VAN DAG TOT DAG Herinneringen aan Cuba Pompidou achter Brandts Oost-politiek BONN KAN REKENEN OP STEUN VAN FRANKRIJK Ook de EEG ter sprake Franse proef met kernbom bij Mururoa Vluchtende Cambodjanen Nixons rede wekte hoop in Israel Strauss noemt Brandt een Don Quichot SJSt rrl z 'sss&srzsx. Iplsf ^Verontrustende groei van het neo-nazisme Goed voorbeeld van moeders in Belfast riedeman SI commentaar Paus „denkt niet aan aftreden" Mevrouw Mangakis vrijgelaten Internationale Unie Verzetslieden: r ZATERDAG 4 JULI 1970 Kracht van één megaton Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen jj (Van onze redacteur in Londen) BELFAST De Britse minister van Binnenlandse Zaken, Reginald Maudling, de kalmste politicus die men zich kan denken, is tijdens zijn bezoek aan Belfast op grote moeilijkheden gestuit. Twee Labour-afge- vaardigden van het Noordierse Lagerhuis en een senator liepen weg uit de bijeenkomst die Maudling met oppositieleden had belegd. Zij eisten van hem de absolute verzekering dat de Britse regering zou weigeren steun te verlenen aan de mogelijkheid dat de Noordierse regering op grond van de wet voor speciale bevoegdheden zou overgaan tot inter nering van personen, verdacht van oproerige activiteiten. Twee jaar Geen schijn van kans ZONNESCHERMEN op actuele zaken 'i V De Amerikaanse regering heeft blijkbaar besloten alles in het werk te stellen om de Sovjet-Unie te dwingen haar piloten en rakettechnici terug te trekken uit Egypte, en heeft via diplomatieke kanalen een on gebruikelijke waarschuwing geuit aan het adres van Moskou. Hoe de Amerikaanse regering denkt deze terugtrekking af de dwingen, werd niet gesuggereerd, maar het ligt voor de hand dat een eerste stap een versterking kan zijn van de Ameri kaanse Zesde vloot in het Middellandse Zee-gebied. Ronald Ziegler, Nixons pers-chef, heeft nadrukkelijk verklaard dat de president niet overwoog om Amerikaanse militairen in Israel te stationeren. Wel wordt de sle pende kwestie van door Israel gevraagde 150 Amerikaanse straaljagers steeds ac tueler. President Nixon heeft van het begin af aan gesteld dat Amerika stappen zou on dernemen wanneer de militaire balans in het Midden-Oosten zich ten nadele van Israel zou wijzigen. Hij heeft nu kennelijk besloten dat de inbreng van Russische pi loten en technici die balans heeft doen doorslaan, maar waarnemers en diploma ten in Washington verwonderen zich er over dat Nixon nu pas tot deze conclusie komt, terwijl berichten over de aanwezig heid van Russische militairen in Egypte al ruim twee maanden de ronde hebben gedaan en zelfs door het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zijn be vestigd. De reden is vermoedelijk dat Nixon, nu de Cambodja-acties en de spanningen die zij veroorzaakten in Amerika zelf min of meer achter de rug zijn, zijn handen vrij heeft om met groter gezag op te treden in het Midden-Oosten. Adviseurs van de pre sident hebben in privé-gesprekken zelfs woorden gebruikt als „verwijderen" met betrekking tot de Russen in Egypte. Dat wekt herinneringen aan de Cuba-crisis. De eerste aanwijzingen van een veran dering in het Amerikaanse beleid in het Midden-Oosten gaf president Nixon zelf in zijn gesprek enkele dagen geleden met drie televisie-journalisten. Tegen het eind van die uur-lange zitting nam hij plotse' ling krachtig stelling tegen de activiteiten van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten Hij zei dat het Midden-Oosten van vitaal belang was voor het Westen (wegens de olie-belangen), en dat het „een scharnier was waarop de zuidelijke flank van de Navo draaide". Hij duidde zelfs op een mogelijke con frontatie met de Russen. Voorlopig moeten zijn opmerkingen en die van zijn adviseurs echter gezien wor den als dreigementen in de richting van Moskou, in de hoop dat de Sovjet-leiders zullen reageren en zullen terug krabbelen Maar het bekend maken van een waar schuwing aan de Russen, en het gebruik maken van zulke krachtige termen als „verwijderen" maken het voor Moskou niet makkelijk om zonder gezichtsverlies aan de Amerikaanse pressie toe te geven. Amerika heeft van meet af aan zich op het standpunt gesteld dat een blijvende vrede alleen bereikt kan worden wanneer er door Israël en de Arabische landen wordt gepraat, en alle Amerikaanse vre- des-voorstellen hebben dan ook dat doel voor ogen gehad. De Russen echter gingen er vanuit dat een oplossing alleen gevon den kan worden door een vergelijk tussen Washington en Moskou. Daarin schuilt het huidige gevaar waarop Nixons adviseurs zinspeelden. Want, wanneer Moskou inderdaad vol hardt in de visie dat het Midden-Oosten een aangelegenheid is die de twee grote mogendheden betreft, dan zou dat kunnen leiden tot het hoge diplomatieke spel aan beide zijden dat doorgaans alleen voor kritieke situaties wordt gereserveerd, zoals indertijd de Cuba-crisis. (Van onze redacteur in Bonn) BONN De Westduitse regering kan in haar streven tot verbetering van de betrekkingen met Oost-Europa rekenen op de volledige steun van Frankrijk. Dat is president Pompidou op een moment, waarop bondskanse lier Brandt zo'n steuntje in de rug best kan gebruiken, in Bonn komen vertellen. Wat de kwestie-Berlijn be treft zijn beide regeringsleiders het er over eens dat een vastbesloten hou ding tegenover de Oosteuropese op vattingen moet worden aangenomen. West-Berlijn moet onder hoede van de westelijke grote drie blijven. PARIJS (AFP). Het Franse ministe rie van Defensie heeft bekendgemaakt dat „een sterke, experimentele bom in het proefcentrum in de Stille Oceaan tot ont ploffing is gebracht." Dit gebeurde in aanwezigheid van ae Franse minister van Defensie Debré en de vertegenwoordiger van de minister voor Wetenschappen en Industriële ont wikkeling. De proef is gisteravond boven de lagune van Muroroa genomen. De beproefde thermonucleaire bom bracht een explosie teweeg met de kracht van één megaton (vijftigmaal de kracht van de bom op Hirosjima. Minister Debré en hoge officieren sloe gen de kernproef op 100 kilometer afstand gade vanaf een kruiser. In de buurt lag ook een Russisch schip vol antennes, nooit ten koste zullen mogen gaan vanr^' opvolgers, Brandt en Pompidou I Frankrijk heeft tot'dusver de ^positie v,„ Duitsland. Bovendien zou een met-aanvals-I Tvrr\Hi<*mpn Pnmmdou I en Ghma zJn#. President Pompidou arriveerde giste-1 de nieuwe vriendschap tussen Duitsers ren voor een tweedaags bezoek in Bonn. en Fransen bevestigden heeft voor de Zijn komst was Brandt niet alleen uit halfjaarlijkse ontmoeting tussen regerings binnenlands politiek oogpunt welkom, maar leiders uit Bonn en Parijs in de Bonds- ook omdat hij in zijn contacten met de republiek grote belangstelling bestaan. Soviet-Unie op een punt is aangekomen Het waren momenten waarop kon wor- waarop steun van de geallieerden zeer den gepeild hoe de per verdrag gere- gewenst is. Vandaar dat in Bonn geruch- gelde vriendschap zich ontwikkelde, ten over enkele Franse bedenkingen van de hand werden gewezen. \ZakeUjk De regering in Parijs zou de West" De besprekingen die nu in Bonn wor duitsers in de eerste plaats op het nart den „evoercj. demonstreren het succes hebben gebonden dat hun toenaderingen v&n de krachttoer van de beide oude he- nooit ten koste zullen mogen gaan van opvolgers, Brandt en Pompidou de positie van de vier overwinnaars uit vgan 'de sentimentele sfeer lammen rot '"^"Ó^aTnTTaaroAde; uit voor een zakelijke tour d horizon ch;na zHn de enige landen die nog Soviet-Unie niet van Ivan verschillende problemen. Pompidou kernproeven uitv0eren in de dampkring. I heeft een aantal ministers meegebr Franse testprogramma is wegens fi- uitgang is geboekt -gnische^oemgeden, al Wanneer minister Scheel met kantteke- Laatstgenoemde heeft van zijn gespreks- tw« 1 P d F o0mmissie ningen van zijn regering over deze kwes- rtn^ de verzekering gekregen dat Het hoofd van de Francis tie naar Moskou reist weet men daainiet van plan is om m zijn pogin- in heeft zijn'ontslag ingediend. Per dat de Fransen er net zo ovar da™r gen tot afkoeling van de conjunctuur de yan Fr£mse pioniers (>p het Sinds Adenauer en de Gar mark nogmaals te revalueren of andere I kernenergie Hii is bijna houterig in de armen vielen en daarmee] mataregelen te nemen die het buitenland He ^mmissie ae- imnnnnnnnimwww.wwiwumuwwmw (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. Voor het eerst na de erosie van de Israelisch-Amerikaanse be trekkingen, die in december vorig jaar begon, heeft men in Israel het gevoel, dat de Israëliërs niet alleen staan. Nixons recente televisierede was derma te ondubbelzinnig, dat zijn uitlatingen ook in kringen, waar pessimisme als rea lisme wordt beschouwd, hoop heeft ge wekt. Nixons beoordeling van de situatie in het Midden-Oosten meent men in Israël te moeten zien als een adoptie van het Israëlische standpunt, dat het uitsluitend de Russische interventie in Egypte is, die aan een regeling van het Israelisch- Arabisch geschil de voet dwarszet. Nixon trok die lijn nog wat verder door en liet uitkomen, dat de toestand in dit deel van de wereld de kiem in zich bergt van een gewapende confrontatie tussen de 2 su permachten, een conclusie, die men in Israel al veel eender heeft gemaakt. Het is duidelijk, dat Nixons opmerkin- eerste plaats voor Israëlische consumptie bedoeld waren, maar voornamelijk aan het Kremlin waren geadresseerd. Daarop wees ook duidelijk de „timing" van de rede. In het Witte Huis achtte men klaar blijkelijk Nassers aanwezigheid in Mos kou een voortreffelijke gelegenheid om de Russen tot bezinning aan te manen. Wat nu Israel is opgevallen in de presi dentiële woorden is het ontbreken van iets wat als een dreigement zou kunnen worden uitgelegd. In plaats daarvan hield Nixon ostentatief de deur open voor sa menwerking. Zo'n samenwerking zou men in Tel Aviv niet minder toejuichen dat in Wash ington en elders in de westelijke wereld, maar onder één voorwaarde: dat zij be rust op die elementen, die hier als es sentieel voor een definitieve regeling ge zien wordt. Ook ten deze schijnen Nixons woorden te duiden op een ver-gaande identificatie van de Amerikaanse ziens wijze met de Israëlische. Of men in Washington echter precies dezelfde opvattingen huldigt als in Tel Aviv wordt in de commentaren van pers, radio en televisie betwijfeld. Er is alle reden om aan te nemen, dat men in Is rael meer zou willen ontvangen dan men in de VS bereid is te geven. In alle uitingen van voldoening over Nixons woorden domineert dan ook de hoop op een bijstand, die in Israels wer kelijke noden voorziet. Dat verlangen zal waarschijnlijk ook doorklinken in het Is raëlische antwoord op het Amerikaanse vredesinitiatief, dat officieel nog niet is gegeven. Men kan moeilijk aannemen, dat het niet sterk beïnvloed zal worden door Nixons woorden van drie dagen ge leden, die in Israel vertrouwen hebben gewekt. ADVERTENTIE is 25,per m3 te duur Beslist ZELFBOUW bespaart u ƒ2300,—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt. LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23-24 20 44 raken Naast de Oost-politiek heeft in het overleg tussen Brandt en Pompidou de ontwikkeling van de Europese gemeen schap grote aandacht gekregen. De Fran- se president heeft in een tafelspeech een indruk gegeven van de Franse visie. De Europese Gemeenschap dient zich zo ver te ontwikkelen dat ze over haar eigen lot kan beslissen. Men zal, aldus Pompidou., een werkzame vorm van poli tieke samenwerking moeten vinden om 20 jaar lang hoofd van de weest. NEURENBERG, (DPA) Met scher- tieke samenwerKing moeten vumcu iurr%.> het gewicht van Europa in de wereld te pe aanvallen op de „Oost politiek" van j I ria Wocirtiiiicp copialictisrh-lihpralfi reare- versterken 1»«- i "jf - <jr de Westduitse socialistisch-liberale rege ring heeft de voorzitter van de Beierse Christelijk-Sociale Unie, Franz Josef Strauss, gisteren in Neurenberg het CSU-congres geopend. „Wat de regering al verspeeld heeft kan in jaren niet meer worden goedgemaakt". Strauss noemde bondskanselier Brandt In Cambodja wordt nog steeds hevig gevochten. De burgerbevolking in de Vietnamees-Cambodjaanse grensge bieden is voortdurend op de vlucht. Deze twee vrouwen hebben enkele schamele bezittingen bij elkaar ge graaid en rennen weg, op zoek naar een beschutte plaats. Inmiddels heeft het Amerikaanse opperbevel in Saigon vandaag in een verklaring aan de pers officieel bekendgemaaktdat de Amerikaanse artillerie, evenals de luchtmacht bij „straf missies", ge machtigd is doelen in Cambodja te beschieten, „wanneer dit noodzakelijk is voor de bescherming en de veilig heid van de Amerikaanse strijdkrach ten in Zuid-Vietnam" VATICAANSTAD (Reuter). De re cente mededeling van de paus dat het eind van zijn missie niet ver meer af is, betekent niet dat hij aan aftreden denkt. Dit heeft de Vaticaanse woordvoerder mgr. Vallainc op zijn wekelijkse pers conferentie gezegd. De opmerking, zei hij. blijkt te hebben geslagen op de hoge leeftijd van de paus, die in september 72 is geworden. Voor iemand op die leeftijd is dat een normale opmerking, aldus de woordvoerder. ATHENE, (AP) Mevrouw Angeliki xx^x..^ Mangakis is uit de gevangenis in Athene een „Don Quichot van de Duitse buiten- vrijgelaten, nadat een Grieks militair landse politiek" en sprak van een „waag- hof van beroep een veroordeling van halzige rit over het moerassige terrein twee jaar voor het belasteren van de re- Van politieke avonturen", eerine had teruggebracht tot elf maan- Het past, aldus Strauss bij de „thea- genng u I traie komediantenstijl" van de regering, Mevrouw Mangakis is de vrouw van dat de inhoud van de afspraken tussen ïïSk Sttë SSrSSÏr V?n° Bulle'ntod» Zaken tifddie zii al in de gevangenis heeft sprekingen sprak. Wie kennis neemt van verhoren. 1 T VL V/XXVX O BRUSSEL (ANP). De ontwikkeling van het neo-nazisme en van het anti semitisme vertoont in vergelijking met 1968 tekenen die verontrustend zijn. Dit i hebben bestuursleden van de Internatio- nale Unie van Verzetslieden en Gedepor teerden in Brussel verklaard. Slechts in de Duitse Bondsrepubliek liggen de zaken gunstiger. Daar gaat het neo-nazisme achteruit. De Internationale Unie van Verzetslie- Gewond. Bij een auto-ongeluk nabij Ko blenz is de plaatsvervangende West duitse president Franz Josef Röder, licht gewond. Hij zal enige dagen in een ziekenhuis moeten blijven. Geschenk. President Kamoezoe Banda van Malawi heeft vandaag als ge schenk van de Westduitse regering, een krachtige radiozender in ontvangst gekregen. „De radio zal" aldus presi dent Banda „worden gebruikt om de leugenpropaganda uit enkele buurtsta- ten tegen te gaan". De wet, die vjjftig jaar geleden tij dens de Ierse burgeroorlog werd uit gevaardigd, maakt gevangenschap zonder vorm van proces mogelijk. En kele personen die bjj recente vorige on lusten op deze wijze als voorzorgs maatregel werden opgesloten werden door toedoen van Maudlings voorgan ger Callinghan vrijgelaten. Maudling die deze week Belfast al leen bezocht om te luisteren, ver klaarde dat hij natuurlijk niet kon toezeggen dat er nooit van de wet zal worden gebruikgemaakt. Bovendien behoort dit tot de verantwoordelijk heid van de Noordierse regering. De door de rooms-katholieken gehate wet was destijds bedoeld als een wapen tegen het nu illegale Ierse Republie- keinse leger. De oppositie verzet zich uit alle macht er tegen dat de maatregel in verband met de tegenwoordige onge regeldheden zou worden toegepast. Het Noordierse parlement heeft inmiddels snel andere maatregelen aangenomen om het mogelijk te maken strenge ge vangenisstraffen tegen gearresteerde oproermakers uit te delen. Tot nu toe kwamen zij er meestal met geringe boetes of geringe gevangenisstraffen af. Volgens de nieuwe wetten krijgen zij die bijvoorbeeld benzinebommen gooien twee jaar gevangenisstraf. Bij elke uitbarsting zijn in het pro testantse en rooms-katholieke kamp tairen met opgeheven geweer. Zij lo pen zelf gevaar wanneer hun onpar tijdigheid ook maar één enkele secon de in het geding zou komen. De haat zit des te dieper omdat elke waarschijnlijk slechts een paar dui zend personen, meestal tieners, be trokken. De rellen vormen voor hen steeds weer een unieke gelegenhid om hun baldadigheid uit te leven. Pas als het mogelijk zou zijn grote aantal len van de oproerkraaiers te arres teren zou de vrede op straat terug keren. Een eerste glimp van hoop en ge zond verstand vormde deze week het feit dat toen het in 'n rooms-katholieke wijk in Belfast opnieuw op een bot sing dreigde uit te draaien, plotseling 'n aantal moeders tussenbeiden kwam die de armen ineen haakte. Op deze wijze wisten zij de partijen te schei den oproermakers uit te delen. Tot nu toe Sinds het uitbreken van de onlusten xxx.6 - in de zomer van vorig jaar heerst er in de protestantse en katholieke volks buurten met hun eindeloze rijen troos teloze eengezinswoninkjes een at mosfeer die weinig verschilt van die tussen de Israëliërs en Arabieren. De getto's zijn door prikkeldraadver sperringen van elkaar gescheiden en in het niemandsland staan de mili- straat en elk gezin zijn persoonlijke grieven bezit het huis van iemands zwager is in augustus afgebrand of iemands neefje of vriend is aan het hoofd door een „protestantse" steen of een „katholieke" fles getroffen. Het ergste is dat deze oorlog tussen beide gezindten volkomen zinloos is. Men vecht uit gewoonte of beter uit verve ling, waarbij de chronische werkloos heid, die hier groter is dan elders, on getwijfeld een belangrijke rol speelt. Objectief bekeken is er weinig of geen reden voor deze uitbarstingen, omdat de Noordierse regering in uiterst snel tempo de meeste beloofde hervormingsmaatregelen heeft uitge voerd. Zoals volledige democratie bij plaatselijke verkiezingen en een op heffing van de achterstelling wegens de „verkeerde" godsdienst bij de wo ningtoewijzing. Maar de door eeuwen haat verbitterde bevolking grijpt alles aan om los te branden. Daarbij komt natuurlijk dat door het optreden van de fanatieke dominee Paisley en de grote invloed die hij in Unionistische kringen uitoefent de geloofwaardig heid van de Stormont-regering in de knel is geraakt. Maar aan de vasthou dendheid van premier Chichester Clark, die zich onmiddellijk na het aftreden van O Neil volkomen achter het hervormingsprogramma plaatste, behoeft niet te worden getwijfeld. Volgens de Noordierse rege ring wordt het ook door de jongste gebeurtenissen in Dublin, waar extre misten hun kop opsteken, met de dag duidelijker dat de ondergrondse IRA die voor de protestanten altijd de grote boeman is geweest de jong ste onlusten, met als aanleiding Ber- nadette Devlins gevangenneming, be wust zou hebben georganiseerd. Dit met als doel om een verbod uit te lok ken van de traditionele oranjemarsen van de twaalfde juli en een algemeen gevoel van machteloosheid en wan hoop te scheppen die de Britse rege ring zou doen besluiten de troepen te rug te trekken en Ulster aan de Ierse Republiek uit te leveren. Daarop bestaat echter in dit stadium geen schijn van kans. Maudling heeft veelzeggend verklaard dat er geen sprake zal zijn van afscheiding van Ulster van het Verenigd Koninkrijk te gen de wens van de Noordierse bevol king. Een hoogst bedenkelijke ontwikke ling is het dat enkele dagen achtereen de protestantse arbeiders van de grote scheepswerf van Harland and Wolf, waarop de economie van Belfast be rust, hun r.-k. mede-arbeiders „wegens de onlusten" hebben gedwongen naar huis te gaan. Zo iets is op deze werf in veertig jaar niet vertoond. Overal in de industrie plegen, ondanks wat er op straat gebeurt, protestanten en rooms- katholieken normaal samen te werken. Van de 9000 arbeiders op de werf zijn er 1500 rooms-katholiek. De vakbondsvertegenwoordigers willen in het bedrijf een speciale organisatie oprichten om het r.-k. dee Ivan het personeel tegen interventie van de protestante arbeiders te beschermen. den en Gedeporteerden overkoepelt on geveer honderd nationale verenigingen met in totaal een half miljoen leden Ze heeft in mei van dit jaar in Den Haag vergaderd en de conclusies uit de studies van die vergadering werden gisteren in Brussel toegelicht. Een van de conclusies van deskundigen is dat geweld over de gehele wereld vooruitgang boekt. Dat wekt het misnoe gen van de bevolkingen die tegenmaat regelen gaan eisen. Deze situatie schept een goed klimaat voor staatsgrepen. Neo- nazistische en fascistische groeperingen en partijen die sedert 1945 over de gehele wereld verspreid zijn, maken van zulke situaties gebruik. Volgens het bestuur van de Unie valt de hergroepering van de fascistische krachten vooral op in het Middellandse- Zeebekken maar ook een land als bij voorbeeld België wordt niet gespaard. België is in Europa het enige land waar zoveel gewezen collaborateurs erin ge slaagd zijn om kort na de oorlog zich in het parlement te doen herkiezen. België is ook het enige land waar een politieke partij als de Volksunie innig verbonden is met groeperingen als „Broederband", „Were di" en het „Sint Maartensfonds", waarvan ook leden nog heimwee hebben naar de tijd van Hitier en de collabora tie, aldus het Unie-bestuur. ADVERTENTIE 5 jaren garantie Oprolbaar aluminium, ook met nylon bekleding. Kan zomers en 's winters buiten blijven hangen! ALUMINIUM HANDELSONDERNEM. URANUSSTRAAT 23 IJMUIDEN TEL:02550 -12447 NEW DELHI (Reuter). Viei brui loftsgasten. die per olifant op weg wa ren naar een bruiloft in Islampoer (In dia), zijn gedood toen de olifant in bot sing kwam met een elektriciteitspaal. De vier mannen zaten in het tentza del op de olifant te drinken en geven de fles nu en dan aan hun „vervoermiddel," opdat dit goed gesmeerd bleef. Uiteinde lijk was de olifant zo dronken dat hij op topsnelheid tegen de paal rende. Deze brak, waarna de electriciteitsleiding op de olifant en zijn berijders viel. De vier mannen en de olifant waren op slag dood.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3