buurthuiswerk organiseert DIT JAAR SPELDORADO o^°' otnews uit Holland Pop: 2 ton verlies Soulful in Doelen Langs sluizen en havens Top de pop pop dertien Volgend jaar andere opzet Zaterdagavond voor Peru Tienerreis Stones naar Nederland Soosagenda Sporthalinstuif, Jeugdstad, vissen en ponyrijden Passagiersschip ,fPrinses Amalia" Havenberichten de ruifter klassiek aarlem, IJtnonti en ee/ **onana ruiiter modern VA GOED DRUKWERK VAN RIXEL, ZO'N DRUKKER! kolen,olie,i Op de Ruijter's vrije meubelkijkdag J eugdstad Achter het juichende commen taar dat in de eerste uren na het Holland Pop Festival '70 is ge geven, begint nu langzaam de financiële kater gestalte te krijgen. De over het algemeen perfect ge lopen organisatie en de goede sfeer van het festival hebben zowel bij de organisatoren als bij de officiële instanties een roes doen ontstaan, waarin alleen maar plaats was voor juichtonen. IJMUIDEN De Stoomvaart Maatschappij Nederland bestaat dit jaar honderd jaar, maar dit heuglijke feit betekent meteen het einde als zelfstandige maatschappij vanwege de samenvoeging met de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd en de Vereenig- de Nederlandsche Scheepvaartmaat schappij tot de Nedlloyd n.v. Ja, dat doen we... NlflAR IN jl Kennemerlaan 38 IJmuiden %IXm4a Beatnieuws en opgaven voor de soosagenda kunnen rechtstreeks worden gezonden aan: Redactie Haarlems Dagblad, rubriek Hop- pelepop, Grote Houtstraat 93 in Haarlem. De inzendingsterm«n voor iedere aflevering sluit dins dagmiddag. (Vafi een onzer verslaggevers) HEEMSKERK - Speldorado wordt dit jaar gehouden van 13 tot 17 juli en van 20 tot 24 juli. Er zjjn vier hoofdelementen, waarvan twee oude (Sporthalinstuif e" viswedstrijden) en twee nieuwe (Jeugdstad en ponyrijden). In opzet is er dus met vee SpUitfeeSt veranderd - al ontbreken de activiteiten in het duingebied - maar wel in organi satie. die nu niet berust b« de Gemeenschapsraad, maar bu het club- en buurt las werk. Oosterstreng-Jan Ligthartstraat-Maerten van Heemskerckstraat-Duitslandlaan- Beneluxlaan-Kennemerlandstraat- Jan van Kuikweg-Gerrit van Assendelft,straat- sporthal. Iedere morgen vertrekt de^bus om vijf voor half tien bij de eerste halte I en om vier uur 's middags vanaf del sporthal in omgekeerde richting. Vorig jaar al wilde de Gemeenschaps raad de organisatie afstoten omdat dit instituut nu eenmaal geen uitvoerend or gaan is. Nu is het dan gelukt en hebben de drie organisaties voor club- en buurt huiswerk, de Stichting Buurt- en Club- huiswerk, Heemskerk, de Katholieke Jeugdraad en de Interkerkelijke Stich- ting voor jeugd- en vormingswerk, cie schouders er onder gezet. De organisa tie is nauwelijks anderhalve week op gang gekomen en daarom vertoont Spel dorado nog hetzelfde patroon als vorig jaar In het najaar willen de leiders en leidsters echter met elkaar rond de ta fel gaan zitten om een nog betere opzet te vinden. Hoe de organisatie in elkaar zit zal de jeugd van de basisscholen, waarvoor Speldorado bedoeld is, een zorg zijn Als zij maar de gelegenheid hebben om zo plezierig mogelijk een gedeelte van hun vakantie in de eigen woonplaats door te brengen, terwijl de ouders zich op die dagen niet bezorgd hoeven te ma ken over wat zoon of dochter nu weer aan het uithalen is. Voor de kosten hoeft men het niet te laten: 1 voor een dag kaart en 4 voor een weekkaart waar mee de kinderen vijf dagen naar eigen keuze aan Speldorado kunnen deelne men. Alleen voor het ponyrijden en het vissen moet extra worden betaald, re spectievelijk twee kwartjes per rit en per keer. hoefte aan niet al te jeugdige mensen (waarom geen vaders of moeders?), die men niet te gauw te veel heeft bij' een dergelijk groots opgezet evenement. Wie dus zijn kinderen een vijfdagenkaart Het ponyrijden is een activiteit die ëe" I wjj verschaffen (en een gulden bespa- heel wordt verzorgd^door de ruiter- ®^|ren), moet die tevoren kopen bij boek- UCCi WU1UI ponyvereniging De Commandeurs in en bij de manege De Schimmelkroft. Voor twee kwartjes kunnen de kinderen hier iedere dag een rit van een kwartier op een pony maken De viswedstrijden in de Neksloot op 14 17 21 en 24 juli, 's morgens van ne gen tot half twaalf, worden georgani seerd door een groep bejaarden, die dat ook de vorige keer met veel enthousias- Iedere dag is het van tien uur tot vier I uur Speldorado, zodat de kinderen die deelnemen brood voor 's middags mee moeten nemen. Van de organisatie krij gen zij een flesje limonade. De week kaarten of vijfdagenkaarten kunnen al-1 leen bij voorverkoop worden verstrekt. handel De Graaf, reisbureau Orion of de| familie Kuyper. Wentwcg 5 De activiteiten in het duingebied zijn I er dit keer niet bij omdat men nog maar zo kort met de organisatie bezig is en omdat diverse leden van de vaste kern hiervoor dit keer niet beschikbaar zijn. Aan Speldorado, dat nog diverse verras- - ---- "f'+lsingselementen 'te bieden heeft wordt me heeft gedaan, in samenwerking met ontjer meer nog meegewerkt door de de hengelsportvereniging t Snoekje. EHBO-vereniging PIM en dc brandweer. Als hoofdleidster treedt op mejuffrouw een nader aan te kondigen avond Maria Rang van De Sqhuilhoek Er rijdt l - i:" ook weer een speciale Speldoradobus voor kinderen, die nogal ver wonen van de plaatsen waar de evenementen plaats vinden. Een dagretour kost een kwartje. De route van de bus is als volgt: Ooster - I cv aaCMQ weg-Rijksstraatweg, Strengweg-Kleine I X A AA t IN b Houtweg-Voorweg-'t Laantje-Oudendijk avond een spuitfeest organiseert. Nog een tip voor huttenbouwers: breng zelf hamei en nijptang mee, de organisatie zorgt voor hout en spijkers. De eerste ruwe schatting leert ech ter dat er nog geen 40 000 passepar touts zijn verkocht Het verlies zou volgens eenzelfde schatting twee ton bedragen. Deze cijfers leren tevens dat zeker meer dan 20.000 festivalbe zoekers drie dagen gratis in het bos hebben gebivakkeerd en dat daarmee het falen van de ordedienst, die de om heining moest bewaken ei, aan de kas sa's stond duidelijk is geworden. In dit opzicht is de organisatie te- leurgesteld in de mentaliteit van de jongeren die naar bet Kralingse bos zijn gekomen. Alleen een financieel gunstig resultaat kan een prolongatie van het Holland Pop Festival opleve ren. De heer Piet van Daal, technisch organisator van het festival, toonde zich vanmorgen bijzonüei oogelucht over de mededeling, dat Coca Cola de totale opbrengst van de verkochte 200.000 tinnetjes afstaat aan de stich ting. Van Daal: Die jongen., zijn gewel dig geweest. Voor en tijdens het fes tival hebben ze geweldig goed ;e- werkt. Ze hebben het isico van een eventuele strop durven nemen. Een te genvaller is het. gezien de hoge ver koopcijfers, stellig niet geworden. Trouwens bii geen enkele commer cieel betrokkene zullen de resultaten zijn tegengevallen Alleen de organi satie moet zwaar tellen om de zaak rond te krijgen" Aan de kassa's zijn nauwelijks 12 uuu kaarten verkocht en de voorverkop- adressen, waaraan 29.000 kaarten zijn verstuurd moeten het overschot nog terugsturen. Technisch organisator Van Daal: ,We zijr. met z n allen blij dat het festival zelf geweldig is ge weest. Het is wekenlang keihard wer ken, ook door mijn -rouw en mijn zoons. Het succes heefi ook gunstig ge werkt bij de leveranciers. Er is een stemming ontstaan, die de mogelijk heid schept om voor een volgende keer meer dan één sponsor ^voor een pop festival te interr tseren" Bij de politie maakt men nu ook de balans op. Op het bureau gevonden voorwerpen liggen niet alleen rug- en ADVERTENTIE De hoofdonderdelen zijn de Sporthalin stuif en Jeugdstad. Het eerste krijgt de zelfde opzet als vorig jaar en belooft dus bij voorbaat een succes te worden Men heeft er alleen nog een heleboel waarde loos materiaal voor nodig, zoals oude kleren, lappen, oude naaimachines, type machines, radiotoestellen, tijdschriften, jeugdbladen, rollen behangselpapier, en fin alles waarmee kinderen op een ge zellige manier aan het Werk kunnen wo - den gezet. Bedrijven en particulieren die spullen aan te bieden hebben, kunnen dit via telefoonnummer 31811 laten we^ ten. Dan wordt het opgehaald of kan men afspreken het zelf te tornen bren gen; vanaf aanstaande dinsdag kan dat m Vorig3 jaar had men de Sporthalinstuif als enige vaste onderdeel, z^a^er gsg|" mogelijkheden waren om aan te pa&sen aan het weer. Vooral bij de warmte van vorige zomer heeft men vaak gewenst dat er buiten mogelükheden waren Zo doende is men gekomen op Jeugdstad dat eenzelfde opzet krijgt als menmBe- verwiik al jaren gewend is. De basis vToHeze activiteit is het. bouwer van hutten, terwijl men bezig is hieromheen een programma voor te bereiden. He de bedoeling dat de kinderen hierm een echte stem krijgen en dat de zaak m elk geval niet strak wordt geprogrammeerd. Jeugdstad wordt opgebouwd opbet ter rein tussen Maerelaan. Neksloot eri parkeerterrein bij de sporthal. H t deel van deze plaats is dat bij slecht eer gemakkelijk kan overschakelen naar de Sporthalinstuif. waartoe de me dewerking van de politie voor het steken al is verkregen. Voor de meeste onderdelen heeft men leiding voldoende, maar er is nu nog be kennemerlaan 150. telefoon 10745*. ijmuiden AMSTERDAM (V.U.). Geslaagd voor kandidaatsexamen Nederlands H. J. Smit, Heemstede; Kandidaats Engels A. J. M. de Jong, Amsterdam; Doctoraal Frans P. T. van Reenen, Haarlem (cum laude): me-1 vrouw J. I. Siven van der Ploeg, Haarlem, Kandidaats economische wetenschappen D. A. Luback, Beverwijk; Doctoraal psy chologie C. de Goede, Haarlem, Kandi daats medicijnen J. Th. M. de Wolf, Bever wijk. Op de foto, die ongeveer 70 jaar oud is, zien we een der eerste passagierssche pen van de Mij. Nederland liggen in de Middensluis te IJmuiden met er voor de radersleepboot Simson van Zurmuhlen. Het passagiersschip Prinses Amalia, want die was het, werd in maart 1874 opgeleverd door Johan Elder Co. in Glasgow. Het schip had een bruto inhoud van 3480 reg. ton en 3200 ton draagver mogen. De lengte bedroeg 113,23 m., de breedte was 12,14 m. en de holte 9,14 m. De 3 cil. triple expansie machine van het fabrikaat De Schelde-Vlissingen had een vermogen van 1600 pk. voor een vaart van 11 knopen. Deze machine was com- aan- ADVERTENTIE morgei meubei kijken Marktplein 30 Umuiden van 1892, ter vervanging van de pound machine waarmee het schip vankelijk was uitgerust. Er was een accommodatie aan boord voor 84 passagiers in de eerste, 25 in de tweede en 48 in de derde klasse. In het jaar 1889 werd bij wijze van proef op de Prinses Amalia elektrisch licht aangebracht; het voldeed zo goed, dat in het volgende jaar alle passagiers schepen ervan werden voorzien. Voordien was de verlichting zeer pri mitief. In een der wanden van de hut was een glasruit aangebracht, waarach ter een kaars werd geplaatst die om half elf werd uitgeblazen; alleen aan zieken en kinderen werd een nachtlicht toege- De Prinses Amalia is gedurende de jaren 1903-1906 opgelegd geweest en werd in oktober 1906 voor de sloop verkocht. Maar dit betekende nog niet het einde, want de slopers verkochten het schip door aan L. Pittaluga in Genua en na nog enige tijd de naam Amalia te heb ben gedragen, ging het schip in januari 1907 naar een sloper in Genua. De werf die de Prinses Amalia bouw de had in de beginperiode zeer veel op drachten van de Mij. Nederland. Het eerste schip van de maatschappij, de Willem III, werd in april 1871 opgele verd. Tijdens de eerste reis werd dit schip ernstig beschadigd door brand op 19 mei 1871 nabij Portsmouth, toen het op weg was van Den Helder naar Bata via. Het schip is later geborgen, maar kwam onder Britse vlag als Quang-Se. Later is het de Glenoechy geworden, daarna kwam het onder Italiaanse vlag als Pina en in 1903 werd het schip voor de sloop verkocht. In 1871 kwam bij Johan Elder de Prins van Oranje gereed, die tot 1900 voor de Mij. Nederland dienst heeft gedaan. Dit schip werd in hetzelfde jaar ge volgd door de Prins Hendrik en de Con rad en in 1872 kwam de Koning der Ne derlanden gereed. In hetzelfde jaar van de Prins Amalia leverde Elder de Voorwaarts en de Prins Hendrik op, beide 2802 bruto reg. ton groot, met accommodatie voor 92 passa- De Voorwaarts werd in 1898 tot vracht schip verbouwd en werd in 1898 naar Italië verkocht. Het schip ging verloren op 5 januari 1899. De Prins Hendrik zonk in 1886, als ge volg van een aanvaring, het schip werd gelicht en in september 1887 verkocht naar Bombay en werd herdoopt in Sul tan. Onder die naam verging het schip op juni 1897. Arie van der Veer. Zeventig jaar geleden: de „Prinses Amalia" in de middensluis van IJmuiden. Peru en de aardbeving die het land voor een groot gedeelte heeft ver woest, zijn al weer uit het wereld nieuws verdwenen. Het land heeft in korte tijd miljoenen aan hulpgoederen ontvangen maar zal nu de belang stelling al weer geluwd is op eigen krachten moeten proberen orde op za ken te stellen. De 17-jarige Haarlemmer Jan Reijn- ders wil daar nog een klein steentje aan bijdragen. Voor zaterdagavond 4 juli heeft hjj in de Haarlemse Stadsdoe- len een groot beatfeest op touw gezet met gratis medewerking van een zes tal groepen. Het feest, waarvan de baten dus naar Peru gaan, is trouwens zeer moeizaam tot stand gekomen. Jan Reijnders mag misschien een goed or ganisator zijn, zijn minderjarigheid maakt het onmogelijk hem juridisch aansprakelijk te stellen. Daarmee be gon een lange speurtocht naar meer derjarigen die die last op zich wilden nemen, een tocht die net op tijd ein digde bij de P.v.d.A.-raadsleden Voogd en Van der Vaart. Het feest was gered. Grote trekker zaterdagavond is on getwijfeld Soulful Blues Quality, lang niet in Haarlem geweest maar nu te rug. De groep heeft ex-Ektiongitarist Gill Rijnenberg aangetrokken en tege lijkertijd iets van het soulrepertoire afgeknabbeld en Chicagosound en wat Zuidamerikaans toegevoegd. Van avond treedt de groep in het Ruhrge- bied op onder het motto: „Nederland is ook niet alles". Zaterdagavond zijn ze van 8 tot a uur te horen en te zien. Daarna vol gen optredens van Creepy, Turquoise, Sunny Explo Hell's Delight en Double Dutch. Verder is er nog een licht show en een demonstratie van de Haarlemse karateclub die ongetwijfeld ettelijke bakstenen zal laten sneuvelen. Het feest in de Stadsdoelen zal zich zowel binnen als buiten afspelen, bij slecht weer verhuist iedereen naar binnen. De entreeprijs is ƒ2,-. 10 1. Never marry a railroad man Shocking Blue 2. In the Summertime Mungo Jerry 3. Question Moody Blues 4. I don't believe in it anymore Roger Whittaker 5. Yellow River Christie 6. Magical Mystery Morning Cats 7. Kitsch Barry Ryan 8. Let us pray together Sandra en Andress 9. Real cool world Greatest Show on Earth 10. Up around the bend Creedence Clearwater Revival 11. The Green Manalishi Fleetwood Mac 12. Teach your children Crosby, Stills, Nash Young 13. Free the people nie and Friends Delaney Bon- slaapzakken, maai ook portefeuilles en portemonnaies op een eigenaar te wachten, maar ook enke e pasnoorten van Amerikanen en Fransen. De po litie meent, dat men verder ovei het festival geen mededelingen meer hoeft te doen, „alles is al gezegd en geschre ven". meent de afdeling voorlichting. Aanvankelijk zou Je politie met uitge breid informatiemateriaal komen. De afdeling verdovende middelen geeft ook geen informatie over de opgeda ne ervaringen op het terrein en de ac tiviteiten, die men daar aan de dag heeft gelegd Men acht dit niet in het. belang van het recherchewerk aldus dezelfde afdeling 'oorlichting Bekend is. dat rechercheurs van de ze afdeling veel handelaren op de foto hebben vastgelegd Wat met dit foto materiaal wordt gedaan oliift dus onbe kend. Bij de gemeente Rotterdam ligt een subsidie-aanvrage van de stichting die niet in behandeling kan worden geno men, omdat de -remeente meei infor matie wenst over de financiële achter gronden van de organisatie. De afde ling kunstzaken verklaarde, dat de or ganisatie tien dagen voor het festival pas met de aanvraag is gekomen Aes maanden voor 'iet festival waren de or ganisatoren bij het ministerie van Cul tuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, waar een garantie subsioie van 25.000 in het vooruitzicht werd ge- stêld Op het festival is ook gefilmd door de onlangs gestichte filmcooperatie Cine-3, die Amsterdam tot zetel heeft gekozen. Zij stelt zich voor een grote reeks films te gaan maken, waarvan een deel in ons land. Over enkele da gen starten de opnamen voor een film, waarover Hans-Jürgen Pohland de regie zal voeren. Over een kleine twee maanden beginnen opnamen m Afrika terwijl voor zes andere films plannen bestaan. Omstreeks Kerstmis hoopt men de film van Holland Pop in de bioscopen te kunnen brengen De acht tot twaalf filmteams hebben goed kunnen wer ken en vijftig km 16 mm kleurenfilm (ongeveer 75 uur vertoningsduur) op genomen. Er wacht een uitgebreid or ganisatie- en montagewerk om het ma teriaal tot bioscooplengte terug te brengen. Roman Polanski zal onder meer toezicht hebben op de montage. Cine-3 had zich zeker gesteld van de muzikale rechten, zodat in de film een compleet beeld van de medewerken den kan worden gegeven zoals zij door een reeks voornamelnk Neder landse en Engelse technici werden vastgesteld. De actieve sociëteit van het demo cratisch centrum „De Brug" op de Har- menjansweg, „Club Seven", houdt in september een teeners busreis naar Duitsland. De geheel verzorgde reis van drie dagen kost f 65,—. De bus vertrekt op 5 september en komt de zevende weer terug. De betaal- en inschrijfda- tum sluit 23 juli. Belangstellenden kun nen zich iedere dinsdag- en vrijdag avond tussen 8 en 9 uur melden op de Harmenjansweg 87 in Haarlem. De Roling Stones zullen vrijdagavond 9 oktober in de nieuwe RAI in Amster dam optreden. Het is het laatste optre den van een grote Europese toernee die op 30 augustus in Malmö begint en langs achttien Europese steden voert. Vanuit het hele land zullen bustochten naar Amsterdam worden georganiseerd. De enntreeprijs bedraagt f 15,dus begin maar vast te sparen. Sfeer '69, Ged. Oude Gracht 24, vrij dag en zaterdag: disco. Scuff, Eemstraat 6, zondagmiddag: dansen. De Schelp, Zandvoort, zaterdag: bar- dancing-discotheek. Toy-Toy, Stoofsteeg 1, iedere avond: bar-'dancing-discotheek. Tum-Tum, Achterweg 22, Heemstede, disco met BLUNAV. Kamis, Nieuwe Groenmarkt 5, zater dag: dansen. M////, Donderdag aangekomen in IJmuiden: Viking- fjord, Cuxhaven; Amstelstroom, Hull; Zaan- stroom. Felixtowe; Regina Goole: Haukanger, Antwerpen; Jean E., Londen; Fro, Antwerpen, Gezine H., Kingsby- Blumenthal, Le Havre; Vedette, Hamburg; Brandon, Newport, Nanna, Vriidae aangekomen in IJmuiden: Rodenbek, Rotterdam; Kattenturm, Continentaal PlaE Biri Oslo; Balticborg. Mantyluoto, Zaandam; Tor Scandia, Gothenburg; Spaamestroom, Grangemouth; Neva, Iggesund, Zaandam; Sono rity Wandsworth; Boleslaw Chrobry, Rotter dam; Agua, Plymouth. Donderdag vertrokken van IJmuiden. Solon. Trinidad; John V, Aberdeen; Jan Kahrs Polen. Zaandam; Merchant, Londen; Esso Salisbury Rotterdam; Hummel. Swinemunde; Niels Hen- rik Abel, Lissabon; Apollonian, Brake; Cams. Stavanger; Anthinea, Gibraltar; Tor Mercia, Gothenburg; Amstelstroom Huil; ymkenfjord. Stavanger; Hoogvliet, Neath. IJmuiden; Alhena Helsinki; Zaanstroom, Felixtowe. Vrijdag vertrokken van IJmuiden. Ferme, Rotterdam, IJmuiden; Stuttgart, Antwerpen, Fro, Arendal; Balong Kaapstad. (Als geen nadere aanduiding volgt, is net betreffende schip van of naar Amsterdam ge gaan.) ADVERTENTIE BOEK- EN OFFSETDRUKKERIJ VAN RIXEL. Oosterduinweg 29. IJmuiden Telefoon (0 25501 1 47 68

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 9