Vijf doden en tientallen gewonden STORMAANVAL OP WIJK IN BELFAST Honderdtwaalf inzittenden Brits vliegtuig in Spanje verongelukt ZWEEDS aktie'68 Spaans vliegtuig kwam niet: Vakantiegangers 18 uur op Schiphol uwufeendburohset Sluipschutters in aktie Dinsdag algemene staking in Italië HET WEER Luitenant weigert dienst op moment van beëdiging VANDAAG IN ERBIJ: Premier De Jong I ontkent (ten dele) kritiek op zijn naamgenoot Portugal „denkt niet aan breuk met Vaticaan" Collectief ontslag trof in 3Vt jaar 35.000 mensen Duitse toeristen boos op politie Arie den Hartog vanmorgen niet gestart Kraantje Lek BarbeCue-Inn 1969 AGENDA pagina 8 Verder in de krant VAN DER V00REN bakt 't 60e JAARGANG NUMMER 203 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.v. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewjjks E. Koning Het woord is aan Schalen met wijn Sluipschutters Wisselvallig In kazerne Amersfoort Levenslustige dames zoeken kamer met torero Tekort aan bomen maakt randstad onleefbaar Een Rodgers hoor je elke dag Toon Smit toont chique en distinctie Tour de France BERENDSEN N.V. Autobedrijf KONING N.V. voor U en Uw zomergasten DE BUNKERT blijft DE speelgelegenheid voor uw kinderen Overveen, tel. 023-241266 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ZATERDAG 4 JULI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, 17,20 franco per post, 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur IERLAND BELFAST (AFP en Reuter) Vijf doden, 49 gewonde burgers en 17 ge wonde Britse militairen. Dat is de balans die men vanmorgen kon opmaken na urenlange gevechte tussen Britse militairen en Noordierse demonstran ten in de rooms-katholieke wijk Falls Road in Belfast. Er zijn meer dan honderd mensen gearresteerd. Eenheden van het Britse leger in West- Duitsland en het gebied van de Middellandse Zee hebben uit Londen het bevel ontvangen zich gereed te houden voor een mogelijke overplaatsing naar Noord-Ierland. In Ulster zijn al 12.000 Britse militairen gestationeerd. Dit aantal wordt niet voldoende geacht om de orde te handhaven. De opstandelingen wierpen versperringen op, waarbij gebruik werd gemaakt van bussen en bestelwagens. Ook trachtten zij met pneumatische boren de straten open te breken. Elders in de wijk werden gebou wen in brand gestoken. Kort voor midder nacht ontplofte voor het gebouw van het protestantse blad „The News Letter een bom, waarbij zeker acht mensen werden gewond. Inmiddels had de Britse opperbe velhebber, generaal sir Ian Freeland voor een vijftigtal straten van de wijk de avond klok ingesteld. Iedereen die na half elf nog op straat zou worden aangetroffen, zou worden gearresteerd. Emerson: Onkruid noemt men die planten, wier deugden nog niet ontdekt zijn. De strijd begon gisteravond nadat politie en Britse militairen in Falls Road geheime wapenopslagplaatsen hadden ontdekt. On middellijk braken hevige straatgevechten uit, waarbij voor de eerste maal zelf ver vaardigde handgranaten naar de politie en de militairen werden gegooid. Met traan gas trachtten de Britse militairen de de monstranten te verspreiden, maar deze ble ken goed georganiseerd te zijn. Onmiddellijk nadat de gevechten waren uitgebroken, zetten de vrouwen voor de huizen emmers of schalen met wijn neer, waarin de mannen hun zakdoeken dompel den om hun gezichten tegen het traangas te beschermen. Toen de vechtpartijen heviger werden, probeerden vrouwen zich tever geefs tussen de opstandelingen en de sol daten te plaatsen. Over de hoofden van de vrouwen heen wierpen de tierende mannen stenen naar de militairen. Zij drongen de vrouwen op zij en stormden op de soldaten af, die deze aanvallen met traangas beantwoordden. ROME (Reuter). De drie Italiaanse vakbondsfederaties hebben voor volgen de week dinsdag een algemene staking uitgeroepen, om vergaande sociale en economische hervormingen af te dwin gen. Het wordt de derde algemene staking dit jaar. De vakbonden willen een be ter woningbouwbeleid, belastingherzie ning en hervorming op het gebied van stransport, gezondheidszorg en andere gebieden. Zij vinden het tot nu toe ge voerde overleg met de regeringsleiders onbevredigend en zijn het evenmin eens met de nieuwe belastingwet die de rege ring heeft ingediend. Ti Het treinverkeer Nederland-Italie wordt in verband met de staking gewij zigd. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 7 Uit de streek4, 5, 7 Kerkdiensten 4 Economisch nieuws7 Scheepsberichten 7 Schrijvende lezers 7 W eerrapport 8 Agenda van IJ mond en Haarlem 8 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Aangestipt 8 K unst 9 Radio en tv9 Sbort 10, 11 Erbij 13-21 Luidsprekers6, 16 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I. tot zondag avond: Ai en toe regen maar ook enkele opklaringen, matige tot krachtige westelijke wind en weinig ver andering in temperatuur. AAN HET STRAND Na zwak oceaanfront blijft er morgen vrij veel bewolking. Weinig of geen neerslag. Matige zuid-wes ten wind. Iets zachter, in de middag 17 a 18 graden. Zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig nog wisselvallig, na zondag waarschijn lijk iets zomerser strandweer. Ongeveer 2000 Britse soldaten, onder steund door pantserwagens, bestormden daarna de wijk, waar zich enige honderden opstandelingen hadden verschanst. Generaal Freeland besloot hiertoe nadat de Britse troepen „van alle kanten" door sluipschutters werden beschoten. De mili tairen kregen opdracht „niet blindelings te schieten, maar alleen op goed waar neembare doelen. „Die zijn er genoeg was het commentaar van een van de soldaten, die voortdurend door sluipschutters wer den bestookt. Met automatische wapens werd geschoten op ramen waar zich sluip schutters bevonden. Een van hen werd dodelijk getroffen, nadat hij van het dak van een huis het vuur op de Britse militai ren had geopend. Later vonden twee andere sluipschutters op dezelfde wijze de dood. Pantserwagens doorbraken de opgencn- ten barrikaden om de weg vrij te maken voor de langzaam oprukkende infanterie. Huis voor huis, straat voor straat werden /an opstandelingen gezuiverd. De „verover de" huizen werden op wapens doorzocht. Volgens ooggetuigen werden herhaalde ma len bij het naderen van de Britse troepen wapens uit de ramen gegooid. De straten waren bedekt met gebroken glas. De Noordierse politie nam aan deze zuive ringsactie geen deel. Om half vier kon de woordvoerder van het leger meedelen dat de gevechten in om vang afnamep. Kort daarop laaide de strijd weer even fel op, toen de opstandelingen trachtten de spaarbank van de stad Belfast in de lucht te laten vliegen. Daarna werd het steeds rustiger in de gehavende katho lieke wijk. Vanmorgen, na ruim negen uur van fele gevechten, deelde het hoofdkwar tier van generaal Freeland mee, dat het leger de toestand „geheel" meester was. (Van onze correspondent) AMERSFOORT. De Utrechtse tand arts en eerste luitenant N. C. Jongsma heeft in de Juliana van Stolbergkazer ne in Amersfoort geweigerd de officiers eed af te leggen. In plaats daarvan deed hij een beroep op de wet gewetens bezwaren militaire dienst. Het gebeurde nadat al vijftien man de eed of belof te aan de wetten en onderwerping aan I de krijgstucht hadden afgelegd. De heer Jongsma trad toen naar vo ren en zei: „ik leg de eed niet af, maar doe een beroep op de wet gewetensbe zwaren militaire dienst. Ik ben tot de conclusie gekomen dat ik noch als per soon noch als medicus kan meewerken aan de krijgsmacht, die doden wettigt en rechtvaardigt. Ik meen dat ik recht heb op een nadere toelichting". Hij poog- I de daarna vergeefs stencils rond te de len waarin hij enkele kernbezwaren had samengevat. Bij de minister heeft de heer Jongsma inmiddels een request ingediend, om in aanmerking te komen voor vervangende dienst. Als dit verzoek niet wordt inge willigd, zal de heer Jongsma zich voor zijn handelwijze voor de krijgsraad moe 1 ten verantwoorden. Als de pogingen van de vrouw, hem thuis te houden, hebben gefaald, trekt de Noordierse man de straat op om te betogen. De vrouw blijft achter met de rozenkrans in de hand. Naast de huisdeur zet zij in een laatste poging, de echtgenoot althans enige bescher ming te geven, een emertje neer met wat wijn. Daar dopen de demonstran ten hun zakdoeken in. Als ze deze tegen het gezicht houden, kan het traangas er niet door. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister-president De Jong heeft gisteravond ontkend dat hij zich aanvankelijk negatief zou hebben uitgelaten over de waarschuwingen van I prof. dr. L. de Jong over het peil van I onze defensie. „Van tegenspraak of van een andere opvatting kan beslist niet worden gesproken", zo zei de premier gisteravond na afloop van de wekelijkse ministerraad. LISSABON (Reuter en AFP) Van gezaghebbende zijde in de Portugese hoofdstad Lissabon is vernomen dat de Portugese regering nog niet denkt aan het verbreken van de diplomatieke be trekkingen met het Vaticaan. Wel is de Portugese ambassadeur bij het Vaticaan voor overleg naar Lissa bon ontboden wegens de audiëntie die de paus deze week heeft toegestaan aan drie leiders van nationalistische bewegin gen in Portugals koloniën. Een woordvoerder van de Portugese ambassade meldde dat de ambassadeur donderdagavond bij de Vaticaanse staats secretaris heeft geprotesteerd. In een commentaar op de affaire heeft het Vaticaanse dagblad „Osservatore Ro mano" zijn afkeuring uitgesproken over de „ongerechtvaardige interpretaties" die de Italiaanse pers heeft gegeven aan de ontmoeting van de paus met de rebellen. De minister-president zei dat er in de reactie die hij veertien dagen geleden gaf op de kritiek van prof. De Jong en het antwoord dat het kamerlid Goedhart (DS 70) dezer dagen kreeg op schrifte lijke vragen, geen enkel verschil be staat. „Er is gezegd dat ik mijn mening zou hebben gewijzigd", aldus de minis ter-president. „Ik ontken dit beslist. Ik heb wel degelijk reeds dadelijk instem ming betuigd met het betoog van prof. De Jong". Volgens de premier heeft hij zich di rect al duidelijk achter prof. De Jong opgesteld waar deze waarschuwde voor I de instelling van sommigen ten opzichte van de defensie als onderdeel van de ge meenschappelijke N AVO-verdediging. Wel heeft hij, volgens zijn zeggen, af stand genomen van diens waarde-oor- deel over de huidige kwaliteit van het Nederlandse defensie-apparaat. „Op dat punt verschil ik met prof. De Jong van mening en ik wijs vooral een vergelij- king met 1940 beslist van de hand", al dus de minister-president. De verwarring die over zijn reacties is ontstaan wijt de premier vooral aan de nadruk die zijn kritische opmerkin- gen over dit tweede punt in de publiciteit heeft gekregen. LONDEN (keuter) Een passagiers- I vliegtuig van de Britse luchtvaartmaat schappij „Dan Air" is tijdens een vlucht I van Manchester naar Barcelona in Span- I je neergestort. Aan boord van het straal I vliegtuig bevonden zich 112 inzittenden, I bijna allemaal vakantiegangers. Het wrak van de „Cornet" is vanmor- I gen gevonden op de berg Monseny, ten I westen van de heuvels van Montserrat. Het is nog niet bekend of er overleven- I den zijn. De verkeerstoren van het vliegveld van Barcelona meldde dat het contact met de „Cornet" verloren ging toen het toestel het vliegveld naderde en zich boven Sa- badall bevond. Er bevonden zich 105 passagiers aan boord: 48 mannen, 53 vrouwen, drie kinderen en een baby. De bemanning telde zeven leden. Hulpploegen die met spoed naar de plaats van de ramp gingen, hadden van morgen het wrak nog niet bereikt. De hulpverlening wordt bemoeilijkt doordat het vliegtuig in een afgelegen en berg achtig gebied is neergestort. De hulp ploegen zijn het vliegtuigwrak op het spoor gekomen nadat de brandweer in deze streek een ongewoon lichtschijnsel had gemeld. UTRECHT. Van eind 1965 tot mid den 1969 vielen er in ons land meer dan 350 collectieve ontslagen, waarbij tel kens meer dan 25 werknemers waren betrokken. In totaal raakten daardoor 35.500 mannen en vrouwen hun werk kwijt, zo blijkt uit een rapport van het wetenschappelijk en scholingsinstituut van het NVV. Éénderde van deze 35.500 mannen en vrouwen was in de textiel- en kledingin dustrie werkzaam en eveneens éénderde in de metaal. De meeste ontslagen vielen in Noord- Brabant, gevolgd door Noord- en Zuid- Holland. Bij de steden ging Amsterdam aan de kop. Bijna de helft van alle ge vallen had als oorzaak: reorganisatie. Sluitingen, faillissementen en fusies wa ren relatief minder vaak oorzaak van collectieve ontslagen. De onderzoekre sultaten bevestigen dat speciaal de ou deren, indien zij eenmaal zijn ontslagen, weer moeilijk aan de slag komen. Zo was van ouderen onder de bijna 2000 in de Twentse textielindustrie ontslagen ar beiders ruim de helft na een half jaar nog steeds zonder werk. Van de 40 tot 50-jarigen gold dat voor ruim een kwart, bij de jonger dan 40-jarigen voor .slechts" tien percent. DEN HAAG. Duitse toeristen heb ben sterk de indruk dat zij in Neder land door de politie gediscrimineerd worden, met name bij verkeersovertre dingen. In een Duitse televisiereportage werden enkele „Heim"-gekeerden aan het woord gelaten die bijvoorbeeld be weerden een parkeerbon te hebben ge kregen op plaatsen waar Nederlandse auto's en die van onder anderen Fransen, ongemoeid waren gelaten. ADVERTENTIES Ook zijn er zo'n vijftig klachten bin nengekomen bij de Nederlandse ambas sade in West-Duitsland en bij het Neder landse Nationaal Bureau voor Toerisme in Keulen. Van de zijde der Nederlandse justitie wordt een en ander „sterk overdreven" genoemd. Integendeel, men treedt soe pel op tegen buitenlanders, ook Duit sers, van wie mag worden aangenomen dat zij de plaatselijke regels niet zo snel door hebben. Misschien is men voorheen wel wat verwend op dit gebied en valt het nu tegen omdat de politie er immers van kan uitgaan dat men in Europa steeds meer gelijksoortige verkeersre gels- en tekens heeft ingevoerd. Speciale clementie is dus niet meer zo hard meer nodig. CINEY De Nederlander Arie den Har- l tog (ploeg Peters) die al dagen darm- stoornis heeft, is vanmorgen niet gestart voor de achtste etappe van de Ronde van Frankrijk. ADVERTENTIES Onze specialiteit Auto plaatwerk en spuitwerk in moffelcabine Edisonstraat 4 IJmuiden M.L. Tectyleer station STATEN BOLWERK 3 (t.o. achteruitgang station) I TEL. 312170 (dag. 9- 19u. en zaterdag 12 - 18n-).| vb Zwiei official dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. TeL 15141* (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Na een gedwongen bi vak van achttien uur op luchthaven Schiphol en een geïmproviseerd ontbijt in de wachtkamer zijn vanmorgen om ne gen uur honderdzestien Nederlandse va- I kantiegangers met een Caravelle van I Transavia naar Barcelona vertrokken. De vakantiegangers begonnen van- I nacht in de hal van Schiphol een sitdown I staking, toen hun ter ore kwam dat het vliegtuig van Air Spain niet op kwam dagen en hun een busrit terug naar huis in het vooruitzicht werd gesteld. De Spaanse luchtvaartmaatschappij zou om „commerciële redenen" van de reis hebben afgezien, waardoor ook op Barcelona vijftig Nederlanders strand den. De vijftig zijn inmiddels met de Transavia-charter op Schiphol gearri veerd. Een woordvoerder van World Air Ite organisator van de vijf tiendaagse Spanjereis zei ons vanmorgen dat het uitblijven van het Air Spain-vliegtuig ,,'n kwestie van misverstanden en op zijn zwaarst een machtsstrijd is." „Voor ons is het ook nog gissen" voegde hij er aan toe. Een eerdere poging om de reizigers na het laten afweten door Air Spain te la ten vertrekken met een vliegtuig van Martin Air Holland, mislukte. De Spaanse luchtvaartinstanties wilden geen landingsvergunning geven. Iedere dag BarbeCue gerechten

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1