Nederlandse kampioene dwong Billy Jean King tot het uiterste te gaan MARIJKE SCHAAR: MAAR OP LOS EN „IK SLOEG HET LUKTE ER Softbalteam tegen Italië Haarlem Nicols ongeslagen: 4-2 Terrasvogels versloeg onklopbaar geacht HHC Wim Wagner behaalde clubtitel „Excelsior Vier zich Carmichael grootste verrassing Australiërs plaatsten reeds in kwartfinales Nederland bleef vier bordpunten achter Spiegler en Spiegel niet naar Haarlem Bob „Nails Voetbal op hóóg niveau Weer gelijk tegen Russen: 7-7 11 ZATERDAG 27 JUNI 1970 99 Heerlijk 99 Ongeschikt DICK BRUYNESTEYN (Van onze sportredactie) LONDEN De vier Nederlandse dames zijn nu allen uit het enkelspel van Wimbledon verdwenen. Ada Bakker (22) liet zich na een aardig begin nogal te kijk zetten door de mooie, Californische studente Betty Ann Grubb O5, 62), maar onze nationale kampioene, de 25-jarige Marijke Schaar- Jansen kon met opgeheven hoofd de baan verlaten. In tegenstelling tot haar tegenstandster, Billy King-Moffitt, die al drie keer de hoogste Wimble- don-eer ten deel viel. De kleine Amerikaanse met de grote bril kwam slecht gehumeurd van het stoffige gras toen onze stralende landgenote al lang verdwenen was. Weliswaar had de 26-jarige Billy King met 6-4, 6-0 een einde gemaakt aan het eenzaam avontuur van de blonde Marijke, maar zij had er veel te hard naar haar zin voor moeten vechten. Die 6-0 van de tweede set gaf immers een slecht beeld van wat er precies gaande was geweest op de snikhete baan 2, waar geen plaats onbezet was gebleven. (Van onze softbalmedewerker) HAARLEM. Zaterdagavond zal op het terrein van Terrasvogels te Sant poort gespeeld worden de softbal-inter- land tussen Nederland en Italië. Aanvang van de wedstrijd 20.30 uur In deze licht- wedstrijd zullen de Nederlandse softball- sters weer eens de gelegenheid krijgen om hun kracht te bewijzen. Over de sterkte van de Italiaanse ploeg valt nau welijks iets te vermelden. Een maal eer der in de geschiedenis van de NASB om precies te zijn 29 mei 1960 speelde het toenmalig Nederlandse negental te gen Italië. Ook toen was niets van de kracht van de Italianen bekend, en ver wachtte men een duidelijke Nederlandse triomf. Hoe bedrogen kwam de neutrale toeschouwer uit. Weinig overtuigend werd toen met 4-3 gewonnen. Van de speelsters die destijds uitkwa men is nu niemand meer aanwezig. De formatie van coach Nol Houtkamp voor deze interland bestaat uit zeventien speel sters, te weten: de werpsters: Marian van Ginhoven (HHC), Mary Boekhout (de Pinguins) en Ineke van 't Veldt (DSS) de achtervangsters: Ans Kroon (DSS), Lies de Wilde (De Pinguins) en Elly Nijhuis (De Geuzen). binnenveld: Wil Jansse, Ludy van Mou- rik, Hanneke van der Werf, Rietje Slees- wijk (allen Terrasvogels), Gonnie Veen- stra (De Pinguins), José Jansen (UW), Erna van Ewijk (DSS) en Ineke Sloot (Onze Gezellen) buitenveld: Marian Eerdmans (UW), Betty Veenstra (De Pinguins) en Corien de Wit (Onze Gezellen). Mogelijk zou een nog sterker formatie zijn aan te wijzen, als een aantal top- softballsters wat meer voor de softball- sport had overgehad. Terecht heeft coach Nol Houtkamp alleen die speelsters in zijn selectie opgenomen, die bereid wa ren het een en ander op zij te zetten om een verkiezing waar te maken. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. Ook in de thuiswedstrijd tegen HCAW is Haarlem Nicols ongesla gen gebleven. De Haarlemmers wonnen ditmaal niet overtuigend met 42 in een aantrekkelijk duel. De punten werden alle gescoord op homeruns: voor de Nicols sloe gen Rasmjjn, Heemskerk en Beidschat de bal over de hekken, voor HCAW presteer den de Antillianen Hazel en Wout het zelfde Zeer sterk veldspel van tweede- honkman Dassy Rasmijn ontnam HCAW in de eerste acht innings de slechts weinige scoringskansen via drie dubbelspelen. In de laatste IICAW-slagbeurt kwam Nicols- werper Beidschat even in moeilijkheden, maar door de gevaarlijke slagman Wout opzettelijk 4 w. te geven, kwam zijn zege niet in gevaar. Haarlem NicolsHCAW werd een wer persduel tussen de oude rivalen Herman Beidschat en Rob Hoffmann. Hoffmann trof het dat hij foutloze steun van zijn velders kreeg, maar moest uiteindelijk buigen voor de homeruns. In de eerste in ning al sloeg Rasmijn een homerun (de bal ging over het scorebord) met Boude- wijn Maat op de honken (20). Roly Wout sloeg HCAW met een homerun in de tweede inning naar 21. Deze stand bleef gehandhaafd tot de zesde inning: toen ho merden Simon Heemskerk en Herman Beidschat achter elkaar (41). Julio Hazel sloeg voor HCAW in de zevende inning een homerun (42). In de laatste HCAW-slagbeurt opende Van de Gaast met een honkslag, maar het derde dubbelspel ingezet door Rasmijn leverde twee nullen op. Door hinderen catcher kreeg HCAW een honk bezet, Ha zel volgde met een honkslag die knap door Heemskerk werd verwerkt. Daardoor kwa men de HCAW-honklopers niet verder dan het tweede en eerste honk. Wout was de volgende slagman en Beidschat gaf hem opzeltelijk 4 w. Met volle honken werd bij HCAW Hoffmann aan slag vervangen door Zuid "veld die de bal het binnenveld ech ter niet uitkreeg. Beidschat werd daardoor winnende wer per met 5-1-5, Hoffmann verloor met 7-1-9- Haarlem Nicols maakte twee fouten, HCAW geen enkele. Dappere Marijke Schaar had de Wim- bledonmeesteres door middel van haar twee forehands (ze neemt het racket naar behoeven in de linker- of rechter hand) tot uiterste inspanning gedwongen. Dat gaf de Amerikaanse, hoewel wat on willig dan toch wel toe. „Ze slaat erg hard", bekende de hevig transpirerende Billy onverschillig, „maar ik speelde niet goed", beschuldigde ze zichzelf. Marijke Schaar: „Wat heb ik heerlijk gespeeld. Ik heb er maar op los geslagen en het ging goed. In het begin veel te goed, daardoor werd ik zelf verrast. Dat kon natuurlijk nooit zo doorgaan". Ja wel, Marijke had de gerenommeerde speelster in de eerste set naar een ach terstand van 1-3 gedrongen met een kans op een tweede doorbraak bij 30-40! Billy King was bepaald zwak begon nen met onder meer twee dubbele fouten en ze werd meteen druk aan het werk ge zet door de brutale flitsende drives van onze kampioene, die het uiterste van Bil ly's anticipatie vergden. De Amerikaan se kon echter op het nippertje van 3-1 op 3-2 komen doordat Marijke in haar gre tigheid naar succes net teveel risico nam. Het werd 3-3 gelijk door een dubbele fout van onze landgenote tot slot. Ditzelfde euvel (twee maal) kostte haar na 4-3 de service game (5-3), maar Marijke Schaar vocht opnieuw terug tot 5-4 (King's service), waarna zij helaas zichzelf sloeg met minimale fouten op de drives (6-4). Vooral de zo befaamde ser vice van de Amerikaanse advocaten- vrouw liet het afweten, maar in de twee de set schakelde zij over op uitsluitend „vastheid", dat wil zeggen, zij hield de bal in het spel en liet Marijke Schaar „uit driven". Maar de dappere Nederlandse kon nog menig open doekje in ontvangst nemen alvorens de grote Billy veilig was voor de laatste 16. Marijke Schaar: ondanks verlies imponerend. HAARLEM. Hoe gering de verschil- op een opofferingsslag van Rietje Slees- len in de top van het vaderlandse softbal wijk in een ruk door naar huis. Achteraf momenteel zijn, bewezen de uitslagen van woensdagavond. Landskampioen Terras- vogels blijkt pas nu goed in vorm te ko men. Het onklopbaar geachte HIIC werd door de Santpoortse ploeg met 2-1 aan de verkeerde kant van de score gelaten. DSS won opnieuw met 4-3. De Pinguins werd op eigen terrein verslagen en staat thans zonder een enkel winstpunt op de onder ste plaats. Bloemendaal bezorgde haar aanhang een wel heel pijnlijke teleur stelling door in Den Haag van Celeritas te verliezen In het treffen tussen Terrasvogels en HHC bleken de runs duur te zijn. Op nieuw overheersende verdedigingen. Ter rasvogels moest het zonder aanvoerster Wil Janssen stellen, die overigens zeer goed vervangen werd door René van der Berg. Hoewel HHC reeds in de eerste slagbeurt zeer goede kansen kreeg op runs, bleef de produktie tot een run be perkt, toen Conny Broere via een infield- hit op de honken gekomen kon scoren op een gemiste vangbal. Terrasvogels bleek niet aangeslagen. Openingsslagvrou- we Ria Duin opende met een honkslag en kon ongehinderd doordringen tot het tweede honk. Bij een poging het derde honk te stelen, werd een fout van HHC's derde honkvrouw de inleiding tot de ge lijkmaker. Zowel in de zesde als zevende inning kreeg HHC kansen opnieuw een voor sprong te nemen. Eerst echter voorkwam een dubbelspel Rietje Sleeswijk, Ludy van Mourik, René van der Berg moeilijkhe den en tenslotte smoorde Hanneke van der Werf het gevaar. Voordien echter had Terrasvogels in de zesde inning de leiding genomen. Weer gaf de onbetaalbare Ria Duin een hit. Zij stal het tweede en ging voldoende voor de overwinning. DSS leidde vrijwel de gehele wedstrijd tegen De Pinguins, doch zag de Heem- steedse ploeg steeds weer terugkomen. Pas in de laatste inning stelde DSS mid dels honkslagen van Ans Kroon en Petra van der Ban de zege veilig. DSS dat door gaaf slagwerk van Ans Kroon en Joke van der Peet in de tweede slagbeurt een 2-0 voorsprong had genomen, moest in de derde inning aan Betty Veenstra een homerun toestaan. Hoewel honkslagen van Jos Sibijn en Petra van der Ban DSS opnieuw een ruimere marge gaven, 3-1, kwam de Pinguins toch weer terug. In de vijfde inning gaven zowel Betty Veen stra als Lies de Wilde een tweehonkslag. Toen ook werpster Mary Boekhout een hit gaf, was de stand weer in evenwicht. Zoals reeds vermeld, bezorgde Ans Kroon op de valreep DSS toch de winst. Stand: Terrasvogels 2-4, DSS 2-4, HHC 2-2, UW 1-0, Onze Gezellen 1-0. De Pin guins 2-0. In de degradatiegroep kwam Bloemen daal in de eerste inning weliswaar met 2-0 achter, toen Mia Spaargaren een homerun sloeg, doch even snel kwamen de Whites terug. Door goed slaan nam Bloemendaal een 5-2 voorsprong. Toen was het echter met de scoringsdrift van Bloemendaal gedaan. Celeritas kwam te rug en kon volkomen onverwachts in de laatste slagbeurt met medewerking van het Bloemendaalveld de winst binnenha len. Voor Bloemendaal is de situatie na deze nederlaag er niet gunstiger op ge worden, temeer daar de Whites in het resterende deel van de competitie niet meer zullen kunnen beschikken over werpster Jetta Mantel. Stand: Celeritas 2-4, HCK 1-2, Vodo SC 1-2, AMVJ 1-0, IIW 1-0, Bloemendaal 2-0. HAARLEM. Op het Industieparcours in de Waarderpolder hebben de renners van de Haarlemse Raceclub „Excelsior" met elkaar slag geleverd in het club kampioenschap lange afstand. De Sant poorter Wim Wagner toonde zich daarin veruit de beste en hield zijn tegenstan ders met een of meer rondes achterstand op afstand. Aan het meesterschap van Wagner viel niet te tomen. Alleen Maup Mutsaers wist het verlies tot één ronde te beperken. Alle overigen hadden de Santpoorter veel meer terrein moeten prijsgeven. Wagner mag zich nu één jaar lang met de rood zwarte kampioenstrui tooien. Gert Koe koek sleepte met één ronde voorsprong de titel van de aspiranten in de wacht. Amateurs en nieuwelingen: 1. W. Wag ner, de 100 km. in 1.31.04; 2. M. Mut saers, 3. B. Schouten, 4. J. Olyhoek. As piranten: 1. G. Koekoek, de 45 km. in Ada Bakker heeft in dit toernooi op nieuw duidelijk bewezen dat haar spel niet geschikt is voor het veel aandacht en grote snelheid vergende gras. De 20-jari- ge Betty Grubb toonde immers eveneens geen grote klasse, echter wel een beeld schoon kanten toiletje met lichtblauwe linten, daardoor werd zijzelf in het begin kennelijk nogal afgeleid, zodat het Haag se meisje tot 3-1 kon uitlopen. Het hoge tempo, het bestoken van haar backhand en haar gebrek aan conditie werden Ada Bakker echter noodlottig. Soms verraste zij nog wel met een aar dige drop shot, maar zij bleek uiteinde lijk op het doorschietende droge gras toch te weinig controle te hebben om de rijzige Amerikaanse in ernstige moeilijk heden te brengen. (Van onze sportredactie) LONDEN. In net heren-enkelspel hebben gisteren reeds vier spelers zich in de kwartfinales gewerkt, allemaal Aus traliërs, De grootste verrassing was wel de „doorbraak" van de 29-jarige, in Pa rijs wonende Australische timmerman Bob „Nails" Carmichael, die bij de En- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De derde ontmoe ting tussen Nederland en Rusland, verre van de interessantste, eindigde evenals de eerste in een gelijk spel. 7-7, waar door de achterstand vier bordpunten blijft bedragen (opgelopen in de tweede wedstrijd). Vandaag zal Nederland daar om 9-5 moeten scoren om alsnog op ge lijke hoogte met de Russen te komen en zelfs een hogere score moeten boeken om deze interland te winnen. Het lijkt een te moeilijke opgave. Deze derde ontmoeting, bij de discus sies over de vorm van de gehele wed strijd toen de Russen met slechts zeven spelers verschenen aan de oorspronkelijk geplande serie toegevoegd, leverde weer twee snelle remise-partijen op. Dat was van Harm Wiersma tegen Andreiko na een forse afwikkeling nog wel te begrij pen, maar niet van Ton Sijbrands, die in een positie van veertien tegen veertien schijven zeker niet minder stond dan Tsjegolev. De derde puntenverdeling kwam tot stand in het duel tussen Van der Sluis en Davidov, waarin Van der Sluis op nieuw moeilijkheden had met zijn lange vleugel, maar overigens tot een volko men gelijkwaardige puntenverdeling kwam. Pippel en Sretensky hebben het elkaar niet gemakkelijk gemaakt in een partij met wisselende systemen, ook re mise. Van Dijk dreigde in een positie partij tegen Koeperman weer in moei lijkheden te komen, maar hoewel de oud wereldkampioen een schijf voor kwam, zag hij toch snel van winstpogingen af. Bij de stand 5-5 werd de hoop gevestigd op oud-wereldkampioen drs. Piet Roo- zenburg, vrijdag voor het eerst van de partij, die na kundig laveren Gantwarg een moeilijk hanteerbare positie opdrong. Daar stond op dat moment evenwel te genover, dat Sjkitkins stelling verre te preferen was boven die van De Ruiter. Hoe Roozenburg in het gevorderde mid denspel ook poogde de Russische kam pioen op een zijspoor te zetten, deze vond ondanks tijdnood steeds de goede voort zetting en bereikte aldus bekwaam de zesde puntenverdeling. Toen moest De Ruiter nog hard en langdurig knokken in een voor hem zeer nadelig eindspel. Het ging hem goed af, remise en dus 7-7. gelse bookmakers voor een dergelijke plaats minstens 1 op 100 zou zijn geno teerd. De langharige tennisavonturier, die al jaren in Europa de tweedeklas-toer nooien afstruint, bewerkstelligde dit won derlijke staaltje door zijn in Zuid-Afrika wonende landgenoot Bob Hewitt, die on der andere Tom Okker vloerde in straight sets van de baan te vegen met de „in slaande" cijfers van 6-4, 9-7, 6-2. Carmichael, die reeds gisteren de Joe goslavische gravel-crack Franulovic on dubbelzinnig aan het verstand had ge bracht dat grastennis wel altijd voor hem een gesloten boek zal blijven, vol leerde en serveerde met prachtige timing. Herhaaldelijk overrompelde hij de favo riete Hewitt, die nog nooit van Carmi chael had verloren, met zijn „zittende" eerste service. Hewitt daarentegen sloeg ritsen dubbe le fouten en kreeg zijn eerste service maar zelden in. Uit nijd ranselde hij meermalen de ballen in de hekken, waar mee hij overigens zijn tegenstander al leen maar versterkte in zijn zelfvertrou wen. Hewitt was kennelijk de uitputtings slag tegen Bob Lutz, die een dag eerder 56 games had gevergd nog niet teboven. Bijna oneervol moest hij de aftocht bla zen. John Newcombe, de finalist van vorig jaar en Wimbledonwinnaar in 1967, had aanvankelijk nog heel wat te stellen met de Amerikaanse prof. Dennis Ralston, die met twee rackets opereert; dat wil zeg gen Ralston speelt z'n service games met een harde bespanning en de rest met een soepeler snaar. De eerste set nam bijna anderhalf uur in beslag. De eerste en enige doorbraak kwam na 12-12 en was voor Newcombe, die deze set incasseerde met 14-12 en de partij met 9-7, 6-2. De Australische slagerszoon uit 't dorpje Wagawaga, Tony Roche, die al enige jaren dichtbij de titel is geweest, riep de vriend en dubbel-partner van Okker. Marty Riessen een halt toe. De links spelende Roche spaarde zoveel mogelijk zijn kwetsbare schouder, hetgeen hem een set kostte. Riessen is het laatste jaar een stuk sterker gaan spelen in de single, maar tegen de veelzijdigheid van de bon kige Australische prof moest hij het toch afleggen, en wel met 6-4, 8-10, 6-2 en 6-2. De kleine, befaamde prof. Ken Rose- wall was de vierde Australiër die de laat ste acht bereikte. De reeds 35-jarige Rose- wall vond de 24-jarige Amerikaan Tom Goreman. die de prof Drysdale donder dag zelfs deklasseerde tegenover zich. Begrijpelijk dat de forse Goreman, nog een broekje in het internationale tennis, het meesterschap van de oud-wereldkam- pioen der profs moest erkennen (6-2, 6-2, 3-6, 7-5). U13EDT wiue. PUfOTBJ V0ËÊT Ml ET.MAAP StVAfó PST MEUvOsoiie MEtAMGOUE WAAR.U6T öW? orr- éei TB.LV) OP TMELD. C' Tüuei'jK^ 1.33.42; 2. H. Smit, 3. R. van Dalen, 4. H. Banken. Een rit voor de dinsdagavond competi tie van „Excelsior" het kampioen schap werd woensdag verreden lever de ook al winst op voor Wagner. Tweede was Jan Olyhoek, derde Mutsaers, vier de Nelis van Geem en vijfde George van Geem. Bij de aspiranten won Rob van Dalen vóór Koekoek en Smit. Ben van Kampen was de snelste sprinter in een rit voor de donderdaga vondcompetitie van „Excelsior." Tweede werd Mutsaers, derde Jan Olyhoek, vier de Wagner en vijfde Van Haaster. Koe koek won weer eens bij de aspiranten vóór Van Dalen en Banken. In het Van der Aartsportpark liet de Haarlemse wielerclub „De Kampioen" zijn zesde rit van de zomeravondcompe titie om de „Klomp"-beker verrijden en die werd in de sprint gewonnen door Ge rard Duwel. Tweede was Piet Neeskens, derde oud-stayerkampioen Henk Buis, vierde Han Kramer en vijfde Martin van Dellen. Jo Brink zegevierde met een paar honderd meter voorsprong bij de aspiran ten. Tweede werd Cor de Veer en derde Sybren Aldershof. De zesde zomeravondrit om de „Brink"-beker, welke door „De Kampi oen" over één uur in het Van der Aart sportpark werd verreden, werd na een lange solovlucht gewonnen door Fred Hoogland. Hij had 200 meter voorsprong op Cor de Looze (tweede), Han Kramer (derde) en H. v.d.Putten (vierde). Jo Brink won weer eens met ruime voor sprong bij de aspiranten. Tweede was Sy bren Aldershof en derde Henny Kuiper. Op het parcours van „De Germaan" in Weesp reden de nieuwelingen van „De Bataaf" een wedstrijd met hun collega's van de hoofdstedelijke clubs en daarvan was het resultaat: 1. G Hermans (Olym- pia), 2. J. Bliileven (Bataaf), 3. F. Geus (Ulysses), 4. R. Zieleman (Olympia), 5. K. Hoogendoorn en 7 N. Rinkel (beiden Bataaf). De aspiranten -an de Halfwegse club reden op het eigen Kinheimparcours in Zwanenburg een rit met tegenstanders van Amsterdamse clubs en daarbij bracht Charles Boot het tot een vierde plaats. Wim Hendriks werd achtste. Voor de nationale amateur-wielercom- petitie van Skol werd ditmaal in Doeti- chem een ronde verreden en daarin klas seerden de renners van „De Bollen streek" zich als volgt: 9 Marcel Pen- nings (Nieuw Vennep) 14. Leo v.d. Berg (Noordwijk) en 17. Piet Drost (Lisse). Door deze klasseringen rukte „De Bollen streek" in het algeheel nloegenklasse- ment op naar de derde plaats. In het individuele klassement bezet Pennings nu achter oud-weg-kampioen Gerrit de Wit de tweede plaats. HAARLEM. De twee Israëlische spe lers Spiegler en Spiegel komen niet naar Haarlem. Gisteren ontving de ere-divisie club een telegram van de Israëlische voetbalbond, waarin stond dat de bond niet van plan was de twee topspelers te laten gaan. Tot diep in de nacht heeft het bestuur van Haarlem daarna nog ver gaderd over de vraag of het zin had Spiegler en Spiegel toch te contracteren en hun een jaar te laten wachten in Ne derland totdat het in de reglementen van de Israëlische bond vastgestelde afwach- tingsjaar zou zijn verstreken. Haarlem besloot het niet te doen omdat de kosten dan te hoog zouden oplopen. Haarlem contracteerde wél Breevoort van Blauw Wit. Breevoort (19 jaar) is een middenveldspeler. Hij kwam onder andere uit in het UEFA-elftal. Haarlem gaf Blauw Wit er Lefering voor terug plus een nog onbekend bedrag. Vanavond wordt bovendien de eigen jeugdspeler Piet Huig een contract aangeboden. Naar Telstar ging de doelman Blauw van ZFC. In ruil werden Evenblij en Koopman aangeboden. Verder ging Louis de Puyt van ADO over naar Willem II. Hij wordt de vervanger van de topsco rer van de eerste divisie Gerrie Deijkers. die werd gecontracteerd door DWS.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11