Komst van kunstijsbaan in Haarlem zo goed als zeker Internationale expositie op oude Schiphol Drie Hoogovenmannen beloond Loop voor je levenuit protest tegen milieu-verontreiniging Scharende oplegger in kanaal EXPANSIE BEDRIJVEN GEREMD DOOR GEBREK AAN HUIZEN Overloop biedt geen oplossing GEMEENTE HAARLEM DRAAGT JAARLIJKS 125.000.- BIJ IN EXPLOITATIE Kleine luchthavens niet geschikt voor Europees verkeer Burgemeester niet eens met opheffen van gemeente Voor drie goede ideeën ID-speld Initiatief directeur van Hoofddorpse fabriek Voorraadje onder strandhuisje gestolen Havenberichten Kamer van Koophandel stelt onderzoek in EXAMENS DINSDAG 30 JUNI 1970 4 Luchtvaart-technisch VIJF MILJOEN Brabantse kamers" na rede mr. Van Stapele: Kwestie Diepenveen ZATERDAG OP VIJF PLAATSEN IN NEDERLAND (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP Uit afkeer tegen de geldverspilling bij openingen van gebouwen is bij de directeur van De Vries Co's bouwbeslag in Hoofd dorp, de heer M. Burggraaff het idee geboren dit geld voor een beter doel te besteden. In plaats van een pontifi cale opening van het nieuwe complex in Hoofddorp, het oude stond in Am sterdam, belde de heer Burggraaff zijn oude kennis Henk van Stipriaan op en uit de brainstorming die toen volgde ontstond het plan een mars tegen de milieuverontreiniging te houden. Weer acties Schiphol (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Het bedrijfsleven van Haarlem en omgeving maakt zich zorgen over de toekomst. In de steeds overvoller rakende Randstad sta pelen de problemen van de ondernemer zich op. Een van de belangrijkste is: hoe krijg ik voldoende personeel, als ik mijn onderneming wil uitbreiden. En direct daaruit voortvloeiend de vraag: zijn er genoeg woningen voor méér personeel. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omgeving acht op grond hiervan de tijd gekomen, een inventaris op te maken van de woonruimtebehoefte van de ondernemingen. Daartoe heeft zij een enquête ingesteld bij ruim vierduizend bedrijven. Gastarbeiders Stapel blokken (Van onze sportredactie) HAARLEM lil navolging van de gemeenten Zandvoort. Heemstede en Bennebroek zal B. en W. van Haar lem de gemeenteraad voorstellen f 125.000 per jaar bij te dragen in de exploitatie van de Kunstijsbaan „Kennemerland". Het totale bedrag dat tot nu toe door deze gemeenten werd gegarandeerd kwam daarmee op ongeveer f 165.000, hetgeen in houdt dat de plannen voor de aanleg van de kunstijsbaan en de overdekte ijshockeyhal zo goed als zeker uitge voerd kunnen worden. „Onvoorziene omstandigheden in aanmerking ge nomen, kunnen wg zeggen dat de kunstijsbaan er zeker zal komen", zegt de heer J. J. de Korte, voorzitter van de in oktober 1968 opgerichte Stichting Kunstijsbaan Kennemer- laan. Het jaarlijkse exploitatietekort zal 245.000 bedragen. De Korte: „Aan dat bedrag zijn we dus nog niet helemaal toe, maar wij rekenen er op dat ook Bloemendaal, Haarlemmermeer en Vel- sen, gemeenten waaraan de Stichting ook financiële steun heeft gevraagd, nog over de brug zullen komen. Zonder dat wij die toezeggingen binnen hebben, ne men wij echter aan dat het plan, nor maal gesproken, niet meer kan misluk ken. De mentaliteit in het Haarlemse gemeentebestuur is momenteel zodanig dat men, vooral omdat het hier een streekobject betreft, alles wil doen om door te zetten". Zoals bekend zal het sportcomplex, be staande uit een open 400-meterbaan en een overdekte ijshockeyhal met een vloer van 30 bij 60 meter en een toe schouwerscapaciteit van 5000 toeschou wers verrijzen aan de Delftlaan. Het SCHIPHOL. Op het verweerde plat form van het oude Schiphol is maandag ochtend onder een enorme tentzeilover spanning een internationale expositie geo pend van talrijke technische onderdelen, waarmee moderne luchthavens moeten worden uitgerust. Een dergelijke verza meling van de nieuwste technologische snufjes op dit gebied is in ons land nog nimmer en in het buitenland slechts op beperkte schaal vertoond. Het voornaamste doel van deze com mercieel ingestelde luchtvaartbeurs, die tot en met zaterdag gratis toegang ver leent aan iedereen, is het aantrekken van potentiële kopers uit de gehele wereld. Zij kunnen er vrijwel alle ingrediënten aantreffen, die voor de opbouw van een luchthaven noodzakelijk zijn. Er zijn in totaal circa 120 stands, voornamelijk van Britse firma's, maar ook van Philips, Fokker en van fabrieken uit nog een tien tal andere landen. De organisatie is in handen van de nieuwe Britse organisa tie genaamd Mack-Brooks Exhibitions Ltd. Experts uit circa 100 landen worden op deze luchtvaartbeurs verwacht. Zij zullen tevens in 't RAI-congrescentrum in Amsterdam de eerste internationale con ferentie op het gebied van de financie ring van luchthavens bijwonen, die daar onder de naam „Schiphol 70" op dinsdag, woensdag en donderdag wordt gehouden. terrein wordt tot nu toe 's winters als natuurijsbaan gebruikt. Als alles volgens plan verloopt dan kan volgend jaar rond deze tijd met de bouw worden begonnen. De bouwtijd van het complex bedraagt ongeveer een jaar, zodat in het seizoen '71-'72 voor het eerst geschaatst zou kun nen worden. Het Stichtingsbestuur be raadt zich op het ogenblik nog over de verschillende mogelijkheden van dit vijf miljoen kostende ijscentrum. Om een zo ruim mogelijk inzicht te krijgen zal eerst nog een bezoek worden gebracht aan de ijsbaan van Groningen voor men defini tief de bouwopdracht verstrekt. Van de bouwsom van vijf miljoen ver wacht het Stichtingsbestuur drieënhalf miljoen te kunnen lenen. Voor de reste rende anderhalf miljoen rekent men op bijdragen a fonds perdu van 400.000, van de Nederlandse Sport Federatie en zes ton van de provincie. Van de bevol king wordt drie ton verwacht, terwijl het bedrijfsleven 200.000 zal moeten bijdra gen. De Korte: „Nu de bouw van de ijs baan nagenoeg zeker is gaan wij wer ken aan een gerichte planning voor een inzamelingsactie onder de bevolking van Zuid-Kennemerland. De opbrengst van die actie zal voor ons tevens een graad meter vormen voor de belangstelling die er bij de bevolking voor dit project is. Zou men bij wijze van spreken totaal geen interesse tonen, dan zou het Stich tingsbestuur zich toch over verdere stap pen moeten beraden. Als ik echter zie welk een succes soortgelijke acties on der de bevolking van Utrecht, en de in woners van Schalkwijk, voor een zwem bad hebben gehad, dan heb ik goede hoop op slagen." SCHIPHOL. De Commissie Vlieg veld van de Brabantse Kamers van Koop handel heeft zich in een perscommuni qué gericht tegen het plan, dat Schinhols directeur mr. Van Stapele vorige week lanceerde voor de ontwikkeling van de kleinere luchthavens in ons land. „De idee om het Europese luchtver keer van en naar Nederland via de kleine luchthavens van bijvoorbeeld Rotterdam, Twente en Eindhoven af te wikkelen is om meerdere redenen practisch niet uit voerbaar," zo schrijft ze. Ze herinnert daarbij aan de conclusie van het Neder lands Economisch instituut, dat het lucht verkeer omstreeks 1987 Schiphols maxi male capaciteit te boven zal gaan en dat het dus noodzakelijk is thans reeds de plaats van een tweede grote luchthaven te bepalen. „De directie van onze natio nale luchthaven schijnt echter moeilijk te kunnen wennen aan de idee van twee gelijkwaardige intercontinentale luchtha vens binnen onze landsgrenzen," aldus het communiqué. DIEPENVEEN Burgemeester mr. Crommelin van Diepenveen heeft in de maandagavond gehouden gemeenteraads vergadering zijn verbazing uitgesproken over de mededeling van minister-presi dent De Jong na afloopi van de minister raad van vrijdag dat besloten was de in diening van een wetsontwerp tot ophef fing van de gemeente Diepenveen te be vorderen. Woensdag had het gemeentebestuur een „alternatief plan" gelanceerd, waar van uitvoerig het voortbestaan van de ge meente zou kunnen betekenen in plaats van opheffing en waarbij tevens een op lossing geboden wordt voor de uitbrei dingsproblemen van Deventer. Mr. Crommelin zei de raad dat minis ter Beernink hem vrijdag had toegezegd de hoofdlijnen van het plan aan de mi nisterraad voor te leggen. Uit de mede deling van de premier en van minister Beernink, namelijk dat het rapport naar de Raad van State is doorgezonden, leidt mr. Crommelin af dat de ministerraad „de zorgvuldigheid in de besluitvorming heeft opgeofferd" aan snel handelen in de Diepenveense kwestie. Ir. A. K. Vroege deelt enveloppen met inhoud uit. IJMUIDEN. Bij Hoogovens lJmui- den werden maandagmiddag de heren J. Molenaar uit Zandvoort, W. Weening uit Heemskerk en E. van der Laan uit Haarlem beloond voor het inzenden van een goed idee. Zij ontvingen uit handen van ir. A. K. Vroege, onderdirekteur pro- duktie, respectievelijk 550. 575 en 600. De drie inzenders mogen zich van af maandag bovendien drager van de zilveren ID-onderscheiding noemen. Omdat een mars tevens iets van trim men in zich heeft, kreeg de heer Burg graaff ook steun van de Nederlandse Sportfederatie, plaatselijke wandelsport- verenigingen en van het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie. En zo zul len zaterdag 4 juli niet alleen de wande laars in Hoofddorp op pad gaan. maar zijn er tevens marsen in Hoorn, Ede, Elspeet en Someren onder het motto „Loop voor je leven". In Hoofddorp vertrekken de „veront rusten" om 13 uur vanaf het Industrie- terrein-noord, Graftermeerstraat 45, na dat de in Hoofddorp geboren Fanny Blankers-Koen het startschot heeft laten vallen. Zoals gezegd willen de organisatoren met deze tochten de aandacht vestigen op vervuiling van lucht en water en last but not least het bieden van gezonde ont spanning in de vorm van trimmen. De deelnemers aan deze tochten ontvangen een kleurige sticker waarvoor zij een bijdrage storten, waaruit andere acties bekostigd kunnen worden. Want door gaan ze, de heren Burggraaff en Van Stipriaan. Zo bestaan er ondermeer plan nen ieder jaar een nationale trim- en wandeldag te houden. De zo spontaan ontstane actie heeft meer reacties losgemaakt dan de heer Burggraaff had kunnen vermoeden. Blij constateert hij dat „alle zuilen enthou siast de actie begeleiden. Vandaag is zelfs Veronika begonnen". Hij beschouwt zaterdag 4 juli als een historische da tum. „Van nu af gaan we in ooncreto de publieke opinie beïnvloeden". Over het aantal deelnemers sprekende weet hij te vertellen dat tot nu toe tussen acht en negenduizend stickers de deur zijn uit gegaan. En met de laatste week vol pro paganda voor de boeg zal dat aantal ze ker nog toenemen. n Een drijvende bok moest er aan te pas komen om deze vrachtwagencombi natie uit het Noord-Hollandsch Ka naal te halen. De zestien meter lange combinatie was op de westelijke afrit van de IJtunnel in Amsterdam gaan scharen toen de chauffeur remde voor stoplichten. De cabine verdween on der water. De 21-jarige chauffeur m kon gewond worden gered door een 53-jarige automobilist uit Alk maar die hem zonder aarzelen na sprong. De manifestatie „het woord demon stratie willen wij niet gebruiken" be staat in Hoofddorp uit twee tochten. Een van tien kilometer voor kinderen en een van zestien kilometer voor volwassenen. Pikant detail is dat deze laatste tocht ondermeer langs een van Schiphols lan dingsbanen voert. In Hoorn wordt eveneens om 13 uur gestart bij café „Het Witte Paard"; in Ede vertrekt men om 15 uur vanaf het winkelcentrum „De Lindenhorst"; in Elspeet, waar de tocht in samenwerking met de ANWB wordt gehouden gaan de wandelaars 's morgens om negen uur al vanuit hotel „Edelhert" op pad en in So meren wordt er zelfs twee dagen gelo pen. Het vertrek is daar 's avonds om 21 uur bij het gemeentehuis. En dat alle maal zaterdag 4 juli. De heer Van der Laan kreeg zijn be loning voor een idee om bij de noodver- lading van de afdeling kooksovens een verhaalinrichting te plaatsen. Hierdoor is men bij deze afdeling thans minder afhankelijk van railvervoer. Onder de huidige omstandigheden bleek het plaat- (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. In het afgelopen week end is onder een strandhuisje vandaan een voorraadje aan flesjes bier, appel sap en dergelijke gestolen. Men brak een houten schot weg. Onder het huisje vond men ook eieren en die zijn tegen de rui ten en de muren stuk gegooid. Men is niet binnen geweest. HAARLEM. Middelbare r.k. Handels avondschool. Geslaagd voor de vijfjarige opleiding: Ko Baars, Halfweg; Rob Baars, Paul Brero, Margret Elzinga, Marian Groe nendijk, Mundus Hugtenburg, Frans Klop pers, Wim Lemmers, Wim Oling, Ton Poppe, Alfred Terstegen en Aad de Wilde, Haarlem; Henk v. d. Heem, Ruud Lamers, Fons en Jos de Smit, Heemstede; Joke Ve- nings, De Zilk. Geslaagd voor de driejarige opleiding: Joke Appel, Willy van den Berg, Johan Boon, Laura Buren, Aad Feije, Ingrid D'haene, Stef van Galen, Wim Hugten burg, Ria Kerssens, Peter Koster, Ank Ne- derstigt, Nel Nederstigt, Marieke van Ra- vensberg, Truus Rutte, René Schardijn, Theo Schrijver, Adri Stut, Rob Termets, Gerard van Tongeren, Annemieke Wernars en Henk Zwart, Haarlem; Loek Bakker, Vijfhuizen; Gerda Duivenvoorden, De Zilk; Zr. Maria Goretti, Aerdenhout; Peter de Jong, Zandvoort; Leonneke Kors, Heem stede; Peter v. d. Riet, Hoofddorp. sen van een verhaalinrichting voordelig te zijn. De vondst van de heer Van der Laan heeft, gezien het huidige produk- tieniveau, besparing tot gevolg. Voor het idee om uithollingen in giet ijzeren slakpannen vol te lassen kreeg de heer J. Molenaar (opzichter bij de af deling hoogovens) een bedrag van 550. Dankzij zijn inventiviteit is de standtijd van de slakpannen aanzienlijk verlengd. Het idee van de heer W. Weening, als groepsmachinist werkzaam in de centra le houdt een verbeterde regeling van de stroomverdeling in. Direct resultaat hier van is, dat een hogere elektriciteitspro- duktie wordt verkregen. De heer Wee ning werd, dankzij zijn denkwerk, 575 rijker. Maandag aangekomen in IJmuiden: Tus- kar, Par; Pioneer, Swansea; Daniel, Liver pool; Johan Petersen en bak, Blijth; Tor ham (marine), Noordzee: Otto, Londen; Hil- degard, Krissindham; Antinea. Puerto Ordaz; Rheinland, Bremen; Noordborg, Mantyluoto; Schleppco 2, Emmerich; Wangerooy. Ham burg: Ambience, Grinsborough, Aanuko Aanio: Superman, Noordzee; Lauriergracht, Isnaes; Varangnes; Virginia Methennitis, Dakar; Leni, Rotterdam; Aadonis, Rotter dam: Isis, Rotterdam. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Lea, Rotterdam; Star Columbia, Rotterdam, Vel- zen; Jan Tavenier, Stugsund: Mercurius H, Lyxoes, Zaandam; Auriga G, Rotterdam; Al- hena, Hamina; Zaanstroom, Felixtowe: Nan- na, Dagenham; Amstelstroom, Huil; Aristo- teles, Paramaribo. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Super man en bak, Rotterdam; Arunto, Imming- ham, IJmuiden; Schiedam Maru, Hampson- road; Nova, Stavik; Corbiere. Goole; Faience, Londen; Iduna, Rotterdam; Heike Bos, Stet tin; Barken, Aala; Voline, Dagenham; Se nior, Boston; Sanaga, Evermouth; Katten- turm, Noordzee; Cumulus, Paramaribo, Be verwijk; Schulenborg, Delfzijl; Neerlandia, Rotterdam; Ludogales, Leningrad. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Veen- dam, Lorient, IJmuiden; Casimir le Quellec, Duinkerken; Otto, Bremen; Gosport, Belfast; Metre, Oran; Ambience, Grangemouth; Ora- tava Bridge, Hampton Road; Notos, Great Yarmouth: Noordzee, Gdansk, Zaandam: Eratini, Le Havre. (Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). De achtergrond van het initiatief tot dit grootscheeps onderzoek is mede het feit, dat de provincie bij de vaststelling van het streekplan voor Zuid-Kennemer land is uitgegaan van een „afrondings- beleid" voor dit gewest. Dit beoogt een „bevriezen" van de bestaande toestand in dit gewest en het doen overvloeien van overtollige bedrijven en bewoners naar gebieden benoorden het Noordzee kanaal. Dit verontrust het bestuur van de Kamer. Het zou liever zien dat bij voorbeeld in Vijfhuizen nieuwe woningen worden gebouwd voor de werknemers van deze streek. In de begeleidende brief bij de enquête, die naar het bestuur hoopt zeer snel res pons krijgt, schrijft het bestuur onder meer over de overloopkwestie: „Wan neer de overtollige inwoners zich benoor den het Noordzeekanaal vestigen rijst de vraag of de zich onder hen bevindende werknemers van bedrijven in Zuid-Ken- nemerland dan niet zullen trachten al daar boven het Noordzeekanaal een werk kring te vinden, ondanks het ernstige streven der Kamer en de betrokken ge meentebesturen naar snellere en betere verbindingen tussen de nieuwe woonge bieden en de werkgebieden in Zuid-Ken nemerland. De Kamer wil in de komende discussies met de overheid over woning- bouwplanning en bedrijfsuitbreiding de belangen van uw huidige en toekomstige werknemers scherp in het oog houden en bepleiten. Daartoe is het noodzakelijk dat het bedrijfsleven praktijkcijfers ver schaft omtrent de huidige situatie en de verwachtingen voor de komende tien jaar". Het onderzoek wordt ingesteld in sa menwerking met drs. J. Achterstraat directeur van het Sociografisch Bureau voor de Meerlanden terwijl nauw over leg wordt gepleegd met drs. P. Mourik, directeur van de Dienst voor Economi sche Zaken en Statistiek der gemeente Haarlem. Ook de econoom van de ge meente Velsen en de sociografische bu reaus van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk zullen medewerking verlenen. In de toelichting op de enquête wordt uit het onlangs verschenen rapport van de Dienst voor Economische Zaken en Statistiek der gemeente Haarlem „Be volkingsprojecties tot 1982" een en an der belicht ter ondersteuning van de ar gumenten die tot de enquête hebben ge leid. Uitgaande van het einddoel: een toestand zonder woningnood in 1982, wolrdt gesteld, dat daartoe uit Haarlem 14.450 gezinnen en alleenstaanden zul len dienen te vertrekken, uit de agglome ratie als geheel 16.750. Indien de ver- trekoverschotten zich handhaven in de komende jaren op het niveau van de pe riode 1962-1967 luiden deze cijfers respec tievelijk 9.700 en 8.600. Voor de Kamer een teken aan de wand voor een zorge lijke toekomst. Het onderzoek bestaat uit vragen, over de grootte van de personeelsbezetting van de onderneming en de onderverdeling in inkomenscategorieën (ter berekening van de omvang van bepaalde huurklassen), over het aantal gastarbeiders met onder meer de nadere vraag: „Hoeveel van de gehuwden willen het gezin naar Neder land laten komen?". Voorts wil de Ka mer graag weten hoeveel personeelsle den woningzoekend zijn, waar de werk nemers thans woonachtig zijn (hoeveel fo rensen?) en of de ondernemer het mo gelijk en realiseerbaar acht dat een deel van de woningzoekenden gaat wonen be noorden het Noordzeekanaal, zonder dat dit uiteindelijk verlies van werknemers voor de onderneming met zich mee zal brengen. Aan de bedrijven die aan uitbreiding denken wordt gevraagd, of ze die denken te realiseren in het bestaande pand, op eigen grond, op grond binnen het gebied van de KvK of op grond daarbuiten. In een toelichting op het onderzoek aan de pers zei de ondervoorzitter van de Kamer, jhr. H. P. F. Coenen van den Oosterhoff onder meer, dat men niet te licht kan denken over het verplaatsen van industrieën naar bijvoorbeeld het noorden van de provincie. „De onderlin ge samenhang tussen veel bedrijven hier is heel groot ,en het zou wel eens kunnen gebeuren dat het net zo gaat als met een stapel blokken: haal je er één tus sen uit, dan stort de hele zaak in elkaar". Volgens hem, en niet minder volgens mr. A. G. de Blécourt, secretaris van de Ka mer, is intussen wel gebleken, dat de be drijven in het noorden niet zo goed draai en als werd verwacht, ondanks voorde len als goedkopere grond en meer per- soneelsaanbod. Vandaar hun wens om eerst alle mogelijkheden in de eigen streek ten volle te benutten. De gedachten gaan sterk uit naar wo ningbouw in Vijfhuizen. Haarlemmer meer schijnt daar wel te willen bouwen ten behoeve van in de Meer werkende Haarlemmers, maar daarvoor is een eerste vereiste, dat de vijfde startbaan er niet komt. Daarover zal deze zomer worden beslist.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4