Reizigersvervoer in 1969 gegroeid met 2 pet VERLIES BIJ SPOORWEGEN 80,3 MILJOEN m r RUFAY 1 Geen fusie Spandon- V an Dooren en Dams Samenwerking bij vervoer gewenst Ontslag voor 100 mensen in Groningen „Fusiewet voorlopig ongewenst" Streekvervoer loopt terug bij NS-dochters Schappelijke Amstelmaand! 57ct. tü Bajpn 38ct. Het zal je band maar wezen... Benraad zet haardenfabriek Ulft voort Jaarverslag NS: kansen benutten die koffie en thee waar geen suiker in mag Twee en drie jaar voor beroving met dodelijke afloop Eurofles (50cl.) tij delij k van êdet. VERKOOPSTER LEERLING- VERKOOPSTER voor 18 DONDERDAG 25 JUNI 1970 Minder personeel Goederenvervoer uw bandenspecialist Duidelijker Nelissen in Senaat: Sucrosa AMSTELj f. Éf'lSENES ADVERTENTIE (Van onze redactie econorrutl HAARLEM De Nederlandse Spoorwegen hebben in het afgelopen jaar 80,3 mil joen verlies geleden. Dat is even veel als in 1968. Het jaarverslag 1969 maakt tegelijker tijd melding van een toegenomen reizigersvervoer. Sinds 1963 waren er op dit gebied geen vorderingen meer gemaakt De omzet steeg van 364 miljoen naar 374 miljoen en het aantal reizigers/kilometers liep op met 2 percent. Uit de exploitatierekening van de Nederlandse Spoorwegen blijkt, dat de rijksbiidrage voor de bedrpfsvreemde lasten gelijk bleef. De kosten stegen met ongeveer 38 miljoen, maar de opbrengsten ook, zodat ze elkaar in evenwicht hielden. De kostenstijging werd veroorzaakt door 44 miljoen hogere exploitatiekosten, 2,6 miljoen hogere wachtgeldkosten en (hetgeen daarop dus in mindering komt) 8 miljoen lagere afschrijvingen. Voor de stijgende exploitatiekosten zorgden vooral de lonen waarvan de kosten met bijna 31 miljoen toenamen tot 434,6 miljoen De opbrengsten liepen oo tot 814,6 miljoen dank zp een meeropbrengst van ruim 10 miljoen uit het reizigersvervoer, ruim 25 miljoen uit het goederenvervoer en ongeveer 2 miljoen uit ander vervoer Het jaarverslag herinnert er aan, dat de regering een wet op het gezond ma ken van de NS-financiën overweegt in te dienen. Deze wet zal de Spoorwegen ont lasten van de rente en aflossingen van leningen die in het verleden moesten worden gesloten om de verliezen te fi nancieren. De regering wil met deze wet bovendien een overgangsregeling treffen voor verliezen in de goederensector tij dens de herstructurering. Daarnaast wordt er overleg gepleegd over de uit voering van een EEG-verordening waar bij de vergoeding van economische nade len als gevolg van het handhaven van de verplichtingen van een openbare dienst gecompenseerd kunnen worden. Anders uitgedrukt, aldus het jaarverslag van de NS, als de overheid wenst dat een vervoerbedrijf omwille van het maat schappelijk belang verliesgevende taken voortzet, dan moet zij daaruit ook de fi nanciële consequenties trekken. Over de herstructurering (terugtrek king uit onrendabele sectoren en expan sie in rendabele) zegt het jaarverslag: in 1969 hebben de NS al voorgesteld 114 goe derenstations te sluiten. Van de 444 op 31 december 1969 zouden er op de duur maar 100 open moeten blijven. Expansie zal gericht zijn op activiteiten waarin de rail bij uitstek tot zijn recht komt. Snel- vervoer over grotere afstanden tussen concentratiepunten waarvan de afhande ling weinig personeelskosten vereist. De herstructurering van het goederen vervoer, zo zegt het jaarverslag, zal op langere termijn tot vermindering van personeel in deze sector leiden, Hoe de consequenties zullen worden opgevangen wordt in overleg met de personeelsraad en ondernemingsraad vastgesteld. Eerst zal de regering, aldus het jaarverslag, zich principieel moeten uitspreken over de voorgestelde herstructurering. Daarna zal de uitvoering ervan nog jaren in be slag nemen. De personeelsinkrimping zal vermoede lijk een kwestie van natuurlijke afvloei ing kunnen zijn: normale pensionering en vrijwillig ontslag nemen. Ook in het overleg met de regering blijven de NS vasthouden aan een uitgangspunt dat geen enkele verandering het sociaal verant woord bedrijfsbeleid tekort mag doen. ALs oorzaken voor de aanmerkelijke stijgingen in het reizigersvervoer in 1969 zegt het jaarverslag dat het stijgingsper centage voor reizigers-kilometers met 2 percent voornamelijk is te danken aan de 85.000 kopers van een tien-retour- kaart die gemiddeld 250 kilometer per dag en samen ruim 170 miljoen kilome ters hebben afgelegd. In de sector dag abonnementen en twee-plus kaarten zorg de de Gastvrij-actie voor nogmaals een stijging van ruim 30 miljoen kilometer. Ook het internationaal vervoer droeg 30 miljoen kilometer bij. De invoer van de jaarkaart 65+ verdubbelde in enkele maanden het aantal abonnees. Veel suc ces had in januari 1970 de wintercam- pagne 65+ een dertiende maand en drie dinsdagen vrij reizen. Alléén in het ver voer bij abonnement moest een teruggang van 2 percent ofwel 20 miljoen reizigers kilometers worden geboekt. De oorzaak daarvan was dat militairen tegenwoordig inplaats van vrij vervoer per trein een vergelijkbaar bedrag in geld krijgen. In middels hebben de NS het initiatief geno men tot de invoering van een nationale vierrittenkaart die op lijnen van alle ste delijke vervoerbedrijven kan worden ge bruikt. Over het goederenvervoer meldt hel jaarverslag dat dit ten opzichte van 1968 gegroeid is. Ontvangsten stegen met bij na 9 percent tot 299 miljoen en de om vang met 2,8 percent tot 26.4 miljoen. Dit ondanks het dalen van kolenvervoer naar opbrengst zowel als naar tonnage. In 1968 vervoerde de Nederlandse spoor wegen biina 20.000 containers tussen de Nederlandse zeehavens en het achter land. In 1969 waren het er ongeveer 66.000, dat is 35 percent van de totale containervervoer. In verband met de te verwachten verdere groei is het aantal containerwagens aanzienlijk uitgebreid. Het vervoer van vrachtstukgoed geeft tegenover een omvangdaling van 0,7 per cent een opbrengststijging van 9 percent te zien. De spoorwegen verwachten dan ook dat deze vanouds verliesgevende sec tor in de nieuwe beheervorm met Van Gend en Loos binnen enkele jaren slui tend kan worden gemaakt door betere selectie van de zendingen, een verhoging van de tarieven of een combinatie daar van. Van Gend en Loos zelf ontwikkelde zich in 1969 bevredigend. Dit blijkt uit de cijfers van deze dochteronderneming in haar eigen jaarverslag dat voor hel eerst zal worden gepubliceerd. Naar verwachting zal het stukgoederen- vervoer omstreeks 1973 kostendekkend zijn. De nieuwe beheervorm van Van Gend en Loos is daarop gericht maar herstructurering van het wagenladingver- voer blijft onvermijdelijk. Bovendien zegt het jaarverslag, als de NS daartoe niet overgaan, dan zullen door de loonkosten stijgingen de verliezen in het wagenla- dingvervoer weer gaan toenemen. Eind 1968 hadden de NS 25.500 mensen in dienst, eind 1969 waren het er ruim 26.000. De stijging bleef zich in 1970 door zetten. Het aantal buitenlandse werkne mers die voornamelijk in de onderhouds- en rangeersector dienst doen, groeide te gen het einde van 1969 tot bijna 1000. ADVERTENTIE A.'le bandentypen in voorraad. UBO banden vanaf f 24,92 (incl. B.T.W.) RUFAY HAARLEM Dr. de Liefdestraat 14-16 Telefoon (023) 26 29 44 - 26 28 08 111 in miiiiiMiliiii TTTTTT mimmirriTTT iiiiiiiimimTWT LILFT De metaalwarenfabriek J. Th. Benraad N.V. te Terborg heeft het bedrijfs- complex van de N.V. Beckers. Becking en Bongers te Ulft aangekocht, en het com plete machinepark van de N.V. Beckers in Bergen op Zoom. Het ligt in het voor nemen het bedrijf in Ulft voort te zetten met de fabricage van Bocal-haarden. Daartoe zal het machinepark van Bergen op Zoom worden overgeplaatst van Bergen op Zoom naar Ulft. In eerste instantie zal het bedrijf in Ulft werk bieden aan vijftig man, waarna geleidelijke uitbreiding zal volgen. TILBURG. De samenwerking tussen Spandon en Van Dooren en Dams in Til burg is van de baan. Dit blijkt uit een ADVERTENTIE GRETHA de BRUYN SPORT n.v. in ons zich snel uitbreidend bedri.it. hebben wij plaats voor Wij bieden de moderne arbeids voorwaarden en zullen mei reeds gemaakte vakantie-ai spraken rekening houden Twijnderslaan 7—9 Telefoon 31 33 58 Haarlem DE ZAAK WAAR KWALITEIT OE SPORT IS woensdagavond uitgegeven communiqué, dat als volgt luidt: „De directie van Van Dooren en Dams textielfabrieken deelt in overleg met de directie van Spandon mee, dat de ont wikkeling van de laatste tijd haar tot de overtuiging heeft gebracht dat het sa menwerkingsplan geen reële mogelijkhe den meer biedt." Op het moment dat de Tilburgse tex tielfabriek n.v. Van Dooren en Dams wereldkundig maakte dat zij niet gaat samenwerken met de n.v. wollenstoffen- fabrieken van Spaendonck en Zonen, ver gaderde in het Tilburgse stadhuis een groep personen. Er werd een commissie van goede diensten gevormd, die gaat trachten de werknemers van Spandon. die ongetwijfeld ontslagen worden, voor zover die moeilijk plaatsbaar zijn aan werk in de Tilburgse industrieën te hel pen. Als secretaris van die commissie treedt op Tilburgs burgemeester, mr. C. J. G. Becht. De directeur van het Gewes telijke Arbeidsbureau in Tilburg, de heer Th. A. Swinkers, is lid van de commissie, evenals afgevaardigden van de textiel- vakbonden De ondernemingsraad van de n.v. An- dré van Spaendonck en Zonen in Tilburg heeft voor vanmiddag gedreigd met een staking als het personeel van Snandon voor twee uur vanmiddag niet zou wor den ingelicht over de inhoud van het gesprek dat de directie woensdagmiddag heeft gevoerd met de kredietgever, de AMRO-bank in Rotterdam. (Van onze redactie economie) HAARLEM. De discussies tussen de exploitanten van het openbaar vervoer en hun organisaties hebben mdanks de sterk uiteenlopende argumenten pro en contra een ding duidelijk gemaakt, ald »s het jaarverslag van de NS: omwille van hun functie voor de gemeenschap moe ten al deze vervoersvormen blijven be staan als bestanddelen van het totale ver keers- en vervoerspakket. Deze functies mogen dan ook niet alleen naar Dedrijfs- economische maatstaven worden beoor deeld, ze zijn bovendien algemeen econo misch en maatschappelijk. Wordt het to tale openbare en particulier vervoer niet integraal aangepakt, dan dreigen zowel de stedelijke functies als de verbindin gen tussen de steden te verstikken. Maar dat deze aanpak moet beginnen, aldus het jaarverslag van de NS, is intussen duidelijk. Om aan verstikking te ontkomen heeft Rotterdam al zijn metro, Amsterdam zijn stadsspoor en Den Haag zijn semi-metro ontworpen. Deze stedelijke railsystemen vereisen kostbare technische voorzienin gen terwijl het regionale net van NS binnen de agglomeraties soortgelijke voorzieningen nodig heeft. Daar het stede lijk en regionaal vervoer door vrijwel de zelfde bergen stroomt, hoeft men samen veel minder te investeren als men z'n plannen in elkaar schuift en dezelfde sporen gaat gebruiken. Tóch neeft de ge dachte dat bij ontwerp en aanleg de mo gelijkheid van samengebruik moet wor den opengehouden niet de weerklank ge vonden die NS op grond van studie had verwacht. Kansen voor een betere totale vervoervoorziening tegen lagere kosten dreigen daardoor onbenut te blijven maar vele mogelijkheden staan nu nog open. Besluiten de stedelijke vervoerbedrij ven het streekbusvervoer en NS inder daad tot deze bewuste schaalvergroting, dan mogen ze van de overheid ook een duidelijker openbaar vervoerbeleid ver wachten. Ook wat betreft de grote bedragen die tijdig voor de uitvoering van dat beleid moeten worden gereserveerd aldus het jaarverslag. Het beleid van de overheid zal er een moeten zijn waarop een meer jarenplanning gebaseerd kan worden en in de vakkennis van de vervoerders en hun organisaties zijn weerslag vindt. Het vertrekpunt dient een geïntegreerde voorbereiding te zijn aan de hand van gezamenlijke studies. De overheid beslist over het verzorgingsniveau van het open baar vervoer, en vervoerbedrijven zijn verantwoordelijk voor de verwezenlij king daarvan zodat het beoogde maat schappelijke net zo efficient mogelijk wordt gediend. Een project als de Schiphollijn zou aan al deze voorwaarden voldoen. In „spoor naar '75" heeft NS gepleit voor een snel le aanleg van de eerste fase hiervan, na melijk de verbinding Schiphol-Amster dam CS. De luchtvaart en onze nationale luchthaven ontwikkelen zich stormachtig, het project is doorgestudeerd en de ver- voersprognoses zijn günstig. De regering heeft haar beslissing er over uitgesteld hoewel vele parlementsleden bijzonder geïnteresseerd zijn. Wel heeft NS toe stemming gekregen voor nader bodem onderzoek, metingen en berekeningen, al dus het jaarverslag van de NS. GRONINGEN Bij de Groningse Kle ding Unie zullen ongeveer 100 werkne mers ontslagen worden De ontwikkeling van de marktmogeljjkheden in de heren mode-industrie heeft daartoe aanleiding gegeven. De integratie van de aangesloten bedrijven zal in snel tempo worden door gevoerd. Voor het merendeel zijn deze werkne mers afkomstig uh de niet-produktieve sector. Na deze afvloeiing zal het perso neelsbestand bij de Groninger Kleding Unie ongeveei 1300 man bedragen. Het ligt niet in de bedoeling dt pro- duktieeapaciteit van de bedrijven te ver minderen. Met de vakbonden is overleg gaande. Naast de genomen maatregelen zal worden gestreefd naar verdere ver sterking van de exportpositie. De spoorwegen willen de aandacht voornamelijk concentreren op de rendabele activiteiten. DEN HAAG. Een situatie waarin de overheid het recht heeft in te grijpen in fusies, met andere woorden een wettelij ke regeling voor fusies en concentraties, is ongewenst zolang geen duidelijk in zicht bestaat in de normen, aan de hand waarvan wordt bepaald of een fusie aan vaardbaar is. Dit heeft de minister van Economische Zaken, mr. R. J. Nelissen, woensdagoch tend in de Eerste Kamer verklaard in ant woord op pleidooien van diverse Kamer leden voor een wettelijke regeling van fusies. Er is nog geen begin van een gemeen schappelijke opinie over de normen waar aan fusies moeten worden getoetst, aldus de minister. Een fusiecollege kan een be langrijke bijdrage leveren aan de me ningsvorming, maar het advies van de Sociaal-Economische-Raad over het fusie college kan eerst na de vakantie worden verwacht. Overigens is de minister van mening dat, hoewel fusies eerder moeten worden aangemoedigd dan ontraden, verdere con centraties gevaren kunnen meebrengen. Sprekend over de moeilijkheden bij Spandon-Tilburg, verklaarde minister Ne lissen dat er geen werkelijke mogelijkhe den schijnen om het huidige aantal ar beidsplaatsen te handhaven. Er is geen vooruitzicht op een gunstige oplossing met name wat betreft het dreigend ont slag van 400 man. American Express heeft via Büssing-Ne- derland in Aalst (N.-B opdracht gegeven tot levering van 60 Büssinp toerwagens Waarschijn lijk zaJ deze opdracht nog met tenminste wagens worden uitgebreid, aldus de directie van het bedrijf. Met de order is een bedrag ge moeid van ca. 12 min. Van de 60 toerwagens zullen er 41 door West- duitse en 19 door Nederlandse ondernemingen worden geëxploiteerd Büssing verwacht, dat bij verdere uitbreiding van het wagenpark die A- merican Express beoogt, de voorkeur aan Ne derland zal worden gegeven •- - c- u uii i liiUJi niinm" Sucrosa.de kaloriebesparende zoetma- ker zonder bijsmaak,zonder nasmaak. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Terwijl de trein weer terrein wint, moet de streekbus steeds meer prijsgeven. Zolang hij niet door verkeersmaatregelen wordt beschermd, wordt hij steeds onaantrekkelijker omdat hij in het aanzwellend wegvervoer niet meer uit de voeten kan. Bij de dochter ondernemingen van NS liep het interlo kaal busvervoer met ongeveer 4 percent en het lokaal vervoer met rond 2 percent terug, zo meldt het jaarverslag 1969. On danks tariefaanpassingen stegen de op brengsten minder dan de kosten. De winst daalde verder of het verlies nam toe. In 1968 maakte de dochters samen nog een winst van 5,4 miljoen (waarvan nog ven nootschapsbelasting betaald moest wor den) en in 1969 boekte ze hun eerste ver lies van 0,2 miljoen. In 1970 wordt een aanzienlijk groter verlies verwacht. Wat door NS zelf wordt aanvaard, geldt vanzelfsprekend ook voor het streekver voer, aldus het jaarverslag. Omwille van het maatschappelijk nut kan er onrenda bele exploitatie worden voortgezet maar dan moeten de verliezen worden vergoed. De overheid maakte .liermee in 1969 een bescheiden begin door er 3 miljoen voor uit te trekken, maar alleen voor onderne mingen die door financiële problemen be langrijke verbindingen dreigden te moe ten opheffen. Daartoe rekent de overheid niet de dochterondernemingen van de NS. In 1970 komen deze vermoedelijk wel voor een verliesbijdrage in aanmerking, want voor dit jaar staat 15 miljoen op de rijksbegroting. Intussen streven de dochterondernemin gen zelf naar een grotere doelmatigheid in exploitatie. In Friesland bijvoorbeeld zal een samenhangend autobusnet ontstaan door integratie van een aantal streeklij- nen. Tegelijk met het besef van de func tie in het openbaar vervoer ir de samen leving groeit de behoefte aan een coördi natie van het beleid Ook de KNVTO- publikatie „mensen onder weg" heeft hiervoor gepleit en wel in de vorm van een vervoerautoriteit die landelijk of re gionaal het verzorgingsniveau van het openbaar vervoer moet /aststellen en dan ook financieel garant staat voor de con sequenties. De kwestie wordt ook bestu deerd door vertegenwoordigers van de ge meente, provincies en streekvervoerders onder leiding van de commissie vervoer- vergunningen. De ondernemingsgewijze produktie van de vervoerbedrijven zou daarbij onaangetast moeten blijven. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft een 18-jarige jongen we gens de tezamen met twee anderen ge pleegde diefstal met geweldpleging op een 59-jarige Amsterdamse kantoorbediende, welke diens dood tot gevolg had, veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. Een 23-jarige jongeman werd wegens mede plichtigheid aan deze beroving, gepleegd op 2 augustus in de flat van de kantoor bediende in Buitenveldert, veroordeeld tot twee jaar. De zaak tegen de derde verdachte, tegen wie vijf jaar en voorwaardelijke t.b.r. was geëist, werd aangehouden voor een onder zoek naar de geestvermogens. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19