Na publikatie juni-cijfers gezinsconsumptie PRIJSBELEID SPOEDIG SOEPELER Groente duur bij grote aanvoer op de veiling Druk op marges bij de RCMA B. en W. konden verbouwing tot bar niet verbieden Raad aanvaardt motie: Vlaardingen tegen Hoogoven bedrijf Plan voor diepe haven bij de Elbemond SCHR1JVENDELEZERSSCHRIJ KvanVQUN Kabinet aanvaardt wetsontwerp over minimumloon Geluiddempers op proef draaiende straalmotoren Sla had grillig prijsverloop SCHEEPVAART Nederlands-Duits vakbondsgesprek over Hoesch en Hoogovens Staking bij KHL duurt zeker tot maandag ZATERDAG 4 JULI 1970 7 Kort economisch nieuws I IN DE KNEL ONDERZOEK NAAR VLIEGTUIGLAWAAI Dr. Mansholt houdt landbouwportefeuille in EEG-commissie I PRIJSPSYCHOSE ANTWOORD OP BZEWAARSCHRIFT Drugs Verboden Het lijden in deze wereld EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK (Van onze redactie economie) worden doorgevoerd. Vaststaat dat de te genwoordige BTW-percentages van i2 en HAARLEM Hoe gaat het prijsbeleid er in de tweede helft van dit jaar uitzien? 4 percent zullen stijgen tot resp. 13 en Die vraag zal deze maand van een passend antwoord worden voorzien door minister Nelissen (Economische Zaken), die eerder dit jaar de Tweede Kamer de toezegging De minister deed in de Eerste Kamer deed op de helft van dit jaar zijn prijsbeleid opnieuw te bekijken. Op korte termijn 0ok een beroep op alle betrokkenen om waarschijnlijk volgende week zal het cijfer van de kosten van levensonderhoud alles na te laten wat tot een „prijs- voer juni bekend zijn en daarmee de ontwikkeling aan het prijzenfront in het eerste ^k^men.Ten kan zTch afvra^of de halfjaar. De minister raadpleegt dan de prpzenoverlegcommissie, waaona hij in een I bewindsman met deze mededeling zelf brief aan de Tweede Kamer een uiteenzetting geeft over het te voeren beleid. Nu is niet de basis heeft gelegd voor een prijs de ontwikkeling van het prijsbestel in de eerste vijf maanden van dit jaar niet on- psychose... gunstig geweest. Wanneer een vergelijking wordt getrokken met het stormachtige Hoe het 0Qk zy met de sombere pers prüzenjaar 1969 kan zelfs van een gematigde prijsstijging worden gesproken. In de pectief voor 1971 za\ de minister reke- eerste vijf maanden van dit jaar gingen de prijzen berekend op jaarbasis met| ning moeten houden met zijn beleid vojr S,3 percent omhoog. Waarschijnlijk zal dit percentage in juni maar weinfig veranderd zijn. Het Centraal Planbureau handhaafde onlangs zijn prognose van een.;prijsstijging van 4 percent voor het gehele jaar. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministerraad heeft vrijdag het wetsontwerp van minister Roolvink (Sociale Zaken) goedgekeurd, waarbij het wettelijk minimumloon wel- vaartsvast wordt gemaakt en per 1 juli wordt opgetrokken van f 143,- tot 157,60. Bovendien wordt de leeftijd, waarop men recht krijgt op dit minimumloon verlaagd tot 23 jaar. Ook werknemers van 21 en 22 jaar oud krijgen recht op het minimumloon, als zij tenminste twee onder een CAO werken, waarin deze leeftijd geldt als de grens waarop het volwassenloon ingaat. Het wetsontwerp opent ook de mogelijkheid bij Algemene Maatregel van Bestuur een minimumloon af te kondigen voor werk nemers onder de 23 jaar, waarbij een be paald percentage van het minimumloon voor volwassenen kan worden genomen. De Tweede Kamer zal op 28 juli het zomerreces onderbreken om het wetsont werp te behandelen. Daardoor wordt in voering met terugwerkende kracht tot juli mogelijk. 0 De staatssecretaris van Economische Zaken heeft thans schriftelijk aan het Produktschap voor zuivel medegedeeld akkoord te willen gaan met de door dit schap voorgestelde mini mumprijs voor melk van 59 cent per liter. 0 De kans dat de prijs van zware stookolie spoedig naar het niveau van de laatste jaren zal terugkeren is klein: zelfs verdere stijgingen zijn niet uitgesloten, aldus heeft minister Ne lissen verklaard in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid drs. R. Zijlstra (ARP). De voornaamste oorzaak van de prijsstijging is vol gens de minister een snel stijgende vraag en een daarbij achterblijvend aanbod. 0 In telegrammen aan de ministers van Eco nomische Zaken en van Financiën hebben drie organisaties van autorijschoolhouders erop aan gedrongen bij het komend overleg in de EEG- ministerraad de pogingen om de prijs in Neder land van propaangas aan te passen aan het (hogere) Belgische tarief te weerstaan. De drie organisaties menen dat door een belangrijke gas- prijsverhoging de autorijscholen voor aanzien lijke kostenverhogingen komen te staan die voor vele bedrijven onoverkomelijk zullen blijken te zijn. 0 Een woordvoerder van Inventum heeft desgevraagd naar aanleiding van recente koers stijgingen voor de aandelen op de Amsterdamse effectenbeurs het volgende commentaar ver strekt: „Er is op het ogenblik beslist niets gaande. Wij zijn wel eens benaderd en zijn be slist niet tegen een fusie, maar we moeten een geschikte partner vinden". 0 Het resultaat van de Stoomspinnerij Twen the n.v. zal dit jaar, onvoorziene omstandig heden voorbehouden, belangrijk hoger zijn dan over 1969, waarover 6 percent dividend werd gedeclareerd. Dit is vrijdagmiddag tijdens de jaarvergadering meegedeeld. De orderporte feuille lag dit jaar na twintig weken ongeveer 5 percent hoger dan vorig jaar, en de omzetten tot en met de helft van dit jaar zijn 8 percent hoger. 0 Naar aanleiding van de grote koersstijgin. gen van de laatste tijd voor de aandelen Sphinx-Cerainique zei een woordvoerder desge vraagd: „Wij voeren geen onderhandelingen met wie dan ook. Wij hebben wel gehoord dat er van Duitse zijde belangstelling bestaat, met name van de kant van Melitta. Maar deze belangstel ling gaat achter onze rug om. Wel is het zo, dat geen overval op het bedrijf kan worden gepleegd, aangezien een syndicaat de meerder heid van de aandelen in handen heeft. Natuur lijk is het mogelijk, dat een gegadigde op een gegeven moment een bod-op de aandelen doet" de tweede helft van dit jaar. Hij zal zich ook de gang van zaken bij de invoering van de BTW moten herinneren. De invoe- van de BTW moeten herinneren. De invoe- stijging van 7,5 percent in 1969. waarbij Alleen wordt jüAtóer I gjW. Nelissen deze maand verd e geschreven. Het vermoeden bestaat ook soepelmg van zyn prijzenbeiei dat ondernemers in de maanden 'oor de t0iteiri Tnfg ru? top heeft invoering van de nieuwe omzetbelasting gen, zal aankonihgen. Tot u reeds anticipeerden op het prijseffect /an de minister een strak beleid gehandhaafd, de BTW Een derge^jke ontwikkeling gebaseerd op de pnjzenbeschikkinggoe- ook }n de laatste helft van dit jaar deren en diensten 1969 II, die m de plaats hgel uitgesloten ook za] ongetwij- kwam van de volledige pnjsstop. Op feld een COntrole op de prijzen grond van deze beslissing is slechts in WQrden gehandhaafd:. Nog meer aandacht PPP har^rlr* aantal crpuallpm Honrhprpkp- I B worden gegeven aan het tot een beperkt aantal gevallens doorbereke ning van externe kostenstijgingen mo gelijk. Sinds maart heeft de minister al een zekere versoepelirig doorgevoerd: ge leidelijk aan werd meer rekening gehou den met de zogenoemde rendementsfac tor. Voor de prijsstop waren prijsverho gingen toegestaan wanneer de rentabili teit (de in de percenten uitgedrukte winst over het gebezigde kapitaal) zover dreigde te dalen dat een rente van 7 percent over het eigen geïnvesteerde ver mogen niet meer werd behaald. Een herstel van deze rentabiliteitsnorm, die tot doel heeft te voorkomen dat on dernemingen als gevolg van het prijsbe leid ernstig in de knel raken en zich in hun bestaan bedreigd zien, lijkt waar schijnlijk. De laatste maanden is trou- DEN HAAG. Op de vliegbasis Vol kei van de Koninklijke Luchtmacht zijn vrijdagmiddag drie speciale loodsen voor het proefdraaien van straalmotoren van „Starfighters" in gebruik genomen. Aan deze loodsen, die een oppervlakte heb ben van tien bij vijftien meter, zijn twee entwintig meter lange geluiddempers gebouwd die eindigen in zeven meter ho ge brede „schoorstenen". De geluiddem pers wegen eik dertig ton. Op de vliegbasis Soesterberg is een dergelijke speciale loods met geluiddem per al enige tijd in gebruik ten behoeve van de straalmotoren van de „Phantoms" van het daar gestationeerde 32e squadron van de Amerikaanse Luchtmacht. De luchtmacht bestudeert nog de mo gelijkheid de basis Leeuwarden en Twente met deze verbeterde geluiddempende in stallaties uit te rusten. De kosten ervan bedragen bijna een half miljoen gulden per loods. ULESTRATEN Het anti-bulderbaan comité in Ulestraten, dat zich verzet tegen de uitbreiding van het vliegveld Zuid Limburg bij Maastricht is van plan zelf een onderzoek in te stellen naar de over last van het vliegtuiglawaai voor de om wonenden. Het comité zal bij de Kroon in beroep gaan tegen de beslissing het vliegveld uit t« breiden met een startbaan. stand brengen van prijsverlagingen in overleg met diverse sectoren van het be drijfsleven. Met het oog op de verhoging van de BTW per 1 januari van het komende jaar is ook de studie van mr. A. E. de Moor, sinds kort buitengewoon lector in het belastingrecht aan de Nederlandse Eco nomische Hogeschool in Rotterdam leer zaam. Dit betoog over de invoering van de BTW en de prijsstijgingen in het af gelopen jaar geeft de indruk dat de prijs- effecten van de BTW van tevoren nauw keurig hadden kunnen worden becijferd De voorlichting over de gevolgen van de invoering van de BTW is toen echter bij de consument niet overgekomen. Ongetwijfeld kunnen de prijsstijgingen voor 1971 precies worden berekend, voor al nu het BTW-stelsel bekend is en het alleen om een verhoging gaat. Economi sche Zaken zal dan ook tijdig moeten beginnen met een voorlichting aan de consument over de „belangrijke prijsstij gingen". Dat lijkt een eerste vereiste om een „prijspsychose" te voorkomen BRUSSEL (ANP). In Brussel is vrij dag de taakverdeling van de nieuwe, ne gen leden tellende Europese Commissie vastgesteld. De Italiaanse president van executieve, Malfatti, krijgt juridische za ken, de veiligheid en de dienst van de woordvoerder onder zich. De Nederlan der Mansholt houdt de portefeuille van landbouw. VLAARDINGEN. Met de grootst mogelijke meerderheid heeft de raad van Vlaardingen zich vrijdagavond uitge sproken tegen de vestiging van de Hoog ovens op de Maasvlakte. De raad ver wierp daarmee het voorstel van het col lege van B. en W. om alvorens een de finitief standpunt in te nemen met be trekking tot de Hoogovenvestiging, eerst de resultaten van het convenant van de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, het dagelijks bestuur van Rijn mond en de gemeente Rotterdam af te wachten. De voornaamste reden van de afwijzing was het feit dat de raad het ongewenst vond nieuwe industrievestigingen in het Rijnmondgebied toe te staan, waarvan vaststaat dat zij een bijdrage tot de Minister Nelissen zal naar verwach ting het prijsbeleid-vtersoepelen. x wens al in deze richtinjg gewerkt. Van ondernemersijde is de laatste tijd te recht gesteld dat schorsing van de ren tabiliteitsnorm maar een beperkte tijd kan worden gehandhaafld omdat anders het prijsbeleid zijn doel voorbijschiet en resulteert in bedrijfssiifitingen. Toch lijkt het zaak woor de minister te zijn om zijn greep op de prijzen niet al te zeer te laten verzwakken. Want welis waar is de ontwikkeling; tot op heden niet ongunstig, maar het blgjït de vraag of de prijsstijging dit jaar op 4 percent kan worden gehouden. In de eerste vijf maan den een stijging van 3J3 percent: dat be tekent een krappe margje voor de tweede helft van het jaar. waajrfcij ian nog komt de huurverhoging per il juli (een verho ging van 0,4 percent op jaarbasis). Er is dus weinig ruimte meer voor nadere te genvallers aan het prijiizenfront. Bovendien heeft de minister van Eco nomische Zaken enkele weken geleden in de senaat een nogal opzienbarende aan kondiging gedaan: In ifiet komende jaar moet op „belangrijke prijsstijgingen" ge rekend worden. Dat zaf,, mede het gevolg zijn van de verhoging van de omzetbe lasting (BTW), die per1 1 januari 1971 zal (Van een medewerker) BEVERWIJK. Aan de veiling Kenne- merland „hakten" de prijzen er ook deze week behoorlijk in- Voor de tijd van het jaar waren de groenten duur. Er waren grote aanvoeren: iedere dag stond de hal vol en moest men met bepaalde produkten uitwijken naar de emballageloods. Sla toonde deze week een grillig prijs- I verloop, waarbij men de ene dag de han den vol had om tot 20 cent per krop te ko- I men, maar de week besloot met een note ring van 9 tot 35 cent per krop. Spinazie profiteerde van het koude weer en liep in prijs op tot 84 cent per kilo. Ook de bos- peen bleef goed aan de prijs. Hierbij was België een goede en vaste afnemer waar door de prijs rotsvast staat op een notering van 25, voor de mindere kwaliteit tot 91 I cent per bos voor de export kwaliteit. Was- peen was iets makkelijker te koop. Hier lagen de prijzen tussen de 15 en 62 cent per kilo. Andijvie is eigenlijk een beetje het I zwarte schaap in de uitgebreide groenten- familie, want deze bladgroente is niet de duurste. Er werd tot ten hoogste 27 cent per kilo betaald. Door een ruimer aanbod werd de bloemkool ook goedkoper, al trok op het eind der overzichtweek de prijs, I weer aan tot 87 cent per stuk. Bij de bonen is men nog op de kassen I aangewezen. Snij- en sperziebonen varieer den van 160 tot 270 cent per kilo. De aan voer van doperwten is beperkt. Er zijn nog maar weinig tuinders die deze teelt hun bedrijf hebben. De doperwtjes kwamen tot 185 cent per kilo, de peultjes waren nog flink aan de prijs en lagen tus' sen de 360 en 480 cent per kilo. Prei, spitskool en ook rodekool zijn een welkome aanvulling in het zomerpakket, al doen deze produkten al een beetje „win ters" aan. Tomaten blijven bij een ruimer aanbod goed op prijs- Komkommer vari eerde van 16 tot 37 cent per stuk. Naast de dagelijkse aanvoer van aardbeien ko men er nu ook weer rode bessen, waar voor de prijzen zich tussen de 75 en 162 cent per kilo bewogen. De noteringen waren vrijdag: aardbeien 200-530, andijvie 10-27, bloemkool 40-87 bospeen 25-91, bosbieten 21-35, komkom mer 16-37, sla 9-35, spinazie 32-84, sper ziebonen 180-270, snijbonen 160-240, tuin bonen 42-54, doperwten 135-185, postelein 52-62, prei 51-93, peulen 360-480, rode kool 31-37, spits kool 41-48, rabarber 13-52, to maten 65-117, waspeen 15-62. AMSTERDAM. De geconsolideerde winst over 1969 van de NV rubber cul tuur maatschappij „Amsterdam" beliep 913.000 tegen 1,47 min over 1968. Dit is beduidend minder dan de directie me' dio 1969 meende te mogen verwachten, voornamelijk door de tegenvallende re sultaten in de handelssector en in de rietopbrengst van de suikeronderneming Mariënburg gedurende het laatste kwar taal. Daarnaast ontkwam ook de RCMA niet aan de stijging van de algemene kosten, terwijl de financieringslasten als gevolg van de hoge rentevoet een extra druk uitoefenden op de handelmarges. Mede op grond van de nog steeds krappe li quiditeitspositie wordt voorgesteld het di vidend over 1969 te passeren en het winst saldo te boeken naar het reservefonds (over 1958 werd 5 pet dividend uitge keerd). Na toevoeging van het winstsal do aan de reserve bedraagt het saldo van deze rekening aan het eind van het boekjaar ruim 11 min. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. H«vt college van B. en W. kan, zelfs al zou het dat willen, de verbouwing van het pand Koningstraat 37 in een bar niet tegenhouden. Dit is het antwoord op een bezwaarschrift, dat is ingediend door omwonenden. Twintig omwonenden hebben bezwaar gemaakt tegen de vergunning aan de heer J. H. Rumping oim in het pand een bar te vestigen. De raadscommissie voor de beroep- en bezwaarschriften heeft de zaak onderzocht en is tot de conclusie gekomen dat de bouwvergunning ten on rechte is verleend, doch dat de raad geen middelen ten dienste .staan om het be sluit ongedaan te mak<en. B. en W. tekenen hierbij aan, dat het pand altijd als winkel te boek heeft ge staan en dat het daarom niet mogelijk is, ook niet met het bestemmingsplan Stads' centrum in de hand, de vergunning te ont zeggen. In de voorschriften van dit plan wordt een café gelijkgesteld met een win kei, zodat niet gesproken kan worden van verandering van bestemming. De zaak was hiermee voor de adressan ten niet afgedaan, want in een nieuwe brief aan B. en W. uiten vier van hen hun „ernstig misnoegen over de weinig positieve geluiden'', die zij hebben ge hoord van commissie voor beroep- en be zwaarschriften, toen deze commissie de zaak zoals gebruikelijk onderzocht. B. en W. menen dat voor dit misnoegen geen enkele grond bestaat. De commissie kan geen „positieve geluiden" laten horen zo lang zij nog met het onderzoek bezig is Ten slotte wordt nog meegedeeld dat het bouwwerk is stilgelegd, maar dat is omdat het niet volgens de verleende bou vergunning werd uitgevoerd. HAMBURG (DPA) In het noorden van de Bondsrepubliek wordt op het ogen blik een plan besproken voor de aanleg van een diepwaterhaven voor de monding van de Elbe De haven, die bedoeld is als concurrent van Rotterdam en Antwerpen, moet diep genoeg worden voor schepen met een draagvermogen van driehonderd duizend ton, dat wil zeggen ten minste drieëntwintig meter. Verwacht wordt dat nog dit jaar een besluit zal worden ge nomen. Sinds er schepen van 200.000 tot 300.000 ton zijn, zijn de havens van Hamburg en Bremen minder aantrekkelijk geworden. Hamburg heeft dat al zeven jaar geleden ingezien en heeft het 9.000 hectare grote terrein bij Neuwerk van de deelstaat Ne- der-Saksen overgenomen in ruil voor een havengebied bij Cuxhaven. Adonis 3 te Dublin. Adrastus 4 te Beiawan verw. Ampenan 2 v. Guayaquil n. Callao. Atys 3 te Singapore. Kabyliaa 2 v. Bandai Mashur n. Gan Eiland. Kopionelia 3 te Whitegate Meerdrecht 3 te Eleusis Naaess Courier 3 te Norfolk verw. Neder Rhode 3 v. Hongkong n. Keelung. Parthenon 3 te Alexandrië Pooldrecht 3 te Yokohoma. Rotti 3 v. Colombo n Chittagong. Setnelloyd 3 te Marseille. Spaamekerk 1 v. Yokohama n. Moji. Straat Mozambique 4 te Nagoya ver. Tjiliwong 4 te Hongkong verw. Zaanland 2 v. Fremantle n. Genua. luchtverontreiniging zullen leveren. Men vond algemeen dat juist gestreefd moet worden naar vermindering van de lucht verontreiniging. De raad van Vlaardin gen kreeg de kans om zich tegen de ves tiging van de Hoogovens op de Maas vlakte uit te spreken door een motie van een P.S.P.-raadslid. DEN HAAG Topfunctionarissen van de Deutsche Gewerkschaftsbund, de vak centrale in de Bondsrepubliek Duitsland, en van het KW hebben, in aanwezigheid van bestuurders van de Duitse metaal- bewerkersbond en van de metaalbedrijfs- bond NVV, in Brussel besprekingen ge voerd over de voorgenomen fusie tussen Hoogovens en Hoesch Besloten is tot een verdere samenwer king tussen de twee vakcentrales en tus sen de twee metaalbewerkersbondeh op dit punt. Daarbij zal o.m. aan de orde komen de zgn paritaire medezeggenschap, zoals men die ai bijna twintig jaar kent in de metaalindustrie in de Bondsrepu bliek, en de werkgelegenheid op langere termijn. AMSTERDAM De staking bij de Ko ninklijke Hollandse Lloyd in Amsterdam, die in de nacht van woensdag op donder dag begon, zal tenminste tot en met maan dagmorgen voortduren. Het gehele Lloydpersoneel komt vandaag bijeen in een besloten vergadering. De voorzitter van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, W. Hulsker, zou daar het comuniqué over het resultaat van het gesprek met de directie van Internatio- Miiller in Rotterdam (de KHL is daarvan een dochteronderneming) bekend maken en toelichten. Het personeel van de scheep vaartmaatschappij wil, zoals bekend, de garantie hebben dat de zogenaamde haven- fusiecode bij overneming van het bedrijf door de KNSM van toepassing zal zijn Wie zich zijn positie als levend wezen in de natuur bewust is zal met de beant woording van deze vraag niet de minste moeite hebben. Hij hoeft daarvoor niet naar een dokter of andere deskundige te gaan. Ieder dier weet bij instinkt, dat het zijn zintuigen heeft gekregen om zich in het leven staande te houden. Van de kwa liteit van die zintuigen kan zijn levens duur afhangen. Bij de mens ligt het in feite niet anders. Iemand, die hardhorend of bijziende is, om nog niet erger kwalen te noemen, voelt zich soms al zeer gehan dicapt. Een dier zal uit instinkt nalaten alles wat zijn zintuigen in ongunstige zin kan beïnvloeden. Een verstandig mens zal niet anders doen, omdat hij beseft, dat hem anders gevaren kunnen bedreigen, waarvan hij bij het volledige nut van zijn zintuigen geen last zal hebben. Bij de die ren kunnen het natuurlijke vijanden zijn, bij de „beschaafde" mens kan het „ver keer" hem noodlottig worden indien hij met verdovende middelen zijn natuurlijke reactiefuncties benadeelt. Niet voor niets werden en worden in Oosterse landen handelaren en producenten van verdoven de middelen in het openbaar op markt pleinen terechtgesteld. Deze bedreigers van de mensheid worden de ergste mis dadigers geacht, erger bijvoorbeeld dan dieven. Daarom is het mij onbegrijpelijk, dat een commissie, die toezicht houdt op onze jeugd aan de Minister van Maat schappelijk Werk en Recreatie durft voor te stellen de aan softdrugs verslaafde jeugd voor een zacht prijsje deze middelen langs wettelijke handel te verschaffen, teneinde de klandestiene handelaren de wind uit de zeilen te nemen. In onze huidige „wel vaartstaat" wordt aan allerlei decadentie verschijnselen te veel aandacht geschon ken, verschijnselen, die alleen maar tegen gegaan moeten worden via het onderwijs en algemene voorlichting en niet via de wet min of meer worden gelegaliseerd. Dit kan alleen maar bijdragen tot de onder gang van deze „welvaartstaat", omdat deze de natuurlijke zintuigen zal verliezen om zich in deze wereld staande te kunnen houden. Als het menselijke verstand niet tegen (leze taak is opgewassen zal de a- toombom of waterstofbom de uiteindelijke oplossing zijn, waarna de geschiedenis zich opnieuw zal herhalen. Beschavingen zijn er eerder geweest en na onze onder gang zullen er nieuwe komen. J. OUDENAARDEN, Heemstede Hier is niets verboden dat niet zichzelf verbiedt. Je hebt wel eens de gedachte dat des te kleiner een land des te meei borden met verboden toegang en prikkeldraad en des te meer wetten en voorschriften, en toch leven ae in een democratisch land waar men de vrijheid als het hoogste goed beschouwt. Ledigheid is des duivels oor kussen zegt men, en men moet zijn vrije tijd zo nuttig en aangenaam mogelijk door brengen. Wat is er nu onschuldiger dan een man met een hengel aan de waterkant, maar ook hier wetten en voorschriften. Een amateur-hengelaar vist alleen maar van juni tot september, dus hoogstens zo'n 20 maal in die vier maanden en betaall hiervoor een bijdrage van f 3,50 en heeft dan gratis watervervuiling erbij. Waarom kan men gepensioneerden geen gratis ver gunning verstrekken, waarom kan er geen vergunning zijn die je het recht geeft overal in het gehele land te vissen, we leven toch in een vrij land of is dit maar schijn. Nu leggen de visverenigingen be slag op alle wateren, alleen maar om je te dwingen lid te worden (zuiver dictatuur) voor een geheel jaar, terwijl de meesten alleen maar de zomeravonden vissen. Hel wordt hoog tijd dat de Nederlander inder daad meer vrijheid krijgt om z'n onschul dige hobby, het vissen met genoegen te kunnen beleven, zonder de angst dat een agent achter je staat om je een waarschu wing of bon te geven, omdat de visvereni gingen dat zo willen. Is een beetje meer vrijheid teveel gevraagd? H. VAN VELTHUIJSEN, Haarlem. Als wij zo het lijden in de volkeren we reld gadeslaan dan kan men dit toeschrij ven aan allerhande oorzaken. In en door dit alles meen ik toch te mogen constate ren dat de Heer bezig is om Zijn Kerk van alle tijden en alle plaatsen te vervolmaken en de wereld rijp begint te worden voor haar ondergang. De Goddeloosheid onder andere in de uitleving van de sex en de sportverdwazing zijn in schrikbarende vor men opgeklommen voor het aangezicht des Heeren en vormen als zo danig de hoofd schotel voor het moderne heidendom ook hier in Nederland dat eertijds een bidden de en Godvrezende natie was. Wij lezen in Spreuken 14 vers 11, „Het huis der Goddelozen zal verdelgd worden, maar de tent der oprechten zal bloeien" Hier wordt dus gesproken van een huis en van een tent. Een huis doet ons dénken aan een vaste verblijfplaats en een tent geeft ons te zien het reizen en trekken in deze we reld. De Goddelozen hebben hier op aarde hun huis gebouwd, dat wil zeggen dat zij niet willen zien hetgeen na deze aardse bedeling komende is. De oprechten van hart echter, uit en van zich zelf niets be ter dan de anderen doch oprecht gemaakt in Jezus Christus wonen in tenten. Dit be tekent, dat zij zich hier mogen bevinden als gasten en vreemdelingen om dat zij hun vaderland (in diepste zin) boven hebben Het volk van God in het oog der wereld geestelijk gestoord is een zeer gelukkig volk. Zij dragen het lijden van hun eigen leven en het lijden der wereld het lijden ivan Israël met name op en in hun hart, In dan rubriek worden brieven opgeno men, die met uitdrukkelijk verzoek tot publikatie aan de redactie worden toege- aociden; voorwaarden tot publikatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. e De Inzender moet de brie! met zijn to lie naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaata. (Dus geen pseudo niem of initialen). ge De brief moet gesteld zijn in behoor lijk Nederlands en in begrijpelijke, be knopte vorm. g De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publikatie te bekorten op niet eseentWle punten, of opneming te weigeren. gr Opneming van een bepaalde brief be tekant allerminst, dat de redactie het eens la met daarin vervatte meningen of argumenten. Zij weten het antwoord op het waarom en het waartoe God dit lijden over hun eigen leven en dat der wereld brengt. Zij weten dat dit lijden het vruchtgevolg is van de zonde, want zonde baart zonde en de (bezoldiging) het loon op de zonde is de eeuwige dood. Zij mogen weten dat zij verlost zijn door het dierbaar bloed van Jezus Christus en in hun lijden geworpen worden op Hem die aan het kruis voor Zijn volk alles uitgeleden heeft. Zij mo gen ingaan door de poorten in de heilige Stad het nieuwe Jeruzalem om daar zon der ziekte en zonder dood de Heeren eeu wig te loven en te prijzen. D. WILGENBURG, Haarlem ADVERTENTIE MARKIEZEN/ZON NEöCWERMgN RPllUlKgKf/LUXAFUSX JALOUZIggN Ml ODEN HAVENSTRAAT 27 UMWDOI OWSO-WO0 naiSoouur Ksao-fisM 0 De Amrobank fteeft samen met de Deut sche Bank A.G. (Duitsland) Midland Bank Ltd. (Engeland), Société Générale de Banque S.A. (België), Commercial Bank of Australia Ltd. (Australië), Fuji Bank Ltd (Japan) en United California Bank (USA) besloten tot de oprich ting van de Euro-Pacific Finance Corp. Ltd". Deze internationale financieringsmaatschappij stelt zich ten doel om op zo ruim mogelijke schaal financiële assistentie te verlenen aan in Australië werkzame ondernemingen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7