CABALLERO ZAL ZOETEMELK'S POSITIE HELPEN VERDEDIGEN Merckx gunde zijn vedette zal worden „concurrenten" nog een dag uitstel en sloeg nog niet toe Wagtmans moet zich nü waar maken Koersverloop Merckx moest ontzet worden René Pijnen: Vedette, die nooit 'n Tour eist dode MAANDAG 6 JULI 1970 13 TOUR LMEF door Hans EN LEED Achtste etappe Negende etappe Gouden contract Aanval Eindspurt Winterpistes Den Hartog Weer een smoes (Van onze sportredacteur) MULHOUSE In het kamp van de Nederlandse formaties Willem II en Cabal- lero stonden de gezichten niet al te vrolijk na het weekeinde. Het uitvallen van Pijnen was een zware slag voor Ton Vissers en het verdwijnen van met name Arie den Hartog pakte de Caballero's die nu met een gehalveerde ploeg rijden ze zijn overigens de enige niet nogal aan. Peters: „We waren met redelijke verwach tingen de Tour ingegaan, omdat we de maand daarvoor goed hadden gereden. Maar de tegenslag heeft ons behoorlijk gepakt. Als Schepers niet door een val was uit geschakeld. met Wouters in zijn spoor, en Den Hartog fit was geweest, hadden we toch met een behoorlijke ploeg de bergen in kunnen gaan. Onze resultaten in de eerste week waren toch niet slecht. De jongens reden goed. We hebben veel publici teit gehad dat wel. En we hebben ondanks de tegenslag toch nog wat verdiend onk Neem nou de andere ploegen als Ferretti, Salvarani en Peugeot en in mindere mate Mars-Flandria. Die zitten toch ook in moeilijkheden". En Vissers: „In zijn totaliteit is de Tour tot nu toe voor Nederland succesvol ge weest met Janssen, Steevens, Zoetemelk en Duyndam, totdat deze afstapte. Voor Willem ll-Gazelle is het ronduit een teleurstellende zaak". Willem II zal zijn tac tiek nu drastisch moeten wijzigen. Vissers had gegokt op een goede klassering in het ploegenklassement. Zijn mannen hadden zich rustig moeten houden. Nu Pijnen verdwenen is en hij enkele mannen verloren heeft, zal het van Wagtmans afhangen of men op het individuele klassement kan mikken, maar dat lijkt natuurlijk ook een sombere zaak. Het zal wel hopen blijven op een ritov er winning. Bij Caballero ligt het al net zo. Merckx rust zelfverzekerd uit aan de staart van het peloton. (Van onze sportredacteur) MULHOUSE Weer kan de naam van een Nederlandse coureur bijgeschre ven worden op de lijst van talenten die er door gebrek aan karakter niet komen. De naam is: René Pijnen. Hij is een ren ner van wiens klasse iedereen overtuigd is, maar de Westbrabander mist het ka rakter om die klasse uit te buiten en te verzilveren. René Pijnen had voor het begin van de tour al een excuus pas klaar voor handen: hij had last van bronchitis. En nadat hij zaterdag na het sluiten van de tijdcontrole binnengeko men was samen met Jan Serpenti beken de hij: „Ik had eigenlijk weinig zin in de Tour, Toen ik er eenmaal inzat, ging ik er voor leven om er het beste van te maken. Ik ging vroeger naar bed dan de anderen. Ik lette op met eten, maar het ging niet." Hombout (Van onze sportredacteur) MULHOUSE Eddie Merckx heeft clementie gehad. Hij heeft niet, zoals vorig jaar, op de Grond Ballon al de rekening gepresenteerd van zijn superklasse. De Belg heeft zich voor zijn doen zeer rustig gehouden, maar wel natuurlijk wel zo zakelijk, dat hij de teugels in handen hield. Daar om konden de Portugese kampioen, Joachim Agostinho en de Deen Mo- gens Frey, beiden van Stablinsky's ploeg, vooruit draven naar de hoogste toppen van de eerste bergetappe, de Grand Ballon en de Silberloch. En daarom kon dat tweetal, dat uiteinde lijk nog bijna slaande ruzie kreeg na het passeren van de eindstreep voor de aanstormende massa de eerste plaatsen verdelen. Agostinho, die vorig jaar ook als eerste eindigde na de rit over de Ballon, won wel de 20 km. Poging van een groepje met Beugels en Rentmeester mislukt. 25 km. Wagtmans rijdt voor het pe- leton uit, maar wordt teruggepakt. 30 km. Vandenbossche demarreert. Hij krijgt Agosthino mee. Onmiddel lijk groot alarm bij Faemino. Vier helpers van Merckx voegen zich bij Vandenbossche die zich terug laat zakken. 35 km. Alain Vasseur begint aan zijn solo van 200 km. 120 km. Maximale voorsprong van Vasseur 11 min. 40. 234 km. Vasseur heeft 85 seconden over voor de overwinning. Godefroot wint de spurt van het peleton. 128 km. Poging van Perrurena mis lukt. 132 km. Valpartij met o.a. Aimar, Vasseur, Agostinho, Hoogerheide en Steevens. 140 km. Wagtmans ontsnapt. 142 km. Merckx, Bruyere, Schleck en Zoetemelk voegen zich bij hem. 150 km. Het peloton komt door een tegenaanval van BIC bij weglopers. 165 km. Valpartij. Michelotto breekt sleutelbeen. 185 km. Boulou sprint weg. 190 km. Schiavon en Paolini gaat in de beklimming van de Schlucht achter Boulou aan. 194 km. Schiavon passeert Boulou en komt als eerste boven voor Van denbossche en Zilioli. 205 km. Frey valt aan. 228 km. Frey komt als eerste op de Grand Ballon met Agostinho op 15 sec. Derde Vandenbossche. 139 km. Agostinho passeert Frey voor de kop van de Silberloch. Van denbossche derde. 269 km. Agostinho wint de sprint van Frey, maar wordt tweede ge plaatst wegens het van de-lijn wij ken. sprint, maar hy was van zijn lyn af geweken. Bovendien had hij al eerder zijn Deense kamergenoot, met wie hij geen gesprek kan voeren, omdat hij slechts Portugees praat en Frey al leen maar Deens en Engels, met de arm tegengehouden. Agostinho moest dan ook al een koppige muilezel naar de fotografen gedreven worden. Hij kreeg van de wedstrijdleiding 25 franc boete en 30 strafseconden. Dat er maar één uitvaller was in deze eerste bergetappe de kopman van de Italiaanse ploeg SCIC Michelotto brak bij een valpartij een sleutelbeen wijst er al op dat de zaak door de Faemino's niet op de spits gedreven werd en dat aan de an dere kant de concurrentie van Merckx te bang was om een grote aanval te openen. Men kjjkt de grote meester slechts naar de ogen. In de kop van de rangschikking kwam dan ook geen verandering, en dat wil zeggen, dat Jan Janssen en Joop Zoetemelk op bijzonder eervolle plaatsen blijven prijken. Na de voor de Nederlandse equipes slechte (zater)dag Duyndam, Pijnen, Serpenti en Den Hartog werden van de deelnemerslijst geschrapt viel de scha de gisteren dus mee. Nu dan moet men ook Wagtmans in de gaten houden. Hij kwam eindelijk uit zijn schulp. Dat mag dan ook wel. Nu moet hij zich waarma ken. Er staat nogal wat voor hem op het spel. De onzekerheid tolt in zijn hoofd rond. Wagtmans heeft een vorste lijk aanbod van Molteni gehad, vlak voor de Tour. Ploegleider Albani is weg van de manier van rijden van Wagtmans, zo als hij zich die van vorig jaar herinnert. Bij Molteni zou hij precies in de ploeg passen met Vandenbossche, omdat Boi- fava zijn kroontje van talent niet op het hoofd heeft kunnen houden en Dancelli overhoop ligt met de leiding van Molteni. Het is Dancelli naar het hoofd gestegen na zijn zege in Milaan-San Remo. Alba ni: „Hij kan nu meer krijgen bij een ander zegt hij, hoewel hij zelfs meer dan als een vorst betaald wordt bij ons 180.000), bovendien vergeet hij dat hij veel aan onze invloed heeft te danken gehad, ook in Milaan-San Remo. Als hij dan weg wil gaan, moet hij dat maar doen." Voor Wagtmans is het knelpunt, dat hij een contract voor twee jaar heeft bij Willem II. „Maar ik weet nog steeds niet of Willem II wel doorgaat als sponsor. We hebben vrijdag in Brussel een ge sprek gehad met de directie van Willem II en Gazelle. De directeuren kwamen langs om zo maar wat te babbelen. Ik heb gevraagd hoe het zat voor volgend jaar. Er kwam geen rechtstreeks ant woord." Die toestand vreet aan de Bra bander. Want als Wagtmans een slechte Tour rijdt en Willem II zou stoppen (Vis sers: „Dat zeggen ze altijd van ons, elk jaar"), dan heeft Molteni natuurlijk heel wat minder geld voor hem over. Als Wagtmans zijn zin zou hebben gehad, zou hij zijn handtekening hebben gezet on der een gouden contract. Vandaar dat hij nu onder extra druk rijdt, want er is ook nog de flirt van BIC met Wagtmans. Rini moét een goede Tour rijden. Zaterdag al had hij zich af en toe ge test met een uitlooppoging. Het was hem .nog geen ernst zoals met de Fransman Alain Vasseur wel het geval was, die na 35 kilometer alleen vertrok en die een solo van 200 km beloond zag met een etappezege. Van de bijna twaalf minuten had Janssens ploegmaat aan de streep nog maar acht seconden over. Net genoeg tenslotte. Net genoeg ook voor Merckx om tevreden te zijn en vriendelijk naar Jan Janssen en Ocana te kunnen kijken. Vasseur deed een poging een antwoord te geven op de spandoekkreet langs de weg: „Francais deMerckxez vous". Gisteren dan verwachtte men al de eerste grote afscheidingen in de cols, maar de tienduizenden toeschouwers op de Schlucht (2de cat.) en de Ballon en de Silberlich (3de cat.) zagen geen spek takelstukken. In de aanloop had Wagt mans een serieuze uitval gedaan na 140 km. Merckx, Schleck, Zoetemelk en Bruyere sloten zich bij hem aan. Merckx zag er wel wat in. Hij riep naar Wagt mans: „Kom aan en nou gaan we door". Maar de gebundelde krachten van de BIC-ploeg onder leiding van Janssen en Ocana maakten de zaak voor de Belg toch weer oninteressant en hij bepaalde zich tot het in de voorste linies meedra- ven. Schiavon, Frey en Agostinho moch ten als eersten op de door koude nevels omhulde toppen arriveren. Frey en Agostinho mochten ook in de afdaling wegblijven. Stablinsky, hun ploegleider, is een slimme rakker, die alles van de za ken achter de schermen afweet. Voor Wagtmans en Steevens kreeg de rit toch bijna nog een dramatische wen ding. Wagtmans kreeg kort voor de laat ste afdaling een lekke band. Hij smeet de fiets woedend in de kant. „Ik had in de afdaling mijn slag willen slaan. Nu moest ik als een gek rijden om bij de groep Merckx te komen." Inderdaad daalde Wagtmans, die op dat gebied een naam heeft, als een waanzinnige. Hij suisde langs achtergebleven renners. Ocana, die ook plat was gevallen, kon hem nauwe lijks volgen. Wagtmans kwam bij, maar zijn plan was mislukt. Steevens was bij een valpartij betrok ken geraakt. Hij had zijn voeten net ste vig vastgegespt voor de beklimming van de Schlucht. Daardoor kon hij zijn been niet snel loskrijgen. Zijn knie raakte ver draaid. Hij liep te hinken, sprong toch weer snel op de fiets en moest vele kilometers alleen jagen om aansluiting te krijgen. Dat lukte. Tenslotte speelde hij ook nog een opvallende rol in de eind spurt van de voorste groep. Janssen, za terdag vijfde en nu weer derde, kon Bas so nog voorblijven, hoewel hij werd ge hinderd door een motorordonnans. Voor Janssen was dat een reden om flink te keer te gaan over de organisatie, die met name in St. Louis abominabel slecht was Ottenbros maakte zich niet al te druk over zijn achterstand van diverse minU' ten. „Hier is de adelaar zonder vleugels In het begin rijd ik altijd zwak in de bergen. Een ander spaart sigarebandjes ik minuten." Zoontjens moest de pech van lekke band tijdens een klim verwer ken en kwam later binnen. Een apart geval was de zaak-Van der Vleuten. De Brabander was 's morgens voor de start een paar keer flauw geval len. Bij het opstaan ging hij tegen de grond. En even later, toen hij naar de bus moest, die de renners van hun hotel naar de start bracht, viel hij weer flauw. Bovendien had hij overal blaren. Dokter Jesse gaf hem snel een injectie. Van der Vleuten: „Ik heb het in het begin erg moeilijk gehad en ik heb zelfs aan op geven gedacht. Later, toen ik eindelijk wat gegeten had ik heb broodjes met warme worst laten aanrukken door mijn verzorger ging het beter. Ik heb het tenslotte gehaald." Inmiddels wacht ieder, een op het moment dat Eddie Merckx de kloof gaat vergroten. Men hoopt slechts op nog wat dagen uitstel (Van onze sportredacteur) MULHOUSE Zaterdag is een van de wedstrijdcommissarissen van de Tour, de Fransman Labaye, met zijn motor tijdens de wedstrijd verongelukt. Zater dagnacht overleed hij in het ziekenhuis Alle motorrijders in de Tour moeten nu verplicht een valhelm dragen, anders worden ze uit de karavaan verwijderd. Jan Janssen verslaat Mario Basso en Steevens in de sprint. Ruim anderhalf uur hebben ploeglei der van Willem II, Ton Vissers en dokter Jesse die nu bij de Willem Il'ers is, om beurten zitten praten met Pijnen toen hij ver achter het peloton in een moeizaam tempo als een krabber voorttobde samen met de uitgeputte Serpenti, met de condi tioneel sterke, maar als Tourrenner vol slagen ondeugdelijke Duyndam met een moreel versplinterde Belgische sprint crack Eric Leman. Het baatte niet. Zelfs Rini Wagtmans liet zich nog een keer terugzakken om Pijnen te bewegen door te zetten. Pijnen schudde het hoofd: „Ik wil wel, maar het gaat niet". Later op de avond kwam er uit zijn mond: „Als ik altijd zo zou moeten fietsen als vandaag, zou ik onmiddellijk stoppen." En dat is het hele punt. Pijnen kan niet afzien. En dus wordt hij geen groot coureur. De Tour is een onverbiddelijke graadmeter. Wie te licht is, valt door de mand. Dit moet dus het verhaal zijn van de vedette die nooit een vedette zal worden. Vrijdagavond nog had Pijnen Vissers be loofd: „Ik geef alles. Ik zal zorgen goed geklasseerd in Parijs te komen." Maar toen de renner uit Woensdrecht op de fiets stapte, verdwenen alle goede voor nemens als flarden over de Luxemburgse heuvels. En dat dan in dezelfde heuvels waar hij enkele weken te voren in de Ronde van Luxemburg het peloton aan stukken had gereden. Maar toen wist Pij nen dat hij niet weken moest afzien zoals in een Tour. Het is met hem net zoals met Duyndam. Caballero-chef Peters over zijn verdwenen krachtrenner: „Leo is te vroeg afgestapt. Hij is geen man voor een Tour. Hij zal er wat mij betreft nooit meer in starten. Duyndam is hoogstens goed voor een driedaagse wedstrijd. Dan houdt hij vol, langer niet." Waarmee ook Duyndam bijgeschreven is op de lijst van mislukte Tourrenners. Maar bij Duyndam spreekt ook nog de winterbaan mee. We hebben dat al uitvoerig belicht. Het klinkt wellicht zuur, maar Duyndam en Pijnen moesten maar samen op de winterpiste gaan rijden. Daar zijn geen cols, daar is geen kou, daar loopt alles gesmeerd. Pijnen was niet gedemoraliseerd, meld de hij na afloop bij de aankomst in het chaotische Saarlouis. „Ik werd tien keer gelost, ik kwam tien keer bij, maar het wilde niet. Als ik slap was geweest, zou ik de rit toch niet uitgereden hebben en zou ik toch in de bezemwagen gestapt zijn zoals Duyndam en Leman. Ik had nog moeite om Serpenti te volgen. Ik heb me geforceerd in de rit naar België." RENÉ PIJNEN Het doek is gevallen voor Pijnen. Het is een harde klap voor Vissers die zijn be schermde renner zag vertrekken niet door pech, maar gewoon door onmacht. De zaak is dat Pijnen financieel zo kan terug vallen op zijn ouders die een florerend boerenbedrijf hebben. Er zit geen gelde lijk moeten achter. Duyndam vertrok onmiddellijk zater dag na aankomst naar Nederland. Zijn spel was gespeeld. Zijn plan was tevoren gemaakt. We volgden hem vrijdag tijdens de tijdrit in Vorst. Hij reed er amper voor en had de handen losjes op het stuur. Toen al wist Duyndam dat de Tour voor hem voorbij was. De volgende dag stapte hij af. De soigneur Collard en De Meijer: „Hij was in een conditoneel sterke vorm. Hij klaagde over zijn knie. Onzon". Iets anders was het met Den Hartog die zaterdag wel wilde vertrekken, maar dat niet mocht van dokter Schattenberg, de arts van de Caballero's. Arie den Har tog had slechts bloed als ontlasting. Het was te gevaarlijk om hem nog te laten starten. Den Hartog huilde als een kleine jongen toen hij zijn collega's zag ver trekken. Serpenti was totaal aan het einde van zijn krachten. „Ik heb mijn best ge daan. Ik had helemaal geen reserve meer. Ik had te weinig kilometers in de benen toen ik vertrok. Ik heb te lang stil moe ten liggen wegens die blessure in de Ron de van Spanje. Had ik maar de conditie gehad van die ronde. De eerste dagen in de Tour ging het goed, maar de krachten vloeiden weg. Ik had niets extra's om aan te zetten." Dolman vond het jammer van Serpenti: „Dat is een jongen met karakter. Maar ik wist het al toen hij startte. Een Tour is heel wat anders dan een Ronde van Spanje. Hier moet je met een degelijke ondergrond komen. Je moet veel etappewedstrijden gereden hebben. Ik was in Limoges net klaar voor deze Ronde van Frankrijk. Ik voel me sterker dan vorig jaar." En Dolman keek naar René Pijnen: „Ik heb tegen hem gezegd: je mocht vo rig jaar blij zijn dat je door Perez Frances van je fiets werd geslagen. Toen had je een goed excuus om te verdwij nen uit de Tour. Je hebt pech gehad dat je een paar dagen geleden niet door dat paard in het peloton eruit werd gegooid. Dan had je ook weer met een smoes kunnen vertrekken." En tenslotte: „Je moet hard zijn als renner. Als ik een baas kon vinden die me net zo veel geeft als ik nu met fietsen verdien, zou ik met een stoppen. Maar ik heb zo'n baas nog niet gevonden. Dus blijf ik fietsen." Men kan van Dolman zeggen wat men wil, maar hij is een doordouwer. Zonder de klasse van een Pijnen, maar zonder te genslag zal Eef Parijs halen. MULHOUSE. Eddie Merckx werd in Saarlouis zaterdag bijna gemolesteerd door enkele forse Duitsers. In het ge drang na de aankomst het was een onwaarschijnlijk slechte regeling rond de eindstreep greep een jongetje de pet van Merckx' hoofd als een kostbaar sou venir. De gele truidrager werd kwaad. Hij greep het jongetje en duwde hem tegen de grond. Merckx wilde zijn pet terug. Twee stevige Duitsers duwden zich in de richting van de Belg om hem eens even met de vuisten te laten merken hoe ze over hem dachten. Merckx kon ont zet worden. Later mompelde enkele cou reurs Zoontjens zag het ook gebeuren „Het zou wel aardig geweest zijn als Merckx met een gele trui en een blauw oog had rondgereden." Gé Peters gaat met Brick Schotte, de ploegleider van Zoetemelk, praten voor een vorm van samenwerking tussen Caballero en Mars-Flandria, dat ook gehavend uit het weekeinde is gekomen. „We zouden Zoetemelk kunnen steunen voor zijn plaats in het algemeen klassement. En Mars-Flandria zou ons kunnen helpen als er een kans is om een rit te winnen. Brick Schotte is zijn steunpunten en eventuele etappe winnaars zoals Roger de Vlaeminck en Leman kwijt. Jacques Deboevere kwam zaterdag te laat binnen, maar hij kreeg clementie en mocht toch weer starten om dat hij door de chaos in Saarlouis de laatste twee kilometer met de fiets op de schouder moest lopen. rl Vissers gaat zijn ploeg drastisch wijzigen voor het komende seizoen, als Willem 11 doorgaat tenminste. „Ik moet een goede en uitgesproken kopman hebben. Kon ik Ocana maar krijgen. Ik ben dus, zoals ik verteld heb, bezig met de Spanjaard Ta- mames. Mijn fabriek wil meer publiciteit in Spanje. Vandaar dat ik aan Spanjaar- den denk. Je moet een vedette hebben. Als Wagtmans een mislukking wordt in deze tour, moet ik een grote vedette zien aan te trekken. Maar die zijn er met veel

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13