Ook in IJmond zoekt men naar alternatieve oplossing Wijk aan Zee het dorpshuis hoopt eind 1971 te openen Nederlandse visserij-experts helpen in Nigeria en Tanzania Cebeco weg uit Hoofddorp lets van U bij? Eigen bestuur of commissie van Socuvo? KIND OVERLEDEN NA VAL VAN KLIMREK OP STENEN VLOER Vissersvaartuig in Duitse Bocht gekapseisd INBREKERS WINKELDEN" BIJ V. D. Onderzoek naar woningbehoefte Aardbeienveiling Procureur vraagt vrijspraak voor V elsenaar Manifestatie voor beweging in september Geschil tussen AS VA en actiegroep is bijgelegd Prof. J Verkuyl niet welkom in Grand Rapids Kosten geraamd op 6 a 7 ton Hekkotter uit Ouddorp naar Kuduchi IN DE VTSHAL 5 BmI WOENSDAG 24 JUNI 1970 IJ MUIDER COURANT HYGIENE Kamer van Koophandel Amsterdams gerechtshof KUNSTSTOFFEN Naar Oost-Flevoland Tam ania Praktisch onderwijs Commercieel (Van onze verslaggevers) IJMUIDEN-BEVERWIJK. In den lande is nogal wat ongerustheid ontstaan over het bericht uit Eindhoven, dat een driejarig meisje daar het afgelopen week einde is overleden aan de gevolgen van een val uit een klimrek. De kleuter viel op de harde stenen ondergrond. Het noodlottige ongeval heeft in Eind hoven heftige reacties opgeroepen. Der tig huisvrouwen droegen maandagmor gen uit protest een klimrek naar het stad huis. In enkele stadswijken gingen de be woners zelf aan de slag om de stenen tegels onder de rekken vandaan te ha len. B. en W. van Eindhoven hebben op dracht gegeven de stenen tegels te ver vangen door rubber tegels. In Velsen ziet de betrokken gemeente lijke dienst geen oplossing in rubberte gels, althans geen afdoende. Volgens de ze dienst, welke we om een commentaar vroegen, zijn de betontegels waarop een laag rubber is gevulcaniseerd, evenzeer hard en deze worden bovendien na een regenbui spekglad. De ervaring elders zou hebben geleerd, dat deze tegels ook vaak worden gestolen. Over het probleem van de harde ondergrond heeft men in Velsen de volgende mening. Bij de keuze van de speeltuigen op de kinderspeelplaatsen moet rekening wor den gehouden met de leeftijd van de kin deren voor wie de speelplaats is bestemd Kinderspeelplaatsen bestemd voor de kleuters behoren geen hoge speelrekken te hebben. Een grasondergrond is ongewenst. De grasmat zou in minder dan geen tijd vol komen kapot worden gelopen, met als ge volg een modderige, zanderige onder grond met alle hygiënische bezwaren van dien. Hygiënische bezwaren kleven ook aan een zandondergrond, waarvan bovendien het nadeel is, dat het zand wordt weg getrapt onder de werktuigen en spoedig de fundering daarvan blootkomt te lig gen. Een bezwaar is ook het verstuiven van het zand. Bij gebruik van speelwerktuigen, die niet hoger zijn dan ongeveer één meter boven de grond blijkt een ondergrond van betontegels geen bezwaar te zijn. Er ko men daarbij geen ernstiger ongevallen voor dan bij welk ander kinderspel op straat ook. Bij gebruik van hogere speelrekken voor de oudere kinderen zoals de klim toren in Zeewijk hoort geen harde on dergrond en deze toren staat daarom in het zand. Maar dan nog is die klim toren niet geschikt voor de kleuters, waarmee ook rekening is gehouden bij 71 (Van een verslaggever) IJMUIDEN. In de nacht van dins dag op woensdag is in de Duitse Bocht een Duits vissersvaartuig gekapseisd. Een opvarende wordt vermist. Het Ne derlandse vissersvaartuig Vertrouwen heeft volgens een nader bericht via Sche- veningen Radio het gekapseisde schip waargenomen: het Duitse vaartuig was zinkende. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De politie heeft de da ders gepakt van een inbraak, die hel afge lopen weekend is gepleegd bij V. en D. aan de Breestraat. Het waren een 18-jarige in woner van Velsen en een 17-jarige inwoner van Beverwijk. Bij het onderzoek vond de politie in het huis van de Velsense jongeman veertig horloges, een schoudertas en een stoffen tas met textielgoederen, terwijl bleek dat de kleren, de schoenen en het horloge dat de jongeman droeg ook bij de inbraak ge stolen waren. Tevens werden een transis torradio gevonden, die op 4 juni gestolen is uit een caravan, en een radiotoestel, dat beiden hadden ontvreemd uit een Volks wagenbusje op de Hendrik Mandeweg. HAARLEM. De Kamer van Koop handel voor Haarlem en Ostreken bereidt een onderzoek voor naar eventuele plan nen tot uitbreiding bij het bedrijfsleven en de consequenties daarvan ten opzichte van de huisvesting van aan te trekken personeel. Tevens zou daaraan de vraag verbon den kunnen worden in hoeverre reeds thans moeilijkheden inzake het woning vraagstuk bestaan en zo ja. welke om vang deze aangenomen hebben. BEVERWIJK. De aardbeienveiling van dinsdag was ruim voorzien. Er waren 11.000 kistjes aangevoerd, waarvoor de binnenlandse handel veel belangstelling toonde. Voor de eerste kwaliteit lagen de prijzen tussen 310 en 380 ct. per kistje. De tweede kwaliteit ging van 240 cent tot bo ven de drie gulden. WW®? jlMlWBWpiPW (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een misverstand tussen een politieagent en een 30-jarige bewoner van het woonwagenkamp bij Velsen was volgens de Amsterdamse procureur-generaal, mr. Van Dijken, de oorzaak van het voorval, dat zich op 25 september van hel vorige jaar op de rijksweg van Velsen naar Amsterdam had voorgedaan. Vandaar dat ook hij, evenals de Haarlemse rechtbank op 18 december al had gedaan, om vrijspraak verzocht. Op de bewuste dag was er een file ont staan, doordat een vrachtwagen zijn la ding in de Velsertunnel was verloren. De verdachte had niet achter de file aan gesloten, maar was doorgereden tot hij in een open plaats, veel dichterbij de tunnel, kon inschuiven Een agent had hem toen duidelijk gemaakt dat dat niet kon en dat hij achteraan moest sluiten. Toen besloot de man dan maar liever over een andere route naar huis te gaan en reed rechtdoor, in de richting van de agent. Deze dacht dat de chauffeur boos was geworden en hem wilde overrijden. De agent zei, dat hij nog maar net opzij had kunnen springen. Vooral omdat er bij de wet geen teke nen zijn voorgeschreven waarop agenten aanwijzingen als deze aan automobilis ten kunnen doen, was er voldoende re den om aan te nemen, dat er een mis verstand in het spel was geweest. Uit spraak volgt over twee weken op 2 juli. In vele stadswijken zijn de kinderen aangewezen op de klimwerktuigen met de harae ondergrond. Een goede alternatieve oplossing is nog niet ge vonden. het bepalen van de hoogte van de eerste opstap. In de bestemming van de speelplaats- jes voor de peuters, de kleuters en de iets grotere kinderer^ blijft sprake van een conflictsituatie, die evenwel met de ondergrond niets te maken heeft. Speel- plaatsjes voor de wat oudere kinderen zullen veelal wat verder van de woningen worden aangelegd. De ondergrond van de speelplaatsjes blijft ook in Velsen overigens een punt van voortdurende zorg. Ook bij discussies in de raad is dat herhaaldelijk tot uiting gekomen. In Velsen is evenwel nooit sprake geweest van grote moeilijkheden op dit gebied, of van slechte ervaringen. Bekend is hier, dat in ons land en in het buitenland wordt gestudeerd op het ge bruik van nieuwe materialen, kunststof fen, die wellicht perspectief bieden. Die ontwikkeling wordt door de gemeente Vel sen nauwgezet gevolgd. Ook in Beverwijk heeft het gevaar al lange tijd de volle aandacht, maar heeft nooit aanleiding tot echte klachten gegeven. De reden daarvan is, dat men hier niet de hoge speelwerktuigen heeft: de kinderspeelplaatsen zijn door de ge meente helemaal ingesteld op kleuters. Men zei ons, dat het aanschaffen van te hoge installaties in sommige gemeen ten geschiedt omdat het ,,in" is, terwijl vergeten wordt dat het gaat om kleuters en peuters. Overigens gaat men in Beverwijk niet zonder meer aan het risico voorbij. Men loopt dan ook al enige tijd rond met het plannetje om een proef te nemen met rubbertegels op een speelplaats in de wijk Zwaansmeer; een proef die dus niet zo dringend wordt gevonden, omdat er praktisch geen klachten zijn. In Heemskerk heeft men het probleem ook al veel eerder onderkend. Ook hier gaat men ervan uit. dat de werktuigen «SM**»*-' In Zeewijk is een aantal speelwerk tuigen in hel duinzand geplaatst, maar dergelijke mogelijkheden liggen niet overal. niet te hoog mogen zijn. Daarbij komt nog, dat veel werktuigen staan op ga zons of speelveldjes zonder tegels. Enke le jaren geleden is er in de gemeente raad op geattendeerd en het beleid is door die opmerkingen aangepast. In Haarlem hebben alle 110 speelter- reintjes stenen als ondergrond. Ten eer ste omdat het ondoenlijk zou zijn om on der de klimrekken zand of gras aan te brengen, omdat de kinderen binnen een jaar een kuil uitslijten, die bij regen ver andert in een vieze modderpoel. Als tweede reden geeft men een meer didactische op, namelijk dat het de be doeling van de klimrekken is, de kinderen door spelen het leven te leren kennen, ze te leren voorzichtig te zijn en zich goed vast te houden. De redenatie is dan, dat het niet gezond zou zijn kinderen bij alles te beschermen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De ABC-sociëteit wil van 4 tot en met 13 september een eve nement organiseren dat de naam „Bewe- gingsmanifestatie '70" draagt en voor jongeren van 15 jaar en onder bedoeld is in de hele IJmond. Doel van de manifestatie is meer be langstelling te wekken voor de mogelijk heden van de beweging, zoals die onder meer gevonden worden door de groep Multi Movements van de ABC-siciëteit, Men wil hiermee echter ook een zekere coördinatie tot stand brengen van de di verse bewegingsgroepen die in de IJmond bestaan: de ABC-bewegingsgroep (Multi Movements), ABC-souldansgroep. bal letafdeling van de Stedelijke Muziek school in Beverwijk. Volksdansgroep Za- bava, Yoga-groep van Sportschool De Lange. Sensitivity-training en eventueel andere groepen. Op het programma staal eerst een ken nismaking, waarbij inleidingen worden gehouden door Jan Bronck en vertegen woordigers van het Mimecentrum Am sterdam en het Centraal Dansberaad. Theatergroep Funhouse geeft een voor stelling in De Schouw te Velsen-Noord. waar ook het Nederlands Danstheater op treedt. De rest van de dagen zal men oproepsgewijs wijden aan de diverse be wegingsvormen onder leiding van leraren die ieder deskundig zijn op hun gebied. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEMMERMEER. De Haarlem- mermeerse veredelingsbedrijven van de nationale coöperatieve aan- en verkoop vereniging voor land- en tuinbouw g.a. Cebeco verhuizen naar Oostelijk Flevo land. De verhuizing is noodzakelijk omdat de bedrijven liggen in een uitbreidingsplan van Hoofddorp. De directie van de IJssel- meerpolders heeft verklaard dat aan Cebeco nog dit jaar gronden in Oostelijk Flevoland worden toegewezen. De koopsom die de gemeente voor de bedrijven waaronder de hoeve Mentz aan de Kruisweg en vijf bedrijfswonin gen moet neerleggen, bedraagt bijna vier miljoen gulden. Bij het bedrijf in Hoofddorp zijn onge veer 35 mensen werkzaam. Het grootste deel zal naar Flevoland meeverhuizen, zo vertelde ons vanmorgen een woordvoer der van het bedrijf. Met de gemeente is overeengekomen dat de landerijen op 1 november 1972 vrij van gebruik moeten worden opgele verd. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: portemonnee met inhoud, mandje, kinderbril, wieldop, luchtbed, drie sleutels in étui, zonnebril, zak agenda. drie sleutels, munt, paar slip pers, zonnebril in koker, muntbiljet, damesportemonnee met inhoud, hand tasje, regenjas, herenhorloge, verzeke ringsplaatjes bromfiets (BNM 631, FXX 519 en HMS 681), slavenarmband, sjaal, dameshandschoen, dertien sleutels in étui, vier sleutels aan ring, autoped, babykleding in zak, tas met boeken, poedel, zwembroek met handdoek, bal, bankbiljet, Lipssleutel, zeven sleutels in étui, kanarie, twee sleutels, tent, ket tinkje, speelgoedbeertje, portemonnee met geld en sleutels, jack. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen bij het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. AMSTERDAM De onenigheid, die er bestond tussen de actiegroep .Vriend jes-politiek" en de studentenvereniging ASVA over de toewijzing van woningen en kamers is dinsdag bijgelegd. Er is een nieuwe regeling voor de toewijzing ingesteld. De actiegroep had de ASVA enkele weken geleden beschuldigd van onregelmatigheden inzake de toewijzing van woningen. De groep eiste, dat het werk van de toewijzingscommissie zou worden overgedragen aan een onafhan kelijke commissie en dat er een beroeps commissie zou worden ingesteld. Als hieraan niet werd voldaan, zou het ASVA-kantoor aan de Weesperstraat wor den bezet. Het presidium van de uni versiteit heeft laten weten, dat wanneer er een geval van malversaties bij de wo ningtoewijzing door de ASVA aan het licht zou komen, de toewijzingsbevoegd heid aan de ASVA zal worden ontnomen AMSTERDAM. Prof. dr. J. Verkuyl hoogleraar in de zendingswetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, die was uitgenodigd om in Grand Ra pids in de V.S. als gastdocent op te tre den, blijkt daar niet welkom te zijn. De synode van de Christian Reformed Church in Amerika heeft haar goedkeu ring onthouden aan de uitnodiging voor prof. Verkuyl, afkomstig van de theolo gische faculteit van het Calvin Semina- rv in Grand Raoids. WIJK AAN ZEE. Op de openbare bijeenkomst in hotel Trio dinsdagavond is op vragen meegedeeld, dat men hoopt het nieuwe dorpshuis eind 1971 of in ja nuari 1972 in gebruikt te kunnen nemen. Gevraagd naar de stichtingskosten, heeft het werkcomité gezegd dat men moet denken in de orde van grootte van zes of zeven ton. Een werkcomité is al geruime tijd be zig om voorbereidingen te treffen voor het dorpshuis, dat moet verrijzen aan de nieuwe weg, welke gaat lopen vanaf de (V*an een verslaggever) IJMUIDEN. In het kader van grote plannen die de regering van Nigeria heeft om dat land beter uit te rusten voor inkomend en uitgaand handelsver keer bevindt zich thans daar de heer II. C. Besancon van de Directie Visserij en, afdeling technisch onderzoek te IJmuiden. De Nigeriaanse regering gaf onlangs aan het Nederlandse Adviesbureau voor ingenieurswerk in het buitenland NEDECO opdracht een studie te maken van het totale havenprobleem in Nige ria. Ergens in het veelomvattend com plex dat door het adviesbureau wordt be keken speelt ook de visserij mee Na verzoek aan de Directie Visserijen in Den Haag om een deskundige ter be schikking te stellen is de heer Besancon aan NEDECO uitgeleend voor de duur van een maand. De heer Besancon heeft alvorens zich naar Lagos te begeven, op het hoofdbureau van de FAO (Voeding en landbouw-organisatie van de Verenig de Naties) in Rome overleg gepleegd met deskundigen op visserij gebied d ie in Nigeria hebben gewerkt. In Stellendam wordt thans een Neder lands vissersvaartuig uitgerust om ge durende enkele jaren dienst te doen ten behoeve van het visserij onderwijs in Tanzania. Het is de Tiny Cornelia DO X een zeven jaar oude hekkotter, die door de Nederlandse regering is gekocht van de s chipper-eigenaar J. Molensteeg 'n Ouddorp. De Tiny Cornelia, die zal worden om gedoopt, heeft een nieuwe motor gekre- gen alsmede versterkte koel- en vriesin- stallaties. De hekkotter wordt geheel ge schikt voor de tropen gemaakt. Thuishaven wordt Kuduchi aan de Indische Oceaan, waar zoals wij eer der hebben gemeld een opleidingscen trum voor visserijdeskundigen, een Ne- derlands-Tanzaniaans project in het ka der van ontwikkelingshulp, binnenkort van start gaat. De kern van de onderwijsstaf zal wor den gevormd door drie Nederlanders, onder leiding van de Nederlandse bio loog dr. Matthes, die vele jaren werk zaam is geweest in het Afrikaanse me rengebied. Ir. Obdam van TNO. die werkzaam is in het Nederlands-Tanzani- aans ontwikkelingsproject te Mwanza aan het Victoriameer) zal enkele maan den per jaar les geven aan het oplei dingscentrum te Kuduchi. Het is de be doeling. dat dit onderwijs op 1 septem ber begint. De heer G. Lont, visserijdeskundige uit Den Oever, zal als schipper het bevel voeren over de door de Nederlandse re gering ter beschikking gestelde hekkot ter, die voor de duur van het project onder Nederlandse vlag zal blijven va ren. De vaste bemanning zal uit Tanza- nianen bestaan. Telkens zullen twaalf Tanzamaanse studenten van het opleidingscentrum in Kuduchi praktisch visserijonderwijs krij gen aan boord van het schip. De studenten zullen vertrouwd worden gemaakt met navigatie, diverse visme- thoden, het behandelen en het bewaren van de vangst. Het schip zal verder worden gebruikt om meer inzicht te verkrijgen in de vis serijmogelijkheden langs de Tanzaniaan- se (Indische) Oceaankust. Voorts zal dr. Matthes aan boord biologisch onderzoek verrichten, voor welk doel een klein la boratorium wordt ingebouwd. De DO X zal de reis naar Tanzania niet op eigen kracht maken, maar per vrachtschip naar Dar es Salaam worden vervoerd. Gelijktijdig zullen leermidde len en materiaal voor het praktisch on derwijs uit Nederland worden verzonden. Wat het visinstituut in Mwanza betreft, dit ontwikkelingsproject zal aan het ein de van het jaar worden overgedragen. De activiteiten zullen dan meer wor den gericht op het aspect van de re search, waarbij het centrum rechtstreeks onder de verantwoordelijkheid van het Tanzaniaanse ministerie van Landbouw, voedsel en coöperatie zal worden ge plaatst. In het kader van deze accentverlegging zal ook een nieuwe vleugel aan het in stituut worden gebouwd teneinde de vis produktie op commerciële basis aan te kunnen. De aanschaf van een moderne trawler zal het mogelijk moeten maken om in grote hoeveelheden vis te vangen op Aet Victoriameer. Dorpsduinen tegenover de school naar de parkeerplaatsen bij het Hoge Duin. Het werkcomité bestaat uit de heren C. van Soest A. Bodewes, A. Bot. S. Smit en L. H. Stuifbergen, van wie de laatste gisteravond als gespreksleider optrad voor een redelijk goed opgekomen groep vertegenwoordigers van verenigingen en organisaties. Het comité is bijgestaan door de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad, waarvan vooral mejuffrouw I. Gui nee zo hard heeft gewerkt, dat zij (om dat zij binnenkort vertrekt) als blijk van erkentelijkheid een fraai boeket mocht ontvangen uit handen van de heer Stuif bergen. Mejuffrouw Guinee heeft vooral veel gedaan aan de enquête, die is ingesteld onder de eventuele toekomstige gebrui kers van het dorpshuis. Deze enquête is voor architect Sj. Brattinga uit Bergen, de basis geweest voor een schetsontwerp, dat hij persoonlijk toelichtte. Verder wa ren aanwezig wethouder A. J. Hermes, de heer J. H. Willemse, voorzitter van Socuvo, Stichting voor Sociaal-culturele Voorzieningen, (die ook een belangrijk aandeel heeft in de voorbereiding), en de heren J. van der Werf van het bureau Noord-Holland van het ministerie van CRM en J. G. Wijnbeek, staflid van het Provinciaal Opbouworgaan. Het dorpshuis bestaat uit een grote zaal van 20 bij 40 meter, die moet dienen voor het gymnastiekonderwijs, voor het beoefenen van binnensporten en voor grote festiviteiten, een hobbyruimte, een foyer en een garderobe rond een centra le hal met aan de achterzijde een ge deelte voor de kruisverenigingen. Hierin is een wachtruimte gedacht, die in de avonduren eventueel gebruikt kan wor den als vergaderruimte. Na de toelichtingen en de pauze begon het gedeelte van de avond, waarop de werkelijke inspraak van de inwoners aan bod kwam, want daarom was het deze avond begonnen. De heer Stuifbergen be nadrukte eerst dat er met de verwezen lijking van dit plan niets wordt onttrok ken aan de horeca-sector. „Dit dorpshuis is alleen iets wat er niet is", zei hij ..We willen beslist de horeca-sector niet de das om doen (als dat al kan in Wijk aan Zee)" Het eerste bezwaar dat naar voren kwam, betrof de situering van het ge bouw die ongunstig zou zijn in verband met de windrichting. Er werd gevraagd om een verschuifbare wand in de grote zaal en vast kwam wel te staan, dat het verdelen van de ruimte niet zonder moei lijkheden gepaard zal gaan. Met name voor de bejaardensociëteit werd een lans gebroken, maar deze sociëteit zou dan zes dagen per week van een ruimte ge bruik moeten maken, nog afgezien van de vraag of de bejaarden wel uit hun huidige sociëteit weg willen. Diverse problemen kwamen op tafel, die allemaal werden genoteerd om later opgelost te worden of om er het ontwerp aan aan te passen. Het eigenlijke doel van de avond, het samenstellen van een definitief stichtingsbestuur, kwam niet uit de verf, omdat de vertegenwoordigers van de verenigingen eerst met hun res pectieve besturen wilden praten. Men was het er ook nog niet over eens. of er een aparte stichting moest komen dan wel of het bestuur als een commissie moest worden toegevoegd aan de Socu vo. Vermoedelijk zal deze zaak rond ko men op de volgende vergadering, die weer voor ieder toegankelijk zal zijn. Van het werkcomité stelden zich vier mensen beschikbaar om zitting te ne men in een definitieve stichting of com missie. De heer Smit stelde zich wegens drukke werkzaamheden niet beschikbaar. (Van onze medewerkers) IJMUIDEN Dinsdag werden in IJmui den de volgende besommingen in guldens gemaakt KW 152 9.280, WR 32 13.300, VD 9 1.570, 15 1.160, 19 2.250. 28 1.160. 46 1.590. 75 670. 89 1.100. 115 1.100. IJmuiden In IJmuiden hebben hedenmorgen acht schepen een aanvoer verzorgd, bestaande 195 kisten vis en 750 kilogram tong. Bij deze aanvoer waren 85 kisten rond- en 11Ó kisten platvis. Prijzen Per kilogram werd betaald voor: tarbot 6,30-6,10; grote tong 6.90-6,22; grootmid del tong 6.80-6.50; kleinmiddel tong 840- 7,94; tong één 8,82-8,38; tong twee 8,42-7.56 Per 50 kilogram: schelvis twee 65-50: ka beljauw een 85; kabeljauw twee 70: kabel jauw drie 62; grote schol 56-62; schol één 58-54; schol twee 65-56; schol drie 40-37; schar 30-25; wijting gestript 60; rode poon 92-80. De aanvoer in Scheveningen bestond he denmorgen uit 5 kisten wijting, 5 kisten gul en kabeljauw, 50 kisten schol, 300 kl. kis ten haring en 200 kilogram tong. Van 15 tot en met 29 juni werd in Urk 453.036 kilogram Noordzeevis ter waarde van 1.035.061 aangevoerd en geveild.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5