Gedurende vier weekends CHAOS VERWACHT OP AUTOBAHNEN Door het prikkeldraad Italiaanse regering treedt af Vreedzame katholieke voedseltocht door wijk van Belfast Kosygin in Boekarest Gustav Husak beschuldigt Vliegramp in Canada: 108 doden Ambonnezen nemen „wraak" op bar in Castricum Crossauto in Heemskerk op het publiek ingereden Vakantie in Porto Ercole Advies: Reis niet op vrijdagavond HET WEER RUSTIG WEEKEINDE IN NOORD-IERLAND Brezjnev is „ziek" AGENDA pagina 9 Verder in de krant ;3 weken IJMUIDER COURANT 3 weken Reverwijkse Courant 60e JAARGANG NUMMER 204 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN MAANDAG 6 JULI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 15,55 per kwartaal, f 17,20 franco per post, f 1,23 per week. Losse nummers 30 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mye, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur T op-dagen I Het woord is aan Kans op onweer mm PP ZANDBERGEN Rassendiscriminatie" IJmuider Courant (Van onze redacteur in Bonn) BONN In tenminste vier weekeinden zullen deze zomer chaotische toestanden heersen op West-Duitslands „Autobahnen De eerste daarvan (11 en 12 juli) brengt voor Nederlandse vakantiegangers waarschijnlijk geen grote hindernissen en ergernissen met zich. Dan beginnen vakanties in het noorden van de Bondsrepubliek en in West-Berlijn. Met name bij Hamburg en bij de grensovergangen naar Berlijn wordt met verkeers opstoppingen rekening gehouden. Een weekeinde later zal echter de grote route naar zuidelijke vakantiegebieden overbelast zijn. I verwacht dat de drukte bij goed weer nauwelijks geringer zal zijn dan in het I voorgaande weekeinde. Het ministerie van Verkeer in Bonn heeft de afgelopen maanden getracht het aantal hindernissen op de wegen zoveel mogelijk weg te nemen Bovendien is on der het motto veilig naar het doel' een actie ontplooid, waarin vakantiegangers via pers en televisie wordt geadviseerd de weekends zoveel mogelijk te vermij den. Bij benzinestations is in het kader van die acties gratis een wegenkaart ver krijgbaar, waarop gunstige routes zijn aangegeven die de Autobahnen zoveel mogelijk vermijden. f* 4444444 344 S Op 18 en 19 juli begint namelijk de schoolvakantie en daarmee de grote uit tocht in Noordrijnland-Westfalen, de volkrijkste deelstaat. Bovendien zijn twee dagen eerder de vakanties in Hessen en Rijnland-Palt.z begonnen. De ADAC de Westduitse zusterorganisatie van de ANWB. voorspelt het op eer na ergste weekeinde van het jaar." De normaal al overbelaste Autobahn Keulen-Frankfort- Mannheim zal vrijwel zeker met een lan ge file van zuidwaarts trekkende toeristen gevuld zijn. De ADAC adviseert vooi dit weekend „Vertrek in geen geval op vrijdagavond na beëindiging van het werk. Ten eerste omdat oververmoeide rijders gevaarlijke rijders zijn, ten tweede omdat op vrijdag avond na tien uur met druk vrachtwa- genverkeer moet worden gerekend. (Het weekeinde zelf zijn de autobanen voor de vrachtwagens verboden). Als u richting München rijdt, tank dan bijtijds. Ver schillende pompstations vooral die van af Würzburg tot voorbij Neurenberg zul len overbelast zijn. En iaak een zo groot mogelijke boog om München heen." iTet weekend waarvan de ADAC ver wacht dat het allt andere drukte zal overtreffen, is dat van 25 en 26 juli Ter wijl het vakantieverkeer al volop in be weging is, beginnen dan bovendien de schoolvakanties in Beieren en Baden Württemberg en tal van fabrieksvakan- ties. Het belangrijkste advies voor deze da- gen is: vermijdt München een advies dat de ADAC trouwens voor het gehele vakantieseizoen geeft. Op de route naar het zuiden is het beter via Karlsruhe of Stuttgart te rijden Bovendien is het nut tig te weten dat de Reschenpas vermoe- delijk minder druk zal zijn dan de Bren ner. Op 1 en 2 augustus beginnen er geen vakanties meer, maar algemeen wordt ROME. (AP en Reuter) Het Ita liaanse coalitiekabinet, waarvan vier par tijen deel uitmaken, is afgetreden. De re den is een geschil over het bestuur van de pas gevormde gewesten in Italië. Dit hebben Italiaanse ministers gezegd, na afloop van een kabinetsvergadering. De regering-Rumor was de 31ste in het Italië van na de oorlog. Vorige week deed het kabinet een vergeefs beroep op de drie grote vakverbonden om een alge mene staking af te gelasten. De bonden wezen het verzoek af en verklaarden dat zij voort zouden gaan met arbeidsacties om sociale hervormingen af te dwingen. jm Frangois Coppee: Elk recht is op deze wereld ver bonden met een plicht. Een jongeman geeft, door de prikkeldraadversperring heen, een doos met voedsel door aan een Britse soldaat die de doos op zijn beurt overhandigt a huisvrouwen in de wijk Falls Road van Belfast die m uerband met een uit gaansverbod niet mochten winkelen. In veel gezinnen was een t.ekort aan levensmiddelen ontstaan. De avondklok was ingesteld na de bloedige onlusten van vrijdagavond. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3 Plaatselijk nieuws 4, 5 K unst - Radio en TV 1 Weerrapporten 9 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws11 Scheepsberichten 11 Beurs H Sport (zie bijlage) Deze krant bestaat uit Deze krant bestaat uit twintig pagina's Verwachting van het K.N.M.JL. tot dins dagavond Aanvankelijk droog en zonnig weer met matige zuidoostelijke wind en maximum temperatu ren omstreeks 27 graden. Later toenemende bewolking, gevolgd door regen of onweer met afkoe ling en zuidwestelijke wind, het eerst in het zuiden van het land. AAN HET STRAND: Daar de wolkenvelden oplossen zal er morgen meer zon zijn. Ma tige zuidoostelijke wind. Tempera tuur 22 tot 24 graden. Zeewater 17 graden Vooruitzichten. Een zomerse ten dens, maar niet geheel stabiel. -■ v.v. f- 1 r - t i Prins Willem-Alexander geniet vol op van de ruime mogelijkheden die het koninklijk vakantieverblijf Porto Ercole in Italië hem biedt. Prinses Beatrix en prins Claus brengen er met hun kinderen de zomervakantie door. (Van onze oorrespondent) BELFAST Drieduizend vrouwen en kinderen trokken gistermiddag in Belfast I de rooms-katholieke buurt rond Falls Road binnen om de bewoners daar van eten te voorzien. Hoewel het verboden was de straten in de buurt binnen te ko men of de huizen te verlaten, liet het Britse leger dit bewijs van goede nabuur schap oogluikend toe. Dit was tijdens het weekeinde het eni ge kritieke moment m de hoofdstad van Noord-Ierland. Nadat vrijdagnacht tijdens zeer felle gevechten vijf mensen werden gedood en 300 werden gearresteerd heeft I dit verziekte deel van het Britse konink rijk voor de eerst maal in lange tijd een tamelijk rustig weekeinde doorgebracht Dit was in grote mate te danken aan het uitgaansverbod, dat de regering sinds I vrijdagnacht had ingesteld voor het ge bied rond de Falls Road en dat gistermid dag werd opgeheven Zaterdagmiddag hadden de vrouwen drie uur vrijaf ge kregen om boodschappen te doen. maar omdat die tijd niet voldoende was ge weest, kwamen gisteren buren de vrou- wen te hulp. Hoe lang de rust zal duren, is een grote vraag. Volgende week zondag 12 juli is dag waarop de protestante meerderheid van Ulster feest viert Een van de hoog tepunten van die feestviering is de op tocht van 3000 mannen Tot nu toe heeft de regering deze mars noch willen noch durven verbieden. Men vreest evenwel, dat het rooms-katholieke deel van de be- I volking van Noord-Ierland de optocht zal zien als een uitdaging van de protestante I bevolking. Dit weekeinde werd trouwens duide lijk dat de katholieken zich voor het ko mende weekeinde goed hadden voorbe reid. Met vrachtwagens tegelijk werden door het Britse leger uit de rooms-katho lieke districten wapens opgehaald Daar bij waren handgranaten, geweren revol- I vers en grote hoeveelheden explosieven Het was dank zij een tip uit de Condense I onderwereld dat eerst in Londen en ver volgens in Belfast de politie en hel Britse leger op het spoor van leze voorraad I was gekomen. I Men vreest echter dat zich in het rooms-katholieke stadsdeel van Beltast als ook in de protestantse wijken nog veel meer wapens bevinden En een week is kort wanneer het erom gaat een bloedbad te voorkomen. MOSKOU, (Reuter). Premier Kosy- TA-|"| Uppl/ gin van de Sovjet-Unie is vandaag in de JL/ U ULL IV Roemeense hoofdstad Boekarest aange komen om een nieuw vriendschapsver I drag met Roemenië te tekenen. De Russische partijleider Leonid Brez I njev, die aanvankelijk de Russische dele- I gatie naar Roemenie zou leiden, is thuis I gebleven in verband met ..buikklachten De Roemeense partijleider Ceausescu was niet op het vliegveld aanwezig bij de aankomst van Kosygin. Hij zal de Russi sche premier wel vandaag ontvangen, al- I dus meldt het Roemeense persbureau I Agerpres. (Zie verder pagina 3) PRAAG (Reuter). De Tsjechoslo- waakse partijleider Gustav Husak aeeft gisteren een eerste persoonlijke aanval gedaan op zijn uit de partij gezette voor' ganger, Alexander Dubcek. In een radio- en televisietoespraak be sehuldigde Husak Dubcek ervan het land op de rand van een afgrond te hebben gebracht. Hij ontkende door andere le den van het partijpresidium onder de voet te zijn gelopen en zei, dat de roye ring van Dubcek met algemene «temmen was aanvaard. TORONTO, (DPA). Het is een zwart weekeinde voor de burgerluchtvaart ge weest. Vrijdag verongelukte ten noorden van Barcelona een Comet van de Britse luchtvaartmaatschappij „Dan Air" waar bij 112 mensen om het leven kwamen. Gisteren stortte op acht kilometer van de internationale luchthaven Malton bij Toronto in Canada een DC-8 van de Ca nadese luchtvaartmaatschappij „Canada Air" brandend neer. Daarbij werden 108 mensen gedood. Het toestel met 99 passagiers en negen bemanningsleden aan boord, was van Montreal op weg naar Los Angeles. In Toronto zou een tussenlanding worden ge maakt. Volgens mededeüngen van een ver keersleider in Toronto meldde de piloot nadat hij een bocht had gemaakt om te kunnen landen, dat de buitenste motor en de rechter vleugeltop in brand ston den. Hij kreeg opdracht hoogte te win nen en brandstof trachten kwijt te ra ken. Kort daarop viel de motor naar be neden en kwam op de landingsbaan te recht. Ooggetuigen zagen het brandende toestel met de neus omlaag loodrecht naar beneden duiken. Kort voordat het toestel bij een boerderij in het dorp Castle More terechtkwam, hoorde men een enorme explosie en werd een grote vuurbal zichtbaar. Van het wrak van de verongelukte DC-8 zijn volgens de politie alleen maar een stuk vleugel van ongeveer 2lh meter lengte en de resten van het blauwe uni form van een stewardess teruggevonden. Een Engelse soldaat houdt een over treder van het uitgaansverbod in Bel fast onder schot. ADVERTENTIES OUKU6EB Dinsdagaanbiedingen 4 HAMBURGERS 4 BEEFBURGERS 4 SLAVINKEN 4 GELDERSE SCHIJVEN 4 halen 3 betalen 11.25 Woensdagaanbiedingen 500 gram gehakt per KILO 3.50 Donderdagaanbiedingen 250 gr gemalen biefstuk 1.48 KPNNFMFRLAAN 43 TEL 14310 1.85 (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. Een groep van 60 a 70 jongelui, meest Ambonnezen, heeft zondagmiddag een aanval gedaan op de har De Oude Schimmel in de Dorps straat, waarbij de entreedeuren en alle ruiten van de voorgevel sneuvelden. Het optreden dat een chaotische toestand ver oorzaakte in Castricum, was bedoeld als wraakoefening omdat een groepje Am bonnezen een vorige keer uit het café was gezet. De eigenaar van de bar, welke vooral door jongelui wordt bezocht, had hen een vorige keer laten weten dat zij niet meer welkom waren. Zij gedroegen zich lastig en lieten onder meer hun glazen op de grond stuk vallen als ze leeg waren. Het verbod van de eigenaar werd geïnterpre teerd als „rassendiscriminatie", waar voor zondagmiddag „wraak" werd geno men. Toen er ongeveer tweehonderd jon gelui in de bar waren, kwam de groep van naar schatting 60 a 70 Ambonnezen naar het café en forceerde de voordeur, terwijl ze, gewapend met onder meer fietskettingen, alle ruiten vernielden. De eigenaar en zijn personeel hielden de tweede deur gesloten, terwijl alle gas ten maakten dat zij uit het café kwamen. Onmiddellijk ontstond een chaos in de straat, doordat het verkeer werd opge houden. De spanning was groot, maar werd doorbroken toen de Ambonnezen de aftocht bliezen met het dreigement dat zij 's avonds terug zouden komen. Zij zijn niet meer verschenen, doch zouden warm onthaald zijn, omdat zowel de Castricumse als de Heemskerkse politie de rest van de dag paraat werden gehou den. De politie vleit zich overigens niet met de hoop, dat zij een andere keer niet terug komen. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Drie kinderen zijn I zondagmiddag licht gewond toen tijdens een autocross in Heemskerk een van de I deelnemende wagens inreed op het pu bliek, dat zich binnen de afrastering had gewaagd. Het incident veroorzaakte pa niek, veel vertraging en een onaangena me nasmaak van de eerste autocross ooit in Heemskerk gehouden, maar bleek achteraf minder ernstige gevolgen te hebben. Het ongeluk gebeurde in de tweede manche, nadat er een rondepremie was uitgeloofd en er dus extra hard werd ge reden voor het oog van ongeveer drie duizend toeschouwers. Een coureur uit Marken Binnen reed op een grote groep toeschouwers in, die, ondanks de vele waarschuwingen via de geluidsinstalla tie van de jurywagen, aan de verkeer de kant van de afrastering stonden. De wagen was aan de achterzijde geramd, zoals zo vaak voorkomt bij deze wed strijden. en daardoor uit de bocht ge schoten. Het publiek vluchtte naar alle kanten en enkele mensen redden zelfs het vege lijf door in een sloot te sprin gen. Twee jongens van 12 en 9 jaar uit Heemskerk en een 14-jarige jongen uit Castricum werden echter het slachtof fer. Onmiddellijk werd assistentie ge vraagd door waarnemend commandant van de brandweer J. Ros. De kinderen werden naar het Sint Jozefziekenhuis ge bracht, waar hun verwondingen bleken mee te vallen. Voor de prijs van één week 1.23) ontvangt u Bon opsturen aan IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Det doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor f 1.23 op A/B NAAM ADRES WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. v

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1