van het grote natuurreservaat .Maria- veen" in de Sevenumse Peel is gisteren door brand verwoest. De politie kon niet zeggen wanneer precies het vuur is ontstaan. Toen het vuur werd ontdekt was al een groot deel van het reservaat, waarin zeldzame vogels leven, verschroeid. Vanochtend laaide de brand weer op. De bestrijding van de brand werd ern stig bemoeiïiikt door de ontoegankelijkheid van het terrein dat moerassig is. Voor het blussen van het vuur waren de brand weren van Sevenum en Horst ingezet, als mede een groot aantal militairen uit Venlo en Blerick. Een andere moeilijkheid bij het bestrijden van de brand was dat het vuur in dit veengebied op sommige plaatsen de grond inging om vervolgens elders weer bovengronds op te laaien. Tussen half tien en tien uur was men de brand in het reservaat, dat een totaal oppervlak van duizend hectare heeft, meester. Vannacht werd een brandwacht ingesteld om bij eventueel oplaaien van het vuur direct in te grijpen. Dat werd vanochtend noodzakelijk. Vorige week werd, zoals bekend is, op anno^^r 1932 TE KOOP GEVRAAGD Percelen voor restauratie. Klein Heiligland 29 - Haarlem Telefoon 31 11 97 Hoewel de hasjiesj-rokers hun verdedi gers in brede kring al hebben gevonden, Ijjkt het vooralsnog voor de gebruikers van de „hard drugs" verslavende midde len als heroine, opium en morfine in de altjjd dreigende confrontatie met de ver tegenwoordigers van het justitiële appa raat nog wel „even" moeilijk te blijven. Voor hun noden en belangen is in Neder land nog maar nauwelijks gepleit. Dat gaat anders worden nu de Haagse huisarts F. E. J. Bouricius is teruggekeerd van een werkbezoek aan Londen, waar hü zich uitvoerig heeft verstaan met de En gelse specialist op het duistere terrein van het verslavingsvraagstuk, de Londense arts Thomas Bewley. Voor de heer Bouricius, die verbonden is aan het Haagse behan delingscentrum voor verslaafden, is een wereld vol nieuwe mogelijkheden openge gaan. Hij zegt: „Het is mede aan het advies van Bewley te danken dat Engeland er toe is overgegaan om de behandeling van de hard druggebruikers niet meer over te laten aan individuele artsen. Het is daar nu al vijf jaar zo, dat de verschaffing van drugs geschiedt door artsen die geheel be kend zijn met de drugproblemen. Een van de doeleinden is daarbij ge weest de zwarte markt er uit te krijgen. In Londen werkt men met tien klinieken. In iedere kliniek komen 50 tot 100 gebrui kers en over-gebruikers bij die gespecia- seerde arts. Het hele probleem draait in Londen om 1000 mensen. Dat getal staat vast. Die mensen kunnen van die dokter immers krijgen wat ze nodig hebben. Ze ontvan gen het op kosten van het ziekenfonds, ze fia komen, met uiteraard alle zeer kwa lijke gevolgen van dien. In Amerika heeft men het Engelse systeem willen invoeren en het is mislukt, omdat daar al een maf fia was". j l sa F E. J. BOURICIUS zijn verlost van het kwaad van de zwarte markt. Het totaal aantal verslaafden in Enge land bedraagt 2000. Dat is al vijf jaar lang een stabiel getal gebleven. Een belangrijk punt is dus, dat het gevaar om verslaafd te raken kennelijk, voor wie dan ook, niet zo erg groot is Je kunt ook stellen dat het zogenaamde gevaar dat de marihuana- gebruiker op hard drugs overgaat dood eenvoudig niet bestaat. Ik vind dat een zeer voornaam punt". Nederland kent naar ramingen zo'n 800 aan hard drugs verslaafden. „Dat is zeer weinig", zegt dokter Bouricius, „en er is geen gevaar dat het er meer zullen wor den, mits we er maar in slagen de onder wereld-status kleiner te maken. Zoals de zaak nu ligt bestaat in Nederland de kans, dat de hard drugs in handen van een maf- Zover is het in Nederland nog niet. Mede daarom is het, zo redeneert de heer Bou ricius, nog niet te laat om op het Engelse voorbeeld over te stappen. De vaste ver schaffing van drugs aan de verslaafde zal daarbij voorop dienen te staan. De Engelse praktijk, die de heer Bou ricius nu in Nederand wil gaan propage ren, voorziet in vele gevallen in het voorschrijven van de patiënt van Metha don, een vervangingsmiddel voor morfine zonder bepaalde bij- en naverschijnselen. De kliniekarts verwijst zijn bezoeker naar een apotheek, waar hij dagelijks zijn gra tis rantsoen kan gaan afhalen. Na enige tijd breekt dan ook het mo ment aan waarop gepraat kan worden over op drift geraakte sociale waarden zoals de werkgelegenheid. „Ze zijn dan immers niet meer de hele dag bezig met het zoeken naar het spul, de sociale re habilitatie zit er dan zeker in aldus dokter Bouricius. Naar zijn overtuiging dienen er op zo kort mogelijke termijn in Nederland acht poliklinieken voor de hard drug-gebruiker te worden ingericht. „Er moet iedere dag spreekuur zijn, er moet een waterdichte organisatie komen en we moeten uiteraard de politie-activiteit staken. Dat is het allerbelangrij kste" Vanwaar die laatste conclusie? De heer Bouricius: „We moeten voor alles die men sen als patiënten zien. Je gaat toch ook niet achter lijders aan toevallen aanhollen om ze in de gevangenis te krijgen? Denk ook maar eens aan iemand met suikerziek te. Geef je hem zijn insuline niet dan ga je een zwarte markt maken, dan krijg je grote rotzooi". „Ik wil nog wel zeggen", zo voegt hij daar aan toe, „dat de belangrijkheid van dit probleem betrekkelijk gering is. Het is wel zo dat vooral de angst van de ouders misbruikt wordt. Zo van: hasjiesj, je kind raakt straks óók verslaafd. Dat is on zin. Veel alcohol, veel roken, veel sexbele ving. dat heeft wel met die uiteindelijke verslaving aan hard drugs te maken. Has jiesj en marihuana niet". Dokter Bourici us: „Voor de rest: ik ben geen belletrekker om hulp, ik geloof dat ik een redelijke zaak aan de orde stel". de Veluwe bij 't Harde 600 hectare door vuur verwoest DEN HAAG. De regering streeft er naar, de Nota Werkende Jeugd (beleids nota inzake de onderwijs- en arbeidssi tuatie van de werkende jongeren) nog dit zittingsjaar aan de Tweede Kamer aan te bieden. Dit hebben staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen en mi nister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Masman, mej. Barendregt (beiden P.v.d.A.) en mej. Kessel (groep-Aarden) meegedeeld. De nota is nog niet geheel afgerond. Onder meer moet nog contact worden opgenomen met de Raad van Werkende Jongeren. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft dinsdagmiddag een wetsontwerp goedgekeurd, dat beoogt de illegale han del in vuurwapens tegen te gaan door de straf te verzwaren. Bovendien wordt de groep bijzonder gevaarlijke wapens, waarvan het bezit met maximaal vier jaar kan worden bestraft, uitgebreid met raketwapens. Op het bezit van lichte vuurwapens pistolen, revolvers en geweren staat een straf van ten hoogste twee maanden. Doch indien dergelijke lichte wapens worden vervoerd, in-, uit- of hersteld of afgeleverd door personen die hiervan een beroep of gewoonte maken, kan ook een straf van vier jaar worden opgelegd. Aflevering van een vuurwa pen, onverschillig door wie en van welk soort, kan eveneens met vier jaar wor den bestraft. Het doel van het wetsontwerp is de il legale handel in wapens tegen te gaan. De meeste wapens, die zich in Neder land bevinden, worden uit het buiten land ingevoerd in België zijn jachtge weren en flobertbuksen vrij te koop en door het toenemend reizigersverkeer wordt de grenscontrole minder intensief. IJmuiden Plein 1940-1945 nr. 48

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2