Suggesties voor winter vakantie in bouw en belasting utiliteitswerken KAMER: MEER HUIZEN Leverantie Phantoms aan Israel versneld PERUVIAANTJES TE GAST Nixon mag niet meer zonder overleg acties beginnen Ulster is bang voor optocht Minister Schut: achterstand 1970 niet in te halen AGENDA pagina 9 Verder in de krant HET WEER Washington weigert commentaar: TWEE NEDERLAGEN IN HET CONGRES Betogers voortaan streng gestraft Luns naar Japan Loos bomalarm BONTMANTEL Speciale ZOMERPRIJZENÜ 3 weken Beverwijkse Courant _j_ Wagon in Haarlem ontspoord S E E G 11 HEFKENS AUTOMOBIELMIJ DICK BARTELS =3 weken IJMUIDER COURANT a 60e JAARGANG NUMMER 2 00 WOENSDAG 1 JULI 1970 Kantoor: Lange JMieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post. 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Koel en harde wind 99- 99 Het woord is aan... (Van onze redacteur in Washington) WASHINGTON De Amerikaan se Senaat heeft gisteren met 58 tegen 37 stemmen het amendement Church- Cooper aangenomen waarin president Nixon het recht wordt ontzegd ver dere operaties in Cambodja te be ginnen. De motie, die eerst nog dreig de te worden afgestemd, betekent in feite weinig meer dan een waarschu wing aan de president dat hij in het vervolg het Congres dient te raad plegen als hij ondernemingen a la Cambodja op touw wil zetten. Veto Tweede nederlaag DAMESKAPSALON EDISONSTRAAT 5 Donderdagavond: OCCASION AVOND Botermarkt 1—7, Haarlem Ruime financiering mogelijk. Geopend van 19-22 uur. IJMUIDEN TEL. 1 42 32 Koop reeds NU uw tegen Voor de prijs van één week 1 -23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. IJmuider Courant (Van onze redactie economie) DEN HAAG De Tweede Kamer oefent thans druk uit op minister Schut van Volkshuisvesting om te bereiken dat er volgend jaar aanzienlijk meer huizen worden gebouwd, dan er dit jaar gereed zullen komen. De minister gaf gisteren tijdens een urenlang debat in het parlement toe, dat de achterstand in de woningbouw (nu ongeveer 7.000 huizen) in dit jaar niet meer is in te lopen. Bij eerdere gelegenheden heeft de minister her haaldelijk optimistischer verklaringen afgelegd. Uit de regeringspartijen, die de minis ter overigens niet openlijk afvielen, kwa men enkele suggesties om het woning bouwprogramma op te voeren: De Anti-Revolutionair mr. W. Aan- tjes, adviseur van een aannemersor ganisatie en woningbouwspecialist namens zijn fractie wil de bouwvak kersvakantie van de zomer naar de winter verschuiven. Dan kan er in de beste bouwperiode worden doorgewerkt. De vakantie valt dan in een periode dat er in het alge meen toch minder „werkbare" dagen zijn. Mr. Aantjes wil om dit te bereiken naar een verdubbeling van het vakantiegeld. Die moet dan voor gelijke delen worden gefinancierd uit een extra-bijdrage van de werkgevers, een bijdrage van de over heid en uit de dan niet uit te keren vorst- verletpremie. De minister wil onderzoe ken of een eenmalige verschuiving mo gelijk is. Vanmorgen reageerden de werkgevers vrij negatief op het voorstel-Aantjes. Een woordvoerder van de raad van bestuur voor het bouwbedrijf: „Het lijkt uitge sloten dat de bouwvakkers met die ver schuiving zouden instemmen. Ze willen met hun kinderen vakantie houden en de schoolvakanties liggen nu eenmaal in de zomer. Secretaris Van Andel van de Ne derlandse Aannemers- en Patroonsbond: „Het is een constructief voorstel, maar ik betwijfel of het zal lukken. Vakantie verschuiving zou een grote chaos ople veren. Ook de bouwvakkersbonden hebben af wijzend gereageerd. Voorzitter A. Buys van de Algemene Nederlandse Bouwbe drijfs Bond vanmorgen: „Laat Aantjes met de regeringspartijen maar meer geld op tafel brengen. Een ondoordacht en onzinnig plan waar wij niet in trappen." Vice-voorzitter J. Pot van de katholieke bouwbond „St.-Joseph" „Misschien is het een aardige stunt, maar praktisch gezien Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7 Kennemer Kruimels7 Weerrapporten 9 Agenda9 Feuilleton 9 Kunst 11 Radio en TV 11 Economisch nieuws13 Scheepvaart 13 Beurs 13 Sport 15-17 Luidsprekers 8 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot donder dagavond In het algemeen veel bewolking met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tot hard toenemende wind tussen west en noordwest. Aanhoudend koel. AAN HET STRAND Ook morgen geen gunstig strand weer door een harde noordweste lijke wind en kans op buien. De temperatuur van het zeewater, 17 graden, zal hoger zijn dan die van de lucht, welke niet boven de 15 d 15 graden komt. Vooruitzichten: Ondanks wat meer opklaringen blijft het deze week te koel. gewoon flauwekul. In de zomer kunnen er ook veel improduktieve uren zijn door regen, storm en grote hitte." De K.V.P.-woningbouwspecialist An- driessen stelde gisteren voor de utili teitsbouw (gemeentehuizen, scholen, schouwburgen) af te remmen ten gunste van de woningbouw door op die utiliteitsbouw een extra-belasting te heffen. De V.V.D.-er De Beer ver klaarde zich daar (als remplagant van de heer Wiegel) tegen. Hij pleitte wel voor verschuivingen in de bouw sector ten gunste van de woningbouw. Hetzelfde deed ook de C.H.U.-er Van der Peijl. De socialist drs. H. van den Doel eiste dit jaar nog 10.000 woningen meer, dus een jaartotaal van 135.000. De helft van die 10.000 moeten uit de premiesector overgeheveld worden naar de woningwetsector. De rest moet worden verwezenlijkt door het afremmen van andere soorten bouw. Eventueel, aldus de heer Van den Doel moeten de indirecte belastingen maar omhoog om de hogere kosten te dekken. Minister Schut zei dat er voor 1970 geld voldoende is om die 125.000 huizen te betalen, maar dat verdere uitbreiding mogelijk op geldgebrek zal afketsen. De minister herhaalde dat de „al vaker ge noemde externe factoren" de achterstand hebben veroorzaakt. Hij deelde mee dat voor volgend jaar naar een „flexibeler opzet" van het bouwprogramma wordt gestreefd, waarbij geen exact produktie- cijfer meer zal worden genoemd. Aan dat exacte cijfer is bij herhaling de kritiek op de minister opgehangen. De socialisten dienden later een motie in, waarin de mi nister wordt gevraagd de volkshuisves ting in de begroting voor komend jaar een hogere prioriteit te geven. De ge dachte in die motie noemde de heer Schut sympathiek. D'66 kwam bij monde van de heer Nypels met een motie van wantrou wen tegen de bewindsman. Hij zou vol gens D'66 onvoldoende maatregelen tegen de achterstand hebben genomen en te weinig inhaalactiviteit hebben betoond (Zie verder pagina 2). WASHINGTON (AP en Reuter). De VS hebben de leverantie van Phantom- straaljagers aan Israel versneld. Ver wacht wordt dat volgende maand een bestelling van vijftig vliegtuigen zal zijn uitgevoerd, aldus goed ingelichte zegslieden in Washington. Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken gaf hierop als commentaar dat „het tijdstip nog niet is aangebroken om over het vraagstuk van de vliegtuigleveranties aan Israel te praten". De woordvoerder legde er de nadruk op, dat de VS in het Midden-Oosten een initiatief hebben genomen, maar dat nog geen enkel „duidelijk antwoord" hierop in Washington i s binnengekomen. „Als deze poging mislukt, zo werd gezegd dan kunnen we misschien andere middelen overwegen". Het Israëlische avondblad „Maariv" meldt dat Israel het nieuwe Amerikaan se vredesinitiatief, dat vorige week door minister van Buitenlandse Zaken Wil liam Rogers is bekendgemaakt, zal af wijzen. De diplomatieke correspondent van het blad, Yosef Harif, zegt dat zowel pre mier Golda Meir als minister van De fensie generaal Mosje Dayan, gesteund door de meerderheid van het kabinet, er van overtuigd is dat de voorstellen moeten worden verworpen. Generaal Dayan heeft zelfs met aftreden gedreigd wanneer het plan zou worden aanvaard. Mevrouw Meir en minister van Buiten landse Zaken Abba Eban, die een meer beheerste reactie wenst, zouden op ge spannen voet staan. Enige kabinetsleden menen dat een „breuk", tussen deze twee niet lang opzich zal laten wachten. Tijdens het overleg in Moskou tussen de Egyptische president Nasser en de Russische leiders is uitvoerig van ge dachten gewisseld over de „toestand in het Midden Oosten in het licht van de Israëlische agressie en de weigering van dit land de resolutie van de Veiligheids raad van november 1967 na te leven". Er is na afloop van de besprekingen geen officieel communiqué uitgegeven. Het is niet bekend of ook een uitbreiding van de Russische wapenhulp ter sprake is gekomen. Volgens Egyte zijn gisteren vier Is raëlische straalvliegtuigen neergeschoten die een aanval deden op Egyptische stel lingen in de centrale sector van het Suez- kanaal. Drie Israëlische piloten zouden zijn ge vangengenomen. Israel zegt dat twee toestellen zijn neergeschoten De stichting Terre des Hommes heeft een aantal gewonde kinderen uit Peru naar Nederland gehaald voor medische verzorging. De jeugdige slachtoffertjes van de aardbevingsramp die hun land onlangs trof, arriveerden gisteren met een Friendship van Martinair op Schiphol. Martialis: Een goed mens blijft altijd een be ginner. BELFAST (Reuter en DPA). Britse militairen hebben vannacht in de Noord- ierse hoofdstad Belfast traangas gebruikt tegen rooms-katholieke betogers, die met flessen en stenen gooiden. De nn«-er»i*eld- heden deden zich voor in het district Crumlin Road. Met trucks werden troe penversterkingen aangevoerd. Gevreesd wordt dat het vanavond tot nieuwe uitbarstingen van geweld zal ko men, wanneer de protestantse oranje-orde een optocht houdt waarvan de route langs r.-k. wijken voert. Het parlement van Noord-Ierland heeft vandaag wettelijke maatregelen goedge keurd die voorzien in strenge straffen voor onruststokers. Volgens deze maatregelen moeten de monstranten die na botsingen met mili tairen of de politie worden veroordeeld, gevangenisstraffen krijgen variërend van een half jaar tot vijf jaren. Het Noordierse Lagerhuis nam voorts een wetsvoorstel aan waarbij het aanzet ten tot ongeregeldheden strafbaar wordt gesteld. De onlangs in het parlement gekozen onverzoenlijke protestantse predikant lan Paisley verzette zich tijdens de behande ling van de voorstellen met bijzondere felheid. Hij wil de speciale-volmaehten- wet opnieuw invoeren, een stuk dat op groot verzet stuitte bij de rooms-katho lieke minderheid. Minister Maudling die Belfast bezocht, zal vandaag besprekingen voeren met re ligieuze en vakbondsleiders. Hij zal ook een ontmoeting hebben met de bevelheb ber van de Britse strijdkrachten, generaal lan Freeland. Voor veel senatoren, ook voor hen die achter het Vietnamese beleid van Nixon staan, was dat het punt geweest waar aan zij zich het meest hadden geërgerd, Deze ravage ontstond rond het middaguur op de spoorwegovergang bij de Pijlslaan in Haarlem, toen een zware wagon bij het rangeren ont spoorde en kantelde. Voor zover be kend hebben zich geen persoonlijke ongevallen voorgedaan. Het verkeer moest door deze „blokkade" worden omgeleid. Verwacht wordt, dat de si tuatie aan het begin van de avond weer normaal zal zijn. dat de president hen niet in zijn beslis sing over de campagne in Cambodja had gekend. Het amendement, genoemd naar de se natoren Church en Cooper die het had den ingediend, kwam na zeven weken bekvechten uitgerekend ter stemming op de dag dat de Amerikaanse troepen zich uit Cambodja hadden teruggetrokken. Zelfs de initiatiefnemers wilden kenne lijk niet dat hun voorstel zou kunnen worden toegepast op een lopende militai re actie. Het amendement verbiedt niet de bom bardementen op de Noordvietnamese aan voerlijnen in Cambodja en maakt het zenden van wapens naar Cambodja ook niet onmogelijk. De motie gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden en loopt de kans daar toch afgestemd te worden. En als zij daar niet wordt tegengehouden, kan Nixon er altijd nog zijn veto over uitspreken. Interessanter is in dit verband het amendement van de senatoren McGo- vern en Hatfield waarin de onvoorwaar- elijke terugtrekking van alle Amerikaan se troepen uit Zuid-Vietnam eind volgend jaar wordt geëist. Er is in de Senaat veel te doen ge weest over de vraag of deze motie nu of later in stemming moet worden ge bracht. Eén groep, onder leiding van se nator Edward Kennedy, meende dat het amendement nu ter tafel moet worden gebracht omdat de tijd er rijp voor is. De tegenstanders, die het pleit uiteinde lijk hebben gewonnen, vonden dat Nixon de sleutelbeslissing pas over enkele maan den kan nemen als blijkt dat de rege ring Lon-Nol het in Cambodja inderdaad niet kan houden. Overigens heeft Nixon gisteren in de volksvertegenwoordiging nog een neder laag geleden. Het Congres maakte een veto van de president ongedaan tegen het beschikbaar stellen van 2,76 miljard dol lar voor de bouw van nieuwe ziekenhui zen. Nixon had deze toewijzing verboden omdat dit volgens hem inflatie in de hand zou werken. (Zie verder pagina 3) GRONINGEN. De zeehondenstand in het Waddengebied wordt ernstig bedreigd door vervuiling van het zeewater, zozeer zelfs dat de heer J. Boon, opzichter in het Eierlandse Gat tussen Texel en Vlie land, één van de twee staatszeehondenre- servaten, vreest dat er over een aantal jaren „helemaal niets meer overblijft". DEN HAAG Minister Luns zal van donderdag 9 tot woensdag 15 juli een be zoek brengen aan Japan, waar hij onder meer de wereldtentoonstelling te Osaka zal bezoeken. Verder staan een bezoek aan de Japanse premier, de heer E. Sato en een bespreking met de minister van Buitenlandse Zaken, de heer K. Aitsji, op het programma. GLASGOW (AP). Een vrachtvlieg tuig van de Westduitse Lufthansa" is vanmorgen vroeg op het vliegveld van Prest'wick in Schotland geland nadat de maatschappij bericht had gekregen, dat zich aan boord een bom bevond. Het toestel werd van neus tot staart doorzocht. Men vond niets, en de machi ne kon de vlucht enkele uren laten voort zetten. ADVERTENTIES ADVERTENTIES Bontmodehuis Speciaalzaak in oelterijen Wagenw 126 rd, Haarlem Tel 316529 Gesloten huis op Ie etage U hoeft geen postzegel te plakken. Det doen wij voor u- Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor f 1.23 op A/B ADRES -. WOON PLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. I

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1