WERELDWANDELING VOOR ONTWIKKELING Comfortabele zitdemonstratie t VOORJAAR 1970 „DE SPAARNESTAD" n.v. Voor jeugd blijft alles nog bij het oude KRAKERS ZWEMBADEN WEER ACTIEF Denkbeeld geopperd op FAO-congres: Dode en elf gewonden bij autobotsing Onlusten op Curacao niet vooraf beraamd Opleiding tot chirurgenhulp Verkeer liep in Nederland muurvast Droogte niet catastrofaal Caféportier neergestoken Vuur verwoest pension in Amsterdam Activering der publieke opinie Vrouw ernstig gewond bij echtelijke twist Betrekkingen met Nederland worden steeds beter Paard verwondt twee kleuters Interimadvies filmkeuring: Drieling behaalde verpleegdiploma POLITIE HIELD ZICH AFZIJDIG Lijkenhuisje moet wijken voor Verolme Boerderij en schuren in vlammen MAANDAG 2 9 JUNI 19 70 2 Regeringsco mmissie Twee keer brand Overheidshulp Vrijwilligers In zes ziekenhuizen Joegoslavische minister: bestel nu uw kolen „Victorious" Super Wales 3, par. 418,50 Super Wales „Convectors" (8/12) 15, Engelse „Parelkooks" (AGA-forn.) 12,15 Voor al uw brandstoffen - KOLEN - OLIE - HAARDEN - FRIESE VARKENMARKT 2-10 - TELEF. 31 04 40 - HAARLEM Minister Lardinois: LEIDERDORP. Een botsing tussen twee auto's met respectievelijk zeven en vijf inzittenden heeft zondagavond laat in Leiderdorp de bestuurder van een der wagens, de heer B. van der Quast uit Waddinxveen, het leven ge kost. De elf overige inzittenden zijn met min of meer ernstige verwondingen overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. Vermoedelijk is de oorzaak van het ongeluk een verkeerde inhaalmanoeuvre. MOLENEND. De 53-jarige mevrouw G. Kindermans-Glas uit Molenend (Fries land) is in haar woonplaats met haar auto in de wegberm geraakt en tegen een boom gebotst. Zij was op slag dood. WADDINXVEEN. De 29-jarige maga zijnchef G. van Noordam is met zijn auto zaterdagmiddag in botsing geko men. Hij werd ernstig gewond en is la ter in een ziekenhuis overleden. HILVARENBEEK. De 9-jarige Fabian IJland uit Rotterdam is om het leven gekomen toen de auto waarin hij met zijn ouders zat, met grote snelheid in Hilvarenbeek tegen een boom reed. De ouders werden licht gewond. HAAKSBERGEN. M. J. F. ter Braak uit Haaksbergen is in haar woonplaats met haar auto uit een bocht gevolgen en tegen een boom gebotst. Zij was vrijwel op slag dood. ZWOLLE. De 18-jarige mej. W. J. van der Vegt uit Heino is in Zwolle om het leven gekomen toen zij met haar bromfiets frontaal tegen een auto bot ste. TUBBERGEN. De 50-jarige B. G. Nij- huis uit Tubbergen, die in zijn woon plaats op zijn bromfiets linksaf wilde slaan, is overreden door een achterop komende auto. Hij was op slag dood. EINDHOVEN. De 16-jarige bromfiet ser J. H. Peters uit Veldhoven is fron taal in botsing gekomen met een an dere bromfietser. Hij werd daarbij ern stig gewond. Beide bromfietsers lagen tijdens een hevige regenbui vooroverge bogen op het stuur. Een andere brom fietser de 16-jarige S. van de Kruis uit Eindhoven, werd dodelijk gewond, toen hij op een kruising in botsing kwam met een fietser. WILLEMSTAD. Van een vooraf be raamde samenzwering tot brandstichting, plundering of omverwerping van de rege ring is de commissie van onderzoek naar de oorzaken van de onlusten van 30 mei 1969 op Curacao niet gebleken. Dit staat in het rapport van de commissie dat pre mier E. O. Petrona van de Nederlandse Antillen aan de pers heeft verstrekt. Hoewel de avond tevoren bij verschil lende groepen gedacht werd aan een be toging, bestaan voor een bewust georgani seerde massale opmars naar Willemstad geen duidelijke aanwijzingen. Raciale motieven hebben geen domine rende rol gespeeld, wel de onlustgevoelens als gevolg van een reeks arbeidsconflic ten in de voorafgaande zes maanden. Deze gevoelens zijn volgens het rapport aange wakkerd door de onbekwame wijze waar op werkgevers, werknemers en overheid die conflicten hebben aangepakt. Een voorname rol speelden ook de wel vaartsverschillen, de werkloosheid, de on toereikend geachte sociale voorzieningen en de kloof tussen overheid en bevolking. De onlustgevoelens zijn in belangrijke mate gericht door een groep intellectuele en semi-intellectuele jongeren. De commissie meent voorts, dat de po litie heeft gefaald door gebrek aan leiding- Bovendien verloren de bonafide vakbonds leiders hun invloed op de werknemers door het ageren van militante, irrationele elementen in de vakbeweging, aldus het rapport. AMSTERDAM. Twee keer kort na elkaar is zaterdagavond brand uitgebroken in een pension aan de Reguliersgracht in Amsterdam. Bjj de tweede keer was er voor de brandweer geen redden meer aan. Tien mensen, meest kamerbewoners, wer den dakloos. Omstreeks tien uur kwam het eerste alarm. Door kortsluiting was brand ont staan in de kamer van een studente, die niet thuis was. Het vuur was spoedig ge doofd. Drie uur later ontstond opnieuw brand onder de trap op de begane grond. Nu laai den de vlammen echter hoog op. Het hele pand, dat als kamerverhuurbedrijf werd geëxploiteerd, stond binnen een kwartier in lichterlaaie. Het brandde geheel uit. Een man, die diep in het glaasje had ge keken, beweerde dat de tweede brand was aangestoken. De politie zal hem verhoren als hij nuchter is. DEN HAAG Op het wereldvoedselcongres in Den Haag heeft een Italiaanse deelnemer het denkbeeld geopperd, in 1971 een „wereldwandeling voor ontwikkeling" te houden. Dit leidde na veel discussie tot de aanbeveling, dat FAO en Anti-honger- campagne zulke wandelingen alleen maar moeten sanctioneren als er opvoedend materiaal aan de „wandelaars" wordt uitgedeeld en als er daarna een intensieve cam pagne ter opvoeding van het publiek wordt gehouden. Men was van oordeel dat de directeur-generaal van de FAO zjjn persoonlijke invloed moet aanwenden om een grotere coördinatie te bewerkstelligen tussen de voorlichtingsdiensten der verschil lende instellingen. De Anti-hongercampagne van de FAO zou moeten worden om gezet in een organisatie die directe hulp kan bieden aan gemeenschapsacties door middel van voorlichting, groepsoverleg en financiële bijdragen. De begroting van de Anti-hongercampagne zou aanzienlijk verhoogd moeten worden om met meer effect de publieke opinie te activeren. De FAO zou ook een beter gebruik van de massamedia in ontwikkelingslan den moeten helpen bevorderen voor het mobiliseren van de publieke opnie. Na levendige discussie bleek een belangrijke meerderheid ervoor te voelen, dat een aanzienlijk deel, 20 5 25 percent van alle voor ontwikkelingshulp bijeenge brachte gelden in het donorgebied blijft ter financiering van „gemeenschapsop voeding". In 1972 moet ieder ontwikkeld land voor ontwikkelingshulp één percent van zijn bruto nationaal produkt beschikbaar heb ben. Het aandeel hierin van overheids hulp moet zodanig toenemen, dat dit in 1975 op 0,7 percent van het bruto natio naal produkt komt. Dit is een aanbeve ling van de vijfde commissie van het Wereldvoedselcongres. De overheidshulp moet in 1980 grotendeels worden ver strekt in de vorm van schenkingen en „zachte leningen". Hulp moet worden los gemaakt van aankoopverplichtingen te genover het gevende land, zodat het ont vangende land de hulpgelden kan gebrui ken voor het doen van aanschaffingen in andere ontwikkelingslanden. Hulpovereenkomsten moeten snel van terugbetaling mogelijk maken als het ontwikkelingsland ernstige moeilijkheden heeft met zijn betalingsbalans. Voedselhulp, zo meent de commissie verder, moet een aanvulling en geen ver vanging zijn van andere vormen van hulp. De regeringen dienen een groter deel van hun voedselhulp langs multila terale weg te geven. De aankopen moe ten zoveel mogelijk geschieden in ont wikkelingslanden en tegen wereldmarkt prijzen. Aan de tien landen die morgen over de vergroting van de EEG gaan onder handelen vraagt de commissie de verze kering, dat de resultaten van die bespre kingen geen averechtse gevolgen zullen hebben voor ontwikkelingslanden. Er werden suggesties gedaan voor een nieuwe strategie voor het internationale vrijwilligerswerk. De vrijwilligers heb ben tot nu toe te weinig erkenning ge kregen. Naar schatting zijn er nu in ont wikkelingslanden 30.000 buitenlandse vrij willigers werkzaam. Het systeem heeft echter tekortkomingen. Aan de ontvangende kant worden ver zoeken om vrijwilligers in te vage termen gedaan. Het soort projecten waarvoor zij gevraagd werden bood soms geen mo gelijkheid voor hun kundigheden. De instellingen en diensten waar zij mee moesten samenwerken waren vaak onsympathiek en te bureaucratisch. Aan de gevende kant worden vrijwilli gers te vaak beschouwd als adviseurs en niet als uitvoerders. De selectie was niet altijd streng genoeg en de voorbereiding onvoldoende, zowel wat betreft het werk als de omstandigheden waaronder men zou moeten leven. Sommige vrijwilligers waren onvoldoende geschoold, sommigen te jong. Levenswijze en levensopvatting van gevend en ontvangend land botsten vaak. Te veel vrijwilligers werkten te zeer in afzondering en te ver van de plaatselijke gemeenschap. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Een 25-jarige Rotter dammer heeft zondagavond laat tijdens een ruzie zijn 27-jarige vrouw met een hamer op het hoofd geslagen. De vrouw is met ernstige hoofdwonden naar een ziekenhuis gebracht. De dader liep na zijn daad in de armen van de bemanning van een politie-sur- veilllancewagen, die onderzocht waarom de voordeur van de woning openstond. Het echtpaar was pas teruggekeerd uit Israël. DEN HAAG In Zuid-Holland hebben zes ziekenhuizen besloten gezamenlijk een opleiding tot technisch ziekenhuisassistent in het leven te roepen. Deze opleiding, die op 1 september start, kent twee richtingen, de operatie-assistent en de anaesthesie- assistent en is gebaseerd op een desbetref fend rapport van de Nationale Ziekenhuis raad. Deze voor Nederland nieuwe opleiding van technisch ziekenhuisassistent beoogt de verkrijging van operatiekamer-perso neel van zeer hoge kwaliteit ter assistentie van de chirurgen. De steeds toenemende technische ontwikkeling in het ziekenhuis vergt een hechte samenwerking binnen de operatiekamer. Voor deze opleiding komen in aanmer king jongens en meisjes van 17 jaar en ouder, die in het bezit zijn van een havo- of mavo-diploma. De opleiding omvat naast de theoretische vakken als anatomie, fysiologie en ziekteleer een intensieve training in chirurgische en anaesthesie- werkzaamheden. BELGRADO. De Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, Tepavac, is in Belgrado teruggekeerd en heeft ge zegd dat er alle hoop is op een verdere verbetering van de betrekkingen met Ne derland. „Onze wederzijdse betrekkingen worden steeds beter. Alles wat er tot dusver is ge daan is bemoedigend en we hopen dat het in de toekomst nog beter zal gaan", zei hij. „Omdat Nederland lid is van de NAVO en Joegoslavië een niet-gebonden land is zijn er verschillen van mening. Maar wij zijn het ook over veel dingen eens", zei hij over zijn gesprekken met minister Luns van Buitenlandse Zaken. DEN HAAG. Een op hol geslagen paard heeft zondagochtend op het strand te Scheveningen twee driejarige jongetjes gewond. Een van de kleuters is met hoofd en buikletsel in een ziekenhuis opgenomen, de ander werd daar aan beenletsel behan deld en kon daarna weer naar huis. Het paard was gehuurd door een 18- jarige jongen uit Den Haag, die volgens de politie de rijkunst niet voldoende meester was en op het strand van zijn rijdier af viel. Het paard sloeg op hol en liep daarna door een groepje spelende kinderen. In Amsterdam leven bezwaren tegen de opheffing van tramlijn 2. Gasten van een café op de hoek van de Jacob Obrechtstraat en de Willemsparkweg hebben zaterdagavond hun tafels en stoelen naar de tramhalte gebracht om daar een zitdemonstratie te hou den. Elke trambestuurder die bij hen stopte kreeg een (alcoholvrije) drank aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) DRIEBERGEN Dat de vakantie weer begonnen is, is afgelopen zaterdag te merken geweest toen het verkeer op de Nederlandse wegen op diverse plaatsen muurvast liep. Zaterdagmorgen kwam vanuit Zuid-Holland de grote trek oost waarts op gang, zo vertelde ons de Ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Drie bergen. Al om negen uur in de ochtend ontstonden er files op de route Den Iiaag, Utrecht, Arnhem. Bij het ver keersplein Oude Rijn hoopte zich een dubbele rij auto's op met een lengte van 25 kilometer. Tussen Bergen op Zoom, Middelburg en Goes kroop een file van tien kilome ter over de weg. Een stoet van een der gelijke lengte werd er ook gevormd door verkeer vanuit Amsterdam bij Hoevela ken. Het verkeer uit Utrecht vormde een file van zes kilometer De automobilisten die van uit Zuid-Hol land via de Moerdijk richting Breda re den hadden ook met oponthoud te kam pen. Op deze weg kwam een file voor variërend van drie tot vijf kilometer. Vast liep het verkeer ten slotte ook bij Zaltbommel in de richting Den Bosch. Hier vormde zich een rij auto's van vijf kilometer. Rond twee uur waren de opstoppingen, met uitzondering van die bij Zaltbommel waar aan de brug her stelwerkzaamheden worden verricht in het gehele land opgelost. Gisteren was het op de wegen een gezellige zondags- drukte. Er deden zich, op wat kleine bot singen na, over het algemeen geen ern stige ongelukken voor. Wat dat aangaat stak dit weekeinde plezierig af bij dat van vorige week toen er meer dan 25 verkeersdoden te betreuren waren. ADVERTENTIE DEN HAAG De adviescommissie zedeljjkheidswetgeving heeft in een interim advies over filmkeuring voor films voor volwassenen een overgangsregeling met vrij willige keuring voorgesteld. Voor ook aan jeugdigen te vertonen films moet er voor lopig niets veranderd worden, aldus het interimadvies dat is aangeboden aan de ministers Polak van Justitie, Beernink van Binnenlandse Zaken en mej. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en staatssecretaris Kruisinga van Sociale Zaken en Volksgezondheid. EMMELOORD. De grote droogte heeft voor de Nederlandse landbouw op dit mo ment nog geen catastrofale vormen aange nomen. Minister ir. P. J. Lardinois zei dit zaterdag op een bijeenkomst in Emmeloord. waar 2500 landbouwers uit de Noordoost polder en Oostelijk Flevoland het 25-jarig bestaan van hun organisatie ABTB, CBTB en LMIJ (Algemene Boeren- en Tuinders- bond, Christelijke Boeren- en Tuinders- bond en Landbouw Maatschappij IJssel- meerpolders) feestelijk vierden. De minister noemde de situatie in de fruitteelt kritiek. In dit verband zei hij het nog nooit te hebben beleefd dat de aardap pel duurder was dan een appel, zoals op dit moment het geval was. Namens de Neder landse regering feliciteerde hij de drie ju bilerende landbouworganisaties, die vol gens hem veel hebben bijgedragen tot de grote reputatie van de IJsselmeerpolders. AMSTERDAM. De 28-jarige portier Polman van een café in de Van Wouw straat in Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag, toen hjj een bezoeker niet wilde toelaten, door deze met een pis tool in z(jn onderlichaam geschoten. De man moest in een ziekenhuis worden ge opereerd, waarna het levensgevaar was geweken. De politie heeft een 33-jarige Amster dammer aangehouden, die verdacht wordt het schot te hebben gelost. Ook twee vrienden van hem werden gearresteerd. VUGHT In het psychiatrisch zieken huis Voorburg in Vught is een drieling gelijktijdig afgestudeerd. Annemiek, Agnes en Mirjam van Hooff drie 21-jarige meisjes uit Valkenswaard, in hetzelfde jaar hun studie begonnen ontvingen zaterdag uit handen van de Brabantse gedeputeerde F. v. d. Eeren- beemt het diploma psychiatrisch verpleeg kundige. RIJSSEN. Wederom zijn er afgelo pen zondag in verschillende plaatsen zwembaden gekraakt. Over het alge meen greep de politie niet in. Onder zeer grote belangstelling van jong en oud werd het zwembad in Rijssen opnieuw gekraakt. Nadat het slot van de toegangspoort was geforceerd, stroomden honderden zwemlustigen in uitgelaten stemming het terrein op. Ruim 1500 bezoekers na men aan de bezetting deel. Dinsdag is er in Rijssen een openbare raadsvergadering. Hoewel de zwembad kwestie niet op de agenda staat, zal de ze affaire zonder twijfel uitvoerig wor den besproken. Het actiecomité heeft een oproep doen uitgaan voor het begin van de raadsvergadering een grote de monstratie te houden op het plein van het stadhuis. In Stellendam is zondagmiddag het gemeentelijk zwembad gekraakt. Hoe wel de politie de krakers in het bad op wachtte klommen dezen over de twee meter hoge afrastering en namen bezit van het bad vóór er politieversterking was gearriveerd. Ook in Koekengen was de jeugd de po litie te slim af. Terwijl een opperwacht meester bij de ingang van het zwembad „De Koet" de wacht hield, verwijderden krakers een hek aan de andere kant en namen een duik in het water. De politie deed verder niets. Zondag is na een protestmars het zwembad „De Hokseberg" in Doornspijk opnieuw bezet. Bij deze actie deden veel ouders mee. De politie greep niet in. Het zwembad in 't Harde is zondag middag. ondanks een donderdag ner haald veto van de gemeenteraad, toch open geweest voor zwemlustigen. Het bad hoefde niet eens te worden gekraakt, want toen een aantal jongelui er na een protestmars omstreeks half drie aan kwamen, bleek het al enkele uren open te zijn. De krakers en vele andere Hardena- ren bleven tot ongeveer vijf uur in het zwembad. Bij het verlaten deden ze het hek gewoon dicht Alles verliep zonder incidenten. Er liet zich niemand van het zwembadbestuur of van de politie zien. De commissie, die op 11 mei werd ge ïnstalleerd, had niet voldoende tijd om een definitieve uitspraak te doen over de leef tijdsgrenzen voor de jeugdfilmkeuring. De commissie, die de verplichte keuring van ook aan jeugdige personen te vertonen films verricht, moet bij voorkeur ressorte ren onder het ministerie van CRM. Volgens de voorgestelde overgangsrege ling kunnen films voor volwassenen vrij willig ter advisering worden aangeboden aan een door de overheid in te stellen com missie. De commissie meent dat de keuring van films op hun toelaatbaarheid voor jeugdi gen dient te blijven bestaan gezien de toe neming van „in sterke mate seksueel prik kelende taferelen en naar veler mening nog suggestiever vertoningen van ge weld en sadisme" in films. Wat betreft de bij de keuring te han teren leeftijdsgrenzen, kon de commissie nog geen definitief oordeel geven aangezien zij nog onvoldoende beschikte over weten schappelijke gegevens omtrent de invloed van de film op jeugdigen van een bepaalde leeftijd. Daarom adviseerde zij de thans geldende leeftijdsgrenzen van 14 en 18 jaar te handhaven. Bij de vrijwillige keuring van films voor volwassenen zal de daartoe in te stellen commissie kunnen adviseren of vertoning in het openbaar naar haar oordeel uit juri disch oogpunt niet ontraden moet worden. Als de commissie een film ontraadt, zou geen verbod tot vertoning bestaan maar wel een reële kans dat vervolging wordt ingesteld. MIDDELHARNIS. De gemeenteraad van Middelharnis is vrijdagavond ak koord gegaan met het voorstel het lij kenhuisje van de begraafplaats van Nieu we Tonge dat valt onder de gemeente Middelharnis, te verplaatsen. Hiermee is een bedrag gemoeid van ƒ7.000. De verplaatsing van het lijkenhuisje werd noodzakelijk, nadat scheepsbouwer Verolme enige tijd geleden te kennen had gegeven op de begraafplaats van Nieu we Tonge zijn geboorteplaats te wil len worden bijgezet. Verolme kwam zelf de plek aanwijzen en zijn keuze viel toen op de plaats waar thans het lijken huisje staat. Verolme zal overigens zelf de kosten voor de verplaatsing vergoeden. ALTEVEER. In de nacht van zondag op maandag is de boerderij van de familie A. Meesters geheel uitgebrand. Van de in boedel kon niets worden gered. Drie var kens liepen ernstige brandwonden op en moesten worden afgemaakt. De oorzaak van de brand is onbekend In Bellingwedde heeft zaterdagmiddag een felle brand een grote landbouwschuur verwoest. Twee landbouwmachines, een aardappelrooimachine, twee bietenrooi- machines en vier mestverspreiders werden door het vuur vernield. De schade wordt op 100.000,geschat. Ook in IJsselstein bij Venray is een grote landbouwschuur door brand verlo ren gegaan. Een zeer grote partij hooi en stro, enkele landbouwwerktuigen en een tractor werden een prooi der vlammen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2