Twee clubtitels voor Rosemary Casals NEWCOMBE SPEELDE ROSEWALL MET ENORM HOOG TEMPO MURW Estudiantesdelegatie gaat akkoord met Feijenoord Combin krijgt schuld van rel tegen Milan M 1 ■ni Okker had op de Mets wel wat goed te maken Eerste dag Go Ahead-Haarlem Hughes: Het is wel allemaal toevallig Jan Dorrestein golfkampioen ADO akkoord met Mansveld Zondag-amateurkampioen van Nederland werd terecht Sneek ür Hordijk en Blom tenniskampioen oudere jeugd Bruessing niet te stuiten in race om clubkampioenschap Opnieuw Wolsink DOS verloor r «Kü mêWÊÊBËêêKKÊÊKmè^ KM MAANDAG 6 JULI 1970 16 Dubbele fout Merkwaardig illlllllfe v-'.~ %|- Vertwijfeld ft®**' >*1% Inzet MWHWMflimWIflllflHi (Van onze sportredactie) LONDEN Aan het begin van de vierde set van de finale tegen John Newcombe zat de kleine Ken Rose- wall droefgeestig teneer onder de scheidsrechtersstoel. Zijn moede hoofd ondersteunend moet op dat mo ment tot hem zijn doorgedrongen dat een Wimbledontitel wel altijd voor hem een vrome wens zou blijven. De 35-jarige Australiër vocht voor de derde maal, na een onderbreking van veertien jaar de eindstrijd uit. Hij be schikte weliswaar over nog betere slagen dan destijds tegen Drobny (1954) en zijn landgenoot Lewis Hoad (1956), maar zijn benen weigerden hem tenslotte de dienst. Ken Rosewall werd tenslotte murw ge speeld door het enorme tempo van de negen jaar jongere John Newcombe, die bovendien een oersterke kerel is. Maar dit historische duel strekte zich toch nog merkwaardig genoeg uit tot vijf ets Een debacle, na een fraai en verrassend be gin bleef de maestro ait Sydney gespaard. Waarschijnlijk omdat Newcombe in de vierde set de bekende fout maakte te denken, dat hij de titel al in zijn zak had. Hij liet zijn concentratie verslappen, me de afgeleid als hij moet zijn geweest door de dramatische „collapse" van zijn te genstander en raakte toen zelf volkomen het spoor bijster. Newcombe ging verkrampt slaan, plot seling grove missers produceren en had tenslotte nog de grootste moeite zichzelf weer naar dat niveau te tillen dat ••ede- lijk uitstak boven het gedevalueerde van zijn landgenoot. Het was in feite een dubbele fout van Rosewall al de twaalfde die de finale definitief besliste. Dat gebeurde tot slot van zijn game na 2-1 in de laat ste set, welke voorsprongNewcombe vast in handen hield en snel uitbouwde naar zijn tweede Wimbledon-triomf, die hij bereikte via 5-7, 6-3, 6-2, 3-6, 6-1. De eerste maal had Newcombe het kam pioenschap veroverd in 1967 door de Westduitser Wilhelm Bungert tot slot met 6-3, 6-1, 6-1 op de vergissing van diens finaleplaats te wijzen. Ken Rosewall ging uiteindelijk dus di rect ten gronde aan zijn kwetsbare ser vice, die hem altijd parten heeft gespeeld en in dit toernooi al meerdere malen be denkelijke inzinkingen had vertoond. Ze ker tegen een gevaarlijke en in hoog tem po spelende tegenstander als Newcombe moet de opslag agressief zijn wil de Australër niet direct de netpositie vero veren. Rosewall was meermalen genoodzaakt op zijn tweede service achterin te blij ven wilde hij niet kansloos worden ge passeerd. Maar ook Newcombe had pe riodes dat zijn eerste service hem in de steek liet, hetgeen hem echter niet ver hinderde op zijn tweede toch naar voren te snellen. Het was overigens een merkwaardige zaak, dat Rosewall na een zwak begin, waarin hij overweldigd dreigde te wor den door de spreiding en het tempo van zijn landgenoot, toch de eerste set in de wacht sleepte. Hij had echter als „under dog" het publiek duidelijk op zijn hand en Newcombe realiseerde dch maar al te goed, dat Rosewall va banque zou spe len en vanuit het achterveld ook bijzon der gevaarlijk kan zijn. Newcombe meed merkwaardig genoeg weinig de dodelijke backhand van de ou de meester, hetgeen hij herhaaldelijk tot zijn schade moest ondervinden als hij kansloos werd gepasseerd. Zoals na 5-5, toen Newcombe een voorsprong van 40-0 Feijenoord-manager Guus Brox (links) begroet Mariano Mangano, voorzitter van de Argentijnse kampioensploeg Estudiantes de la Plata, dat met Feijenoord zal duelleren om het wereldkampioenschap voor clubs. ROTTERDAM Feijenoord en de Zuidamerikaanse voet balkampioen Estudiantes de la Plata zijn zondag in Rotterdam tot overeenstemming gekomen over de speeldata voor de wedstrijden om de intercontinentale beker. De eer ste ontmoeting, geleid door een Europese arbiter, wordt woensdag 26 augustus in Buenos Aires ge speeld. De tweede op woensdag 9 september in Rotterdam. Een Zuidamerikaan zal deze ontmoe ting leiden. Feijenoord had Estudiantes enkele weken geleden al schriftelijk aten weten gaarne op deze data te willen spelen. Aanvankelijk voelden de Zuid amerikanen er veel voor de ontmoe ting aanmerkelijk later vast te tel len. De Europese voetbalunie (UEFA) zal worden verzocht voor een even tueel derde wedstijd het Bernabeu- stadion in Madrid aan te wijzen. Als wedstrijddata zijn vrijdag 11 septem ber of zaterdag 12 september voorge steld. Zaterdagmiddag landde een delega tie van de Zuidamerikaanse club op Schiphol. De kwistig vaantjes uitdelen de en uitsluitend Spaans sprekende voorzitter Mariano Mangano, werd af gehaald door een Feijenoord afvaardi ging onder leiding van manager Brox. Memorerend aan de harde strijd van het vorig jaar tegen Milaan, voorspelde de heer Mangano dat een dergelijk onterend schouwspel zich be slist niet meer zou voordoen. Welis waar zijn twee Argentijnen met le venslange uitsluiting en een schorsing van een jaar gestraft, doch volgens hem was de hele rel veroorzaakt door de Milanezen. Mangano wiep vooral de schuld op de Argentijn Com bin, die voor AC Milan uitkomt, en die zijn eigen landgenoten in fris Spaans voortdurend goed gearticu leerd liep uit te schelden. Van het een was toen het ander gekomen. Waarop voorzitter Couwenberg gretig repliceerde „ons kunnen ze gelukkig niet verstaan. Dat voordeel hebben we al vast". Op het ogenblik is in Argentinië de stedelijke competitie aan de gang, op 8 september begint de nationale strijd. Estudiantes telt vier internationals: Pachame, Malbernat, Pagnanini en Conigliaro. Mangano is samen met de Argentijn se reisagent Roberto Petti naar ons land gekomen. De laatste heeft de taak nu reeds reserveringen te maken voor de reis van Estudiantes en het verblijf in Nederland. De bepaling, dat een Europeaan ar biter is in Zuid-Amerika en een ver tegenwoordiger van het Zuidameri kaanse scheidsrechterskorps in Euro pa, komt voor in de internationale reglementen. „Als dat niet het geval was", aldus manager Guus Brox, „had Feijenoord zonder twijfel ver zocht een dergelijke regeling te tref fen". Mm m&L TC?- ®IPP John Newcombe moet diep bukken om de bal van Ken Rosewall te onderscheppen. De Australiër zou in de vijf sets durende finale tenslotte te sterk blijken voor zijn negen jaar oudere landgenoot. en de service werd ontrukt, toen hij di verse malen faalde op de volley. Dit kost te hem de eerste set en dat hoewel hij bij 5-4 al een setpunt had gehad. Het was eveneens een dubbele fout, die Roséwall na 2-3 in de tweede set zijn game kostte, hetgeen hem prompt de in zinking bezorgde, die de eindstrijd ten slotte op een fiasco dreigde te doen uit lopen. De set ontglipte hem met 3-6 en de volgende zelfs volkomen machteloos met 2-6. Rosewall bewoog zich als een slaap wandelaar over de stoffige, bruine gras mat en „zakte" meteen weer door zijn service heen in de vierde set. In doodse stilte zag het volgepakte centrecourt het drama zich aan de be faamde tennisartiest voltrekken. Twee games op love bracht Newcombe met 3-1 op drie games afstand van de victorie, maar toen kwam toch nog die merk waardige verschuiving van krachten, waardoor tennis altijd zo boeiend blijft. John Newcombe werd plotseling een vertwijfelde zoeker naar zijn machtige volley en „ijzeren" service. Rosewall won zijn opslag en zijn tegenstander verspeel de de zijne met tot slot een dubbele fout. Weg was Newcombe's superioriteit en Rosewall scheen te herleven. Snuivend ging Newcombe over de baan, maar de ene verkeerde slag na de andere vertrok van zijn racket. Met 3-6 kwam Rosewall dan toch nog met hem op gelijke hoogte. Regen scheen zich in de laatste set 2 over de dodelijk vermoeide Rosewall te zullen ontfermen, maar het was slechts een kort buitje. Voort ging de onbarm hartige strijd, die de kleine man uit Sydney bijna niet meer aan kon. Toen Newcombe na 2-1 diens opslag bemach tigde en doorsnelde na 4-1 betekende dit de volledige capitulatie van een groot speler, die door de jaren tenslotte een onverbiddelijk halt was toegeroepen. Evenals voor Newcombe, die vrijdag samen met Roche het herendubbelspel had gewonnen waren voor Rosemary Ca sals twee titels weggelegd. Zij bracht sa men met Billy King het damesdubbel spel op haar naam door Virginia Wade Frangoise Durr (Gb.-Fr.) overtuigend met 6-2, 6-3 terug te wijzen. Rosemary Casals won voorts, samen met de Roe meen Ilie Nastase het gemengd dubbel spel en wel na harde strijd tegen de Rus sen Alex Metreveli en Olga Morozova met 6-3, 4-6, 9-7. DEN HAAG. Jan Hordijk en Nora Blom zijn dit weekeinde nationaal kam pioen geworden bij de oudere tennisjeugd (tot en met 20 jaar). De Rotterdammer die in september in militaire dienst gaat, won in de finale met 8-10 6-3 7-5 van Fried Schmitz (Den Haag). Nora Blom (Hilversum) legde in Den Haag beslag op de titel bij de meis jes door een overwinning met 6-0 6-1 op Lia Kuypers (Rotterdam). (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN De sterren van Wimbledon al schitterden zij dan soms maar kort kwamen gisteren hun jaarlijkse relax- en vrjjetjjdstennis op de Mets-banen in Scheveningen ten beste geven. Ditmaal waren dat behalve na tuurlijk Tom Okker, de verrassende „oude" finalist Ken Rosewall, de bonki ge Tony Roche (beiden Australië) en de Joegoslaaf Nicolas Pilic. Enkele duizenden toeschouwers hebben toch met gretige blikken naar de sDeelse verrichtingen gekeken van de profs, die na het snelle gras genoeg tijd over had den om zich op het natte gravel niet al te veel in te spannen. Dat hebben zij dan ook niet gedaan, met uitzondering mis schien van Okker, die na zijn Wimbledon- se avontuur wel wat had goed te ma ken. De spelers hadden niet alleen veertien dagen Wimbledon in de benen, maar ook het slotfeest van zaterdagavond. Vandaar, dat de overschakeling van gras naar gra vel nogal stroef verliep. Tony Roche en Pilic maakten er een vrij gezapig top- spin-duel van dab toch nog uitliep tot drie sets en gewonnen werd door Tony Roche met 6-4 5-7 6-4. De ontmoeting tussen Okker en Rose wall was van beter gehalte, in hoofdzaak door de grote inzet van onze landgenoot. Ken Rosewall was kennelijk de ver moeienissen van de eindstrijd op Wimble don al weer in zoverre te boven dat hij Okker tot drie sets kon dwingen. De winst ging echter naar de Haarlemmer met 6-3 1-6 7-5. Okker en Roche tenslotte wonnen de dubbel met 8-6 van Pilic-Rosewall. (Van onze sportredactie) HAARLEM De voetbalcompetitie 1970-1971 begint voor Haarlem wel bijzon der interessant. Uitgerekend op de eerste EINDHOVEN. Jan Dorrestein van de Haagse golf- en country club neeft zondag in Eindhoven beslag gelegd op het open Nederlands kampioenschap. Hij kwam over de vier ronden tot een totaal van 291 slagen (71, 73, 74 en 13). Tot en met de 71e en één na laatste hole van het toernooi had Bertus van Mook (Wit- tem) nog de leiding. Maar op de laatste hole sloeg Dorrestein een birdie 3 terwijl Van Mook niet minder dan 6 slagen ^no dig had. De laatste eindigde met 293 sla gen op de tweede plaats. De beste amateur was Piet Hein Streut- gers, die op de gedeelde negende gJaats eindigde met 303 slagen (75, 74, 76 en 78). Na afloop van het kampioenschap werd bekendgemaakt dat Carel Braun, Rik van Hattem, Erik Hertzberger, Teun Roos- senburg, Piet Hein Streutgers en Bernard van de Weert Nederland zullen vertegen- woodigen bij het Europees jeugdkam pioenschap voor landenteams, dat van 23 tot 26 juli wordt gehouden in Luxemburg. (Van onze wielermedewerker) ZWANENBURG. Op overtuigende wjjze heeft Juul Bruessing het clubkam pioenschap lange afstand van de Halfweg- se wielerclub De Bataaf in de wacht ge sleept. Er was niemand die hem in de slot fase van deze titelstrijd, gistermiddag on der tamelijk grote belangstelling op het parcours aan het Kinheim in Zwanenburg verreden, kon houden- Zelfs favorieten als Guus Zantingh, Rink Cornelisse, kampioen van Noord-Holland, de broers Fred en Jan Zomer met titelhouder Co Moritz waren kansloos, toen Bruessing zjjn finish be raamde. Als eerste uit een kopgroep van zes man ontsnapt wist Guus Zantingh hem nog het langst weerstand te bieden, maar ook hij moest tenslotte buigen voor het meedogenloze tempo van Juul Bruessing. Als een sterk en dik verdiend kampioen snelde de 20-jarige knaap uit Bovenkerk door de finish. Vrijwel alle favoriete profs en amateurs (28 man) van de oranje-zwarte club ver schenen voor dit kampioenschap aan de start. Zij moesten maar liefst honderd rondjes op het Kinheimparcours afleggen. De broers Fred en Jan Zomer zorgden met titelverdediger Co Moritz voor de be slissende ontsnapping. Zij konden ook al omdat Holst, Aldert Jongkind, Brues sing, Zantingh, Balk en Cornelisse de eer van de achtervolging aan elkaar overlieten een fikse voorsprong nemen. Toen de drie vluchters het peloton dreigden te gaan dubbelen, kwamen Zantingh, Bruessing en Cornelisse pas goed in actie en zij wisten veertien ronden voor het einde de drie kop lopers te achterhalen. Zantingh ontsnapte als eerste uit de zes man sterke kopgroep en kreeg Bruessing met zich mee. Cornelisse miste de aan sluiting en de drie andere aanvoerders wa ren te vermoeid om aan te haken. De sterk fietsende Bruessing ontdeed zich van Zan tingh en snelde als een sterk kampioen door de finish. De uitslag: 1. J. Bruessing, de 130 km. in 3.12.32; 2. G. Zantingh op 1.12; 3. R- Cor nelisse op 1.48; 4. C. Moritz op 2.59; 5. Fr. Zomer; 6. J. Zomer: 3. T. Suiker; 8. G. Wesselius. Co Hoogendoorn greep in de sprint van een vijf man sterk kopgroepje de titel van de nieuwelingen. LOCHEM De nationale motorcross, 500 cc, meetellend voor het nationaal kam pioenschap, is gisteren geëindigd in een zege voor de Hengeloër Gerrit Wolsink. Hij versloeg Frans Sigmans, Pierre Kars makers werd derde en Jo Lammers vierde. Bij de zijspannen ging de overwinning naar Rikus Lubbers en Jan Koning, die hier de titelhouders, de gebroeders Ten Thye, achter zich hielden. wedstrijdzondag spelen de Haarlemmers in Deventer tegen Go Ahead, het elftal waar ex-trainer Barry Hughes de scepter over zwaait. Een merkwaardig toeval; Hughes: „Ik vind het wel leuk. Overigens maakt het voor mij weinig uit of het Ajax, Feijenoord of Haarlem is. Eén moet ten slotte de eerste zijn. Het is wel allemaal toevallig". Het overige competitieprogramma luidt: Eredivisie: Excelsior-AZ '67, Telstar- Sparta, Volendam-FC Twente, DWS-PSV, ADO-NAC, MVV-Holland Sport, NEC- Ajax en Feijenoord-Utrecht. Eerste divisie: Groningen-Blauw Wit, SC Cambuur-HVC, De Graafschap-SVV, Wa- geningen-DFC, Willem II-Vitesse, Hel- mond-FSC, Heracles-Heerenveen, FC Den Bosch-Veendam. Tweede divisie: RCH-Gooiland, EDO- AGOVV, Volewijckers-PEC, Limburgia- NOAD, Baronie-Roda JC, Eindhoven-SC Drente, RBC-VVV, Hermes DVS-Fortuna VI. ZFC is op die dag vrij. Op 20 december vangen de returnwed strijden van de eerste divisie aan. Op die dag zal dus het omgekeerde programma van 23 augustus worden gespeeld. Zowel voor de eredivisie als voor de tweede divisie begint het tweede gedeelte van het competitieprogramma op 10 ja nuari. Zaterdag is in het KNVB-sportcentrum te Zeist de loting verricht voor de eerste ronde van het toernooi om de KNVB- beker, waarvoor de wedstrijden op zondag 16 augustus zullen worden gespeeld. Het resultaat van deze loting was: De Graafschap-NOAD, FC Groningen- Gooiland, RCH-Blauw Wit, DFC-Haarlem, AGO VV-Feij enoord, Volendam-Heracles, Roda JC-NEC, FC Utrecht-Eindhoven, FSC-NAC, MVV-Limburgia, Willem II- PEC, Hermes DVS-FC Twente, Go Ahead- Veendam,, HVC-PSV, Excelsior-Fortuna VI., AZ '67-Helmond Sport, Sparta-VVV, Holland Sport-RBC, DWS-Baronie, Cam- buur-EDO, Telstar-SC Drente, SVV-Wage- ningen, De Volewijckers-ADO, FC Den Bosch-Heerenveen, Vitesse-ZFC. Ajax is als houder van de KNVB-beker in de eerste ronde vrij. De eerstgenoemde clubs spelen op eigen terrein. Voor de tweede ronde, die zondag 8 november wordt verwerkt, worden van de 25 winnaars er zes vrijgeloot. De 19 ove rigen komen met Ajax in die tweede ronde uit. In de derde ronde, vastgesteld op zon dag 14 maart 1971, komen de tien win naars en de zes clubs die waren vrijge steld van het spelen in de tweede ronde. De acht clubs die zegevierden komen op woensdag 7 april in de kwartfinales tegen elkaar uit. De halve finales zijn vastge steld op woensdag 21 april en de eind strijd op woensdag 5 mei. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Aan de onzekerheid om de contractverlenging van Aad Mansveld is nog onverwacht een spoedig einde gekomen. Zaterdagmiddag werd in Amerongen, waar Mansveld momen teel met vakantie is tussen hem en ADO mondeling overeenstemming be reikt over een nieuwe verbintenis die is aangegaan voor een periode van twee jaar. Mansveld zal bij ADO fullprof worden. Harald Berg is gisteren voortijdig van vakantie uit Noorwegen teruggekeerd. Tijdens zijn verblijf in zijn vaderland heeft hij in Bodoe plaats waaruit hij af komstig is een arts geconsulteerd om zich te laten behandelen aan zijn reeds lange tijd geblesseerde enkel. Geconsta teerd is dat een splinter van het bot is losgeraakt. De blessure van Berg is ontstaan tij dens de op 12 mei gespeelde wedstrijd van het Haags elftal tegen Nottingham Forest, waarin hij na een harde tackle reeds na zeven minuten moest uitvallen. KRAKAU. DOS heeft zondag in Kra- kau voor de intertotocompetitie (groep vijf) met 0-1 van Wisla Krakau verloren. Het doelpunt kwam in de eerste helft tot stand. In een andere wedstrijd voor deze groep zegevierde Hvidovre met 5-1 over FC Winterthur. De ruststand van dit in Ko penhagen gespeelde duel was 2-0. De stand in groep vijf is nu 1. Hvidovre 2 2 0 0 4 82 2. Wisla Krakau 2 2 0 0 4 41 3. DOS 2 0 0 2 0 1—4 4. FC Winterthur 2 0 0 2 0 2—8 (Van onze sportredactie) HAARLEM. Sneek is op overtuigen de wijze amateurkampioen voetbal van Nederland geworden. In de laatste wed strijd wees het Sanderbout gedecideerd met 3-1 terug, zodat het met slechts een verliespunt als eerste van de kampioens competitie eindigde. De wedstrijd Papendrecht De Tref fers vond geen doorgang, omdat die geen beslissende invloed meerkon uitoefenen op de volgorde van de ereplaatsen. UITHOORN. TSC 5-2 (1-2), 2500 toe- schouwers. De Jong 0-1, 0-2, Eisma (strafschop) 1-2, Veeken 2-2, De Koning 3-2, Eisma (strafschop) 4-2, Angel 5-2. Door twee fouten van de doelman van Uithoorn kwam TSC vrij spoedig met 2-0 voor. Scheidsrechter Lenaerds. dip een zwakke indruk maakte, die De Jong (Uithoorn) wegens het slaan van een te- tegenstander het veld uitstuurde en die twee spelers van TSC een officiële waar schuwing gaf, kende een strafschop toe aan Uithoorn, waardoor de ruststand op 1-2 kwam. In die eerste helft hadden de inzet van TSC en de betere techniek van Uit hoorn elkaar in evenwicht gehouden. Toen Uithoorn echter na rust voluit ging spelen was het snel gebeurd met de Oos- terhouters, die maar nauwelijks konden verkroppen, dat hun voorsprong 'erloren ging door onder meer een tweede straf schop. De sfeer werd enigszins onvrien delijk. Ook de kwaliteit, die voordien be hoorlijk was geweest, leed daaronder. SNEEKSanderbout 3-1 (2-0), vierdui zend toeschouwers. Veluwenkamp 1-0, Westerhof 2-0, O. Abma 3-0, Jonker 3-1. Enigszins verrassend bleek Sanderbout in het geheel niet van plan de zege en daar mee het landskampioenschap zonder te genstand aan Sneek cadeau te doen. Het verzette zich fel en kreeg enkele goede kansen. Het aanvalsspel was echter te weinig doortastend. Sneek daarentegen had aan slechts twee kansen /oldoende om een wat geflatteerde, doch vanwege de goede taktiek zeker verdiende rust stand van 2-0 te bereiken. De tweede helft, waarin Sanderbout ge dwongen was in de aanval te gaan, bracht voetbal van dezelfde matige kwa liteit als de eerste, doch Sneek speelde nu losser en vrij van zenuwen en kreeg de beste kansen. De tegentreffer, waar mee de Sittarders vlak voor tijd de eer redden was echter volkomen verdiend. De eindstand: Sneek Uithoorn Sanderbout De Treffers T.S.C. Papendrecht

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16