VAN DAG TOT DAG De örote Britse show Nieuwe plannen van premier Heath: BRITSE WAPENS VOOR AFRIKA Wilson: „Niet aan verkeerde kant staan" ■i Lagerhuis negeert" troonrede Parlementariërs in Brussel uitgefloten Belgische grondwetswijziging! uitgesteld tot na vakantie B omaans lagen in Belfast IAmerikaanse aftocht is eerste vereiste Nog dit jaar partijcongres in Moskou Pompidou op bezoek in Bonn Wilmiïïoef 1 commentaar op actuele zaken trouwkostuums voor Tohn Kennis „T etrode POMPIDOU OVER KANSEN OP VREDE IN INDO-CHINA Stukje maansteen verdwenen Paus ontvangt drie verzetsleiders uit Massaal ontslag van rechters in Tsjecho-Slowakije V R IJ D A G 3 JULI 1970 Lakoniek E Wel jammer Portugese kolomen houding van Franktijk tijdens de onder- 1 UllUgUaC W Ihandelingen over het Britse EEG-lid- Zijn uw vakantie-benodigdheden in orde Lord Mountbatten, de heldhaftige en on vervaarde kampioen uit de Tweede We reldoorlog, van wie men gerust mag neg gen dat hij samen met Churchill en Montgomery het Britse wereldrijk redde, viel gisteren in het Hogerhuis bijna flauw omdat hij urenlang een loodzwaar slagwapen moest ophouden. Hij wankel de, maar versaagde niet. Niemand in de groteske Britse politie ke show, opgevoerd ter gelegenheid van de Troonrede, versaagde, zelfs prins Charles niet, die kilogrammen gouddoor- weven textiel om zijn leden torste en met ondoorgrondelijke blikken het sprookjes achtige tafereel overzag, terwijl zijn moeder haar Rede uitsprak, die wemelde van „mijn ministers", „mijn strijdkrach ten" en andere oppermachtig klinkende frases. Misschien dacht hij aan zijn stu dententijd, toen hij in musicals de clown uithing, en wellicht trok hij een parallel tussen de echte show-business en dit wonderlijke traditionele schimmenspel in het Hogerhuis. Maar hij en allen die meespeelden vervulden hun rol met grim mige ernst, alsof het heil van het Britse rijk afhing van een feilloze opvoering. Eén dag na deze plechtigheid is de Britse vorstin met haar familie weer te ruggekeerd in de realiteit, namelijk in de van werkelijke macht ontdane positie die de constitutie voorschrijft. En in het En gelse parlement ontbrandt de gewone, burgerlijke strijd van de partijen, die voor de zoveelste keer van plaats gewis seld hebben. Heath, de nieuwe Britse premier, heeft Koningin Elisabeth niet veel schokkende dingen laten zeggen in haar Troonrede Hij heeft haar laten zwijgen over zijn voornemen, Zuid-Afrika van zware wa pens te voorzien om de nog overgebleven invloed van Engeland op het Afrikaanse continent te verstevigen. Wel heeft hij haar laten zeggen dat hij de kwestie Rho desië wil oplossen. Als men de uitgangs punten verneemt, die hij daarbij in acht wil nemen, kan men concluderen dat hij alles bij het oude zal laten en de ook tra ditioneel geworden Britse theoretische er IWUUMUIMMIIMW gernis over Rhodesië zal continueren zon der werkelijk ernstige pogingen te doen om de impasse te doorbreken. De Britse neiging om door eventuele concessies op ondergeschikte punten de toetreding tot de EEG te bespoedigen, is door het hernieuwde optreden van de Conservatieve regering ongetwijfeld ver sterkt. De Troonrede wees uitdrukkelijk op de wens tot bespoediging, zonder de Engelse burger duidelijk te maken welke zware offers daarbij zullen moeten wor den gebracht. De aangekondigde ver scherping van de immigratiebepalingen doet velen verwachten dat Enoch Powell, de bestrijder van het kleurlingen-element in de Britse samenleving, meer mede standers in de Conservatieve partij zal blijken te hebben dan tijdens de opposi tie-periode aan het licht kwam. De Troonrede in Engeland is altijd een van de moeilijkste stukken proza die de vorstin te lezen krijgt. Ondanks naar verzoek om het stuk wat leesbaarder t.e maken, blijft ook in dit opzicht de tradi tie gehandhaafd. De Conservatieve rege ring is blijkbaar nog steeds de mening toegedaan dat een Troonrede niet of nau welijks verstaanbaar mag zijn voor de gewone man, omdat het aanzien van 'de regering ermee gemoeid is. Een opvat ting die in strijd lijkt met de ook in En geland sterk op de voorgrond tredende stroming tot grotere betrokkenheid van de burgerij in het staatsbestuur en even eens met de kennelijke behoefte van het Britse koninklijke huis om zich wat dich ter bij het „gewone volk" te wagen. Overigens zou de massa van het Britse volk de eventuele afschaffing van de kleurrijke show in het Hogerhuis sterk betreuren, want de kleurentelevisie heeft er een programma door gekregen dat kan wedijveren met de duurste en groot ste prestaties van de echte showbusiness. Het is alsof in Engeland al negenhonderd jaar geleden rekening is gehouden met het feit, dat er eens kleurentelevisie zou komen, die het sprookjesfeest van de Troonrede aan miljoenen zou kunnen la ten zien in zijn onvervalste pracht LONDEN (Reuter) De leider van de Britse conservatieve regering, Edward Heath, heeft verklaard dat zijn kabinet van plan is het in 1955 met Zuid-Afrika gesloten akkoord betreffende militaire samenwerking weer tot zijn recht te laten komen. Bij die vijftien jaar oude overeen komst verkreeg Groot-Brittannië het recht de Zuidafrikaanse vloot- basis Simonstown te gebruiken in ruil voor de levering van schepen en vliegtuigen ter verdediging van de zeeweg om Kaap de Goede Hoop. Onze correspondent in Londen tekent hierbij aan: De Britten hebben gisteren via de troonrede van de nieuwe conservatieve regering beloften te horen gekregen die ze uit de verkiezingspropaganda allang kenden. Belastingverlaging, strijd tegen de in flatie, voorkoming van stakingen, invoe ring van commerciële radio, scherpere beperking van de immigratie, meer effi ciënte sociale voorzieningen en verbete ring van het algemene levensmilieu, als mede handhaving van een Britse militai re macht in het Verre Oosten en aan de Perzische Golf. IMMMMMMMIMMMflMMnM LfuinnnnmuwuMiMniumiuiiiMMiiAW iuinnnniinnnmir*""'*"""'',"**<><l**<>llltl>wl>l>ll<M>l><ll>w<>> Heath heeft destijds al gezegd dat het een vijfjarenprogramma zal worden, om dat de dingen nu eenmaal niet in een handomdraai kunnen worden veranderd. Maar Heath heeft zich in elk geval ver bonden om bepaalde maatregelen, vooral de verlaging van directe belastingen en de afschaffing van de gehate belasting op personeel in dienstverlenende bedrij ven al in het eerste parlementaire jaar te verwezenlijken. Gemenebest-immigranten zullen, als de regering haar zin krijgt, voortaan als ge wone vreemdelingen worden behandeld zonder automatisch recht om zich perma nent in Engeland te vestigen. Maar ove rigens verschilt de conservatieve lijn op dit gebied nauwelijks van die van Labour Premier Wilson, nu opnieuw oppositie leider, was geheel in oude vorm. Hem was niet aan te zien dat hij de verkie zingen geheel onverwachts had verloren. Hij zei dat de oppositie positieve critiek op de regering zal oefenen en brandde meteen geanimeerd, geestig en puntig los, een algemene vrolijke atmosfeer schep pens, zijn bijtend sarcasme kennelijk voor later bewarend. Wilson slaat de nieuwe regering uit dagend gade, namelijk in de verwachting dat van vele conservatieve beloften wei nig of niets zal terechtkomen. Wilson verklaarde de regering meteen al de oorlog over maatregelen die recht streeks tegen Labours opvattingen in druisen, zoals de afschaffing van de re geling om speculatie in bouwgrond te voorkomen en over de reactionaire on derwijspolitiek die, volgens Wilson, een hele jeugdgeneratie zal opofferen. Over het plan om wapens aan Zuid- Afrika te leveren, viel Wilson de rege ring fel aan. Zal Engeland zijn veto toe passen, wanneer de Veiligheidsraad even tueel het embargo verplicht stelt? Hi; waarschuwde de regering in het rassen conflict niet aan de verkeerde kant te gaan staan. Heath van zijn kant hield ook een vechtspeech. Hij zei dat „Wilson nog even slecht geïnformeerd is als toen hij pre mier was." Over Zuid-Afrika zei Heath dat wapens vitaal zijn voor de interna tionale defensie en dat hij, evenals Wil son, apartheid verafschuwt. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN In het Britse Lagerhuis wordt ter gelegenheid van de troonrede altijd een vermakelijk toneel opgevoerd. De bepruikte „speaker", dr. King moest, toen hij herkozen werd, volgens de tra ditie met geweld naar zijn zetel onder het baldakijn worden gesleept. Zjjn te genspartelen is symbolisch wegens het feit dat in het verleden meer dan tien speakers (de naam duidt er op dat de speaker de woordvoerder van het La- gehhuis bij de vorst was) werden op gehangen, waarbij zelfs twee op één dag. Vandaar dat het Lagerhuis als de gekozen volksvertegenwoordiging for meel op gespannen voet met het staats hoofd staat. Black Rod (zwarte roede), de bood schapper van het Hogerhuis, krijgt daarom nog altijd de deur in zijn ge zicht dicht gesmeten als symbool van de herinnering aan het feit dat koning Karei I tevergeefs heeft geprobeerd vijf onwelgevallige Lagerhuisleden te arre steren. Ook bij de troonrede negeert het La gerhuis bewust deze officiële konink lijke daad. Vandaar dat de speaker zegt dat hij gehoord heeft dat de troonrede is uitgesproken en dat hij voor grotere nauwkeurigheid zich van een exemplaar heeft verzekerd dat hij de leden die van de rede al uren tevoren hebben kennisgenomen, nu zal voorlezen. De leden zelf negeren de troonrede eerst ook, door over heel andere dingen te gaan praten. Dat gaat dan onder het mom van een niet-bestaand wetsont werp, namelijk dat op de bannelingen. De twee leden die het Adres van Ant woord op de troonrede voorstellen be spreken daarbij uitvoerig de eigen kieskring die ze vertegenwoordigen en bijvoorbeeld hoe beroerd het verkeer daar is of hoe mooi hun stad of plaats. Langs deze omweg geeft het Lagerhuis te kennen dat het tegenover de vorst zijn zelfstandigheid wenst te behouden. Ditmaal was één van de voorstellers van het Adres van Antwoord op de troonrede een vrouw. De verkiezing, zei zij, was een huisvrouwenverkiezing en zij juichte het toe dat er een nieuwe bres is geslagen in deze mannelijke ci tadel doordat de plaatsvervangend voorzitter voor het eerst een vrouw is. (Van onze redacteur in Brussel) BRUSSEL Minister-president Eyskens zal zeker vandaag of morgen wel een zucht van verlichting slaken. De parlementaire vakantie begint. Kamer en Senaat komen pas in oktober weer bijeen en dan nog wel nadat de gemeenteraadsverkie zingen hebben plaatsgevonden. Zij zullen vermoedelijk wel een geringe verschuiving in de politieke krachtsverhouding te zien geven, al zijn de opiniepeilingen daarover weinig overtuigend. In de Kamer van Volksvertegenwoordi gers zou woensdag voor de tweede keer worden gestemd over een deel van de grondwetswijziging. Het ging over het langzamerhand berucht geworden artikel 108 ten derde, dat taalkwesties in de ge meenten die samen Brussel vormen, re gelt. Het beoogt de zuivere tweetaligheid te beperken tot negentien van die ge meenten. Daartegen bestaat verzet, voornamelijk van de Franstaligen uit vele politieke partijen en van de fascistische Volksunie. De eersten willen uiteraard in andere om liggende gemeenten (het zijn er voorlopig zes) meer mogelijkheden tot Franstalige scholen en diensten en de Volksunie houdt star en dom vast aan meer Vlaam se mogelijkheden. Het geharrewar over dit probleem duurt nu al een hele tijd. De Senaat heeft het artikel al aangenomen, maar de proce dure eist dat het nu weer teruggaat naar de Kamer. Vorige week bleven er bij de stemming slechts 140 leden op hun plaatsen zitten. Het vereiste quorum is tweederde van het aantal Kamerzetels, dus 142. Het gevolg was dat de stemming niet kon plaatsheb ben. Woensdag zou het artikel weer in stem ming worden gebracht. Er bleken toen maar 138 leden aanwezig te zijn. Zij die, even voor de stemming begon, de zaal ADVERTENTIE Verhuur bruidegom, getuigen, vaders, enz. Ook donker- en lichtgrijze jacquets. Smoking- en rokkostuums, enz. Voor dames: bontverhuur Vraagt gratis prospectus J OUTSTANDING QUALITY HAARLEM Gedempt! Oude GrichlH 311388 AMSTERDAM Singel 462 233880 DEN HAAS ZoutmanstraatZA 335728 ROTTERDAM Ie Middaüandstna!231815 UTRECHT Vooratraat 58 1 0053 ARNHEM tooiffstraat 14 436882 NIJMEGEN Stikt» (tolstraat 1# 20838 EINDHOVEN leenderweg 108 1 4877 GRONINGEN OodeEbtwigtttratf 48 33112 ANTWERPEN BRUSSa LUIK GENT verlieten, werden, naar Belgisch parle mentair gebruik, door de anderen uitge floten en als lafaards, deserteurs, slappe lingen enz. bejegend, hetgeen zij eigenlijk ook wel zijn. Het gevolg is dat de stemming is uit gesteld tot na het zomerreces. De regering had het bestaan niet aan het al of niet stemmen verbonden en zij is er dus nogal lakoniek onder gebleven. In het vinding rijke politieke brein van prof. Eyskens zijn vermoedelijk al lang plannen gere zen. Na de vakantie zou hij bijvoorbeeld opnieuw kunnen proberen het aantal stemmen van 142 bij elkaar te harken. Men hoort de laatste tijd in parlemen taire kringen nogal eens spreken over een „haalbare" mogelijkheid de huidige rooms-rode regeringscoalitie te vervan gen door een drie partijen-regering, waar van dus de liberalen ook weer deel zou den uitmaken. Of die mogelijkheid er zal komen, zal natuurlijk ook afhangen van de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen. De altijd onverstoorbare premier heeft verklaard dat hij het allemaal wel jam mer vond, zoals het is gelopen maar dat na de vakantie de gegevens van het pro bleem, zoals hij het noemde, wel veran derd zullen zijn. BELFAST. (AFP en Reuter) Een bomaanslag heeft vannacht in de Noord- ierse hoofdstad Belfast grote schade aan gericht aan een recruterings- en voor lichtingsbureau van het Britse leger. Door de explosie, die veel ruiten deed sneuvelen, werd één persoon gewond Een juist passerende taxi werd bescha digd. Volgens een woordvoerder van het Britse leger zou de aanslag met twee bommen zijn gepleegd. Een werd er ach ter het gebouw geplaatst, een ander werd naar binnen gegooid. Ook elders in de stad werd een bomaanslag gepleegd. De Noordierse regering overweegt de leden van het parlement politiebescher ming te geven nadat op de r.-k. afge vaardigde Austin Currie in zijn huis in het dorp Dungannon is geschoten. De schoten werden afgevuurd uit een voor bijrijdende auto. 99 advertentie H otel-Café-R estaurant (Vanouds 't Roomhuis) Bloemendaalseweg 271 Overveen if Specialiteiten Restaurant voor tafelres. 0 23 - 25 27 01 In de Britse hiërarchische samen leving van vroeger had ieder zijn eigen plaats. Het „gewone volk" zoals de leden van het Lagerhuis in hun burgerkleding worden in de unieke sfeer van de rijk-geornamen teerde Hogerhuiszaal, waar de ko ningin haar troonrede uitspreekt nauwelijks geduld. De premier en oppositieleider, vergezeld van enkele tientallen ministers en andere Lager huisleden mogen de magnifieke pa rade van de koninklijke familie om geven door de erfelijke en de voor het leven benoemde adel, slechts op veilige afstand gadeslaan. Ze mogen pas binnenkomennadat ze door de drager van de zwarte roede, de bood schapper van de Lords (onderaan de foto), namens het staatshoofd daartoe zijn gesommeerd. Bovenin de speaker". Linksonder de leden van het nieuwe Britse kabinet. MOSKOU. (AFP) De Russische par tijleider Brezjnev heeft meegedeeld dat het 24ste congres van de Russische Com munistische Partij nog dit jaar zal wor den gehouden. In zijn rede over de landbouw tot het Centrale Comité verklaarde Brezjnev: „Voor de partij en het gehele Russische volk zal het jaar 1970 gekenmerkt wor den door de bijeenkomst van het 24ste partijcongres. Zonder twijfel zal de voor bereiding op dit congres een nieuwe stoot geven aan de politieke en beroepsactivi teit van de communisten en het hele Rus sische volk. De jongste verkiezingen voor de Opperste Sovjet hebben aangetoond dat de arbeiders de binnen- en buiten landse politiek van partij en staat volle dig goedkeuren." In zijn rede over de Russische land bouw zei partijleider Brezjnev dat de taken voor de landbouw in de komende vijf jaar overschreden moeten worden. De investeringen van de staat in de land bouw zullen in de jaren 1971-1975 met zeventig percent toenemen. Hij onthulde dat de investeringen in de afgelopen pe riode van vijf jaar niet het gestelde doel hebben bereikt. HOUSTON. (Reuter) Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimte vaart (NASA) heeft gisteren meegedeeld, dat het een stukje maansteen is kwijt geraakt. De verliezer is dr. Nicholas Short van het ruimtevaartcentrum God- dard in Greenbelt (Maryland). Vorige week miste deze het fragment, dat ruim een halve centimeter groot is. Het is de tweede maal dat een stuk maansteen wordt vermist. In januari ver dween op een tentoonstelling in de uni versiteit van Californië een fragment, dat later weer terechtkwam. (Van onze correspondent in Bonn) BONN. Aangevoerd door president Pompidou arriveert vandaag een rege ringsdelegatie uit Parijs voor het Half jaarlijkse Frans-Westduitse consultatie gesprek in Bonn. Verwacht wordt lat het twee dagen durende overleg een demon stratie zal wotden van de grote eensge- zindheid die tegenwoordig tussen beide landen bestaat. Twee onderwerpen beheersen het ge sprek. In de eerste plaats staat de ont wikkeling van de Europese gemeenschap op het programma. Dit is een actueel thema nu de onderhandelingen met Enge land en andere kandidaat-leden beginnen, maar geen thema dat op dit moment om enigerlei nieuwe activiteit van Pompidou of Brandt vraagt. Het tweede gesprek is de oost-politiek van de regering-Brandt. Pompidou heeft in het verleden al enkele keren zijn ateun en vertrouwen uitgesproken, maar in Bonn is men er zich niettemin van be wust dat Parijs allerminst van plan is het zoeken naar een oplossing voor het Duitse probleem verder aan Willy Brandt over te laten. Als een van de vier over winnaars uit de Tweede Wereldoorlog is Frankrijk mede verantwoordelijk voor de toekomst van het Duitse gebied en met name van Berlijn. Naar verluidt zou de Franse regering bedenkingen hebben tegen het sluiten van een niet-aanvalsverdrag met Moskou zo lang geen vooruitgang is geboekt in het gesprek dat Fransen, Britten en Ameri kanen met de Russen voeren over de kwestie-Berlijn. Brandt zal op dat argu ment waarschijnlijk antwoorden met de verzekering dat een verdrag niet door het Westduitse parlement wordt geratificeerd zolang niet een bevredigende verbetering van de toestand in en om Berlijn is be reikt. Van de Franse delegatie maken naast de president ook premier Chaban-Delmas (die eveneens met Brandt confereert) en minister van Buitenlandse Zaken Schu mann deel uit. De halfjaarlijkse bespre kingen zijn voorgeschreven m het Frans- Duitse vriendschapsverdrag. PARIJS (Reuter/AFP). President Pompidou van Frankrijk heeft iristeren op zijn derde persconferentie sinds zijn ambtaanvaarding, terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Indo-China be pleit en het belang onderstreept van een gezamenlijk optreden van de grote mo gendheden in de crisis in het Midden- Oosten. Een Europese politieke unie noemde hij op dit moment „volslagen 1 illusoir". In Indo-China kan volgens Pompidou alleen vrede tot stand worden gebracht I door middel van onderhandelingen tus sen alle betrokken partijen, met inbe grip van China. Er kunnen slechts voor uitzichten op vrede zijn wanneer de Ver enigde Staten vastbesloten zijn zich uit ADVERTENTIE Sporthuis N.V. het gebied terug te trekken. Pompidou verwelkomde de benoeming door Nixon van David Bruze tot delegatieleider naar de Vietnambesprekingen in Parijs, en zei dat de verklaring van de Amerikaanse president slechts „reden tot voldoening' kon geven. Wat het Midden-Oosten betreft merkte Pompidou op, dat de tijd tegen Israel werkt. Het machtsevenwicht zal in Is raels nadeel blijven veranderen bij het uitblijven van vrede. „Het is in het be lang van Israel een vredesregeling te ac cepteren". Er bestaat geen Frans >lan voor zo'n regeling, zoals er eigenlijk ook geen Amerikaanse of Russische regeling zou moeten zijn. De „Grote Vier" zou den gezamenlijk eën plan moeten opstel len, aldus Pompidou, die vond dat de kansen op een regeling misschien wat groter waren dan een of twee maanden geleden. De piresident gaf te kennen dat Frank rijk het volledige wapenembargo tegen Israel niet zal opheffen. Hij verklaarde dat het uitoefenen van druk om tot vre- de te komen de voorkeur verdiende jo- ven het leveren van wapens met het doel de schaal in balans te houden. Het zou een wereldramp zijn, wanneer de crisis daar uitmondde in een algemeen conflict tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Versteviging van de banden met Oost- Europa is volgens Pompidou voorwaar de voor de vooruitgang van West-Euro pa op de weg naar eenheid. Het westen mag Oost-Europa niet de rug toekeren. Frankrijk wenst tossen alle landen een maximum aan contacten, samenwerking en overeenstemming op alle terreinen. Vandaar dat het ook stellig gelooft dat de door de Westduitse bondskanselier Willy Brandt jegens het oosten gevolgde politiek van toenadering in het belang van heel Europa was. Pompidou ontken de dat zijn land de economische macht van Duitsland vreest. 1 I I Pompidou verklaarde voorts dat de maatschap positief zal zijn. Nucleaire sa menwerking tussen Frankrijk en Enge land achtte hij mogelijk en zelfs ook wenselijk. Maar er zijn grenzen die Frank rijk niet zal overschrijden. „Men zal >ns bijvoorbeeld niet terugkrijgen in de (mi litaire integratie van de) NAVO", aldus Pompidou. Breestraat 158 - Beverwijk Afd. Camping: Breestr. 115 - Beverwijk Tel. 02510 - 26043 VATICAANSTAD. (Reuter) Paus Paulus heeft drie leiders van de bevrij dingsbewegingen in de Portugese kolo niën Angola, Mozambique en Portugees Guinee in audiëntie ontvangen, zo heeft een woordvoerder van het Vaticaan mee gedeeld. De drie leiders maakten deel uit van een groep van rond 60 mensen. De paus sprak enkele minuten met de drie guer rillaleiders over sociale rechtvaardigheid en de rechten van de mens, en zij stel den hem op de hoogte van de situatie in hun landen. Cabral van de Guinese bevrijdingsbe weging „Paigc", Marcellino dos Santos van het bevrijdingsfront voor Mozam bique „Frelimo", en Aghostino Neto van de volksbeweging voor bevrijding van Angola „Mpla", hebben zondag en maan dag in Rome deelgenomen aan een „in ternationale conferentie voor solidariteit met de volken van de Portugese kolonies" Portugal heeft vandaag zijn ambassadeur bij het Vaticaan teruggeroepen uit protest tegen het gesprek van de paus met drie rebellenleiders uit Portugals Afrikaanse koloniën. PRAAG. (Reuter) In Tsjechoslowa- kije zijn de laatste dagen 21 rechters uit hun functie ontslagen en hebben 22 anderen zelf ontslag genomen. Dit is door de Tsjechische minister van Justitie Jan Nemec bekendgemaakt. Een woordvoerder van dit ministerie (dat Bohemen en Moravië bestrijkt en niet Slowakije) zei niet te weten wat de reden van het ontslag is.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3