Zes doden en ruim tweehonderd gewonden BLOEDIG WEEKEINDE IN NOORD-IERLAND Lawaai van vliegtuigen beperken Schreiber wint in Nancy DAAR GAAN ZE DAN! p Geen poging mij te ontvoeren Volgens Nou vel Observateur": Moskou stelt V.S. ultimatum in conflict Midden-Oosten" Overmorgen huren omhoog Minimumloon vanaf 1 juli op f157,60 Janssen verloor twintig seconden aan Eddy Merckx AGENDA pagina 7 Verder in de krant HET WEER Diplomaat van Kongo in Bonn neergeschoten DODE BIJ HOOGOVENS Japans schip na aanvaring gezonken |3 weken IJMUIDER COURANT 3 weken Beverwijkse Courant jl Veel wind Meer soldaten Luchtvaartwet wordt uitgebreid Het woord is aan... Nederlandse ambassadeur: 11- Wapens ZANDBERGEN 500 gram gehakt per KILO 3.50 250 gr gemalen biefstuk 1.48 KENNEMERLAAN 43 TEL 14310 1.85 In vervolg welvaartsvast 60e JAARGANG NUMMER 198 MAANDAG 29 JUNI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loofj. onderdirecteur Vechtende Noordieren breken het plaveisel op om de tegenstander in Springfield Road, in Belfast, te kun nen bekogelen. (Van onze sportredacteur) ANGERS. Vanochtend neeft Edd> Merckx met zijn Faemino's zijn positie in de Tour weer versterkt, Faeminc won de ploegentijdrit an tien kilometer voor Willem II, dat verrassend goed reed en als tweede eindigde Dat betekende dat alle vooraan finishende Faemino <-enners twintig seconden lonificatie kregen De renners van Willem II boekten een extra winst van tien seconden dooi als tweede te eindigen Caballero deed het ook uit stekend en werd vijfde Voor Jan Jans sen kwam de slag hard aan, want die reed zwak Janssen verspeelde dus twin tig seconden aan Merckx in tien kilome ter Uitslag :1. Faemino - 13.26, 2. Willem II - 13.39 3. Molteni - 13 43. 4 Mann - 13.44 5. Caballero 13.47 De Willem li-rijders Wagtmans. Van der Vleuten en Ottenbros hebben een sprong gemaakt in het algemeen klasse ment vanwege tien seconden bonificatie die zij hebben gekregen. Weerrapporten 7 Binnenlands nieuws2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Uit de streek 4, S A angestipt 7 Beeldverhalen 7 Feuilleton 7 K iinst 9 Radio en TV9 Scheepsberichten 11 Economisch nieuws11 Beurs 11 Sport 13-19 Desre krant bestaat uit twintig pagina's Verwacötmp van net K.N.M.i. tot dins dagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige noordwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. AAN HET STRAND Een kleine depressie die de Noordzee passeert kan morgen nog een enkele bui veroorzaken. Daar na komen er wat meer opklaringen. Een frisse wind tussen west en noordwest houdt de temperatuur tussen 16 en 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten. Na woensdag langzaam stabieler weer. BELFAST (Reuter, AFP en AP) Een schijnbare rust die elk moment kan omslaan in nieuwe botsingen. Een besluit van Londen om in versneld tempo troepen te sturen. Een bevel van de commandant van de Engelse troepen in Ulster elke burger die met een wapen rondloopt onmiddellijk neer te schieten en zeer grote be zorgdheid in Londen en Dublin. Dat was vanochtend de situatie in het door gevechten op leven en dood tus sen katholieken en protestanten ge heisterde Noord-Ierland. De balans van de felle gevechten die van vrijdagavond tot gisterochtend in Belfast, Londonderry en Armagh zijn ge voerd. was zes doden en ruim tweehon derd gewonden. Zaterdag ontbrandde de strijd, vooral in Belfast, pas goed. Er werden winkels in brand gestoken en er vielen schoten van sluinsebutters en militairen die ver geefs trachtten de rust te herstellen. Over de identiteit van de slachtoffers of van degenen die de dodeliike schoten hebben gelost, is niets met zekerheid be kend. Er zijn echter berichten dat alle doden sluipschutters zijn geweest die door de Engelse soldaten zouden zijn neergeschoten. De schade is enorm. Tientallen winkels en huizen in Belfast zijn als gevolg van naar binnen gegooide benzinebommen door brand totaal verwoest. Talloze voer tuigen. die door de strijdende partijen voor barricaden werden gebruikt zijn vol komen vernield. Op vele plaatsen is het Dlaveisel opgebroken om de vechtenden van proiectielen te voorzien. Waarnemers zijn van mening dat de onlusten van dit weekeinde een veel gro tere omvang hadden dan die van vorig iaar ausnstus toen in Belfast zeven do den vielen. Het geweld leek ook o-eorga- niseerder. Goed uitgeruste en zeer mo biele commando's" voerden op steeds andere plaatsen korte aanvallen op mili tairen en politie uit. De vice-premier van Noord-Terland. Faulkner, snrak van diiiiipiiik ir»npo-onico»rfle terreur". De regering in Londen heeft besloten de Britse troepenmacht in Ulster, die 7500 man sterk was, in snel tempo tot ruim tienduizend man uit te breiden. Een versterking van 350 man arriveerde gis teren al in Noord-Ierland. In Londen leverden Ierse betogers gis termiddag gevechten met de politie. De Ieren protesteerden tegen de opsluiting van Bernadette Devlin. De minister van buitenlandse zaken van de Ierse reoubliek is van plan van daag een onderhoud te hebben met zijn Engelse collega sir Alee Douglas-Home De Noordierse premier Chichester Clark vroeg gisteren in een toespraak zijn bevolking „het recht niet in eigen hand te nemen". Ook premier Jack Lynch hield een toespraak waarin hij de katholieke bevolking van Ulster aan spoorde zich niet door extremisten te la ten misleiden. (Zie ook pagina 3) (Van onze correspondent) DEN HAAG. Minister Bakker (Ver keer) heeft aan de Tweede Kamer een aanvulling van de luchtvaartwet voorge steld, waardoor het wettelijk mogelijk zal worden op te treden tegen geluidshinder door vliegtuigen. De daarvoor nodige voor schriften kunnen dan bij algemene maat regel van bestuur worden geregeld. De nodige maatregelen zijn al voorge steld door de adviescommissie „geluids hinder door vliegtuigen" in een eindrap port dat op 30 juni 1967 werd uitgebracht. Deze houden in: Vaststelling van een zonegrens rond vliegvelden waarbuiten de lawaaibelasting een bepaald niveau niet mag overschrijden en waarbinnen niet of slechts in zeer be perkte mate mag worden gebouwd. Technische maatregelen ter voorko ming of bestrijding van ernstige geluids hinder, zoals het vaststellen van de maxi maal toelaatbare geluidsproductie in deci bels bij de beoordeling van de luchtwaar digheid van vliegtuigen en het geven van richtlijnen voor de vluchtuitvoering en het proefdraaien van motoren. Voor het nemen van deze maatregelen is niet alleen aanvulling van de lucht vaartwet nodig, doch tevens van de rege ling toezicht luchtvaart en het luchtvaart verkeersreglement. De wijziging van deze twee algemene maatregelen van bestuur is al voorbereid. PARIJS. (AFP en DPA) De secre taris-generaal van de Radicale Partij in Frankrijk, Jean-Jacques Servan-Schrei- ber, heeft de gisteren gehouden tweede tussentijdse verkiezingsronde in Nancy ge wonnen. De verkiezingen gingen om één zetel in de Nationale Vergadering. Servan-Schreiber kreeg 55 percent van de uitgebrachte stemmen. Zijn door de gaullisten gesteunde tegenkandidaat Ro ger Souchal haalde slechts 23 percent en die van de communisten 21 percent. Aan deze tussentijdse verkiezing wordt landelijk gewicht toegekend. De gaullis tische ministers die Nancy bezochten, hebben daar zelf aan meegewerkt. „J.J.S.S.", zoals Servan-Schreiber in Frankrijk doorgaans wordt aangeduid, heeft de gaullisten duidelijk in verwar ring gebracht. De secretaris-generaal van de gaullistische partij. Robert Poujade. sprak na de eerste ronde al van een alarmklok. De grote vraag is of Servan- Schreiber erin slaagt een „derde macht" tussen gaullisten en communisten op te bouwen, een soort centrum-links-opposi tie. BONN (Reuter) De zaakgelastigde in Bonn van Kongo-Brazzaville, Ernie Dinga, is vandaag in het ambassadegebouw ern stig gewond. Hij werd door een Kongolese student neergeschoten. Een Cambodjaans gezin kijkt toe terwijl een Amerikaanse pantsereenheid van de 25ste infanteriedivisie het „Vishaak"-gebied in Cambodja verlaat. De eenheid vertrok in het kader van de door Nixon gedane belofte dat de Amerikaanse acties in Cambodja voor eind juni zullen zijn geëindigd. Bacon: Wie vrouw en kinderen heeft, staat gijzelaars af aan het noodlot. MONTEVIDEO (AFP). De Nederland se ambassadeur in Uruguay, de heer H. van Blankenstein, heeft zaterdag ver klaard verbaasd te zijn over de verklaring van premier De Jong, dat hij „slachtoffer van een poging tot ontvoering" zou zijn geweest. „Ik begrijp niet waarop de in lichtingen over een beweerde poging tot ontvoering zijn gebaseerd" zei hij. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft over de afwijkende verklaringen gezegd dat het gaat om „een verschil in beoordeling van de gebeurtenissen tussen de ambassadeur en Den Haag." PARIJS (AFP, Reuter en AP) De Sovjet-Unie eist een regeling door onderhandelingen van het conflict in het Midden-Oosten. Als de Verenigde Staten er niet binnen drie maanden in slagen Israel ertoe te brengen in te stemmen tot onderhandelingen, denkt Moskou erover de Israëliërs daartoe te dwingen. De Russen zouden dit met alle beschikbare middelen, geweld in begrepen. willen doen. Dit dreigement zou de iphoud zijn van een document, dat de ambassadeur van de Sovjet-Unie in Washinrton. Dobrvnin vorige week aan president Nixon heeft gezonden. Het zou tevens het Russische antwoord zijn op het Amerikaanse vre desplan van de afgelopen week. Deze onthulling is gedaan door het Franse blad „Nouvel Observateur". Het Russische document zou niet alleen een dreigement, maar ook nauwekeurig om schreven voorstellen bevatten. President Nasser van Egynte is van daag voor besprekingen in Moskou aan gekomen. Dit meldt het Russische pers bureau Tass. Hij werd on het vliegveld verwelkomd door president Podgorny. premier Kosygin en andere leiders. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn nieuwe regering gewaarschuwd dat de mobilisatie van krachten in de strijd tegen Israel geen succes zal hebben als (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij Hoogovens heeft zich zaterdag een ongeval voorgedaan dat het leven heeft gekost aan de 47-ja- rige C. J. Wipprecht uit Santpoort. De heer Wipprecht, als kraandrijver werkzaam in de knuppelopslag van de staaf- en draadwalserij, raakte bij het geven van aanwijzingen bekneld tussen stalen knuppels. Hij werd met inwendig letsel naar het Rode-Kruisziekenhuis in Beverwijk overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De heer Wipprecht laat een vrouw en drie kinderen achter. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Op 1 juli gaat de ver plichte huurverhoging in. Dit betekent dat overmorgen alle huurhuizen die na 5 mei 1945 zijn gebouwd met rijksbijdra gen 6 percent in hunr stijgen. Met ingang van 1 april volgend jaar komt er nog eens 7 percent bij Er is een wetsvoor stel in voorbereiding om de oudere nieuwbouw extra in huur te verhogen, om het huurpeil van deze huizen dichter in de buurt van de door ongelonen houw kosten gestegen nienwbonwhnren te brengen. Een voorbeeld van verplichte huurverhoging: stel de tegenwoordige huur is 250 per maand Stook en ser vicekosten f 50. De kale huur is dan 200. Daarover wordt dan die 6 percent berekend: dus 12 erbij. De nieuwe ka le huur wordt dan 212. Tel de stook- en servicekosten erbij op en het totaal komt op 262. De verplichte huurverhoging betreft dus uitsluitend de naoorlogse ge subsidieerde huizen. Zit er geen rijksbijdrage (meer) op een huurhuis, dan is uit vrije onderhan deling tussen huurder en huiseigenaar in gebieden waar de huren nog niet zijn vrijgelaten (onder meer in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht er Gel derland) op vrijwillige basis °en maxi male verhoging van 6 percent mogelijk Bij geschillen kan advies gevraagd w or den bij de plaatselijke huuradvjpscom missies tegen f 2.50 onkosten Wil de huiseigenaar tegen de wil van miur der toch een verhoging doorvoeren dan maakt de huurder aanspraak op huurbe- scherming. Dat wil zeggen dat de kan tonrechter aan de hand van een advies van de huuradviescommissie, dan moet uitmaken of de huurder al dan niet uit zijn huurhuis kan worden gezet. Ook voor niet-geliberaliseerde huurgebieder (de Randstad) is een hogere tussentijdse huuraanpassing voor volgend jaar in overweging. In de opzet van een komend wetsontwerp is 12 percent genoemd De ze vrijwillige huurverhoging kan per 1 juli gaan gelden voor vooroorlogse hui zen, naoorlogse particuliere woningen waarop vóór 1960 premie is verleend en daarna niet meer, en naoorlogse huizer zonder subisidie Voor gebieden waar dr huren vrijgelaten riin kan uitsluitend op vrijwillige basis ^en huurverhoging tot stand komen tussen huiseigenaar e n huurder. Hiervoor geldt geen enkele li miet- het leger en de Palestijnse guerrilla's niet een „wapenbroederschap" sluiten. In een brief aan premier Abdel-Mo- neim El-Rifai zei de koning dat de rege ring al haar insnanning erop moet rich ten het land snel voor te bereiden op de ..bevrijdinfsslag". Volgens Hoessein zou Jordanië, dat tot dusver wapens van het Westen heeft betrokken, bereid zijn voor de komende striid wanens van communis tische landen aan te nemen. Palenstijnse guerrilla's hebben gisteren verscheidene malen aanvallen met zwa re raketten gedaan op de plaats Beits- jean en Israëlische nederzettingen in het noordelijke gedeelte van het dal van de Jordaan en in boven-Galilea. Volgens een Palestijnse woordvoerder hebben de Is raëliërs daarbij zware verliezen eeleden Uit Beiroet wordt gemeld dat Israëli sche vliegtuigen gisteren aanvallen in het zuiden van Libanon hebben uitgevoerd Er werd schade toegebracht aan land bouwgewassen. JERUZALEM, (AP). Het Israëlische kabinet is gisteren in het diepste geheim bijeengekomen voor een bespreking van het jongste Amerikaanse vredesplan. Naar verluidt zou dit met weinig instem ming zijn ontvangen. Woordvoerders wei geren echter commentaar te leveren. Volgens welingelichte kringen heeft het kabinet besloten een afwachtende houding aan te nemen. President Nasser van Egypte heeft zich al tegen het plan uitgesproken om dat er niet in wordt gesproken van de Is raëlische terugtrekking van de Syrische Golan-hoogvlakte. ADVERTENTIE UURSUSU Dinsdagaanbiedingen 4 HAMBURGERS 4 BEEFBURGERS 4 SLAVINKEN 4 GELDERSE SCHIJVEN 4 halen 3 betalen 11.25 Woensdagaanbiedingen Donderdagaanbiedingen De eerste Israëlische reactie wordt vandaag verwacht als premier Meir het parlement toespreekt. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Minister Roolvink (Soe. Zaken) zal in een deze week bij de Tweede Kamer in te dienen wetsontwerp voorstel len het minimumloon met ingang van 1 jul! volledig welvaartsvast te maken. Daardoor zou het minimumloon met ingang van die datum op f 157,60 komen. Het minimumloon volgt thans nog de ge middelde stijging van lonen en prijzen. Via deze aanpassing komt het minimumloon per 1 juli op f 153,De SER heeft zich vorige week eenstemmig uitgesproken voor een aanpassing van het minimumloon aan de gemiddelde loonstijging. In de SER waren de meningen echter verdeeld over de ingangsdatum: een groep kroonleden kwam met het voorstel de aan passing aan de loonstijging per 1 juli in te voeren. De werkgevers wilden invoering van een welvaartsvast minimumloon per 1 juli van het volgende jaar. De vakbewe ging pleitte voor directe Invoering van een minimuminkomen, dat de welvaartsgroei volgt en een extra verhoging, waardoor het minimumloon op ongeveer f 160.— zou ko men. De Tweede Kamer zal, zoals gemeld, mo gelijk van vakantie terugkomen om begin augustus te beslissen over deze belangrijke aangelegenheid. KITAKJOESJOE (AP) Het 750 ton metende Japanse vrachtschip „Anasjio" i* na een aanvaring met 'n Liberiaanse tan ker voor de westkust van Japan gezonken. Van de elf koppen tellende bemanning van het Japanse schip worden er vier ver mist. Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor o. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B NAAM: WOON PLAATS: Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1