Nederlanders haalden tong uit Morecambe- en Liverpool Baai I 1 i i n Eerste r.k. kleuterschool in Zeewijk Bern Hardrijder bleek autodief John Vendel clubkampioen Kennemerland Na geslaagd experiment is nu het woord aan rederijen Aangehouden voor joyriding PRINS CLAUS BRACHT BEZOEK AAN HOOGOVENS wmrn IN DE VISHAL ZATERDAG 27 JUNI 1970 IJMUIDER COURANT 5 ^msmÊÊ^ÊÊÊ!iÊffmmÊÊÊmm: mm mm |jjr - Nfe - - T »Y*\ s v.- te v 4 -ï Pers Waardering Grond organisatie Vistechniek NIEUW CHINEES RESTAURANT 5 sn# urn mm Ji WEEKABONNEMENTEN m - n,nel/i/io,/l Invasie van Nederlandse vissersvloot in Fleetwood, (Van een verslaggever) IJMUIDEN Nu het zo genoemde Liverpool Baai-project, waarhij een vloot van acht Nederlandse kotters een rijke tongoogst uit dat middenwestkust-water van Engeland haalden, achter de rug is, mag worden verwacht, dat volgend jaar de reders voor eigen rekening deze visse rij gaan herhalen. Daarbij zal men zich zeker realiseren, dat het geen kwestie van vissen alleen zal worden. Er is een goede wal-organisa- tie nodig, wil men tot een even succes volle visserij komen als in april en mei van dit jaar, toen met steun van de rijksoverheid dit experiment werd uitge voerd. Ook hier werd aangetoond, dat met onderlinge samenwerking meer kan wor den bereikt, dan mogelijk is wanneer elk schip het op eigen houtje gaat doen. De Engelse vak- en dagbladen hebben van het begin-af grote aandacht besteed aan de activiteiten van de Nederlanders, het haalde zelfs de voorpagina. Aanvankelijk werd het experiment met enig wantrouwen bezien, omdat de En- gelsfen vreesden dat de Hollanders de markt voor de eigen visserij zouden beder ven, maar toen duidelijk werd 'dat de vangsten naar Nederland werden doorge stuurd, veranderde dit. Tenslotte is zelfs geen bezwaar ge maakt tegen markten in Fleetwood, onder voorwaande dat men zich zou houden aan de voor geheel Engeland geldende vaste prijzen. Onafhankelijk van het bedoelde experiment vissende Nederlandse kotters hebben dit later dan ook gedaan. De Nederlandse vissers en de mannen van de walorganisatie in Fleetwood, de heren T. Kofman en J. Westerduin van het ministerie van Landbouw en Visse rij in Den Haag, hebben uiteindelijk een prima indruk achtergelaten. Zowel in de pers als op andere wijze werden zij als om strijd geprezen. De Nederlanders zijn in Fleetwood volkomefi geaccepteerd. De winkeliers en de „pubs" zouden hun Nederlandse klanten en gasten heel graag terug willen hebben in Fleetwood, waar ook met particulieren vele vriendschap pen zijn gesloten. Zeer grote waardering blijkt ook uit een afscheidsbrief van de directie van de Royal National Mission for Deep Sea Fishermen. In het plaatselijk zeemanshuis is een kapel, waar zondags de in de Engelse taal gehouden preek door *de heer H. Bysterbosch (die al 25 jaar in Fleetwood woont en aldaar werkzaam is voor Phi- lips-Eindhoven) in het Nederlands werd vertaald; een service die zeer op prijs werd gesteld door de Nederlandse kerk gangers onder de vissers. Fleetwood was in de tweede wereld oorlog de haven voor de uit Nederland uitgeweken visserschepen en ook aan de Nederlandse bemanningen van die vaar tuigen heeft de plaatselijke bevolking prettige herinneringen bewaard. Ongetwijfeld zullen volgende gasten uit Nederland de goede naam die de Neder landse vissers in Fleetwood hebben, in ere houden. Ook op het zakelijk vlak is ze iets van het allergrootste belang. Met de heren Kof man en Westerduin hebben de vissers, die in april en mei in Fleetwood waren, de hoogste waarde ring voor hun daar verworven vrienden en zakelijke relaties. Zoals men eerder in deze krant heeft kunnen lezen, hebben de acht aan het ex periment deelnemende kotters vier uit Katwijk, uit IJmuiden, Urk, Den Helder en Wieringen elk één zeer grote vang sten en aantrekkelijke besommingen ge maakt. De Urker verklaarde nimmer in z'n loopbaan zo iets schoons te hebben meege maakt. De vangsten werden in containerwa gens van Fleetwood over land naar Great Yarmouth gebracht en vandaar per veer boot van de Norfolk Line naar Schevenin- gen vervoerd, waar de tong op de afslag werd verkocht. Het vergde een organisatie, waarbij het was immers iets geheel nieuws aanvankelijk heel wat problemen moesten worden opgelost. Dat de heren Kof man en Westerduin daarin prachtig slaagden is zeker ook aan hun improvisatievermo gen te danken. Belangrijker is, dat hier werd bewezen dat het mogelijk is: de manier waarop het allemaal heel goed kan, staat tot in details ter beschikking van de visserij die het daar straks voor eigen rekening wil doen. Zondags werd niet gevist en van vrij dag tot maandag was voor de bemannin gen gelegenheid om enkele dagen thuis in Nederland te zijn. Van die gelegenheid is ruimschoots een dankbaar gebruik ge maakt. Ook dit vereiste veel organisatie en improvisatie van de twee mannen uit Den Haag en niet minder tact, zowel ten aanzien van de verlofgangers iedereen wilde natuurlijk wel zo gauw mogelijk naar hüis als van de luchtvaartmaat schappijen, die nu niet direct om passa giers liepen te springen. Het succes van de Nederlandse boom- korvissers heeft grote indruk gemaakt op hun Engelse collega's. De door de Nederlanders toegepaste vistechniek met hun boomkornet onder vindt minder last van de modderige bo dem dan het geval is wanneer gevist wondt met het conventionele trawlnet, zo als de Engelsen het doen. Het Nederlandse experiment is zonder vijandigheid maar met grote belangstel ling gevolgd. Oud-IJmuidenaar Leo Stam, links. oom van Piet Stam, die schipper is van de IJM 57 werkt al jaren in Fleetwood als wachtsman van Boston Deep Sea Fisheries Ltd. Het is niet zo, dat nu kan worden ver wacht dat de Engelsen die Nederlandse methode meteen gaan overnemen. De boomkorvisserij vereist een enorme er varing. Dat zij niet ongevaarlijk is, heb ben de vele rampen zelfs van Nederland se vaartuigen aangetoond. Toch heeft een enkele Engelse schip- pereigenaar nu al besloten eeri Neder lands vissersvaartuig te kopen: de boom- korkotter „Vertrouwen" uit Stellendam zal binnenkort onder Engelse vlag op de tong gaan. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De politie heeft van nacht een 20-jarige inwoner aangehouden, die minstens drie processen verbaal krijgt: een voor het rijden zonder rijbewijs, een voor het rijden onder invloed en een voor joyriding. Hij was gaan rijden met een auto van een andere inwoner zonder diens toestemming. Ter ontnuchtering heeft hij de nacht op het politiebureau doorge bracht- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Hedenmorgen om kwart voor zeven werd door een suveillance-auto van de Velsense politie op de Stationsweg in IJmuiden een sportauto waargenomen, waarvan de bestuurder de maximum-snel heid in ruime mate overschreed. Onmid dellijk werd een achtervolging ingezet, waarna de wagen in IJmuiden kon wor den staande gehouden. De bestuurder, een 29-jarige barkeeper- uit Amsterdam, was daarbij niet in staat papieren van zichzelf of de auto te tonen en omdat hij zich tijdens dit onderhoud met de politie plotseling versprak, werd hij naar het hoofdbureau meegenomen. Hier kwam de barkeeper tot de bekentenis de auto 14 juni in Den Haag te hebben ge stolen, zodat hij direct werd ingesloten. Met de sportwagen zal hi.j aan de Haagse politie worden overgegeven. (Van onze wielermedewerker) WIJKERMEER. Het clubkampioen schap lange afstand van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland," dat don derdagavond op het parcours in de Wij- kermeer werd verreden, is verrassender wijs op naam gekomen van John Vendel In het beslissende sprintje bleef hij zijn vluehtmakkers Bas Brouwer en Cor Dun- ge met een lengte verschil de baas. Voor al de jonge Brouwer, die zich kampioen van de nieuwelingen mag noemen, lever de een opmerkelijke prestatie. De favo riete prof en titelverdediger Gé v.d. Win den was door onderlinge rivaliteit met Lies de Vries ver achterop geraakt en staakte tenslotte de strijd. De uitslag was: 1. en kampioen: J. Vendel, de 119 km. in 2.59.43; 2. B. Brou wer. 3. C. Durge, 4. L. de Vries op 1 ron de. De acht overige renners waren voor tijdig afgestapt. Uitslag nieuwelingen: 1. B. Brouwer, 2 A. v.d. Niet. Bij de aspiranten was Jan Metselaar veruit de sterkste. Hij bezorgde zijn ri valen 'n volle ronde achterstan.d De uitslag was: 1. en kampioen: J. Met selaar, 2. W. Niesten, 3. J. Exalto. De titels bij de jeugdklassers gingen naar P. de Vries (A-kl.) en H. Pluimers (B-kl). De Santpoorter Wim Wagner legde op het Industrieparcours in Haarlem beslag op het clubkampioenschap lange afstand van de Haarlemse Raceclub „Excelsior." Hij had al zijn tegenstanders op een of meer rondes achterstand gereden. De tijd van Wagner over de 100 km. was 2 uur 31 min. en 4 sec. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Het zal de liefhebbers van nassi en bami uit IJmuiden-Oost en Velsen-Zuid ongetwijfeld genoegen doen te vernemen, dat deze exotische gerechten voortaan ook in hun onmiddellijke om geving verkrijgbaar zijn. Vandaag wordt namelijk aan de Groeneweg, recht tegen over de Stadsschouwburg het Chinees- Indisch restaurant „Cheu Hong" geopend, welk pand na een grondige verbouwing door aannemer G. Schaafsma uit Velsen- Zuid van een gezellig interieur is voor zien. Volgens de voor dergelijke etablisse menten geldende tradities bestaat een en ander uit de bekende Chinese lampen, decoraties en andere oosterse attributen, waarmee aan de vereiste gezellige sfeer bijzonder tegemoet wordt gekomen. Het restaurant biedt plaats aan ongeveer vijf- Vrijdag heeft prins Claus een strikt particulier gehouden werkbezoek ge bracht aan Hoogovens. Het was een vervolg op een bezoek van vier jaar geleden, een periode waarin het be drijf weer sterk is uitgebreid. Het be zoek gold dan ook voornamelijk de nieuwe installatieswaarbij de prins in het bijzonder belangstelling toon de voor de twee nieuwe walserijen, die in het najaar van 1969 in gebruik zijn genomen. Foto: Bij het hoofdkan toor van Hoogovens werd prins Claus verwelkomd door drs. P. L. dustman Jacob, voorzitter van de raad van be stuur. tig bezoekers, die zich hier door een kok met een vijfentwintigjarige ervaring van hun culinaire lievelingsgerechten kunnen laten voorzien. Vrijdagavond heeft hij reeds „proefgestoomd" voor een aantal ge nodigden van de eigenaar dat zich, gelet op hun reacties, bijzonder over zijn pres taties in de keuken tevreden toonde. Met ingang van het nieuwe school- seizoen kan de eerste rooms-katho- lieke kleuterschool in Zeewijk in ge bruik worden genomen. De nood- lokalen worden op het ogenblik in gericht. t (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Bij de Kennedyschool in Zeewijk wordt op het ogenblik van nood- lokalen de eerste rooms-katholieke kleuter school in Zeewijk gebouwd. Met ingang van het nieuwe schoolseizoen kunnen de eerste kleuters worden toegelaten. De noodschool heeft eerst bij de rooms- katholieke basisschool aan de Eenhoorn straat gestaan. Daar is thans echter een nieuwe permanente kleuterschool in aan bouw. Voor het vervangen van de nieuwe nood school in Zeewijk heeft architect Zoetmul der, die ook de Kennedyschool ontwierp, reeds een ontwerp gereed, maar nog steeds vergt de formele voorbereiding van de scholenbouw zeer veel tijd. Voorlopig is men al blij, dat tenminste de noodschool in gebruik kan worden genomen. Havendam op Saba. De Antilliaanse mi nister van Financiën heeft de aanleg van een havendam op Saba gegund aan de South American Construction Co voor 2.610.000 Antilliaanse guldens. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Op de plaats, waar de thans in Zee wijk geplaatste noodschool heeft ge staan, vordert thans de bouw van de permanente kleuterschool aan de Een hoornstraat, die drie lokalen zal om vatten. De besommingen van vrijdag waren: KW 117 12.680; KW 122 768; KW 123 5.410; KW 149 10.460; KW 191 11.590; KW 110 5.110; KW 150 ƒ4.350; KW 178 1.480; KW 211 868;TX 2 15.920; TX 3 13.500; TX 4 f 17.490; TX 5 7.420; TX 10 ƒ15.210; TX 11 13.075; TX 17 14.250; TX 24 f 6.050; TX 29 f 16.700; TX 32 7.520; TX 34 11.360; TX 35 15.400; TX 36 ƒ8.200; TX 37 ƒ6.150; TX 39 12.330; TX 40 f 9.950; TX 42 ƒ9.330; TX 48 11.870; TX 49 9.350; TX 56 5.330; VL 1 ƒ360; IJM 18 14.850; IJM 8 ƒ460; IJM 23 1.270; IJM 51 2.400; UK 1 8.750; UK 18 5.560; UK 73 11.580; UK 148 7.200; UK 194 12.370; UK 211 ƒ9.650; UK 234 2.325; VD 9 1.375; VD 15 980; VD 19 1.470; VD 46 880; VD 75 700; VD 89 830; VD 128 ƒ4.880; VD 243 f 5.680; UK 135 en UK 145 152. Urk De aanvoer in Urk werd vrijdag ver zorgd door vijfenveertig vaartuigen en be stond uit 45.221 kilogram tong (6,017,68); 6.074 kilogram tarbot (2,085.60); 819 kilo gram griet (1,58—2,19); 72.000 kilogram schol (0,35-0,85); 3.000 kilogram kabel jauw (0,901,60); 2.500 kilogram wijting (1,001,20); 3.000 kilogram schar (0,20- 0,36) en 3.600 kilogram poon (0,651,00). Tussen haakjes de prijzen per kilogram.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5