Vakantiekinderfeesten dit jaar op vier punten in de gemeente APA oneens behandeling PERZISCHE TAFELKLEDEN SPIJKER iZlEIEIUIWi met speciale van ouders Kennemer Kruimels Verzamelen van stenen, interessante en leerzame hobby mm A Inwoners kiezen nieuwe naam voor De Loods J* Kabouters in IJmuiden 700 Velsense bejaarden gaan De Biesbosch verkennen Juridische positie van bestuur niet belangrijk Bonanzadorp in juli Hiaat in levensloop „SPELIADE 1970" BURGERLIJKE STAND VELSEN 13 weken MMUIDER COURANT a 3 weken Beverwijkse Courant ISt* 1 Seizoenbesluit bij ,,T ropenvrienden" Midzomertocht van „De Bevers" Aanmeldingen A.A. wijst de weg WOENSDAG 24 JUNI 1970 7 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In tegenstelling tot andere jaren, toen voor het houden van een zogenoemde „Speliade" door de commissie ...Vakantiewerk" van de Vel- ser Jeugd Centrale voornamelijk gebruik werd gemaakt van één centraal punt eerst een grote tent en later de sporthal „Zeewijk" zijn de or ganisatoren thans tot de overtuiging gekomen da1 men deze vakantiefees ten bij de kinderen dient te brengen. Zij behoeven zich dus bijvoorbeeld niet langer meer van IJmuiden-Oost naar IJmuiden-West te begeven, om een der festiviteiten te kunnen bijwonen, omdat deze nu eerlijk over vier pun ten in de gemeente Velsen zullen worden verdeeld De „Speliade 1970", be stemd voor alle leerlingen van de Velsense lagere scholen, wordt dit jaar gehouden van maandag 6 tot en met vrijdag 17 juli Voor dit vakantiefeest, dat verleden jaar door bijna twintigduizend kinderen werd bezocht, heeft de commissie het volgende programma samengesteld: Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties F Herenkapper J. W. Gjaltema uit de Lange Nieuwstraat in IJmuiden is gefascineerd door stenen. Niet door de gewone straatklinkers of trottoir tegels, maar door het veelkleurig en dikwijls grillig gevormd gesteente, dat zich soms gedurende miljoenen jaren in het binnenste der aarde heeft gevormd. Aldus begon de heer Gjaltema ongeveer vier jaar ge leden aan zijn interessante verzameling, welke thans ruim vijftienhon derd verschillende steensoorten omvat. Hieronder bevinden zich niet alleen toekomstige sieraden, maar ook een stenen bijl uit Nieuw-Guinea, welke door een veertienjarige inlander met eindeloos geduld is vervaar digd. Volgens de methode van afwisselend verhitten en afkoelen, waar door de steen gaat schilferen, om het resultaat tenslotte met zand glad te slijpen. De commissie „Uitgaansdag" van de sectie „Ontspanning" van de fede ratie „Bejaardenzorg" in Velsen is er opnieuw in geslaagd voor het jaar lijkse uitstapje een interessant reisdoel te vinaen. Het hoogtepunt van deze dag zal namelijk bestaan uit een boottochtje op De Biesbosch, welk gebied met zijn specifiek natuurschoon vrijwel uitsluitend per schip kan worden verkend. SANTPOORT, IJmond-MTS aan de Roos en Beeklaan in Santpoort-Noord. Maandag 6 juli, 9.30 uur: filmvoorstel ling met „Paniek in de studio" en „Ru moer rond de toren"; 14 uur: verf-, te ken- en kleurwedstrijd. Dinsdag 7 juli, 9.30 uur: kindervolks- dans; 14 uur. straattekenen. Woensdag 8 juli, 9.30 uur: filmvoorstel ling met „Dikhuiden"; 13 uur: vertrek autobus naar „Dolfirama" in Zandvoort. Donderdag 9 juli, 9.30 uur: vliegers ma ken en knutselen voor de eigen kamer; 14 uur: vliegerwedstrijd. Vrijdag 10 juli, 9.30 uur: filmvoorstel ling met kluchten en dierenfilms; 14 uur: jeugdvariété in Stadsschouwburg. Maandag 13 juli. 9.30 uur: handenarbeid met klei, papier, verf, textiel en kurk: 14 uur: poppenkast en eigen voorstellingen. Dinsdag 14 juli, 9.30 uur: filmvoorstel ling met kluchten; 14 uur: mini-kermis. Woensdag 15 juli, 9.30 uur: straatteke nen; 14 uur: jeugd-variété van Frans Weber. Donderdag 16 juli. filmvoorstelling met teken- en lachfilms; 14 uur: opdrachten- Vrijdag 17 juli, 9.30 uur: maskers ma- spel. ken; 14 uur: brandblusdemonstratie op 't terrein van de brandweerkazerne in Vel- sen-Zuid. SLUISWIJK, buurthuis „De Brulboei" aan de Kanaalstraat. Maandag 6 juli, 10 uur: filmvoorstelling met „Dikhuiden"; 14 uur: werken met klei, panier, verf, kurk en textiel. Dinsdag 7 juli, 10 uur: mini-kermis; 14 uur: straattekenen. Woensdag 8 juli, 10 uur: filmvoorstel ling met „Paniek in de studio" en „Ru moer rond de toren"; 13 uur: vertrek per autobus naar „Dolfirama" in Zandvoort. Donderdag 9 juli, 10 uur: kindervolks- dans; 14 uur: verf-, teken- en kleurwed strijd. Vrjjdag 10 juli, 10 uur: filmvoorstelling met kluchten; 14 uur: jeugdvariété in Stadsschouwburg. Maandag 13 juli, 10 uur: opdrachten- spel; 14 uur: jeugdvariété van Frans We ber. Dinsdag 14 juli, 10 uur: filmvoorstelling met lach- en dierenfilm; 14 uur: poppen kast en eigen voorstellingen. Woensdag 15 juli, 10 uur: vliegers ma ken en knutselen voor de eigen kamer: 14 uur: vliegerwedstrijd. Donderdag 16 juli, 10 uur: filmvoorstel ling met kluchten; 14 uur: straattekenen. Vrijdag 17 juli, zie onder Santpoort. IJMUIDEN-OOST. Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg. Maandag 6 juli, 10 uur: straattekenen; 14 uur: mini-kermis. Dinsdag 7 juli, 10 uur: filmvoorstelling met „Paniek in de studio" en „Rumoer rond de toren": 14 uur: teken- en kleur wedstrijd. Woensdag 8 juli, 10 uur: werken met klei, papier, verf, textiel en kurk; 13 uur: vertrek met autobus naar „Dolfirama" in Zandvoort. Donderdag 9 juli, 10 uur: filmvoorstel ling met „Dikhuiden"; 14 uur: kinder- volksdansen Vrijdag 10 juli, 10 uur. poppenkast en eigen voorstellingen; 14 uur: jeugdvariété in Stadsschouwburg. Maandag 13 juli, 10 uur: filmvoorstel ling met kluchten; 14 uur: straattekenen. Dinsdag 14 juli, 10 uur: opdrachtenspel; 14 uur: jeugdvariété Franklin en Anita. Woensdag 15 juli, 10 uur: filmvoorstel ling met kluchten- en dierenfilms; 14 uur: maskers maken. Donderdag 16 juli, 10 uur: vliegers ma ken en knutselen voor de eigen kamer; 14 uur: vliegerwedstrijd. Vrijdag 17 juli, 10 uur: filmvoorstel ling met lach- en tekenfilms; 14 uur: zie onder Santpoort. IJMUIDEN-WEST, Petruszaal aan de Venusstraat. Maandag 6 juli, 9.30 uur: werken met klei, papier, verf, textiel en kurk; 14 uur: opdrachtenspel. Dinsdag 7 juli, 9.30 uur: filmvoorstelling met „Dikhuiden"; 14 uur: kindervolks- dans. Woensdag 8 juli, 9.30 uur: verf-, teken en kleurwedstrijd; 13 uur: vertrek autobus naar „Dolfirama" in Zandvoort. Donderdag 9 juli, 9.30 uur: filmvoor stelling met „Paniek in de studio" en „Ru moer rond de toren"; 14 uur: straatteke nen. Vrijdag 10 juli, 9.30 uur: mini-kermis; 14 uur: jeugdvariété in Stadsschouwburg. Maandag 13 juli, 9.30 uur: filmvoor stelling met lach- en dierenfilms; 14 uur: straattekenen. Dinsdag 14 juli, 9.30 uur: vliegers ma ken en knutselen voor de eigen kamer; 14 uur: vliegerwedstrijd. Woensdag 15 juli, 9.30 uur: filmvoorstel ling met kluchten; 14 uur: poppenkast en eigen voorstelling. Donderdag 16 juli, 9.30 uur: maskers maken; 14 uur: jeugdvariété van Frans Weber. Vrijdag 17 juli, 9.30 uur: filmvoorstel ling met kluchten- en tekenfilms; 14 uur: zie onder Santpoort. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Alternatieve Pe dagogische Academie heeft een verkla ring uitgegeven, waaruit blijkt dat de groep geen enkele reden ziet voor een speciale juridische behandeling van de ouders, die hebben deelgenomen aan de bezetting van de kweekschool, Katholie ke Pedagogische Academie. Overigens meent de APA dat de juridische bena dering van de raadsman van de ouders vorige week voor de politierechter een po ging is om de aandacht van de kwestie zelf af te leiden. Zoals gemeld heeft de verdediger van de eerste drie ouders, die wegens de be zetting voor de politierechter moesten verschijnen, vorige week de bevoegdheid van het schoolbestuur twijfelachtig ge- ADVERTENT1E WONINGINRICHTERS Snelliusstraat 23-27 - IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De buurthuizen De Loods en De Meerpaal worden dit seizoen officieel opgeheven. De activitei ten worden echter voortgezet in De Loods, dat waarschijnlijk een andere naam zal krijgen, indien de inwoners dat willen. Tot de opvallende activiteiten be hoort een Bonanzadorp, dat men van 25 tot 30 juli wil opbouwen op het terrein aan de Wijkeroogstraat. Zoals bekend zijn beide buurthuizen ge fuseerd. De activiteiten zullen voortaan plaatsvinden in De Loods, waarvoor men een andere naam wil kiezen. Het is de bedoeling dat de inwoners dit zelf doen tijdens een speciale „naamdag," die ge vuld zal zijn met diverse feestelijkheden. De activiteiten van de buurthuizen in juli en augustus zijn een kinderkamp, een tienerkamp en een Bonanzadorp. Het kin derkamp wordt van 18 tot 25 juli gehou den in Teteringen (Noord-Brabant). De inschrijving hiervoor heeft men moeten sluiten, omdat de groep te groot dreig de te worden. Het tienerkamp wordt ge houden van 1 tot 8 augustus in De Peel. t UV ERTENTIE ORIONWEG 88 - IJMUIDEN - TEL. 12232 De plannen voor dit kamp, dat ook al voldoende belangstelling heeft, zijn opge steld door de tieners zelf. Het Bonanzadorp wil men organiseren aan de Wijkeroogstraat van 25 tot 30 juli. Het wordt een soort kermis in western stijl met een manége, huifkarritten door Velsen, een wild-west-theater, een film theater, een schiettent, enzovoort. Het dorp is overdag en 's avonds open. maakt op juridische gronden, waardoor alle processen voor onbepaalde tijd moes ten worden aangehouden. Ondanks de goede bedoelingen verklaart de APA zich oneens met elke poging om de aandacht van de kern van de kwestie af te leiden. De juridische positie van het bestuur in teresseert de APA aanzienlijk minder dan „zijn dictatoriaal en machtsdronken op treden". De APA zou op precies dezelfde wijze te werk zijn gegaan, indien het be stuur wel rechtsgeldig zou hebben gehan deld. De APA betreurt de manoeuvre om te doen geloven, dat de medebezettende ouders gebleven zijn om hun kinderen te beschermen en toezicht te houden. De actie is ontstaan uit verzet tegen pater nalistische en ondemocratische bevoog ding, zodat de APA het beschermingsele ment niet au serieux kan nemen zonder zich schuldig te maken aan dubbelhar tigheid. De APA gaat ook niet akkoord met het protest van de Nederlandse Ka tholieke Oudervereniging tegen de ge rechtelijke vervolging van de ouders, want deze hebben zich solidair verklaard en hebben zonder enige dwang besloten aan de sommatie tot het verlaten van het gebouw geen gehoor te geven. „Democratiseringsacties behoren niet te worden gestraft. De vervolgende in stanties maken zich schuldig aan schen ding van de grondslagen ener democra tische samenleving. Zijzelf behoren des wege vervolgd en gestraft te worden", aldus de verklaring. BEVALLEN: J. J. Jongejans-van der Plas, d., Kon. Wilhelminakade 38 rd, IJmui den; G. J. M. van Kaam-van Buggenum, z., Leeuweriklaan 30, IJmuiden; H. Peters- Kettmann, d., Orionweg 472, IJmuiden; S. Dekker-Swieserijn, d., Pres. Kruger- straat 88, IJmuiden; M. A. Vellema-van Weelderen, d., Meervlietstraat 43, Velsen- Zuid; C. M. Ruiter-ten Sijthoff, z., Louise de Colignylaan 70, Santpoort; N. Strijker- Plug, d., Linnaeusstraat 16, IJmuiden; M. Tijl-Hes, d„ Kerkerinklaan 37, Santpoort; M. Stapper-Banks, d„ Walravenstraat 35, Velsen-Noord; C. van Schagen-Dekker, d., Griftstraat 2, IJmuiden. OVERLEDEN: J. Swart, 84 jr., weduw naar van G. Baartman, Patriciuslaan 31, Santpoort; J. Vermerris, 61 jr., weduwe van H. Peeneman, Homburgstraat 14, IJmuiden; G. Zeeuw, 76 jr., echtgenote van A. Aland, Bloemstraat 113, IJmuiden; J. van der Zijl, 86 jr., weduwe van M. Schip per, Vechtstraat 132, IJmuiden; L. M. Camman, 87 jr., weduwnaar van E. J. C. Hart, Wulverderlaan 107, Santpoort; J. de Groot, 58 jr., Tollenslaan 4, Driehuis. IJMUIDEN. Met het uitvallen van enkele regels in het interview met de hu manistische bedrijfsraadsman bij Hoog ovens in onze editie van dinsdag is er ook een hiaat ontstaan in de levensloop van de heer J. F. Smits uit Breda. In die regels stond dat de heer Smits humanis tisch raadsman is geworden via een se- minaire opleiding, het vormingswerk en de journalistiek. Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u of Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.13 op A/B NAAM ADRES «- WOONPLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. - 1 vN"% i «MM KWISMHIIW «aH fr'1 Op onze vraag waarom nu juist de- ze hobby, antwoordt de heer Gjalte ma dat zijn vak berust op verganke lijke werkzaamheden. De baard die hij vandaag heeft afgeschoren is mor gen immers weer aangegroeid, terwijl ook de zorgvuldig verzorgde heren kapsels over veertien dagen opnieuw moeten worden herzien. Vandaar wel licht dat hij zich voelt aangetrokken tot het gesteente dat niet alleen de eeuwen, maar zelfs tijdperken van miljoenen jaren heeft getrotseerd. De evolutie daarvan kan de heer Gjalte ma bijvoorbeeld aantonen met een fraai stuk barnsteen in wording, dat te vroeg aan de bodem werd ontno men om voor de industrie geschikt te zijn. Verder beschikt de heer Gjaltema over onder meer gouderts, robijn, Bij de politiepost in Santpoort- Zuid werd dezer dagen een brom fiets aangetroffen, voorzien van een briefje met de volgende in houd: „Deze brommer behoort thuis in de Planetenweg, IJmuiden. Helaas meegenomen wegens gebrek aan lokaal vervoer vanaf strand IJmui den. Stond niet op slot. Stom! Maar toch sorry, 't was een schof- tige streek, wij zijn er ons bewust van en protesteren hierbij aan 't adress van lokaal vervoer." Kabouters De redactie tekent hierbij aan dat het deze joyrijders, die zich ten koste van de eigenaar een wande ling of een buskaartje hebben be spaard, waarschijnlijk onbekend was dat er in Velsen toch een regelmatige busdienst met het strand wordt on derhouden. Maar de kabouters heb ben tegenwoordig een brede rug, waar veel baldadigheid kan worden opgeladen. De heer J. W. Gjaltema met de stenenverzameling in zijn kappers zaak. topaas, het van Elba afkomstige py riet, bergkristallen, opaal, amethist en realgar, het erts w aar arsenicum uit wordt gewonnen. „Je komt er nooit over uitgestudeerd", heeft de ervaring de heer Gjaltema geleerd, ook al omdat hij er niet voor terug schrikt zelf de zaag- en slijpmachine te hanteren, voor het vervaardigen van allerlei kleine sieraden. In deze omgeving wonen ongeveer vijfentwintig dames en heren, die zich met dezelfde hobby bezighouden. Zij kennen elkaar wel, doch zijn niet in een speciale club georganiseerd, of schoon men toch op onregelmatige tijden bijeenkomt voor het bewonde ren van eventueel nieuwe aanwin sten en het maken van „ruiltjes". Ook gaan zij soms gezamenlijk op reis naar het Teutoburgerwald, waar nog wel eens bijzondere stenen kunnen worden gevonden, of naar Idar in de omgeving van de Moezel, het cen trum van de industrie waar deze ste nen tot sieraden worden verwerkt. En uit het afval daarvan is nog altijd wel iets voor de gading van verzamelaars te vinden. Uit het bovenstaande zal het dus duidelijk zijn geworden dat deze hobbyisten nimmer een bestem ming voor hun vakantie behoeven te zoeken. De ontspanningsvereniging „Tropen- vrienden" uit Beverwijk heeft haar laatste feestavond van dit seizoen in het vrijetijdscentrum „De Slof" aan het Raamveld vastgesteld op zaterdag 27 juni. Het Zuidamerikaanse deel van het programma wordt verzorgd door „Os car Harris and the Twinkle Stars", ter wijl voorts zullen optreden de bands „Iron Fence" en „Johnny Bridge Se lection", met zang van Ricardo Pichot- te. Tenslotte wordt door het bestuür nog een speciale attractie in petto ge houden. Kaarten voor deze slotavond zijn verkrijgbaar bij de bekende adres sen. Door de Beverwijkse wandelsport vereniging „De Bevers" zal zaterdag 4 en zondag 5 juli voor de achtste maal een „Midzomertocht" worden gehouden, met als startplaats het speeltuingebouw „Randwijck" aan de Kuikensweg. De afstanden zijn 5, 10, 15, 20 en 25 km, waarvoor weer een mooi parcours is uitgezet. Laatstgenoemde afstand is in het bijzonder bedoeld voor hen, die zich op de komende vierdaagse willen voorbereiden. Inlichtingen en inschrij ven bij de volgende adressen: Ooster- tuinen 85, Vliegerhof 12, Alkmaarseweg 307, Fokkerlaan 19 en Brandsteeg 3 in Beverwijk en Schulpweg 23, telefoon 26525 in Velsen-Noord. De Biesbosch is oorspronkelijk een delta geweest, om daarna te worden in gepolderd als de Groote Zuidhollandse Waard of Dordtse Waard. In de nacht van 18 op 19 november 1421 werd deze waard tijdens de beruchte Sint Elisa- bethsvloed echter geheel door het water verzwolgen, waarbij ruim tienduizend mensen verdronken en 42.000 ha. vruchtbaar land met ongeveer zeventig parochiën verdwenen. Sindsdien is dit gehele gebied weer aan de kringloop van eb en vloed overgeleverd. Ofschoon in de loop der jaren welis waar enkele delen van De Biesbosch weer zijn bedijkt, overheerst hier nog steeds een landschap van kreken en killen en met griendhout en rietkragen omzoomde stromen. De natuur heerst hier in al haar schoonheid en kracht, waarbij een veelzijdige bloemenpracht en vluchten watervogels De Biesbosch een bijzonder accent verlenen. De organisatoren hebben het voor nemen zes of zeven bustochten naar De Biesbosch te ondernemen, telkens met twee autobussen, zodat ongeveer zeven honderd Velsense bejaarden zich voor dit uitstapje kunnen opgeven. Het eer ste uitstapje is gepland op maandag 24 augustus, waarbij onderweg 't gebruike lijke kopje koffie zal worden aangebo den. Het diner wordt gebruikt in „Avi fauna", waarna men telkens omstreeks acht uur weer in Velsen hoopt terug te zijn. Het boottochtje wordt gemaakt met het motorpassagiersschip „Bies bosch" uit Dordrecht, dat over twee sa lons met zonnedek, plus een gezellige bar in het voorschip beschikt. De organiserende commissie heeft be sloten alle Velsense bejaarden in de ge legenheid te stellen aan dit uitstapje deel te nemen, zodat hiervoor de vol gende regeling is vastgesteld: De zogenoemde eerste en tweede groep van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden, dus zij die een premie betalen van f 18,32 of 37,64 per maand (exclusief aanvullingsfonds), kunnen zich opgeven tegen betaling van een bijdrage in de kosten a 5,per per soon. De inkomengrens van de tweede groep is f 6.680. De bejaarden met een hoger inkomen betalen voor deze uit gaansdag per persoon 17,50. Op vertoon van de ziekenfondskaart kunnen gegadigden zich tot en met dinsdag 30 juni aanmelden op de be kende spreekuren van het Sociaal Ad viesbureau, of dagelijks bij het bureau van de federatie „Bejaardenzorg", gebouw „Cusa", Hoofdstraat 133, Sant poort, telefoon 02560 - 80 14. Na deze datum zal aanmelden niet meer moge lijk zijn. Men ontvangt daarna schrif telijk bericht over de juiste datum van het uitstapje en de plaats van vertrek. De afdeling Beverwijk en omstreken van de werkgroep „Alcoholicus Ano nymus" bestrijdt al sinds enige maan den met groeiend succes het alcoholis me op haar manier: praten met een groep lotgenoten en elkaar daarbij moreel steunen om telkens weer vier entwintig uur „droog" te blijven. Velen hebben op deze manier de drank reeds weken en maanden, ja zelfs jaren kun nen laten staan. Mensen die op het punt stonden hun betrekking of echt genote te verliezen, zijn aldus 'n nieuw leven begonnen. Het valt echter niet mee te bekennen dat men tot de al coholisten behoort, deze term is im mers altijd voor „die andere" bedoeld. Maar als göede bedoelingen en be loften na de zoveelste roes op niets dreigen uit te lopen, wordt het tijd zich te wenden tot de werkgroep „Alcoholi cus Anonymus", via het adres Ruys- daelstraat 54, in Heemskerk. Onder het motto „Waar een wil is, wijst A.A. U de weg", wil men lotgenoten helpen om te leren sterk te zijn en een periode van alhoholellende af te sluiten. Deze werk groep, begonnen met twee man die eerst elders regelmatig de avonden van de A.A. bezochten, doch thans een eigen afdeling hebben opgericht, telt nu reeds tien leden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7