Regeringspartijen: motie is steun aan minister Kamer wil hogere prioriteit voor woningbouw in 1971 Autodief rijdt zich dood Ex-secretaris beschuldigt voorzitter Minstreel anno '70 Schaf groetplicht voor de militairen af Indonesië in greep van militairen Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Fa. B,-ENGELENBERG Ij Eis van drie jaar voor doodslag op dronken man voor die koffie en thee waar geen suiker in mag Zwarte lijst met pensions voor gastarbeiders Meer aandacht voor nierziekten kinderen 't Schaep" niet terug toch KAMERLID VRAAGT MINISTER: Publiek reageerde sympathiek Dr. E. Utrecht critiseert regime Soeharto: Zweeds99 parkeren in Middelburg DONDERDAG 2 JULI Ï970 •Mes*; B T wmm *j>m .\i iillillilllÉr Comité Sergeant Meyer Spinazie Sucrosa In Rotterdam AMBASSADEUR IN CUBA MET PENSIOEN CORRUPTIE advertentie OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN - ,3, (Van onze correspondent) DEN HAAG Een alles-vernietigende klap met zijn auto tegen een lichtmast maakte vanmorgen omstreeks half zes op de Haagse Bezuidenhoutseweg een einde aan het leven van een 18-jarige nacht clubportier. Zijn auto, een zondagnacht in Dor drecht gestolen Citroën I D 19, knalde met zeer hoge snelheid tegen een bovenlei- dingmast van de tram. De klap kwam zo hard aan dat de wagen in twee stuk ken brak. Het achterste deel van de auto vloog door de lucht en kwam ruim 15 meter verderop terecht. De bestuurder I was op slag dood. Hij laat een vrouw en een zoontje na. De nachtclubportier, die vermoedelijk I van zijn werk uit de binnenstad naar huis reed, zou met vol gas hebben gere den. De wagen raakte met ongeveer 140 kilometer in een slip en botste eerst tegen een verkeerspaal, die als een lucifer af brak. De auto kwam daarop tegen de bovenleidingmast tot stilstand en brak in stukken. Het voorste deel van de wa gen had de mast zo ernstig beschadigd, dat het wrak pas veilig kon worden verwij derd nadat de stroom was uitgeschakeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Met slechts de stem men van de drie aan de Boerenpartij trouw gebleven Kamerleden tegen, heeft de Tweede Kamer gisteren een dinsdag ingediende motie van de socialist Van den Doel aanvaard, waarin wordt uitgespro ken dat de woningnood nog steeds volks vijand no. 1 is en waarin aan de rege ring wordt verzocht in de begroting voor volgend jaar aan de volkshuisvesting een hogere prioriteit toe te kennen dan in de begroting van dit jaar. Ook de regerings- partijen steunden deze motie van de oppositie, zij het dat ze nadrukkelijk verklaarden in deze motie een steun te zien aan het beleid van minister Schut van Volkshuisvesting en niet de afkeu ring die de indiener in zijn mondelinge toelichting getracht heeft eraan te ver- binden. De motie had een bijzonder milde toon. Het was duidelijk de bedoeling van de Partij van de Arbeid de motie aangeno men te krijgen en door de mondelinge toelichting te trachten het beleid van bouwminister Schut te laken. De taak op de schouders van de P.P.R. gelegd, om dit duidelijker uit te spreken werd De radicaal Janssen deed dit dan ook door in een gisteren ingediende motie de regering te verzoeken nog dit jaar het uit te geven aantal woningwetwoningen met vijfduizend te verhogen. De motie van de P.P.R. eiste op papier wat de socialistische woordvoerder Van den Doel dinsdag al mondeling had gevraagd, maar wat niet in diens motie was verwerkt. De regeringspartijen voelden niets voor I deze radicale motie en ook de andere partijen uit het rechtse blok steunden haar niet. De heer Van Rossum (S.G.P.) karakteriseerde haar door als zijn me ning uit te spreken, dat hij de indruk heeft dat de heer Van den Doel spijt heeft van de milde tekst van zijn eigen I motie en nu via een mede door hem on- dertekende motie-Janssen toch wil berei ken wat aanvankelijk zijn bedoeling was, nl. een afkeuring van het beleid. De mo tie van de P.P.R. kreeg slechts de steun van de partijen van de ondertekenaars (P.v.d.A., P.S.P., P.P.R.), alsmede van D'66, C.P.N. en groep-Harmsen. De door de democraat Nypels ingedien de motie van wantrouwen tegen het be leid van minister Schut kreeg dezelfde steun als de motie-Janssen, zij het dat nu de groep-Harmsen tegen stemde, maar de Boerenpartij zich ervoor uitsprak. Het tweede deel van de debatten over de bouwbrief van minister Schut lever de weinig nieuws op. De oppositie tracht te weer op alle mogelijke manieren aan te tonen dat het beleid had gefaald. De regeringspartijen meenden duidelijk te kunnen constateren dat de cijfers welis waar zijn tegengevallen, maar dat dit niet aan het beleid van de minister is te wijten. wel iedereen op basis van vrijwilligheid wil laten kiezen uit een zomer- of een wintervakantie, zei de heer Aantjes dat het bouwbedrijf dit zelf in onderling overleg moet regelen. Hij wil daarover geen richtlijnen geven. AMSTERDAM. Wegens doodslag op een 28-jarige Amsterdamse kelner heeft de officier van Justitie bij de Amster damse rechtbank tegen een 33-jarige koopman uit de hoofdstad drie jaar ge vangenisstraf geëist. Het nagenoeg geheel ontklede lichaam van de kelner, die in de Bijlmer bij Am sterdam woonde, werd op zaterdagmor gen 28 februari in het talud van het Bijl merplein door een passerende melkbe zorger gevonden. Volgens de verdachte had hij de avond tevoren een vriendin, die in de Bijlmer woonde, thuisgebracht. Toen hij bij zijn wagen terugkwam stond daar een auto, waarvan de chauffeur hem vroeg, of hij de dronken man kende die in zijn wagen zat. De verdachte had in de kleren van de man naar een eventueel adres ge zocht, waarbij diens jasje en broek wa ren gescheurd. De man kwam de auto uit en er was een vechtpartij ontstaan, waarbij hem de kleren van het lichaam waren gescheurd. Zo hadden de verdach te en de chauffeur hem in de vrieskou achtergelaten. Toen de verdachte thuis kwam had hij twee portefeuilles van de man bij zich. De volgende morgen vroeg ging hij naar diens flat met de bedoe ling zijn excuses aan te bieden, de por tefeuilles terug te geven en het kostuum van de man vergoeden. Omdat hij geen gehoor kreeg deponeerde hij de porte feuilles in de bus. De chauffeur legde echter een geheel andere verklaring al De verdachte had de dronken man met de vuist in het ge zicht gestompt en gepoogd een ring van diens vinger te trekken. Tot de chauf feur had verdachte gezegd: „Als je mij niet helpt dan pak ik een mes en snij de vinger af'. De verdachte had een alarm pistool uit zijn auto gehaald, daarna de dronken man uit de auto getrokken, de kleren van het lijf gescheurd en de man geslagen en geschopt. Volgens een patholoog-anatoom had het slachtoffer een hartvergroting. In zijn bloed was een alcoholpromillage van 2.11 geconstateerd. Volgens de medicus moest een acute hartdood niet uitgesloten worden geacht. Op 15 juli doet de rechtbank uitspraak. (Van onze correspondent) DEVENTER. Het comité „Eerher- I stel Sergeant Meyer en Anderen" zal zich beraden over de uitlatingen van de uitgetreden secretaris, de heer G. J. La- mers uit Veldhoven. De heer Lamers be schuldigt voorzitter G. Voortman uit De venter van „raadselachtige activiteiten, het verdraaien van feiten en het vertel len van pertinente leugens." Het comité bestaat na het uittreden van de heer Lamers uit de heer Voortman en diens zoon. Wegens de heer Lamers moest hij op last van voorzitter Voort- man bekendmaken dat er duizenden brie ven binnenkwamen, dat het geld binnen stroomde, dat schoolkinderen spontaan acties waren begonnen om geld in te za melen, dat het comité kind aan huis was bij de ministers en bij de Kamer leden en bij burgemeesters.„Maar daar is niets van waar. Niets", aldus de heer Lamers. De ex-secretaris zegt zich ook zorgen te maken over de giften die bij het co mité zijn binnengekomen. Hij heeft de heer Voortman herhaaldelijk gevraagd waar het geld is gebleven maar nooit antwoord gekregen. ADVERTENTIE Minister Schut vergeleek de motie van de heer van den Doel met een berg spi nazie, die na het koken ineengeschrom peld blijkt te zijn tot een kleine voor iedereen verteerbare hoeveelheid. Toen, aldus de minister, de heer Van den Doel merkte dat zijn maaltijd voor iedereen verteerbaar was, zei hij: u vergist zich, het is geen spinazie maar zelfrijzend bak meel. „Ik houd het toch maar op spina zie", aldus de minister, die daarmee wil de aangeven dat hij zich met de tekst van de motie kan verenigen, maar zich evenals de meeste leden van de Kamer distantieert van de woorden die er om heen zijn gesproken. Wat de bijdrage van de regering be treft in een eventuele verschuiving van de bouwvakvakantie, hield de minister een slag om de arm. Hij heeft toegezegd contacten met het bedrijfsleven op te ne men om te zien of er enige mogelijkheid tot verwezenlijking is. Ook de lanceerder van het plan, A.R.-Kamerlid Aantjes, liet zich niet verleiden een nadere toelichting te geven. Op een vraag van de heer Gort. zak (P.S.P.) of het plan alle bouwvak kers met wintervakantie wil sturen, dan ADVERTENTIE Sucrosa.de kaloriebesparende /oclma- ker zonder bijsmaak, zonder nasmaak. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het actiecomité „Pro Gastarbeider" in Rotterdam heeft voor de tweede keer een .zwarte lijst" met adressen gepubliceerd van logementen waar volgens het comité buitenlandse ar beiders veel te veel geld moeten betalen voor een erbarmelijke huisvesting. Deze lijst bevat 26 adressen. De eerste „zwarte lijst" was 12 februari openbaar gemaakt. Intussen heeft het college van burge meester en wethouders besloten de loge menten en pensions, welke na een gede gen onderzoek niet aan de eisen blijken te voldoen, te sluiten. Het onderzoek wordt uitgevoerd door de Dienst van Bouw- en Woningtoezicht. Het actiecomité meent, dat het onder zoek naar de woonomstandigheden van buitenlandse werknemers aan het licht heeft gebracht dat in Rotterdam tenmin ste 1650 buitenlanders zeer slecht zijn gehuisvest. DEN HAAG. De Nederlandse am bassadeur in Havanna (Cuba), de heer J. van der Gaag, gaat met pensioen. Bin nenkort is de benoeming te verwachten van zijn opvolger, mr. W. v. Cohen Stuart, thans consul-generaal in Sao Pau lo (Brazilië). Evenals de heer Van der Gaag krijgt mr. Cohen Stuart de rang van harer majesteits buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. Als troubadours van weleer zwerven jongelui met weinig geld en veel goe de zin langs de wegen van Europa. De gitaarklanken nemen het op tegen het geraas van de snelweg. Hier twee jongelui bij een uitvalsweg van Am sterdam, het Mekka van de zwer vende jeugd. UTRECHT. De vereniging tot steun aan de Nierstichting in Utrecht organi seert een actie om een ton bjj elkaar te brengen voor de inrichting van een cen trum voor research naar de behandeling van nierziekten bij kinderen. In de tweede week van juli wordt in Utrecht een col lecte gehouden, gevolgd door allerlei an dere acties om geld in te zamelen. Tot dusver is het gebruikelijk, alleen patiënten tussen de vijftien en vijftig jaar te selecteren voor behandelingen met kunstnieren (nierdialyse) of niertransplan taties. De Stichting Vakantie Dialysepatiënten maakt dit jaar een vakantie mogelijk voor mensen die twee- of driemaal per week acht of meer uren een behandeling aan een kunstnier moeten ondergaan. Ruim vijftig patiënten, van wie de meeste ver gezeld door hun gezin, gaan van 3 tot 13 augustus logeren op kasteel Bouvigne in Breda. (Van onze .orrespondent) DEN HAAG. De KRO heeft voorlo pig toch moeten afzien van ,,'t Schaep met de 5 pooten", de tv-serie van auteur Eli Asser. Het lag in de bedoeling van de KRO de serie te continueren. Daar de N.V. Gamma films, die het geheel voor deze omroep maakte, niet tot overeenstem ming is gekomen met het team (schrij ver en spelers) over de voortzetting van ,,'t Schaep" het komend tv-seizoen, zijn voorlopig geen nieuwe afleveringen te verwachten. De KRO betreurt deze gang van zaken ten zeerste. DEN HAAG. Het Tweede Kamerlid Wieldraaijer (P.v.d.A.) heeft de minis ter van Defensie gevraagd of plannen bestaan om de groetplicht voor militairen te herzien of geheel af te schaffen. Vooruitlopend opi 'n meer algehele her ziening van het militaire straf- en tucht recht zou volgens de heer Wieldraaijer zo spoedig moeten worden nagegaan wat er over de hele linie van de krijgsmacht „nog voor zaken bestaan die niet van we zenlijk belang z'n voor de eigenlijke taak vervulling van de krijgsmacht waaron der de groetplicht maar die nu nog zo danig in de dienst zijn ingepast dat zjj vallen onder de werkingssfeer van het dienstbevel". Een mogelijk gevolg hiervan „een overtrokken hantering van de strafmaat", aldus het Tweede-Kamerlid, die in zijn vragen verwijst naar de lange gevangenisstraf die de advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof heeft geëist tegen een dienstplichtige, die de groetplicht niet heeft nagekomen. De „nationale groetdag", welke giste ren op initiatief van de Vereniging van Dienstplichtige Militairen in het gehele land werd gehouden als protest tegen de hoge celstraf voor een soldaat, die de mi litaire groetplicht negeerde,is een volle dig succes geworden, aldus de heer Grondman, secretaris van de V.V.D.M. De actie beperkte zich woensdag over dag grotendeels tot de kazernes en ande re militaire terreinen. De burgerij nam vooral in de loop van woensdagavond kennis van de V.V.D.M.- Na het avondappél verlieten heel veel militairen in uniform de kazernes om hun groetplicht te vervullen op straat tegen over iedereen die zij tegenkwamen. De V.V.D.M. had daarop bij de militairen aangedrongen. De reacties van de bur gers waren heel vriendelijk. De V.V.D.M. heeft uit hele land veel positieve reacties ontvangen. In Utrecht 99 werd een militair gesignaleerd die geest driftig saluerend een lift probeerde te krijgen, zonder daarbij de bekende duim- beweging te maken. De jongeman had zijn gratis vervoer binnen een minuut. Wantrouwen De nationale groetdag verliep in het ge hele land zonder incidenten. Alleen in Amsterdam bleek de marchaussee aan vankelijk nogal wantrouwend te staan te genover de vriendelijk en correct groeten de dienstplichtigen. Twee deelnemers aan de actie werden door de marechaussee meegenomen voor een verhoor, maar kort daarna vrijgelaten. Dienstplichtigen van zowel land-, lucht- als zeemacht werkten enthousiast aan de actie mee. De beroepsmilitairen, met name de officieren, sloegen de actie met nogal gemengde gevoelens gade, hoewel niet van een afwijzende houding kon worden gesproken. De secretaris van de V.V.D.M. heeft geen reactie van het Ministerie van De fensie ontvangen. Hij concludeerde voorts dat de bevolking in het algemeen positief staat tegen het streven van de V.V.D.M. om de groetplicht af te schaffen. MIDDELBURG. Om kort-parkeerders meer kansen te bieden een plaats voor hun auto te vinden in het centrum van de stad, heeft het gemeentebestuur van Mid delburg besloten op de markt betaald par keren in te voeren, volgens een systeem dat door de gemeente voor ons land uniek wordt genoemd. Om de parkeerpenningen te in nen wordt echter een geheel nieuw, uit Zweden afkomstig systeem, toegepast. Noch parkeermeters, noch parkeerwach ters worden ingeschakeld. Midden op het Marktplein wordt een parkeerautomaat geplaatst, waar de auto mobilist, die zijn wagen op het plein heeft geparkeerd een kaart kan „kopen" voor de tijd, die hij denkt nodig te hebben. De kaart bestaat uit twee delen. Het grootste gedeelte dient duidelijk zichtbaar achter de voorruit van de auto geplaatst te worden, terwijl het tweede kleinere ge deelte, waarop onder andere precies het tijdstip is aangegeven waarop de parkeer tijd afloopt, als geheugensteuntje kan wor den meegenomen. Morgen wordt met het systeem begonnen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „De partij die bij de Indonesische verkiezingen, uiterlijk op 5 juli volgend jaar, de meeste baat heeft, is het Indonesische leger. Volgens het daar geldende systeem krijgen de strijd krachten, dus ook marine en luchtmacht een derde van de parlementszetels. Het leger probeert onder de bevolking, bin nen de politieke partijen en binnen de functionele groepen zoveel invloed af te dwingen, dat het bijna het hele parle ment zal beheersen als de verkiezingen achter de rug zijn". Dat vertelde gistermiddag dr. E. Utrecht ,tot de mislukte staatsgreep van 30 september 1967 één van Soekarnd's raadsmannen als lid van de Hoge Ad viesraad, zij het dat hij ten tijde van de communistische greep naar de macht in de gevangenis zat. „Nu al kan het Indonesische leger doen wat het wil. De horizontale ver bindingslijnen, waarmee het interne ge zag moet worden gehandhaafd, functio neren nu onder Soeharto net zomin als vroeger onder Soekamo. Ik wil geen kwaad spreken van generaal Soeharto, hij is een beste man, maar hij heeft voor de handhaving van de militaire tucht geen fluit te betekenen. Dr. Utrecht, die momenteel in Neder land verblijft, heeft onlangs van de In donesische ambassade te horen gekre gen dat zijn paspoort niet zal worden „Als de militairen bang zijn dat ze het volk niet onder controle kunnen houden zorgen ze, zoals ze dat noemen, voor het nodige vuurwerk ,een militaire actie tot opsporing van communisten. Dergelijke acties komen herhaaldelijk voor en die nen twee doelen: door met wapens te dreigen, willekeurig burgers op te pak ken en voor een paar nachten vast te hou den voor ondervraging handhaven zij hun gezag. Bovendien kunnen ze extra geld declareren wegens de uitgevoerde militaire actie". PROF. E. UTRECHT verlengd. Dr Utrecht had in het buiten land dingen gezegd die het regiem-Soe- harto niet welgevallig zijn. In zijn land zou hij bij terugkeer volgens hem zeker in het gevang worden gezet. Hij wil zich tot Nederlander laten neutraliseren. De soldij is laag. Doordat de soldaat niet alleen zijn gezin, maar vaak ook zijn familie moet onderhouden vervalt hij tot corruptie. Het komt voor dat sol daten staatsgelden verduisteren die zij door intimidatie hebben ontvangen. Het zuiveringsbriefje, de soerat bersik, is een van de middelen om aan geld te komen. Gaat iemand naar een ande re plaats dan heeft hij zo'n briefje no dig. Uit het briefje blijkt dat de houder niet heeft deelgenomen aan de staats greep. De prijzen van de soerat bersik variëren volkomen willekeurig, van 25 tot 100 roepiah. Na terugkomst moet hij bij de militaire commandant worden ingeleverd zo vertelt dr. Utrecht. Ook de moesjawarak in Irian-Barat (Indo nesisch systeem om net zo lang te praten tot iedereen het over iets eens is) zegt dr. Utrecht („de Papoea's kenden het systeem niet"): „toen de Papoea's het hadden begrepen was er een vent met een pistool, een Indonesische militair, die bij wijze van spreken met het wapen op zijn knieën over een punt ging mee praten waarover unaniem zou moeten worden besloten. Dat is toch idioterie, dat kun je toch niet doen". Dr. Utrecht heeft ook lezingen gehou den in Australische universiteiten. Din gen die hij daar zei bevielen de Indone sische autoriteiten niet en spoedig werd hij ervan beschuldigd contact te hebben gehad met ondergrondse Papoea-bewe gingen. Hij zegt: „Ik heb nooit een Papoea gezien". Hij heeft er geen idee van hoe lang hij bij zijn terugkeer in Indonesië gevan gen zal worden gehouden: „want ik heb critiek geleverd, ik heb ook ooit voor speld dat de oogst kan mislukken en er is geen wet die critiek verbiedt. De zaak komt dus niet voor de rechter. Hoe moet ik dan vrijkomen? Ik hoef er niet op te rekenen dat de publieke opinie wordt ge mobiliseerd. Men kijkt wel uit, men om derneemt niets tegen het leger". Binnenkort verschijnt bij Rob Genneps Kritiese Bibliotheek een boek van dr. Utrecht, getiteld „Ontbinding en her-ko lonisatie". Dr. Utrecht: „De autoritaire mensen hebben het nog steeds voor het zeggen, alleen zijn het andere figuren dan vroeger. Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2