IJmuider Courant „Eskader van de doodmartelt en moordt in naam der gerechtigheid 5000 leden Politiek Doodskop TERREUR CONTRA MISDAAD Drie politiemannenvan de organisatie. wanorde. Zij besloten op hun eigen manier de strijd, met; de overgeble ven negen man. voort te zetten. Zij namen ontslag bij de politie en begon nen zelf met de jacht op de moorde naars, handelaren in verdovende mid delen en koppelaars. DE ACTIES misten hun uitwerking niet en al snel begon „Le Cocq" te groeien. Nu gaat men zelfs tot het re- cruteren van nieuwt leden over: po litiemensen, al of niet in werkelijke dienst, maar ook juristen, politici, ka- detten en militairen Op het ogenblik heeft de organisatie al meer dan vijfduizend leden in Bra zilië. Maar ook in de V.S. zijn er sym pathisanten, alleen al 300 in New York. Alle recruten moeten zich onderwer pen aan zeer strenge regels en er te vens voor waken dat collega's de doeleinden van het genootschap blij ven nastreven. Ook moeten zij de or ganisatie materieel steunen om haar in staat te stellen, wapens en auto's te kopen. Deze behoefte aan geld ver klaart voor een gedeelte het feit dat de organisatie zich ook heeft openge steld voor bezigheden die nogal ver verwijderd liggen van haar oorspron kelijke roeping. Uit de grote massa sympathisanten recruteert zij een élitegroep, de scherprechters, die zich bezighouden met het opsporen van de toekomstige slachtoffers. De meest gruwelijke martelingen maken volgens hun op vattingen deel uit van een rechtvaar dige bestraffing van moordenaars. Topfiguren van „Le Cocq", van links naar rechts commandant Nascimento, zijn broer, en Pau- listo, die de meeste moorden op zijn geweten heeft. „Zij doden immers om de maatschap pij te zuiveren" Ongeveer 600 moorden worden aan „Le Cocq" toegeschreven waarvan het merendeel op moordenaars. Meestal laat men geen sporen na, maar een enkele keer laat de organi satie via telefoon of radio weten in welke straat of op welk strand een lichaam gevonden kan worden. HET GENOOTSCHAP kent geen politieke doeleinden of bindingen. Maar toch zijn vele revolutionairen, die deelnamen aan de stedelijke guer rilla, slachtoffer geworden, omdat zij in de ogen van het genootschap schadelijke individuen zijn gewor den. Allen pretenderen zeer gelo vig te zijn en beschouwen zich als de vleesgeworden goddelijke gerechtig heid. Vooral Basso, de aartsbisschop van Rio, bestrijdt dit laatste zeer. Hij heeft kort geleden aan Rome om de excommunicatie van alle leden van het moordeskader verzocht. Nascimento geeft toe, zelf meerde re malen gedood te hebben, maar hij beroept zich erop dat hij hiermee niets anders deed dan zijn plicht. Is de justitie dikwijls blind wanneer het om misdadigers gaat, ze ziet zo mo gelijk nog minder wanneei het de le den van het genootschap betreft Achttien keer werd een onderzoek ge opend tegen het „eskader van de dood" en even vaak werd het voortijdig afgesloten wegens gebrr k aan bewijs. Een slachtoffer, van „Le Cocq", door 118 kogels getroffen. IN BRAZILIË (Van een speciale medeweiker) RIO DE JANEIRO Brazilië is hard op weg een land van geweld en moord te worden. Martelingen en executies zijn het antwoord op misdaad en corruptie. Men kent er de officiële instanties (de Cinimar, het informatiecentrum van de marine en de DOPS (Departement van Politieke en Sociale Orde), die de Brazilianen doen beven. Maar er is ook de „particuliere" organisatie „Le Cocq", hel eskader van de dood, mengeling van Maffia en Ku Klux Klan, dal besloten heeft de cor ruptie te bestrijden en zelf „recht te spreken" Iedere dag verdwijnen Duitse en Tsjechoslowaakse wapens in het arsenaal van „Le Cocq". Het merk van het eskader des doods, dat even dreigend moet worden opgevat als het er uit ziet. mannen, vaak voor altijd. De'beschuldigingen zijn meestal erg vaag: sympathie voor het communisme, de revolutionaire beweging van de achtste oktober of het volksfront. De schijn a' dat men er deze ideeën op nahoudt staat gelijk met het ondertekenen van het eigen doodvonnis, dat op de gruwelijkste manier voltrokken wordt. MAAR DE sterkste en meest ge vreesde organisatie „Le Cocq", ope reert boven de wet Men spreekt er slechts met vrees en in bedekte ter men over. Zij die op de voorruit van hun auto de sticker vinden, die aan een zeeroversvlag herinnert (een doodskop boven twee gekruiste been deren), met het woord „Cuidado" (op gepast) weten dat zij deze waarschu wing zeer ernstig moeten nemen. Op een paar stappen van het mooiste strand ter wereld, Copacabana (in Rio de Janeiro) heeft „Le Cocq" zijn hoofdkwartier, in eer arme buurt waar het vuil een misselijk makende stank veroorzaakt. 40 graden en een minuscule ventila tor doet vergeefs moeite de lucht wat te verversen. Aan de muur hangt het embleem van de organisatie omlijst door een vergulde rand: een doodskop met in de oogkassen knipperende lichtjes. Aangeraden wordt, geen plot selinge bewegingen te maken daar de lijfwachten van Nascimento zeer snel le reflexen hebben. DE ORGANISATIE is opgericht ter nagedachtenis van de politiedetective Le Cocq, die vermoord werd door de gangster Cara de Cavallo. Een groep van elf man, allen politiemensen, be sloot hem te wreken. Ze verenigden zich in een organi satie, die zij naar hun vermoorde vriend „Le Cocq" noemden. Na een achtervolging van 36 dager kregen zij De Cavallo te pakken en gaven hem een „rustplaats" op het strand. „Twee van onze eigen mensen vonden hierbij de dood. Wij vroegen ons toen af of wij de organisatie weer moesten ont binden of laten voortbestaan. Wij be sloten tot het laatste, daar het voor ons duidelijk is dat de corruptie zelfs op het niveau van de justitie en het gevangenisleven is doorgedrongen". Om te begrijpen waarom corruptie zo algemeen is, moet men op de hoogte zijn van de omstandigheden en de salarissen in Brazilië. Een politie man bijvoorbeeld verdient ongeveer 130 gulden per maand en dat is zelfs in Brazilië niet voldoende om een ge zin in leven te houden. Iedere extra cruzeiro is welkom, waar die ook van daan moet komen Door zich te verenigen in deze organisatie, meenden Nascimento en de zijnen een uitweg te vinden uit deze DE CINEMAR en de DOPS, kortom de militaire politie, zijn berucht om hun martelingen. Hun slachtoffers worden, met handen en voeten aan een paal gebonden, afgeranseld en gefol terd met elektrische schokken, afge wisseld met koude douches om de uit werking te vergroten. Het merendeel van de gearresteerde vrouwen wordt verkracht. Hun borsten worden ver minkt en hun nagels uitgerukt met pincetten. EEN JOURNALIST, lid van het „Eskader van de dood", stelt ons voor aan de leider Euclides Nascimen to, een reus van bijna twee meter met het rustige voorkomen van een Noord- amerikaanse zakenman. In het kleine vertrek waarin wij worden ontvangen heerst een temperatuur van ongeveer De begrafenis van detective Le Cocq, die de organisatie zijn naam gaf.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13