Zeewater bij Vlissingen ernstig vervuild door lozing riolen M VNO vreest terugslag bedrijfsleven Ik betreur executie in 1940 van Gaartmans Koningin in Westerbork Machinist reed sein met defecte lamp voorbij 38 cent Fa. 8. ENGELENBERG Dialoog met Zuid-Afrika „Eigen wagon- fabriek biedt voordelen" ANWB wordt overspoeld met klachten pTBoekhandel H.COEBERGH BOLKNAK 1970 Jan van der Pigge zinvol RAPPORT PROVINCIALE STATEN ZEELAND: Nog niet gevaarlijk voor zwemmers Alle schooi en studieboeken bij LUITENANT-KOLONEL BLOCK: Oorzaak treinbotsing Dubbeldam: Godett minister in Antilliaans kabinet? Aantal factoren oorzaak ongeval legertruck Risico 10 jaar pil gelijk aan één zwangerschap AUTO'S TOERISTEN LEEGGEROOFD IN BUITENLAND DONDERDAG 25 JUNI 19 7 6 2 L LEE.LEVIS. ROY ROGER Concentraties Gedempte Oude Gracht 71+ Haarlem Tel.023-313750 Goederentrein ontspoord Plannen Negen treinen reden door Ook eerder Minister Den Toom: OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Premier De Jong: UNIE BHP: Staatssecretaris: Besmettelijke-ziektenwet wordt gewijzigd RIBCORD VELOURS DENIM 13.90 17.50 KINDERMATEN VA.= DAMES EN HERENMATEN VA= PAARLMRSTEEG 1 HAARLEM DEN HAAG „De toenemende span ningen op economisch gebied uiten zich ook terdege voor het bedrijfsleven, op de arbeidsmarkt, maar ook op de kapitaal markt. Voor vele ondernemingen is het niet meer mogelijk, tegen welke rente ook, kapitaal aan te trekken voor het ontwik kelen van nieuwe initiatieven. Treedt daar in stagnatie op, dan kan dat gemakkelijk het voorspel vormen van een teruslag in dé bedrijvigheid. Aan een inperking van de wensen valt niet te ontkomen. Laat men dat na, dan kiest men in feite voor een ongeremde inflatie". Aldus het Verbond van Nederlandse Ondernemingen in zijn blad „De Neder landse Onderneming" van deze week. Wie het zover niet wil laten komen, aldus het VNO, zal moeten erkennen dat het nood zakelijk is te kiezen tussen het geven van voorrang aan de collectieve voorzieningen of aan de stijging van het reële beschik bare particuliere inkomen. Kiest men voor een snelle uitbreiding van allerlei op zich zelf wenselijke collectieve voorzieningen dan zal men tegelijkertijd zijn steun moe ten geven aan maatregelen om de parti culiere inkomensgroei binnen nauwe gren zen te houden. Als men daartoe niet bereid is, aldus het VNO, zullen regering en parlement bijzonder zuinig moeten zijn met de over heidsmiddelen. VLISSINGEN Provinciale Staten van Zeeland hebben in een rapport gewag ge maakt van ernstige verontreiniging van het zeewater voor de kust van Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. De in het rapport gepubliceerde cijfers over de mate van ver ontreiniging van het water vertonen vrjj grote overeenkomst met gegevens die in maart van dit jaar werden gepubliceerd door de Belgische verbruikersunie in haar maandblad „Testaankoop". Veel Nederlandse officiële instanties, o.a. het Ryksinsti- tuur voor de Zuivering van Afvalwater (RIZA) hebben smalend en/of boos gereageerd op de Belgische overdrijving en vermeend amateurisme In het verrichten van steek proeven voor de Nederlandse kust. In antwoord op de Belgische bewering dat het zeewater voor de kust van Scheveningen bij Den Hasg schadelijk voor zwemmers zou zijn, verklaarde de staatssecretaris voor Volksgezondheid, dr. R. J. H. Krulsinga, dat hjj met een gerust hart in Scheveningen ging zwemmen, Een pikante bijzonderheid van het rap port van de Provinciale Staten is dat de steekproeven verricht zijn in de maan den augustus, september en oktober vo rig jaar, dus ruim vóór de publikatie van de Belgische gegevens. De voornaamste conclusie in het rap port is, dat de verontreiniging langs de kust voornamelijk veroorzaakt wordt door de lozing van rioolwater van de ge meente Vlissingen, drie km stroomop waarts van het Vlissingse badstrand voor de boulevard. Uit de cijfers blijkt dat over het alge meen genomen slechts 18,5 van het water voor dit strandgedeelte voldoet aan de Nederlandse zwemnorm voor zout water (een milliliter water mag niet meer dan een faecale coliebacterie be vatten). Bij verder stroomafwaarts ge legen stranden op Walcheren was de verhouding minder ongunstig, oplopend van 20 voldoende bij het Nollestrand tot 75 voor Zoutelande, dat 15 km stroomafwaarts van Vlissinge.i ligt. In het Belgische onderzoek was alleen gezocht naar concentraties van 20 fae cale coliebacteriën per milliliter, en wer den minder steekproeven verricht. De Nederlandse onderzoekers hebben echter voor het Vlissingse badstrand op sommi ge plaatsen concentraties van 10 tot zelfs 100 faecale bacteriën per milliliter aange troffen, zo staat in het provinciaal rap port. Bij het provinciaal rapport is een brief gevoegd van de inspectrice voor de volks gezondheid, afdeling milieuhygiëne, voor de provincie Zeeland, mej. J. W. E. Laan broek. Zij verklaart o.m.: „Het is niet zo, dat zwemmen in verontreinigd water als re gel leidt tot schade voor de gezondheid, Overschrijding van de grens betekent ADVERTENTIES (Van onze correspondent) DEN BOSCH Luitenant-kolonel Block heeft gistermiddag in Den Bosch in het openbaar na een vergadering van het Comité Eerherstel, zjjn spijt betuigd over de door hem in de meidagen van 1940 bevolen executie van soldaat Gaartmans in Moor drecht. Het comité heeft voor het openbare excuus zjjn respect betuigd. Minder respect kon het comité opbren gen voor de houding van generaal-majoor Harberts die zelfs niet indirect van zijn spijt heeft blijk gegeven in het geval van sergeant Meijer. Generaal-majoor Harberts was door minister Den Toom van Defensie verzocht op de vergadering van het comité aanwezig te zijn. In een verklaring die het comité na een langdurige vergadering aflegde betreurt het de volhardende houding van de gene raal. „Zijn officiële verklaring naar aan leiding van het televisie-interview geeft geen genoegdoening. Wij vinden geen ar gumenten meer", aldus het comité „op grond waarvan een vruchtbare discussie met de generaal-majoor Harberts tot stand kan worden gebracht" De voorzitter van het comité, de heer G. Voortman verweet de generaal laf heid. Men meent verder, dat gezien de ongerustheid die er bij velen omtrent de executies van Nederlandse militairen in de meidagen van 1940 heerst, de zaak- Meijer en de anderen niet in de doofpot mag worden gestopt. Minister Den Toom wordt daarom ge vraagd twee leden an het comité in een speciale regeringscommissie op te ne men, die is belast met een hernieuwd onderzoek naar de executies In een pers conferentie die volgde op de besprekin gen van het comité wordt gesteld dat wordt gestreefd naar revisie van de von nissen en een officiële regeringsverkla ring waarbij wordt uitgesproken dat de vonnissen casu quo executies ten onrech te zijn voltrokken. De weduwe van soldaat Gaartmans, de 67-jarige Haarlemse mevrouw V. Gaart mansRejek, heeft inmiddels een ander huis aangeboden gekregen. Zoals wij ruim een maand geleden al meldden, woont de weduwe al 23 jaar in een voch tig, bouwvallig krot in de Tuinstraat. Toen haar man na vier jaar huwelijk op 14 mei 1940 werd doodgeschoten, woon de zij nog op de Leidsevaart. De finan ciële nood waarin mevrouw Gaartman na de dood van haar man kwam te verkeren noodzaakte haar echter te verhuizen naar de Tuinstraat. Op het bureau Huisvesting van de ge meente deelde men ons vanmorgen mee dat de weduwe op 5 juni vergunning ge kregen heeft voor een bejaardenwoning in de Piet Mondriaanstraat. Merkwaardi gerwijs zei mevrouw Gaartman ons van morgen daar nog niets van te weten. Wel was het haar bekend dat zij een andere woning zou krijgen, maar zij wist nog niet welke dat zou zijn. UTRECHT. Tussen Tilburg en Gil- zerijen zijn afgelopen nacht twee wagons ontspoord van een goederen trein die op weg was naar Rotterdam. De wagons geraakten gedeeltelijk op het spoor er naast. Even later botste een andere goe derentrein op de ontspoorde wagons. De ze trein werd beschadigd. Niemand werd gewond. dat er bij een niet buitensporige over schrijding bijvoorbeeld met een fac tor 10 (een tienvoudige overschrijding van de zwemnorm) direct grote hy giënische gevaren zouden dreigen". De officiële reactie van het college van burgemeester en wethouders op het rap port luidt dat al lang plannen bestaan voor aansluiting van de Vlissingse riole ring op de afvalwaterleiding van heel Walcheren, die 5 km. stroomopwaarts van Vlissingen bij Rippen in de Wester- schelde uitmondt. Bij uitblijvend effect zal eventueel moeten worden overgegaan tot de bouw van een zuiveringsinstalla tie, aldus het college. Zoals bekend, stelt de consumenten bond een algemeen onderzoek voor de kwaliteit van het zeewater voor de Ne derlandse kust in. Dit onderzoek zal nog geruime tijd in beslag nemen. UTRECHT Een samenloop van een reeks omstandigheden is oorzaak geweest van de treinbotsing op zaterdag 7 februari van dit jaar. toen by Dubbeldam een per sonentrein, die onderweg was van Roosendaal naar Amsterdam, achterop een D-trein ParijsAmsterdam botste. Twintig passagiers en twee NS'ers liepen hierbij verwon dingen op. De materiële schade was groot. De Spoorwegongevallenraad in Utrecht, die voor het eerst sinds 1962 na de treinramp bij Harmeien weer bijeen was, stelde gisteren een openbaar onderzoek in naar het ongeluk bij Dubbeldam. De voorzitter, mr. II. R. de Zaayer, deelde na afloop van de vergadering mee, dat in het verslag van de Spoorwegongevallenraad aan de minister van \erkeer en Waterstaat enige voorstellen tot verbetering van de veiligheid bij NS zullen worden opgenomen. Op de ongeluksavond was bij Dubbel- nemst- dam een seinlamp defect; De treindié: leider, die daarvan in kennis werd ge steld, nam geen maatregelen om de ma chinisten van volgtreinen in te lféhtêm De machinist van de personentrein zag het gedoofde sein niet en volgde het groene van de volgende seinpaal op, dat niet voor hem, maar voor de D-trein bestemd was. Er waren feitelijk nog meer omstandig heden die gezamenlijk tot het ongeluk hebben geleid: de defecte lamp, de slech te weersomstandigheden, het verkeerd beoordelen van de seinen, het missen van de defecte seinpaal, het even stil staan van de D-trein omdat de machinist van deze trein de defecte lamp had ge meld, de foute inzichten van de trein dienstleider en grootste pech een defecte ruitenwisser van een auto, waar mee NS-monteurs onderweg waren naar de defecte seinpaal. Daardoor verliepen twee volle uren voor de defecte lamp was hersteld. Ruim twintig getuigen, spoorwegfunc tionarissen, een enkele passagier en een gloeilampendeskundige werden door de Spoorwegongevallenraad gehoord. Uit hun verklaringen bleek onder meer dat van de 14 treinen die die avond Dubbeldam 14 treinen moeten stoppen. Dat dit slechts doofde sein niet hebben gezien. Daar vol gens de voorschriften een gedoofd sein als een stopsein geldt, hadden in feite alle 14 treinen moeten stoppen. Dat dit selchts in een paar gevallen gebeurde, kwam doordat de machinisten door het slechte weer de seinpaal niet zagen. De secretaris van de Vakgroep Machi nisten van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel, de heer Bolt, liet weten dat al sinds het spoorwegongeluk bij Har melen wordt gedokterd aan een soort blik vangers, die de machinisten attenderen op seinpalen. Er zijn reflecterende blik vangers nodig, maar daarvoor is geen plaats naast de spoorbaan, aldus de heer Bolt. De 42-jarige treindienstleider uit Dor drecht, die verzuimde maatregelen te ne men na de melding over de defecte lamp, had niet zo zwaar aan deze mei- ding getild. Hij wist naar zijn zeggen niet, dat het om een seinpaal ging met één lamp. Saillant detail tijdens het openbare on derzoek: op hetzelfde baanvak gebeurde op 28 november 1958 een soortgelijk on geluk, ook doordat een seinlamp defect was. De NS werken aan een oplossing om herhalingen te voorkomen. Een defecte seinlamp kan wel automa tisch worden gemeld, maar de extra kos ten beletten de NS daaraan uitvoering te geven. Er zijn elk jaar 700 defecte lampen bij de seindienst van NS. Ze vormen slechts twee percent van het totaal. Mr. De Zaaier was van oordeel dat het ongeluk wellicht niet gebeurd zou zyn als op het baanvak automatische treinbeveili ging zou zijn geweest. De NS hebben de in voering daarvan wegens geldtekort op een zacht pitje moeten zetten. Bij Dubbeldam zou de machinist bij gebruikmaking van dit systeem zijn trein waarschijnlijk nog tijdig tot stilstand hebben kunnen brengen. Het is niet de bedoeling van de officier van Justitie in Dordrecht in verband met het spoorwegongeluk een strafvervolging in te stellen. WILLEMSTAD (Curacao) De voor zitter van de partij Frente Obrero, de heer W. (papa) Godett, is door de samenwer kende partijen in de Antilliaanse regering voorgedragen als minister van Arbeid. In deze zin heeft Godett zelf zich uitgelaten. De minister van de Frente Obrero, A. P. Nita, die vorige week woensdag overleed, beheerde in het kabinet de portefeuille van Sociale Zaken en Volksgezondheid, terwijl hij ook ad-interim was belast met de portefeuille van Arbeid. Door het plot seling overlijden van minister Nita moet nu in de vacature worden voorzien. Vol gens Godett zal hij nu worden voorgedra gen als minister van Arbeid en tijdelijk ook als minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Tonnie Hooghoudt mocht koningin Juliana gisteren een geschenk aan bieden. Het gebeurde ter gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe (reusachtige) radiotelescoop in Westerbork. ADVERTENTIE JUBILEUM-AANBIEDING 1800-1970 - ANNO 1800 ongematteerd DE SIGAAR VAN HET JAAR «nwwvw SIGARENHANDEL Grote Houtstraat 81 - Haarlem DEN HAAG. Volgens een zeer voor lopige conclusie is een complex van fac toren oorzaak van het ongeval op 11 juni met een legertruck op de Van Weerden Poelmanweg in Soesterberg. Bij dit on geval waren vijf doden en een groot aan tal gewonden te betreuren. De slechte ligging van het betrokken weggedeelte heeft mogelijk mede een rol gespeeld. Aldus het antwoord van minister Den Toom van Defensie op vragen van de Tweede Kamerleden Zegering Hadders en Koudijs (V.V.D.). Het onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval is nog niet voltooid, zo schrijft de minister. Hij erkent dat al twee jaar onderhan delingen gaande zijn tussen de gemeente Soest en het ministerie van Defensie over de verbetering en overdracht van een gedeelte van de weg. De verbete ringswerkzaamheden zullen thans met spoed worden begonnen, aldus de minis ter. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 „CATALDY" staalplamuur DEN HAAG De principiële afwijzing van de apartheidspolitiek door de Neder landse regering heeft nimmer ingehouden, dat contacten met Zuid-Afrika en bezoe ken aan en vanuit Zuid-Afrika vermeden dienen te worden. Integendeel, de regering is van opvatting, dat een dialoog tussen Zuid-Afrika en Nederland zinvol is en der halve dient te worden voortgezet. Premier De Jong, minister van Algemene Zaken, heeft dit de Tweede Kamer mee gedeeld in antwoord op vragen van het P.v.d.A.-kamerlid Wierenga over het voor genomen bezoek van minister Bakker van Verkeer en Waterstaat aan Zuid-Afrika. Dit bezoek aan Zuid-Afrika geldt als een tegenbezoek aan de Zuidafrikaanse ambt genoot van minister Bakker, die in mei een bezoek aan Nederland heeft gebracht. Verder zegt premier De Jong dat in het beleid van de Nederlandse regering ten aanzien van Zuid-Afrika geen wijziging is gekomen. Nederland blijft de apartheids politiek afwijzen. UTRECHT. Het plan om te komen tot een onder toezicht van de vier grote gemeenten en NS geëxploiteerde wagon- fabriek ,Rolma N.V.) biedt zekere voorde len. De prijsstelling is in die constructie de meest open zaak die men zich denken kan. De mogelijkheden tot een gecoördi neerde bestelpolitiek zjjn optimaal. Uiter aard moet in die opzet ook sprake zyn van een efficiënt werkend bedrjjf en daaraan schort het bij Werkspoor Utrecht nog wel. Aldus wordt gesteld in BHP-informatie, het orgaan van de unie van beambten en hoger personeel- Op langere termijn is er zeker zakelijk gezien behoefte aan een Nederlandse wa- gonfabriek, die zich redelijk van orders verzekerd kan weten zonder dat er van een monopolistische protectie sprake is, zo vinden de unie BHP en de NBT. Op dit moment is slechts urgent een bezettings- vacuum van anderhalf jaar waarvan het begin in 1972 ligt. De kwantitatieve en kwalitatieve wagonbehoeften van de NS rechtvaardigen volgens de bonden alleszins een beslissing over haar investeringsplan nen op een zodanig tijdstip dat door plaat sing van een deel van haar wagonorders dit vacuum kan worden gevuld. Met 60 rijtuigbakken is de zaak goeddeels gered. „Als men de problematiek tot haar wer kelijke proporties heeft teruggebracht er is geen sprake van blijvende steun of werkverschaffingspolitiek dient de vraag zich aan, of de regering niet, indien noodzakelijk, medewerking moet verlenen aan de recente plannen tot voortzetting van de Utrechtse wagonfabriek. Het nu stopzetten van de wagonbouwactiviteiten zou wel eens een onvergefelijke beleids fout kunnen blijken", aldus de bonden. Zij zien goede order-mogelijkheden voor Rolma. Na 1975 zullen tot 1989 zo'n 1400 rijtuigblokken vervangen moeten worden bij de NS. Voor die tijd 600, terwijl er nog een extra behoefte is van 250 rijtuigen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Het risico van tien jaar gebruik van de pil komt overeen met het risico van één zwangerschap. Het risico van een abortus ligt echter aanzienlijk hoger". Dit stelde woensdag staatssecreta ris Kruisinga van Volksgezondheid tjjdens een vergadering van de vaste commissie voor de Volksgezondheid uit de Tweede Kamer. De staatssecretaris noemde het echter wel een groot voordeel dat in ons land de pil slechts kan worden verkregen via de arts. Naar aanleiding van enkele vragen over de controle op het gebruik van de pil zei de staatssecretaris dat mogelijk bin nenkort in een brief van het staatstoezicht op de Volksgezondheid aan de huisartsen nog eens geattendeerd zal worden op het belang van controle bij gebruik van de pil. DEN HAAG. De huidige besmettelijke ziektenwet zal geheel worden gemoderni seerd en tevens zal bij de herziening aan de orde komen een nieuwe vaststelling van hetgeen besmettelijke ziekten zijn. De wijziging zal echter pas in de volgende kabinetsperiode tot stand komen. Staats secretaris Kruisinga van Volksgezondheid heeft dit woensdag meegedeeld tijdens een vergadering van de vaste Tweede-Kamer commissie voor de Volksgezondheid. (Van onze correspondent) DEN HAAG De ANWB wordt over spoeld met klachten over diefstal van ba gage vanaf en uit auto's. Vooral in Spanje, Italië, Zuid-Frankryk en Parijs lopen een heleboel mensen rond, die erop uit zijn zich het bezit van de toerist toe te eigenen. In de eerste vyf maanden van dit jaar be reikte het aantal schademeldingen op reis bagageverzekeringen bij de bond het re cord van 2500. In 750 gevallen ging het om schadebe dragen hoger dan 75 gulden. Zeshonderd meldingen hadden betrekking op het in breken in en diefstallen vanaf auto's. „Een uitzonderlijk hoog percentage", zegt de adjunct-directeur Toeristische Leden service van de bond, drs. D. J. Engelen, die tot zijn spijt moet toegeven dat in heel veel gevallen de toerist zelf de schuldige is. Hij licht toe: „ze laten de bagage op de imperiaal zitten van hun onbeheerde auto. Kostbare foto- en filmapparatuur bevindt zich voor iedereen zichtbaar op de voor bank. De tochtraampjes staan open- In Parijs had iemand zijn volgepakte auto in een donker achteraf straatje geparkeerd. „Tenzij er sprake is van grote schuld", vervolgt hij, „zullen de meeste verzeke ringen wel betalen. Maar op het moment zelf staat die vakantieganger toch wel zon der spullen in een vreemd land en is het hele vakantiegenoegen vergald." De heer Engelen adviseert: „In het al gemeen moet de toerist er voor zorgen, dat de auto er zo weinig mogelijk als die van een vakantieganger uitziet. Haal in ieder geval alle bagage van de imperiaal af en laat niets van waarde op de banken achter."

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2