HOOGOVENS KAN GEEN BEGRIP WEKKEN BIJ DE BEVOLKING Spandon DAAROM kunt u Durex overal krijgen! BESTUURDER J. VAN DER POEF „KRITISCHE GROEP VAN DERTIG": „Alternatieve vakbond is je reinste zelfmoord" ir randstad uitzendbureau Engeland moet landbouw beleid radicaal wijzigen Durex is zo veilig Durex the best there is GEVECHT OM VREDESTEIN ONBESLIST SCHEEPVAART Wall Street ZATERDAG 27 JUNI 1970 9 (Van onze correspondent) ROTTERDAM De bouw van een „schoon" hoogoven- en staal bedrijf is een illusie. De directie van Hoogovens heeft daar nooit een geheim van gemaakt, zelfs niet op de protestbijeenkomsten, die in de afgelopen maanden zijn gehou den. Mogelijk is wél de vervuiling van lucht (en water) tot de klein ste proporties te beperken. En óók dat heeft de „top" van het IJmui- dense bedrijf gezegd tijdens samen komsten waarop zij heeft gefun geerd als schietschijf voor militan te tegenstanders van het Maas vlakte-project, die voor elke op merking van de kant van Hoog ovens slechts een minderwaardig gejoel over hadden. Typerend Pover Mansholt over toetreding EEG: A fvloeiing Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Zo simpel en eenvoudig te gebruiken, dat er geen specialisten voor nodig zijn om 't te verkopen. U krijgt het overal zonder doktersrecept In de winkel of uit de automaat. Even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. En dat is maar goed ook. Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. s m i Willekeurig Ja, kom op de Randstad-stand op de tiener- en twenbeurs in de Kennemer Sporthal van 30 juni t/m 5 juli. Want op de Randstad-stand kun je een overtollig pondje kwijtraken en tege lijkertijd 100,- verdienen! Het tandemduo (meisjes mogen ook meedoen), dat in een vastgestelde tijd de grootste afstand aflegt, krijgt honderd fijne guldens. Elke dag een prijs! Aan het eind van de beurs zal een finale met als inzet ƒ250,- verreden worden. Zijlstraat 89, Haarlem O O O O O O O O O O O O O 15 O O O O O 0 1 O O O 6 O O O O O O 0 1 1 0 O O O De vijandige sfeer van de protest vergaderingen is typerend voor de wij ze waarop tot nu toe het verzet tegen de komst van Hoogovens-Hoeseh naar het Waterweggebied is gevoerd. Aan de ene zijde een handjevol vertegen woordigers van Hoogovens, vergeefs pogend een stukje begrip te krijgen voor de inspanningen die zullen wor den gedaan om de luchtvervuiling rondom het geprojecteerde bedrijf tot een minimum terug te dringen, aan de andere zijde een zaal vol protesteren de bezoekers (de voorstanders komen natuurlijk niet naar zo'n bijeenkomst) die zich hardnekkig vasthouden aan één standpunt: géén lioogovenbedrijf op de Maasvlakte. Onder dergelijke omstandigheden komt vanzelfsprekend helemaal niets terecht van de moeite om deskundige, eerlijke informatie te verstrekken over de gevolgen van de bouw van de staal fabriek. Als bij voorbaat elk woord als een leugen wordt bestempeld, is het onmogelijk voorlichting te geven De actievoerders tegen Hoogovens heb ben met hun optreden in elk geval bereikt dat de deskundigen uit IJmui- den vandaag de dag lang aarzelen, voordat ze een uitnodiging om op een voorlichtings- c.q. een protestavond te (Van onze correspondent) DEN HAAG De pres. van de Haag- «e rechtbank heeft zowel Goodyear als Goodrich verboden invloed uit te oefenen op het beleid bjj Vredesteln. De president handhaaft zijn oordeel, dat de onderhandse emissie b(j Goodyear In strijd is met de goede trouw en de jegens Goodrich be taamde zorgvuldigheid, maar wil rekening houden met de mogelijkheid dat de beslis sing hierover in hoger beroep anders zal uitvallen. Daarom wordt Goodrich niet toegestaan de via de beurs verkregen meerderheid van de oude certificaten in aandelen om te wisselen en aldus de macht in het bedrijf in handen te krijgen. Voorkomen moet worden, aldus de pre sident dat één van de partijen in Vredestein niet of nauwelijks te herstellen maatrege len of beslissingen neemt, die nooit geno men zouden zijn als de andere partij de zeggenschap zou hebben. Beide partijen toonden zich na de uit spraak tevreden over het feit dat er een status quo is geschapen, totdat een defi nitieve beslissing over de rechtsgeldigheid van de emissie is genomen. Dit maakt het namelijk mogelijk, dat het bedrijf van Vre destein op normale wijze wordt voortgezet, zodat ook de belangen van het personeel niet in gevaar komen. Balong 26 te Antwerpen. Caplsteria 28 te Bonny verw. Chevron Naples 26 v. Sidon n. Ras Lanuf. Cinulia 26 te Stanlow. Gaasterland 26 v. Santos n. Salvador (Bahia). Gorredljk 26 te Le Havre. Gulf Swede 26 te Bantry Bay. Kelletia 26 v. Takoradi n. Curasao. Isis 26 te Antwerpen. Lion of Judah pass 28 Kaap St. Vincent n. Genua. Medon 25 v. Port of Spain n. Paramaribo. Neder Eem» 26 v. Kuwait. 27 te Bandar Shapur. Neder Weser 26 v. Singapore n. Hongkong. Ommenkerk 26 v. Bombay n. Colombo. Provenierssingel 28 te Rotterdam verw. Saf Ocean Adelaide 27 te East London. Seinelloyd pass. 26 Las Palmas n. Casablanca. Sertan 26 v. Ceuta n. Caen. Stad Delft 26 v. Las Palmas n. Santos. Straat Clement 27 te Colombo. Straat Le Malre 25 v. Tanga n. Lourenco Mar ques. Straat Towa 26 te Durban. Viana 27 te Le Havre. Westerkerk 26 v. Antwerpen n. Kaapstad. komen spreken, aanvaarden. Dat is begrijpelijk na hun ervaringen. Spijtig is het, omdat zelfs na alles wat er sinds januari is gebeurd geen po ging achterwege mag blijven om de be volking van het Waterweggebied te informeren omtrent zaken waarover zij het recht heeft zoveel mogelijk te weten. Hoogovens heeft begrip voor de on rust die het nieuws over de geprojec teerde staalfabriek op de Maasvlakte heeft veroorzaakt. De tegenstanders hebben in IJmuiden altijd een geopen- LONDEN. De toetreding van Groot- Brittannië tot de E.E.G., waarover dins dag het eerste gesprek in Luxemburg be gint, zou radicale veranderingen in het Britse landbouwbeleid noodzakelijk ma ken. Dit heeft dr. S. L. Mansholt, vice-pre sident van de Europese commissie, vrijdag verklaard in Londen. „Op het ogenblik geven wü drie miljard dollar per jaar uit om van onze landbouw overschotten af te komen en wij zijn van plan dit tot 500 miljoen dollar te vermin deren. Er is geen regering in de E.E.G. die de kosten van een dergelijk beleid kan dragen. Het is geen kwestie bet verdrag van Rome opnieuw op te stellen, maar dat wat wij tot stand gebracht hebben te wij zigen op basis van dat verdrag". Masholt voorziet, dat de E.E.G. door de toetreding van Groot-Brittannië, Noorwe gen, Denemarken en Ierland tot 10 landen zou worden uitgebreid. Mansholt zei, dat als Groot-Brittannië toetreedt een compromis bereikt moet wor den over de Nieuwzeelandse boter en de suiker die uit de vroegere Britse koloniën wordt ingevoerd. Gevraagd naar de betrekkingen van de E.E.G. met de V.S. zei Mansholt: „Ik heb geen reden te geloven, dat de Amerikanen enigerlei grond hebben om zich zorgen te maken. Zij hebben hun eigen vormen van protectionisme. Wat de landbouw betreft voeren wij meer in uit de V.S., zoals vee koeken en oliehoudende zaden dan zes jaar geleden. Ik moet zeggen, dat wij onze eigen zorgen hebben over het Amerikaanse han delsbeleid". Mansholt sprak als zijn verwachting uit dat de onderhandelingen met de adspirant- leden twee jaar zouden duren en dat het daarna nog eens zeven jaar zou vergen voordat de nieuwe leden volledig in de E.E.G. zijn geïntegreerd. Mansholt bracht een bezoek aan Londen voor besprekingen met Britse landbouw- vertegenwoordigers en de minister van landbouw James Prior. de deur aangetroffen. Wie informaties wilde hebben, heeft ze gekregen. De balans opmakend ontkomt men deson danks niet aan de conclusie dat de re sultaten van het optreden van Hoog ovens hoe te waarderen ook bij zonder pover zijn. Het staalconcern is er niet in geslaagd, vertrouwen te kweken voor zijn belofte al het moge lijke in het werk te stellen om de emissie van afvalstoffen ruimschoots binnen de perken te houden. De direc tie heeft zelfs de garantie gegeven dat de bewoners van Hoek van Holland en Oostvoorne woonplaatsen die het dichtst bij het staalbedrijf zijn gesi tueerd geen last zullen ondervin den. Hoongelach is de smalende reac tie van de tegenstanders geweest. Tot nu toe. De deskundigen van Hoogovens vin den dove oren vooi hun beweringen, die andere experts wél als juist aan vaarden. Het bedrijf heeft de gemeen te Rotterdam cijfers verstrekt van de hoeveelheden afvalstoffen, die met de huidige stand van de techniek de lucht ingaan. Daaruit blijkt, dat de hoeveel heid zwaveldioxyde ÏS02) nog geen tien percent bedraagt van de totale hoeveelheid die in het Waterwegge bied via fabrieksschoorstenen of an derszins wordt uitgestoten. De vrees voor stof lijkt eveneens misplaatst. Prognoses zeggen dat 95 percent van het stof binnen een straal van drie kilometer dus nog op ruim afstand van wooncentra op de grond terechtkomt. Voor andere gevaarlijke stoffen behoeft men evenmin bang te zijn. Aldus de technici van Hoogovens die hun woorden staven met IJmui- dense voorbeelden. Zo is het gevaar voor het kanker verwekkende benzo- a-spyreen in teerdampen uitgesloten, omdat deze dampen in een moderne cokesfabriek niet meer in de lucht ko men. Regelmatig medisch ondezoek van het personeel sinds 1944 heeft in IJmuiden geen enkel verontrustend verschijnsel te zien gegeven. Luchtvervuiling is een probleem dat allerwegen technici inspireert tot nieu we constructies om schadelijke afval stoffen te zuiveren, voordat ze de fa brieken verlaten. Deze vorm van tech niek heeft de afgelopen jaren grote vorderingen gemaakt. Het ligt dus voor de hand dat de geraamde hoeveelhe den afvalstoffen van het bedrijf op de Maasvlakte aanzienlijk minder zullen zijn, als de fabriek over vier jaar met de produktie begint. En dat dan vooral dank zij nieuwe vindingen. Deze ont wikkeling betekent voorts dat de hoe veelheid afval zeker niet vermeerdert met de factor waarmee de produktie stijgt. Dit najaar beslist de Rotterdamse gemeenteraad defintief over de bouw van het hoogoven- en staalbedrijf. Basis voor de besluitvorming is het convenant, het pakket van vestigings voorwaarden waaraan Hoogovens- Hoesch moet voldoen. Het is een ver antwoord fundament, gelegd door des kundigen die in alle objectiviteit hun bijdrage aan het werkstuk hebben geleverd. Niettemin: het uiteindelijke raadsbesluit blijft er een van politieke aard, reden waarom er gezien de samenstelling van de nieuwe raad nog niets over valt te zeggen. Hoogovens had gehoopt dat het Rot terdamse „ja" uiterlijk vóór 1 oktober zou worden gegeven. Het ziet ei niet naar uit, en dat betekent tevens de eerste stagnatie in het bouwschema. De onzekerheid over het raadsbesluit brengt eveneens met zich mee, dat Hoogovens bij wijze van spreken nog geen spijker voor het nieuwe bedrijf heeft durven bestellen. Komt de fabriek er wél, dan hoopt Hoogovens op een „betere verhouding" met de tegenstanders-van-nu om op een „meer volwassen manier dan thans" de luchtverontreiniging te lijf te gaan. (Vervolg van pagina 1) Hij gaf toe dat er in de directie al enige jaren grote onenigheid heerst. Hij erkende dat de kritiek zich steeds tegen hem keer de en dat hem in november vorig jaar eigenlijk de toegang tot het bedrijf was ontzegd door de commissaris. Met nadruk ontkende hij dat mr. J. Jacobs van de Artex-groep serieus heeft geprobeerd het bedrijf over te nemen. „Mr. Jacobs heeft geen enkel bod gedaan. Hij heeft vermoedelijk begrepen dat hij een belofte om de werkgelegenheid voor de 900 Spandonwerknemers te redden niet gestand kon doen". De heer Oude Vrieling van de textielvakbond „St. Lambertus" be vestigde gisteren dat er nooit een serieus bod van mr. Jacobs tegenover het ge vraagde bedrag van 5.6 miljoen gulden heeft gestaan. Deskundigen hebben Spandon verzekerd dat het bedrijf op de kleinst mogelijke schaal niet rendabel meer zou zijn te maken. Daarom hebben de vakbonden het zwaartepunt gelegd op de afvloeiingsrege ling, die de beste is die ooit in de textiel werd bereikt. Hij kost 2,7 miljoen gulden en kan alleen worden gegarandeerd als de lopende orders (6 miljoen) zullen worden afgewerkt. Familieaandeelhouders hebben hun stukken gedeponeerd in een trustee- fonds onder beheer van de Kas Associatie en onder toezicht van de vakbonden, tot dat alle overeengekomen afvloeiingsuitke ringen zijn gedaan. Iedere werknemer krijgt een bedrag ineens, naar gelang zijn dienstjaren. Verder tegemoetkoming in ziektekosten, pensioenrechten en sollicita- tiebezoeken. De uitkering komt neer op 1,2 van het jaarinkomen, plus een half percent extra per dienstjaar. Het wettelijk minimumloon zal met In gang van 1 juli worden vastgesteld op 153,60 per week 665.60 per maand, 30.72 per dag). Dezer dagen kan een beschikking van de mi nister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, voor deze verhoging van het minimumloon krachtens de wet minimumloon en minimumvakantiebijslag worden tegemoet gezien. Bij dit bedrag blijft het overigens niet. De Kamer zal nog tijdens het reces een nieuw wetsvoorstel behandelen, dat het minimumloon welvaartsvast maakt (koppeling aan loonstij gingen) en het bedrag tevens verhoogt tot vermoedelijk 1S7.bruto). ADVERTENTIE De omzet in Wal] Street was 9.16 miljoen aandelen, tegen 8.2 miljoen de beursdag ervoor. DowJonescijfers: industrie 87.84 (—5.75), vervoer 126.70 (—1.98), nutsbedrijven 96.59 0.52). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag). AKZO (78.70). Hoog ovens (91.70), Kon. Olie 126.80 gb—128 (128.80), Philips 58.80—59.50 59.70), Unilever 84.80-85.00 85.10), KLM (116.80). Santa Fé Ind. Can. Pacific Illinois Cent. Penns. Centr. South. Pac. Union Pac. Allied Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons Edison Dougl. Alrcr. □up.de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. gisteren 19% 52 18% 8 25 30% 17% 37% 39% 25% 40% 35% 23% 22% 13% 18% 60% 23% 14% 118% 64% 68% 61 25% neden 19% 52% 16% 7% 24% 29% 17% 36% 39% 24% 40% 35% 24 22% 13% 18% 60% 23% 13% 116% 64 67% 61 25% Am. Motors Int. Harv. Int Nickel Int. T. a. T. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum. Stand Br. Stand Oil N.J Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford K.L.M. Bisteren 8% 23 38 35% 45% 20% 29% 36% 56% 38% 45% 43 56% 38% ex 27 27 8% 37 15% 31% 65% 30% 43% 31 heden 6% 23 38 35% 44% 20% 29% 36% 56% 39 44% 42% 55 38 26% 27 8% 37% 15% 31% 64 29% 43% 31% - H.i". (Van onze correspondent) UTRECHT. De vakbeweging is meer pluriform dan uit de stemmen van de drie vakbondsvoorzitters tot uit drukking komt. De mensen zien in het algemeen niet meer dan dat wat de vak beweging op een aantal gebieden doet, Iets te maken heeft met hun proble men. Daarom heeft een groep van dertig gesalarieerde en niet-gesalarieerde le den uit alle drie de vakcentrales het initiatief genomen om de vakbeweging naar twee kanten beter te laten functioneren. De ene kant is naar de leden. Die moeten weer gaan ervaren zelf weer iets te zeggen te hebben en dat de vakbeweging een uitstekend instrument is om als motor voor vernieuwingen te functioneren. De andere kant is naar de leiding, inclusief het kader. Dit door een be geleiding van de vakbeweging in tota liteit vanuit een nog te formuleren ge meenschappelijke theorie. J. VAN DER DOEF Dit is de kern van het betoog van J. C. van der Doef van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel. Hij stelt uitdrukkelijk dat er nog niets is opge richt, maar dat het nog een „wille keurige" groep is zonder naam en me thodiek die het woord „kritiek" met een hoofdletter heeft geschreven. Hij heeft dan ook een groot bezwaar tegen de naam „Werkverband Kritische Vakbondsbestuurders", waaronder de groep in de publiciteit is gekomen, maar zou liever spreken van de „Kri tische Groep van Dertig". Wat het uiteindelijk gaat worden is afhankelijk van de bijdragen die bin nenkomen. In principe kan iedereen zijn gedachten inbrengen (dat moet dan gebeuren voor 1 augustus op het adres Horstlaan 2 in Driebergen). „Het kan zijn", aldus de heer Van der Doef, „dat daaruit zoveel punten naar voren komen, dat die als een alternatief ac tieprogramma het leven gaan zien". Tevoren zullen evenwel op basis van de binnengekomen reacties actiepunten en theoretische beschouwingen worden geformuleerd. De groep zal geen be sluiten nemen, maar een discussiestuk produceren dat op 14 september aan de orde wordt gesteld. Daarna is het mogelijk dat het resultaat wordt vast gelegd in een actieprogram. Het is niet de bedoeling een alterna tieve vakbond op te richten. „Dat is je reinste zelfmoord", meent de heer Van der Doef. „Er is geen sprake van een alterna tieve vakbeweging. Die is ook niet no dig". En hij herhaalt: „als de mensen in de bestaande vakbeweging in be weging komen dan is deze organisa tie een uitstekend instrument om als motor voor vernieuwingen te funge ren". Of de vakbeweging in de toe komst een hardere koers zal gaan va ren kan de heer Van der Doef niet zeggen. Hiervoor dient het resultaat van de discussie in september te worden afgewacht. Het geven van een stem advies ligt niet in de bedoeling. „Deze groep zal in de opstelling wel zo dui delijk zijn, dat de politieke keus van de mensen meer voor de hand komt liggen. Keus van vakbeweging en poli tieke keus liggen in eikaars verlengde. Daarbij komt dat de vakbeweging zelf een enorme politieke factor is, die haar een belangrijke mogelijkheid geeft tot vorming van de maatschappij", zo ADVERTENTIE Pondje lichter,f 100,'zwaarder! voegt de heer Van der Doef hieraan nog toe. Het blijkt dat het initiatief van de „Kritische Groep van Dertig" ongewild in ten stroomversnelling is geraakt. Het lag in de bedoeling na de bijeenkomst van afgelopen donderdag een persbe richt te publiceren. Met de heren Van Bakel van het NKV de heren Kok, Poppe, Hugenholtz van het NW en de heren Gerritsen, Terpstra en De Graaff van het CNV heeft de heer Van der Doef kritiek op dr. P. H. van Gorkum die de oprichting van een „Werkverband Kritische vakbondsbe stuurders" voortijdig in de publiciteit bracht. Van der Doef bestreed de sug gestie dat er sprake zou zijn van een organisatie en heeft meer taktisch dan inhoudelijk ezwaar tegen de door Van Gorkum gebruikte term van „Nieuw-links in de vakbeweging". Waar het de heer Van der Doef meer om gaat is of de groep van dertig kans ziet om het onbehagen dat onder grote groepen vakbondsleden leeft manifest te maken. De heer Van der Doef acht de pu- blikaties van dr. Van Gorkum niet zo verschrikkelijk als uit enkele reacties blijkt. „Als je de zaak rustig bekijkt, blijven er uiteindelijk als punten van kritiek over: het tijdstip waarop het initiatief is gepubliceend, de indruk die het wellicht wekt als zou sprake zijn van een stuk formele groepvorming, en de kwalificatie nieuw-links. „Waar ik meer mee worstel", zo vervolgde hij, „hoe we bereiken kunnen dat de men sen (met name de verbondsvoorzitters van de drie vakcentrales, maar ook de bondsvoorzitters en bestuurders), die geschrokken zijn van deze publikatie, toch niet vergeten dat hier een belang rijke ontwikkeling aan de gang is". „De kritiek uit de top van de vak beweging was te verwachten. „Ze staan niet te trappelen voor initiatieven die op een minder orthodoxe manier de discussie en de vernieuwing op gang willen brengen".

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9