Okker/Riessen-Graebner/Scott verdaagd ADA BAKKER PRIKTE ZICH NAAR VOLGENDE FINALE Aad Koudijzer naar Sparta Eerste ronde leverde eervol resultaat op Door t.v.-circuit grotere service NDR stak de Grote Prijs der Lage Landen in nieuw jasje Voetbal op hóóg niveau Nijstad verbeterde elf jaar oud record op 3000 m., Daminterland Nederland-Rusland Geen plaats voor tien voetballers DONDERDAG 25 JUNI 1970 (Van onze speciale verslaggever) LONDEN De eerste partij van onze landgenote Ada Bakker tegen de Duitse huisvrouw Heidi Orth- Schildknecht was kenmerkend voor de landerige stemming, die er op de derde dag van Wimbledon alom heerste. Tennis van weinig kwaliteit, langdradig en soms slaapverwekkend, eindeloos voortsukkelend in de straffe, kille wind onder de lage be wolking, waaruit bijna voortdurend lichte regen neerdaalde. Font en Ontdekking A fwezige DICK BRUYNESTEYN U)£RSCO KAmP(o£aJ Klachten Fiisie in Utrecht SERIES zaterdag 27 juni aanvang half twee GROTE FINALE zondag 28juni aanvang één uur entreeprijzen: zaterdag heren 4,50 dames en kinderen onder geleide gratis toegang, zondag heren 7.- dames .ijQ kinderen]: ADA BAKKER (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Aad Koudijzer, de spits van het naar de eerste divisie gedegra deerde SVV, is na op eigen verzoek op de transferlijst te zijn geplaatst gekocht door het Rotterdamse Sparta. Koudijzer, die eerder met de Belgische club Oostende is bezig geweest, stootte nadat Sparta be langstelling had getoond de Belgische club af. Gisteravond is ook een „ruil" tussen SVV en het gepromoveerde Excelsior tot stand gekomen. SVV-doelman Eddie van de Roer gaat bij Excelsior de plaats innemen van de door Feijenoord teruggevorderde Bram Geilman. Hans Bassant van de Kralingers verhuist naar de Schiedammers. SVV heeft bij deze transactie nog een klein bedrag moeten bijbetalen. De Feijenoorder Mattie van de Toorn is voor één seizoen door de stadionclub aan Excelsior uitgeleend. Het Bredase De Baronie heeft gister avond drie nieuwe spelers een contract laten tekenen. De Excelsior-spelers Rinus Steenbergen en Aad Jansen en Rien van de Heuvel van de naar de eerste klasse gepromoveerde zaterdagclub Zwart Wit '28 komen het volgend seizoen voor De Baro nie uit. Amateur Van de Heuvel speelde eerder als betaald voetballer voor Ajax en NOAD. Bennie Muller komt naar Holland Sport. De Ajaxied heeft in aanwezigheid van voorzitter Kroesemeyer en trainer Cor van der Hart een contract getekend. De ver bintenis geldt voorlopig voor twee jaar. Holland Sport heeft voorts nog con tacten met de in West-Duitsland voetbal lende Nederlander Egbert ter Mors en met de PSV-er Peter Kemper. In feite een verlaten ladies-day met slechts enkele aanvullende, voor het me rendeel weinig interessante herenduels uit de tweede ronde. Voorts een aantal banen waarop niet gespeeld kon worden omdat de regen het gras spekglad had gemaakt. Het taaie duel van Ada Bakker op een der bijbanen trok anders toch nog rijen dik publiek. Hoofdzakelijk echter be staand uit de Nederlandse toeschouwers, die voor een deel vandaag naar Londen waren gekomen in de mening dat Okker nu pas tegen Hewitt zou spelen. Ze moesten het dan maar stellen met Ada Bakker, die in ieder geval won, maar pas na VU uur zekerheid had dat zij in de tweede ronde was aangeland. De partij werd ook nog halverwege een (Van onze correspondent) ARNHEM. Tijdens avondwedstrijden van De Coubertin in Deventer heeft Eg- bert Nijstad gisteravond het Nederlands record op de drieduizend meter verbeterd. De politieagent, lid van DOS Dwin- gelo, finishte in een tijd van 8.06.4, daar mee het van 1959 daterende record van Joep Delnoye met 1.4 seconden scherper stellend. In Deventer werd Rudolf Veld, even eens van DOS Dwingelo, tweede in 8.18.3, voor Gerard Tebroke van het Arnhemse Siko 66 in 8.21.9. Het was de derde opzienbarende pres tatie van Nijstad binnen een week. Vori ge week donderdag in Arnhem kwam hij op de 1500 m tot 3.49.9. Dit weekeinde, bij Europa Cup-wedstrijden in Barcelona, liep de Drent op de 10 km een persoon lijk record van 29.57.2 seconde, de beste Nederlandse jaarprestatie. Gisteren in Deventer dus gevolgd door een nationaal record op de 3000 meter. 1 tdl ANDRE1KO (Van onze dammedewerker) ROTTERDAM Met een alleszins hoop gevende 7-7 werd de eerste, opwindende en na alle gebeurtenissen in een vrjj ge prikkelde stemming gespeelde ronde van de vierde daminterland tussen Nederland en Rusland afgesloten. Hoopgevend omdat Nederland op een gegeven moment met 7-3 achterstond en desondanks geen smade lijke nederlaag leed. en omdat later bij analyse bleek, dat de kans op 9-5 voor Nederland reëel mocht worden genoemd. Wat was namelijk het geval? Harm Wiersma, aan het topbord onverschrokken wereldkampioen Andris Andrei ko partij gevend, worstelde zich namelijk binnen een minuut door de naar hij dacht hem nog resterende zeventien zetten voor de tijdcontrole heen. Toen bleek evenwel, bij de door Andreiko verlangde controle, dat hij zich in de notatie had vergist en een zet te weinig had gespeeld, hetgeen hem °P een nederlaag kwam te staan. Regle mentair volkomen juist, maar het beteken de voor de jongste internationale groot meester wel een knock out. Achteraf bleek bovendien dat de jeugdige Friese jongeling 'n tijdnoot door een fantastisch gambiet een grote winstkans had gehad (door hem in de tijdnoodfase over het hoofd gezien). Bij dit onnodige verlies kwam nog, dat aan bord 2 ir. Geert van Dijk het in een positiepartij strategisch helemaal niet kon bolwerken tegen de reeds in het midden spel overwegend staande oud-wereld- kampioen ir Iser Koeperman. Dat was dus geen overtuigend resultaat aan de top en reeds werden herinneringen opgewekt aan de interland in Moskou en Amstelveen, toen Nederland ook in de eerste ronde van de kaart werd geveegd. Echter, de „staart" redde onze nationale ploeg, zoals bekend tot zeven spelers ge decimeerd. Jan de Ruiter (bord 6) ontwik kelde tegen de internationale meester ir Boris Sjkitkin een geweldige aanval en liep hem daarbij letterlijk onder de voet. Hij wikkelde het eindspel perfect af. Dat deed ook de zestienjarige scholier Frank Drost tegen de eveneens internationale meester Nicolai Sretensky. Drost stond ge ruime tijd enigszins gedrukt, maar werkte zich in het middenspel niet alleen vol komen vrij, maar forceerde zelfs handig een doorbraak, ook in dit treffen moest het eindspel zorgvuldig worden afgewik keld, hetgeen de knaap uit Langweer met een alleszins verdiende, met applaus be groete zege bekroonde. Ondertussen waren de drie partjjen uit de middenmoot in remise geëindigd. Van der Sluis (aan bord 3) had een licht over wicht tegen Gantwarg, maar durfde in tijdnood de op een overwinning uitzicht biedende doorstoot niet aan. Sijbrands had het tegen de in blakende vorm stekende Tsjegolev in een flankspelpartjj heel moei lijk. evenals Pippel tegen Davodev, maar ze loodsten toch kundig hun materiaal naar een remise-haven. half uur onderbroken, omdat de regen ging doorzetten. Het blonde meisje uit Den Haag ma noeuvreerde uiteindelijk juist iets beter dan haar tegenstandster en kreeg de winst met 5-7 6-4 en 11-9. Ze zal overi gens weinig voldaan zijn geweest, want het leek nu en dan wel op pupillen-ten nis. Zij moest in de laatste set zelfs nog twee matchpunten voor haar tegenstand ster van zich afschudden en een achter stand van 2-5 wegwerken. Dat kon allemaal gebeuren omdat Hei di Orth-Schildknecht in het fouten ma ken voor onze landgenote niet onder deed. Al speelde ze dan met een duur stalen racket. Ada Bakker had van deze tegen standster die nog slechts weinig tennist, zeker vlot in twee sets moeten winnen. Maar zij speelde, zoals meestal, veel te voorzichtig en ingehouden, hoewel zij dui delijk de betere slagen had. De Duitse kreeg meestal overvloedig de gelegen heid zich te herstellen, ook als de Ne derlandse naar het net kwam. De volleys van Ada waren namelijk meestal niet af en de smashes bepaald zwak. Zij verviel ook weer meermalen in haar oude fout de bal gemakzuchtig half volley te ne men, hetgeen veel te riskant is. Uit een voorsprong van 4-2 ging de eer ste set met 5-7 voor Ada Bakker verlo ren. Daarna kwam zij even iets beter op dreef met een veilige gesneden backhand goede lobs en een enkel onhaalbaar dropshot. De opleving was echter maar tijdelijk en Ada mocht blij zijn dat zij deze set na 5-2 nog veilig kon stellen met 6-4. In eindeloos „geprik" daarna is de be slissende set gevallen, met ritsen eigen service-games die door de trillende vin gers glipten. Ada Bakker was tenslotte toch nog de gelukkigste, maar het was een overwinning zonder veel glans of pers pectief. De aantrekkelijkste partij van de dag was eigenlijk nog die op het centre-court tussen de 35-jarige Australiër Lewis Hoad en de 11 jaar jongere Ismail el Shafei uit Egypte, die kortgeleden prof is ge worden. De blonde Hoad, eens tweemaal Wimbledonkampioen en vele jaren een vooraanstaand prof, speelt de laatste tijd niet veel toernooien meer. Hij heeft na melijk een tennisschool in Spanje, waar onder andere de Hagenaar Paul van Min in september enkele weken onderricht zal krijgen. Hoad, waarschijnlijk aangemoedigd door het „late" succes van de 40-jarige Pancho Gonzales vorig jaar, besloot na een jaar afwezigheid ook weer eens mee te doen. De rustige, onbewogen Australiër kon echter het huzarenstukje van Gonzales niet herhalen. Hij viel tenslotte ten offer aan de jeugd van zijn tegenstander en aan zijn eigen gebrek aan contact met het wedstrijdtennis. Hij vocht echter uit een achterstand van 6-3 6-3 prachtig te rug met 4-6 4-6, .gedragen" door de vol gepakte tribunes, die duidelijk achter het vroegere idool stonden. Hoad liet nog eens schitterende staaltjes zien uit de be faamde Harry Hopman-school, met flu weel-zachte listige passings, onhaalbare lobs en uitgebalanceerde timing. Vijf sets waren echter juist te veel voor hem. In de laatste veroverde de links spelende El Shafei al gauw Hoad's service, hetgeen de neergang inluidde, die met 6-1 wel wat hard aankwam. Hoad beloofde echter na afloop volgend jaar weer naar Wimbledon terug te ke ren. „Shafei is erg moeilijk," stelde de tennismaestro vast. „Hij speelt veel met effect, serveert en loopt goed. Ik denk dat Ashe het nog moeilijk met hem zal krijgen." De nieuwe „ontdekking" van Australië, de 18-jarige Evonne Googagong moest haar Wimbledon-debuut maken op het centrecourt, tegen de Amerikaanse Peaches Bartkowitz. In de eerste set gaf de Australische jeugdkampioene voortref felijk partij, maar in de tweede trad haar gebrek aan internationale ervaring duidelijk aan het licht (6-4, 6-0). Dat Evonne echter een groot talent in de dop is is onmiskenbaar. Speciaal haar servi ces en volley's zijn indrukwekkend. Okker en Riessen kwamen voor de tweede ronde dubbelspel nog laat in de baan tegen de Amerikaan Graebner en Scott. Okker was kennelijk de slag van vorige dag nog niet te boven. De eerste set ging verloren door twee maal het ser- viceverlies van onze landgenoot, evenals de derde toen Okker weer een keer zijn service moest prijsgeven. Ook Riessen viel door dit gebrek aan steun in accura tesse terug. Wegens invallende duisternis werd de partij na vier sets verdaagd met de stand 2-6 6-4, 4-6, 6-2. Zo won Florissant, met Bertus Leeuwenkamp op de sulkey, de „Internationale Meile" van Recklinghausen, voor Une Kuit B en Felos. Ook zaterdag is Florissant favoriet in de eerste serie om de Grote Prijs der Lage Landen. V(an onze sportredactie) WASSENAAR. In de vijftien jaar dat de Grote Prijs der Lage Landen be staat, is dit grootste drafevenement van ons land een klassiek gebeuren gewor den. „En evenals bij alle andere klassie ke races, zoals de derby's en de sweep stakes, willen we in de opzet van de Grote Prijs zo weinig mogelijk verande ring brengen", zegt de heer J. Govers, secretaris van de organiserende Stich ting Nederlandse Draf- en Rensport. Toch zal de zestiende editie van de GP in het komende weekend voor de vaste bezoe kers vreemd aandoen, want voor de eer ste maal in de geschiedenis hebben de organisatoren aan de opzet van de race getornd. In plaats van één race over 2600 meter, bestaat de Grote Prijs dit keer uit vijf koersen (van 2100 en 2120 meter), die zowel op zaterdag (voorwed strijden) als op zondag plaats zullen vin den. Secretaris Govers: „Wij hebben dit ge daan om de inschrijvers uit het buiten land te stimuleren". Of dat werkelijk ge lukt is wordt door menige kenner betwij feld. De heer J. Berg, pers- en publici- teitsman van de Stichting NDR zegt er over: „De inschrijvingen zijn me eerlijk gezegd niet tegengevallen. Weliswaar heb ben wij geen paarden van de absolute Europese top kunnen krijgen, maar bij de zeventien Franse paarden die inge schreven staan, bevinden zich toch paar den, zoals Urvick en Tendresse III, die bijzonder dicht onder die internationale top zitten". De 33 deelnemers (uit zes landen) zul len zaterdag eerst de series lopen. De vier eerst aankomenden in elk van deze drie races kwalificeren zich voor de fi nale op zondag. Voor de paarden die de boot net missen bestaat de mogelijkheid om zondag uit te komen in de troostdra- verij om de zilveren F.A.O.-prijs. In de eerste serie van zaterdag star ten de Nederlandse merries en hengsten met een winstsom van 50.000 of meer. De grote afwezige is hier Henri Buiten zorg het paard dat met Jan Wagenaar jr. op de sulkey al bijna een top heeft gewonnen en nog deze maand de Gouden Zweep veroverde. Trainer en eigenaars van dit succesvolle paard hebben beslo ten om hun vier jaar oude bezit nog niet in te zetten voor zo'n zwaar programma. Bij afwezigheid van Henri Buitenzorg wordt Florissant met Bertus Leeuwen kamp, als de grootste favoriet getipt. Belangrijk is in deze Grote Prijs de kwaliteit die de buitenlandse trainers naar Duindigt af willen vaardigen. „Want", zegt Govers, „wij hebben de Grote Prijs der Lage Landen altijd als WffT (CAS) (JW FIFA OJè MU KlOö BIE DEN U£TTDS3- MOOI 16 A~F- INDEKDAAP. MAAK WO H£8- 8ao ee meêmd U ES2 HERSTEL TB- MOE7ESJ AANBIEDEN IN) DE VOPM VAnI'N EXTKPl VNEDStU'JD T&EEN MlgMAND MINDER ■DAW-- "DE MIExjlOS een paradepaardje gezien. Een middel om het aanzien van de Nederlandse draf- sport in het buitenland te verhogen". Toch is het prijzengeld van 130.000, waarmee de GP tot de hoogst genoteer de koersen van Europa behoort, niet ge noeg gebleken om de allerbeste Franse paarden, laat staan de Amerikaanse top pers (die enorme sommen reiskosten en startgeld vragen), naar Nederland te lok ken, hetgeen aan de kwaliteit van de koersen natuurlijk niets af hoeft te doen. Behalve de ingrijpende wijziging in de Grote Prijs zullen de toeschouwers za terdag en zondag op Duindigt nog een nieuwigheid ontdekken, 't Komende week end zal namelijk voor de eerste maal het gesloten televisiecircuit in werking tre den. Een primeur voor Nederland. Op 37 grote televisietoestellen, die voor of op de tribune staan opgesteld, zal het pu bliek de koersen helemaal kunnen vol gen. Daarvoor zorgen twaalf vaste en twee mobiele camera's, die langs de baan staan opgesteld. Deze service aan het publiek wordt nog uitgebreid doordat tussen de koersen door herhalingen van de races of interviews worden uitgezon den. Bovendien zullen de beelden van het gesloten tv-circuit de wedstrijdcommis sarissen behulpzaam kunnen zijn bij het vaststellen van overtredingen. Op de bui tenlandse banen is door het instellen van deze „film-patrol" een duidelijke daling ingetreden in het aantal klachten en over tredingen. De film zal echter niet wor den gebruikt om de draf van de paar den mee te beoordelen. De tips: zaterdag: 1. Scheveningen-prijs: 1. Heny's Sally 2. Hendrik BS 3. Guy Areta Outs: Danny Kaye. 2. Madurodam-prijs: 1. Houtduif S 2. Ire ne Prinses J 3. His Areta Outs: Irmavan Double. 4. Vredespaleis-prijs: 1. Fils du Coq d'Or 2. Grand Geste 3. Gold Westlandia. Outs: Grace again. 5. Grote Prijs der Lage Landen. 1. Flo rissant 2. Dave Fez 3. Esmeraud Outs: Carlos Pluto. 6. Grote Prijs der Lage Landen II: 1. Ullygouli 2. Un Iris B 3. Treize F. Outs: Viewpoint. 7. Binnenhof-prijs: 1. Henri Buitenzorg. 2. Hoss Westlandia 3. Hertogin v. Gelre. Outs: Elleke van Our Bonni. 8. Gr. Pr. der Lage Landen III: 1. Ten dresse III 2. Urvick 3. Uhlan II Outs: Voltigeur VII. 10. Mauritshuis-prijs: 1. Henry Bel win 2. Ixion Mars 3. Hispano. Outs: Happy Girl. RENNEN 3. Van Brienen's Memorial: 1. Cleopa tra 2. Patrick 3. Blue Bitten Outs: Stal de Bloemert (I Wish I Knew S Es- pressia S). 9. Alexandra-prijs: 1. Red Pepper 2. Torpille Star 3. Karim Outs: Sarika. Zondag: 1. Prijs van Australië: 1. Hovi Lady 2. Hornblower 3. Hendrik BS Outs: Hel din. 2. Prijs van Azië: 1. Herman 2. Eric Kin- ley 3. Goudvos Heny Outs: Fina. 3. Prijs van de Verenigde Staten: 1. Eland 2. keuze J. Wagenaar Jr. (Fluit- lijster S Fabiola Kitty) 3. Ernie Rita Outs: Val d'lsere. 7. Prijs van Afrika: 1. Hercules V 2. Hofnar 3. Herwouter Trix Outs: Happie T. 9. Prijs van Europa: 1. Goudplevier S 2. keuze J. Wagenaar Jr (Helene Hano ver Eronica W). 3. Daimler Outs: Ever- prise. 10. Prijs van Amerika: 1. Ironie 2. Ilse Hanover 3. Ilona Outs: Hurry Up. RENNEN 4. KNHRV-prijs: 1. Goldfinger 2. Karim 3. Telstar I Outs: Pamir. 8. Haagse Ooievaar: 1. Forest Star 2. stal de Bloemert (Jolly Espresso S Nof Afraid S). 3. Flanagan Outs Riviera. UTRECHT. De heer L. v.d. Meijden, loco-secretaris van Utrecht, zal op de eerstvolgende raadsvergadering worden voorgedragen als gemeentecommissaris van de nieuw te vormen voetbal combi natie in Utrecht. De benoeming van de heer Van de Meijden geldt voor vier jaar. De nieuwe club in Utrecht zal een dezer dagen aan twintig spelers een contract aanbieden. Van de in totaal bijna zestig contract-spelers van DOS, Elinkwijk en Velox, zullen er tien niet meer in aan merking komen voor een nieuwe verbin tenis. Zij kunnen terugkeren naar het amateur-voetbal of overgaan naar een andere betaalde club. In het laatste geval zal geen hogere transfersom dan driedui zend gulden worden gevraagd. De overige spelers krijgen waarschijn lijk binnen afzienbare tijd nog een con tract aangeboden. ADVERTENTIE ■GROTE FRIJ» DER LAGE LANDEN RENBAAN DUINDIGT

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 27