SENAAT ACHTER BELEID VAN PROF. BELINFANTE Nu is het lékker Beschuit met aardbeien. ZWAARDVIS TE WATER Produktie per manuur in bouwsector gedaald Knieval van premier voor prof. De Jong EFFENKARPETTEN annRTPTJCHT TN KAMER AANPAKKEN elektrische installaties 260142 VAN DER POL Amsterdamse universiteit Actiecomité „Help Artis v DUIVENBODEN N.V. v DUIVENBODEN N.V. paaNSt* Prof. Goedhuis geopend vrijgesproken FORD - VERKOOPCENTRUM Bezwaren tegen Deltaschadewet Arbeidsreserve loopt constant |terug PARTIJBESTUUR VAN PSP: „Gekraakte" VAN MIERLO OVER VONNIS VOOR SOLDAAT: Mr. F. Andriessen vice-voorzitter KVP-fractie 140x180 88.00 ONTZETTEND MOOI STRAFKAMP VRIJDAG 3 JULI 1970 NT Gasexplosie 1 gewonde cle bouwsector constant teruggelopen, dat door de rijksoverheid SPECIALE AANBIEDING ZUIVER WOLLEN v. d. Koninklijke fAPIJTFABRIEKEN DEVENTER in iets afwijkende maten. In de moderne kleuren. 170x225 ƒ129.50 225x235 ƒ185.00 190x200 ƒ129.00 200x290 ƒ198.00 225x310 ƒ239.00 VERKOOP op onze Taptijafdeling Ged. Oude Gracht 108-110 HAARLEM '\lnKatwijk en Huizen Gevaarlijke tegels op speelplaatsen II IWfcV* telefoon 023 OVERVEEN Houtplein - Haarlem - Tel.: 319265-315025 dagelijks 8.30-18.00 - 19.30-21.00 Zaterdags 9.30-18.00 99 AMSTERDAM Op initiatief van het Amsterdamse gemeenteraadslid G. W. Keja (VVD) is opgericht het actie comité „Help Artis". De Amsterdamse dierentuin heeft de zer dagen de noodklok geluid over zijn voortbestaan. Het comité wil druk uit oefenen op de ministers van C.R.M. en van Onderwijs ten einde hen er van te overtuigen dat Artis grote waarde heeft voor het onderwijs en voor de recreatie. Het comité zal verder trachten alle po litieke partijen, in de Tweede Kamer ervan te overtuigen dat hulp van de rijksoverheid voor Artis noodzakelijk is. Wie de actie van het comité wil steu nen kan een briefkaart sturen met het motto „Help Artis" aan G. W. Keja, Kruisbessenstr. 18, Amsterdam-Noord. Leden van het comité zijn o.a. ir. J. T. Duyvis, prof. dr. Th. J. Stomps, me vrouw mr. J. L. Bakker-Weesing en mr. Th. van der Meer. ADVERTENTIE AMSTERDAM Met grote meerderheid van stemmen heeft de senaat van de universiteit van Amsterdam donderdagavond in een openbare vergadering een motie verworpen, waarin het beleid van de rector magnificus, prof. dr. A. D. Belinfante, werd aangevallen. De rector werd verweten, dat hij door het uitsturen van een aantal brieven aan alle leden van de universitaire gemeenschap, waarin hjj wijst op nadelige gevolgen van democratiseringsbewegingen aan de universiteit en wanordelijke situa ties aan diverse instituten, een schadelijk beeld heeft gegeven van de universitaire gemeenschap. Bovendien hadden de 21 ondertekenaars van de motie er bezwaar tegen, dat de rector enkele elementaire en algemene richtlijnen met betrekking tot het onderwijs heeft uitgegeven zonder overleg met de senaat. Na een lange discussie werd de motie door 92 stemgerechtigden afgewezen; 35 stemden voor. De vergadering werd ook door studenten bijgewoond. De heer S. C. Dik. die de motie had ingediend, pleitte voor een onderzoek naar de werkelijke situatie aan de gede mocratiseerde instituten. Hij zei niet te menen, dat de ongewenste situaties bij enkele afdelingen van de universiteit het gevolg zijn van de structuurwijzigingen. De rector had zich volgens hem slecht geïnformeerd. Professor Belinfante verweet juist de andere kant gebrek aan communicatie, omdat op vele plaatsen is „gedemocrati seerd" zonder dat tevoren overleg was gepleegd met de universiteitsleiding Later op de avond werd met slechts 9 stemmen tegen een motie van pr°L A. Heertje aangenomen, welke was onder tekend door 43 hoogleraren, en waarin de door rector en assessoren gestelde uit- DEN HAAG. De Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland (Ce- bosine) heeft principiële bezwaren tegen het ontwerp-Deltaschadewet in zijn hui dige vorm. In deze wet wordt onder meer de schade geregeld die door scheepswer ven in het Deltagebied zal worden gele den als gevolg van de realisatie van het Deltaplan. De Cebosine heeft dezer dagen de bij zondere Tweede-Kamercommissie inzake dit wetsontwerp van deze bezwaren op de hoogte gebracht en er bij die gelegenheid op gewezen dat de tegemoetkoming in de aanpassingskosten van 100 percent zoals die voor enkele werven is vastgesteld, eigenlijk voor alle betrokken werven zou moeten gelden. Want, zo stelt Cebosine. het in de wet gehanteerde principe van „tegemoetkoming" op basis van draag kracht betekent een bestraffing van goed ondernemerschap. gangspunten voor het universitaire on derwijs worden onderschreven. Deze uit gangspunten, welke professor Belinfante in zijn serie brieven kenbaar had ge maakt, houden in dat de verantwoorde lijkheid voor de inhoud van het studie programma in laatste instantie bij de betrokken docenten berust. Ten tweede stelden rector en assessoren, dat het toe kennen van diploma's, waarbij wordt af gezien van individuele toetsing van ken nis en inzicht, onvoldoende waarborgen geeft voor de bekwaamheid van de be trokken studenten. Prof. dr. G. Stuiveling, hoofd van het Instituut voor Neerlandistiek van de uni versiteit van Amsterdam, uitte critiek op de beweringen van de rector als zouden er aan dit instituut wanordelijke toestan den heersen als gevolg van de democrati sering. Hij gaf toe, dat er bij het zoeken naar nieuwe onderwijsvormen fouten worden gemaakt, daar er een tekort aan ruimte en leidinggevend personeel is Maar hij vond de houding van prof. Bel infante te pessimistisch en vroeg hem om zijn beschuldigingen nader toe te lich ten. hetgeen evenwel niet gebeurde Voor zijn langdurige verdediging van de expe rimenten, die thans aan zijn instituut worden ondernomen, kreeg prof. Stuive ling een warm applaus van ae studenten Tenslotte werd op voorstel van de rec tor en assessoren besloten dat gezocht zal worden naar mogelijkheden voor een deskundig onderzoek naar het functione ren van de nieuwe onderwijssystemen in de verschillende studierichtingen. Mevrouw Den Toom, echtgenote van de minister van Defensie, heeft gis teren met het doorhakken van een kabeltouw de nieuwste aanwinst van de marine te water gelaten. Het is de onderzeeër Zwaardvis. Hoewel con ventioneel aangedreven is het schip geheel gebouwd in de stijl van een kernonderzeeër. De marine krijgt nog een tweede schip van dit type, de Tijgerhaai. ROSMALEN. Volgens de directeur- De rijksoverheid beschikt daarbij slechts over weinig middelen, waarvan het meest botte het rijksgoedkeuringsmid- del het meest onaantrekkelijke is. Meer aantrekkelijk is vrijstelling van dienstplicht voor bouwvakarbeiders en toelating van gastarbeiders. Mr. Schouten zei dit in Rosmalen, waar hij een nieuw complex opende, i waarin de bouwmaatschappij Nijssen ROSMALEN Volgens de directeur- n j,et aannemersbedrijf P. G. Nijssen generaal van Volkshuisvesting en Bouw- gn Bureau v00r Architectuur en Sy- nijverheid, mr. W. A. Schouten, is in de teembouw n.v. onderdak hebben gekre- 1 1 I afgelopen drie jaar de arbeidsreserve m I GRONINGEN. Bij een gasontplof- van 12.800 in 1967 tot ruim 2.000 per 1 overbodige Ambtelijke romplslomp zou fing in de stad Groningen is donderdag juni van dit jaar. In dezelfde periode worden gecultiveerd, wees hij af. Hij één persoon gewond geraakt. Van ver- liep de vraag naar arbeiders op van I verkjaardej dat de hoofdingenieurs, di- scheidene huizen sneuvelden de ruiten, 4.200 tot bijna 12.000. Het is duidelijk, recteuren van volkshuisvesting en bouw- enkele auto's wenden beschadigd. De ont- dat geen ontspanning te verwachten valt nBverheid in de verschillende provincies ploffing deed zich voor op het Gedempte door een afnemende vraag, noch binnen woren vijanden van de bureaucratie Zuiderdiep. In een nooit gebruikte onder- noch buiten de wonmgbouwsector. Het Het onderscheid tussen bepaalde grondse regelkamer van gas, waren ar- aantal arbeiders op de bouwwerken ml .J I mnc nn 1 inri 1 lulTAr «fin beiders aan het lassen. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het partijbestuur van de PSP heeft in een verklaring met teleur stelling doch zonder verrassing geconstateerd dat de onlangs door deze partij uitge sproken steun aan premier De Jongs ondubbelzinnige afwijzing van de defensie-opvat tingen van zijn naamgenoot prof. dr. L. de Jong, de premier niet heeft kunnen af houden van een knieval voor een redenering die hij tevoren als onzin had bestempeld. „Indien een premier „onzinverhogingen" in het defensiebudget gaat billijken zodra een aantal politici en hoge militairen lawaai maken, moeten tegenstanders van de NAVO-politiek op hun tellen passen", aldus de donderdag uitgegeven verklaring van de PSP. De P.S.P. trekt daarin de conclusie, dat I tegen helpen. Het is beter een deel van de noodzaak alleen maar groter is ge-1 door ontwapening vrijkomende gelden te worden scherpe actie te gaan voeren voor I gebruiken voor zelforganisatie door de een systematische verlaging van het de- bevolking voor geweldloos verzet tegen fensiebudget en opheffing van Ameri- I elke mogelijke onderdrukker, aldus de kaanse en Westduitse (atoom)bases in I P.S.P. Nederland, om geld ter beschikking te aantal arbeiders op ae Douwwersen m i - d e„erin„ noodzakelijk geachte, Nederland was op 1 april lager dan een dom de,.n jaar tevoren. Deze teruggang deed zich d? g waarop die naatregelen wor- geheel in de woningbouwsector voor, on- uitgevoerd, mag echter niet uit het danks het feit, dat het aantal op 1 april worden verloren. Het is noodzake- 1970 in uitvoering zijnde woningen 701 S evenwichtig gebruik van meer bedroeg dan een jaar tevoren. De I ^h^iXremankracht en financie- produktie per manuur was in de periode I ;ddelpn od zodanige wijze verze- april 1969-maart 1970 duidelijk lager dan "n^midde p ngbouw niet in Het zoeken van het e venwicht tussen woningbouw en niet-woningbouw in tij den van kapitaalschaarste of arbeids-1 schaarste is een moeilijke zaak. Het be- ywotri hfl Q0J1 I palen van voorrang tussen sectoren bui- I ten de woningbouw kan noodzakelijk zijn. ZOLldrj g g W I tr a TWT TTT KATWIJK. De gemeenteraad van Katwijk heeft donderdagavond besloten het zwembad „De Mierenweide" op zon- dag te openen. Enkele maanden geleden besloot de raad tot tweemaal toe het I zwembad op zondag te sluiten, waarna het 64-iarige diplomaat prof. Goedhuis is don- I bad enkele weken achtereen door jonge- ren gekraakt" werd. Naar aanleiding derdag door een Engelse rechtbank on-1 re LONDEN. (AP) De Nederlandse schuldig verklaard aan de dood van een Engelse medische student door roekeloos rijden. Prof. Goedhuis, luchtvaartattaché bij de Nederlandse ambassade in Londen, j had afgezien van zijn diplomatieke on- ten »bv hiervan dienden elf raadsleden een voor stel in om het zwembad alsnog te openen. Alleen de fractie van de Staatkundig Ge reformeerde Partij en een gedeelte van die van de Christelijk Historische Unie stemden tegen openstelling op zondag. Ook in Huizen (N.H.) zal het onlangs „gekraakte zwembad „Sijsjesberg" met 0e on" i'ngane van 12 juli elke zondagmiddag ge- schendbaarheid om terecht te kunnen 2*echter aiieen bij mooi weer. staan m verband met een aanrijding I gemeenteraad heeft met een kleii waarbij de 22-jarige student David John son is omgekomen. Prof. Goedhuis kwam met zijn auto op een weg bij Slough, ten noordwesten van Londen, in aanrijding met Johnsons auto. Volgens het Openbaar Ministerie had de heer Goedhuis op een diner in de ambassade te veel gedronken vóór het I ongeluk plaatsvond. krijgen voor het bouwen van meer wo- ningen en verbetering van het onder wijs. De P.S.P. voelt zich hierin gesterkt door de mening van vele deskundigen dat militaire verdediging van West-Euro pa en zeker van Nederland zinloos is en bewapening dus steeds zinlozer. Bovendien is onduidelijk van welke kant nu eigenlijk in de eerste plaats een militaire bezetting te verwachten is. Het optreden van de Verenigde Staten over al waar sociale hervormingen aan de gang zijn, zoals in Zuidoost-Azië en La tijns Amerika, is een duidelijk teken dat bijvoorbeeld in geval van sociale onrust in Nederland een bezetting van die kant dreigt. Versterking van de Nederlandse troe pen in de Bondsrepubliek zal daar niet ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlandse sol daat is zich sinds de Tachtigjarige Oorlog altijd een verklede burger blijven voelen. Allerlei militaire poespas, zoals de para depas, werkt hier voornamelijk op de lachspieren. Ouderen zullen zich A. M. de Jongs beroemde satirische roman „Frank van Wezels roemruchte jaren" nog goed herinneren De zich voor onze veiligheid verantwoordelijk voelende hoge officieren hebben zich aan deze „slappe" houding van Jan Soldaat steeds mateloos geërgerd. De publikatie van De Jongs boek in 1928 groeide dan ook uit tot een hele affaire waarbij de onder pseudoniem schrijvende landstormman staatsgevaarlijke en in elk geval gezags ondermijnende activiteiten in de schoe nen werden geschoven. De laatste jaren is echter een nieuw element verschenen in de oude contro verse, namelijk dat van de jongeman die geen dienst wil weigeren, maar deze prin cipieel strikt beperkt wenst te zien tot datgene wat functioneel is voor de be scherming van onze democratie. Dit heeft geleid tot de oprichting van de Vereni ging van Dienstplichtige Militairen (VVDM). Credo van deze vereniging is invoering van de democratie in het leger en afschaffing van onnodige historische franje die herinnert aan de tijd dat de officier God was en de soldaat niets. Tegen deze achtergrond lijkt het niet verwonderlijk dat het hoofdbestuur van I VVDM zegt geschokt te zijn door het vonnis dat het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag woensdag heeft geveld te gen de 20-jarige dienstplichtig soldaat Henk van der Horst. Deze soldaat werd, zoals bekend, omdat hij onder andere geweigerd had te salueren, veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf en ont slag uit de militaire dienst. Eerder was hij door de krijgsraad zelfs met 20 maan den gestraft. De „Nationale Groetdag" die de VVDM daarop uitriep voor alle pet dragers heeft geleerd dat de bevolking over het algemeen begrip heeft voor het protest als zodanig. Maar hoe denkt men over deze kwestie in de Tweede Kamer, die geacht wordt dit volk te vertegen woordigen? Mr. Van Mierlo (D'66): „Die groetdag vond ik een aardige, komische actie. Wi; hebben trouwens al enige jaren geleden gezegd dat allerlei kleine, super-discipli naire zaken, die je in oorlogstijd niet nodig hebt, moeten verdwijnen. Er moet onderzocht worden of de hele grondslag van de militaire dienst dit soort dingen nodig heeft." En over het vonnis; „On gelofelijk gek, dat iemand voor niet-groe ten acht maanden in de petoet moet zit ten. Alleen maar omdat-ie zijn hand niet omhoog kan krijgen. Tk vind het ontzet tend rot voor die "oldaat. Dit kan een mooie aanleiding zijn om dil soon zaken nog eens in de Kame' aan te pakken. De heer Th. Joekes (V.V.D); „Verplicht groeten vind ik niet gek. Het leger kan niet zonder discipline en hiërarchie. Het is ook een kwestie van hoffelijkheid. Het is toch een algemeen maatschappelijk ge bruik om elkaar te groeten. Op zichzelf zie ik er ook geen enkele vernedering in, maar het moet natuurlijk niet op het spits worden gedreven. Waar vernedering wordt gebruikt om de discipline te hand haven vind ik dat volstrekt afkeurens waardig." Ir. Vondeling (P.v.d.A.): „Ik meen dat de groetplicht beperkt moet blijven tot mensen van het eigen onderdeel. Die straf van acht maanden, nou ja, dat vind ik zo iets.Zoals bekend is heeft de heer Wieldraaier (P.v.d.A.) vragen over deze kwestie gesteld. De heer Walburg (A.R.P.): „De groet plicht komt voort uit de geschiedenis. Je laat de binnenkant van je hand zien. dat wil zeggen tonen dat je geen wapens draagt. Het betekent: wij horen bij el kaar. Dat symbool van saamhorigheid vind ik wel mooi. Die acht maanden lijkt een heel zware douw, maar aan de andere kant houdt dit in dat die soldaat er in totaal met zestien maanden afkomt. Dat is heel wat minder dan een dienstweige raar die 24 maanden moet opofferen. Daarbij komt dat hij niet alleen voor dat simpele niet-groeten is veroordeeld: er was niets meer met hem aan te vangen.' Mr. Andriessen (K.V.P.): „Ik vind het nogal een hard vonnis. Maar het is na tuurlijk wel zo, dat iemand die de dienst ingaat zich óók aan de spelregels moet houden en als hij dat niei doet, moet ^worden gestraft. Maar dat zou dan net zo goed kunnen door hem bijvoorbeeld aan het werk te zetten. Toch zullen we wel nog eens bekijken of die hele groetplicht niet moet worden herzien." De heer Kikkert (C H.U.)„Deze jonge man heeft echt op alle mogelijke manie ren tegengewerkt Het niet-opvolgen van de groetplicht was voor zijn comman dant zo gezegd de druppel die de emmer deed overlopen." De heer Kikkert wijst ook op het feit dat soldaat Van der Horst er met zestien maanden diensttijd „best afkomt". „Daar bij", zegt hij, „wordt hij niet acht maan den cellulair opgesloten. Het beeld dat het publiek van de strafuitvoering heeft is fout." „Nieuwersluis (het strafkamp) is het mooiste vakantiehuis dat het leger heeft. JtHVi II* De gemeenteraad heeft met een kleine meerderheid daartoe besloten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De fractie van de K.V.P. I in de Tweede Kamer heeft mr. F. H. J. J. Andriessen gekozen tot vice-voorzitter van de fractie. Hjj volgt de heer C. van der Ploeg op, die deze functie ruim vijf jaar heeft vervuld, maar wegens drukke werk zaamheden ook in Europees parlementair verband nu niet meer bekleedt. De vacature in het fractiebestuur is op gevuld door de benoeming van de heer A. C. M. Weijters. Deze zal te zijner tijd on getwijfeld tweede vice-voorzitter worden. Die functie werd eerst bekleed door de heer Andriessen. DEN HAAG. De Tweede-Kamerle den mevrouw Epema-Brugman en C. La- ban (beiden P.v.d.A.) hebben de staats secretaris van Onderwijs en Wetenschap pen verzocht school- en gemeentebestu ren te wijzen op het gevaar van stenen tegels onder speelwerktuigen en te advi seren deze tegels te vervangen door veer krachtig materiaal. ADVERTENTIE 'si i-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2