Eigen nieuwsdienst voor de NOS, los van ANP edeman Geoefendheid legerkorps is nog onvoldoende Minister wil verbetering uitkeringen invaliden Op een leeuw Stiptheidsactie technisch RLD- personeel Pedagogisch instituut in moeilijkheden Boekhandel H. DE VRIES Studieboekcentrum van Kennemerland Jongeren bij FAO-congreontmoedigd Congres is spons die elke actie opzuigt W aarschu wing tegen „valse" zebra's STUDIECOMMISSIE ADVISEERT: VOOR PERU AL 1,5 MILJOEN President Soeharto naar Nederland Eerste paal voor grondstation satellieten Kabouters stalen voor 8 mille Lacunes in bewapening Pas na augustus koopavond in Amsterdam? DICHTER BIJ DE DIEREN Ook Oostenrijk en Zwitserland bij Eurotransplant UTRECHTSE UNIVERSITEIT PogingNederlandse ambassadeur te te ontvoeren Op defensie kan worden bezuinigd Utrecht heeft jeugdhotel DODE OP OVERWEG DILEMMA MEER MISDRIJVEN TEGEN OPIUMWET ZATERDAG 27 JUNI 1970 2 ZONNESCHERMEN HILVERSUM Een studiecommissie van de Nederlandse Omroepstich- ting beveelt de vorming aan van een centrale omroepnieuwsdienst voor radio en televisie. De commissie is van oordeel dat de bestaande nauwe band tussen de Radio-nieuwsdienst en het Algemeen Nederlands Persbu reau daarin niet past. Zij meent dat deze band strijdig is met de eigen aard van de radiojournalistiek en de eigen verantwoordelijkheid van de NOS frustreert. Nieuwswerving Premier De Jong nogmaals over onze defensie Minimum Zwakke plekken A dualiteiten Advies gevraagd voor oudere groep Toen laatst een leeuw aan zes of zeven bevriende beesten had geschreven: „breng morgen voor het feestdiner je bruidje en een bloempje mee", verscheen daar tot zijn grote grief een made met zijn madelief. Trijntje Fop Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen Tja, als je het over schoolboeken hebt en over boeken lijsten, dan is het vanzelfsprekend dat je tegelijkertijd denkt aan Daar werken ze al bijna 65 jaai. dag in dag uit met studie boeken nieuwe, maar dikwijls ook ge'bruikte voor alle inrichtingen voor onderwijs. Daar zijn ervaring, voorraad en systeem ingesteld op veel, heel veel in korte tijd. Heb je ook een boekenlijst, die op tijd klaar moet zijn, breng deze dan snel bij het aan de Gedempte Oude Gracht 27 te Haarlem, óf stuur je bestelling op onder Antwoordnummer 277 Haarlem (zonder postzegels te plakken) óf bel nummer 0 23 - 31 14 40. In Uruguay Kloos (NVV): ADVERTENTIE 5 Jaren garantie Oprolbaar aluminium, ook met nylon bekleding. Kan zomers en 's winters buiten blijven hangen! "IALUMINIUM HANDELSONDERNEM. URANUSSTRAAT 23 UMUIDEN I TEL:02550 -12447 DEN HAAG. Het bedrag op giro 777 voor hulpverlening aan de slachtoffers van de enorme aardbevingsramp in Peru is de 1,5 miljoen gepasseerd en op weg naar de 2 miljoen. Volgende week zaterdag zal per vlieg tuig een nieuwe voorraad van ruim 25.000 dekens van het Rode Kruis naar het ge teisterde gebied worden gebracht. DEN HAAG. President Soeharto van Indonesië zal een staatsbezoek aan Neder land brengen. Minister-president De Jong deelde vrijdag, na afloop van de wekelijk se kabinetszitting, mee dat het er naar uit ziet dat het Indonesische staatshoofd na de vakanties dit jaar zal komen. President Soeharto was al eerder door de Nederlandse regering uitgenodigd, maar zijn in 1968 geplande reis moest worden afgelast. LEEUWARDEN. Vrijdagmiddag heeft de nieuwe commissaris der koningin in de provincie Friesland, mr. H. Rjjpstra, in Bu- rum (gem. Kollumerland) de eerste paal geslagen voor het Nederlandse grondstation voor satellietcommunicatie. De bouw moet medio 1973 klaar zijn. In 1974 zullen de eerste meetproeven genomen worden. Het station is bedoeld voor communicatie via de Intelsat-4-satelliet, welke in 1971 gelanceerd zal worden en een plaats zal krijgen boven de Atlantische Oceaan. Deze satelliet zal geschikt zijn voor het gelijk tijdig overbrengen van 6.000 telefoonge sprekken of twaalf televisie-uitzendingen, of een combinatie van beide. In haar rapport zegt de commissie, de voortzetting van de huidige structuur van de Radionieuwsdienst, als nauw aan het Algemeen Nederlands Persbureau ver bonden orgaan en werkend onder verant woordelijkheid van hoofdredactie en hoofddirectie van het ANP te verwerpen, Zij acht deze structuur strijdig met de eigen aard van de radiojournalistiek en ook met de taak van het ANP, dat voor de publiciteitsmedia nieuws vergaart, distribueert en dat niet ingesteld is op de rechtstreekse aanbieding van nieuws aan het publiek, aldus de commissie. De commissie is van oordeel, dat bin nen 'de NOS een afzonderlijke omroep nieuwsdienst moet worden ingesteld on der leiding van iemand die onder de drie 'betrokken programmacommissarissen voor radio, televisie en regionale om roep staat. Voor de toekomst acht de commissie een zodanige wijziging van de Omroepwet wenselijk, dat de nieuws dienst gaat ressorteren onder een lid van de Raad van Beheer van de NOS. Daarnaast zou ten dienste van de radio en televisie een nieuwsdienst moeten wor den opgericht, speciaal bestemd voor de verwerving van het nieuws. Dit orgaan zou over een eigen budget moeten kun nen beschikken dat de aanstelling van binnen- en buitenlandse correspondenten en een redelijke honorering van specia listische medewerkers of adviseurs voor de verschillende nieuwsrubrieken moge lijk moet maken. Aanstelling van buiten landse correspondenten op zeer „dure" posten zou in overleg met dagbladen of dagbladcombinaties kunnen geschieden De commissie ziet geen rechtstreekse samenhang tussen de nieuwsprogram ma's en actualiteitenprogramma's van de omroeporganisaties. Deze laatste stellen zich, aldus het rapport, vanuit een be paalde levensbeschouwelijke of politieke gezichtshoek ten doel het nieuws te ana lyseren, toe te lichten en te commenta riëren. Dit gebeurt onder de volledige (Van onze correspondent) VOORBURG. De politie van Voor burg, Woerden en Rijswijk heeft vier zich kabouter noemende, inwoners van Voor burg gearresteerd, die verdacht worden van diefstal van radio- en tv-apparatuur ter waarde van ongeveer 8.000. Zij heb ben bekend op verschillende plaatsen in Rijswijk en Woerden de diefstallen tie hebben gepleegd. Ook is voor enkele hon derden guldens aan rookwaren en aan stekers ontvreemd. (Van onze correspondent) DEN HAAG Premier De Jong heeft geantwoord op de vragen van het Tweede- Kamerlid Goedhart over de opmerkingen die dr. L. de Jong over de Nederlandse defensie heeft gemaakt. Ook naar het oordeel van de regering is de geoefendheid van het legerkorps nog niet op het gewenste peil. Dit betreft niet, aldus de premier, de individuele geoefendheid, maar de vaardigheid van het optreden in grotere ver banden. De directe oorzaak hiervan is het gebrek aan voldoende grote oefenterreinen. Van de zes parate brigades is er één in de voorste lijn van het operatiegebied van het eerste legerkorps aanwezig, maar de premier wijst erop, dat de legering van de troepen in vredestijd niet de enige maat staf is voor de paraatheid in geval van oorlogsdreiging. Afgezien van het geval van een plotselinge massale overval is de stelling, dat de overige vijf brigades met geen mogelijkheid tijdig ter plaatse kun nen zijn, onjuist. Niettemin wordt de hui dige dislocatie niet bevredigend geacht, aldus premier De Jong. Wat dr. De Jong heeft gezegd over de gemeenschappelijke NAVO-verdediging kan de regering in hoofdzaak onderschrij ven, aldus de premier. Wat de collectieve inspanning voor 't bondgenootschappelijke verdedigingsstelsel betreft moet vooral wat onze conventionele bewapening be treft worden gesproken van een nog net aanvaardbaar minimum. De regering deelt de bezorgdheid over de luchthartigheid waarmee, niet alleen in ons land, door be paalde groeperingen wordt gedacht en ge sproken over handhaving van een ade quate verdediging. In dit opzicht acht zij de gemaakte vergelijking met de dertiger jaren in hoge mate leerzaam. De uitrusting waarover de luchtmacht thans beschikt, is over het algemeen van zeer goede kwaliteit. Dit neemt volgens de minister-president niet weg dat in de be wapening van het leger periodiek zwakke plekken voorkomen, zoals op het ogenblik het ontbreken van moderne anti-tank wapens en mobiel luchtweergeschut. Maat regelen om in deze lacunes te voorzien hangen af van het beschikbaar zijn van de benodigde gelden en ook van het tijdstip waarop de gewenste wapensystemen ver krijgbaar zijn, hetgeen momenteel niet het geval is. Tenslotte zegt de premier dat de ont wikkeling van de exploitatiekosten zorgen baart. Vooral in verband hiermede behoeft de defensie-inspanning in de toekomst bij zondere aandacht. verantwoordelijkheid van de omroeporga nisaties. De centrale nieuwsdienst voor omroep en televisie zou wel bepaalde diensten (toelevering van feitelijk nieuws) aan de actualiteitenrubrieken kunnen verlenen, waarvoor de omroepen zouden moeten betalen. De commissie is voor een eigen NOS- actualiteitenprogramma, dat voldoet aan de criteria van eerlijkheid, feitelijkheid en onafhankelijkheid. Het zou niet nood zakelijk onder de omroepnieuwsdienst gebracht behoeven te worden, aldus de commissie, die meent dat door overleg rqet alle zendgemachtigden een hand zaam samenwerkingspatroon tussen de NOS en de andere omroepen kan worden verkregen. Ook acht de commissie de invoering van verschillende soorten journaals mo gelijk bijvoorbeeld één voor korte „head- line"-bulletins, één voor uitgebreidere bulletins met een toelichtende analyse rende berichtgeving en één voor de be langrijkste politieke, economische, weten schappelijke of culturele gebeurtenissen van de dag. De commissie meent, dat het functio neren van twee of meer autonome jour naalredacties binnen het verband van de NOS de kwaliteit van de afzonderlijke journaals ten goede zou kunnen komen. De studiecommissie bestond uit H. Al- gra, voorzitter drs. M. J. A. T. Dittrich, J. Dumont, mr. J. M. Landré, J. W. Rengelink en mr. W. J. A. Wagenaar. Door de programmaraden voor radio en televisie waren H. Schaafsma en jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek zals vertegen woordigers in de commissie aangewezen. DEN HAAG De .regering zal een ad viesaanvrage tot de Sociaal-Economische Raad richten over de mogelijkheid van een optrekking van de WAO-uitkeringen van hen, die al voor het in werking treden van de Wet Arbeids Ongeschiktheidsverzeke ring (dus vóór 1 juli 1967) invalide zijn ge worden. De stichting bracht over deze aan gelegenheden op 14 mei jl. een verdeeld advies uit. De regering is van oordeel, dat hoe rele vant de voorheen gehanteerde argumenten om aan deze uitkeringen niets te doen op zichzelf ook mogen zijn geweest, thans niet langer meer kan worden volstaan met een discussie, zonder daarbij tevens de moge lijkheid van een daadwerkelijke verbete ring in de positie van de oud-invaliden in die discussie te betrekken. In de advies aanvrage wordt beklemtoond dat het wen selijk is te voorkomen dat op dit oordeel allerlei ongemotiveerde verwachtingen worden gebouwd omdat het bestand der oud-invaliden zeer heterogeen van samen stelling is. AMSTERDAM De federatie City van Amsterdam en de kring Amsterdam van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf heb ben naar aanleiding van de invoering van een koopavond in Amsterdam besloten de ondernemingen te adviseren van de moge lijkheid van een koopavond niet voor eind augustus gebruik te maken. Dit advies heeft geen betrekking op bedrijven die zich speciaal op het toerisme richten. De organisaties staan positief tegenover een koopavond, maar de tijd tussen de datum waarop het besluit is genomen, 25 juni, en de datum van inwerkingtreding, 1 juli, is te kort voor het treffen van voor bereidingen en voor overleg met het per soneel. Er zijn reeds vakantieafspraken met het personeel gemaakt, welke niet meer veranderd kunnen worden. LEIDEN. Zwitserland en Oostenrijk hebben zich aangesloten bij de in Leiden gevestigde organisatie voor orgaantrans plantaties „Eurotransplant". Bij deze or ganisatie, die in 1968 op Nederlands initia tief werd opgericht, zijn reeds aangesloten West-Duitsland, België en Nederland. Be sprekingen zijn gaande over de aansluiting van Joegoslavië. Door de oprichting van overeenkomstige organisaties elders in West-Europa en de samenwerking van Engeland met deze or ganisaties, kan thans gesproken worden van een vrijwel gesloten net van trans plantatie- en typeringscentra, waarvan Leiden het middelpunt is. ADVERTENTIE is 25,— per m3 te duur Beslist i ZELFBOUW bespaart u ƒ2300,—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23-2420 44 SCHIPHOL Ruim 120 leden van de technische dienst luchtverkeersbeveiliging van de Rijksluchtvaartdienst, werkzaam op Schiphol en op andere Nederlandse vlieg velden, zijn vrijdag begonnen met een stiptheidsactie. Het technisch personeel is tot deze actie overgegaan omdat de dienstleiding de toe zegging van een jaar geleden niet is na gekomen. Het personeel, dat donderdag avond in Amstelveen vergaderde heeft het vertrouwen in de dienstleiding opgezegd, maar ook in het hoofdbestuur van de ver eniging voor personeel bij de Rijkslucht vaartdienst waarvan het deel uitmaakt. Als eisen worden gesteld: invoering van een nieuw rangenstelsel, een functie- en/of taak herwaardering, werkinstructies en op leiding. verbetering van de communikatie met de dienstleiding en inpassing van de resultaten van het sociaal-psychologisch onderzoek in de reorganisatie. Vrijdag was van de actie in het lucht verkeer nog niets te bemerken. UTRECHT. De 67-Jarige W. Visser uit Wirdum is vrijdag op 'n met automatische knipperlichten beveiligde overweg nabij zijn woonplaats tegen een intercitytrein uit Leeuwarden gebotst en om het leven gekomen. De heer Visser stak op zijn fiets de over weg over op het moment dat de trein de overgang naderde. De machinist heeft van het ongeluk niets gemerkt. Hij werd door reizigers via de conducteur gewaarschuwd. Volgens de spoorwegen werkten de knipperlichten normaal. UTRECHT De subfaculteit der opvoedkunde van de rijksuniversiteit in Utrecht heeft via de afdeling voorlichting van deze universiteit meegedeeld dat haar pedago gisch instituut in een moeilijke situatie verkeert. Dit instituut kampt reeds geruime tijd met een ernstig tekort aan personeel en ruimten. Hoewel er reeds maanden in tensief overleg gepleegd wordt met het college van curatoren, bestaat er op dit mo ment een grote onzekerheid over de middelen waarover het pedagogisch instituut bij het begin van de cursus 1970-1971 kan beschikken. Weliswaar heeft het college van curato ren toegezegd zodanige voorzieningen te treffen, dat een aanvaardbaar mini mumprogramma kan worden gerealiseerd Of die voorzieningen er op tijd zullen komen kan het college niet garanderen, Bovendien rekenen de curatoren op een kleiner aantal eerstejaars pedagogiekstu denten dan de 250 eerstejaars van de cur sus 1969-1970. Op ten minste even rede' lijke motiveringen komen andere progno ses tot een veel groter aantal eerstejaars voor de cursus 1970-1971 dan de genoem de 250. Indien de laatste prognoses uit komen, betekent dit, dat de toegezegde voorzieningen ook al zijn ze op tijd gerealiseerd onvoldoende zijn voor bet uitvoeren van een kwalitatief acceptabel minimumprogramma voor alle jaren. Het pedagogisch instituut staat dan ech ter voor het volgende dilemma: regering en parlement kennen in principe aan een ieder het recht toe universitair te gaan studeren. Zij zijn kennelijk niet in staat de voor dit universitaire onderwijs nood zakelijke voorzieningen te treffen. Studen ten vragen in feite een verantwoorde op leiding en vragen daarmee door het ontbreken van middelen van de docen ten in feite het onmogelijke. Staat het pedagogisch instituut in sep tember voor dit dilemma dan zal zij de kwaliteit (verantwoord onderwijs aan minder studenten) de voorkeur geven bo ven de kwantiteit (onverantwoord onder wijs aan meer studenten). De opleiding zal dan voor de studenten langer gaan du ren dan dit tot nu toe het geval was. De sub-faculteit zal wel gehoor geven aan de eis van het college van curatoren om in geen geval eerstejaars te weige ren. ADVERTENTIE DEN HAAG De „Hongerkrant", die in het jongerendorp „De Nieuwe Aarde" geredigeerd wordt en dagelijks in het con gresgebouw onder de deelnemers van het FAO-Wereldvoedselcongres wordt ver spreid, is met een wat moedeloos hoofd artikel „De Jongeren zijn Moe". „Een deel van hen door het eindeloze praten en luisteren, anderen door de voortdurende frustraties, veroorzaakt door onenigheid over de door hen ontworper acties", schrijft het blad. „Sinds het begin van het congres is er in het dorp onenigheid geweest over al lerlei zaken. De nationale voorbereidingen op het congres zijn in de meeste landen gebaseerd geweest op een gemeenschap pelijke stellingname van de iongeren. Door interne strubbelingen in het dorp, door een gebrek aan organisatie en vooral na de eerste week door gebrek aan inspiratie hebben al die vooorbereidingen geen re sultaat gehad. Door dat gebrek aan een gemeenschappelijke strategie hebben de jongeren zich moeten conformeren aan de officiële congresprocedures. Daardoor zijn ze ingekapseld. Hun invloed Is gereduceerd tot nul". „Eén van de redenen van de verdeeld heid bij de jongeren zq gaat de „Honger krant" verder, is de tolerantie van de congresorganisatie. De jongeren kregen in alles hun zin tot een bepaalde grens. Juist daardoor kwamen ze met hun eisen niet over die grens heen. Het congres is als een spons, waarin iedere actie van de jon geren wordt opgezogen. Ze werden niet gezamenlijk in een hoek gedrukt van waaruit ze hun acties konden organiseren. Zo is de angel aan hun verzet ontnomen", aldus de „Hongerkrant". Op vele plaatsen in het congresgebouw konden de deelnemers gisteren formulie ren krijgen, waarop zij zich konden ver binden 1 percent of meer van hun inko men af te staan voor ontwikkelingshulp. Ze mogen zelf zeggen via welke organisa tie ze dat geld naar zijn doel willen laten stromen. Nadat eerder gedurende het con gres, het idee van zo'n 1 pct-actie in een plenaire vergadering was geopperd, werd het in de bijeenkomst van de Vijfde Com missie, die zich bezig houdt met de deel neming van het bedrijfsleven aar het ont wikkelingswerk, als aanbeveling voorge steld en geaccepteerd. Een op het congres zeer actieve inwoonster van het jongeren- dorp, de Engelse Barbara Rogers, vroeger werkzaam bij het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, en nu zonder werk, toog meteen aan de slag en kreeg hulp van de Canadees Donald Swenson, bij haar propaganda voor deze 1 pct-actie. AMSTERDAM. Hoewel het wettelijk is verboden zelf zebrapaden aan te bren gen zijn de laatste weken in Amsterdam op verscheidene plaatsen zebra's geschil derd door groepen uit de bevolking, aldus blijkt uit een mededeling van de gemeen te. Deze zebrapaden, aldus dit bericht, worden in het algemeen onoordeelkun dig dat kan betekenen op niet over zichtelijke en daardoor gevaarlijke pun ten aangebracht. Aan deze niet-offi- ciëie oversteekplaatsen kunnen niet de zelfde rechten worden ontleend als aan de officiële, aldus de gemeente. Indien men oversteekt op een zelfgemaakte ze bra volgens de regels die gelden voor de officiële oversteekplaatsen en daar zou worden aangereden, dan staat geenszins vast dat degene die de aanrijding ver oorzaakt schuldig zal worden verklaard. Dat kan belangrijke financiële consequen- DEN HAAG Er is een serieuze poging ondernomen om de Nederlandse ambassa deur in Uruguay, dr. Heimon van Blan- kenstein te ontvoeren. Dat de poging mis lukte is te danken aan het feit dat de am bassadeur niet thuis was. Dit heeft premier De Jong gisteren ge zegd aan het einde van het wekelijkse kabinetsberaad. Het ziet er niet naar uit dat de regering stappen in Montevideo zal ondernemen, al is hierover nog geen beslissing geno men, aldus de premier. DEN HAAG NVV-voorzitter A. H. Kloos ziet mogelijkheden tot bezuiniging in de defensiebegroting. Hü vindt het langzamerhand wel mogelijk de conven tionele bewapening af te breken, gezien de afgebakende atoomschilden tussen Oost en West en gezien de verminderde spanning tussen de beide Duitslanden. De heer Kloos antwoordt dit op een vraag van „Het Schoolblad" van de Alge mene Bond van Onderwijzend Personeel hoe er wegen te vinden zijn om de hoge kosten van het toegankelijk maken en de vernieuwing van het onderwijs te finan cieren. DEN HAAG In 1969 zijn ongeveer 550 personen wegens misdrijven van de Opium wet met de Justitie in aanraking gekomen tegen 350 in 1968, zo blijkt uit CBS-ge- gevens. Deze misdrijven betroffen voornamelijk het verhandelen, aanwenden en onbevoegd in bezit hebben van verdovende middelen als opium, Isd, hasjiesj, marihuana en dergelijke. Er werden in beide jaren vrijwel even veel personen veroordeeld, namelijk rond 250. Dit houdt in dat in het afgelopen jaar rond 300 zaken werden geseponeerd tegen 100 in 1968. UTRECHT Na Amsterdam heeft Utrecht sinds vandaag ook een jeugdhotel. Het is ondergebracht in een leegstaand pand in de binnenstad. Het is geopend van 1 juli tot 1 oktober. In principe kunnen iongeren vanaf 16 jaar in het jeugdhotel terecht, waar ge mengd slapen geen bezwaar is.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2