Gesprek met Washington gaat echter door GOLDA MEIR VERWERPT - zonder veel woorden - VREDESPLAN VAN V.S. Benzine, koffie en kappers duurder Dubceck optimistisch over de toeko Gesprek in Luxemburg begonnen 8ÏÉI t Moord op Chinees opgelost Aangereden op vluchtstrook Dwarsgebakken lekker! „Chinezen moeten goud inleveren" „Voor mijn land en mijzelf" Douglas-HomeGrote hoop op succes99 Regering-Nixon is tegen de negers Bouw kunstijsbaan in Haarlem vrijwel zeker In Indonesië nog 58.000 politieke gevangenen AGENDA pagina 7 Verder in de krant HET WEER |3 weken IJMUIDER COURANT 3 weken Beverwijkse Courant j> 60e JAARGANG NUMMER 199 DINSDAG 30 JUNI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Regenachtig Blad in Honkong: Nasser MË Amerikaanse bisschop: Het woord is aan President Soeharto: Jos. L. i.odewijk* IJmuider Courant Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur ROTTERDAM. Als gevolg van ge wijzigde marktomstandigheden zullen morgen de benizneprijzen aan de pomp worden verhoogd met 0,7 cent per liter voor superbenzine en 0,5 cent per liter voor gewone benzine. De prijzen van zware stookoliën zullen met vier gulden per duizend liter/kilogram omhoog gaan. Deze prijsverhogingen vinden, aldus een verklaring van de gezamenlijke olie maatschappijen, plaats binnen het kader van de door het ministerie van Econo mische Zaken vastgestelde prijsstructuur voor vloeibare brandstoffen. AMSTERDAM Vandaag is de prijs van gebrande koffie, na overleg met het ministerie van Economische Zaken, met 11 cent per pakje van 250 gram verhoogd. De prijs van koffiepoeder is in het alge meen met 4 cent per 50 gram gestegen. Prijsverhogingen op de wereldkoffiemarkt zijn de oorzaak. DEN HAAG. De kappers mogen met Ingang van morgen hun tarieven met 6 percent verhogen, zo heeft minister Ne- lissen (Economische Zaken) besloten. De bewindsman acht deze verhoging aan vaardbaar in verband met de stijging van de loonkosten in deze sector. Rage. Het snuiven van de damp uit spuitbussen een nieuwe rage onder de Australische jongeren kan een plotselinge dood veroorzaken. Zo waar schuwt de Australische bond van apo thekers een commissie van het Austra lische Hogerhuis die de handel in en het gebruik van drugs bestudeert. Uit het binnenland2J0 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag3 Uit de streek 4, S Weerrapporten 7 Agenda7 Feuilleton 7 Beeldverhalen 7 Kunst 9 Radio en TV 9 Beurs 11 Economisch nieuws11 Scheepvaart 11 Sport 13-13 Luidsprekers 12 De se krant bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.l tot woens dagavond Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Matige tot krach tige wind, ruimend van xuid naar west. Aanhoudend koel. AAN HET STRAND Ook morgen onbestendig strand weer met af en toe regen en een vrij krachtige zuidwestelijke wind. Middagtemperatuur 17 graden. Zee water 16 graden. Vooruitzichten: koel weer. Wisselvallig en (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM De regeringsverklaring van de Israëlische premier Golda Meir waaraan zoveel verwachtingen waren verbonden, is een 22 mi nuten durende anti-climax geworden. Over het Amerikaanse vredesinitia tief werd nauwelijks gesproken. Slechts één facet ervan kwam uit de verf: het idee van een tijdelijke wapenstilstand. De minister-president liet uit komen dat dit denkbeeld door haar regering vierkant wordt verworpen. woord van Israel op het Amerikaanse vre desplan. Een woordvoerder zei dat Wa shington hoopt Russische steun voor zijn plan te krijgen. Daartoe zal morgen de Amèrikaanse onderminister Sisco een ge sprek hebben met de Russische ambassa deur Dobrynin. HONGKONG (AP) Volgens het blad „China Mail" uit Hongkong heeft de Chinese leider Mao Tse-Toeng gisteren bevel gegeven, dat de bevolking alle gou den bezittingen aan de regering moet af staan. Het goud zou in de vorm van een „oorlogsfonds" worden gebruikt om de communistische beweging in Zuidoost- Azië (vooral in Cambodja en Vietnam) te steunen. Mensen die zich hier niet aan houden, kunnen „fikse gevangenisstraffen" ver wachten, aldus het blad. Men zou alles moeten inleveren, tot „kostbare oude familiesouvenirs toe". Israël meent namelijk dat het een wa penstilstand alleen kan aanvaarden als overgangsfase naar vrede en is niet zo na- ief om te menen dat Nasser een dergelij ke gevechtspauze zou laten verlopen zon der zijn gehavende linies aan het Suezka- naa) te herstellen en te versterken. Premier Meir citeerde overvloedig Nassers toespraken en interviews om aan te tonen dat de Egyptische heerser niet op vrede uit is, met twee monden spreekt en niets anders beoogt dan Israel van de kaart van het Midden-Oosten te schrap pen. Haar verklaring was een aaneen schakeling van 22 jaar oude algemeenhe den die weliswaar na de zesdaagse oor log nieuwe actualiteit hebben gekregen maar in feite niet zijn veranderd. Detail lering van het Amerikaanse initiatief bleef volkomen achterwege. Het parle ment werd verwezen naar de parlemen taire commissie van buitenlandse zaken en defensie die van alle bijzonderheden op de hoogte is. De Knesset moest ge noegen nemen met de toezegging dat ze inspraak zou krijgen zodra de omstandig heden dat, zoals nu, niet langer ongewenst maken. Het debat, gebruikelijk na een rege ringsverklaring, bleef achterwege. De woordvoerders van een aantal fracties spraken zich. uiteraard al even weinig in dringend, over 't standpunt van hun par tijen uit en daarmee was de zaak ogen schijnlijk van de baan. Ogenschijnlijk, want de minister-presidente onthulde dat er met Washington een levendige dialoog gaande is. Intussen meldt Reuter uit Washington, dat het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteravond heeft ver klaard dat het de afwijzing door mevrouw Meir van een beperkt bestand met Egyp te niet beschouwt als het laatste ant- De 50-jarige R. Prevoo uit Amsterdam is gisteren om het leven gekomen toen zijn auto op de Coentunnelweg werd geramd door een vrachtauto. De be stuurder daarvan, een 24-jarige Heemstedenaar, reed de auto door nog onbekende oorzaak aan toen deze wegens pech op de vluchtstrook ge parkeerd stond. Het slachtoffer werd uit de auto geslingerd. De auto brandde geheel uit. De vrachtwagen chauffeur zelf is met een shock in een ziekenhuis opgenomen. Anna Dubcek, de echtgenote van de Tsjechoslowaakse oud-partijleider Alexander Dubcek, is vandaag uit Istanboel naar Praag vertrokken. Op het vliegveld van Istanboel nam zij afscheid van leden van de Tsjecho slowaakse ambassade in Turkije. De tranen liepen haar bij dit afscheid over de wangen. BOLOGNA. (AFP) De Italiaanse journalist Giancarlo Zanfrognini heeft gisteren enkele woorden kunnen wis selen met de voormalige Tsjechoslo waakse partijleider Alexander Dub cek. Dat gebeurde aan de voordeur van de villa in Misikowa Ulitza, waar de vorige week uit de partij gestoten leider op het ogenblik verblijft. Zanfrognini is speciaal verslaggever in Praag van de in Bologna verschij nende krant „II Resto del Carlino". Volgens hem scheen Dubcek in goede gezondheid te verkeren. Hij maakte geen depressieve indruk. Geruchten spraken van een zenuwinzinking en zelfs behandeling in een inrichting. De journalist had hem gevraagd hoe hij het maakte. „Goed", luidde het antwoord. „Kunt u mij niet ontvangen en wat met mij praten?" „Dat zou ik wel willen, maar dat kan niet." „Ik heb pas nog met Smrkovski ge sproken. Hij scheen me optimistisch toe ten aanzien van de toekomst." „Dat is dan terecht. Ook ik ben optimistisch." „Voor wat uw land betreft, of voor uzelf?" „Voor beide". Volgens de journalist had Smrkovski hem gezegd, geen proces tegen zich zelf of andere leidende hervormers uit 1968 te verwachten. „Zij weten dat wij te veel zouden zeggen en zullen liever minder belangrijke personen nemen", aldus de vroegere parlements voorzitter. Hij verklaarde dat men er nu op uit is het Tsjechoslowaakse volk in een soort „kudde" te veranderen. „Maar daar zal twintig jaar voor no dig zijn, en twintig jaar zullen ze niet de tijd hebben. Zelfs geen tien jaar, dat kan ik u verzekeren. De Sovjet- Unie zelf zal haar politiek jegens Tsjechoslowakije moeten veranderen", aldus Smrkovski. LUXEMBURG (AP, Reuter en AFP) De ministers van de zes EEG- Ianden en van de vier kandidaten voor het lidmaatschap van de gemeenschappe lijke markt, Engeland, Ierland, Denemar ken en Noorwegen, zijn vanochtend in Luxemburg bijeengekomen voor de for mele opening van de onderhandelingen over toetreding van deze vier landen. De eerste zitting begon om kwart over tien. De Luxemburgse minister van Bui tenlandse Zaken, Gaston Thorn, sprak het openingswoord uit „Wij weten, dat het moeilijke onderhandelingen zullen worden", zei hij. „Maar opofferingen zul len gerechtvaardigd zijn als Europa ein delijk kan gaan spreken met een enkele stem, die van gerechtigheid, vrede en vooruitgang." De Britse minister van Buitenlandse Zaken, sir Alec Douglas-Home, verklaar de vanmorgen aan de pers dat hij naar Luxemburg is gekomen met „grote hoop op succes". Toen iemand hem vroeg of de „Britse mentaliteit is veranderd" ant woordde de minister, dat hij dit niet ge loofde. maar wel „dat wij ons zeer op vallend aan de omstandigheden hebben aangepast". De Britse delegatie staat onder leiding van de nieuwe minister voor Europese Zaken, Anthony Barber. Douglas Home is gekomen om te laten blijken hoe be langrijk de Britse regering de dag van vandaag vindt en ook omdat hij kort na zijn ambtsaanvaarding gelegenheid heeft kennis te maken of de kennismaking te vernieuwen met niet minder dan negen collega's. Barber zei in zijn officiële toespraak, dat geen enkele Britse regering eraan kon denken zich bij de EEG aan te slui ten tenzij er een oplossing wordt gevon den voor een rechtvaardige regeling der financiële lasten. „Zonder zo'n oplossing zou het ontbreken aan een grondslag van stabiliteit en vertrouwen die noodzake lijk is voor de verdere ontwikkeling der gemeenschappen." Barber vestigde er ook de aandacht op dat de EEG beloofd heeft dat de Caraïbi- sche landen geassocieerd lid mogen wor den. Dit kan voor Groot-Brittannië een oplossing betekenen van grote problemen, mm zoals waar het de suiker vandaag moet halen: van de arme landen in het Caraï- bische gebied of uit de overschotten die Europa produceert. Barber zei verder, dat Europa een gro ter aandeel zou moeten nemen in de eigen verdediging. (Zie verder pagina 11) CINCINATTI (Reuter). Een Ameri kaanse bisschop heeft de regering Nixon er gisteren van beschuldigd, tegen de ne gers te zijn. De beschuldiging was af komstig van bisschop Stephen Spotts- wood, voorzitter van de Nationale Ver eniging voor de Vooruitgang van Ge- kleurden (NAACP), een van Amerika's meest gematigde en invloedrijke burger rechtorganisaties. „Voor het eerst sinds Woodrow Wilson hebben wij een nationale regering die ronduit als anti-neger kan worden geka rakteriseerd", zo verklaarde de bisschop op de jaarlijkse bijeenkomst van de NAACP in Cincinatti. Volgens hem wordt er een beleid gevoerd dat bewust ingaat tegen de noden en aspiraties van de Vijf jaar. Een rechtbank in Brussel heeft een Arabier bij Verstek veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf voor zijn aan deel in een bomaanslag vorig jaar sep tember op Brusselse kantoren van de El Al. Lodewyk XI: Wie ai"t kan veinzen, kan niet re geren. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De moord „p de 21- jarige Singapore-Chinees Chew Cheo Poh ruim twee weken geleden in Amsterdam is opgelost. De Amsterdamse moordbri gade heeft vier Chinezen gearresteerd, vier anderen zijn nog voortvluchtig. Mo tief van de moord was het feit dat Chew Cheo Poh, in de Chinezenbuurt Sai Koe genoemd, te veel profiteerde van hen die in Chinese gokhuizen in de hoofdstad wo nen. Uit verklaringen van .de verdachten is gebleken dat Chew Cheo Poh naar een hotelletje in de oude binnenstad werd ge lokt. Daar werden hem twee kogels res pectievelijk in de buik en in het hoofd geschoten. Toen hij nog niet dood was werd hij met stropdassen gewurgd. Het lijk werd vervolgens in lakens en een de ken verpakt en in de Geldersekade ge gooid. Vandaar dreef het naar het IJ, waar het werd opgevist. (Van onze sportredactie) HAARLEM B. an W. van Haarlem zullen de raad voorstellen jaarlijks 125.000 gulden te dragen in 1e exploitatie van de kunstijsbaan in Haarlem. Door deze toezegging is hei nagenoeg zeker dat de plannen van dt Stichting Kunst ijsbaan Kennemerland uitgevoerd kunnen worden. (Zie verder pagina 4). HAMBURG (AFP) Volgens president Soeharto van Indonesië zitten nog 58.000 Indonesiërs gevangen als uitvloeisel van de mislukte communistische staatsgreep van 1965. Hij deelde dat mee in een gis teren door het Westduitse blad „Der Spie gel" gepubliceerd interview. Er is ook nog steeds een nauwkeurig onderzoek gaande naar de rol van de pas gestorven oud-president Soekarno in het complot, zo verklaarde Soeharto. Het Indonesische staatshoofd deelde voorts mee dat nog dit jaar 15.000 gevan genen zullen worden vrijgelaten. Zij be horen tot de categorie der verdachten, die in totaal 38.000 personen omvat onder wie 4.000 militairen ADVERTENTIE Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. I) Koelt geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.23 op A/B HAAM ACRES WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1