VOOR NEDERLANDS BIJBELGENOOTSCHAP IS HET „ALLE HENS AAN DEK" DJAKARTA 1 PSALM 23, EIGENTIJDS BERIJMD Christelijke gemeente en pluriformiteit De zending in de publieke opinie In Indonesië ligt bijbelvertaling klaar J Pleidooi voor actie tot behoud van Hervormde Kerk ZATERDAG 27 JUNI 1970 Erbij 14 Jaarverslag NBG Twee bijbelvertalingen Bijbelverspreiding in Europa Het Nederlands Bijbelgenootschap heeft woensdag zijn jaarvergadering in de Nieuwe Jaarbeurs Congreszaal in Utrecht gehouden. Na behande ling van de gebruikelijke jaarstukken in de ochtenduren sprak ds. Sverre Smaadahl uit Noorwegen tijdens de middagzitting als secretaris voor Europa van de Wereldbond van Bijbelgenootschappen over „De bijbel in Oost-Europa". Ds. W. C. Verstoep, secretaris vei spreiding en gebruik van de Bijbel uit Haarlem, voerde het woord over „De bijbel in Nederland" en ds. Ype Schaaf uit Overveen, adjunct-algemeen secretaris binnenland van het NBG te Amsterdam, zondag pas teruggekeerd na een bezoek van ruim vijf weken aan Indonesië, vertelde iets over de mogelijkheden van de bijbelverspreiding in dat land. ling en de verspreiding ten zeerste heeft gestimuleerd: „De kerk moet er zorg voor dragen, dat er in de verschil lende talen geëigende en juiste ver talingen worden gemaakt", zo werd er gesteld. Het concilie kwam tevens tot de uitspraak: „Wanneer deze, als de gelegenheid zich voordoet en met toe stemming van het kerkelijk gezag, ook in samenwerking met de afgescheiden broeders worden gemaakt, dan kunnen In Indonesië ligt namelijk een bij belverklaring klaar om gedrukt te worden. Deze zal zowel door de r.k.- kerk als door alle protestantse kerken worden gebruikt. Wat de bijbelver spreiding in Oost-Europa betreft, ja renlang konden daar in de meeste landen heel weinig of geen bijbels worden gedrukt of ingevoerd. In het afgelopen jaar evenwel is de situatie daar evenwel ingrijpend veranderd. Uiteraard wordt er in het jaarver slag over 1969 van het Nederlands Bij belgenootschap weer veel aandacht gewijd, aan de bijbelvertalingen. Van eminent belang is echter vooral dat die vertaalde bijbel in handen van de men sen komt. Dat is bepaald geen sinecure. Het vertaalwerk zal in de jaren zeven tig moeten doorgaan terwijl er geheel nieuwe aandacht moet worden ge schonken aan het verspreiden van de bijbel. Indien men in het huidige tem po kan doorgaan, dan zullen er in Azië in 1979 ongeveer 56 miljoen bijbel uitgaven worden verspreid. En dat is nog veel te weinig, gezien de snelle groei van de bevolking. Alle hens aan dek is dan ook geblazen, wil men in 1975 minstens 75 miljoen bijbeluitga ven in dat gebied verspreiden. Ook in Nederland zullen alle krachten moe ten worden ingespannen om de bijbel aan mensen in handen te geven, zo schrijft de algemene secretaris van het NBG, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken in zijn voor woord tot het jaarverslag. Op het werk van het NBG in 1969 hebben twee bijbelvertalingen hun stempel gedrukt: de gemeenschappe lijke Nederlandse vertaling, waarvoor na veel voorbereidend werk de defi nitieve grondslag werd gelegd en de gemeenschappelijke Indonesische ver taling, die vrijwel gereed kwam. Het Indonesisch Bijbelgenootschap is daar zelf verantwoordelijk voor, maar het NBG draagt bij in de kosten en in de persoon van drs. C. D. Grijns. Eerstgenoemde wordt een gemeen schappelijke bijbel, omdat ook de vertaling van meet af aan gemeen schappelijk zal geschieden. In de voor dat doel opgerichte stichting zijn naast het NBG ook de Katholieke Bij belstichting en uit België het Belgisch Bijbelgenootschap, alsmede de Vlaam se Bijbelstichting opgenomen. Ook de tweede bijbelvertaling is een gemeenschappelijke bijbel, omdat hij gemeenschappelijk zal worden ge bruikt. De Rooms Katholieke kerk in Indonesië is er namelijk zo van over tuigd dat er heel spoedig een nieuwe bijbel in het Indonesisch moet ver schijnen, dat zij haar eigen vertaal werk heeft opgegeven en nu meewerkt aan de laatste loodjes van de verta ling die het Indonesisch Bijbelgenoot schap bijna gereed heeft om ook in de r.k.-kerken te gebruiken. Ook in andere landen zijn gemeen schappelijke vertalingen al in ge bruik of in voorbereiding, mede door een verheugende grotere openheid voor de bijbel bij de rooms-katholie- ken. Het is vooral het Tweede Vaticaans Concilie geweest dat de bijbelverta- veriger stonden tegenover bijbels in de volkstaal dan de r.k.-kerk, tonen zich thans veel meer beneid tot sa menwerking. Curieus is het dan ook wel te vermelden, dat Grieks-ortho doxe,Koptische, r.k.- cn protestantse taalgeleerden op het ogenblik geza menlijk de hand leggen aan een nieu we bijbelvertaling in het Arabisch. Door de kostenstijging in de gehele wereld is de verspreiding van bijbels naar verhouding ook minder sterk ge worden. Er is zelfs sprake van enige teruggang. In Europa evenwel niet. Ondanks de inflatie heeft de gegroei de samenwerking kostenbesparend ge werkt met het gevolg dat de versprei ding in 1969 in Europa met minstens veertig percent is toegenomen. Mede van invloed daarop was dat het weer mogelijk werd verschillende Oost-Europese landen aan bijbels te gaan helpen. Zo werden in het afgelo pen jaar voor Bulgarije, Hongarije, Roemenië en Rusland in totaal 66.500 exemplaren van bijbels en nieuwe tes tament en afgeleverd. Bovendien waren er 116.000 exemplaren in voorberei ding, terwijl nu al bekend is dat er nog eens achtduizend nieuwe testa menten en twintigduizend bijbels no dig zullen zijn. Nederland stelde geld beschikbaar voor de aankoop van pa pier. Deze getallen, die er niet om liegen hebben alleen betrekking op de landen achter het zogenoemde ijze ren gordijn. Niet meegerekend wer den de exemplaren die gedrukt werden of in voorbereiding zijn voor Grie kenland, Turkije. Frankrijk en Italië. Ook in het organisatorische vlak is er een aanzienlijke vooruitgang ge boekt. Het Europese Continentale Produktie Fonds beschikt nu over meer dan een miljoen gulden aan werk kapitaal. De Europese Adviserende Vertalings Commissie is nu voorge dragen als het coördinatiepunt van al het vertaalwerk in Europa. Het Euro pese Uitvoerend Comité moestal vol gens de Engelse naam afgekort tot „Eurec" partipiceert in Audiovisie in Baarn en wil zodoende een dienst be wijzen aan het gehele bijbelgenoot- schapswerk. BEP ANDREAS „Er zal in de vele hervormde ge meenten waarin met financiële proble men wordt geworsteld, een systema tische actie op touw gezet moeten wor den, waarbij ik denk aan een soort landelijk appèl op allen, die er prijs op stellen dat de Nederlands Hervorm de Kerk niet uit de Nederlandse sa menleving verdwijnt." Dit zei mr. J. W. Harbers, voorzitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk, bij de opening van de algemene ver gadering van deze vereniging in Utrecht, die in het teken stond van het vijftigjarig bestaan. I Een nieuwe zending voor Indonesië. deze vertalingen door alle christenen worden gebruikt". Deze nogal opzienbarende uitspra ken willen echter nog niet zeggen dat nu alles in de wereld koek en ei is in zake deze samenwerking. Daar zit nog heel wat aan vast, doch het is wel zo, dat in vele landen de protestantse en rooms-katholieke bijbelbewegingen elkaar kunnen vinden, en dat is al een hele sprong in de goede richting. Ook de Oosters-Orthodoxe kerken, die aanvankelijk zo mogelijk nog hui- De Heer bepaalt het tempo van mijn werk Ik behoef mij niet te jachten. Altijd weer schenkt Hij mij een moment van stilte, een adempauze, waarin ik tot mijzelf kan komen. Hij roept dan voor mijn ziel beelden op, die mij tot rust doen komen en mij kalmte geven. Vaak zorgt Hij dat mij zonder inspanning iets gelukt en ik kijk er zelf blij verrast van op hoe vol vertrouwen ik dan kan zijn. Ik merk het wel: mijn hart kent slechts rust, als men aan deze Heer zijn vertrouwen schenkt. Al heb ik het veel te druk, toch is het niet nodig dat ik mijn innerlijke vrede kwijt raak. Elk uur en in alle dingen ts Hi# aanwezig en daarom verdwijnt de dreiging uit al het andere. Midden in de drukte van het leven doet Hij mij vaak iets ervaren dat moedgevend is. Dan is het alsof iemand mij een verfrissing aanbiedt en ineens is daar die innerlijke vrede en diepe zekerheid geborgen te zijn. Ik voel dan dat mijn kracht toeneemt, dat ik mijn evenwicht herwin en ik mijn dagelijks werk weer met succes aan kan. Daarenboven ts het heerlijk om te weten, dat ik wandel in het spoor van mijn Heer en dat voor nu en altijd by Hem mijn thuis is. (Deze eigentijdse berijming van Psalm 23 door de Japanse dichteres Toki Miyaschina ont leenden wij aan het Doopsgezind Weekblad). DRIEBERGEN. Op verzoek en voor rekening van de doopsgezinde, gereformeerde, hervormde en remon strantse zendingsorganen is blijkens het jaarverslag over 1969 van de raad voor de zending door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie en het Marktonderzoek (N1PA) een on derzoek ingesteld naar de kennis en de houding van de leden dezer kerken ten opzichte van de zending en het we- relddiaconaat. Alle ondervraagden be hoorden tot de protestantse kerk (76 percent was hervormd) Van hen gaf 35 percent (de her vormden 28 percent) op belangstel lend lid te zijn en vaak naar de kerk te gaan, 29 percent (de hervormden 31 percent) bleek belangstellend maar zelden of nooit naar de kerk te gaan, terwijl 27 percent (de hervormden 34 percent) niet of weinig belangstellend was en zelden of nooit naar de kerk bleek te gaan. Van alle ondervraagden associeer de 45 percent de zending met geloofs verkondiging, kerkelijke opbouw en het uitzenden van geestelijken. Veel voorkomende associaties waren ook: bepaalde vormen van ontwikkelings hulp (27 percent), verre landen, ont wikkelingsgebieden, buitenland (24 percent). De overgrote meerderheid van alle ondervraagden bleek een vrij concreet inzicht te hebben in bet ta kenpakket van de zending, 94 percent kwalificeerde het werk van de zen ding als „modern", in de zin van dui delijk anders dan in het verleden. Dat de zending ook in de huidige tijd be langrijk is, werd door 89 percent van alle ondervraagden beaamd. (Het per centage uit de groep kerkgangers was 98 percent). Deze cijfers zullen met de nodige voorzichtigheid gehanteerd moeten worden, zo concludeert de hervormde zending. Er zijn namelijk aanwijzin gen dat de duidelijk herkenbare hoofd tendens, namelijk het positief beeld dat men van de zending heeft, de raad voor de zending niet mag verleiden tot al te groot optimisme. Die aanwij zingen vindt men in de kennelijk af nemende betrokkenheid bij de (steeds groter wordende groep) niet-kerkgan- gers, met betrekking tot (met name bij de jongeren) zending en ontwik kelingshulp enzovoorts. Binnen de zending werden deze vra gen uitvoerig besproken. Daarbij werd vooral aandacht gevraagd voor de wijze waarop de groep niet-kerkgan- gers over de zending geïnformeerd kon worden en voor de duidelijke on derscheiding van zending, werelddia- conaat en ontwikkelingssamenwerking. Mede met het oog op het toenemend aantal hervormden dat weinig naar de kerk gaat, heeft de zending beslo ten een actie voor vaste financiële bij dragen door middel van acceptgiro kaarten te beginnen. In samenwer king met de stichting mechanische administratie en registratie van de hervormde kerk wordt met dit sy steem dit jaar begonnen. De zending hoopt velen te stimuleren om meer te geven en op deze moderne manier via de giro gelden te krijgen van hen die wel sympathiseren met het werk van de zending maar hun bijdragen niet meer via die kerkelijke collecten geven. Enige tijd geleden publiceerden wij een vraaggesprek, dat onze medewerker Rik Valkenburg had met drs. Exalto over het mode woord „Horizontalisme". Ditmaal het onderwerp „Pluriformiteit". Rik Valkenburg sprak hierover met dr. M. J. Amtzen (Gerefor meerd) te 's-Gravendeel. Het ac tuele gegeven staat in deze tijd van worsteling naar oecumene onop houdelijk in de aandacht. Dr. M. J. Arntzen (57 jaar) geniet vooral bekendheid door zijn in 1965 ge publiceerde brochure „De crisis in de Gereformeerde Kerken". Het gesprek verliep als volgt: Dominee Arntzen vindt u dat de christelijke gemeente pluriform moet zijn? Binnen bepaalde grenzen is pluri formiteit een gezond teken, maar het moet niet te ver uiteen lopen. Zoge naamd christen-communisme (sorns voortvloeiend uit pacifisme) zou ik in mijn gemeente niet kunnen aan vaarden. Ik zou met deze mensen geen Avondmaal kunnen vieren. Het zelfde zou ik willen zeggen over de aanhangers van ds. Diekerhof met zijn protestdienst. Pacifisme is toch niet een anti christelijk verschijnsel? Er zullen zeker wel nuances in zijn. Maar ik vind het toch gevaar lijk, als christen, met hen in zee te gaan. Vele pacifisten hebben een re volutionaire gezindheid. Ik zou kun nen wijzen op uitlatingen van Kuitert en Verkuyl. Ze prediken de revolutie openlijk al gebruiken ze dan het „fraaiere" woord transformatie, en al huiveren ze voor het gebruik van ge weld. U bent een gereformeerd theoloog, vindt u o.a. de Pinkstergroepen ac ceptabel binnen de kerk met een gro te K? Je behoeft het echt niet in alles eens te zijn met de pinkstermensen c.s. om te erkennen, dat je toch ver schillende dingen van hen leren kunt. In de pinkstergroepen wordt veel na druk gelegd op het werk van de Hei lige Geest. Bij ons komt dit wel eens te veel op de achtergrond. Tegenover gebedsgenezing en het spreken in ton gen hebben we wel reserves. Dr. M. J. Arntzen Zou u een pinkstergelovige van het Avondmaal weren, als hij lid, was van uw gemeente? Oprechte christenen, eventueel pinkstermensen, mag geen kerkeraad van het Avondmaal des Heren weren. Moet onze belijdenis niet een beetje gewijzigd worden b.v. ten aanzien van de kinderdoop, om daardoor aan de pluriformiteit van de gemeente te gemoet te komen? Nee, toch niet. Zoals de belijdenis is, is deze goed Wel draagt ze in ze kere zin het stempel van de tijd van ontstaan. Werd de belijdenis nu op gesteld, dan zou deze er wellicht wat anders uitzien. Dit geldt ook voor de Dordtse leerregels, al moeten we de leer van de eeuwige verkiezing en het particulier karakter van de genade in ieder geval handhaven. De bezwaren t.a.v. de eeuwige verwerping acht ik niet overtuigend, al heeft de gerefor meerde synode deze aanvaard. Kunt u de r.k. kerk aanvaarden in het geheel van de .pluriforme" kerk? Rome heeft elementen van het kerk-zijn in zich. Reeds Calvijn leer de, dat er bij Rome nog sporen van de kerk te vinden zijn. De rechtzin nig r.k. gelovigen staan dichter bij ons dan vele vrijzinnige protestan ten. Strekt u de pluriformiteit niet te wijd uit? Er moet wel een zekere uniformi teit zijn, maar volstrekt eenvormig heid in belijden, in liturgie, in ge loofsbeleving is niet mogelijk en zelfs niet wenselijk. Kunt u de Jehova-getuigen in dit ka der aanvaarden? Ik vind hun belijdenis te ver afwij ken. Zij loochenen de goddelijke drie eenheid en erkennen Christus niet als de wezenlijke Zoon van God. Kan een Jehova-getuige het heil be reiken? Daar moeten we afblijven. Het oor deel is alleen aan God. Een orthodoxe Jood? Ook daar mogen we niet over oor delen. Ik weet goed, dat er in de Schrift staat, dat er geen andere Red der is dan Christus Jezus (Hdl. 4:12). Maar we mogen geen uitspraak doen over iemand, die te goeder trouw het Nieuwe Testament verwerpt. Uiter aard past „de synagoge" toch niet binnen de pluriformiteit van de Chris telijke gemeente Ik zou b.v. niet kun nen en willen samenwerken in een ge meenschappelijke dienst met dr. Soe- tendorp, hoe onverdraagzaam dit ook mag klinken. Maar nogmaals, over de personen oordelen we niet. Ik ben ook niet zo gelukkig met de uitdruk king „Gesprek met Israel". Een ge sprek is te vrijblijvend. Men mag van de Jood, en allereerst van hem, eisen, dat hij zijn messias aanvaardt. Dit sluit niet uit, dat wij ons als chris tenen diep hebben te schamen over de wijze, waarop wij de Joden vaak hebben behandeld. Aangezien de Joden het oude volk van God zijn zouden we daarom voor hen niet een uitzondering mogen ma ken. zoals sommigen dat willen, om dus met hen wel samen te werken? Als iemand Christus verwerpt wat baat dan het Jood zijn? Lees hierover b.v. Rom 2:28 en 29. Verengt u nu weer de pluroformi- teit? God werkt door zijn algemene ge nade in ieder mensenhart, maar nie mand kent de Vader dan door zijn Zoon Jezus Christus Zolang men Chris tus niet aanvaardt als de Zoon van God, kan er van samenwerking geen sprake zijn en past men niet in het geheel van de pluriformiteit van de christelijke gemeente. Heeft tl hierover nog een slotopmer king? Met nadruk zou ik nog eens wil len zeggen dat de pluriformiteit de christelijke kerk betreft. De r.k. H. v.d. Linde zou willen dat het christen dom en de andere wereldgodsdiensten elkaar gaan vinden (in zijn boek: De oecumene in een planetaire wereld). Dan wordt echter een wezenlijk ver schil uitgewist en de absoluutheid van het christendom geloochend. Binnen de christelijke kerk is ech ter een zekere pluriformiteit. Dat sluit echter niet in, dat de vrijzinni ge, die Christus'' goedheid en zijn op standing uit de dode: loochent en dat de christen-marxist, die de revolutie predikt, een wettige plaats heeft in de kerk. Ook vandaag de dag waag ik de uitspraak, dat het gereformeerd be lijden de meest zuivere weergave is van Gods Woord. (Let wel: Ik zeg niet, dat de gereformeerde kerken het meest zuiver zijn). Wie deze uit spraak hoogmoedig of bekrompen vindt kan zijn gang gaan. we leven in een vrij land. Wel erkennen wij, dat in andere kerken of groepen bijvoor beeld bij baptisten, methodisten, het Leger des Heils en andere bepaalde aspecten van de waarheid beter func tioneren dan oij ons RIK VALKENBURG

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 14