Dr. Lamberts (PvdA) pleit voor een nationale gezondheidszorg Nu is het Beschuit met aardbeien. Kunstgras in plaats van t>-eles De PPR over de „groetplicht" Op een veldmuis Kardinaal Alfrink morgen 70 jaar Veehandelaar knoeide jaren met weegschaal Te weinig informatrices voor het werk dichter bij, MET BEHOUD VAN VRIJHEID VOOR DE ARTS Rapport Openheid" is in studie Geen wegwerken in vakantie DE DIEREN ALGEMEEN RESPECT VOOR DE „MAN VAN HET MIDDEN" Werkgroep bekijkt financiële positie ex-KNIL-mensen DALET BALSEM Boeren nu schadeloos gesteld N.S.-SERVICE IN AMSTERDAM ONTOEREIKEND ZATERDAG 4 JULI Op kinderspeelplaatsen Kerkelijk nieuws KV P-Kamerleden: - Een veldmuis mompelde te Bremen: de meeste veiligheidssystemen zijn door hun suggestiviteit het toppunt van onveiligheid. Reeds menig muisje is te velde verrast doordat de kat niet belde". Trijntje Fop Op de rem Bij apothekers en drogisten. Het midden Pax Christi (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM In het inlich tingenbureau van het Centraal Sta tion in Amsterdam staan elke dag rijen Nederlanders en buitenlanders lang te wachten voor zij worden ge holpen. Wie een plaats wil reserveren in een internationale trein of wie op andere wijze gebruik wil maken van de diensten van de Nederlandse Spoorwegen, moet zowel vroeg in de morgen als laat in de avond een ge duld van soms meer dan een uur op brengen. Geduld Inbraak bij juwelier ADVERTENTIE UTRECHT „Een nationale gezondheidszorg, gebaseerd op een algeme ne volksverzekering, is uitermate wenselijk. Of dit moet worden gegoten i«* de vorm van een nationale gezondheidsdienst (zoals in Engeland en Zwe den) is geen principiële vraag maar een praktische. Wanneer blijkt, dat een rationele en goed functionerende herstructurering van de gezondheidszorg tot stand kan komen met behoud van de wat imaginaire vrijheid, waaraan de arts zo sterk hangt, dan is dat mij even lief, zeker voor de huisarts". '--O'. Indien de herstructurering echter niet tot stand komt, vereist het belang van de gezondheidszorg de instelling van een na tionale gezondheidsdienst, waarin de huisarts een centrale plaats inneemt. On ze Nederlandse huisartsen zijn trouwens bij het huidige ziekenfondssysteem en het optreden van „economische zaken" al minder vrij dan hun Engelse collega's onder de National Health Service". Dit schrijft de voorzitter van de vaste Tweede-Kamercommissie voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, de P.v.d.A'er dr. J. H. Lamberts, deze week in een ar tikel over de toekomst van de huisarts in „Medisch Contact", het officieel orgaan van de Koninklijke Nederlandse Maat- schappij tot bevordering der Genees kunst. ZOETERMEER. De dienst gemeente werken van Zoetermeer heeft het college van B. en W. voorgesteld de betontegels op de kinderspeelplaatsen in de gemeente te vervangen door kunstgras. Het kunstgras, genaamd „Verto" wordt veelvuldig in Amerika gebruikt op sport terreinen. De dienst is van mening, dat rubbertegels een onvoldoende garantie voor de veiligheid van de kinderen bie den. De rubbertegels zijn maar 7 mm dik en staan bloot aan een verouderingspro ces dat tot gevolg heeft, dat het niet elas tisch blijft en er gaten in vallen. Onder het kunstgras zal eerst een dikke laag kurk moeten worden aangebracht. DEN HAAG. De Politieke Partij Ra dicalen heeft in een openbare verklaring aangedrongen op een zo spoedig moge lijke herziening van het militair straf- en tuchtrecht, zodat vonnissen van acht maanden voor een soldaat die weigert te groeten niet langer meer kunnen worden uitgesproken. „Deze strafmaat staat in geen enkele verhouding tot het feit dat zich heeft voorgedaan", aldus het bestuur van de P.P.R., dat „met verbazing en ergernis" heeft kennis genomen van het vonnis. Het bestuur erkent dat in een bedrijfsge- meenschap bepaalde regels dienen te gel den en dat de militaire gemeenschap en kele specifieke kenmerken vertoont. Niet temin is het van mening dat de groetplicht indruist tegen algemeen menselijke en I democratische verhoudingen, die in elke bedrijfsgemeenschap mogen worden ver ondersteld aanwezig te zijn. „Er moet ernst worden gemaakt met de vermaatschappelijking van de krijgs macht. Daarom moet met grote voortva rendheid worden gewerkt aan het afschaf fen van allerlei zaken die meer verband houden met traditie dan met een goede taakvervulling binnen het leger", zo be- j sluit de verklaring. DEN HAAG. De regering is begon nen met de bestudering van het rapport „Openheid" van de commissie-Biesheu vel over de heroriëntatie van de over heidsvoorlichting. zij heeft de instanties die rechtstreeks zijn betrokken bij de in het rapport behandelde materie advies gevraagd. Dit heeft premier De Jong meegedeeld in antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid G. A. A. M Boot (K.V.P.). Bij het onderzoek en de adviesaanvra ge staat de vraag voorop, welke aanbeve lingen van de commissie reeds op korte termijn in praktijk zouden kunnen wor den gebracht. De regering zal na ont vangst van de adviezen ten aanzien van die vraag haar standpunt zo spoedig mo gelijk aan de Tweede Kamer meedelen, aldus de premier. Beraad over andere, verderreikende aanbevelingen van de commissie zal met het oog op de staatsrechtelijke, bestuur lijke en financiële consequenties meer tijd vergen. Ter voorbereiding van de besluit vorming daarover heeft de regering een stuurgroep ingestedl. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen te Sil- volde P. Lootsma te Amersfoort. Geref. Kerken. Beroepen te Heemstede mr. C. Brouwer, Curacao, die dit beroep heeft aangenomen. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Gonn- De huidige situatie inventarise rend, stelt dr. Lamberts dat de huisarts geneeskunde als specifieke wetenschap nog grotendeels tot stand moet komen. Wel komt de professionalisering van de huisarts nu op gang, maar toch nog te langzaam. De ontwikkeling van een eigen, wetenschappelijk gefundeerd referentie, kader is voor de huisarts van vitaal be lang. Het Tweede-Kamerlid constateert dat hier en daar een weinig inspirerende aanpak van de huisartsenopleiding dreigt te ontstaan. Men laat de verschillende universitaire afdelingen voor huisartsge neeskunde maar vrij in het uitzetten van I £^0 Ko^rs. Dr. Lamberts vindt tevens dat de ge organiseerde huisartsen relatief geringe politieke invloed kunnen uitoefenen en veelal vrij ongelukkig optreden. „Deze omstandigheden hangen nauw samen met de tegenstellingen tussen het positief- professioneel en idealistisch ingestelde Nederlands Huisartsen Genootschap (naar buiten toe primair een wetenschap pelijke vereniging) en de meer materia listische imago van de Landelijke Huis artsen Vereniging (optredend en reage rend als vakbond). Gelukkig is deze te genstelling aan het verminderen", al-dus dr. Lamberts. „In het parlementaire werk is herhaaldelijk gebleken hoe gering de politieke feeling is en hoe weinig over tuigend de argumentatie van de kant van de (huis)artsen is. Hieraan is te wijten dat de huisartsen bijvoorbeeld in de afge lopen jaren in politiek opzicht de boot hebben gemist om te komen tot de stichting van een aanvaardbaar aantal groepspraktijken en gezondheidscentra. De Nederlandse huisarts zal moeten kiezen tussen zijn „ivoren toren-dedain" voor de politiek of een volwaardige invloed op de totstandkoming van het volksgezond heidsbeleid." De financiële situatie van de huisarts is volgens dr. Lamberts rijp voor veran deringen. Gezien de politieke ontwikke ling rondom de gedachten aan een waar devast pensioen voor de hele bevolking, kan hij aan een gevoel van teleurstelling voor de sociale zekerheid van zijn oud-col legae niet ontkomen. Het is dan ook zon der meer noodzakelijk om te komen tot een meer gedifferentieerde betaling van de huisarts. Zij die duidelijk streven naar I kwaliteitsverbetering van hun werk, be- horen niet alleen in hun hogere kosten tegemoet te worden gekomen, maar ook extra worden beloond, aldus dr. Lam- berts. Daarbij zal overigens een zekere kwaliteitscontrole niet te vermijden zijn. (Van een medewerker) UTRECHT Bernard Kardinaal Alfrink, de aartsbisschop van Utrecht, wordt morgen 70 jaar. Ook in andere opzichten is 1970 een jubileumjaar voor de kardi naal. Op 28 maart was het tien jaar geleden dat hij door paus Johannes de 23ste tot kardinaal werd benoemd en op 4 december zal het 15 jaar geleden zjjn dat hij aartsbisschop van Utrecht werd, als opvolger van kardinaal De Jong. Veel katho lieken zullen zondag van de gelegenheid om Alfrink in zijn „residentie" aan de Maliebaan in Utrecht geluk te wensen gebruik maken. Daarbij zal hij vooral gefeli citeerd worden hoewel men dit wellicht tegen „zijne eminentie niet openlijk zegt met het feit dat hij bij alle kerkelijke spanningen in zijn eigen Nederlandse kerkprovincie en in zijn verhouding met Rome, het hoofd boven water heeft weten te houden. Wat onmiddellijk naar voren springt bij een beoordeling van tien jaar „kardinalaat", is dat hij in zijn eigen land b(j progressieven en conservatieven, maar ook in het Vaticaan respect afdwingt. DEN HAAG Drie leden van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, de heren Cornelissen Van den Heuvel en Kolfschoten, hebben minister Bakker van Verkeer en Waterstaat gevraagd tijdens de vakantieperiode voor een vlotte^ door- stroming van het verkeer op de rijkswe gen te zorgen. De drie K.V.P.'ers vragen de minister in de vakantieweken de onderhoudswer ken aan de wegen zoveel mogelijk te be- perken en tijdens de bouwvakvakantie niet strikt noodzakelijke belemmeringen op de wegen op te heffen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De ministerraad heeft op initiatief van minister Den Toom (De- fensie) besloten een werkgroep in te stel- len, die zich zal bezighouden met de fi nanciële positie van de militaire oorlogs slachtoffers, die destijds tot het KNIL hebben behoord. Deze interdepartementale werkgroep zal advies uitbrengen over eventueel te nemen maatregelen ten behoeve van ge- wezen KNIL-personeel. Er zal ook een werkgroep worden gevormd, waarin me dische vertegenwoordigers van diverse departementen het zogenoemde „post- concentratiekamp-syndroom" gaan bestu deren. Deze werkgroep zal eveneens ad vies uitbrengen over eventueel te nemen maatregelen ten behoeve van hen die aan j dit syndroom lijden. Dat was allerminst te voorzien toen dr. Alfrink in 1955 aartsbisschop van Utrecht werd. Hij was tamelijk onbe kend. Slechts in een beperkte kring van vakgenoten genoot hij bekendheid als een begaafd theoloog. Als hoogle raar in de bijbelwetenschappen in Nijmegen had hij zich doen kennen als een scherpzinnig wetenschaps man. Niemand verwachtte bij zijn benoeming tot aartsbisschop echter dat de gereserveerde professor zou uitgroeien tot de internationaal be kende figuur die hij nu is. Temeer niet, omdat hij niet uit de bestuurlij ke sector van de kerk kwam. Hij kreeg pas gelegenheid om op dat vlak ervaring op te doen, toen kardi naal De Jong hem in 1951 tot zijn naaste medewerker, zijn coadjutor, benoemde. Zijn intellectuele benadering van de kerkelijke problemen draagt er toe bij dat hij niet onmiddellijk klaar staat om dingen te verbieden. Aan de andere kant is het onvermijdelijk dat hij wel eens op de rem moet gaan staan, om de eenheid in de Neder landse Rooms Katholieke kerk te be waren en de band met Rome niet te verliezen. In die zin staat kardinaal Alfrink voortdurend in twee span ningsvelden. Zijn diplomatieke gaven hebben er tot nog toe voor gezorgd dat hij in beide overeind is gebleven. Bij zijn beoordeling van wat kaf en koren is, wat noodzakelijk is en wat voorlopig op de lange baan kan wor den geschoven wordt hij geholpen door zijn kennis van de theologische stand van zaken. Juist op dit punt is hij goed geinformeerd. Dat doet hem sterk staan tegenover de twee partij en in zijn eigen kerkprovincie zij die vinden dat hij niet ver genoeg gaat én die van mening zijn dat hij te hard loopt en tegenover zijn grote tegenspeler in het Vaticaan, paus Paulus de Zesde. Het zou on juist zijn om de rol van kardinaal Al frink in de kerkelijke vernieuwing al leen maar af te schilderen als die van een diplomaat, die de zaken op zich af laat komen en na zorgvuldig wikken en wegen zich beperkt tot het nemen van een beslissing in de trant van „dit kan nog net en dat kan net niet meer". Dan zou het gaan om een figuur die in de grond van de zaak alleen maar gestuurd werd. En ADVERTENTIE Veel vrouwen lijden aan pijnlijke, ontsierende knobbels of gezwellen aan de grote teen, die het dragen van schoenen tot een kwelling maken. Verkwikkende DALET BALSEM I dringt diep in de huid, heft de aandoening op en doet de zwelling verminderen, waardoor de pijn verdwijnt. DALET BALSEM werkt ook zeer verfrissend bij vermoeide en pijnlijke voeten. dat zou zeker niet iemand zijn die in de dagelijkse spanning van het leiden van een „progressieve" kerkprovincie het hoofd ook tegenover Rome koel weet te houden en daaraan een groot deel van zijn internationale vermaard heid dankt. Kardinaal Alfrink heeft wel dege lijk zijn eigen opvattingen over wat er in de kerk moet gebeuren, al be hoort hij daarbij niet tot de voorhoe de. En hij is bereid zijn opvattingen met een voorzichtige maar niet te miskennen beslistheid te verdedigen, zowel naar progressieve als naar con servatieve zijde, als man van het midden. Wat de Nederlandse kerk betreft, daarin heeft hij het meeste met de progressieven aan de stok. Op het pastoraal concilie dat de laat ste jaren in Noordwijkerhout is ge houden heeft hij hen diverse keren afgeremd maar in zijn verhouding met het Vaticaan moet hij het weer vooral opnemen tegen de conserva tieven. De „los van Rome-gedachte", die vat begon te krijgen op de voorhoede van de Nederlandse katholieken heeft hij getemperd. De locale kerk kan volgens de kardinaal tot op zekere hoogte wel een eigen leven leiden, maar zal zich daarbij nooit mogen losmaken van de wereldkerk en het gezag van Rome. Anderzijds heeft hij er bij het Vati caan op aangedrongen dat de celi- baatskwestie openlijk in de gehele rooms katholieke kerk wordt bespro ken een gruwel in de ogen van de conservatieve groeperingen daar Die heeft hij met zijn diplomatiek „door drukken" zeker even vaak tegen zich in het harnas gejaagd als de Neder landse progressieven met diploma tiek afremmen. De kardinaal lijkt een op het eerste gezicht onbewogen en flegmatieke fi guur. Zijn ontroering kon hij echter toch nauwelijks verbergen, toen hij enkele maanden geleden, na zijn slot rede op het pastoraal concilie, van voor- en tegenstanders een ovatie kreeg voor de wijze waarop hij kie- send tussen mogelijkheden en onmo gelijkheden de Nederlandse Rooms katholieke kerk leidde. In een interview voor de KRO-tv zei de kardinaal gisteravond: „Ik heb nooit de behoefte gehad om bisschop te worden. Misschien moet ik zeggen: ik was het liever niet geweest, maar dan in bepaalde zin. Nu het me een maal gevraagd is, zeg je: nou goed, wanneer men meent dat ik daarvoor de aangewezen man ben, wil ik het wel proberen. Als ik in 1951 had kun nen vermoeden wat deze negentien jaar tot nu mij zouden hebben ge bracht, zou ik er misschien iets an ders tegenover hebben gestaan. In '51 was het voor mij een bepaalde offer- gahg om mijn wetenschap te laten staan. Ik wist van tevoren wel hoe een bisschopsambt een zekere mate van isolement meebrengt". Tegenover zijn gesprekspartners Joop Reinboud en Frans Wijsen, leg de kardinaal Alfrink zijn visie vast op de ontwikkelingen in de kerk en de rol, die hij daarin speelt. Zo zei hij, gevraagd naar de interpretatie van het begrip collegialiteit, dat het nooit zijn bedoeling is geweest, de bisschop pen buiten de paus als een college te zien, dat min of meer tegenover de paus gebracht zou kunnen worden. „Het gaat", zo stelde hij met na druk, „altijd over het totale bisschop pencollege waar de paus in en bij hoort en waarvan hij het hoofd is". Gevraagd naar zijn verhouding tot mgr. Bekkers, die hij kenmerkte als een markante figuur, merkte kardi naal Alfrink wel op: Ik denk niet dat ik een geheim verklap wanneer ik zeg dat wij beiden niet precies ge lijk geconstrueerde persoonlijkheden waren. We dachten op veel punten ook wel anders, maar daarnaast moet ik zeggen dat ik toch altijd bijzonde re sympathie voor hem heb gehad. Ergens is er ooit geschreven dat ik hem niet mocht. Ik geloof dat dat niet juist is. Dat dat niet gezegd kan worden. Ik mocht hem wel, had waar dering voor hem, kon het niet altijd eens zijn met zijn maniei van optre den, maar dat zal waarschijnlijk we derzijds geweest zijn. In het bijzon der zijn tragisch einde h£eft mij toch wel heel erg aangegrepen". Sprekend over zijn bemoeienissen met de Pax Christi-beweging en de binding van kerk en politiek tenslotte, stelde de kardinaal een ontwikkeling vast, waaruit opnieuw duidelijk wordt dat de kerk zich niet afzijdig kan hou den. Ze heeft een boodschap te bren gen van rechtvaardigheid, vrede en liefde, „maar het is niet alleen een kwestie van een boodschap brengen" aldus de kardinaal „als geloofsge meenschap zal men er ook iets aan moeten doen". (Van onze correspondent) WINTERSWIJK. Een 27-jarige vee handelaar uit Winterswijk heeft de laatste drie weken rond 60.000 gulden verdeeld onder de boeren in Winterswijk. Het was geld dat hij van hen in de loop der jaren had verduisterd. Hij kocht bij de boeren vee en leverde dat door aan het slacht huis. Door te knoeien met de weegbrief 11 Per dag, tussen half acht 's morgens |en half elf 's avonds, komen honderden mensen naar het inlichtingenbureau, de een voor een eenvoudige vraag, de an der voor een tijdrovende boeking van een buitenlandse reis. Een iets kleiner aan- I tal belt op om een inlichting te vragen aan een van de informatrices die uiteraard in wisselende dienst perma nent de telefoontafel met zijn vijf toe- stellen moet bezetten Een groot dee; van de dag zijn alle vijf lijnen bezet. Als de I hoorn eindelijk wordt opgenomen duurt het soms ruim drie minuten voor een in- formatrice zich meldt Zij zegt dan: „In lichtingen, een ogenblikje" waarna er weer een diepe stilte valt. Binnen een minuut is zij weer terug. Zij heeft aan de andere telefoons hetzelfde moeten zeg gen. Want de vier andere informatrices zijn aan de balie druk bezig. Er is na genoeg geen moment van de dag voldoen de vrouwkracht aanwezig om de stroom .klanten" snel te kunnen helpen. Volgens de informatrices is het hoofd kantoor in Utrecht niet bereid voor de zomermaanden meer personeel beschik baar te stellen dan in de wintermaanden voldoende is. Toch is uit een onderzoek vorig jaar reeds gebleken dat er meer informatrices zouden moeten komen. De barrières die een „klant" moet overwinnen om telefonisch een inlichting te krijgen zijn kleinigheden vergeleken bij het geduld dat hij moet opbrengen als hij aan de balie wil worden geholpen. Eén inlichting vergt gemiddeld drie mi nuten Per dag komen zo'n 800 mensen naar de balie. Veel buitenlanders moe ten vaak lang wachten voo zij aan de beurt zijn voor een reservering. Een re servering duurt gemiddeld tien minuten. Per dag komen ongeveer 150 personen reserveren. Twee informatrices moeten die stroom verwerken Daarbij moet in veel gevallen met het hoofdkantoor in Utrecht worden getelefoneerd als het gaat om reservering van een zit- of lig plaats in Transeurop Expres-, in auto- slaap- of gewone internationale treinen of op de boot van Hoek van Holland naar Engeland. Ingewikkelder en dus tijdrovender wordt de procedure als het gaat om een trein buiten Nederland, bij voorbeeld een die van Neurenberg naar Praag gaat. In Utrecht werken dertig informatrices voor de centrale reservering van deze zit- en ligplaatsen. Zij doen er nog ander werk bij zodat hun collega's in Amster dam en de „klanten" voor de balie soms twintig minuten geduld moeten opbren gen voor zij in Utrecht aan de beurt komen. Veel van die „klanten" zijn Amerika nen, zo'n honderd per dag. Met hun Eurailpass voor treinvervoer in heel West-Europa alleen voor Amerikanen Canadezen en Japanners verkrijgbaar - en KLM's bestseller „Europe on five dollars a day" willen de meesten een plaats in de trein naai Kopenhagen. Een geringer aantal wil naar Parijs. De informatrices moeten af en toe woede-uitvallen incasseren van mensen die soms een uur hebben moeten wach ten. Maar zij kunnen er ook niets aan doen. Klagen bij vakbonden en via geko zen vertegenwoordigers? Zij zeggen: „Wat hebben we daaraan? De gekozen vertegenwoordiers moeten ook zelf om hun baantje denken. De spoorwegen wil lens immers bezuinigen? Daarom kwa men vorig jaar veertien dagen lang drie mannen de toestand hier opnemen. Zij waren stomverbaasd over de drukte Maar hoeveel informatrices er hier wei zouden moeten zijn hebben we nooit ge hoord. „Waarom moeten wij het servicepak ket van de spoorwegen alleen opbren gen? 's Morgens tien meisjes, 's mid dags vijftien, 's avonds acht. En dat voor inlichtingen reserveringen, verzeke ringen, autoverhuur, vlieg- en bootreizen verzorgde treinreizen in binnen- en bui tenland, folders aanvragen schriftelijke vragen beantwoorden, wijzigingen ver werken in binnen- en buitenlandse spoor boekjes en in de interne voorschriften Alles voor en kleine tweeduizene men sen per dag Er staat in de hal nog niet eens een bank voor die mensen om op te zitten". jes kreeg hij telkens een verschil van een paar kilo per dier. De opbrengst hiervan stak hij in eigen zak. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De veehandelaar kwam een jaar of ze ven geleden bij zijn vader, een welgestel de veehandelaar, in het bedrijf. In de loop van de tijd nam hij de handel over, waarbij hij een lucratieve bijverdienste zag in het manipuleren met het gewicht van kalveren en varkens, die hij voor de boeren verhandelde. Op zijn eigen weeg brug in Winterswijk paste hij trucjes toe om het gewicht van het aangeboden dier te drukken. Hij kon dat doen door met de handel te manipuleren, die de weeg brug in werking moest stellen en door het doorslaan van de brug af te remmen. Bij hpt slachthuis werd het juiste gewicht wel troef crpcfpl ff Het liep een paar weken geleden mis, toen één veehouder argwaan kreeg. Een accountantsonderzoek bracht de manipu laties aan het licht en de veehouder riep de handelaar ter verantwoording. Deze haastte zich het bedrag van dit ene geval op te biechten en daarna aan de hand van zijn administratie het, te weinig be taalde aan te zuiveren. Het werd echter onder de veehouders het gesprek van de dag, zodat hij niet anders kon doen dan ook alle andere boeren die hij geld had onthouden schadeloos te stellen. Merkwaardig is, dat bij de politie geen aangifte is gedaan van het bedrog. Geen van de benadeelde boeren riep de hulp van de politie in. Men bleek tevreden te zijn met de terugbetaling. Toen het gerucht het politiebureau bereikte, werd echter ambtshalve een onderzoek ingesteld. De handelaar bekende vlot. AMSTERDAM Bij een inbraak in een ju weiiers winkel aan het Gelderlandplein in Amsterdam hebben dieven gisternacht, terwijl de alarminstallatie in werking was, kans gezien een groot aantal sieraden -—- voor een waarde van circa 50 mille uit de etalage te halen. Een deurruit van de winkel was met een ijzeren staaf inge slagen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2